Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Vezirköprü nün Saklı Tarihi Ortaya Çıktı

16.09.2016 10:27

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ilçesi Oymaağaç köyüne 11 yıldır yapılan kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Kazı yapılan tünele de giren Yılmaz,3 bin 500 yıl öncesine ait kalıntıların burada bulunduğunu söyledi.

Vezirköprü nün Saklı Tarihi Ortaya Çıktı

Samsun un Vezirköprü ilçesi Oymaağaç köyünde yapılan kazı çalışmalarında bulunan Hititlerin dini merkezi Nerik gün yüzüne çıkıyor. Hititler için Nerik in büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Kazı Başkanı Alman Arkeolog Doç. Dr. Rainer Czichan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve beraberindekiler Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis, Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili Turan Çakır ile AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk a kazı alanını gezdirdi.

YAPILAN KAZI SAMSUN TARİHİ İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Kazı alanını yerinde gören ve kazıda gelinen son nokta hakkında bilgi alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Höyükte yapılan kazının Samsun tarihi için çok önemli olduğunu söyledi. Biz Müslümanlar için Mekke nasıl büyük bir anlam ifade ediyorsa Hititler için de Nerik o anlamı taşıyor. Bu bakımdan Nerik in burada bulunması kentin kültür ve turizmine büyük katkı sağladı dedi.

NERİK İ DUYAN TURİSTLER BURAYA GELİYOR

3 bin 500 yıl öncesine ait kalıntıların bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz, Höyükteki yerleşimin eski tunç çağına kadar dayandığı belirtiliyor. Bu müthiş bir şey. Hem ilçe turizmimiz için hem de Samsun turizmimiz için büyük önem taşıyor. Çünkü Nerik i duyan turistler bölgeye geliyor ifadelerini kullandı. Başkan Yılmaz kazı sırasından bulunan tünele de girerek alanda bulunan antik kalıntılarla ilgili bilgi aldı.Başkan YILMAZ dan Bafra Türbe-kalaycılı Köprü Açılışında Müjde.

09.09.2016 05:31

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Türbe-Kalaycılı Köprüsü ve bağlantı yolları bugün yapılan açılış töreni ile resmi olarak hizmete açıldı.

Başkan YILMAZ dan Bafra Türbe-kalaycılı Köprü Açılışında Müjde.

Açılışta konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz: Beni gerçekten çok duygulandırdınız,oturduk ilçe ilçe gidip ihmal edilmiş işler nelerdir tarımdan kazanımı yükseltmeliyiz diye kendimize hedef belirledik ve 260 metre uzunluğunda köprüyü 12 ayda bitirdik.

Kızılırmak ın iki yakası bir araya geldi, 2017 nin sonuna doğru bir köprüyü daha yapacağız. 7.5 milyon para harcadık. Bu köprüde ustalığımızı gösterdik ve maliyeti aşağıya düşürdük. Hem ucuza mal ettik hem de kısa sürede bitrdiğimiz için çok mutluyum. Vatandaşımıza tüm hizmetlerimiz feda olsun.

Bu köprü aynı zamanda ulaşım giderlerini azaltacak. Bafralı çiftçimize ve hemşehrilerimize  bayram hediyemiz hayırlı uğurlu olsun. İşçisinden mühendisine burada emeği geçen tüm herkese teşekkür ediyorum. dedi.Kızılırmak Deltası Unesco Listesinde

08.09.2016 06:09

Yusuf Ziya Yılmaz: Samsun Kızılırmak Deltası UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne adaylık sürecini tamamlayarak, UNESCO Dünya Miras Merkezi nin resmi web sitesinde geçici listedeki yerini almıştır.

Kızılırmak Deltası Unesco Listesinde

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne girdiğini ve dün akşam UNESCO nun sitesinde yayınlandığını açıkladı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne girdiğini ve dün bundan sonraki amaçlarının UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne Doğal Miras dalında girerek Türkiye nin kayıtlı ilk doğal mirası olarak kabul edilmesi olduğunu söyledi.

Başkan Yılmaz, Samsun Golf Sahası nda düzenlenen kahvaltı programında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıya Başkan Yılmaz ın yanı sıra; Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Yurt, Sefer Arlı ve Zennube Albayrak, SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ve SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu katıldı.

