Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ Müjdeyi Verdi: Raylı Sistem OMÜ ye Çıkacak

19.08.2016 06:29

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz raylı sistemin OMÜ ye çıkacağını söyledi.

Başkan YILMAZ Müjdeyi Verdi:  Raylı Sistem OMÜ ye Çıkacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın geleneksel hale getirdiği ve iş adamlarından siyasilere birçok kişiyle buluştuğu kahvaltı programı Samsun Golf Sahası nda yapıldı.

SAMSUN DA TURİZME YÖNELİK BÜYÜK PROJELER

İş Adamı Köksal Ersayın ın üstlendiği kahvaltı programından dolayı kendisine teşekkür eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,Yapmışken iyisini yapalım dedik ve golf sahasını büyütme kararı aldık. 300 dönümden 600 dönüme çıkarıyoruz saha alanımızı. Golf Sahası bir spor alanı olduğu kadar da bir turizm projesidir. Kentimizin turizm potansiyelini, cazibesini artırmaya dönük çaba sarf ediyoruz. Bunun yanında bildiğiniz gibi Kuş Cenneti var. Turizm piarını yükseltmeye dönük yeni gündeme getirdik. Her gün biraz daha geliştirerek Dünya da emsallerinin önüne geçirecek bir alan olarak orayı da hazırlamaya çalışıyoruz diyerek Samsun da turizme yönelik büyük projeler yapıldığına dikkat çekti.

RAYLI SİSTEM ÜNİVERSİTEYE ÇIKACAK

Raylı sistemde dün gerçekleştirilen test sürüşünde bir takım eksikliklerin olduğunu gördüğü için açılışı bir hafta ertelediklerini belirten Başkan Yılmaz, Dün akşam sayın valimizle raylı sistemin Balıkçı Barınağı na kadar tamamlanan kısmında test sürüşünü beraber yaptık. Cumartesi hizmete açacaktık ama bir takım eksiklikler gördük. Önümüzdeki Cumartesi günü raylı sistem Balıkçı Barınağı na kadar gidip gelir hale gelecek. 17 km olan güzergah bununla birlikte 21 kilometreye çıktı. Tekkeköy’e kadar da ulaşım sağlanınca doğu-batı istikametinde çalışan raylı sistem, 32 kilometreye çıkacak. Geçen gün Cumhurbaşkanımızın rektör olarak atadığı Sait Bilgiç hocamızı ziyaret ettik. Kendileri bana öğrencilerin araç değiştirmek zorunda kaldıkları için raylı sistemi kullanmadıklarını, bu yüzden raylı sistemin üniversiteye kadar çıkması gerektiğini belirtti. Biz 7 sene önce raylı sistem projesine başladığımızda bunu düşünmüştük.  Trenlerin mevcut şaft sistemlerinin, ray sistemlerinin, şanzuman sistemlerinin, demir tekerlek ve ray arası ilişkinin ve virajların işletme masraflarını çok artırır düşüncesiyle şimdilik buraya kadar yapalım demiştik. Ama bugün deneyimimiz arttı. Teknolojik gelişmelerden de istifade ederek böyle bir çalışmaya başlayabiliriz. Arkadaşlarımıza Treni üniversiteye kadar çıkarılması noktasında çalışmalara başlayın diye talimat verdim açıklamalarında bulundu.

