Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


YILMAZ; Çocuklarımızın İkinci Velisi Olduk

20.09.2016 06:40

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Öğrencilerimiz ülkemizin ve şehrimizin gelecek vizyonunun teminatıdır. Bizler Büyükşehir olarak söz verdiğimiz gibi daima onların ikinci velisi olduk dedi.

YILMAZ; Çocuklarımızın İkinci Velisi Olduk Samsun da 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının başlama töreni, hayırsever işadamı Ahmet Ersoy tarafından Terme ilçesinde yaptırılan ve adı verilen 24 derslikli ilkokulun açılışıyla yapıldı. Samsun da, 2016-2017 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi. Törende Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz çocuklarla yakından ilgilendi. 

VALİ ŞAHİN DEN ÇOCUKLARA UYARI

Samsun Valisi İbrahim Şahin, törende yaptığı konuşmada, öğrencilere her alanda kendilerini yetiştirmelerini tavsiye ederek, Değerli öğrencilerimiz kendisini sadece ders kitaplarına bağlamayın bunlarında da dışına çıkın kendinizi olabildiğince geliştirin. Bunları yaparsak başarılı olabilirsiniz yoksa sıradan öğrenci olur. Öyle bir iş seçeceğiz ki mezun olduktan sonra sadece Türkiye ye değil dünyaya faydalı olacağız. Alanınızda lider olacaksınız  dedi. Öğrencilere uyarılarda da bulunan Şahin, okul çevrelerinde dikkat çeken yabancıları, öğretmenlerine ve ailelerine bildirmelerini istedi. 

EĞİTİM ALT YAPISINDA AB KALİTESİ Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız ise okulun yapımını üstlenen hayırsever işadamı Ersoy a teşekkür etti.Milli Eğitim Bakanlığı nın en öncelikli konusunun eğitim kalitesinin artırılması olduğunu dile getirerek, Eğitimin 

kalitesinin artırılması için altyapı çalışmalarını en iyi şekilde sürdürüyoruz. Bakanlık olarak derslik sayısı bakımından AB ülkelerini aratmayacak, onların ortalamalarının altında düşmeyeceğiz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve İstanbul, eğitim yatırımları tarafından öncelikli bölgelerimiz. 

Bu hedeflerimizin yakalanması için yine hayırseverlerimize görevler düşüyor. dedi.

BÜYÜKŞEHİR OLARAK ÇOCUKLARIMIZIN İKİNCİ VELİSİYİZ

Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime yaptıkları yatırımlara dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, Evlatlarına iyi bir eğitim ve öğretim sağlayabilen milletler ancak yarınlarından emin olabilirler.Öğrencilerimiz ülkemizin ve şehrimizin gelecek vizyonunun teminatıdır.İnancımızın, milletimizin ve memleketimizin yarınları evlatlarımıza emanettir. Evlatlarımızın iyi bir eğitim almaları; dinini bilen, vatanını ve milletini seven, ahlaklı ve dürüst bir birey olarak yetiştirilmeleri, başta evlatlarımızın hakkı olduğu gibi, bizim de hem onlara hem inancımıza hem de milletimize karşı olan önemli bir vazifemizdir. Bizler Büyükşehir olarak söz verdiğimiz gibi daima onların ikinci velisi olduk olmaya da devam edeceğiz dedi.

ÖĞRETMENLERE BAŞARILAR DİLEDİ

Öğretmenlere de yeni eğitim yılının hayırlı olmasını dileyen Başkan Yılmaz, Öğrencilerimizin başarısında önemli rol üstlenen öğretmenlerimize bu zamana kadar fedakarca verdikleri emekler nedeniyle sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Öğretmenlerimizden tek beklentimiz, evlatlarımıza verdikleri temel eğitimin yanı sıra onlara vatan ve millet sevgisi, birlik ve beraberliği, kardeşlik duygusunu da aşılamalarıdır. Bu yolda Allah sizlerin yardımcısı, bizler de destekçiniz olacağız ifadelerini kullandı. Törende, öğrenciler tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu. Okul açılışının ardından Vali Şahin ve Başkan Yılmaz,öğrencilere boya kalemi dağıttı.Başkan YILMAZ: Bu Geleneği Yaşatacağız.

16.09.2016 10:30

Asarcık Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Asarcık Panayırı nın 72. sinde güreş ve rahvan yarışı seven binlerce vatandaş bir araya geldi.

Başkan YILMAZ: Bu Geleneği Yaşatacağız.

72. Asarcık Panayırı na katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Asarcık ta yıllardır geleneksel hale getirilen bu panayır çocuklarımıza at ve güreş sevgisini aşılıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu geleneği sürdürmek için her türlü desteği vermeye hazırız dedi.

