Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: TKB Olarak Kırsal Mimariyi Çok Önemsiyoruz

30.05.2016 06:03

Tarihi Kentler Birliği (TKB) Edirne Semineri gerçekleştirildi. TKB ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, özellikle kırsal mimariyi çok önemsediklerini belirterek, Bunların kazanılması ve kurtarılmasına yönelik bir çabanın gösterilmesi için hep birlikte yeniden kendi içimizde, yeni bir bilinçle hareket edeceğiz dedi.

Başkan YILMAZ: 

Edirne Belediyesi nin ev sahipliğinde Margi Otel de gerçekleştirilen seminere, Edirne Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan, TKB Danışma Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TKB ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Ak Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Savran, ilçe belediye başkanları ve meclis üyelerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri, STK üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

SAHİP OLDUĞUMUZ TARİHİ DOKU MİRASIMIZ DEĞİL, EMANETİMİZ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaptığı açılış konuşmasında misafirlerine İnsanlığın kadim şehri Edirne ye hoş geldiniz diyerek, Birliğe üye tüm kentlerin kimlikleri gibi Edirne de tarihi dokusuyla olağanüstü güzel bir kenttir. Tabi ki bu tarihi dokuyu bir miras olarak görmüyoruz. Bu tarihi dokuyu bir emanet olarak görüyoruz. Çünkü miras olarak görürsek, bunu yanlış kullanma, yanlış değerlendirme ve yanlış sonuçlar üretme ortaya çıkabilir. Biz, bize devredilen bu tarihi dokuyu geleceğin bir emaneti olarak görüyor ki, onu koruyarak, daha da güzelleştirerek, gelecek nesillere, çocuklarımıza, torunlarımıza ve tüm insanlığa daha sağlam, daha güzel şekilde bırakalım ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE KÜLTÜR MİRASLARINI BÜTÜNÜYLE TASARLAMASI GEREKİYOR

Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de birlik olarak 15 yıllık hedef ve planlarını kuruldukları ilk yıllarda hazırladıklarını hatırlatarak, 15 yıl içinde ne yapılacağını birinci yılımızda planladık. Türkiye kendi kültür mirasını bütünüyle tasarlaması gerekiyor. Türkiye bütününde kültür önceliği yol haritamız ne olacak? Her ilçe ve belde belediyesine kadar bilmesi gereken envanterlenmiş bir dünya mirasını, kendimizin önüne koyarak, stratejimizi saptamamız gerekiyor dedi.

ATALARIMIZIN BIRAKTIKLARI İZLERİ VE HATIRALARI YERİNDE İNCELEYECEĞİZ

Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 160 kişilik bir heyetle birlik olarak Bulgaristan ve Romanya ya ata yadigarı eserleri incelemek amacıyla ziyaret gerçekleştireceklerini belirterek, "Şu anda 160 arkadaşla buradayız. Ülkenin 130 belediye başkanı var bu salonda şu anda. 30 da meclis üyesi kardeşimizle diğer katılımcılarımız var. 160 kişiyle beraber buradan Bulgaristan a oradan da Romanya ya geçeceğiz ve 3-4 günlük bir turla Osmanlı nın, atalarımızın bıraktıkları izleri ve hatıraları yerinde inceleyip, yerinde konuşacağız diye konuştu.

SEYAHAT ETTİĞİMİZ ŞEHİRLERDE İYİ VE KÖTÜ ÖRNEKLERLE BİLİNCİMİZİ TAZELEYECEĞİZ

Başkan Yılmaz, Bulgaristan ve Romanya ziyaretlerinin sadece Tarihi Kentler Birliği vizyonu ve misyonu çatısı altında kalmayacağına değinerek, Sadece tarihsel anlamda konulara bakmakla kalmayacağız. Bilgi ve görgümüz genişleyecek. Belediyecilik konusunda iyi ve kötü örnekleri alacağız. Ben tüm arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Ben çok iyi biliyorum ki, siz her seyahatten dönüşünüzde kafanızda ve yüreğinizde birçok yeni şekillenmişlikle dönüyorsunuz. Bu şekillenmişliklerin aslında hepsi oralarda gördüğümüz iyi örnekler olmayacak. Kötü örnekler de olacak ve kötü örnekleri kendi şehirlerimizde tekrarlamamak üzere bilincimizi tazeleyeceğiz en azından. Bizim gittiğimiz bu bölgelerde bizden daha iyi örneklerin çok olacağını zannetmiyorum. Ama kötü örnekler de bizim yapmamız gereken şeyleri bize hatırlatacağı için önemlidir diye düşünüyorum şeklinde konuştu.

