Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLAMALARINA KATILDI

01.09.2015 11:18

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları Samsun da sade bir törenle kutlandı.

Büyük zaferin 93. yıl dönümü nedeniyle Samsun’da bir dizi etkinlik düzenlendi. Samsun daki 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri sabah saatlerinde protokolün Atatürk Anıtı na çelenk sunmasıyla başladı. Samsun Valisi İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eker ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz sırasıyla Atatürk Anıtına çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Samsun Valisi İbrahim Şahin, Atatürk Anıtında tören defterini imzalayarak günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

30 Ağustos Zafer Bayramının çok büyük bir gün olduğunu belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin,Aziz Atam, bugün vatanımızın düşman işgalinden kurtuluşunun ve ülkemizin bağımsızlığını kazandığı Zafer Bayramı’nın 93. yılını bir kez daha birlik ve beraberlik içinde kutlamak üzere huzurundayız. Toprakları işgal altında olan milletimize bağımsızlığı yaşatan, milletimizin bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini dünyaya gösteren bu zaferle Türkiye Cumhuriyetinin temelleri atılmıştır. Milletçe birlik ve beraberlik içinde bu ülkeyi bizlere miras bırakan başta siz olmak üzere Kurtuluş Savaşında savaşan şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyoruz dedi.

Atatürk Anıtı’ndaki programdan sonra Samsun Valiliğinde Vali İbrahim Şahin, tebrikleri kabul etti. Tebriklerin kabul edilmesinin ardından etkinlikler Cumhuriyet Meydanındaki program ile devam etti. Meydandaki etkinlikler Samsun Valisi İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eker ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz askeri araç üzerinden halkı selamlaması ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Piyade Tabip Albay Yavuz Erdin, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından ortaokul öğrencisi Melike Can ve Hüseyin Basri Kurt, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili şiir okudu. Etkinlikler geçit töreni ile son buldu.

30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerine ayrıca AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt, MHP Samsun Milletvekili Hüseyin Edis, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Akan, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, siyasi partilerin temsilcilri, gaziler, şehit aileleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.Peyzaj Mimari Öğrencileri Kuş Cenneti nin Geleceğini Çizecek

25.08.2015 11:21

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın konukları olarak Samsun a gelen, Türkiye nin 20 üniversitesinden peyzaj mimarisi bölümlerinde eğitim gören 40 öğrenci, Bafra ilçesindeki Kuş Cennetini mercek altına aldı.

Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Genel Merkezi bünyesindeki yaklaşık 40 peyzaj mimari öğrencisi Samsun’un Bafra ilçesinde buluştu. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezi işbirliği ile düzenlenen PMO Genç Yaz Okulu Projesi kapsamında Bafra ya gelen genç peyzaj mimari öğrencileri Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslanın ev sahipliğinde Bafra ilçesindeki Kuş Cennetinde inceleme ve araştırma çalışmalarına başladı.

Türkiye nin 20 ayrı üniversitenin peyzaj mimarlığı bölümlerinde eğitim gören en başarılı 40 peyzaj mimarlığı öğrencisinin, başlarında akademisyen öğretim görevlileriyle başlattığı çalışmalara Samsun Valiliği de destek verdi.

Türkiye deki peyzaj mimarlığı bölümü akademisyenleri ve öğrencileri Kızılırmak Deltası nın geleceğine yönelik Kuş Cenneti nin turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalarını yaparak 6 Eylül 2015 tarihinde Samsun Kent Müzesinde, hazırladıkları projeleri Samsun kamuoyunun  beğenisine sunacaklar.

Proje çalışmalarının ilk günü öğrencilerin bulundukları illerden Bafra ilçesindeki Kuş Cennetine gelmesiyle başladı. Kuş Cennetinde öğrencilerle bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, katılımcılara Kuş Cenneti hakkında bilgiler verdi.

Projeyi çok önemsediklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İçinde bulunduğumuz alan Samsun’un Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçelerini içine alan, Kızılırmakın getirdiği alüvyonlu topraklardan meydana gelmiş bir Kuş Cennetidir. 50 bin hektarlık alanın içerisinde 21 bin hektarlık alan Uluslararası Ramsar sözleşmesi ile korunan Ramsar alanıdır. Ramsar sözleşmesi ile burası, dünyada doğanın nadide köşelerinden birisi olarak kabul edilmiştir. Burada Türkiyenin hiçbir yerinde olmayan oranda mandalar, yılkı atları var. Daha da önemlisi Türkiyede var olan 450 civarındaki kuş çeşidinin 340 ı burada yaşıyor. Türkiye de yaşayan kuş türlerinin yüzde 90 ı burada var olanlardır. Burada 2 ayın içerisinde çeşitli tesisler yapılarak buranın turizm kuponu haline gelmesi için bazı çalışmalar başlatacağız dedi.