MÜRACAAT NİSAN 2016 DA KABUL GÖRMÜŞTÜ

Kızılırmak Deltası na yönelik açıklamalarda bulunan başkan Yılmaz, Türkiye nin UNESCO daki daimi temsilcimiz dün akşam beni aradı. Bana Gözünüz aydın! UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne girdi, onların da sayfasında yayınlandı dedi. Biz doğal miras listesine girmek için 2 yıl öncesinden müracaat etmiştik. Bu müracaat Nisan 2016 da kabul görmüştü. Ama bu kararı internet sayfalarında yayınlanmıyordu. Kendi içlerindeki bürokratik engellerden dolayı yayınlamanın geciktiğini söylediler. Neyse ki dün akşam yayınlandı. Kızılırmak Deltası nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne girmesi beni çocuklar gibi sevindirdi dedi.

ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK

Samsun Kızılırmak Deltası nın 56 bin hektarlık alana sahip olduğunu, Ondokuz Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçeleri sınırlarında kaldığını belirten Başkan Yılmaz, Su kuşlarının, dünya üzerinde var olan üç göç yolundan bir tanesi olan Kızılırmak Deltası nda yaban hayatı ve yaşam alanlarını korumaya yönelik farklı sınır ve ortamları içeren Doğal Sit, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Ramsar Alanı koruma statüleri bulunmaktadır. 56 bin hektar alanın 21 bin 700 hektarlık kısmı, 15 Nisan 1998 tarihinde, uluslararası düzeyde ekolojik karakterlerinin aynen korunması için  Sulak Alanların Korunması (RAMSAR) Sözleşmesi listesine dahil edilmiştir. Samsun Kızılırmak Deltası, yaklaşık 350 adet kuş türü, manda, yılkı, balık, sürüngen vb. çeşitleri yanında zengin bitki örtüsüyle korunmaya değer bir habitatı içerisinde bulundurmaktadır. Deniz, ırmak, göl, sazlık, bataklık, çayır, mera, orman, kumul ve tarım alanları gibi farklı yaşam alanlarını (habitatları) bir arada bulundurması, deltayı eşine az rastlanır derecede önemli kılmaktadır. Bu değerleri korumak amacıyla, Belediyemizce Kızılırmak Deltası nda kısa sürede çok düzenleme yapılmış, sadece yasa dışı avlanma ve kaçak yapılarla bilinen alanın tanıtımı ve güvenliği tarafımızdan sağlanmıştır. Deltada yer alan başıboşluğun önüne geçilerek bir düzen içerisinde doğa ve doğal yaşamın korunmasına, kaçak avlanmanın da önüne geçilmesine, doğal kültürel miras olarak UNESCO nun listesine dahil edilmesine ilişkin çalışmalar başlatılmıştır. Doğal miras için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı na yapmış olduğumuz müracaat değerlendirildikten sonra, Dışişleri Bakanlığı na, oradan da Paris te bulunan UNESCO Daimi Temsilciliği ne iletilmiştir. Şu an ise doğal değerimiz olan Kızılırmak Deltası ve Kuş Cenneti nin dünyaya tanıtılması, korunması ve uluslararası kaynaklardan da yararlanılarak gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılmasını sağlamak amacıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi ne dahil edilme girişimimizle önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne girmiş bulunmaktayız. Samsun Kızılırmak Deltası UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne adaylık sürecini tamamlayarak, UNESCO Dünya Miras Merkezi nin resmi web sitesi olan http://whc.unesco.org/en/tentativelists/6125 adresindeki geçici listedeki yerini almıştır. UNESCO Dünya Miras Listesi nde Türkiye nin kayıtlı doğal miras alanı bulunmaması nedeniyle, geçici listeden sonra Kızılırmak Deltası nın daimi listeye girmesi amacıyla adaylık sürecinin en kısa sürede tamamlanması için bütün kurum ve kuruluşlarla iş birliğiyle çalışmalarımız sürdürülecektir. Böylece, UNESCO dünya çapında olduğundan, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin de artık dünya çapında korunması ve tanıtılması sağlanacaktır. UNESCO Dünya Mirası Listesine Doğal Miras dalında girerek Türkiye nin kayıtlı ilk doğal mirası kabul edilmesine yönelik çalışmalarımız devam edecektir şeklinde konuştu.

