Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Zihni Şahin, OKA Toplantısında.

04.01.2019 06:53

KALKINMANIN ADRESİ SAMSUN!.. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Başta Yeşilırmak Gelişim Projesi olmak üzere Samsun ve komşu illeri topyekün kalkındıracak bölgesel kalkınma modellerine ihtiyaç var dedi.
YENİ VALİYE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
TOPYEKÜN GELİŞME VE KALKINMA İÇİN...
HEP BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI
Samsun, barındırdığı tarihi, turistik, tarımsal, ekonomik varlıklarıyla, stratejik konumuyla bölgenin en önemli ilidir. Komşu illerimiz de bunun farkındadır. Bu nedenle, bölgemiz illeriyle birlikte topyekün bir kalkınmaya öncülük edecek olan il de Samsun'dur. Samsun ve komşularının, özellikle ekonomik anlamda kalkınmasına yol açacak başka projeler için de hep birlikte mücadele etmek zorundayız.

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu toplantısı ve Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği (YHKB) Aralık ayı Encümen toplantısına katılmak üzere Tokata gitti. Başkan Şahin, yaptığı değerlendirmede, özellikle Yeşilırmak Gelişim Projesinin önemine dikkat çekerek, Samsun ve komşu illerimizin topyekün kalkınmasına yol açacak projelere ihtiyaç var dedi.

Vali Osman Kaymak ve Başkan Zihni Şahin, ilk olarak, Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ile birlikte Tokat'ın yeni valisi Dr. Ozan Balcı’yı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarı diledi. Ziyarete ayrıca OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, OKA Tokat il Koordinatörü Mehlika Dicle, Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Müdürü Yasemin Çoban da katıldı.

Heyet daha sonra hep birlirkte 2018 yılının son toplantısını OKA Tokat binasında gerçekleştirdi. Toplantıda 2018 yılında uygulamaya konulan mali destek ve teknik destek programları ile 2019 yılında bölgenin gelişmesine katkı sağlamak üzere yapılması planlanan diğer çalışmalar hakkında istişarelerde bulunuldu. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, katıldığı yılın son OKA toplantısı için şu açıklamayı yaptı:

Genel merkezi Samsunumuzda bulunan OKA, çok önemli bir misyonu üstlenmiş ve faaliyetlerini bu doğrultuda devam ettiren çok önemli bir kurumumuz. Özellikle Yeşilırmak Havza Gelişim Projesi, her yönüyle dikkate değer. Başta Samsunumuz olmak üzere Amasya, Tokat ve Çorum İllerini de içine alan proje, nispeten kalkınmışlıkta biraz da olsa geri kalmış bu bölgenin topyekün gelişmesi ve kalkınması için hayati önem taşımakta. Proje ile bölgede topyekün bir kalkınma hedeflenmektedir.Başkan Zihni Şahin den Mehmet Akif Ersoy a Anma

28.12.2018 09:02

DİK DURMAYI, ZALİMLE MÜCADELEYİ ÖĞRETTİ!.. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, İstiklal Marşı, milletimizin yeniden dirilişinin belgesi ve simgesidir. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoyu büyük bir saygıyla anıyorum dedi.

Başkan Zihni Şahinden Mehmet Akif Ersoya AnmaSamsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Mehmet Akif Ersoyun vefatının 82nci yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Şahin, İstiklal Marşı, Türk milletinin yeniden dirilişinin belgesi ve simgesidir. Bu nedenle bu eşsiz şiiri ve daha bir çok ölümsüz eseriyle Mehmea Akif Ersoyu büyük bir saygıyla anıyoruz dedi.

SAĞLAM BİR İMAN, ŞUURLU KALP!