Kendisinin de peyzaj mimari bölümü mezunu olduğunu ifade eden AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Ben peyzaj mimarı olduğum için bu projeyi çok önemsiyorum. Özellikle Kızılırmak Deltası’nın Kuş Cennetinin hem Samsunumuz hem de Türkiye için burayı çok önemsiyorum. 40 öğrencinin bu alan için çalışması ve yeni projeler sunması çok güzel. Dolayısıyla bu işin sonunda neler çıkacağını tahmin ediyorum. Burada biz ekolojik anlamda doğaya hiçbir zarar vermeden ekosistemi kullanmak istiyoruz. Bunu yaparken de çok önemli hassasiyetlerimiz var. Türkiye’de şu anda yaşatarak korumak ya da koruyarak aynı zamanda yaşatabilmek üzere hem akademik anlamda hem de pratik anlamda birçok çalışmalar yapılmakta. Ben inanıyorum ki biz şu anda burada hayal kurma ve bu hayali gerçeğe dönüştürme aşamasındayız diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler Kuş Cennetinde sahaya inerek proje çalışmalarına başladı. 15 gün boyunca sürecek olan çalışmalarda öğrenciler yaptıkları projelerle Kuş Cennetinin geleceğini çizecekler.Ödüllü Plaj Voleybolu Turnuvası Sona Erdi

25.08.2015 11:12

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Büyükşehir Belediyesi Ödüllü 3. Bay Bayan Plaj Voleybolu Turnuvası yapılan ödül töreni ile sona erdi.

amsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazın katılımı ve turnuvada dereceye girenlere ödüllerini vermesi ile tamamlanan turnuva 3 gün boyunca Samsunlular tarafından büyük ilgiyle izlendi.

Erkeklerde 42 Bayanlarda 18 takımın mücadele ettiği turnuvanın Final müsabakaları oldukça çekişmeli ve zevkli geçerken maçların sonunda sıralama şu şekilde oluştu

Erkeklerde

1. Akif Yurtsal,Batuhan Bayrak

2. Mustafa Öner Yaldırak,Sezai Açıcı

3. Burçin Gençtürk,Yağız Akşamın

Bayanlarda

1. Asena Selen Saltı,Özlem Devrim Yahşi

2. Rahime Saraç,Ebru Melek

3. Asilay Albayrak,Ayşenur Tüysüz

BAŞKAN YILMAZ TURNUVALAR SÜRECEK

Ödül töreninde konuşan Başkan Yılmaz, Türkiyenin en güzel ve en uzun plajlarından birisine sahip olan Samsun da bu çeşit sportif etkinliklerin Son derece önemli olduğuna dikkat çekerek Bu turnuvamız artık geleneksel olarak her yıl tekrarlanacak.  Böyle organizasyonların Sayısını da arttırmalıyız diye düşünüyorum. Bu ve benzeri sportif ve kültürel bir çok etkinlik  bu güzel sahillerde  Samsun Halkıyla buluşacak diye konuştu.

Ödül törenine Başkan Yılmaz ın yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi, Anakent İmar İnş. AŞ. Gn.Md ve Anakent Spor Yön. Kur. Bşk.  Kadir Koçak, Türkiye Voleybol Federasyonu MHK üyesi ve Samsun Voleybol İl Temsilcisi Suat Koçer ile sporcular ve vatandaşlar katıldılar.Başkan Yılmaz, Vezirköprü deki Alt Yapı Çalışmalarını İnceledi

19.08.2015 11:17

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ilçesinin kırsal mahallelerinde yapımı süren ve halkın hizmetine açılan yol çalışmalarını inceledi.

Yol çalışması tamamlanan mahallelerde vatandaşlarla sohbet eden Başkan Yılmaz, asfalt ve beton yılların hayırlı olmasını temenni etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprünün Tepeden ve Sarıdibek mahallelerini ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ve Vezirköprü Fen İşleri Müdürü Cengiz Kaplan ile gerçekleşen ziyarette Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, mahallelerde yapımı tamamlanan asfalt yolları inceledi. İncelemede Başkan Yılmaz, ilçe genelindeki yol yapım çalışmalarıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Kaplandan da bilgi aldı.

