Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


HUZUREVİNDE HASAT ZAMANI

21.08.2020 07:05

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen Haziran ayında huzurevinde oluşturulan hobi bahçesi ürün vermeye başladı. Burada kalan 65 yaş ve üzeri 25 kişinin kendi elleriyle ektikleri sebzeler, bugün toplandı. Domates, biber, mısır gibi ürünleri toplayan yaşlılar, yemeklerde kullanılması için yetkililere teslim etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs nedeniyle dışarı çıkmaları kısıtlanan Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi sakinleri için geçen Haziran ayında hobi bahçesi oluşturdu. Toprakla buluşan yaşlılar, kürek ve çapalarla 250 metrekarelik alana sebze fideleri dikti. Kadın Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri tarafından yapılan program dahilinde bugün yetişen domates, salatalık, patlıcan, karalahana, mısır ve fasulye huzurevi sakinleri tarafından toplandı.

Düzenlenen hasat etkinliğinde buluşan huzurevi sakinleri elleriyle topladıkları mahsulleri, görevlilere teslim etti. Toplanan sebzeler yemeklerde kullanılmak üzere mutfağa götürüldü.

Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Emrah Baş, Koronavirüs süreci sebebiyle burada kalan yaşlılarımız için hobi bahçesi oluşturmuştuk. Başkanımız Mustafa Demir in de desteği ile düzenlediğimiz bahçeye diktiğimiz fideler bugün olgunlaştı. Yaşlılarımız ile birlikte sebzelerimizi topladık. Görevli arkadaşlarımız bunlarla yemek yapacaklar. Huzurevi sakinlerimiz için güzel bir etkinlik oldu” ifadelerini kullandı.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KALİTE KONTROL LABORATUVARI İLE KAMU ZARARINI ÖNLÜYOR

21.08.2020 07:03

Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Kalite Kontrol Laboratuvarı nda yapılan tüm deneylerle hem kullanılan malzemelerin kalitesi test ediliyor hem de olası kamu zararlarının önüne geçiliyor.

Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Yol Kaplama ve Üst Yapı Şube Müdürlüğü bünyesinde 2019 yılında ilk analizlerini gerçekleştiren Kalite kontrol Laboratuvarı sayesinde nitelikli ve kaliteli yollar yapılıyor. TSE tarafından deney ve kalibrasyon yeterlilik belgesi verilen Kalite Kontrol Laboratuvarı nda beton ve asfalt yolların kalitesi artırılıyor.

NUMUNELER LABORATUVARDA TEST EDİLİYOR

Ürünü sadece ilk aşamada kontrol etmekle yetinmeyen ekipler asfalt ve beton, yola serildikten sonra da denetimlerini ve kontrollerini sürdürüyor. Beton dökülen yerden numune alan ekipler, laboratuvar ortamında yaptıkları deney ve testlerle dökülen beton ve asfaltın yol ile uyumunu kontrol ediyor. TSE ISO 17025 Kalite Belgesi bulunan ve teknik anlamda her türlü donanıma sahip olan laboratuvarda zemin, agrega, beton, bitüm ve asfalt deneyleri yapılıyor. Yapılan deneyler sayesinde ise Samsun'un sokak ve caddelerine en üst kalitede asfalt dökülmesine olanak sağlanıyor.

KAMU ZARARLARI ÖNLENİYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin projelerinde kullandığı malzemelerin uluslararası standartlara uygunluğunu ölçmek amacıyla kurulan Kalite Kontrol Laboratuvarı nda çalışmaları titizlikle yürüttüklerini söyleyen laboratuvarın sorumlu Jeoloji Mühendisi Nurcan Kabaş, yapılan tüm deneylerle hem kullanılan malzemelerin kalitesini test ettiklerini hem de olası kamu zararlarının önüne geçtiklerini söyledi. Kabaş, Planlı, kurallı ve kimlikli Samsun için her türlü hassasiyeti gösteriyoruz. Belediye Başkanımız Mustafa Demir'in talimatı doğrultusunda faaliyete geçirdiğimiz laboratuvarda alt ve üstyapı çalışmalarında kullanılan malzemelerin standartlara uygunluğunu test ederek hizmet kalitesinin korunması ve verimliliğin artırılması için gece gündüz çalışıyoruz dedi.

BETON TESTİ NASIL YAPILIYOR?

