Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


MEHMET ASAR İÇİN VEDA YEMEĞİ VERİLDİ

03.05.2016 13:26

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Meteoroloji Genel Müdürlüğü nde araştırmacı olarak geçici görevle görevlendirilen Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar için veda yemeği verdi.

MEHMET ASAR İÇİN VEDA YEMEĞİ VERİLDİ

Tekkeköy Bayraktepe deki yemeğe Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Erol Tosun, Adalet Komisyon Başkanı Kemal Alver, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Gülay, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve diğer protokol üyeleri katıldı.

Duygusal anların yaşandığı gecede konuşan Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar, 4 yıldır görev yaptığı Samsun u çok sevdiğini ve şehre alıştığını belirterek, Burada çok güzel günlerimiz oldu. Kaliteli bürokratlarla çalışmak bana onur verdi. Ailece şehri de o kadar çok sevdik ki artık Samsunlu olmuştuk. Samsun, tecrübe anlamında da bana çok şey kazandırdı. Bir günde 4 mevsimi ilk kez Samsun da yaşadım. Bu literatürde görülmemiş bir şeydir. Kendisini geliştirmek isteyen meteorolojistlerin mutlaka burada görev yapması gerekiyor. Samsun, Karadeniz ve özellikle de Samsun, atmosferin her türlü davranışını görebileceğimiz, her an her şeyin beklenmedik şekilde değişebileceği, bir tahminci için zor olan bir parkur. Özellikle son zamanlarda sıkça yaşadığımız sel ve taşkın olaylarının şehir hayatını zaman zaman tehdit ettiği, erken uyarıların büyük önem taşıdığı bir bölgede görev yaptık. Allah da bizi utandırmadı ve layıkıyla görevimizi tamamlayarak ayrılıyoruz. Herkese teşekkür ediyorum. Her zaman gönlümün bir kısmı Samsun da olacaktır. dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Murat Asar ın Samsun da görevini başarıyla yürüttüğünü,  çok faydalı hizmetlere imza attığını belirtti. Kurduğu sistemle hava tahminlerini ve yaşanacak felaketleri anında öğrenip tedbir alma imkanını sağladığını ifade eden Başkan Yılmaz, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü nü alt yapı, donanım ve işlevsellik bakımından güzel bir noktaya getirdiğinin altını çizdi. Hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Başkan Yılmaz, yeni görevinde de başarılan diledi. Başkan Yılmaz Asar a Ankara da da hayırlı ve fayda sağlayacak görevler yapması temennisinde bulundu.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ise Kamu görevlisi olmanın bir yanı da atanmaktır. Bir göreve atanırsınız, daha sonra o görevden ayrılıp başka bir göreve atanmak durumunda kalırsınız. Samsun gibi bir yerde bir vali olarak sizinle çalışmak memnuniyet verici. Samsun özellikle meteorolojik olarak yöneticilerin sorun olduğunda hızlıca bilgilendirildiği bir yerdir. Şehri daha ileri taşıma adına enerjimizi sarf ediyoruz. Bizden beklenen bu olsa gerek diye düşünüyorum. Samsun a zaten bu yaraşır. Samsun a yaptığınız hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Meteoroloji Bölge Müdürümüze bundan sonraki yaşamında ve görevinde başarılar diliyorum. ifadelerini kullandı.



BAŞKAN YILMAZ: MÜZE BÜYÜK BİR TURİZM ESERİ OLACAK

03.05.2016 09:37

Samsun Valisi İbrahim Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, milli mücadele ruhunu derinden hissettirecek ve yaşatacak Panorama 1919 Müzesi inşaatında incelemelerde bulundu. Karadeniz Bölgesi nde ilk ve tek olacak müze ilgili bilgi alan Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, inşaatının 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı na yetiştirilmesini istedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Tarihi mirası Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun a ayak basan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsız Türkiye Cumhuriyeti ne giden süreçle bütünleştirip ziyaretçilere zamanda yolculuk yaptıracak olan Panorama 1919 Müzesi inşaatı hızla devam ediyor. Samsun tarihi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi nin işbirliği ile hayata geçecek müzede ölümsüzleşiyor.

Panorama 1919 Müzesi ve çok amaçlı salonu gezen Samsun Valisi İbrahim Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, müzeye yerleştirilen ve Atatürk ün Havza ya gezerken yöre halkı tarafından karşılanışını anlatan dev görseli inceleyip, yetkililerden bilgi aldı.  Yoğun olarak süren inşaatın aşamalarını yerinde gören Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, imalatların daha da hızlandırılmasını istedi.

Müze inşaatında çalışan işçiler, Kurtuluş Destanı nın anlatılıp yaşatılacağı müzeyi bayrama yetiştirmek için ellerinden gelenin daha fazlasını yapacaklarını belirtti. Her kırılan taşın, dikilen her demirin kendileri için farklı bir anlam ifade ettiğinin bilincinde olduklarını söyleyen işçiler, müzenin İstiklal Mücadelesi’ni anlatacak olmasının heyecanını taşıdıklarını vurguladı.

Panorama 1919 Müzesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Panoramik, yani sizi sağınızdan, solunuzdan, üstünüzden tamamen kuşatan kubbe halinde bir resim. Samsun'da açılışını yapacağımız bu müze, üstü kapalı olan tek panoramik müze olarak Karadeniz Bölgesi nde bir ilk olma özelliği taşıyacak. O gün 1919 da Samsun'da yaşanan İstiklal Mücadelesi bugün bu müzede resmediliyor. Samsunlular buraya geldiklerinde Samsun a çıkılana dek verilen mücadeleyi, vatan için ne canların feda edildiğini, toprağa dökülen kanların al bayrağımıza nasıl renk olduğunu bir film izler gibi Kurtuluş coşkusunu yüreklerinde hissedecekler. Burada bir ürünü, halkımızın beğenisine sunacağız. Belki iddialı söylüyoruz ama gerçekten böylesine bir müze, Samsun için büyük bir turizm eseri olacak. ifadelerini kullandı.



