Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN DEMİR : 17 SENEDE BAMBAŞKA BİR KAVAK OLUŞTU

15.09.2020 07:56

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Kavak 7.Olağan Kongresinde yaptığı konuşmada, Kavakın 17 senede bambaşka bir hale geldiğini belirterek, Kavakta 5 yılda yapmayı planladığımız tüm yolları 2.5 senede tamamlayacağız dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Partinin Asarcık ve Kavak  7. Olağan İlçe kongrelerine katıldı. Kavak Kongresinde yaptığı konuşmada AK Parti kongrelerinin hayırlara vesile olmasını temenni eden Başkan Demir, ilçeye yapılan yatırımlardan söz etti. AK Partinin kurucu il başkanı olarak Kavakta yaptığı ilk kongreyi hatırlatan Başkan Demir, Kavakta bizim ilk ilçe mitingimiz bugünkü gibi gözümün önünde. Her zaman aklıma geliyor. O mitingde şu cümleyi kurduğumu hatırlıyorum; ‘Ey Kavaklı hemşehrilerimiz bugün buranın bir fotoğraf çekin, inşallah AK Parti tek başına iktidara geliyor. Bu Kavak gidecek bambaşka bir Kavak gelecek. Şimdi o Kavak gitti, bambaşka bir Kavak geldi mi? 2003-2020, 17 senede Kavakın her alanı değişti. Hiçbir sokağı o günkü sokağı değil dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun’a yakın. Samsunun merkezinde ilçenin 3-4 katı Kavaklı var. Ama insanların köyüne, ilçesine gidip gelecek isteği olmuyordu. Bugün ne oldu. Yollarıyla, altyapısıyla bambaşka bir Kavak var ve herkes rahat bir şekilde köyüne, ilçesine gidebiliyor. O gün bir şey daha söylemiştik; Öyle bir gün gelecek ki Kavak’tan Samsuna bir ışık hüzmesi hızında gidip geleceksiniz. Şimdi gidip geliyor muyuz. Türkiyede kent merkezine 50 kilometre uzakta duble yolu ışıklandırılmış tek şehir Samsun, Kavak. Bugün Kavakta sanayi olmaz diyenler OSB alanı doldu, şimdi ikincisini yapacağız ifadelerini kullandı. Başkan Demir, devam eden ve yapılacak yatırımlardan da söz ederek şunları söyledi:
Mahallelerimizin kırsal altyapısını bitireceğiz. Türkiyede kırsal altyapıyı bitiren ilk şehir olacağız. Kavakta bu sene toplam planlanan yol 75 kilometre. Biz şuana kadar 67.3 kilometresini tamamladık. Kavak’ın tüm yollarını 5 sene planlamıştık 2.5 senede tamamlayacağız.  Samsunda dijital teknoloji ile birlikte yapay zekayla yönetilen trafik sistemini başlatmış oluyoruz. Türkiye’de Allahın izniyle en iyisi olacağız. 31 Mart’ta projelerimizin yer aldığı bir kitapçık dağıtmıştık. Tamamını gerçekleştireceğiz.TOPLUM ULAŞIM HAT GÜZERGAHLARI GÜNCELLENDİ

15.09.2020 07:54

Samsun kent merkezinde hizmet vermekte olan toplu taşıma otobüs hatlarının sefer saatleri ve güzergahları yeniden düzenlendi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı kent merkezindeki mevcut 32 toplu ulaşım hattının saat ve güzergahlarında güncellemeye gitti. Bazı hatlar birleştirildi, bazılarında ise güzergah değişikliğine gidildi. Sefer saatlerinde de değişiklik yapılan hatlar, yarından itibaren yeni uygulamaya geçecek.

Samsunun Atakum, İlkadım, Canik ve Tekkeköy ilçelerinde hizmet veren toplu taşıma hatlarının daha verimli işletilmesi ve araç filosunun vatandaşların taleplerini karşılamada daha etkin kullanılması amacıyla toplu taşıma hatlarında yeniden analiz edilerek yapılandırılan uygulama, 15 Eylül itibariyle hayata geçecek. 

Yapılan yeni uygulama ile benzer güzergahlarda çalışan farklı hatların olması sebebiyle E2 Ekspres Hattı, E7 Ekspres Hattı, E8 Ekspres Hattı, T1 Terminal Hattı, T2 Terminal Hattı, 4/6 Nolu Hat, R26/27 Ring Hattı, 1/9 Nolu Hat, 3A Nolu Hat iptal edildi.