Kalite Kontrol Laboratuvarı nda bir mühendis, iki tekniker ve bir işçi ile deney ve test işlemlerini gerçekleştirdiklerini ifade eden Jeoloji Mühendisi Kabaş, yaptıkları beton basınç deneyi aşamalarını da şu şekilde anlattı:
İlk önce yaş beton dökülen alanda numune alınacak el arabası temizlenip nemlendiriliyor. Transmikserin orta kısmından arabaya alınan numune sürekli homojen bir şekilde karıştırılır. Beton kalıpları beton yağı ile yağlanır. Beton kalıpların yarısını dolduracak şekilde yerleştirilir. Şiş çubuk yardımlarıyla dıştan içe doğru 25 darbe vurularak sıkıştırılır. Tokmak yardımıyla kalıbın 4 tarafına vurularak beton eşit şekilde sıkıştırılır. İkinci kademe doldurulurken aynı işlemlere dikkat edilerek yapılır. Numune düzeyleri düzgün şekilde mastarlanır. Numunenin alım yeri, beton sınıfı ve takip numarası belirtilen numune etiketleri düzgün şekilde yapıştırılır. En fazla üç gün bekletilen numuneler laboratuvara getirilerek burada hava kompresörü ile kalıptan çıkarılır ve kür havuzlarına atılır. Deney yapılacağı gün havuzdan çıkarılan numuneler silinerek özgül ağırlığı hesaplanabilmesi için tartılır. Numuneler deney makinesine yerleştirilerek kırma işlemi gerçekleştirilir. Beton basınç dayanımı makinesindeki büyük yük kaydedilir. Makineden alınarak kırılma şekli kontrol edilir ve deney formuna kaydedilir.KURTULUŞ YOLU NDA DÜZENLEME

21.08.2020 07:01

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün 19 Mayıs 1919 da Milli Mücadeleyi başlatmak için Bandırma Vapuru ile Samsun a gelişinin ardından Amasya ya gidişinde kullandığı 98 kilometrelik Kurtuluş Yolu ile ilgili Sokak Sağlıklaştırma çalışmalarına start veriliyor.

Kurtuluş Yolu nun o dönemin ruhuna uygun bir hale getirilmesi çalışmaları kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, önemli adımlar atıyor. Proje çerçevesinde güzergah üzerinde yer alan İlkadım ilçesindeki Müftü Sokak ve Unkapanı Caddesi nde sokak sağlıklaştırma çalışmaları ile cephe düzenleme, peyzaj ve trafik düzenlemesi yapılacak. Çalışma kapsamında, araç ve park alanları, kaldırım ve bordürler yenilenecek. Şehrin kültürel yapısına uygun kent mobilyaları tasarlanacak. Aydınlatma ve cephe iyileştirme düzenlemeleri ile güzergah Kurtuluş Yolu ndaki tarihi doku ile bütünleştirilecek.

KURTULUŞ YOLU NA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Amacımız bir bütün olarak Kurtuluş Mücadelesi nin Samsun dan başlayıp tüm Anadolu'ya yayılmasını gösteren şekilde bir çalışma. Daha önce Kurtuluş Yolu üzerinde yer alan bölgelerde sanat yapılarını yaptık. Kilometre taşlarını yerleştirdik. O dönemde kullanılan araçların benzerlerini güzergaha konumlandırdık. Şimdi de Kurtuluş Yolu güzergahı üzerinde yer alan Unkapanı Caddesi ve Müftü Sokağı da içeren Sokak Sağlıklaştırma Projesi başlattık. Şehrin kültürel mirasına sahip çıkıp, tarihi sokakları ihtişamlı günlerine döndürmek istiyoruz. Projemiz ile daha önce Kurtuluş Yolu nda yaptığımız çalışmalar bütünlük arz edecek ve bu alanda kentimizin tarihi ihtişamını yansıtan bir bütünlük ortaya çıkacak  diye konuştu.KADINLAR VE AİLELER ÜCRETSİZ YARARLANACAK

21.08.2020 06:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kadınlar başta olmak üzere ailelerin sosyalleşmelerine yönelik Kadın Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Kadıköy Mahallesi Kültür ve Yaşam Evine, çay bahçesi açtı. Çayların ücretsiz verildiği alana, sadece aileler alınıyor.

