Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


5 BRANŞTA DÜNYA ŞAMPİYONASI SAMSUN DA YAPILACAK

01.06.2016 10:24

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu (TİESF) Başkanı Yakup Ümit Kihtir, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti. Ziyarette Kihtir, Samsun da 5 branşta yapılacak Dünya Şampiyonası hakkında Başkan Yılmaz a bilgi verdi.

5 BRANŞTA DÜNYA ŞAMPİYONASI SAMSUN DA YAPILACAK

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarete TİESF) Başkanı Yakup Ümit Kihtir, yönetim kurulu üyesi Süleyman Demirtaş ile 23. Deafolimpik Oyunları Olimpiyat Ekibi katıldı.

Ziyarette federasyon başkanı Yakup Ümit Kihtir, 18-30 Temmuz arasında Samsun da yapılacak Dünya Şampiyonası hakkında bilgi verdi. Karate, tekvando, judo, masa tenisi ve plaj voleybolu sporlarında yapılacak şampiyonaya Kihtir, 109 ülkeden sporcuları davet ettiklerini söyledi. Federasyon başkanı ayrıca şampiyona kapsamında 2017 de 120 ülkeden 10 bin sporcunun katılımıyla yapılacak 23. Deafolimpik Olimpiyat Oyunları nın 365 gün geri sayımının başlatılacağı bilgisini verdi.

Başkan Yılmaz ı şampiyonaya davet eden TİESF Başkanı, Samsun un spor ve olimpiyat kenti  olma yolunda hızla gelişme kat ettiğini kaydetti.

Şampiyonaya geleceğini ve gerekli katkıları vereceklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un uluslararası spor organizasyonlarının merkezi yapmayı hedeflediklerini belirterek, Bu hedeflere ulaşmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Spor alt yapısı bakımından Samsun, her şeye sahip bir kent. Yapımına başlanan tesislerimiz olimpiyat oyunları öncesinde bitecek. Bunların da katılımıyla şehrimiz, her türlü ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarına rahatlıkla ev sahipliği yapacak. Samsun, gerçek anlamıyla sporda kaliteli ve prestiji yüksek bir şehir haline geldi. Daha yapacak çok işimiz var ama bunları hızla tamamlayacağız. ifadelerini kullandı.ŞEHİT POLİSİMİZ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

01.06.2016 05:12

Van da PKK lı teröristlerin bombalı saldırısı sonucu şehit olan 43 yaşındaki polis memuru Yakup Kurt un cenazesi, memleketi Samsun da son yolculuğuna uğurlandı.

ŞEHİT POLİSİMİZ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Van da zırhlı polis aracının geçişi sırasında, PKK lı teröristlerin yola döşedikleri el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu, Van Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şubesi nde görevli Samsunlu polis memuru Yakup Kurt ile Giresunlu polis memuru Osman Bodur şehit olmuştu. Şehit polis memuru Yakup Kurt için bugün Samsun un Havza ilçesinde Kevser Camisi’nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı.

İKİSİ KIZ 3 ÇOCUK BABASIYDI

Şehidin büyük kızı Beyza Kurt, biran olsun annesi Pembe Kurt un elini bırakmazken, şehidin 3 yaşındaki küçük kızı Elif Liva ise polis ablalarının kucağından inmedi. Kadın polisler, küçük kızla ilgilenerek ona oyuncak bebek hediye ettiler. Şehidin oğlu Muhammed Furkan da annesinin yanından hiç ayrılmadı.

ŞEHİDİN KIZI BAYGINLIK GEÇİRDİ

İl Müftüsü Veysel Çakı nın kıldırdığı cenaze namazının ardından Şehit Yakup Kurt un naaşı polislerin omzunda Havza Belediyesi ne ait cenaze aracına konuldu. Bu sırada şehidin büyük kızı Beyza Kurt, baygınlık geçirdi. Polislerin kucağında yolun kenarına getirilen şehidin kızına olay yerinde hazır bekleyen 112 Acil Servis ekiplerince anında müdahale edildi. Şehidin naaşı Demiryurt Mahallesi nde gözyaşları arasında toprağa verildi.

KİMLER KATILDI

Şehidin cenazesine Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, Hasan Basri Kurt, CHP Samsun Milletvekilleri Kemal Zeybek ve Hayati Tekin, MHP Samsun Milletvekili Erkan Usta, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, ilçe kaymakamları, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, şehidin yakınları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PANELİ

31.05.2016 12:52

Türkiye Belediyeler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Paneli Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde gerçekleştirildi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PANELİ

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında tüm çalışanların alması gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi iki oturumla gerçekleşti. İlk oturumda daire başkanları, birim amirleri ve şube müdürleri için gerçekleştirilen panel, ikinci oturumda ise Büyükşehir ve İlçe belediyeleri personellerine yönelik olarak yapıldı. İş kazalarını en aza indirmek, güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak amacıyla yapılan eğitimler kapsamında yüzlerce belediye personeli bilgilendirildi.