Mehmet Akif Ersoyun, Türk milletinin gönlündeki yerinin çok büyük olduğunu vurgulayan Zihni Şahin, Akif, milletimizin gönlünde çok büyük bir iz bırakmıştır. Vatanperver, sağlam bir iman ve şuurlu kalp ve yaşadığı zorlu, mücadeleli hayatıyla milletimize, zor zamanlarda dik durmayı, zalimlerle mücadele etmeyi, fedakarlık göstermeyi öğretmiştir ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANIMIZIN VERDİĞİ MESAJ...

Zihni Şahin, mesajında ayrıca şunları dile getirdi:

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğanın, Mehmet Akifi anma mesajında belirttiği, Akifteki insan, millet ve vatan sevgisini, dürüstlüğü, ahde vefayı, mücadele ruhunu, kahramanlığı ve cesareti anlatmalı, yüksek ideallerini, davasını, heyecanını yaşatmalı, Mehmet Akifi düşünceleriyle, dünya görüşüyle, güç karşısındaki asil duruşuyla geleceğe taşımalıyız ifadeleri, özellikle günümüzde, ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu şartlar altında çok daha önem kazanmıştır. Saygıdeğer liderimizin de belirttiği gibi, Akifi, mutlaka ama mutlaka, özellikle gençlerimize çok iyi anlatabilmeli, toplumumuzu onun fikirleri ve idealleriyle beslemeliyiz.

RUHUMUZU BESLEMEYİ SÜRDÜRÜYOR...

Mehmet Akif, bıraktığı eserlerle asla unutulmayacak, bizlerin ruhunu beslemeye devam edecektir. Eserleriyle, yaptıklarıyla, sözleriyle, vaazlarıyla milletimizin özgürlük mücadelesine müthiş katkılar sunmuştur. Milli mücadelede önemli görevler üstlenen vatan şairi ve büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoyu vefatının 82inci yılında şükranla ve özlemle yâd ediyorum.Büyükşehir de Kar Mesaisi

28.12.2018 08:57

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, kırsal kesimlerde karla mücadelenin gece boyunca sürdürüldüğünü, yağışın devam ettiği her bölgede kapanan yolların açıldığını, her türlü olumsuzluğa anında müdahale edildiğini açıkladı. Hastalar hastaneye yetiştirildi, mahsur kalan 3 kardeş kurtarıldı, kapallı yollar açıldı.
YOĞUN MESAİ HARCANIYOR
112 ACİL İLE İŞBİRLİĞİ
MAHSUR KALAN 3 KARDEŞ
KAPALI YOLLARA ANINDA MÜDAHALE
Asarcık, Ladik, Havza, Salıpazarı, Kavak, Bafra ve Canik ilçelerinin yüksek kesimlerinde kar kalınlığının zaman zaman 40 santimetreyi bulduğunu belirten Başkan Şahin, Havza'da sabaha karşı yolda kalan araçlar kurtarıldı. Bafra'da Bengü-Sarpın grup yolu ile Havza Taşkaracaören yolunda yol açma çalışmaları tamamlandı. Vezirköprü ilçemizde de kapanan 2 yol ulaşıma açıldı. Bu bölgelerde karla mücadele ekiplerimiz hazır tutuluyor. Şu an itibariyle ulaşıma kapalı yol kalmamıştır. Ayrıca, sabah itibariyle de Alaçam ve Yakakent'te de karla mücadele çalışması başlatıldı dedi.

Samsunda dün gece şiddetini artıran ve özellikle kırsal kesimleri etkisi altına alan yoğun kar yağışıyla ilgili Büyükşehir Belediyesine ait ekipler adeta seferber edildi. Başkan Zihni Şahin, Ekiplerimiz kırsal kesimlerde gece boyunca çalışmalarını sürdürmüş, yoğun yağışın devam ettiği her noktada kapanan yollara anında müdahale ederek açılmalarını sağlamıştır dedi.