O HABERE YALANLAMA !!!

02.05.2016 11:38

Sabah Gazetesi nin 02.03.2016 tarihli sayısında yer alan Başkan Yılmaz a Paralel Sorgusu başlıklı haber, aynı gazetede bugün yayınlanan Tekzip ile yalanlanmış oldu.

O HABERE YALANLAMA !!!

Sabah gazetesinin 02.03.2016 tarihinde 27. Sayfada yayınlanan ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı hedef alan Başkan Yılmaz a Paralel Sorgusu başlıklı haberde Başkan Yılmaz ın, hakkında çıkan iddialarla ilgili iki Başsavcı Vekili tarafından 6 saat boyunca sorgulandığı ileri sürülmüştü.

YALAN HABER TEKZİP EDİLDİ

Konuyla ilgili olarak harekete geçen Başkan Yılmaz ın avukatı Ömer Can Karacan, hukuki süreci işleterek çıkan haberle ilgili tekzip talebinde bulundu. Asılsız haberle ilgili başlatılan sürecin sonunda Sabah gazetesi bugünkü sayısında yine önceki haberin yer aldığı 27. Sayfada Karacan tarafından gönderilen Tekzip metnini yayınladı.

Gazetede yer alan Tekzip metninde, Gazetenizin 02.03.2016 tarihli nüshasında; Başkan Yılmaz a Paralel Sorgusu başlıklı gerçek dışı haberiniz müvekkilimizin kişilik haklarına saldırı niteliği taşımaktadır. Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ın bahse konu soruşturma kapsamıyla ilgisi bulunmamakta olup, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde gerek tanık gerek ise sanık sıfatıyla hiçbir şekilde ifadesine başvurulmuş değildir. Kamuoyuna saygıyla duyurulu denildi.



SAMSUN SAHİLLERİ MAVİ BAYRAK BEKLİYOR

02.05.2016 10:33

44 ülkede faaliyet yürüten Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı nın (FEE), belli kriterlere sahip plaj ve marinalara verdiği ödül olan Mavi Bayrak ta Samsun için hareketli günler başladı.

SAMSUN SAHİLLERİ MAVİ BAYRAK BEKLİYOR

2016 yılı Ulusal Mavi Bayrak töreni hazırlık toplantısı için Samsun a gelen Mavi Bayrak Ulusal Koordinatörü Almıla Kından Cebbari, TÜRÇEV Genel Müdürü Murat Yiğitol, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel ile birlikte Fener Pilajı ve Türkiye’de sadece engellilere özel tek plaj olma özelliğini taşıyan Samsun Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı ndaki sahilde incelemelerde bulundular. İncelemeler sırasında Mavi Bayrak ekibine Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Figen Akın ve İmar İnşaat Daire Başkanı Kadir Koçak da eşlik etti.

SAMSUN UN MAVİ BAYRAK I ALMAMASI İÇİN HİÇ BİR ENGEL YOK

Plajlarda inceleme yapan heyet ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi nde toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Samsun un Mavi Bayrak ı almaması için hiç bir engel yok. Pırıl pırıl suyumuz, masmavi denizimiz var. Mavi Bayrak için yürüttüğümüz çalışmalarımız titizlikle sürüyor dedi.



ŞEHİT AİLESİNİN ACISINI PAYLAŞTILAR

02.05.2016 10:32

Vali İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şehit Uzman Onbaşı Muhammet Yılmaz ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

ŞEHİT AİLESİNİN ACISINI PAYLAŞTILAR

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Mardin in Nusaybin İlçesi nde devam eden operasyonlar esnasında, bölücü terör örgütü PKK lı teröristler tarafından önceden tuzaklanan el yapımı patlayıcının patlatılması sonucu şehit olan Uzman Onbaşı Muhammet Yılmaz ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Cuma namazı öncesinde şehidin baba evinin bulunduğu Havza Aslançayır Mahallesi nde gerçekleşen ziyarette Şahin ve Yılmaz a; Havza Kaymakamı Alper Tanrısever, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, ilçe emniyet müdürü ve ilçe komutanı eşlik etti.

YILMAZ:ONLAR KANLARIYLA CANLARIYLA FEDAKARLIK ETTİLER

Şehidin babası Mecit Yılmaz ın elini tutarak acısını paylaşan Başkan Yılmaz, Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Onlar toprağımızdan bir karış vermemek adına kanlarıyla canlarıyla fedakârlık ettiler. Allah mekânlarını cennet eylesin. Sizlere de dayanma gücü versin, başka acılar yaşatmasın dedi.

ŞEHİT BABASI:TEK TESELLİMİZ VATAN UĞRUNA ŞEHİT OLMASI

Şehit babası Mecit Yılmaz da tek tesellilerinin, oğlunun vatan uğrunda şehit düştüğünü görmek olduğunu belirtti.

Vali Şahin ve Başkan Yılmaz daha sonra başsağlığı dileğini sunduğu Şehit Uzman Onbaşı Muhammet Yılmaz ın aile bireyleri ile bir süre görüştükten sonra şehitin mezarını da ziyaret ederek dua ettiler.