13 Nolu hat ile 19 Nolu hat birleştirilerek 13/19 Nolu Hat adıyla hizmet verecek. Soğuksu Hareket Amirliğinden başlayacak sefer, Pelitköy TOKİ ve Büyükoyumca da son bulacak.

22 Nolu hat ve 23 Nolu hat birleştirilerek 22/23 Nolu Hat adıyla Soğuksu’dan başlayıp, Otogar arasında hizmet verecektir.

40/43 Nolu Hat iptal edildi; Tekkeköy tramvay istasyonundan Çarşamba Çınarlık Mahallesi ve Havalimanına kadar ulaşım sağlayacak R43 koduyla Ring Hattı hizmet alındı.

12/17 Nolu Hattın güzergahı, 1/9 Nolu Hattın iptal edilecek olması sebebiyle Hacıismail Mahallesine ulaşım sağlayacak şekilde Soğuksu Hareket Amirliği-OMÜ arası olarak düzenlendi.

24 Nolu Hat 24 saat hizmet verecek şekilde, 24/A ve 24/B Nolu Hat olarak 2 farklı güzergahta (Saat başlarında 24/B Nolu Hat, diğer saat dilimlerinde 24/A Nolu Hat olarak) faaliyet gösterecek. Özel Halk Otobüscüleri Derneği tarafından 23:30’a kadar 24/A ve 24/B Nolu Hatları, Samulaş A.Ş. 24:00-06:00 saatleri arası 24/B Nolu Hattı işletecek.

28 Nolu Hattın güzergâhı, E8 Nolu Hattın iptal edilecek olması sebebiyle, Soğuksu Harekat Amirliği-Çatkaya arası olarak düzenlendi.

14 Nolu Hattın güzergahı, R26/27 Ring Hattının iptal edilecek olması sebebiyle Büyük Cami-Atatöy TOKİ arası olarak güncellendi.

R6B Ring Hattının güzergâhı, 4/6 Nolu Hattının iptal edilecek olması sebebiyle 30 Ağustos Caddesi ve Barış Bulvarı üzerinden ilerleyecek şekilde Baruthane Tramvay İstasyonu-Otogar arası olarak düzenlendi.

Hizmete alınan tüm otobüs hatlarının sefer saatleri ve güzergahlarına https://www.samsun.bel.tr/icerik/otobus-hareket-saatleri adresinden ulaşılabilmektedir.BAŞKAN DEMİR: SAMSUN TÜRKİYE NİN EN GÜZEL ŞEHRİ

04.09.2020 11:01

Samsun Akademik Odalar Birliği (SAOB) tarafından düzenlenen Akademik Buluşma ve İstişare Toplantısına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsunu geleceğe taşıyacak projelere ve yatırımlara ağırlık verdiklerini söyleyerek, Böyle bir çalışma gayreti içindeyiz. Türkiyeye örnek bir belediye yürüyüşü, duruşu ortaya koyuyoruz. Türkiyenin en güzel şehrinde yaşıyoruz. Halkımıza hizmet etmek için gecemizi gündüzümüze katarak 7/24 çalışıyoruz dedi.

SAOB Akademik Buluşma ve İstişare Toplantısı, Samsun Eczacılar Odasında yapıldı. Toplantıya Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Genel Sekreter Yardımcıları Zennube Albayrak ve Ali Seyfi Küçükgöncü, Fen İşleri Daire Başkanı Metin Köksal, Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, SAOB İcra Kurulu Üyesi ve Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, birliğe bağlı akademik odaların başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

UYARMAK HERKESİN GÖREVİDİR

Toplantıda oda üyelerini dinleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, gündeme gelen talep ve konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Pandemi sürecine ilişkin genel durum değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda Başkan Demir, hayata geçirilecek çok sayıdaki proje yatırımlarıyla ilgili de bilgi verdi. Koronavirüse karşı pandemi sürecini dünyada en iyi yöneten ve alınan kararların anında uygulanabildiği tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çeken Başkan Mustafa Demir, Bunu görmek lazım. Samsun Pandemi Kurulu olarak da büyük bir gayretin içindeyiz. İsteriz ki halkımızın tamamı sosyal mesafe kurallarına uysun. Maskesini mutlaka taksın. Dezenfektanları sürekli kullansın. Bunları yaparsak virüsün bulaşma riskini azaltmış oluruz. Bu konuda çok ciddi çaba sarf ediyoruz. Toplu taşıma araçlarımızda sürekli maske ve sosyal mesafe uyarıları yapıyoruz. Ama bana bir şey olmaz diyerek maske takmayan ve mesafeye uymayanları gördüğümüzde uyarmak hepimizin görevi olmalıdır dedi.