TKB OLARAK KIRSAL MİMARİYİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Kırsal mimari de ata yadigarı, ihmal edilmemesi gereken muhteşem köy konaklarının ve tesislerinin yok olmaması için özenle çalışacaklarını dile getiren TKB Başkanı Yılmaz, Özellikle kırsal mimariyi önemsiyoruz. Kentlerimizdeki ata yadigarı mimarinin yanında kırsalda da ihmal edilmemesi gereken muhteşem köy konakları, muhteşem ata yadigarı binaların ve tesislerin köylerimizde harap olup, yıkılmakta ve yok olmakta olduklarına hep birlikte tanıklık ettik. Özellikle bu 30 şehrin büyükşehir olmasından sonra Samsun'da bunların içerisinde köylerimiz de bize bağlandıktan sonra köylerimizdeki o muhteşem köy konaklarının bir bir yok olduğuna bir kez daha tanıklık ettik. Ve bunların da kazanılması ve kurtarılmasına yönelik bir çabanın gösterilmesini hep birlikte yeniden kendi içimizde, yeni bir bilinçle bu noktaya gelmemiz gerektiğini konuştuk dedi.

TEKİNARSLAN: SİZLERİN DE DESTEĞİYLE EDİRNE YE YÜKSEK İRTİFALI HEDEFLER KOYMAK İSTİYORUZ

Edirne Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan ise Edirne'nin sembolünün Selimiye Camii olduğunu ancak Selimiye ile beraber bine yakın eseri bağrında bulundurduğuna değinerek, Kentin en güneyi Enez ilçesinden en kuzeyine kadar bulunan her noktaya kadar görülmeye değer eserlerimiz var. İnşallah bunların hepsini bir arada sizlerin de uzmanlığının ve yol göstericiliğinin ışığında harmanlayacağız. İddiamız yok, şuraya geliriz, şunu yaparız demiyorum ama burada yerel yönetimlerimiz, üniversitemiz, valiliğimiz, ilçe yöneticilerimiz, siyaset yapan dostlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve topyekün Edirnelilerin desteğiyle bu şehre çok daha yüksek irtifalı hedefler koymaya isteğimiz var, sizlerden de destek bekleriz ifadelerini kullandı.

SÖZEN E ALTIN KEMER VE DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

Gecenin sonunda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen e doğum günü pastası ile sürpriz yaparak yaş günü kutladı ve tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivana verilen altın kemerin minyatürünü hediye etti. Gürkan, Bir başpehlivan 3 yılda altın kemer sahibi oluyorsa, 60 yıldır bu alanda başpehlivan olan Metin Sözen in altın kemeri olmaması düşünülemez, ona sembolik bir altın kemer hediye etmek istiyoruz, doğum günü hediyesi olarak dedi.

Tarihi Kentler Birliği Edirne Semineri Trakya Kültür Öncelikli Yol Haritası Işığında Rotalara Bağlı Bölgesel İşbirliği

Kurtuluşa giden mücadelede meşalenin yakıldığı bir şehir olduğunu ifade ederek, Kurtluş ve kurtuluştan önceki mücadelede bu topraklarda yüzlerce yıl yaşanmış, yüzlerce yıl bu kültürümüzün, sanatımızın, edebiyatımızın derin izlerini ve derin çizgilerini perçinleyerek, çakarak bu topraklarda atalarımız bu güzel hatıraları bırakmışlar. Böyle bir şehirde bulunmaktan ve TKB toplantısını yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Şu anda Türkiye nin 130 Belediye Başkanı ve 30 Meclis üyesi var bu salonda. 160 kşi ile buradan Bulgaristan a oradan Romanya ya geçeceğiz. Yaklaşık 4 günlük bir tur ile oralarda Osmanlı nın Atalarımızın bıraktığı izleri ve hatıraları yerinde inceleyip yerinde konuşacağız.

Özellikle kırsal mimariyi önemsiyoruz. Kırsal mimarideki ata yadigarı muhteşem konakların ve mimari yapıların yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna tanıklık ediyoruz. Bunların da kazanılmasına ve kurtarılmasına yönelik bir çabanın gösterilmesine hep birlikte, yeni bir bilinçle kendi içimizde bu noktaya gelmesi gerektiğini konuştuk.Başkan YILMAZ : Ata Yadigarı Kırsal Mimari Ayağa Kaldırılacak

30.05.2016 06:02

Tarihi Kentler Birliği (TKB) ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TKB olarak ÇEKÜL Vakfı ile birlikte el ele vererek, ata yadigarı kırsal mimariyi yeniden ayağa kaldıracaklarını söyledi.

