Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


75 Yıllık Cumhuriyet Bayramı Görüntüleri

29.10.2016 09:54

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı nın açtığı Mehmed in Hikayesi: Kurtuluş Savaşı Kartpostalları Sergisi nde 1941 yılında Samsun da kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı görüntüleri yer aldı.

75 Yıllık Cumhuriyet Bayramı Görüntüleri

Hem Türkiye ye hem de Samsun a ait siyasal, kültürel, sosyal ve ekonomik her türlü değerlerin ortaya çıkarılması adına açılan Mehmed in Hikayesi: Kurtuluş Savaşı Kartpostalları Sergisi Türk Kurtuluş Savaşı na tanıklık ediyor. Kurtuluş Savaşı nın akabinde basılan kartpostalların yer aldığı sergide; Anadolu daki işgalleri, Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun a çıkışı, Kuva-yi Milliye nin teşkilatlanması, toplanan kongreler, arkasından yaşanan muharebeler ve son olarak da işgal altında bulunan Anadolu kentlerinin kurtuluşu resmediliyor. Sergide, Misak-ı Milli nin maddelerinin de bulunduğu 45 kartpostal yer alıyor. Ayrıca sergide ziyaretçilerin izlemesi için Genelkurmay arşivlerinden temin edilen 1941 yılında Samsun da kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı görüntüleri yer alıyor. 1941 yılında Cumhuriyet Bayramı kutlama görüntülerinde dönemin Samsun Valisi İbrahim Ethem Aykut ve Samsun Belediye Başkanı Rüstem Mesutoğlu da bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi nde düzenlenen serginin açılışını Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptı. Ardından rehber eşliğinde öğrencilerle birlikte sergi gezildi.

Açılışta bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, Kurtuluş Savaşı nı evre evre yaşayabilmenizi sağlayacak olan bu kartpostalları Büyükşehir Belediyemiz ile paylaşan Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Arı ya en derin teşekkürlerimi sunmak isterim. Ayrıca sergiye emek veren tüm Samsun Kent Müzesi çalışanlarına da ayrıca teşekkür ederim dedi.Başkan YILMAZ Atatürk Anıtı na Çelenk Bıraktı

29.10.2016 09:53

Samsun da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nın 93. yıl dönümü etkinlikleri Atatürk Anıtı na çelenk sunumuyla başladı.

Başkan YILMAZ Atatürk Anıtı na Çelenk Bıraktı

Anıt Park ta düzenlenen çelenk sunma törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ünsal Ağaoğlu, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı P. Albay Sedat Bulut, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, anıta çelenk bıraktı. Çelenk sunumundan sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Vali İbrahim Şahin, Anıt Şeref Defteri ni imzaladı.

MİLLETİMİZ, YOLUNA KARARLILIKLA DEVAM ETMEKTEDİR

Vali Şahin, Anıt Şeref Defteri ne şunları yazdı, Aziz Atatürk, Cumhuriyet in temellerinin atıldığı, Kurtuluş Mücadelesi nin başladığı Samsun da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yılını kutladığımız bu önemli günde milletçe huzurundayız. Milletimiz önderliğinizde yokluklar ve imkansızlıklar içinde çağdaş bir Cumhuriyeti kurmayı başarmıştır. Cumhuriyetle yönünü belirleyen ve çağdaş uygarlık seviyesini aşma hedefini gerçekleştirmek için 93 yıldır büyük gayret gösteren milletimiz, yoluna kararlılıkla devam etmektedir. En büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramı nda aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor size minnet duygularımızla şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhun şad olsunBaşkan YILMAZ: Yerli Üretim Adına Gururluyum

28.10.2016 05:41

Yerli üretimin önemine dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bugüne kadar çok büyük paralarla yurtdışından satın aldığımız tramvay artık ülkemizde üretiliyor. Hayallerimiz gerçek oldu. Bu çok gurur verici bir olay dedi.

Başkan YILMAZ:  Yerli Üretim Adına Gururluyum 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Hafif Raylı Sistem Hattında hizmet veremeye başlayacak olan 2016 Model yerli üretim ilk tramvay dün gece raya indirildi.

Durmazlar A.Ş. tarafından en son teknoloji ile Bursa da üretilen Panorama model hafif raylı sistem aracı dün saat 15.00 sıralarından karayolu ile Samsun a ulaşmıştı. Üniversite-Tekkeköy hattı arasında 06:15-23.45 saatleri arasında yolcu taşımacılığı hizmeti veren hafif raylı sistem hattında yolculu seferlerin tamamlanmasının ardından, Gar istasyonunda gerçekleşen operasyon ile Panorama raya indirilerek hafif raylı sistem hattına dahil edildi.

Gar İstasyonu bölgesinden Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. Bakım ve İşletme binasına hareket eden tramvayda, Samulaş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan, Samulaş İdari ve Teknik ekibi ile Durmazlar A.Ş. Raylı Sistemler Genel Müdürü Abdullah Bocan ve Durmazlar teknik kadrosu yer aldı.

