Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ dan Hukuk Fakültesi Yorumu

20.10.2016 06:48

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz: İşi gücü bıraktık şimdi Çarşamba daki Hukuk Fakültesi Samsun a taşınsın diyoruz. Bence bu son derece yanlış bir şey dedi.

Başkan YILMAZ dan Hukuk Fakültesi Yorumu

Samsun da 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle muhtarlar Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

Makamda gerçekleşen ziyarete Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk ve Samsun merkez ilçelerdeki muhtarlar katıldı.

Başkan Yılmaz, geçen günlerde hayatını kaybeden Fatih Mahallesi Muhtarı Yaşar Keklik in kızı Seda Keklik i yanına oturtarak kısa bir süre sohbet etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşamba ilçesindeki Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi nin Samsun da tanışması yönünde çıkan söylemlere tepki göstererek, Çarşamba şu anda tramvayın son gittiği Tekkeköy e yaklaşık 20 km uzaklıkta, Çarşamba Havaalanı na 10 km uzaklıkta. Çarşamba Hukuk Fakültesi Samsun a uzak, öğretim görevlileri Çarşamba nın sosyal gelişmişlik düzeyi düşük diye gelmiyorlarmış. Hukuk Fakültesi Samsun merkeze gelsin diye bugünlerde laflar duyuyorum. Ankara da Kayaş ile Gölbaşı arası 30 kilometre, bizim üniversite Tekkeköy e, Gölbaşı-Kayaş arasından daha yakın. İstanbul un Gebze giriş kapısı ile Büyükçekmece arası 125 kilometre. Biz 36 kilometrelik Çarşamba ya nasıl uzak diyoruz. OMÜ, Canik ilçesine 20 kilometre uzaklıkta. Buradan Çarşamba ya 20 dakikada gidiyoruz. İşi gücü bıraktık şimdi Çarşamba daki Hukuk Fakültesi Samsun a taşınsın diyoruz. Bence bu son derece yanlış bir şey. Rahmetli Mustafa Güneşdoğdu, hayatında biriktirdiği bütün varlığını Çarşamba ilçesine kurulması için Yeşilırmak Üniversitesi ne vakfederek Allah ın rahmetine kavuştu dedi.

Ziyaret sonrası Başkan Yılmaz, muhtarlara şal ve kravat hediye etti.BÜYÜKŞEHİR ANLAMLI ÖDÜLÜN SAHİBİ OLDU

20.10.2016 06:48

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından be sene 15. si düzenlenen, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması nda Saathane Meydanı Kentsel Tasarım Projesi ile proje ödülüne layık görüldü.

BÜYÜKŞEHİR ANLAMLI ÖDÜLÜN SAHİBİ OLDU

TKB nin kentsel, arkeolojik ve doğal değerlerin yaşatılması ve doğru işlevlendirilmesi için Proje, Uygulama ve Süreklilik dallarında düzenlediği yarışmaya 47 belediye 83 proje ile katıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Saathane Meydanı Kentsel Tasarım Projesi kapsamında kent merkezinde anıtsal yapıların nitelikli ve sade bir mimari tasarım ile korumaları, projenin kent kimliğine olan olumlu katkısı, kamusal kullanımı destekleyen tasarım anlayışı, sosyal ve ekonomik etkisi yüksek bütüncül işlevlendirme kurgusu nedeniyle Proje ödülü ne layık görüldü.

Kazanan belediyelere ödülleri 17 Kasım Perşembe günü YAPEX Restorasyon Fuarı nda törenle verilecek.BİR TARİH DAHA GÜNYÜZÜNE ÇIKIYOR

20.10.2016 06:47

Milli mücadelenin kıvılcımının yakıldığı Samsun da, düşmana karşı direnişin ilk planlarının hazırlandığı gizli karargahı Kuvayi Milliye Müzesi ne dönüştüren Samsun Büyükşehir Belediyesi, şehitlerin de yaşatılacağı bu önemli tarih ve kültür abidesini halkın hizmetine açmaya hazırlanıyor.

