Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Yaralı Kaplumbağaya Estetik Operasyon

18.10.2016 06:33

Samsun Kızılırmak Kuş Cenneti nde bir sürücünün ezerek üzerinden geçtiği kara kaplumbağasının kabuğu kırıldı. Yaban hayvanlarının tedavisi için kurulan Samsun Büyükşehir Belediyesi Yaban Hayvanları İlk Yardım Ünitesi ne getirilen yaralı kaplumbağaya, estetik cerrahi operasyonla yeniden kabuk yapıldı.

Yaralı Kaplumbağaya Estetik Operasyon

Türkiye nin en büyük sulak alanlarından 56 bin hektarlık Kızılırmak Kuş Cenneti, 352 kuş türünün haricinde yaban hayvanlarına da ev sahipliği yapıyor. Manda, yılki atları, eşekler, büyükbaş hayvanların ya sıra deltada kaplumbağalar, yılanlar, su kuşları gibi yüzlerce çeşit hayvan barınıyor.

Yerli ve yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği Kuş Cenneti nde sürücüler, önlerine çıkabilecek hayvanlara karşı levhalarla uyarılırken, zaman zaman dikkatsizlik sebebiyle kazalar yaşanıyor. Bunlardan bir tanesi de kara kaplumbağasının başına geldi. Ekim ayı başında bir sürücü, fark etmeyerek kaplumbağayı ezerek üzerinden geldi. Kazada kara kaplumbağasının kabuğu kırıldı.

Kazanın ardından sürücü, iç organları zarar gören yaralı kaplumbağayı alarak, amacına uygun yapılan Türkiye nin ilk Yaban Hayvanları İlk Yardım Ünitesi ne getirdi. Tam teşekküllü ünitede tedavi altına alınan kaplumbağaya uzman veterinerler, cerrahi operasyon yaptı. İğne ile uyuşturulan yaralı kaplumbağanın kırılan kabuğu, çok sayıda pimle sabitlenerek özel bir dolgu malzemesi ile onarıldı. Sağlık durumu iyi olan kaplumbağa, tedavisinin ardından estetik kabuğu ile yeniden doğaya salınacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yaban Hayvanları İlk Yardım Ünitesi Veteriner Hekimi Paria Tabatabaei, estetik cerrahi operasyon hakkında bilgi verdi. Yaralı kara kaplumbağasının kendilerine 3 Ekim de geldiğini ifade eden Tabatabaei, Üzerinden araba geçen kara kaplumbağamız bize getirildiğinde kabuğu kırılmış, içine çökmüş ve büyük bir kısmında kabuk kaybı vardı. Yaptığımız operasyon ile çöken kabuğu geri yerleştirerek, sabitledik.  Daha sonra kabuk kayıplı alanı ise özel bir dolgu maddesi ile doldurduk. Kaplumbağamız şu anda kendi başına beslenmeye başlamış durumda. Bir kaç ay daha kliniğimizin misafiri olacak. Şuan gözetim altında tutuyoruz. Tedavisinin bitmesinin ardından tekrar doğaya bırakacağız. şeklinde konuştu.

Veteriner hekim Paria Tabatabaei kuş cennetine araçlarıyla ziyarete gelen sürücüleri önlerine çıkabilecek yaban hayvanları konusunda uyardı.  Her bir canlının kuş cennetinin bir parçası olduğunu ifade eden Tabatabaei, sürücüleri dikkatli olmaya davet etti.Kent Ekonomisine Büyükşehir Damgası

14.10.2016 12:25

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz in en büyük metropol kenti Samsun da kent ekonomisinin geliştirilmesine yönelik sürdürülen uluslararası projelere verdiği desteklerle öne çıkıyor.