FETÖ CÜLERİ DEVLET TESPİT EDECEKTİR

15 Temmuz da yaşanan darbe girişiminin travmasının hala atılamadığına dikkat çeken Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü;  Hayat devam ediyor. İşlerimiz devam ediyor. Ülkemizde şuan 15 Temmuz hadisesinin oluşturduğu bir travma var. İnşallah bu aşılacak. 15 Temmuz hadisesinde FETÖ/PDY örgütleriyle ilişkisi olduğu vesvesesi ve dedikodusu yayılan insanların birçoğu yargıda onları uğraştıran bir süreç yaşıyor. Bu süreç öyle bir süreç ki hainlerle ilgili olmayanlar bile FETÖ mensubu diyerek karalanıyor.  Kardeşim siz bırakın bu işi hukuk çözsün. MİT çözsün, emniyet çözsün. Kimin ne olduğunu emniyet birimleri zaten biliyor. İnsanların birbirleriyle olan hırsları, düşmanlıkları bu tarz dedikodularla birlikte hem yargıyı meşgul ediyor, hem de insanları zan altında bırakıyor. Aklımızı başımıza alalım, işimize gücümüze yönelelim. Adalet zaten işleyecek. Bu tür suçlara bulaşanlarla ilgili hukuk gereğini yapacaktır. Gereken cezayı alacakları bir sonuçla bu hukuki süreç sonuçlanacaktır.

Kahvaltı programına Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, ilçe kaymakamları ve çok sayıda iş adamı katıldı.BAŞKAN YILMAZ VATMANLIK YAPTI

18.08.2016 06:57

Samsun protokolü, Gar-Tekkeköy arası hafif raylı sistemin Cumartesi günü hizmete girecek olan ilk dört kilometresinin test sürüşünü gerçekleştirdi.

BAŞKAN YILMAZ VATMANLIK YAPTI

Samsun hafif sistem ikinci etap Gar-Tekkeköy yeni hafif raylı sistem hattının Kılıçdede, Samsunspor, Belediyeevleri, Mavi Işıklar ve Balıkçı Barınağı test sürüşü Samsun protokolü tarafından yapıldı. Protokol test sürüşü için trene Samsun Valiliği önünden bindi. Trenin vatman koltuğuna ilk olarak Samsun Valisi İbrahim Şahin oturdu ve treni Balıkçı Barınağı durağına kadar götürdü. Dönüşte ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz sürücü koltuğuna oturdu. Daha sonra sırayla; Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ve AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel test sürüşleri gerçekleştirdi. Son olarak yine Başkan Yılmaz vatman koltuğuna oturarak protokolü valilik önüne kadar getirdi.

BAŞKAN YILMAZ: CUMARTESİ GÜNÜ HİZMETE ALACAĞIZ

Test sürüşü sırasında trende bir açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 14 kilometrelik Gar-Tekkeköy arası yeni hafif raylı sistem çalışmalarımız devam ediyor. Bu hattın ilk dört kilometresini Cumartesi günü hizmete alacağız. Bugün değerli protokolümüzle birlikte test sürüşümüzü yapıyoruz. Toplu taşıma araçları şehirlere ilk girdiğinde ilk test sürüşünü o şehrin yöneticileri yapıyor. Gelenek böyle. Açılışı daha sonra yapacağız. Açılışta; Sayın Bakanımız, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız olur diye düşünüyoruz dedi.

VALİ ŞAHİN: HAVALİMANINA DOĞRU YAKLAŞIYORUZ

Açılan güzergahla birlikte şehrin daha da rahatlayacağını söyleyen Samsun Valisi İbrahim Şahin, Toplu taşımada en modern ulaşım araçları raylı sistem. Samsun protokolü olarak ilk test sürüşümüzü yaptık. Havalimanına doğru yaklaşıyoruz. Bu güzergahın sistem içerisine entegre edilmesi hem Samsun da ulaşımın rahatlatılması anlamına geliyor hem şehirdeki yaşam alanları biraz daha yayılıyor. Emeği geçenleri teşekkür ediyorum. Sürerken pek zorlanmadım. Bazı düğmelerin yerini pek bilmiyorum ama hızlı treni kullanan biri olarak pek zorlanmadım. Bu trende hız limiti 60 kilometre fakat biz hızlı trenle 250 kilometre hıza çıkmıştık diye konuştu. Test sürüşleri devam edecek olan ilk 4 kilometrelik hattın açılışı Cumartesi günü yapılacak.BAŞKAN YILMAZ: HİZMET BİRİNCİ GÖREVİMİZ