Başkan YILMAZ :  Ata Yadigarı Kırsal Mimari Ayağa Kaldırılacak 

Edirne Belediyesi nin ev sahipliğinde 27-28 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenen Tarihi Kentler Birliği Edirne Semineri için kente gelen TKB ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediyeciliğin duayeni AK Parti Kurucu Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın kendilerine yüklediği misyonla son 10 yıl içerisinde birçok şehirde büyük başarılı işler yaptıklarını belirtti.

EDİRNE BELEDİYESİ NE GÜZEL EV SAHİPLİĞİ DOLAYISIYLA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TKB Edirne Semineri ne ev sahipliğinden dolayı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan a teşekkür ettiklerini belirterek, Her sene iki tane seminer yapıyoruz. Bu sene bu seminerlerden bir tanesini Konya da yaptık, ikincisini de Edirne de yapmayı planladık ve dün akşam itibariyle Tarihi Kentler Birliği nin 130 belediye başkanı, 30 a yakın da meclis üyesi ve belediyeci yani 160 kişiyle Edirne ye geldik. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan bizleri çok güzel ağırladı, çok güzel bir ev sahipliği yaptı diye konuştu.

BELEDİYECİLİĞİN DUAYENİ CUMHURBAŞKANIMIZIN TEMBİHLERİ İLE BAŞARILI İŞLER YAPTIK

Başkan Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği Edirne Semineri kapsamında, tarihi değerlere sahip çıkılması ve korunması noktasında güzel paylaşımlarda bulunulduğuna değinerek, Burada hep birlikte çok güzel şeyler konuştuk. Konuştuğumuz şeylerin ağırlık merkezini muhakkak ki şehirlerimizde şehircilik adına Türkiye de son 10 yıl içerisinde müthiş başarı örnekleri ortaya kondu. Hem siyasi istikrarın hem de belediyecilik konusunda belediyeciliğin duayeni kurucu genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımızın bize olan tembihlerinin bizlere yüklediği misyonla birlikte şehirlerimizde şehircilik adına hakikaten birçok başarı örneği, başarılı işler yaptık dedi.

ATA YADİGARI KIRSAL MİMARİ AYAĞA KALDIRILIYOR

Türkiye nin birçok ilinde son 10 yıl içerisinde tarihsel miraslarını muhafaza etmeye ve bu tarihsel mirasları da ayakta tutmaya yönelik müthiş bir aksiyon başladığına değinen Yılmaz, ÇEKÜL Vakfı ile beraber Tarihi Kentler Birliği el ele verdi ve şehirlerimizde ata yadigarı bütün tarihi değerlerimizi ve eserlerimizi ayağa kaldırmaya yönelik büyük bir mücadele başlattık. Bu mücadeleye şimdi Türkiye’de büyükşehir belediye sayısı 16 dan 30 a çıkınca 30 tane büyükşehrin 30 unda da her birinde bin civarında köy mahalle oldu. Bu mahallelerde yani eski köylerimizde muazzam köy konakları var, güzel köy evleri var, kırsal mimari var. Bu kırsal mimari biraz şehirlerdeki ata yadigârı tarihi değerlerimizin sanki ikinci meselesiymiş gibi duruyordu, sanki onlardan daha az önemlilermiş gibi duruyordu. Onları da aynı önem sırası içerisinde bu kategoriye soktuk. Bu köy konaklarını, kırsal mimari dediğimiz yaşatılması gereken ata yadigarı olan bu mimariyi de yaşatmaya yönelik önümüzdeki günlerde bir çaba içerisine giriyoruz ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ OSMANLI NIN İZİNİ SÜRÜYOR

30.05.2016 06:01

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 150 TKB üyesi Belediye Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Üyeleri ile birlikte gittiği Bulgaristan da Osmanl mirası eserleri yerinde inceledi.

BAŞKAN YILMAZ OSMANLI NIN İZİNİ SÜRÜYOR

Edirne de gerçekleştirilen seminer sonrası Bulgaristan a geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, beraberindeki heyetle geçtiği Bulgaristan da Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma eserleri yerinde inceledi.