Kent Ekonomisine Büyükşehir Damgası

Yerel yönetim projeleri ve hizmetlerinde yatırımlarıyla ilklere imza atarak başarıdan başarıya koşan Samsun Büyükşehir Belediyesi, şehri modernleştirmenin yanında kent ekonomisinin gelişmesine de büyük katkılar sağlıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ve AB Mali Destek Programları Daire Başkanlığı nın Bölgesel Rekabet Edebilirlik Programı (BROP) IPA I Projeleri ne destek veren büyükşehir belediyesi, maddi değeri 48 milyon 607 bin 782 euro olan yatırımlara verdiği katkı ile göze batıyor.

MEDİKAL OSB İLE SEKTÖR SAMSUN DA GÜÇLENECEK

Tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe Afganistan ın Sialkot ve Almanya nın Tutlingen şehirlerinden sonra Samsun, Dünya nın üçüncü büyük kümelenmesine ev sahipliği yapıyor. Sektördeki bu büyük potansiyel ve avantajı sebebiyle Samsun, Ekonomi Bakanlığı nın Kümelenme ile Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği İçin KOBİ lerin Güçlendirilmesi Projesi nde başı çekiyor. 4 milyon 250 bin eurosu AB hibeli, 750 bin eurosu ise ulusal katkılı olan toplam 5 milyon euro destekli proje, başarıyla yürütülüyor. Projenin uygulandığı diğer iller ise Trabzon, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Çorum.  Büyükşehir Belediyesi, tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri üreticilerine destek vererek, Bafra Organize Sanayi Bölgesi nin 2. etabında Medikal İhtisas OSB nin kuruluşuna öncülük ediyor. İmzaların atıldığı yatırımla ilgili Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bafra OSB’nin yollarını betonla kaplayarak, ulaşım sorununu ortadan kaldırdı.

SAMSUN U ÜS YAPACAK

Samsun ekonomisini geliştirecek diğer bir proje ise yatırımı devam eden Lojistik Merkez Köy. Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve OKA işbirliği ile yürütülen 43 milyon 607 bin 782 euro luk projenin 34 milyon 869 bin 436 eurosu AB den hibe, 8 milyon 738 bin 346 eurosu ise ulusal katkılı gerçekleşiyor. Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik mahallesindeki 680 dönümlük arazide yapımı süren ve Samsun u uluslararası bir lojistik üs yapmayı amaçlayan proje, bölgede yer alan firmalara lojistik depo imkânı sağlayarak, bölgesel rekabet edilebilirliği destekleyecek, kentin gelişmesine ve ticaretin katlanarak artmasına çok büyük katkı sağlayacak.

BÜYÜKŞEHİR YAPIYOR OKA DESTEKLİYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Atakum ilçesindeki Adnan Menderes Bulvarı Atakent Sahil Yolu Düzenleme yatırımı, OKA nın Küçük Ölçekli Altyapı Geliştirme, Kültürel, Turistik Değerleri Ve Ekolojik Dengeleri Koruma Ve İyileştirme Mali Destek Programı destekleri ile devam ediyor. Program kapsamında sahil yoluna 2 km daha ilave edildi. Projenin toplam maliyeti ise 2 milyon 961 bin 385 bin TL. Bunun 740 bin 346 TL si OKA, kalan kısmı ise Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse ediliyor.

Sosyal sorumluluk kapsamında hayata geçirilen Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Engelliler Eğitim, Dinlenme Kampı ve Plajı Projesi de faaliyetine devam ediyor.  Engelli vatandaşların daha iyi hizmet alabilmeleri için kurulan tesis, engellilerin her türlü ihtiyacını dikkate alarak rahatça denizden istifade edebilmelerini, tesislerde kalındığı sürece de engellilere yaşamlarını kolaylaştıracak eğitimleri almalarını sağlıyor. Toplam maliyeti 2 milyon 204 bin 35 TL olan tesisin 712 bin 784 TL si Büyükşehir Belediyesi’nden, geriye kalan kısmı ise OKA tarafından karşılandı.Başkan YILMAZ: 2 Yıl İçinde Tramwayı Omü ye Çıkartacağız

14.10.2016 12:18

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ 2016-2017 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde müjdeyi verdi; 2 yıl içinde raylı sistemi buraya çıkaracağız.

