Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMSUN TURİZMİNE ARAP DOPİNGİ

14.07.2016 06:55

Ürdün ün Amman şehrinden Samsun a turistleri taşıyan ilk direkt uçuş gerçekleşti. İlk uçuşta 95 Arap turist Samsun a geldi.

SAMSUN TURİZMİNE ARAP DOPİNGİ

Samsun un Ürdün ün Zerka şehri ile kardeş şehir olmasından sonra Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın yoğun çabaları sonucu Ürdün deki iş adamları ve sivil toplum kuruluşları ile yapılan görüşmeler sonucunda Karadeniz de ilk uçuş seferi Samsun a yapıldı.

Amman dan kalkan ve yaklaşık 2.5 saatte Samsun-Çarşamba Havaalanı na inen uçakta 95 Arap turist yer aldı. Direkt uçuş ile ilk defa Karadeniz de Samsun a geldiklerini belirten Ürdünlü turistler, Karadeniz e ilk defa geldik. Samsun a da ilk defa geldik. Karadeniz Bölgesi nin güzelliğini duyduktan sonra buraya gelmeye karar verdik. Ondan sonra Türkiye nin halkının Müslüman oldukları ve bize yakın oldukları için aynı kültür sahibi olduğumuz için bir farkımız yok. Biz bütün Ürdünlü vatandaşlar olarak buraya gelmeyenlere Samsun da gördüklerimizi ve göreceklerimizi anlatacağız ve onların buraya gelmelerini tavsiye edeceğiz. Ürdün-Türkiye arasındaki ilişkiler çok derin ilişkilerdir. Biz buraya gelmekten onur duyuyoruz. Türkiye de birçok yere geldik ama Karadeniz Bölgesi nde ilk geldiğimiz yer Samsun oldu  dediler.

HAFTADA 2 GÜN AMMAN-SAMSUN SEFERLERİ YAPILACAK

Samsun un bugün Arap turizmi açısından tarihi bir gün yaşadığını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Ürdün den ilk defa Karadeniz Bölgesi nde Samsun a direkt uçuş gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Valimizin önemli çalışmaları, bizlerin gayretleri ile son 6 ay içerisinde kardeş şehir ilişkilerinin de geliştirilmesiyle önemli bir turizm atağı başlatmış olduk. Bugün 95 kişilik ilk turist kafilemiz Samsun a 2.5 saat önce Amman dan hareket ettiler ve şimdi Samsun a geldiler. Bunun bu şekilde devam etmesini diliyoruz. Bölgemizin ekonomik refahı açısından bir takım gelişmişlik kaydetmek istiyorsak turizm bunun önemli bir ayağıdır. Turizmi biz ihmal edersek, sahip olduğumuz değerleri, hem tarihi hem kültürel hem coğrafi hem de turistik değerleri dünya insanı ile paylaşmazsak bundan hiç kimsenin haberi olmaz. Bütün bunlar birleştiği zaman hem ekonomimize katma değer verecek hem de dünya barışına önemli katkılar koyacaktır. Haftada 2 sefer olmak üzere Ürdün ün Amman şehri ile Samsun arasında bu uçuşlar devam edecek diye konuştu.TÜRKİYE NİN İLK DENİZE DOLGU GOLF SAHASI

13.07.2016 05:16

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, turizmin ve sporun başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Samsun da dünyanın en çok kazandıran sporlarından biri olan golf sporu için hazırlanan golf tesislerinin cuma günü hizmete gireceğini söyledi.