HALKIN YÜZDE 97 Sİ DİKKAT EDİYOR

Samsun da halkın yüzde 97 sinin virüs tedbirleri konusunda dikkatli davrandığı bilgisini veren Başkan Demir, Şuan 20 nin üzerinde ekibimiz sahada çalışıyor. Daha yapacağımız çok işimiz var. Pandemi döneminde haklı talepte bulunup geri çevirdiğimiz kimse olmadı. Katkı vermeyen hiçbir kesim de olmadı. Bu Samsun için gururdur. Asker uğurlama törenlerimiz, düğünlerimiz bizim kültürümüzün parçası. Lakin tedbirleri asla elden bırakmamamız lazım ifadelerini kullandı.

HİZMET İÇİN 7/24 SAHADAYIZ

Samsunu geleceğe taşıyacak projelere ve yatırımlara ağırlık verdiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Böyle bir çalışma gayreti içindeyiz.  Türkiyeye örnek bir belediye yürüyüşü, duruşu ortaya koyuyoruz. Samsun, dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Mutlu olmak için çok sebep var. Türkiyenin en güzel şehrinde yaşıyoruz.  Halkımıza hizmet etmek için gecemizi gündüzümüze katarak 7/24 çalışıyoruz. Altyapı yatırımlarını bitireceğiz. Kırsalda yolu bozuk köy, suyu akmayan hane kalmayacak. Su konusunda mevcut arıtma tesisini kademeli olarak bakımdan geçirerek devreye alıyoruz. Yeni içme suyu tesisi yatırımıyla da Samsun’un uzun yıllar su problemini ortadan kaldıracağız diye konuştu.SAMSUN DA CANKURTARANLAR 3 AYDA 193 KİŞİYİ KURTARDI

04.09.2020 11:00

Samsun da cankurtaran ekipleri Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 193 kişiyi boğulmaktan kurtardı.

Samsun da 29 kilometrelik sahilde görev yapan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Sualtı Arama Kurtarma ekipleri boğulma vakalarının önüne geçmek için önlemlerine devam ediyor. 85 cankurtaranın görev yaptığı Sualtı Arama Kurtarma ekibi, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında boğulma tehlikesi geçiren 193 kişiyi kurtardı. Boğulma tehlikesi geçiren vatandaşlarımızdan da 4 ü kaldırıldıkları hastanelerde hayatını kaybetti.YERALTI OTOPARKI VE SUBAŞI MEYDAN PROJESİ HAZIR

04.09.2020 10:57

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Subaşı Meydan Düzenleme ve Yeraltı Mekanik Otopark Projesinin tamamlandığını ve ihale aşamasında olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından İlkadım ilçesi Saitbey Mahallesinde yapılması planlanan Yeraltı Mekanik Otoparkı ve Subaşı Meydan Düzenlemesi Projesinin mimari ve statik kısmı tamamlandı. Toplam 1472 metrekare alan üzerine inşa edilecek Yeraltı Mekanik Otopark Projesi kapsamında Subaşı Meydanında yeni bir düzenleme yapacaklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Otopark yapısı tam otomatik mekanik sistem olup 2 katlı inşa edilecek. Projesi bitti önümüzdeki günlerde ihalesine çıkılıyor. Proje kapsamında meydan içerisindeki tarihi Hamidiye Çeşmesi yeniden yapılacak. Ayrıca meydana bir mescid inşa edilecek. Subaşı Meydanını baştan aşağıya yer altı otoparkı inşa ederek yeniden düzenleyeceğiz. Tam otomatik otopark, cephelerindeki yeşil bitkilendirme uygulamaları ve çevre düzenlemesi ile de fark yaratacak. Mimari olarak çevreyle uyumlu bir görüntü sunmayı hedefliyoruz diye konuştu.

Projesi tamamlanan Subaşı Meydanında 8 metre aşağı ineceklerini ifade eden Başkan Demir, Mekanik sistemle çalışan 150 ye yakın araç park edilecek. Tamamlandığında hem mimarisi hem dokusu ile bölgeye ciddi bir değer katacak. Oradaki esnafımızın da mağdur olmaması için kısa sürede projeyi hayata geçireceğiz dedi.