BAŞKAN YILMAZ DAN DESTEK SÖZÜ

Kültür ve Turizm Bakanlığı nın katkılarıyla Asarcık Belediyesi tarafından 72 yıldır düzenlenen ve her yıl güreş ve at yarışı seven binlerce vatandaşı bir araya getiren 72. Asarcık Panayırı na katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun umuzun şirin ilçesi Asarcık ta her yıl düzenlenen bu festivalin sıkı takipçilerindenim. Özellikle rahvan yarışlarını çocuklarımıza miras bırakmak için, nesilden nesile sürdürmek için her şeyi yapmalıyız. Asarcık ta geleneksel hale gelen bu at yarışları bize büyüklerimiz tarafından bırakılan bir hediyedir. Biz de bunu sürdürerek çocuklarımıza aktarmalıyız. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız. Ben bu etkinliği yıllardır sürdüren Asarcık Belediyesi ne ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kurban bayramınızı da en içten dileklerimle kutluyorum. dedi.

Rahvan binicilik nedir? 

Rahvan atın tek ayak koşma stiline verilen isimdir. Atın aynı taraftaki ayaklarının birlikte hareket ettiği ve binicisini sarsmayan bir koşu şeklidir. Atı rahvan yürütmekten amaç; üzerindeki binici ve teçhizat yükünü en uzun mesafeye, en kısa zamanda biniciyi yormadan ve en az enerji harcayarak yürütülmesini sağlamaktır.

Tarihi: Geçmişte ve günümüzde özellikle Türk kültür çevrelerinde yetiştirildiği bilinen rahvan atlar Türk göç hareketleriyle, Selçuklu ve Osmanlılarca da korunarak Anadolu ya getirilmiştir. Rahvan at yetiştirme ve yarıştırma geleneği tüm zorluklara rağmen günümüze kadar ulaşmıştır. Bunda, rahvan at yarışlarının Anadolu da yaygın olarak gerçekleştirilen mahalli panayır eğlenceleri kapsamında sıklıkla yer almasının payı büyük olmuştur. Bütün Türkiye de yaygın olmasına rağmen, tanıtımı fazla yapılamadığından fazla tanınmayan Rahvan At Yarışlarına sadece yerli ırk atlar katılabiliyor. Ege Bölgesine has bir yarış olarak tanınır.Devlet-millet Bayramlaşması Büyükşehir de.

16.09.2016 10:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi nde düzenlenen bayramlaşma töreninde devlet ile millet bayramlaştı. Başkan Yılmaz,bayramlaşma töreninde protokol üyeleri ve vatandaşları bir araya getirdi.

Devlet-millet Bayramlaşması Büyükşehir de.VATAN BEKÇİLERİ UNUTULMADI

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Mimar Sinan Camii nde kılınan bayram namazı sonrası ilk önce bayramı vatan nöbetinde karşılayan polis ve askerleri unutmadı. Sırayla İl Jandarma Komutanlığı,Sahil Güvenlik Komutanlığıu ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ziyaret edilerek güvenlik güçleri ile bayramlaşıldı. Ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi nde vatandaşlarla protokolün bir araya geldiği bayramlaşma töreni gerçekleştirildi. 

BÜYÜKŞEHİR DE BÜYÜK BAYRAMLAŞMA

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Sarayı nın 1. katında gerçekleştirilen ve oldukça kalabalık bir katılımın olduğu bayramlaşma törenine Gençlik ve spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Vali İbrahim Şahin,Garnizon Komutanı Piyade Albay Sedat Bulut, Ak Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Çiğdem Karaaslan, Hasan Basri Kurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

EL ELE YÜREK YÜREĞE OLDUKTAN SONRA BU MİLLETİN ÖNÜNDE KİMSE DURAMAZ

Vatandaşlarla tek tek tokalaşan ve bayramlarını kutlayan Başkan Yılmaz, vatan uğrunda can veren demokrasi şehitlerini bir kez daha minnetle andıklarını vurguladı. Yılmaz,Bu Kurban Bayramı nı artan PKK terörünün ocaklara düşürdüğü ateş ve FETÖ nün gözü dönmüş şekilde ülkemizi ele geçirmek için kalkıştığı darbe teşebbüsünün yüreklerde açtığı acı ve gözyaşının burukluğu içerisinde kutluyoruz.Ancak biz öyle bir milletiz ki Allah'ın izniyle el ele, yürek yüreğe verdikten sonra aşamayacağı engel ve yenemeyeceği güç de yoktur.diye konuştu. Başkan Yılmaz,son olarak şunları söyledi:Vatanımızda huzurla yaşayabilelim diye göğsünü siper ederek kutsal görevini yerine getiren bütün asker ve polislerimiz başta olmak üzere Türk-İslam Alemi nin mübarek Kurban Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlarken, Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda olan vatandaşlarımızın ibadetlerinin kabul ve makbul olmasını temenni ediyor, herkese sevdikleriyle beraber mutlu ve huzurlu bayramlar diliyorum.Bafra nın Ardından Çarşambalı ya Da Bayram Hediyesi

16.09.2016 10:29

Bafra nın 100 yıllık köprü çilesini bitiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,Çarşambalı çiftçilere de müjdeyi verdi. Hacılıçay Köprüsü Kurban Bayramı ndan sonra resmi olarak açılıyor.

