Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ Halasının Vasiyetini Yerine Getirdi

27.09.2016 05:38

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, halası merhume Hacı Şükriye Işık ın vasiyetini yerine getirerek, onun adını taşıyan anaokulunun açılışını yaptı.

Başkan YILMAZ Halasının Vasiyetini Yerine Getirdi İlkadım ilçesi Kazım Karabekir Mahallesi Gazi Osman Sokak üzerinde açılan Hacı Şükriye Işık Anaokulu nun açılışına Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Rahmi Ünal, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, iş adamları, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.  Programın açılış konuşmalarını Hacı Şükriye Işık Anaokulu Müdürü Esma Hatip ve İl Milli Eğitim Müdür Vekili Rahmi Ünal yaptı. Daha sonra konuşan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Okullaşma noktasında İlkadım ilçesinde çok ciddi anlamda temeller atıldı ve önümüzdeki günlerde de açılışlarını yapacağız. Anaokulumuzun yanına güzel birde park yapılmış. Başkanımıza buradaki eğitim yatırımları için teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de iş adamlarımızı yeni yatırımlara yönlendirmesini temenni ediyorum dedi.

YILMAZ:VASİYETİ YERİNE GETİRDİM

Konuşmasına Hacı Şükriye Işık ın hayatını anlatarak başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Hacı Şükriye halam sağlık durumu kötüleştiği zaman bana bir avukat getirmemi, kendisine ait olan 3 daireyi satmamı ve hayır işinde kullanmamı istedi. Vasiyetnameyi hazırladık. Daha sonra Şükriye halamın vefatından sonra vasiyetnamenin gereğini yerine getirdik. Onun 3 dairesini sattık. Buradaki 4 dönümlük alanda bir dönümünü bu okulu inşa etmek için kullandık. Geri kalan 3 dönümde, Şükriye halanın dairelerinden kalan para yetmese de Büyükşehir Belediyesi nin de desteği ile burada 3 dönümlük bir park yaptık. Anaokulunda da 4 derslikten her biri 25 kişilik sınıflar yaptık. Sabah ve öğlenci gruplar halinde de yaklaşık 200 çocuğumuzu içinde barından bu okulu inşa ettik. Bunları 1 yılın içerisinde yaptık. Şükriye halanın omuzlarıma yüklediği vasiyetin sorumluluğunu yerine getirdiğim için mutluyum diye konuştu.

ŞAHİN:BİZİM ÇOCUKLARIMIZ BÜYÜDÜKÇE TUHAFLAŞIYOR

Eğitimin Türk milletine özgü hale getirildiği zaman başarılı olacağını ifade eden Samsun Valisi İbrahim Şahin, Bizim dinimiz oku diyor. Beşikten mezara kadar ilim tahsil etmemizi öneriyor. Ama bizim çocuklarımız büyüdükçe tuhaflaşıyorlar. 17 yaşından sonra daha da tuhaflaşıyorlar. Üniversiteyi bitirdiği zaman daha da tuhaf bir hal alıyoruz. Onun için eğitimi beşikten mezara kadar anarken, belli bir yaştan sonra eğitimin verilmemesinin veya verilmesinin çok da faydalı olmadığını Milli Eğitim Müdür Vekilimiz anlattı. Biz eğitimi ne kadar aşağıya çekersek, bu eğitimi bize özgü, insana özgü, Türk milletine özgü hale getirirsek başarılı oluruz. Aksi takdirde bazen bünyemize uymayan bir elbise gibi vücut onu atar. Onun için de bu küçük yavruları olabildiğince iyi eğiteceğiz. Çok sağlıklı ortamlarda eğiteceğiz. Yararlı bilgilerle donatacağız ki, bu çocuklar büyüdüklerinde gerek kendilerine, gerek ailesine gerek ülkesine, insanlığa faydalı olsunlar. Aksi takdirde zararlı içeriklerle meşgul olan, çevresindeki insanları tehdit eden, korkutan bir takım suç makinelerine dönüşürler. Bize çok ciddi görevler düşüyor. Bu tip eğitim kurumlarının sayısını da arttırmamız gerekiyor şeklinde konuştu.Konuşmaların ardından okulun açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra anaokulu gezilerek minik öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.Başkan YILMAZ: Tarihi Kentler Birliği Bir Okuldur.

26.09.2016 06:13

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Tarihi Kentler Birliği Gaziantep Buluşması nda Tarihi Kentler Birliği nin büyük bir okul olduğunu belirterek, Biz bu okulda sadece kadimin değerlerini korumayı öğrenmiyoruz, aynı zamanda belediyeciliği de öğreniyoruz dedi.

Başkan YILMAZ: Tarihi Kentler Birliği Bir Okuldur.

