Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: HİZMET BİRİNCİ GÖREVİMİZ

18.08.2016 06:57

Samsun un Vezirköprü ilçesine bağlı en uzak köylerden olan 7 köyün grup yollarını inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, vatandaşlara müjdeyi verdi. Kurban Bayramı ndan önce yol çalışmalarına başlanacağını söyleyen Başkan Yılmaz, Hizmet birinci görevimiz dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

17 ilçenin tamamında grup ve ara yolları yeni bir görünüme kavuşturan Samsun Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 25-30 sene dayanıklı beton yol seferberliğini sürdürüyor. Bu kapsamda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ekibiyle birlikte Samsun un Vezirköprü ilçesine bağlı Kızılcakoru, Aydınlık, Teperük,  Bektaş,Başfakı, Küçük Kale ve Büyük Kale mahallelerinin grup yollarını inceledi.

SAMSUN UN HER METRE KARESİNE HİZMET

Önceki gün kendisini ziyaret eden muhtarlarla bir araya gelen Başkan Yılmaz, müjdeyi de verdi. Kurban Bayramı öncesinde beton yol çalışmalarına başlanacağını belirten Başkan Yılmaz, Gece gündüz tüm ekibimizle birlikte Samsun un her metre karesine hizmet etmenin gayreti içindeyiz. Benim köyümde ve mahallemde yolum ve suyum ile ilgilenilmedi diyen bir tek kişi bile olmaması için bütün gücümüzü kullanıyoruz. Tüm sorunları yerinde görüp ona göre yapılması gerekenleri yapıyoruz. Bu nedenle bugün de Samsun dan çıkıp buraya geldik. Neler yapacağımızı yerinde planlayalım istedik. Allah ın izni ile beton yol çalışmalarına Kurban Bayramı ndan önce başlayacağız. Toz, toprak, çamur derdini bitireceğiz diye konuştu.

AĞIR TONAJLI KAMYONLARA İZİN VERMEYİN

Yollar yapıldıktan sonra özellikle orman envanterinden yük taşıyan ağır tonajlı kamyonlar konusunda da muhtarları uyaran Başkan Yılmaz, Yapacağımız bu yollardan yüksek tonajlı kamyonların geçmesine kesinlikle izin vermeyin. Bu konuda sizlerin takipçi olarak bize yardımcı olmalarını bekliyoruz dedi.Başkan YILMAZ: Şehirler Kurumların Oluşturduğu Orkestradır

18.08.2016 06:56

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Sait Bilgiç i ziyaret etti.

Başkan YILMAZ:  Şehirler Kurumların Oluşturduğu Orkestradır 

Vali Şahin, Rektör Bilgiç i tebrik ederek yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu. Şahin, Çok kutsal ve sorumluluk gerektiren bir görev üstlendiniz. Üstesinden geleceğinizden şüphe yok. Samsun un kalkınması, daha ileriye taşınması sizinle birlikte bütün konumlarıyla yeni bir sinerji oluşturulmasında önem taşıyacaktır. Samsunumuzun kalkınması konusunda el birliğiyle güzel bir faaliyet içinde olacağımızdan kuşkum yok diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz da Rektör Bilgiç i tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Prof. Dr. Bilgiç, Samsun un ve üniversitenin gelişmesi için bütün kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde olacaklarını söyledi.

ŞEHİRLER KURUMLARIN OLUŞTURDUĞU ORKESTRADIR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, yerel yönetimlerle üniversiteler arasındaki işbirliğine dikkat çekerek, Şehirler kurumların oluşturduğu büyük bir orkestradır. Eğer orkestrada ritim bozukluğu varsa o bütün şehri etkiliyor. Bu bakımdan tüm kurumlarımızla uyum içinde olmaya her zaman özen göstermişimdir. En önemli kurumlarımızdan biri olan üniversitemizin de orkestrasının başına şu anda yeni bir ışık geldi. Bunun için hepimiz kendi katkımızı ortaya koyacağız. Çünkü üniversitelerimiz ve şehrin diğer aktörleri ile yapacağımız işbirliği Samsun a daha da değer katacaktır diye konuştu.

ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

Türkiye nin zor bir dönemden geçtiğini kaydeden Rektör Bilgiç ise, şöyle konuştu: Ülkemiz olağanüstü bir durumdan geçiyor. Yapmamız gerekenler neyse özgür yaşam, demokratik sistem içinde kalabilmek, birliğimizi, beraberliğimizi koruyabilmek adına üzerimize düşeni yapacağız. Devletin içine çöreklenmiş, onun içini kemirenlere vatandaşlarımız rıza göstermez. Burası üniversite. Biz dersimizi verelim, araştırmalarımızı yapalım diyemiyoruz. Duvarları örülmüş bir üniversite, dışarıda ne olup biterse, sizden bize ne diyecek değiliz. Bizim varlığımız bu ülkenin varlığına bağlı. 50 bin öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizin bizlerden beklentisi var. Memlekete faydalı insanlar yetiştirmek adına en iyi çalışmayı sürdürmek istiyoruz.BAŞKAN YILMAZ: BEN KAFAMA KOYDUM HEPSİNİ YAPACAĞIZ

17.08.2016 07:01

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yol ile ilgili sorunlarını dile getiren muhtarlara güvence verdi. Başkan Yılmaz, Hepinizin hayatta en iyi bildiği bir iş vardır. Benim de en iyi bildiğim iş yol. Ben kafama koydum. Hepsini yapacağız" dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ve Çarşamba dan gelen muhtarları makamında ağırladı. Muhtarlara, sizler bizim hizmet ve yol arkadaşımızsınız diyen Başkan Yılmaz, muhtarların mahallelerindeki grup yolları ile ilgili olan taleplerini de dinleyerek muhtarlardan yol konusunda endişe duymamalarını istedi.

BU İŞ KASAP ÇENGELİ GİBİ AKLIMIZDA TAKILI

Benim hayatım yol diyen Başkan Yılmaz, Kredi kullanıyoruz, başka harcamalarımızdan kısıyoruz ama asla köy yollarındaki çalışma tempomuzu düşürmüyoruz. O yüzden rahat olun asla endişeniz olmasın. Bilin ki bu iş bizim kafamızda kasap çengeli gibi takılı duruyor. Benim hayatım bu iş. Hepinizin hayatta en iyi bildiği bir iş vardır. Benim de en iyi bildiğim iş yol. 20 sene öncesini de bundan 10 sene sonra olması gerekeni de çok iyi biliyorum. Ben kafama koydum hepsini yapacağız. Ama tüm bunların hepsi bir imkan meselesi diye konuştu.

GÖZÜMÜZÜ KARARTTIK ÖMÜRLÜK YOLLAR YAPIYORUZ

Ömürlük yollar inşa ettiklerini vurgulayan Başkan Yılmaz, Görüyorsunuz yaptıklarımızı. Bir daha geri dönüp bakmayacak şekilde kaliteli yapıyoruz. Bu sene yap iki sene sonra tekrar yap mantığını rafa kaldırdık. Artık ömürlük yollar inşa ediyoruz. Beton yola döndük ve bu da bizim tempomuzu biraz yavaşlatıyor. Çünkü beton yolun ilerleme hızı, sathi kaplama gibi değil. Yavaş ilerliyoruz ama kalıcı oluyor. Bir dahaki sene bozup yeniden yapmak zorunda kalmıyoruz. Bakım masrafını ortadan kaldırıyoruz. O harcayacağımız yama masrafını ise yeni yapacağımız yollarımıza harcıyoruz. Samsun da 5 bin kilometrelik yol ağır var. Acil yapılması gereken yol ağı ise yaklaşık 3 bin kilometre. Biz bunun bin kilometresini bitirmiş durumdayız. Geri kalanının da planını yaptık ve hızla devam ediyoruz. Sizler rahat olun. Gözümüzü kararttık gece gündüz yol işine kenetlenmiş durumdayız dedi.

