Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


VALİLER KUŞ CENNETİ NE HAYRAN KALDI

29.08.2016 06:35

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Ağustos ayı toplantısı Samsun da yapıldı. Diğer toplantılara nazaran farklı bir konseptte gerçekleşen toplantı Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde gerçekleştirildi.

VALİLER KUŞ CENNETİ NE HAYRAN KALDI

KUŞ CENNETİ TURİST ÇEKİYOR

OKA yönetim kurulu üyelerine Kuş Cenneti ni gezdiren ve yapılan yatırımları anlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun umuzun en çok ziyaret edilen doğal alanlarından birisi haline gelen Kuş Cenneti nde yaptığımız çalışmalara her geçen gün bir yenisini ekliyoruz. Buraya dikkat çekmeyi başardık ve vatandaşlarımızı böyle güzel bir doğa harikasıyla buluşturduk. Baştan sona yollarını çevre düzenlemelerini güzel bir şekilde tamamladık. Şimdi delta içinde bulunan Aybedir Adası nı canlandırıyoruz. Buraya tekne ile geçme imkanını sağladık. Adada da buradaki gibi yörük çadırımız yapıldı. Hizmete açılacak. Kuş Cenneti dünyanın sayılı harikalarından birisi olacak dedi.

VALİLERDEN SAMSUN A ÖVGÜ: İLÇE AVRUPA GİBİ OLMUŞ

Ağaç evde yapılan toplantının ardından Ziyaretçi Merkezinde bulunan konferans salonuna geçen heyet Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt un yaptığı sunumla Samsun da gerçekleşen yol çalışmaları hakkında bilgilendirildi. Heyet deltada yapılan incelemelerin ve toplantıların ardından Bafra da geçtiğimiz günlerde yapımı tamamlanan ve yöre halkının kullanımına açılan Türbe – Kalaycılı Köprüsü nü inceledi. Heyet üyeleri Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yatırımların takdire şayan olduğunu ve köprünün Avrupa ülkelerindeki standartların bile üzerinde olduğuna dikkat çektiler.

Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Amasya Valisi Salih Işık, Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve Amasya ve Çorum İl Genel Meclisi Başkanları katıldı.BAFRALILARIN ISLIKLA HABERLEŞME ÇİLESİ BİTTİ

29.08.2016 06:34

Bafra Türbe-Kalaycılı köprüsü ile vatandaşların haberleşme çilesinin bittiğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ırmak karşısında yer alan köylerde yaşayan vatandaşlarımız, birbirleri ile ıslık çalarak ya da bağırarak iletişim kurmaya çalışıyorlardı. Dedi.

BAFRALILARIN ISLIKLA HABERLEŞME ÇİLESİ BİTTİ

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ve beraberindekiler Bafra Kızılırmak Nehri üzerinde yapımı tamamlanan köprü üzerindeki son çalışmaları yerinde inceledi.

VALİ ŞAHİN: KÖPRÜ BAFRA İÇİN ÖNEMLİ BİR YATIRIM

Kalaycılı Mahallesi ni şehrin karşı yakası ile birleştirecek olan 260 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğindeki 10 ayaklı köprüyü Samsun Valisi İbrahim Şahin e gezdiren Başkan Yılmaz, köprü ile birlikte bölge ulaşımını daha güvenli hale geldiğini söyledi. Köprünün mimarisini oldukça beğenen Vali Şahin in köprü ile ilgili ilk yorumu ise, Muhteşem olmuş oldu. Biten köprü ile birlikte bölgenin ulaşımının oldukça rahatlayacağını belirten Vali Şahin, köprünün Bafra açısından önemli bir yatırım olduğuna dikkat çekerek, Yapılan her yatırım ilçeyi daha da cazip hale getiriyor. Köprüyü kısa bir sürede bitirip ilçeye kazandıran Büyükşehir Belediyemizi ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bölge halkımıza hayırlı olsun diye konuştu.

HABERLEŞME İÇİN YA ISLIK ÇALIYORLARDI YA DA 44 KM YOL GİDİYORLARDI

Köprünün 7.5 milyon liralık bir yatırım olduğunu belirten Başkan Yılmaz ise, köprü bölgedeki mahallelerin Bafra ile ulaşımını kolaylaştırdı ve mesafesini azalttı. Köprü olmaması nedeniyle ırmak karşısında yer alan köylerde yaşayan vatandaşlarımız, birbirleri ile ıslık çalarak ya da bağırarak iletişim kurmaya çalışıyorlardı. Karşı köyde bir düğün, cenaze ya da davet olduğu zaman bağırarak sesini duyurabildiği köye ulaşmak için 44 kilometrelik bir yol gitmek zorunda kalıyorlardı. Bunu çok önemsedik. Bu bölgede bir köprü projesi geliştirdik. Allah ın izni ile de sözümüzü tuttuk ve köprümüz bitti. Şu an köprü üzerinde ulaşım sağlanıyor. Resmi olarak da açılış yapacağız dedi.