TÜRKİYE NİN İLK DENİZE DOLGU GOLF SAHASI

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Atakum ilçesi Batıpark dolgu alanına yaptığı Türkiye nin ilk resmi ve Karadeniz in de tek Golf Akademisi açılış için gün sayıyor. Dünyanın en çok kazandıran sporuna ev sahipliği yapacak Samsun a golfun büyük ekonomik kazanç sağlayacağını belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanımız Çağatay Kılıç Bey in de büyük çabalarıyla Samsunumuzda birçok spor alt yapıları hizmete girdi ve golf eksikliği ortaya çıktı. Golfte turizm iddiası olan şehirlerin muhakkak yapmaları gereken ve talep edilen bir alt yapı projesi idi. Biz de 2017 olimpiyatlarında da kullanmak üzere deniz dolgusu yaparak yarattığımız rekreasyon alanımızı golf alanına döndürelim dedik ve burada yaptığımız 200 dönümlük deniz dolgusunu büyüterek 9 çukurlu bir golf sahası yapılacak şekilde projemizi revize ettik. Golf sahası cuma günü açılacak. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu Bey i de açılışa davet ettik. Kendisinin de golf sporuna olan ilgisi ve merakını hepimiz biliyoruz. İnşallah onun da katılımı ile burada güzel bir açılış kokteyli gerçekleştireceğiz dedi.

ULUSLARARASI MÜSABAKALAR İÇİN GOLF SAHASINI 18 ÇUKURA ÇIKARTIYORUZ

Uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapmak için 18 çukurlu golf sahası yapma çalışmalarının da sürdüğünü ifade eden Başkan Yılmaz, Onun dışında golfe gönül vermiş iş dünyamızdan birçok kişi de Samsun da olacak. Biz 9 çukurlu golf sahamızı yapalım da olsun bitsin demedik. Uluslararası müsabakaların yapılabilmesi için golf sahalarının mutlaka 18 çukurlu olması gerekiyor. Biz bu kararı da cesaretle verdik ve şu an 18 çukura çıkarma çalışmalarımızı ve alt yapı inşaatımızı bitirmek üzereyiz. 2016 nın sonunda 18 çukurluk alan dolgusu ve golf sahası içerisinde yer alacak hizmetler bitmiş olacak. Kış ayında da çimlemesini yapacağız ve 2017 Olimpiyatlarında golf sahamızda uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapacağız diye konuştu.

Cuma günü açılışı yapılacak olan golf sahasında ayrıca aynı gün federasyon tarafından bir de turnuva düzenlenecek.SAATHANE MEYDANI NDA SONA YAKLAŞILIYOR

13.07.2016 05:15

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Saathane Meydanı Projesi çalışmalarını kış aylarına kadar bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

SAATHANE MEYDANI NDA SONA YAKLAŞILIYOR

Yer altından çıkan tarihi duvarlarla birlikte değişen projelerle birlikte uzun süredir devam eden Saathane Meydanı düzenleme çalışmalarında son viraja gelindiğini belirten Zennube Albayrak, yeni yapılan değişiklikleri ilk yapılacak olan Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na yetiştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Albayrak, Saathane ile ilgili olarak şu anda meydan düzenleme çalışmaları devam ediyor. Oradaki tarihi değerleri, üstten gittiğinizde de görünebilecek şekilde bir proje hazırlanıyor. Taşhan ve medresenin çalışmaları tamamlandı ve kuruldan projeleri geçti. Taşhan ın şu anda restorasyonu devam ediyor. Medrese tekrar ihaleye çıkacak. Hamamın olduğu kısmın projeleri de birkaç gün içerisinde Saathane Meydanı ndaki kalıntılarla beraber projelendirilerek çalışmaları tamamlayıp kurula göndereceğiz. Mahkeme süreciyle ilgili bir sıkıntı yok. Bu konuyla alakalı olarak tekrar bir plan değişikliğine gittik. Çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu projeleri biz bu ayki kurula yetiştirmeyi düşünüyoruz. Bu tarihi değerlerimizi kurtarmak için kışı bulmadan çalışmaları tamamlamamız gerekiyor. Bu çalışmalar devam ederken, bir taraftan da buralar gezilirken vatandaşlara izletilecek animasyonlar da hazırlanmaya başlandı. Saathane Meydanı düzenleme çalışmaları sona erdikten sonra vatandaşlar için güzel bir görünüm kazanacak dedi.Bengü ye 1 Milyon Tl lik Spor Tesisi

11.07.2016 05:44

Bafra Bengü de organize edilen güreş şenliklerine katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yaylaya yapılan spor tesisi için 1 milyon TL harcayarak kısa bir sürede tesisi ilçeye kazandırdıklarını söyledi.