Köylerimizde artık yol derdini bitiriyoruz diyen Başkan Yılmaz, köylerde rençberliğin artırılması gerektiğini de vurguladı.Başkan YILMAZ: Köylerde Artık Yolu Değil Geçimi Konuşmalıyız

17.08.2016 07:01

Çarşamba Aşağı Musalla ve Ağca Güney Mahallelerini ziyaret eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, köylerde artık yolu değil geçimi konuşmalıyız. Rençberliği yeniden canlandırıp çocuklarımızın gurbete gitmek yerine köylerinde geçimlerini sağlayabilmeliyiz dedi.

Başkan YILMAZ:  Köylerde Artık Yolu Değil Geçimi Konuşmalıyız 

Gündüz kendisini ziyaret eden muhtarlara iade-i ziyaret sözü veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, jet hızıyla sözünü tuttu. Köylerde yapılan beton yol çalışmaları için Başkan Yılmaz a teşekkür eden muhtarlar ve mahalle sakinleri, yıllardır görmedikleri yatırımın Büyükşehir ile köylerine geldiğini söylediler.

Diğer köylerde de devam eden beton yol çalışmalarının sonuçlandırılacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, köylerimizde artık yolu konuşmamalıyız. Geçime yönelmeliyiz. Köyleri ziyaretimde bir bakıyorum herkes göç etmiş gitmiş. Rençberlik bitmiş. Rençberlik ve köy ekonomilerini yeniden canlandırmalıyız. Çocuklarımızın gurbete gitmek yerine köylerinde geçimlerini sağlayabilmeliyiz. Artık yolu değil de geçimi konuşmalıyız. Aksi takdirde köylerimizde insan kalmayacak dedi.

ARTIK ÖNCE GEÇİM VE KÖY EKONOMİSİ DEMELİYİZ

Başkan Yılmaz, Yol, su, kanalizasyon gibi bir çok sorunu köylerimizde zaten tüm hızıyla yapıyoruz ve çalışma tempomuzu da asla düşürmüyoruz. Ama köy ziyaretlerimde herkes öncelikle yol diyor. Ben de diyorum ki yolu zaten yapıyoruz ama geçime de yönelmeliyiz. Çünkü geçim olmadan yapılan yolun da bir değeri olmuyor. Köylerimizdeki rençberliğin gelişmesi meselesine daha çok kafa yoruyorum. Tarımın, hayvancılığın, arıcılığın, meyveciliğin, sebzeciliğin neden para etmez hale geldiğini sorgulamalıyız. Pazar problemimi var, gübre girdisi mi pahalı, sulama sorunları mı var, bu meselelerle ilgili fikir üretmeliyiz. Eski siyasi alışkanlıklarımızı sürdürmemeli, bu konuda da kendimizi sorumlu hissetmeli ve düşünmeliyiz. Eksiklikleri artık düşünmeyin. Bu bizim işimiz. Bunları konuşulmaz hale getireceğiz. Ama rençberliğin geliştirilmesi benim için daha önemli diye konuştu.Milli Mücadele nin İlk Durağında Yol Yatırımının Yarısı Bitti

16.08.2016 07:43

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün milli mücadeleyi başlatmak üzere çıktığı Samsun dan sonra ilk durağı olan Havza da sürdürülen yol yapım çalışmalarının yarısı tamamlandı.

Milli Mücadele nin İlk Durağında Yol Yatırımının Yarısı Bitti

Cumhuriyet tarihi boyunca yol sıkıntısı çeken ilçede Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Havza Şube Müdürlüğü,  ilçede 2 yılda 40 milyon TL lik yatırımla 70 km yol yaparak önemli bir başarıya imza attı.

Türkiye nin Karadeniz e ilk açılışı kapısı olan Samsun un Havza ilçesinde Büyükşehir Belediyesi yatırımları devam ediyor. İlçe merkezi ile mahalleleri arasındaki ulaşım alt sorunlarını kalıcı şekilde ortadan kaldırmak için yoğun çalışma yürüten Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Havza Şube Müdürlüğü, 24 ayda 30 mahallede 40 km beton yol, 14 mahallede 18 km sıcak asfalt yol ve 5 mahallede 12 km satih kaplama yol olmak üzere toplamda 70 km yol yaptı. Yol yapım çalışmaları için de 40 milyon TL para harcandı.