Başkan YILMAZ:  2 Yıl İçinde Tramwayı Omü ye Çıkartacağız 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), 2016-2017 Akademik eğitim-öğretim yılı açılışı Kurupelit Yerleşkesi ndeki Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşen törenle yapıldı. Açılış programında konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yıllardır beklenen müjdeyi konuşmasında verdi.

Şehrin en önemli kazanımları arasında olan Hafif Raylı Sistem Projesi kapsamında tramvayın üniversiteye kadar çıkarılmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, tramvay üniversite hattı hazırlıklarının hızla devam ettiğini söyledi.

2 YIL İÇİNDE OMÜ TRAMVAYA KAVUŞACAK

1980 lı yıllarda karayollarında görevli olduğu dönemde üniversitenin Kurupelit Yerleşkesi'nde konuşlandırılması çalışmalarında yolunu yaptıklarını hatırlatan Başkan Yılmaz, Allah bize nasip etti, şimdi raylı sistemini yapacağız ifadesini kullandı.

Raylı sistemin üniversiteye getirilmesiyle ilgili hiç bir konuyu muallakta bırakmayacaklarını belirten Yılmaz,  Yuvarlık konuşmak adına söylemiyorum. Projenin kaynak çözümlemesinde büyük mesafe alındı.  Proje hazırlıkları, fizibilite çalışmaları hızla sürüyor. 2 yıl içerisinde treni buraya çıkaracağız. Tıp fakültesi hastanesine çıkmakla kalmayacak. Kampus içini de kapsayacak şekilde 400 metrelik iç olacak diyerek müjdeyi verdi.

ÜNİVERSİTEMİZLE GURUR DUYUYORUM

Üniversitemizle, öğrencileriyle, akademik kadromuzla  şehrimiz, bizler hep gurur  duyduk diyen Başkan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü; Ne üniversite, ne de şehir birbirinden kopmayacak bir bütündür. Çocuklarımız üniversite kazandığı zaman sadece gittikleri üniversitenin durumu, şöhreti gibi kriterlere bakmıyoruz. Bulunduğu şehrinde çocuğumuza vereceklerini, o kentin gelişip gelişmediğini inceliyoruz. Mutlaka, çocuğumuz gittiği şehirden çok şey öğrenir kazanır diye bilmeliyiz. Üniversiteler, bulunduğu şehir içinde bütünlük, değer kazandırır. OMÜ kurulduğu günden buyana şehrine değer katmıştır. Bunun yanında Samsun da, sosyal hayat, gelişmişlik ön sıradadır. Yaşayan şehir konumundadır. Öğrencilerine, akademisyenlerine ne güzel bir şehir dedirtmektedir. İçine kapanmış bir şehir olsa, ne öğrencisi, ne de akademisyeni memnun kalır. Bunun için üniversite ve şehir birbirini tamamlayan değerlerdir.

OMÜ BÜYÜK BİR ÜNİVERİSİTEDİR

OMÜ nün faaliyet alanın büyüklüğü, konuşlandığı alanın genişliğiyle de Türkiye nin önde gelen üniversiteleri arasında olduğu bilgisini veren Başkan Yılmaz, OMÜ nün şuan Kurupelit Yerleşkesi nde sadece 10 bin dönüm alan üzerinde hizmet verdiğini kaydetti.

Türkiye deki tüm üniversiteler arasında arazi genişliği bakımından da OMÜ nün ilk 50 arasında olduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, OMÜ büyük bir üniversitedir. Bilmeyenler duysun. İlçelerdeki fakülteleri, yüksek okulları katınca devasa bir yapılaşma ortaya çıkıyor. 62 bin insan üniversiteye geliyor. Üniversitemizle hep gurur duydum, duyacağım ve bu şehirde duyacak. Çocuklarımıza daha iyi modern bir şehir, üniversite şehri yapma konusunda büyük mesafeler aldık. Bu çalışmalarımız var gücümüzle enerjimizi kullanarak devam edecek şeklinde konuştu.

