Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİR DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

08.06.2016 10:28

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Belediye İş Sendikası arasında süren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri tamamlandı.

BÜYÜKŞEHİR DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Belediye İş Sendikası yetkilileri Samsun Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu nda Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel ile bir araya gelerek toplu iş sözleşmesinin son toplantısını gerçekleştirdi.

SAMSUN İÇİN TEK VÜCUT OLDUK

Samsun un geleceği için çalıştıklarını söyleyen ve sözleşmenin işçiler adına verimli olacağını dile getiren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Samsun için hepimiz el ele verdik çalışıyoruz. Başkanımızla, çalışanlarımızla tek vücut olmuşuz, Samsun halkına hizmet etmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yaptığımız hizmetlerle daha iyi bir Samsun inşa etmek ve çocuklarımıza daha güzel bir gelecek bırakmak için çaba gösteriyoruz. Çalışma hayatı boyunca kimsenin burnu kanamadan, iş kazası olmadan, refah içerisinde el birliğiyle güzel günlerde birlikte çalışmayı ümit ediyoruz. Toplu İş Sözleşmesinde kendimizi çok zorlayarak bu oranları ortaya koyduk. Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz bu oranlarla çalışanlarımıza vermiş olduğu önemi ve değeri ortaya koydu diye düşünüyorum. Enflasyonun üzerinde, yüzde ona yakın bir ortalamayla çalışanlarımızın refahı için, rahat etmesi için sözleşmeyi bu şekilde imzalamış olduk. Hepimize hayırlı olsun dedi.

Sözleşme oranlarının yüksek olması ve işçilerin memnuniyetini dile getiren Belediye İş Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit ise, Sözleşmenin oranları ve arkadaşlarımıza yansıması konusunda gönlümüz vicdanen rahat. İşçi arkadaşlarımıza iyi bir TİS hazırladık ve imzaladık. Başta başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere emeği geçen herkese işçi arkadaşlarımız adına teşekkür ediyoruz. diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ HAİN SALDIRIYI LANETLEDİ

08.06.2016 05:33

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, sosyal paylaşım hesabı facebook ve twitter dan İstanbul daki alçak saldırıya tepkisini dile getirdi.

BAŞKAN YILMAZ HAİN SALDIRIYI LANETLEDİ

Başkan Yılmaz, İstanbul Vezneciler de bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 7 polis, 4 vatandaşın şehit olduğu 3 ü ağır olmak üzere 36 kişinin yaralandığı hain saldırı sonrasında sosyal paylaşım hesaplarında, Yüreğimiz kan ağlıyor, ciğerimiz yanıyor. Bu mübarek günlerde masum vatandaşlarımıza ve kahraman polislerimize yapılan bu saldırıya ve teröre lanet olsun diyerek tepkisini dile getirdi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehit polislerin ve hayatını kaybeden sivillerin ailelerine de başsağlığı diledi.BAŞKAN YILMAZ: SÖZ KONUSU EĞİTİMSE AKAN SULAR DURUR

07.06.2016 05:29

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, eğitime destek olma konusunda akan suların durduğunu tüm imkanların seferber edildiğini söyledi.

BAŞKAN YILMAZ: 

30 Ağustos İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Mehmet Elevli ve beraberindeki okul öğretmenleri Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yılmaz, Egitim olmadan hiç bir şey olmaz. Bizim için eğitim ve çocuklarımızın geleceği söz konusu ise her zaman akan sular durur. Büyükşehir olarak da okullarımıza ve çocuklarımıza her zaman destek oluyoruz. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz  dedi.

Ziyaret karşılıklı sohbetin ardından son buldu.DELTA DA MUHTEŞEM ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMASI

06.06.2016 05:33

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın katılımı ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde kutlandı.