Sadece 2016 yılında 13 mahallede yaptığı 20 kilometrelik yol yapımını tamamlayan Havza Fen İşleri Müdürlüğü, 14 mahalledeki çalışmalarını ise sürdürüyor. Bunun yanında müdürlük, Bekdiğin mahallesi çıkışında ve Yukarı Yavucak mahallesi geçişinde parke yol ve kaldırım, Dereköy’de meydan çalışmalarına ise yakın zamanda başlayacak. 2016-2018 yılları arasında da ilçede yol yapım bakım onarım çalışmaları, asfalt yama bakım onarımı ve Ata Yolu nda Kemer Köprü yapımı için 18 milyon TL lik yatırım yapılacak.

BÜYÜK ÖNDER İN YOLUNA KÖPRÜ YAPILIYOR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun dan başlattığı milli mücadelenin ilk esrarengiz yolculuğunu gün ışığına çıkarmaya çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Havza dan Amasya sınırına kadar geçtiği 2,5 kilometrelik tarihi yolu koruma altına alarak gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyor. Güzergah üzerindeki kültürel eserleri rotayı turizm ögesi haline getirmek isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Havza-Suluova arasındaki beton yol çalışmalarını tamamladı. İhalesi yapılarak inşaatı devam eden Atayolu Kemer Köprüsü nde de çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Turizmin en önemli öğesi olacak proje ile ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Milli mücadele yıllarında kurmaylarıyla birlikte 19 Mayıs 1919 da Samsun a ayak bastıktan sonra 25 Mayıs 1919 da Havza ya geçerek, milli mücadeleye ilişkin ilk çalışmalarını burada yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun a gelişinden Amasya ya geçişine kadar olan süreçte kullandığı gerçek yol, maalesef gerektiği şekilde korunamayıp, tanıtılamadı. Bu nedenle Ata Yolu Rotası nı koruyup hem günümüz insanlarına hem de gelecek nesillere tanıtmak, anlatmak ve miras bırakmak için çalışmalar başlattık. Uzun zamandır Ata Yolu ile ilgili yoğun mesai harcıyoruz.  Güzergah üzerinde yer alan menfez, köprü, han, sanat yapıları ve o 1919 dan günümüze ulaşan konut kalıntıları tespit ederek, kültürel ve doğal yapıların korunması ve turizme açılması için çalışma yürütüyoruz. Milli Mücadele nin ilk güzergahını doğal haliyle koruyup turizme kazandıracağız. dedi.

Tarihi Ata Yolu Projesi ile rota üzerindeki menfez, köprü, han, sanat yapıları ve o günden kalan bina kalıntılarının doğal dokusunun aynen kalması için yol güzergahını koruma altına almayı amaçladıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, Sonuç olarak Ata Yolu Rotası nı, güzergah üzerinde yer alan kültürel değerlerin korunması yanında turizm ögesi haline getirmeyi hedefliyoruz.  Be nedenle yol güzergahında yer alan 5 Göz Un Fabrikası nın tarihini anlatacağız. Ayrıca Sekiz 8 Göz Un Fabrikası ve bu fabrika sınırları içinde yer alan Bayram Çonoğlu Evi ni de koruma altına alacağız.  ifadelerini kullandı.

KÖPRÜDEN İLK GEÇİŞ YAKINDA

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün makam aracı olarak kullandığı otomobilin orijinaline sadık kalınarak benzerini yaptırdıklarını hatırlatan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz,  Ata Yolu Köprüsü nün yapımının tamamlanmasının ardından yapacakları açılışta ilk geçişi bu araçla yapacaklarını kaydetti.  Başkan Yılmaz, Ata Yolu Kemer Köprü inşaatı sürüyor. Büyük kısmı tamamlandı. Ay sonuna kadar da tamamıyla bitirmiş olacağız. Bu tarihi yolu birbirine köprü ile bağlamış olacağız. Açılışın ardından ilk geçişi de Büyük Önderimizin makam aracının benzeriyle yapacağız. Bütün bu çalışma ve yatırımlarımızın sebebi hem tarihi mirasa sahip çıkmak ve yaşatmak hem de milli mücadelenin ilk yolculuğunu turizm öğesi haline getirmektir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ifadelerini kullandı.