150 TKB üyesi Belediye Başkanı, TKB Danışma Kurulu Üyeleri ve ÇEKÜL Vakfı uzmanlarının katıldığı teknik inceleme gezisi kapsamında Bulgaristan ın Plovdiv kentinde bulunan antik tiyatro, tarihi Cuma Camii, Etnografya Müzesi ve tarihi eseler incelendi.

Başkan Yılmaz başkanlığındaki heyet daha sonra Pırvomay Belediye Başkanı Angel Papazov un konuğu oldular. Heyet Papazov un rehberliğinde Bachkova manstırında da incelemelerde bulundu.Başkan YILMAZ Traklar Sergisinin Açılışına Katıldı

30.05.2016 06:01

Tarihi Kentler Birliği (TKB) Edirne Semineri için Edirne de bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Traklar Sergisi nin açılışına katıldı.

Başkan YILMAZ Traklar Sergisinin Açılışına Katıldı

Sergi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası nda Tarih ve arkeoloji uzmanı Prof. Dr. Valeria Fol ve Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Vasiol Vılçev in de katılımı ile açıldı.

Bir belgesel niteliği taşıyan sergide  bir döneme damgasını vuran Traklar ın serüveni anlatılıyor. Bulgaristan Devlet Arşivleri Ajansı ve Devlet Merkez Arşivi, Sofya Kütüphanecilik ve Bilişim Teknolojileri Üniversitesi ile Organizasyon, Yönetim ve Kültürel ve Tarihi Mirasın Korunması Alanında Bilimsel Araştırma Enstitüsü nün katkılarıyla düzenlenen ve Edirne Belediyesi nin ev sahipliği yaptığı sergi 40 yıldır yapılıyor.Ulusal Kent Sempozyumu Şehir Gezisiyle Sona Erdi

30.05.2016 05:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu şehir dışından gelen katılımcılara kent estetiği açısından yapılan çalışmaların ağırlıklı olduğu yerler gezdirildi.

Ulusal Kent Sempozyumu Şehir Gezisiyle Sona Erdi

Sempozyuma katılanlar Samsun a hayran kaldı

25 – 27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Türkiye nin birçok ilinden akademisyen, öğrenci ve kent estetiği ile ilgili yüzlerce kişinin katıldığı 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu nda son gün şehir turu düzenlendi. Samsun Büyükşehir Belediyesi nin şehir estetiği alanında yaptığı alanların ağırlıklı olarak ziyaret edildiği gezi turuna katılanlar, Samsun a hayranlıklarını dile getirdiler.

Panorama 1919 Müzesi büyük beğeni kazandı

Şehir turuna Panorama 1919 Müzesi ni ziyaret ile başlayan katılımcılar müzede yer alan yağlı boya tablosuna hayranlıklarını gizleyemediler. Teknolojinin tüm imkanlarından faydalanılarak yapılan müzede 25 dijital projeksiyon ile ses ve görsel materyaller kullanılarak ziyaretçilere farklı bir deneyim sunulacak. Panorama 1919 Müzesi nde yer alan bir diğer önemli çalışma da Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Ankara da karşılanmasını resmeden dev yağlı boya çalışması olarak biliniyor. 29 metre genişlik ve 10 metre yüksekliğe sahip olan bu eşsiz eser ve çevresindeki 12 silikon heykel milletin devletini kurtarmak adına gösterdikleri özgüveni sergileyecek.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kent estetiği açısından attığı en büyük adımlardan ilki olan Çiftlik Cadde AVM Projesi sonrası oluşan görsel güzellik karşısında da şehre bir kez daha hayran kalan katılımcılar, Samsun un gelişen ve değişen bir kent olduğunu ve beklediklerinden güzel bir şehirle karşılaştıklarını ifade ettiler.

Katılımcılar Samsun dan memnun ayrıldı

Katılımcılara Samsun un tarihi ve kültürel varlıklarını da anlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Figen Akın, İki günlük yoğun süren ve 44 akademisyenin hazırladığı sunumların yer aldığı sempozyumun son gününde il dışından gelen katılımcılara şehir turu düzenledik. Bu kapsamda Panorama 1919 Müzesi, Bulvar AVM, Çiftlik Cadde AVM, Kent Müzesi, Golf Sahası ve Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti başta olmak üzere bir çok yerde incelemelerde bulunan katılımcılardan aldığımız geri dönüşler hep olumlu yönde oldu. Samsun un her alanda gelişiyor olması şehre gelenlerin mutlu ayrılmasını sağlıyor. Ben sempozyuma katılan ve kent estetiği adına çalışmalar yapan tüm akademisyenlerimize teşekkür ediyorum diye konuştu.