TKB BİR OKUL BİZ BU OKULDA BELEDİYECİLİĞİ ÖĞRENİYORUZ

Tarihi Kentler Birliği (TKB) Gaziantep Buluşması nda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz TKB de sadece tarihi değerlerin değil belediyeciliğin de konuşulduğunu belirterek, Tarihi Kentler Birliği bana göre büyük bir okul. Biz bu okulda sadece kadimin değerlerini korumayı öğrenmiyoruz, aynı zamanda belediyeciliği de öğreniyoruz. Belediyeciliğin okulu olmaması bir eksiklik ama bu eksikliği TKB tamamlıyor. Geçtiğimiz yılları çok iyi değerlendirmemizdeki en önemli katkı TKB den geliyor. Burada sadece tarihi değerlerimizi koruyup kollayıp geleceğe taşımayı konuşmuyoruz. Belediyecilik ile ilgili de konuşuyoruz. Belediyeciliğin güçlüklerini, ileride karşımıza çıkabilecek sorunları aramızda bulunan milletvekillerimiz ile paylaşıyoruz diye konuştu.

GAZİANTEP GELİŞEREK YARINLARA KOŞUYOR

Gaziantep in tarihi dokusunun yanında gelişmişlik sergilemesinin de gözlerden kaçmadığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz,  Gaziantep hakkında, Havaalanından çıktıktan itibaren yudum yudum Gaziantep i hissetmeye başladım. Antep sadece güneydoğunun değil, Türkiye’nin en iddialı şehirlerinden biri olacağım diyor ziyaretçilerine. Havaalanından şehre gelene kadar yol üzerindeki peyzaj çalışmaları, bordürler, tüm ayrıntılar Gaziantep in geliştiğini gözler önüne seriyor. Antep’imiz de medeniyet kokuyor, uygarlık kokuyor, tarih kokuyor. Gün içinde yaptığımız gezilerde belediye başkanlarımızın tarihi değerleri tırnaklarıyla kazıyarak gün yüzüne çıkardığını gördük. Asım beyden bu yana başlayan Gaziantep modernizasyonunu alkışlıyorum. Eski bakanımız ve şu an meslektaşım olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin hanıma da Gaziantep için yaptığı tüm çalışmalarda başarılar diliyorum açıklamalarında bulundu. 

KIRSAL MİMARİYİ KORUNMALI

Kırsal mimarinin korunması noktasında daha hassas davranılması gerektiğine de dikkat çeken Başkan Yılmaz şöyle devam etti; 2014 yılında yapılan değişiklikle büyükşehirlerimizin sınırları büyüyerek bütün ilçeleri kapsar hale geldi. İl Özel İdaresi nin sorumluluğunda olan kırsal kesimdeki eski adıyla köy olan mahallelerimizde kadimden bize kalmış olan köy konakları ve tarihi değeri olan bina ve tesisleri koruyarak geleceğe taşıma gibi bir sorumluluğa daha sahip olduk. Ancak şehir merkezlerinde olan koruma bilinci maalesef kırsal kesimlerde yok. Kırsaldaki Ahmet Ağa ya Senin bu konağın tarihi bir değer, onu korumamız, gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor desek geri adım atıyor. Geri adım atmasının en büyük nedeni restorasyonun güçlükleridir. Biz bu noktada bu güçlüğü aşacağımızı, onunla ilgili kendisine katkı sağlayacağımızı söylediğimiz zaman kaygıları ortadan kaldırırız ve koruma bilincini geliştiririz diye düşünüyorum. Bu tür tesislerin korunması konusunda bazı ihmallerin olduğuna tanıklık ediyoruz. Bu açıdan kırsal mimarinin korunmasına yönelik hassasiyetinde yükseltmemiz gerektiğini söylemekte fayda var. 

Buluşma yemeğinin ardından Tarihi Kentler Birliği Encümen Toplantısı gerçekleştirildi.Cumhuriyet Tarihinde Yapılmamış Yatırımlar Yapılıyor

23.09.2016 05:30

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmamış yatırımların hayata geçirildiğini söyledi.

Cumhuriyet Tarihinde Yapılmamış Yatırımlar Yapılıyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un Çarşamba ilçesine bağlı Aşağı Musalla ve Şeyh Güven Mahalleleri arasında başlayan 25 km lik beton yol çalışmalarını yerinde ineceledi. Başkan Yılmaz ın incelemeleri sırasında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk da yer aldı.

BETON YOL KONFORUNU YAŞAYACAKLAR

Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmamış yatırımları hayata geçirdiklerini belirten Yılmaz,  Çarşamba ilçemizin Aşağı Musalla ve Şeyh Güven Mahalleri arasındaki 25 kilometrelik grup yolunda şu an silindirle sıkıştırılmış beton yol çalışmalarına başlandı. En kısa sürede bitirilip buradaki vatandaşlarımızı da beton yol konforuna kavuşturacağız. Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmayan yatırımları Allah bizlere yapmayı nasip etti. Şimdiden vatandaşlarımıza yeni yolları hayırlı olsun dedi.