BİR TARİH DAHA GÜNYÜZÜNE ÇIKIYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türk Milleti nin kurtuluş mücadelesinde önemli rol oynayan ama yıllar içerisinde unutularak hafızalardan silinme tehlikesiyle karşı karşıya olan mekanları ortaya çıkartmak için büyük çaba sarf ediyor.

Bu mekanlardan birisi de o dönemde düşmana karşı ilk gizli örgütlenmenin gerçekleştirildiği  toplantılara ev sahipliği yapan Şeyh Sadi Tekkesi. Yeni örgütlenmeye başlayan Kuvayi Milliye nin dikkat çekmemek için gizlice ilk toplantılarını yaptığı ve Gazi Mustafa Kemal Paşa ya ilk desteğin ilan edildiği Kökçüoğlu mahallesindeki tarihi tekke, direniş stratejilerinin belirlenip yürütülmesine ve Samsun Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti nin Erzurum ve Sivas Kongreleri sonucunda seçilen Temsil Heyeti ile irtibatının sağlamasında önemli bir rol oynadı.

Şeyh Sadi Tekkesi nin varlığını ve işlevini tarihi belgelerden yola çıkarak tespit eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, Harap olmuş ve yok olma tehlikesi yaşayan tarihi bina ve çevresini, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu onayı ile restore ettirdi. Samsun tarihinin önemli kilometre taşlarından biri olan iki katlı tekkeye yeniden hayat veren Büyükşehir Belediyesi, etrafındaki çirkin yapıları da yıkarak milli mücadele hareketinin başlangıç yeri olan eseri, kentin en önemli simgelerinden birisi haline getirdi.

Restorasyonu ve iç konsepti tamamlanan tarihi eser, Kuvayi Milliye Müzesi olarak hizmet verecek. Samsun Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyesi Şeyh Hacı Mehmet Mehdi Efendi, Boşnakzade Süleyman Bey, Sultani Mektebi Müdürü Mustafa Adil, cemiyet azalarından Mühendis İrfan, Muharir Ethem Veysi Bey ve Osman Tobruk un gizli toplantı anının bal mumu heykellerle canlandırıldığı müzede ayrıca Çanakkale Destanı ve kurtuluş mücadelesini anlatan sahneler canlandırılıyor. Müzede ayrıca Şeyh Hacı Mehmet Mehdi Efendi ile tekkenin kuruluş bilgileri, tarihi belgeler, fotoğraflar ve Kıbrıs Barış Harekatı dönemindeki gazete küpürleri sergileniyor.

ŞEHİT ve GAZİLER UNUTULMADI

Terörle mücadelede vatan için geçmişten bugüne kadar vatan uğrunda hayatlarını feda eden Samsunlu Güneydoğu şehitleri ile gazileri unutmayan Samsun Büyükşehir Belediyesi,  kahramanların ve Kıbrıs gazilerinin fotoğrafları ve isimlerini de bu müzede yaşatıyor.

Resmi açılışı yakın zamanda yapılacak olan Kuvayi Milliye Müzesi, ziyaretçilere kapılarını açacağı günü bekliyor.