Başkan Zihni Şahin, kar yağışı ve alınan önlemlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Yoğun yağışın özellikle yüksek kesimleri etkisi altına aldığını belirten Başkan Şahin, Ekiplerimiz gece itibariyle adeta seferber edildi. Yoğun mesai harcamaya ise devam ediyoruz. Kar temizleme ve yol açma çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca, sağlık başta olmak üzere herhangi bir şekilde zor durumda olan vatandaşlarımıza anında el uzatılıyor diye konuştu.


Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekiplerin greyderler, kar bıçaklı tuz kamyonları ve yükleyici iş makineleriyle tetikte olduğunu söyleyen Zihni Şahin, Dün gece itibariyle Ladik ilçemizde 2 özel araç ile 1 ticari servis aracı mahsur kalmaktan kurtarılmıştır. Bölgede ana artellerde yol çalışması sürüyor. Salıpazarı Konakören Mahallesinde hasta olan 82 yaşındaki yaşlı bir teyzemiz 112 ekipleri ile yaptığımız ortak çalışma sonucunda hastaneye ulaştırılmıştır. Yine Asarcık ilçemizde bir şeker hastası vatandaşımız hastaneye kaldırılarak tedavisine başlanmıştır dedi.


Salıpazarı Güzelvatan Mahallesini Ordunun Akkuş İlçesi'ne bağlayan bağlantı yolunda bir aracın mahsur kaldığı bilgisini veren Başkan Şahin, İstanbul'a gitmek için gece yarısı yola koyulan ve içerisinde 3 kardeşin bulunduğu araç, yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kaldı. Bölgeye sevk edilen ekiplerimiz yaklaşık 2 saatlik mücadele sonrasında 3 kardeşin kurtararak Salıpazarı ilçe merkezine götürmüşlerdir açıklamasında bulundu.Başkan Zihni Şahin, Hayata İmza Atan Kadınlar Toplantısında Konuştu.

28.12.2018 08:44

SAMSUNA DA İMZA ATACAKSINIZ!.. 
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Üreten, girişimci kadınlarımıza iş hayatlarında destek olmak zorundayız. Hayata İmza Atan Kadınları aşarak Samsuna imza atan kadınlar olacağınıza inanıyorum. Bunu yaptığımızda hep birlikte Samsunu geliştirir ve kalkındırırız dedi
EŞİYLE BİRLİKTE KATILDI
DÜNYADA MARKA ŞEHİR OLABİLİRİZ
SAMSUNA İMZA ATAN KADINLAR!

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), İş Dünyasında Kadın Komisyonu(İDK) ve Samsun İş Kadınları Derneği(SAMİKAD) iş birliğinde hayatta rol model olan kadınlar ile birlikte Hayata İmza Atan Kadınlar ana temalı toplantıya katıldı. Zihni Şahin, Üreten, girişimci kadınlarımıza iş hayatlarında destek olmak zorundayız. Bunu yaptığımızda hep birlikte Samsunu geliştirir ve kalkındırırız dedi.


Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salon'da Samsun Valisi Osman Kaymakın da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda eşi Şükriye Şahin ile birlikte yer alan Başkan Zihni Şahin, SAMİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Münevver Uğurlu, Orta Karadeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu(ORKASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Bahri Uğurlu, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan'ın konuşmalarının ardından söz aldı.

HER ALANDA POZİTİF AYRIMCILIK

Sözlerine, Kadın emeğinin görünürlüğünü artırmak ve markalaşma yolunda emek veren kadınlara destek olmak hepimizin görevidir diyerek başlayan Şahin, konuşmasında ayrıca şunları söyledi:

Başta SAMİKAD başkanımız, yönetim kurulu üyelerimiz ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Kadın istihdamının arttırılması, kadınları istihdamda tutabilmek, kadın girişimciliğinin desteklenmesi, ve kadın girişimcilerin kapasitelerinin arttırılması adına bu toplantıların önemli ve faydalı olduğuna inanıyorum. Tüm bunlarla birlikte iş dünyasının rekabetçi koşullarında çalışabilecek kadın girişimci sayısını arttırabilmek, bu yönüyle de çalışmalar yapmak için hepimize düşen görevler vardır. İş dünyası dahil her alanda kadın sorunlarına dikkat çekmeli, çalışmalar yapmalı ve çözümler üretmeliyiz. Özellikle Son 15 yılda devletimiz ve hükümetimiz her alanda kadınlar için pozitif ayırımcılık getirmiş ve uygulamaya koymuştur. Bu iş dünyamızda da kendini göstermeye devam etmektedir.