DELTA’DA YAŞAYAN İNSANLAR MAĞDURİYETE UĞRAMAYACAK

Bu başarıdan sonra yeni hedeflerini açıklayan Başkan Yılmaz şunları kaydetti: UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne girmemiz, UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi ne adayız demektir. Şu anda hiçbir doğal alan daimi listede yok. Biz kesin listeye girmek için şimdiden çalışmalarımıza başlayacağız. Bu çalışmalarımızı uluslararası düzeyde sürdüreceğiz. Kızılırmak Deltası nın daimi listenin bir parçası olduğunu onlara ispat edeceğiz. Biz bu daimi listeye girebilmemiz için bazı şartlar önümüze koyacaklar. Bu şartların 3 ünü sizinle paylaşacağım. Bu maddelerde de bizi daimi listeye girmek için engelleyecek bir durum olmadığını görüyoruz. Kızılırmak Deltası ise bu kriterlerden; 1. üstün doğal görüngelere veya eşsiz doğal güzelliklere ve estetik öneme sahip alanları içermesi, 2. kara, tatlı su, kıyı ve deniz ekosistemleri ve hayvan ve bitki topluluklarının evrim ve gelişiminde devam eden önemli ekolojik ve biyolojik süreçleri sunan istisnai örnekler olması, 3. bilim veya koruma açısından istisnai evrensel değere sahip tehlike altındaki türleri içeren yerler de dahil, biyolojik çeşitliliğin yerinde korunması için en önemli ve dikkat çeken doğal habitatları içermesi kısmını bünyesinde bulundurması gerekmektedir. Dolayısıyla bizim alanımız bunları içeriyor. Fakat onlar bununla kalmaz, burayı tehdit eden bir takım unsurları buradan kaldırmamızı isteyebilir. Neler olabilir bunlar; tarım ilaçlaması, ilaçlardan çıkan suların göle gitmesi, avcılık gibi tedbirler almamızı bize söyleyebilirler. Bu alınacak tedbirlerin sürdürülebilir olmasını bizden isteyebileceklerini tahmin ediyorum. Orada yaşayan habitatın insan faktörünü de içine alan, insanlarla, köylerle orada yaşayan tüm organizmayla birlikte karşılıklı etkileşim içinde birbiriyle mutlu bir ekosistem orada kurulmasını talep edeceklerdir. Biz de öyle düşünüyoruz. İnsanın olmadığı bir şeyin değeri yok. 56 bin hektarlık alan içindeki bütün köyler koruma anlayışının baskısı altında herhangi bir mağduriyete uğramayacak. Zaten UNESCO nun bizden talep ettiği buranın burada yaşan yaşamla birlikte sürdürmek. Oradaki insanımızı herhangi bir mağduriyete uğratmadan onları da bu çevrenin mutlu bir parçası haline getireceğiz.Çiftçinin Rekabet Gücü Artacak

07.09.2016 05:24

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü nün Bafra da düzenlediği Çiftçi Günü kapsamında gerçekleştirilen Basınçlı Sulama Sistemleri açılışında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un toprakları o kadar verimli ki, adamı eksen adam biter dedi.

Çiftçinin Rekabet Gücü Artacak.

BAŞKAN YILMAZ: ADAMI EKSEN ADAM BİTER

Samsun un 1 milyon hektar alanda yer aldığını ve bunun yarısının ekilebilir tarım alanı olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye nin en büyük tarım potansiyeline sahip şehirleri arasında yer alıyoruz. 500 bin hektarlık ekilebilir tarım alanımızın 250 binini Bafra ve Çarşamba ovaları oluşturuyor. Topraklarımız o kadar verimli ki, adamı eksen adam biter. Allah ın bahşettiği büyük bir zenginliğin içinde yüzüyoruz. Ama bu zenginliğin farkında değiliz. Artık üretmek zorundayız. Önümüzdeki dönem içerisinde özellikle bu iki büyük ovanın verimliliğini arttırmaya yönelik olan projelerimiz hiç durmadan devam edecek. Biz köprüler yapacağız, sulama kanalları yapacağız, tarımsal ve kırsal kalkınmayı destekleyecek çalışmalar yapacağız. Samsun umuzu tarımsal alanda söz sahibi bir şehir haline getireceğiz açıklamalarında bulundu.