18.08.2016 06:57

Samsun un Vezirköprü ilçesine bağlı en uzak köylerden olan 7 köyün grup yollarını inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, vatandaşlara müjdeyi verdi. Kurban Bayramı ndan önce yol çalışmalarına başlanacağını söyleyen Başkan Yılmaz, Hizmet birinci görevimiz dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

17 ilçenin tamamında grup ve ara yolları yeni bir görünüme kavuşturan Samsun Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 25-30 sene dayanıklı beton yol seferberliğini sürdürüyor. Bu kapsamda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ekibiyle birlikte Samsun un Vezirköprü ilçesine bağlı Kızılcakoru, Aydınlık, Teperük,  Bektaş,Başfakı, Küçük Kale ve Büyük Kale mahallelerinin grup yollarını inceledi.

SAMSUN UN HER METRE KARESİNE HİZMET

Önceki gün kendisini ziyaret eden muhtarlarla bir araya gelen Başkan Yılmaz, müjdeyi de verdi. Kurban Bayramı öncesinde beton yol çalışmalarına başlanacağını belirten Başkan Yılmaz, Gece gündüz tüm ekibimizle birlikte Samsun un her metre karesine hizmet etmenin gayreti içindeyiz. Benim köyümde ve mahallemde yolum ve suyum ile ilgilenilmedi diyen bir tek kişi bile olmaması için bütün gücümüzü kullanıyoruz. Tüm sorunları yerinde görüp ona göre yapılması gerekenleri yapıyoruz. Bu nedenle bugün de Samsun dan çıkıp buraya geldik. Neler yapacağımızı yerinde planlayalım istedik. Allah ın izni ile beton yol çalışmalarına Kurban Bayramı ndan önce başlayacağız. Toz, toprak, çamur derdini bitireceğiz diye konuştu.

AĞIR TONAJLI KAMYONLARA İZİN VERMEYİN

Yollar yapıldıktan sonra özellikle orman envanterinden yük taşıyan ağır tonajlı kamyonlar konusunda da muhtarları uyaran Başkan Yılmaz, Yapacağımız bu yollardan yüksek tonajlı kamyonların geçmesine kesinlikle izin vermeyin. Bu konuda sizlerin takipçi olarak bize yardımcı olmalarını bekliyoruz dedi.Başkan YILMAZ: Şehirler Kurumların Oluşturduğu Orkestradır

18.08.2016 06:56

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Sait Bilgiç i ziyaret etti.

Başkan YILMAZ:  Şehirler Kurumların Oluşturduğu Orkestradır 

Vali Şahin, Rektör Bilgiç i tebrik ederek yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu. Şahin, Çok kutsal ve sorumluluk gerektiren bir görev üstlendiniz. Üstesinden geleceğinizden şüphe yok. Samsun un kalkınması, daha ileriye taşınması sizinle birlikte bütün konumlarıyla yeni bir sinerji oluşturulmasında önem taşıyacaktır. Samsunumuzun kalkınması konusunda el birliğiyle güzel bir faaliyet içinde olacağımızdan kuşkum yok diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz da Rektör Bilgiç i tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Prof. Dr. Bilgiç, Samsun un ve üniversitenin gelişmesi için bütün kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde olacaklarını söyledi.

ŞEHİRLER KURUMLARIN OLUŞTURDUĞU ORKESTRADIR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, yerel yönetimlerle üniversiteler arasındaki işbirliğine dikkat çekerek, Şehirler kurumların oluşturduğu büyük bir orkestradır. Eğer orkestrada ritim bozukluğu varsa o bütün şehri etkiliyor. Bu bakımdan tüm kurumlarımızla uyum içinde olmaya her zaman özen göstermişimdir. En önemli kurumlarımızdan biri olan üniversitemizin de orkestrasının başına şu anda yeni bir ışık geldi. Bunun için hepimiz kendi katkımızı ortaya koyacağız. Çünkü üniversitelerimiz ve şehrin diğer aktörleri ile yapacağımız işbirliği Samsun a daha da değer katacaktır diye konuştu.

ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

Türkiye nin zor bir dönemden geçtiğini kaydeden Rektör Bilgiç ise, şöyle konuştu: Ülkemiz olağanüstü bir durumdan geçiyor. Yapmamız gerekenler neyse özgür yaşam, demokratik sistem içinde kalabilmek, birliğimizi, beraberliğimizi koruyabilmek adına üzerimize düşeni yapacağız. Devletin içine çöreklenmiş, onun içini kemirenlere vatandaşlarımız rıza göstermez. Burası üniversite. Biz dersimizi verelim, araştırmalarımızı yapalım diyemiyoruz. Duvarları örülmüş bir üniversite, dışarıda ne olup biterse, sizden bize ne diyecek değiliz. Bizim varlığımız bu ülkenin varlığına bağlı. 50 bin öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizin bizlerden beklentisi var. Memlekete faydalı insanlar yetiştirmek adına en iyi çalışmayı sürdürmek istiyoruz.BAŞKAN YILMAZ: BEN KAFAMA KOYDUM HEPSİNİ YAPACAĞIZ

17.08.2016 07:01

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yol ile ilgili sorunlarını dile getiren muhtarlara güvence verdi. Başkan Yılmaz, Hepinizin hayatta en iyi bildiği bir iş vardır. Benim de en iyi bildiğim iş yol. Ben kafama koydum. Hepsini yapacağız" dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ve Çarşamba dan gelen muhtarları makamında ağırladı. Muhtarlara, sizler bizim hizmet ve yol arkadaşımızsınız diyen Başkan Yılmaz, muhtarların mahallelerindeki grup yolları ile ilgili olan taleplerini de dinleyerek muhtarlardan yol konusunda endişe duymamalarını istedi.

BU İŞ KASAP ÇENGELİ GİBİ AKLIMIZDA TAKILI

Benim hayatım yol diyen Başkan Yılmaz, Kredi kullanıyoruz, başka harcamalarımızdan kısıyoruz ama asla köy yollarındaki çalışma tempomuzu düşürmüyoruz. O yüzden rahat olun asla endişeniz olmasın. Bilin ki bu iş bizim kafamızda kasap çengeli gibi takılı duruyor. Benim hayatım bu iş. Hepinizin hayatta en iyi bildiği bir iş vardır. Benim de en iyi bildiğim iş yol. 20 sene öncesini de bundan 10 sene sonra olması gerekeni de çok iyi biliyorum. Ben kafama koydum hepsini yapacağız. Ama tüm bunların hepsi bir imkan meselesi diye konuştu.

GÖZÜMÜZÜ KARARTTIK ÖMÜRLÜK YOLLAR YAPIYORUZ

Ömürlük yollar inşa ettiklerini vurgulayan Başkan Yılmaz, Görüyorsunuz yaptıklarımızı. Bir daha geri dönüp bakmayacak şekilde kaliteli yapıyoruz. Bu sene yap iki sene sonra tekrar yap mantığını rafa kaldırdık. Artık ömürlük yollar inşa ediyoruz. Beton yola döndük ve bu da bizim tempomuzu biraz yavaşlatıyor. Çünkü beton yolun ilerleme hızı, sathi kaplama gibi değil. Yavaş ilerliyoruz ama kalıcı oluyor. Bir dahaki sene bozup yeniden yapmak zorunda kalmıyoruz. Bakım masrafını ortadan kaldırıyoruz. O harcayacağımız yama masrafını ise yeni yapacağımız yollarımıza harcıyoruz. Samsun da 5 bin kilometrelik yol ağır var. Acil yapılması gereken yol ağı ise yaklaşık 3 bin kilometre. Biz bunun bin kilometresini bitirmiş durumdayız. Geri kalanının da planını yaptık ve hızla devam ediyoruz. Sizler rahat olun. Gözümüzü kararttık gece gündüz yol işine kenetlenmiş durumdayız dedi.

Köylerimizde artık yol derdini bitiriyoruz diyen Başkan Yılmaz, köylerde rençberliğin artırılması gerektiğini de vurguladı.