SÖZ VERDİK YERİNE GETİRİYORUZ

Tüm köy yollarında aynı çalışmaların ivedilikle yapıldığına da dikkat çeken Yılmaz, Samsun un bin 200 mahallenin merkezini ve grup yollarını betonla kaplayıp insanları çamur çökekten kurtaracağız diye söz verdik ve sözümüzü tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz  ifadelerini kullandı. Beton yol çalışmalarının en kısa sürede tamamlanacağını belirten Başkan Yılmaz, zaman zaman yolda çalışan işçilere direktifler vermeyi de ihmal etmedi.Biber Toplayan Çiftçilere Yol ve Köprü Müjdesi.

21.09.2016 07:25

Hacılıçay Köprüsü nün açılışı yapılmadan ikinci köprü için incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Çarşambalılara yol ve köprü müjdesi verdi.

Biber Toplayan Çiftçilere Yol ve Köprü Müjdesi.

Çarşamba da yapımı tamamlanan ve önümüzdeki günlerde açılması planlanan Hacılıçay Köprüsü henüz açılmadan ikinci köprü için incelemelere başlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kumtepe Mahallesi nde biber toplayan çiftçileri görünce yanlarına giderek sohbet etti.

KUMTEPE ve HÜRRİYET MAHALLESİ ARASINA YENİ KÖPRÜ

Kızılırmak ve Yeşilırmak üzerinde köprü sayısının yetersiz olduğunu ve bu soruna en hızlı şekilde kökten çözüm sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, Köprüler özellikle siz değerli çiftçilerimiz için mesafelerin kısalması noktasında büyük önem taşıyor. Yapılacak olan köprü tarıma ve hayvancılığa doğrudan destek sağlayacak. Ürettiğiniz ürünleri daha az yakıt harcayarak şehir merkezine ulaştırabilecek, tarımda lider olmuş illerin üreticileriyle rekabet içinde olacaksınız. Irmağın karşısında yer alan mahalleye gitmek için yaklaşık 10 kilometre ilerideki Durakbaşı Köprüsü nden geçmeniz gerekiyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu ulaşım sorununu yeni bir köprü yaparak çözeceğiz. Şu anda incelemelerimiz devam ediyor. Muhtemelen bu köprüyü sizin de ikamet ettiğiniz Kumtepe Mahallesi ile Hürriyet Mahallesi arasında yapacağız diyerek müjdeyi verdi. 

BAŞKAN YILMAZ DAN YOL SÖZÜ

Biber toplayan çiftçilerden Kamil Öztürk’ün köylerinde yol sorunun olduğunu söylemesi üzerine Başkan Yılmaz, Ben hepsini halledeceğim. Sizlerin sadece sabretmesi gerekiyor. Samsun un tüm yol ağını yenileme hedefine adım adım ulaşıyoruz. Kendi yol ağımızda yer alan yolların tamamını yaparak köylerde yaşayan ve tarım ile uğraşan çiftçilerimizin de şehir içindeki konforu yaşamasını sağlayacağız açıklamalarında bulundu. 

Başkan Yılmaz ın yaklaşık 1 kilometre yolu yürüyerek yanlarına gelmesinden dolayı şaşkınlıklarını gizleyemeyen çiftçiler köylerine yapılacak olan çalışmalar için verilen sözlerin en kısa sürede tutulacağını bildikleri için duydukları memnuniyeti dile getirerek teşekkür ettiler.Samsun Sizinle Gurur Duyuyor.

20.09.2016 06:41

Samsunlu Gaziler Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a övgüler yağdırdı.

Samsun Sizinle Gurur Duyuyor.

19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri kapsamında gazileri ağırlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sizler bu milletin gurur duyduğu, vatan sevgisiyle canını hiçe sayıp gazilik mertebesine ulaşmış fedakar insanlarsınız.  Vatanın savunmasında, terör olaylarında hayatlarını ortaya koyarak şehitlik makamına ulaşan ve gazi olan tüm vatan evlatlarımızı saygıyla anıyorum. Allah sizden razı olsun sizlerin hakkı asla ödenemez dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret eden gaziler adına konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Diril, Samsun a yaptığınız her hizmetten ve bizlere verdiğiniz destekten dolayı sizlere çok teşekkür ederim. Biz gazilere her zaman destek oldunuz, sıkıntılarımızı dinlediniz, derdimizle dertlendiniz. Samsun sizinle gurur duyuyor açıklamalarında bulundu.

Başkan Yılmaz kendisini ziyaret eden Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şubesi üyeleri, Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Samsun Şubesi üyeleri ve Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı üyeleri ile uzun süre sohbet etti.