SAMSUNLU ÇİFTÇİNİN REKABET GÜCÜ ARTACAK

Perşembe günü açılışı yapılacak olan Türbe – Kalaycılı Köprüsünün ve bölgede yapılan bağlantı yollarının özellikle tarım altyapısı düşünülerek yapıldığını da sözlerine ekleyen Yılmaz, Kızılırmak ın üzerinde Cumhuriyet tarihi boyunca 2 köprü yapıldı. 3. Köprüyü yapmak Allah a hamd ediyorum bize nasip oldu.  Çetinkaya Köprüsünden denize kadar olan kısım 22 kilometre. Köprümüzü de 7. kilometreye yaptık. Neden daha aşağı yapmadık konusuna gelince, aşağıya indikçe nehir yatağı çok açılıyor haliyle köprü çok uzuyor. Daha aşağı inince daralıyor. Oralara da yapabilirdik ama orada da köy yerleşimi az. Doğu – Batı istikametinde sağ ve sol sahilin en fazla karşıya geçme ihtiyacı olan yer olarak Türbe – Kalaycılı arasını belirledik ve oraya yaptık.  Oradan da Doğanca ya kadar güzel bir yol yaptık. Şimdi bu tür yatırımlar ile birlikte içine girdiğiniz zaman kendinizi kaybedeceğiniz, adamı ekseniz adam biter dediğimiz bu verimli ovanın alt yapısını ihya etmeye çalışıyoruz. Bunu yaparsak eğer Türbe köyünden bir traktör römorkuna yüklenmiş olan kırmızıbiberin Bafra daki hale gelmesi için yapacağı maliyet düşecek. Bu maliyet düştüğü sürece benim çiftçimin pazardaki rekabet gücü artacak. Adana dan gelene kıyasla daha avantajlı olacak. Bu rekabet şehrimizi daha şanslı hale getirecek dedi.

YAPILMASINA İNANDIĞIMIZ ÇALIŞMALARI DESTEKLEYECEĞİZ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi nin tarımsal alanda yaptığı projeleri de tüm projeler gibi yakından takip ettiğini söyleyen Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; Bafra da yapılan bu güzel çalışma için hem rektörümüze hem de dekanımıza teşekkür ediyorum. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak doğru bildiğimiz, yapılması gerektiğine inandığımız her çalışmada rektörümüzün arkasında duracağımızı ve onları destekleyeceğimizi belirtmek isterim.Sadef ten Başkan YILMAZ a Samsun Buluşması daveti

07.09.2016 05:23

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret eden Samsun Dernekler Federasyonu (SADEF) Genel Başkanı Yıldıray Baş, başkan Yılmaz ı 9. sunu düzenledikleri Samsun Buluşması na davet etti.

Sadef ten Başkan YILMAZ a samsun Buluşması  daveti

İstanbul da 9 yıldır yapılan ve Samsun un tanıtımında önemli rol oynayan etkinliğe her yıl olduğu gibi bu yılda katılmak istediğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un güzelliklerini, gelişimini, değişimini anlatan Samsun Buluşması na her yıl heyecanla katılıyoruz. On binlerce hemşehrimizle buluşarak hasbihal ediyoruz. Bu zamana kadar her yıl katılmaya çalıştım. 9. sunada programlarımız elverdiği takdirde büyük bir zevkle katılmayı düşünüyorum. Orada çok güzel bir atmosfer oluyor. Birbirini tanımayan ama Samsunlu kimliğiyle bir araya gelen hemşehrilerimiz sanki birer kardeşmiş gibi samimi bir şekilde kaynaşıyor ve memleketleri hakkında sohbet edioyr. Ben bu etkinliği her yıl yapan başta SADEF yönetimine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum dedi.

SADEF Genel Başkanı Yıldıray Baş ise samimi açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz a teşekkür ederek Feshane Şenlikleri 9. Samsun Buluşması davetiyesini takdim etti.