Bafra nın Ardından Çarşambalı ya Da Bayram Hediyesi

Köprüdeki son durumu ve bağlantı yollarını inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,köprü ile birlikte Haçılıçay Mahallesi çevresinde bulunan Yukarı Dikencik, Aşağı Dikencik, Yeni Köseli, Ovacık ve Kiraz Bucağı Mahalleleri ile Köklük mahallesi çevresindeki Kumarlı, Kaydan, Uluköy, Akçaltı ve Karacalı Mahalleleri arasındaki ulaşım sorununun artık sonlandığını söyledi.

BÜYÜKŞEHİR SAMSUN A 4.BOĞAZ KÖPRÜSÜ KAZANDIRDI

Samsun için bir hizmet seferberliği ve hizmet sağanağının yaşandığını belirten Yılmaz, Samsun hizmette kapıları ardına kadar açılmış bir fırsat dönemini yaşıyor dedi. Başkan Yılmaz ın incelemeleri sırasında yanına gelen vatandaşlar ise Bafra ve Çarşamba ilçesine Büyükşehir Belediyesi nin yaptığı köprüleri Türkiye nin 4. Boğaz Köprüsü olarak nitelendirerek Yılmaz a teşekkür ettiler.

YEŞİLIRMAK ÜZERİNE 3 MİLYONLUK DEV KÖPRÜ

165 metre uzunluğundaki köprünün 3 milyon TL ye mal olduğunu belirten Yılmaz, Bafra mızın ardından istedik ki Çarşambalı hemşehrilerimize de bayram hediyesi verelim. Çalışkan Çarşambalı çiftçilerimiz güle güle kullansın. Çarşamba yı gerdanlık gibi süsleyecek köprü hem gönülleri birleştirecek hem de haberleşme çilesini bitirecek diye konuştu.

YILLARCA BEKLENEN PROJELER  İÇİN AYLARI YARIŞTIRIYORUZ

Projelerin anında bitirilerek hizmete açıldığına dikkat çeken Yılmaz son olarak şunları söyledi:Bu hizmetlerin AK Parti iktidarından önce onlarca sene sürerdi. Temeli atılır bir türlü açılış töreni yapılamazdı, yıllarca beklenirdi. Biz artık yıllarca beklenen projeleri daha senesi dolmadan bitiriyoruz. Bu yatırımların hepsi Samsun un zenginleşmesi, kalkınması demek. Yılmaz a incelemeleri sırasında Meclis Başkanvekili Turan Çakır ve AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk da eşlik etti.Büyükşehir den Vezirköprü ye Dev Turizm Hamlesi

16.09.2016 10:28

Vezirköprü ilçesi Şahinkaya Kanyonu gezisi için Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Samsunum-3 Gemisi nin dümenine bu kez Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz geçti.

Büyükşehir den Vezirköprü ye Dev Turizm Hamlesi

Samsun Büyükşehir Belediyesi yapılan  yatırımlar ve turizm hamleleri ile Vezirköprü nün kaderini değiştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın da büyük önem verdiği Vezirköprü, son iki yılda birçok turistik yatırıma kavuştu. Özellikle Türkiye de az sayıda bulunan ve adını Şahin kuşlarının yuvalanmasından alan Şahinkaya Kanyonu na yapılan turizm yatırımları ilçeyi turizmde gözde alanlardan biri haline getirdi. Samsunum-3 gemisi ile kanyonda başlatılan turlar yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

DÜMENE BAŞKAN YILMAZ GEÇTİ

Sıcak asfalt ile kaplanan 18 km lik kanyon yolunu inceleyen ve ardından Şahinkaya Kanyonu ndaki turlar için alınan Samsunum-3 Gemisi ile Kanyonu turlayan Başkan Yılmaz, geminin kaptanından kısa bir süreliğine dümeni devraldı. Yılmaz, şehri yönetmedeki ustalığı kadar kaptanlıkta da maharetini konuşturdu.

HEYBETİYLE BÜYÜLEYEN BİR ALAN

Şahinkaya Kanyonu nun sadece Samsun değil Türkiye için önemli bir değer olduğunu söyleyen Yılmaz, Türkiye ölçeğinde değil dünya ölçeğinde de nadir gözlemlenen kaya kartalının burada olduğunu belirterek, Burası Allah'ın bize behşettiği doğa harikası bir yer.Biz burayı turizme kazandırdık ve şu an yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. İstanbul Boğazı nın derinliğinin iki üç katı bir derinliğe sahip bir yer. Masmavi suların sarp kayalıklar arasında kendine yol bulduğu bu gizemli alan heybetiyle bizi olduğu gibi herkesi büyülüyor diye konuştu.

Başkan Yılmaz a incelemeleri sırasında Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Turan Çakır ve Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk da eşlik etti.