Bengü ye 1 Milyon Tl lik Spor Tesisi

Bafra Bengü ve Civar Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından organize edilen 24. Yayla Güreş Şenlikleri nde pehlivanlar er meydanında başpehlivanlık için ter döktü. Renkli görüntülere sahne olan şenliklere Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, ilçe belediye başkanları, Bafra Bengü ve Civar Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Bekir Keskin ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BENGÜ YE 1 MİLYON TL LİK SPOR TESİSİ

Güreş alanında vatandaşlara seslenen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bengü hem Bafra nın, hem Alaçam ın en eski yerleşimlerinden biridir. Buraya 1 milyon TL harcayarak kazandırdığımız spor tesisimizde şimdi bu güreşleri yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Eski halinden şimdi eser yok. Şenlik alanımız toz topraktan kurtarıldı ve sporcularımıza yakışır bir er meydanı haline getirildi. Alt yapı tesislerini yaptık. Ortasını kesme çimle döşedik ve burası artık toz toprak olmaktan kurtarıldı diye konuştu.

SİZLER YAŞAR DOĞU NUN MİRASÇILARISINIZ

Er meydanında ter döken tüm güreşçilere başarılar da dileyen Başkan Yılmaz, Hepiniz efsane güreşçimiz Yaşar Doğu nun mirasçılarısınız. Sizler onun hatırasını yaşatıyorsunuz. Başarılarınız her zaman daim olsun dedi.

SAMSUN UN HİZMET ŞAMPİYONU

Konuşma sonunda Samsun a ve ilçelere yaptığı hizmetlerden dolayı Samsun un hizmet şampiyonu ilan edilen Başkan Yılmaz a, Bafra Bengü ve Civar Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Bekir Keskin tarafından kupa takdim edildi.BAŞKAN YILMAZ: SAMSUN GÜREŞİN İSMİ

11.07.2016 05:44

Vezirköprü Kunduz Yaylası nda düzenlenen yağlı güreşlere katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü nün Kırkpınar a rakip olduğunu belirterek, Samsun Yaşar Doğu nun mirasına layıkıyla sahip çıkıyor dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun un Vezirköprü ilçesinde Kültür Sanat, Doğa ve Turizm Festivali kapsamında düzenlenen geleneksel 12. Kunduz Dağı Yağlı güreşlerinde pehlivanlar başpehlivanlık için yarıştı.

30 BİN KİŞİ KUNDUZ A AKIN ETTİ

Güreşleri eski devlet bakanı Kürşat Tüzmen, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun milletvekilleri Ahmet Demircan, Hasan Basri Kurt, Kemal Zeybek, Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, ilçe belediye başkanları Sadık Edis, İbrahim Sarıcaoğlu, Şerif Kılağuz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve 30 bine yakın vatandaş izledi.

SAMSUN GÜREŞİN İSMİ

Pehlivanlara ve tirübünü ve güreş alanını dolduran vatandaşlara hitap eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kunduz Yağlı Güreşleri nin Kırkpnar a rakip olduğunu söyledi. Samsun un güreşin ismi olduğunu belirten Başkan Yılmaz, Neden Samsun güreşin ismi. Çünkü güreşin duayeni merhum Yaşar Doğu Samsunlu bir şampiyon. Onun hatırasını buralarda yad ediyoruz. Burada güreşen çocuklarımız Yaşar Doğu nun torunları ve duayen güreşçimizin mirasını onlar geleceğe taşıyor. Rabbim onları muvaffak etsin. Er meydanının tozunu attıran tüm güreşçilerimize başpehlivanlık yolunda başarılar diliyorum diye konuştu.