DELTA DA MUHTEŞEM ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMASI

Galeriç Su Basar Ormanları nda kutlanan etkinlik de Büyükşehir Belediyesi tarafından katılımcılara çevre ile ilgili defter seti dağıtıldı. Etkinlik alanına getirilen mandaların süt sağımı yapıldı. Sağımı yapılan sütler kaynatılarak ilk olarak Vali Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz a ikram edildi. Büyükşehir Belediyesi Atlı Spor Kulübü nün gösterisi izleyiciler tarafından beğeni ile izlendi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından bisiklet dağıtımı öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bugün Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ndeyiz. Dün Fener Plajımızın Mavi Bayrak töreninde beraberdik. Aslında bugün burada oluşumuzun temel nedeni 5 Haziran Dünya Çevre Günü nü kutlamak için. 5 Haziran Çevre Günü etkinliklerini bundan önceki yıllarda da Çevre Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Tabiat Varlıkları Bölge Müdürlüğü, Valiliğimizin talimatıyla diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte çeşitli etkinlik alanlarında kutlanıyordu. Bu sene biraz daha genişletelim dedik ve Kızılırmak Kuş Cennetimizin farkındalığını, bu alanın tanıtımını yapmak için Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamı içerisine Kızılırmak Kuş Cennetimizi alalım dedik. Bütün çabamız burayı gürültüsüz, sakin bir alan yapmak dedi.

Vali Şahin ise yaptığı konuşmada, Bizim için çok ayrı bir gün. Samsun dan en çok ziyaret ettiğim yerlerden birisi de evimden sonra burası. Burası benim hayatımda çok ayrı bir yer alacak. Büyükşehir Belediye Başkanımızla beraber Kuş Cenneti çalışmalarda el ele verdik, çok ciddi mesafeler aldık. Burayı gözümüz gibi koruyoruz. Tabi bir taraftan çevre gününü kutlarken bir taraftan da çevreye zarar vermemeniz gerekiyor. Gerek gürültünün sesin düşük olması gerek çevre ye motorlu taşıtların verdiği zararı anlatmak adına sembolik olarak bisikletlerin dağıtım törenini de çevre gününe yerleştirelim dedik ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından Bafra ve 19 Mayıs ilçelerinden belirlenen 100 öğrenciye bisikletleri dağıtılarak bisiklet turu düzenlendi. Vali Şahin de bisiklete binerek tura katıldı. Etkinlikte atlara binen çocuklar büyük bir mutluluk yaşadı.FENER PLAJI MAVİ BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKTİ

06.06.2016 05:32

Türkiye nin kazandığı 444 Mavi Bayrak ve 21 marinayı temsilen bütün ülkenin resmi bayrak töreni Samsun da yapıldı. Uluslararası Mavi Bayrak jürisinin oylaması sonucu Samsun da Fener Plajı ve Sheraton Grand Samsun Hotel Plajı Mavi Bayrak almaya hak kazanırken, Fener Plajı nda da ödül töreni düzenlendi.

FENER PLAJI MAVİ BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKTİ

Düzenlenen törene Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, ilçe belediye başkanları, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar, İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Öztaş Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.

MAVİ BAYRAK DA TÜRKİYE 2. SIRADA

Törenin açılış konuşmasını yapan TÜRÇEV Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, Bugün burada Türkiye nin kazandığı 444 Mavi Bayrak ve 21 marinayı temsilen bütün ülkenin resmi bayrak törenini yapıyoruz. Mavi Bayrak sadece plajlarda çekip dalgalandırdığınız, boş bir etiket değil. Mavi Bayrak almak son derece zorlu bir süreçtir. 32 tane farklı kriteri yerine getirerek ve bu kriterleri devam ettirerek ancak alınabilir. Mavi Bayrak alması çok zor, kaybetmesi çok kolay bir süreçtir. Bugün dünyada 3 bin 578 bayrağın 444 tanesi Türkiye de ve Türkiye şuanda dünya ikincisi dedi.

Samsun da bir plajın mavi bayrak aldığı için gurur duyduğunu belirten Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, İyi ki Samsunluyum. Samsun da Fener Plajı ve Sheraton Otel in Mavi Bayrak almasından dolayı gurur duyuyorum diye konuştu.