Vali Şahin ve Başkan Yılmaz, daha sonra köprü yolu üzerinde çalışma yapan işçilerin yanına giderek onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.BAŞKAN YILMAZ: AMBARKÖY TÜM DÜNYADAN TURİST ÇEKECEK

29.08.2016 06:33

Samsun un Ladik ilçesinde vatandaşların hibe ettiği ambarlarla kurulan Türkiye nin ilk Ambar Köyü, geçmişin hatıralarıyla yaşıyor.

BAŞKAN YILMAZ: 

Kahvehanesinden camisine, hanından müzesine kadar her şeye sahip olan köy, geçmişle gelecek arasında köprü vazifesi görüyor. Turizm yatırımları kapsamında Ambar Köye büyük önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, çalışmaların tamamlanmasıyla buram buram tarih kokan bu açık hava müzesini turizme kazandıracak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin sürdürdüğü yatırımlar ve hayata geçirdiği projeler ile ilçelerdeki değişim ve gelişim baş döndürücü hızla sürüyor. Alt yapı sorunları süratle çözüme kavuşurken, üst yapı yatırımları ile de ilçeler adeta çağ atlıyor. İlçe ekonomilerini geliştirmek amacıyla kırsal desteklerin yanı sıra tarihi, doğal ve kültürel potansiyellerini turizme kazandırmaya çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi, 5000 yıllık köklü bir tarihe sahip Ladik in yerleşik hayat kültürünü ambarlardan kurulan köyde yaşatıyor.

Köylülerden hibe alan Ladik Kaymakamlığı’nın 2 km uzaklıktaki 14 bin metrekarelik alanda kurduğu Ambar Köy,  ahşap mimarisi açısından Osmanlı dönemi özelliklerini yansıtıyor. 22 buğday saklama ambarı, 4 ahşap ev, 2 sergen, 2 mısır selenderi ve 4 su kuyusuna sahip köyde, 300 yıllık Şeyhülislam Mehmet Efendi ahşap camisi göz kamaştırıyor. Hali hazırdaki 3 adet köy fırını ekmek pişirecek ustalarını, değirmeni un yapacak değirmencisini, dokuma tezgahları ile zanaatkar kadınlarını, kuyu ve tulumbaları su çekecek gençlerini, bahçeleri ve oyun parkı çocuklarını, köy kahvesi ise yaşlılarını bekliyor.

DÜNYA DA ÖRNEĞİ YOK

Dünya da örneği bulunmayan yaşayan Açık Hava Müzesi konseptli Ambar Köy,  içinden akan deresi, gölü, su değirmeni, seyir kulesi, ahşap çocuk oyun parkı, ahşap ve zincirli köprüleri ve külliyesi ile doğal yaşamı olduğu gibi yansıtıyor. Köyde ayrıca geçmişte insanların günlük hayatlarında kullandıkları ancak bugün sadece hatıralarında kaldığı tarihi eser, alet ve eşyalar, gelecek nesillere ulaştırılmak için müzeye dönüştürülen samanlıkta sergileniyor.

Restoran olarak planlanan Ambar Han’ın inşaatı ise sürüyor. Eski külliyeleri andıran mimarisi ise şimdiden görenleri büyüleyen hanın inşaatının en kısa zamanda bitirilmesi için büyük çaba harcanıyor. Köyde küçük bir hayvanat bahçesi ve eski köy okulu kurulması da düşünülüyor.

AMBAR MÜZE İLE GEÇMİŞE YOLCULUK

Eskiden kullanılan alet ve eşyaların yer aldığı Ambar Müze de tozlanmış etnografik 427 eser sergileniyor. Elektriğin olmadığı dönemlerin ışık kaynağı gaz lambalarından, haberlerin dinlendiği eski radyolara, tedavülden kalkan paralardan, kurmalı telefonlara kadar müzede eski adına yok yok. Kağnı arabalarından yayıklara, beşiklerden, çeyiz sandıklarına, tahta asker bavullarından testilere, heybelerden örgü makinalarına kadar müzeye eskiye dair her şeyi bulmak mümkün. Eserlerin 9 kategori altında sergilendiği müzede en büyük ilgiyi ise 2 bin 500 yıllık yılan ve dinozor kafası fosilleri ile kabaktan yapılan Dünya haritası çekiyor.

100 BİN TL HARCANDI

Ambar Köyün bu hale gelmesi için 150 kişi ve kamu kuruluşu hibe desteği verirken, alt yapı çalışmalarına ise yaklaşık 100 bin TL harcandı. Hibe verenlerin isimleri ise köydeki ambarlarda ve müzedeki eserlerde yaşatılıyor. Her gün yaklaşık 300 yerli ve yabancı misafir ile sporcuların ağırlandığı Ambar Köyde, hafta sonları yöresel ve organik ürünlerden oluşan kahvaltı keyfi yaşanıyor.