5522 kodlu Panorama model Hafif Raylı Sistem aracının ilk rutin testlerine Samulaş ve Durmazlar ekibi hemen başlarken, Üniversite-Tekkeköy hattında yapılacak Performans testlerinin ardından hizmete alınacak

YILMAZ:  YERLİ ÜRETİM ADINA GURUR DUYUYORUM

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bugüne kadar çok büyük paralarla yurtdışından satın aldığımız tramvaylar artık kendi ülkemizde üretiliyor. Bir Makina Mühendisi olarak mekanik-elektronik ve yazılım sistemiyle yerli üretim olan Panorama model tramvayımızın imalatının Türkiye de yapılmış olmasından, yerli üretim adına gurur duyuyorum. Samsun Adına gurur duyduğum diğer bir gelişme ise yerli tramvayımızda Samsun imzasının olması Samsun Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren bir firmamız yerli tramvayımızın 8 parçasını üreterek yapımcı firmaya vermiş ve tramvayın üretiminde kullanılmıştır. Bu gelişme en az yerli tramvay kadar bizleri mutlu etmiştir. dedi.TABİATTA DERS VAR

28.10.2016 05:40

Samsun Valiliği himayesinde Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce hazırlanan ve Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Orman ve Su işlerinin desteğiyle gelişen doğa sınıfında Tabiatta ders var projesi Kızılırmak Kuş Cenneti nde protokol imza töreni düzenlendi.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ziyaretçi merkezinde düzenlenen törene, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Liman Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ,öğretim görevlileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Program Tabiatta ders var projesinin tanıtım videosu ile başladı.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen yaptığı açılış konuşmasında, Ders denilince, okul denilince, eğitim denilince genellikle beton binalar ve dört duvarla çevrili sınıflar akla gelir. Eğitim sadece mevcut eğitim-öğretim araçlarıyla ve mekanlarıyla sınıflandırılamaz. Eğitim anlayışımızda alışkın olduğumuz metotların dışına çıkmamız ve günümüz çocuklarının ruh dünyalarına uygun eğitim yöntemleri geliştirmemiz gerekmektedir. dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bu kadar güzel bir habitatın, bu kadar büyük bir potansiyelin, büyük bir zenginliğin aslında şehrimizin turizm potansiyelini teşvik etmesinin ötesinde çocuklarımızın eğitiminde de kullanılması lazım. Çocuklarımız doğal hayattan habitattan uzak betonlaşmış şehirlerde, tenekeleşmiş bir dünyada, sabahleyin servis araçlarıyla evlerinden alınıyorlar, neredeyse hayatın doğal olan, ilk çıkışı noktası olan bu habitatın temel figürlerinden, temel kriterlerinden hiç birinden haberlerinden haberleri olmadan çocuklarımız yaşlanıyor. Bizim yaşımızın seviyesine geliyor ve doğal hayatla ilgili çok az bilgiyi, ulaşabildiği bilgiyi kitaplardan öğreniyor. Doğal hayatının kendi içinde, yerinde öğrenme şansı bulamıyor diyen bir bakış açışıyla sayın valim talimat verdi biz tabiatta ders var programlarını burada yapmalıyız çocuklarımız dokunmalı, çocuklarımız hissetmeli, görmeli ve bu etkileşimle birlikte doğal hayatın farkındalığını yaratmalıyız diyen bir çıkış koydular diye konuştu.

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kuş cenneti sadece Samsun un ve Türkiye nin değil, dünyanın sayılı güzelliklerinden biri. Ama Samsun da bir çok arkadaşla bir araya geldiğimizde Kuş Cenneti konusunu gündeme getirdiğimizde görmediklerini burayı hiç ziyaret etmediklerini söylediklerinde şaşırdım. Dedik ki hem çocukları biz buraya getirelim çocuklar biraz sınıfın dışında eğitim alsınlar. Çocukların burada koşturmaları ve onların mutluluğunu gördüğümde gözlerim yaşardı .Bu şekilde eğitim olmalı yoksa kafasına cetvel vur, pergel vur , baskı kur , sınıfa girdiğinde hoca yine ne soru soracak diye ahlayıp puflayan bir öğrenci gurubundan, sisteminden çocuklarımızı kurtaralım ve kurtardık gibi geliyor ne kadar bilmiyoruz gücümüz yettiği kadar. Tabiatta ders var projesi bizim üzerinde duracağız , övünebileceğiz sayın Başbakanımız nasıl geleceğe kulaç atıyoruz projesini valiler toplantısında nasıl gündeme getirmiş Türkiye de bir kaç gün gündem olmuşsa bu tabiatta ders var projesini Türkiye gündemine getireceğiz. şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer tarafından protokol imzalandı.Çarşambalı Minikler Golf ile Tanıştı

28.10.2016 05:39

7 den 70 e herkesi golfle tanıştıran Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü nün misafirleri bu kez Çarşamba Nene Hatun Anaokulu öğrencileri oldu.

Çarşambalı Minikler Golf ile Tanıştı

Çarşamba Nene Hatun Anaokulu nda öğrenim gören öğrenciler hem tesisi gezmek, hem de golf sporu hakkında bilgi almak amacıyla okul müdüresi Katibe Pelit, Müdür Yardımcısı Ramazan Tanrıkulu, okul öncesi öğretmenleri Elif Arslanbay, Züleyha Macit ve Elif Yılmaz ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü nü ziyaret etti.

Yaklaşık 30 öğrencinin katıldığı ziyarette Golf Direktörü Hamza Sayın, miniklere golf ile ilgili temel bilgiler aktararak vuruş örneklerini gösterdi. Mini golf dersinin ardından minikler golf sopaları ile vuruş denemeleri yaptı. Oldukça eğlenceli geçen vuruş denemeleri sonrasında kulüp binasında yemeklerini yiyen minikler Golf Sahası ndan ayrıldılar.