Vezirköprü de olduğu gibi tüm ilçelerde yaptıkları alt yapı çalışmalarının kaliteli ve uzun ömürlü olmasına özen gösterdiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Göz boyamak için yapılan ve daha 1 sene bile geçmeden özelliğini yitirip daha fazla masraf çıkartan işleri finanse edecek kadar zengin ve bonkör bir ülke değiliz. Geçmişte günü kurtarmaya yönelik yapılan alt çalışmaları dönemi bitti. Bütünşehir Yasası ile birlikte başlayan yeni süreçte artık kalite ve sağlamlığa önem veriyoruz. Grup yollarında yaptığımız beton imalatların 50 yıl ömrü var. Her yıl yenilemek veya onarmak zorunda kalmayacağız. Şuan normal asfalt kaplamadan biraz pahalı olmasına rağmen, 50 yıl dayanıklı olduğu için çok ucuza mal olmuş oluyor. Bu beton yollara da bu anlamda önem veriyoruz. Samsun un bütün ilçelerindeki grup yollarını beton ile kaplıyoruz. Mahalle merkezlerini, sokak ve caddelerini ise asfaltla kaplayarak hemşerilerimizi tozdan ve çamurdan kurtarıyoruz. Bu çalışmalar velinimettir. Çalımalar bütün hızıyla devam ediyor. Yapımı biten yollarımız mahallelerimize hayırlı olsun.  ifadelerini kullandı.

Ziyarette mahalle halkından büyük ilgi ve destek gören Başkan Yılmaz, hatıra fotoğrafı çektirdi.Başkan YILMAZ; Yüreklerimiz Parçalanıyor

19.08.2015 11:10

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşambalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği sabah kahvaltısına katıldı.

Dernek bahçesinde düzenlenen organizasyona Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Vali yardımcıları, Eski Milletvekillerinden Cemal Alişan, ilçe Belediye Başkanları, ilçe  kaymakamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile işadamları ve sanayiciler katıldı.

Programın açılışında konuşma yapan Çarşambalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Saadettin Sarıoğlu, Dernek binasının yapımında emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere herkese teşekkür etti. Daha sonra söz alan Çarşambalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Başkan Yardımcısı Rana Aka ATALAY Derneğin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı konuşmada kahvaltıya katılımın yüksek olması sebebiyle dernek yönetimine ve katılımcılara teşekkür ederek; Bu günlerde ülke gündeminde olan terör saldırıları ile yüreklerimiz parçalanıyor. Artık bu işin sonunun hiçbir siyasi ayrım gözetmeksizin onlara yandaş duran, onlar bizim arka planımız diyen parti de dahil şapkalarını önlerine koyarak bu işi bitirme yönünde ortaya bir irade koymaları gerekiyor. Hatta bunun zamanınında geçtiğini vurgulayarak söylemek istiyorum dedi.

Şehitlere rahmet, ailelerine de sabırlar dileyen Başkan YILMAZ, Böylesine can sıkan olayların, böylesine bizim yüreğimizi parçalayan olayların dışında, böyle güzel bir ortam ve sıcak yüzler görmek insanı mutlu ediyor, birbirini seven, birbirine güzel duygularla bakan hemşehrilerin buluşmasıda bizi sevindiriyor, hepinizden Allah razı olsun diye konuştu.

Konuşmasında ilçelere yapılan hizmetlerden bahseden Başkan Yılmaz Kasabalaşmış köyler yapmak istiyoruz. Yoluyla, içme suyuyla, sosyal yaşam alanlarıyla bir şehirden farkı olmayan köyler yapmak istiyoruz, çalışmalarımız hep bu yönde ilerliyor. Bu işe başlayalı yaklaşık bir yıl oldu sadece Çarşamba’da 85 köyde beton yol ve sıcak karışım asfalt yapmışız. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde köylerde grup yolu dahil bütün yollar beton ya da sıcak karışıma dönüşecek ve artık biz bu yol işini düşünmeyeceğiz. Artık başka şeylerle kalkınmayla, seracılıkla, kesme çiçekçilikle, mantar üretimiyle ve buna benzer kalkınmaya dönük iktisadi programları konuşmaya başlayacağız, dedi.

Büyükşehir Belediyesinin sadece şehir merkezinde çalışmadığını ifade eden Başkan Yılmaz; Tüm ilçelerimizde ulaşımdan alt yapı hizmetlerine, turizmden kırsal kalkınmaya dönük hamleler yapıyoruz. Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde Samsun un çehresi nasıl değiştiyse köylerimizin çehresini de adım adım değişmiş olarak göreceksiniz içiniz rahat olsun. Son olarak şunu söylemek istiyorum; hedefimiz 2016’nın sonuna kadar Samsunda 200 tane aydınlatmasıyla, asfalt ya da beton yoluyla ulaşım sorunu kalmamış, içinde spor alanları bulunan Kasabalaşmış Köyler yapacağız.Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından geçtiğimiz öğretim yılında dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri seçilen Çarşamba-Kumköy öğretmeni Dilek Livaneli, Başkan Yılmaz’ a Öğrencilerinin yazdığı ve tablo haline getirdiği bir şiiri hediye etti.