2017 DE 5-6 TANE MAVİ BAYRAK ALALIM

Mavi bayrak alabilmek için 15 yıldır mücadele ettiklerini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bu şehir 50 milyon euroluk Atık su Arıtma Tesisi yaptı. Şehrin bütün atık su ve serbest yüzey sularını sistematik bir şekilde şehrin sahillerinden uzaklaştıran bir alt yapıyı sonuçlandırdık. Bunları yaptıktan sonra Samsun TÜRÇEV e başvurdu. 20 aylık bir süreçten sonra Fener Plajı ve Sheraton plajı Mavi Bayrak aldı. Bunu almak zor bir süreç. Bunu almak bir spor kulübünün birinci lige çıkması gibi bir şey. Orada sürdürülebilir olmanız gerekiyor. Önümüzdeki sene inşallah 6-7 noktamızda mavi bayrak dalgalandıran bir şehir statüsünde olacağız. Daha da iddialı bir şey söyleyeyim, bu şehir en azından 10 ayrı yerinde mavi bayrak alması gereken bir şehir. Önümüzdeki sene bugünlerde inşallah biz burada en az 5-6 tane mavi bayrak göndere çekecek bir uğraşa gireceğiz. 2019 yılında belki Samsun un bütün sahillerinde yani Terme nin Akçay ından Yakakent in Kanlıçayı na kadar 200 kilometrelik sahilin tamamının mavi bayraklı olmaması için hiçbir neden yok. Böyle bir hedefi önümüze koymalıyız. Biz inatçıyız, çalışkanız, kafamıza koyduk mu yaparız. El ele verip TÜRÇEV e önümüzdeki sene en azından Miliç gibi, Su Ada tesisleri gibi, Atakum ve Atakent sahilleri gibi 30 kilometrelik alanda en az 5-6 tane mavi bayrak alalım. Türkiye nin en fazla mavi bayraklı şehri statüsünü elde edelim. 2019 yılında da bırakın Türkiye nin en fazla Mavi Bayraklı şehri olmayı, sahillerinin tamamı mavi bayraklı bir şehir olalım. Bir bardak su kadar kirletilmiş su bu şehrin sahillerine akmıyor şeklinde konuştu.

Bakanlığının Mavi Bayrağa verdiği önemden bahseden Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar, İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Öztaş Yılmaz, Mavi Bayrak projesi bir eko etiket niteliği taşıyor. Bu noktada Mavi Bayraklı plaj sayısının, Mavi Bayraklı deniz turizm sayısının arttırılması ülkemiz turizminin turizm pastasından hak ettiği payı alması için büyük bir önem arz ediyor. Çünkü bu plajlarımızın uluslararası düzeyde güvenilir sağlık ve çevre açısından istenilen kriterlere sahip bir plaj olarak tanıtılmasını sağlıyor. Onun için biz bu projeyi bakanlık olarak çok önemsiyoruz ifadelerini kullandı. 

Mavi Barağın turizm ve şehir adına çok önemli olduğuna vurgu yapan Samsun Valisi İbrahim Şahin şöyle konuştu: Bu mavi bayrak sadece plajlara verilmiyor. Yatlara, marinalara, göllere veriliyor. Bu bayrağı alabilmek için bir takım kriterleri var. Atakum sahilinde özellikle akşamları yürüyüşe çıktığımda bir takım şeyleri gördüğümde üzülüyorum. Oradaki insan çok güzel bir şekilde yürüyüşe çıkıyorlar ama insanlarda bir çekirdek sorunu var. Oturakların yanlarına çöp kutuları konmasına rağmen insanlar yine çekirdek kabuklarını yere atıyorlar. Sabah katlığımızda oralar temizleniyor ama yine de oralar temizlenirken, katı yakıtla çalışan büyük elektrik süpürgeleri ile onlar vakumlanıyor. Çevreyi temizleyelim derken yine bir çevre kirliliği oluşturuyoruz. Samsunlu dostlarımız bu konuda hassasiyet gösterirlerse seviniriz. Araç sayıları her geçen gün artıyor. Araçlardan da zaman zaman dışarıya atıklar atılıyor. Bu konuda da yüksek hoşgörünüze bir uyarı yapıp bunlara dikkat etmemiz gerekiyor.

Konuşmaların ardından en iyi çevre eğitim etkinliklerinde Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysay, Aydın Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Mirage Park Otel Genel Müdürü Fikret Demirtürk, Ece Marina Genel Müdürü Necat Ece ve Milta Bodrum Marina Genel Müdürü Ömer Karacalar adına Liman Hizmetleri Müdürü Metin Gür plaketlerini aldı.

Plaketlerin ardından Mavi Bayrak, Büyükşehir Belediyesi ne ait dragon botu ile denizden gelerek Fener Plajı’ndaki direğe takıldı. Bayrağı göndere Vali İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz çekti.

Fener Plajı ndaki Mavi Bayrak törenin ardından Sheraton Plajı na da Mavi Bayrak takıldı.