BAŞKAN YILMAZ: BU MÜZE BENİ HEYECANLANDIRIYOR VE MUTLU EDİYOR

Kuvayi Milliye Müzesi olarak hizmet verecek Şeyh Sadi Tekkesi nin Samsun un Milli Mücadele tarihi açısından büyük bir önemi bulunduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün milli mücadelenin ilk adımını attığı şehrimizdeki ziyaretleri ve görüşmeleri kadar, bunların gerçekleştirildiği mekanlar da tarihimiz açısından çok önemli ve değerlidir. Bu açıdan Büyükşehir Belediyesi olarak, bu mekanlarımızı bulup restore ederek yaşatmayı ve halkımızın hizmetine sunmayı misyon edindik.  Şeyh Sadi Tekkesi de bunların başında geliyor. İlk görünce tüylerimiz diken diken olmuş, harabiyeti bizleri üzmüş ve utandırmıştı.  Ancak şimdi tarihimize yakışır bir şekilde restore ederek kentimize yeniden kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kuvayi Milliye müzesi olması ise beni ayrıca heyecanlandırıyor. Müzemizde ayrıca şehitlerimizi unutmadık, unutturmayacağız. Gençlerimizin ve gelecek nesillerimizin şehitlerini tanıması ve bilmesi lazım. Bu nedenle şehitlerimiz, artık müzemizde yaşayacak. Kısa süre sonra açılışını yapacağımız müzemizi tüm Samsunluların ve ülkemizin hizmetine sunacağız.  ifadelerini kullandı.Çarşamba nın En Uzak Mahallesine Beton Yol

19.10.2016 06:27

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Samsun un her noktasında yapılan yatırımları yerinde incelemeye devam ediyor. Çarşamba nın en yüksek noktası olan Konukluk ta 2 buçuk kilometrelik beton yol çalışması tamamlanmak üzere.

Çarşamba nın En Uzak Mahallesine Beton Yol

ÇARŞAMBA NIN EN ÜCRA KÖŞESİNE BETON YOL

Çarşamba nın en uzak mahallesi olan Konukluk ta yapılan beton yol çalışmalarını yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, tüm mahallelerde konforlu ve güvenli ulaşım sağlanması için çalıştıklarını hatırlatarak, Konukluk Çarşamba mızın en uzak mahallesi. Hatta nüfusu da çok değil. Ama bu bizim buraya hizmet yapmamamızı gerektirmiyor. Uzak, yakın demiyoruz her yere hizmet götürüyoruz. Mahallelerimiz konforlu ve güvenli yollara birer birer kavuşuyor. Konukluk mahallesinden yola çıkan vatandaşımızın Çarşamba merkezine kadar yol sorunu olmadan ulaşmasını en kısa sürede sağlayacağız. Aşağımusalla ve Ağcagüney arasında çok büyük bir beton yol çalışmamız var. Burada ekiplerimizi çoğaltarak işin daha erken bitmesini hedefliyoruz. Aşağı yukarı 25 kilometrelik bir yol yapımı söz konusu. Şehrimizin her ilçesinde bunun gibi büyük yol çalışmalarının yapımı devam ediyor. Söz verdiğimiz gibi Samsun un tüm yol sorununu önümüzdeki birkaç yıl içinde çözerek köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızı şehir merkezindeki konfor ile buluşturacağız dedi.Başkan YILMAZ: Güçlü Ülkenin Temeli Güçlü Ekonomiden Geçer

19.10.2016 06:27

Kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Samsun Şubesi Yönetim Kurulu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

Başkan YILMAZ:  Güçlü Ülkenin Temeli Güçlü Ekonomiden Geçer 

ASKON ekibini makamında kabul eden Başkan Yılmaz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek belediye olarak yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Ziyarette öncelikli gündem maddelerinden biri de ekonomi oldu.

Güçlü bir ülke olmanın temelinin güçlü bir ekonomiden geçtiğine işaret eden Başkan Yılmaz, Güçlü bir ülkenin en önemli itici gücünü ekonomik dinamikler belirler ve bu dinamikleri de girişimciler sağlar. Türkiye nin bugün içinde bulunduğu durum, yaşadığı hangi sıkıntılar varsa, bu sıkıntıların hepsinin özünde kalkınma hamlesi var. Yapılanların tamamı ülkemizin kalkınma hamlesini durdurmaya yönelik hamleler. Bu konuda da sizlere büyük görevler düşüyor. Çünkü sizler ekonominin en yakınındaki isimlersiniz. Ülkenin geleceğisiniz. Samsun için ülkemiz için hepimiz elimizi taşın altına koyacağız. diye konuştu.