Panelde, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muzaffer Koç Kamu Kurumlarında İş Sağlığı ve Güvenliği, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Reşit Erçetin Ramak Kala Olayları ve İş Kazaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İş Güvenliği Uzmanı Barış Kuzucu Kamu Kurumlarında; İş Sağlığı Güvenliği ve Kurulları, Samsun Büyükşehir Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Zikri Tuzcu Kamu Kurumlarında İş Sağlığı Güvenliğinde Eğitim Modülleri ve Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ İş Güvenliği Uzmanı Hakan Aksu tarafından Kazılarda İş Sağlığı ve Güvenliği başlıklı sunumlar gerçekleştirildi.

Sağlık ve güvenlik için tedbirleri her zaman üst seviyede tuttuklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Belediyemizde iş güvenliği ve sağlığı konusuna büyük hassasiyet gösteriyoruz. Özellikle arazide çalışan personelimizin iş elbiselerini ve kasklarını kullanmaları konusunda uyarıyor, kontrolünü yapıyoruz. İş kazalarını en aza indirmek, hatta hiç yaşanmamasını sağlamak adına yapılan bu tür eğitimler personelimize ve bize büyük bilgi birikimi sağlıyor. Bu kapsamda şehir dışından gelerek bizlere bu eğitimi veren hocalarımıza ve uzmanlarımıza teşekkür ediyorum dedi.BÜYÜKŞEHİR DEN YIL SONU KARMA RESİM SERGİSİ

31.05.2016 05:19

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Resim Bölümü kursiyerlerinin eserlerinin yer aldığı Yılsonu Karma Resim Sergisi açıldı.

BÜYÜKŞEHİR DEN YIL SONU KARMA RESİM SERGİSİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İlkadım Halk Eğitim Merkezi nin katkılarıyla açılan, Samsunlu sanatseverlerin ücretsiz yararlandığı Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Resim Bölümü nde Şef Kemal Özen öncülüğünde çalışmalarını sürdüren 32 kursiyerin yaklaşık 6 aylık çalışma sonucu açılan Yılsonu Karma Resim Sergisi'nde 62 eser yer alıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Sergi Salonu nda açılan sergiye Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Necmi Çamaş, kursiyerler ve çok sayıda davetli katıldı.

SAMSUN GELİŞMİŞLİK ÖRNEKLERİNİ GÖSTEREN BİR ŞEHİR

Açılıştan önce bir konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Necmi Çamaş, Sanatın bütün dallarının insanın yüreğine giden yolda önemli adımlar diye düşünüyorum. Bir şehrin medeniyetlik ölçütü, gelişmişlik ölçütü, şüphesiz fiziki mekanlarının insan hayatını kolaylaştırıcı konforların üst düzeyde olmasıyla doğru orantılıdır. O mekanlardan yararlanan insanların sanatla uğraşması, şiirle uğraşması, edebiyatla uğraşması toplumun önüne geçebilecek bir takım figürleri kendine destek edinebilmesi çok önemlidir diye düşünüyorum. Samsun gelişmişlik örneklerini gösteren bir şehir. Ama bu şehrin diğer bir özelliği var ve bununla gurur duyabiliriz. Kendi ölçeğiyle diğer şehirlerle kıyaslandığı zaman sanatsal alt yapısının en yüksek ve en yoğun olduğu bir şehirde yaşıyoruz dedi.

Birçok farklı teknik ve görsel ifade biçimi kullanılarak oluşturulan Karma Resim Sergisi 4 Haziran 2016 tarihine kadar gezilebilecek.BAŞKAN YILMAZ DAN ECDADA VEFA

31.05.2016 05:18

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bulgaristan temaslarının ikinci gününde Plevne deki Osmanlı-Rus Savaşı Müzesi ni ziyaret etti.

BAŞKAN YILMAZ DAN ECDADA VEFA

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 150 TKB üyesi Belediye Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Üyeleri ile birlikte gittiği Bulgaristan da temaslarını sürdürüyor.

ATATÜRK O YENİÇERİ ELBİSESİNİ İLK KEZ O BALODA GİYDİ

Başkan Yılmaz ve beraberindekiler öncelikle gittikleri Sofya kentinde, Sofya Üniversitesi, Meclis Binası, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Yeniçeri elbisesi ile katılmış olduğu ünlü balonun yapıldığı Ordu Evi, Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı binası ile  Ulu Cami ve Mimar Sinan tarafından 1567 yılında yapılan Kadı Seyfullah Efendi Cami yi yerinde görerek incelemelerde bulundular.

RUSLARA KARŞI VERİLEN DİLLERE DESTAN SAVUNMA

Ardından Gazi Osman Paşa nın Ruslara karşı dillere destan savunmasıyla tarihe geçen Plevne ye geçen Başkan Yılmaz ve TKB üyeleri, Tarihe 93 Harbi olarak geçen Osmanlı-Rus Savaşı nın panoramik tasvirinin yer aldığı müzeyi gezdi. Burada Başkan Yılmaz, müzede sergilenen eserleri ve silah standında Osmanlı ordusunun o dönem kullandığı silahları inceledi.

ECDADINI DUALARLA ANDI

Eserleri incelerken, dua etmeyi de ihmal etmeyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gazi Osman Paşa yı tarihin altın sayfalarına yazdıran savaş Plevne Savaşı. Tam 152 gün süren büyük bir askeri dehanın yönetiminde kuşatma altında başarı ile o Plevne yi müdafaa eden bir savaşın geçtiği yer. Bu anlamda ecdadımızın savaş yaptığı yeri görerek rahmet ve minnetle anarak dua etmek istedik dedi.