SANAYİ, TARIM, TURİZM ŞEHRİ...

Samsunumuz 3 ovası ve bereketli topraklarıyla tarım şehridir ve tarıma dayalı sanayi için her türlü imkâna sahiptir. Samsunumuz denizi, sahili, tarihi, doğal güzellikleri ve damak tatları ile bir turizm şehridir. Samsunumuz 2 üniversitesi, akademisyenleri, basını, yazarları, bilim adamları ile üniversite ve eğitim şehridir. Samsunumuz dernekleri, sivil toplum kuruluşları, müzeleri, sanatçıları ve sanat tesisleri ile bir kültür ve sanat şehridir. Samsunumuz Sanayi bölgeleri, lojistik merkezi, işadamları ve sanayicileri ile bir sanayi şehridir. Samsunumuz kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşım ağları ile Karadenizin Türkiyenin her yerine ve dünyaya da açılan bir kapısıdır. Samsunumuz aynı zamanda spor ve sağlık tesisleri, Samsunsporu, spor kulüpleri, sporcuları ve spor adamları, doktorları, hemşerileri, ebeleri ve sağlık personelleriyle bir spor ve sağlık şehridir.

SADECE SAMSUNU DÜŞÜNMEK...

Bunlar Samsun olarak potansiyellerimizdir. Bunları yüzde yüz harekete geçirmek zorundayız. Bu yüksek potansiyellerimizi harekete geçirmek ve Samsunumuzun emrine sunmak için bilimi, ortak aklı, teknolojiyi esas almalı bunların ışığında uzmanlarla birlikte stratejik planlar, mastır çalışmaları yapmamız gerekmektedir. Bunun için Sadece Samsunumuzu düşünmek hepimizin görevidir.


Samsunumuzu önce Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100üncü yılı olan ve Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın ülkemizin önüne hedef olarak koyduğu 2023 yılına daha sonra ise yeni bir yüzyıla taşımak zorundayız.

Birlik ve beraberlik ile Biz Samsun olarak büyük bir aileyiz anlayışıyla Samsunumuz Türkiyenin kalbi olabilir. Dünyada marka bir şehir olabilir. Bunu gerçekleştirecek insan kaynaklarına sahibiz.


Samsunumuzun bu noktaya gelmesi için kadınlarımız önemli bir misyona ve vizyona sahip olmalıdır. Onların önünü açmalıyız. Sorunlarını ortadan kaldırmalıyız. Üretimde sadece erkelerin değil kadınlarımızın da yer alması birbirini tetikleyecektir. Kısacası Samsunumuza bilimin eliyle birlikte kadınların yüksek yeteneklerinin de eli değmelidir. Hayata İmza Atan Kadınları aşarak Samsun'a imza atan kadınlar olacağınıza inanıyorum.Başkan Zihni Şahin e Minik Öğrencilerden Sevgi Seli.