Sosyal belediyecilik anlayışı ile vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya çalışan ve her alanda kadın ve aile yapısının güçlendirilmesi için birçok çalışmaya imza atan Büyükşehir Belediyesi, 420 kadın ve çocuk kursiyerin eğitim gördüğü Kadıköy Mahallesi Kültür ve Yaşam Evine ücretsiz çay bahçesi açtı. Kadın Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren yaşam evin bahçesinde oluşturulan sosyal alanda, kadınlar ve çocukların yanı sıra aileler de faydalanıyor.
Sadece ücretsiz çay servisinin yapıldığı ve 6 personelin görev aldığı alan, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına göre dizayn edildi. Bölgedeki kadınlar, sosyal etkinliklerini, özel günlerini düzenleyebilecekleri çay bahçesine yiyeceklerini de kendileri getirebilecek. 50 kişi kapasitesine sahip bölgede çocuk oyun alanı da kısa sürede hizmete girecek.

Kadın Aile ve Toplum Hizmetleri Şube Müdür Vekili Arzu Baştuğ, Başkanımız Mustafa Demirin de talimatıyla 420 kursiyerimizin eğitim gördüğü Kadıköy Mahallesi Kültür ve Yaşam Evi aynı zamanda, kadınlarımıza ve ailelerimize çay bahçesi olarak da hizmet verecek. İlerleyen günlerde çay bahçemizde mahalle buluşmaları yapmayı planlıyoruz. Hafta içi hizmet veren alanımıza ailesiyle gelen herkesi alıyoruz. Kadınlarımız burada özel günlerini, toplantılarını da yapabilecekler. Çay servisimiz ücretsizdir dedi.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN OKULLARA OYUN VE SPOR ALANI

21.08.2020 06:57

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Okullar Hayat Oluyor projesi kapsamında okul bahçelerini çocuklar için eğlenceli hale getiriyor. Oyun ve spor alanlarının çizildiği okul bahçeleri, yeni eğitim ve öğretim yılında öğrencileri bekliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Pandemi sonrası okullarına dönecek öğrencilerimizin keyifli zaman geçirmelerini sağlamak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz dedi.

Samsun’da turizmden spora, altyapıdan üstyapıya, eğitimden kültüre birçok alanda vatandaşın memnuniyeti ve güvenliği için çalışmalar gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediyesi, yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi okullarda da çalışmalarını sürdürüyor. Kültür ve Turizm İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Gençlik ve Spor Şube Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Okullar Hayat Oluyor projesi ile öğrencilerin motivasyonunu artırarak eğitim kalitesini yükseltmeyi hedefliyor. Öğrencilerin ders aralarında eğlenceli vakit geçirmesi için başlatılan proje kapsamında okul bahçelerine ve çıkmaz sokaklara yapılacak oyun ve spor alanı çizgileriyle teneffüslerin eğitici ve eğlenceli geçmesi amaçlanıyor.

Eğitime verdikleri önemi her zaman dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, eğitim kalitesinin artmasının motivasyona bağlı olduğuna dikkat çekerek, Öğrencilerin okul ortamından en verimli şekilde yararlanmaları, teneffüslerde eğlenceli vakit geçirmeleri için yaptığımız bu tür çalışmalar ile motivasyonu arttırmayı amaçlıyoruz. Motivasyonu artan öğrencinin eğitiminin daha başarılı olduğu bilinen bir gerçek. Bu düşünceyle yaptığımız çalışmalarda öğrencilerin yaş gruplarına uygun oyun ve spor çizgilerini uygulamaya başladık. Projenin asıl amacı ise oyun temelli öğrenme becerilerinin geliştirilmesi ve sportif yeteneklerin ortaya çıkarılması. Yaptığımız bu proje ile pandemi sonrası okullarına dönen öğrencilerimize bir sürpriz yapmak istedik dedi.

18 derslikli olan ve ilk defa bu yıl eğitim vermeye başlayacak olan Maarif İlkokulunda gerçekleştirilen uygulamadan memnun olduğunu belirterek Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demire teşekkür dileklerini ileten Okul Müdürü İlknur Köroğlu Şen, Çocuklar teneffüslerini çok verimli geçirecek. Bu tür oyunlarla çocuklar birbirleriyle daha sağlıklı görüşmeyi, gözlem yapmayı, saygı duymayı öğreniyorlar. Teneffüsler ve beden eğitimi derslerimiz çok güzel geçecek. Çocuklar kendilerini oyalandıracak, kendilerini eğlendirecek bir şeylere kavuştular. Oyun kurma iletişime geçmek için çok önemli. Çok faydalı buluyoruz. Büyükşehir Belediyemize bize bu olanağı sağladığı için teşekkür ediyoruz. İnşallah çocuklarımız için pandemi sonrası okul açılırsa bu güzel bahçede oynayacaklar dedi.