Başkan Yılmaz, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Törene, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Saik Bilgiç, MHP Grup Başkan Vekili Samsun Milletvekili Erhan Usta, siyasi parti, alt kademe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

BAŞKAN YILMAZ YEMEĞİNİ ÖĞRENCİ KANTİNİNDE YEDİ

Açılış töreninin ardından öğrenci kantinine giden Başkan Yılmaz sıraya girerek yemek aldı ve öğlen yemeğini öğrencilerle birlikte yedi. Başkan Yılmaz; Aklıma öğrencilik yıllarım geldi. Az mı girdik bu sıralara diye konuştu.Samsun Sabek İşgem, En Başarılı İlk 3 Arasında

13.10.2016 12:41

İş fikrine sahip olmasına rağmen sermayesi olmayan girişimcilerin işletme kurmalarını kolaylaştırmak ve desteklemek amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan Sabek İŞGEM, ülkedeki toplam 27 İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) arasında en başarılı ilk 3 arasında girdi. 9 yılda kuruluştan mezun olan 15 işletmenin 12 si markalaşarak üretime devam ediyor.

Samsun Sabek İşgem, En Başarılı İlk 3 Arasında

Türkiye de yeni kurulan işletmelerin başarısızlığı yüzde 60 ile yüzde 80 arasında değişiyor. Bu oran iş geliştirme merkezleri ortamında ise yüzde 10 a düşüyor. Bu da İşletmelerin başlangıçta karşılaşacakları riskleri en aza indiren bir iş kurma modeli olan İŞGEM lerin girişimciler için ne kadar önemli ve faydalı olduklarını gözler önüne seriyor.

Özelleştirme İdaresi ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanlığı nın sektörlerde üretim ile başarılı iş adamı sayısını artırmak ve yerel ekonomiyi güçlendirmek amacıyla 10 yıldır kuruluşuna öncülük ettiği 27 İŞGEM,  başarılı çalışmalara imza atıyor. Girişimci yetiştirenlerden bir tanesi de 2006 yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi himayesinde kurulan Sabek İŞGEM.

Türkiye de en iyi ve en başarılı İŞGEM ler arasında Sabek İŞGEM; 3. sırada yer alıyor. Dünya Gazetesi nin verilerine göre ilk sırada Van yer alırken, Tarsus ise ikinci konumda. Samsun u ise Adana ve Eskişehir takip ediyor. 26 işliğin bulunduğu Derebahçe mahallesindeki Sabek İŞGEM, 9 yıldır üretici girişimcilere destek veriyor.

KOBİ lere yönelik 17 projeyi hayata geçiren kurum, 15 işletmeyi mezun etti. Bunlardan 12 si, kendi tesislerini kurup markalaşarak üretimlerine aralıksız devam ediyor.  Hâlihazırda ise 24 ü imalatçı ve 2 si hizmetler sektörü olmak üzere 26 işletme, tam zamanlı 105 çalışanı ile faaliyet gösteriyor.

Türkiye nin 7. İş Geliştirme Merkezi olan Sabek İŞGEM, Samsun da yeni girişimcilerin en zayıf oldukları iş kurma aşamasında desteklenerek, bu zor aşamayı sağlıklı bir şekilde aşmalarını ve ayakta kalmalarını sağlamak hedefiyle Özelleştirme Sosyal Destek Projesi kapsamında KOSGEB, Özelleştirme İdaresi ve Dünya Bankası ndan alınan hibe ile kurulmuştu.