28.12.2018 08:33

Sorunları çözmek boynumuzun borcu!..Yerli Malı Haftası etkinliği kapsamında Kalkancı İlkokuluna giden Başkan Zihni Şahin, sevgi gösterileriyle karşılandı. Başkan Zihni Şahin, Milli eğitimde yaşanan sorunları çözmek boynumuzun borcudur dedi.
TÜRKİYENİN HER YERİNDE ÖĞRENCİM VAR
MODERN VE ÇAĞDAŞ EĞİTİM, GELİŞMİŞ BİR ÜLKE
ANNE VE BABALARA GIDA EMPERYALİZMİ UYARISI
HÜKÜMETİN YERLİ ÜRETİME VERDİĞİ ÖNEM

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Yerli Malı Haftası kutlaması kapsamında İlkadım Kalkancı İlkokulu'nda düzenlenen etkinliğe katıldı. Miniklerin ellerinde Samsunspor bayrakları ve 'En büyük başkan bizim başkan sloganlarıyla karşıladığı Zihni Şahin, Milli eğitimde yaşanan sorunları çözmek, geleceğimiz olan çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirebilmek boynumuzun borcudur dedi.

Başkan Zihni Şahin, okul bahçesindeki karşılama töreninin ardından salonda düzenlenen Yerli Malı Haftası kutlama programına katıldı. Okul Müdürü Sezai Tiryaki, öğretmenler ve velilerle birlikte kutlama coşkusunu yaşayan Başkan Zihni Şahin, burada yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi:


Öğretmen olmanın çok büyük bir ayrıcalığı var diyerek sözlerine başlayan Zihni Şahin, Uzun yıllardır öğretmenlik mesleğini icra ettiğimiz için Türkiyenin neresine gidersek gidelim öğrencilerimizle karşılaşıyoruz. Samsun ile ilgili diğer illerde programlara gittiğimde oralarda da çok sayıdı öğrencimle karşılaşıyorum. O da bizim için çok büyük bir mutluluk kaynağı oluyor dedi.


Eğitim problemlerini çözen milletlerin kalkınmış, gelişmiş ve dünyadaki yarışta öne geçmiş ülkeler haline geldiklerini vurgulayan Zihni Şahin, Eğitim problemlerini çözemeyen topluluklarsa sürekli bocalama halinde ve istedikleri yerlere gelemiyorlar. O bakımdan Türkiye olarak bizim ilk önce önem vermemiz gereken konu milli eğitim olmalıdır. Milli eğitimin problemlerini çözerek çağın ihtiyaçlarına uygun, milli değerini koruyan, dünyadaki gelişmeleri takip eden nesiller yetiştirmek boynumuzun borcudur. Aski taktirde bu yarışta geride kalıyorsunuz ifadelerini kullandı.


Yerli Malı kullanmanın önemine de değinen Başkan Zihni Şahin, Bugün Yerli Malı Haftası'nı kutluyoruz. Bu haftanın anlamı tabi ki sadece yemek içmek değil. Biz gıda olarak da çok büyük bir emperyalizm baskısı altındayız. Çocuklarımız gerçekten sağlıksız besleniyor. Televizyonlarda ne kadar sağlığa zarar verecek şeyler varsa onları almak istiyorlar. Bu bakımdan biz ailelere, bilhassa da annelere çok büyük sorumluluk düşüyor. Eskiden beri Yerli malı Türkün malı her Türk bunu kullanmalı diye söylüyoruz ama malesef gereğini yapamıyoruz dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetlerinin özellikle son yıllarda yerli üretim konusunda çok önemli ve büyük adımlar attığını hatırlatan Zihni Şahin, Katma değeri yüksek olmayan ürünlerimizi ne kadar çok satarsak satalım buradan kazandığımız parayla çok küçük bir teknolojik ürünü alamıyoruz. O bakımdan bizim de teknolojik anlamda üretim yapmamız  gerekiyor. Aksi taktirde biz kendi kendimizle mücadele ederken diğer ülkeler her alanda çok daha ileri seviyeye taşınmış olacak diye konuştu.

OKUL MÜDÜRÜ, ESKİ ÖĞRENCİSİ

Programın sonunda Okul Müdürü Sezai Tiryaki, Başkan Zihni Şahin'in Bafra'da eğitim gördüğü dönemde öğretmeni olduğunu açıklayarak, katılımından dolayı kendisine teşekkür etti ve günün anısına bir hediye sundu.