Torf madeni ve Turna balığıyla ünlü Ladik Gölü, Akdağ Yaz ve Kış Sporları Merkezi ve Evliya Çelebi nin Seyahatnamesi nde Gençlik Suyu diye bahsettiği Hamamayağı Kaplıcaları nın ardından Ladik, Ambar Köy ile de adından çokça söz ettirecek.

BAŞKAN YILMAZ: AMBARKÖY TÜM DÜNYADAN TURİST ÇEKECEK

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ladik Kaymakamlığı nın önemli ve özverili çalışmaları ve Büyükşehir Belediyesi nin destekleri ile bitme aşamasına gelen Ambarköy Açık Hava Müzesi ne son şeklini vererek çok güzel bir turizm destinasyonu yaratacaklarını ifade ederek, Belediyemiz Ambarköy ü içerisindeki tarihi hanın da düzenlenerek yeme içme ve farklı sosyal faaliyetlerinde yapılacağı bir alan haline getirmek için yakında ihaleye çıkacak. Burası gerçekten geçmişi yaşatan, tarihi, kültürel ve sosyal motiflerin tüm çeşitliliği ile buram buram yaşanacağı bir turizm merkezi haline geliyor. Daha şimdiden buraya olan ilgi gösteriyor ki Ladik İlçesi bizim de en önemli hedeflerimizden olan turizm projeksiyonumuz içinde müthiş bir önceliğe sahip olacak. Eğer burayı iyi tanıtırsak hem ülkemizden hem de dünyanın her yerinden insanlar bu açık hava müzesini görmek ve bu tarihi havayı solumak için Ladik imize akın edecekler. Ambarköy ü Türkiye turizminin adı bilinen ve insanların Karadeniz e geldiklerinde ziyaret etmeden geçmeyecekleri bir turizm kuponu haline getirip, bu anlayışla işletmeyi ve yönetmeyi düşünüyoruz. Diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ DAN GARNİZON KOMUTANINA ZİYARET

25.08.2016 05:38

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vali İbrahim Şahin ile birlikte, Samsun Garnizon Komutanlığı görevine atanan Piyade Albay Sedat BULUT a Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığındaki makamında iade-i ziyarette bulundu.

BAŞKAN YILMAZ DAN GARNİZON KOMUTANINA ZİYARET

Garnizon Komutanlığı ziyaretine gelişleri esnasında Samsun Garnizon Komutanı Piyade Albay Sedat BULUT tarafından askeri törenle karşılanan Vali ŞAHİN ve Başkan Yılmaz askerleri selamladıktan sonra Garnizon Komutanlığı Şeref Defterini imzaladılar.

Ardından Garnizon Komutanlığı makamına geçen Vali İbrahim Şahin ve Başkan Yılmaz a, Garnizon Komutanı Piyade Albay Sedat BULUT tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Piyade Albay Sedat BULUT, ziyaretlerinden dolayı Vali Şahin ve Başkan Yılmaz a teşekkür etti.BAŞKAN YILMAZ: SÖZ VERDİYSEK YAPARIZ

23.08.2016 11:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Türbe-Kalaycılı Köprüsü nün bittiğini ve açılış için gün saydığını söyledi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt ve beraberindekiler il Bafra Kızılırmak Nehri üzerinde yapımız tamamlanan köprü üzerindeki son çalışmaları yerinde inceledi.

BÖLGE EKONOMİSİ İÇİN BÜYÜK YATIRIM

Kalaycılı Mahallesi ni şehrin karşı yakası ile birleştirecek olan 260 metre uzunluğunda,7 metre genişliğindeki 10 ayaklı köprüde çalışmalar bitti ve açılış için gün sayıyor. Köprünün 7.5 milyonluk bir yatırım olduğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, köprü bölgedeki mahallelerinin Bafra ile ulaşımı kolaylaştıracak ve mesafesini azaltacak. Şu an köprü üzerinde ulaşım sağlanıyor. Köprü sayesinde bölgemiz ekonomik açıdan da canlanacak diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ:  SÖZ VERDİYSEK YAPARIZ

17 ilçenin tamamında büyük yatırımların hayata geçirildiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, Bu yatırımların hepsi Samsun un tüm ilçeleri ile birlikte zenginleşesi, kalkınması demektir. Bir yerde yatırım varsa kalkınma olur. Bunların hepsi iş, aş, ekmek demektir. Hemşehrilerimiz bu yatırım seferberliğinden ziyadesiyle istifade edecekler. Yapılan bu köprü ile Bafra'mızın katma değeri misli misli artacak. Allah a şükürler olsun ki yatırım için verdiği her sözü yerine getirmiş bir belediye başkanı olarak, bunun onuruyla yaşıyorum. Biz söz verdiysek yaparız. Bafra mız için de bu köprüyü en kısa sürede bitirip hayata geçireceğiz diye halkımıza söz vermiştik. Şimdi o sözümüzü tuttuk ve köprümüz bitti. İnşallah en kısa sürede de resmi olarak açılışını gerçekleştireceğiz dedi.