Sabek İŞGEM, 2019 a kadar işlik sayısını 26 dan 51 e çıkarmayı hedefliyor. Kuruma 15 yeni başvuru yapılırken, bu sayının yakın zamanda 30 a çıkacağı öngörülüyor. Doluluk oranının yüzde 100 olduğu Sabek İŞGEM de 21 yeni işletme hizmet ve destek alıyor. Başarılı çalışmalar sonucu işletmelerin toplam satışları bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında arttı. Firmalaraı ortama 40 ile 60 ay misafir edip hizmet veren kurum, 2 yıl sonra mezun işletme sayısını 30 a çıkaracak.

İŞGEM işletmeleri tarafından piyasaya sürülen toplam yeni ürün/hizmet sayısının toplam işletme sayısına oranı yüzde 10, toplam patent ve faydalı  model başvurularının işletme sayısına oranı yüzde 20, firmalar tarafından yapılan toplam marka başvurularının işletmelerine oranı ise yüzde 60'a ulaştı.

Girişimcilere iş kurmada yardım etmeyi, başarılı işletmelerin kurulmasını, işletmeleri büyütmeyi, yeni iş ve istihdam olanakları sağlamayı, güvenli ve rekabetçi iş ortamı oluşturmayı ve yerel ekonomiyi desteklemeyi ilke edinen İŞGEM ler, KOBİ leri risklerden koruyarak onlara işletme geliştirme koçluğu, yönetim danışmanlığı, destek ağlarına ulaşım, finans kaynaklarına erişim imkânı, uygun koşullarda iş yeri mekânı, ortak ofis ekipmanı, tanıtım, ofis hizmetleri, kuruluş ve işletme giderleri gibi destekler veriyor. Uygun görülen iş fikri sahiplerine ihtiyaç duydukları konularda eğitimler verip, girişimcileri sektörleriyle ilgili ihalelerden, malzeme alımlarından haberdar ediyor. Ayrıca uluslararası kalite standartlarında üretim yapmalarına yardımcı olarak,  yerli ve yabancı fonları faydalanmalarını sağlıyor.SALIPAZARI NA 26 MİLYON TL LİK YATIRIM

12.10.2016 05:54

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kentin küçük ilçelerinden Salıpazarı nda bu güne kadar 15 milyon TL lik yatırım gerçekleştirdi. Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2018 mahalli idareler seçimine kadar ilçenin alt ve üst yapısına 11 milyon TL daha harcayarak, toplam yatırımını 26 milyon TL ye çıkaracak.

SALIPAZARI NA 26 MİLYON TL LİK YATIRIM

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin, şantiyeye çevirdiği ilçelerden biri olan Salıpazarı nda çalışmalar sürüyor. 44 mahallesi bulunan 148 bin 869 nüfuslu ilçede Fen İşleri Daire Başkanlığı, yol sorunu ortadan kaldırmaya çalışıyor. 175 kilometre yol ağı bulunan ilçenin mahallelerinde beton yol yapımı devam ediyor.   67 kilometresi satih kaplama, 108 kilometresi stabilize olan ilçenin 26 mahallesinde 55 kilometre beton yol yapıldı. Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2016-2017-2018 döneminde Salıpazarı nda 35 kilometre beton yol, 22.5 kilometre sıcak asfalt yol yapmayı hedefliyor.

Yol çalışmaları dışında ilçe, Samsun Büyükşehir Belediyesi yatırımları ile değişip modernleşiyor. Geçen yıl sel yaşanan sel hadisesinde zarar gören ilçede bir daha doğal afet yaşanmaması için dere içinde gerçekleştirilen istinat duvarları yapımı ve dere içi temizliği tamamlanarak, olası bir sel tehlikesi ortadan kaldırıldı. Salıpazarı nın batı yakasındaki ilçeye giriş caddesi ve meydan ve Saat Kulesi, doğal taş elemanları ile yeniden düzenlendi. Meydanın eski görüntüsünden eser kalmazken, yeni hali herkesi memnun ediyor. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, ilçe merkezinde köprü de inşa ederek halkın kullanımına sunmuştu.