Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay, Başkan Yılmaz'ı ziyaret etti

13.02.2015 10:26

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

Samsun Valisi İbrahim  Şahin' in de yer aldığı nezaket ziyaretinde Türk-İş Genel Başkanı Atalay, Başkan Yılmaz' a çini sürahi, Başkan Yılmaz' da misafirine Samsun Halk Eğitim Merkezi' nin ürettiği el yapımı çini tablo hediye etti. Ziyarette Türk-İş' e bağlı sendikaların şube başkanları da hazır bulundu.BAŞKAN YILMAZ; ÜRETTİĞİMİZ KALİTELİ BALI PAZARLAMALIYIZ...

12.02.2015 18:53

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği'nin düzenlendiği 'İyi Arıcılık Paneli'ne katıldı.

İl genelinde  arıcılıkla uğraşan tüm yetiştiricilerin ve konunun uzmanların katıldığı panelde konuşma yapan Başkan Yılmaz, Samsun'da üretilen kaliteli balın mutlaka pazarlanabilir ve ihraç edilebilir hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Yılmaz, bu konuda üzerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

SASKİ Atakum hizmet binası toplantı salonunda yapılan 'İyi Arıcılık Paneli'ne Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan, arı ve bal üretimi konusunda bilimsel çalışmaları bulunan akademisyenler ile arıcı yetiştiricileri katıldı.

Panelde arıcılara hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, son yıllarda arı ve bal yetiştiriciliğine dair çok sayıda tartışma yaşandığını hatırlatarak, "Özellikle balın kalitesiyle ilgili kısım gerçek bal üretimi ve katıksız saf balı konuşmamız gerekir diye düşünüyorum. Bugün belki katıksız bal konuşacaklarınız arasında yoksa da bugün lütfen onu da konuşun. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda sorumluluk üstlenmek istiyoruz. Bizim Kırsal Kalkınma Daire Başkanı arkadaşımızda burada.  Arkadaşımıza talimatımı iletiyorum.  Bu konuda yapabileceğimiz ne varsa alacağımız tavır, tutum katkı ne varsa bunu almaya hazır olduğumuzu huzurunuzda ifade ediyorum. Bu konular bugüne kadar eğer eksiksiz, kusursuz bir takım katkılar ve çabalarla yürümüş olsaydı, bugün gördüğümüz ve konuştuğumuz konuları aşmış olurduk. Demek ki bazı şeyleri eksik bırakmışız ki  bazı ihtiyaçları dünden daha fazla hisseder hale geldik. Yani katıksız bir bal nasıl olmalı kamuoyu bu konudaki tereddütleri nasıl aşmalı, insanlar bal alırken nasıl içleri rahat bir şekilde bal alabilmeyi konuşmalıyız." dedi.

Panelin son derece faydalı olacağına inandığını ifade eden Başkan Yılmaz, "Arı Allah’ın insanlara bahşettiği en hayırlı en faydalı canlılardan birisi, çalışkanlığın sembolü, insan hayatı için bu kadar önemli bir gıdayı üreten arı adeta korunması gereken her şeyimizle üzerine titrememiz gereken bir canlı, bu bakımdan onun yetiştiriciliği ve önündeki engellerin kaldırılması adına ben bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yapmam gereken ne varsa yapmaya hazırım. Bu konuda bütün kararlılığımı ortaya koyarım bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın." şeklinde konuştu.

Balın üretimi dışında pazardaki problemlerini önemsediğine de değinen Başkan Yılmaz, "Bir malı kaliteli üretmek ürünün pazardaki problemlerinin çözümüne katkı sağlar ama kaliteli ürettiğinizi de ispat etmeniz lazım işte o ispatı taşıyan ürünü de pazarda malınızın değerini koruyarak satabilirsiniz, bu süreçte Büyükşehir Belediyesine ve ilçe Belediyelerine ihtiyacınız olur diye düşünüyorum. Bu konuda bizim üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız." ifadelerini kullandı.LADİK VE HAVZA İÇİN ORTAK TURİZM EYLEM PLANI HAZIRLANACAK

12.02.2015 17:52

Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği (SAMTAB) nin Havza Turizm Eylem Planı Toplantısı yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın başkanlığında düzenlenen toplantıda Havza ve Ladik ilçeleri için ortak turizm eylem planı hazırlanması kararı alındı. Ladik'in kayak, Havza'nın ise termal su ve tarih potansiyelinin birleştirileceği 2 yıllık eylem planında, her iki ilçenin önce yerli turistlere tanıtılması hedefleniyor.

SAMTAB Turizm Eylem Planı Toplantısı Ancere Otel'de yapıldı. Toplantıya Samsun Valisi İbrahim  Şahin ile  Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Havza Kaymakamı Alper Tanrısever, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz,  havza belediyesi üyeleri ile birlik üyeleri katıldı.

Toplantının ev sahipliğini yapan Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, ilçesinin Atatürk'ün ilk kurtuluş meşalesini yaktığı ilçe olması sebebiyle turizm için tarihi bir öneme sahip olduğunu belirterek, Havza'nın turizm potansiyelleri hakkında bilgi verdi. Havza'nın turizm avantajları ve yapılması düşünülen alt yapı projeleri hakkında değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, geçmişi bırakıp gelecek için artık somut adım atma zamanının geldiğini söyledi. Havza'daki turizm potansiyellerini harekete geçirmek için geldiklerini ifade eden Başkan Yılmaz, tarihi ilçenin 10 yıl öncesine göre daha temiz ve modern hale geldiğini kaydetti. Başkan Yılmaz, " önemli termal ve turizm alt yapısına rağmen Havza ilçemizi, Ladik'in Hamamayağı kaplıcalarını ve Akdağ Kayak tesislerini de işin içine alarak bütüncül bir turizm eylem planı hazırlamanın daha doğru olacağını düşünüyorum." dedi.

İki yıllık süreçte hayata geçirilecek eylem planına eski Havza konaklarından birinin restore edilmesini dahil edeceklerini açıklayan Başkan Yılmaz, "Bunlardan ilk etapta bir tanesinin restore edilip turizme kazandırılması önem arz ediyor.  Hemen birini seçip projelendirerek restore edelim. Bu restorasyon, diğer konakların tamir tadilattan geçirilmesini teşvik edebilir. 2 sene içinde Havza'da turizmi canlandırma adına 3-5 tane eser ortaya koymak istiyorum. Bizden önceki yönetimlerin yaptığı konuşup hiç bir yapamamak durumuna düşmeyelim. Tren kaçıyor. Zaman su gibi akıp gidiyor. Onun için süratle harekete geçmemiz lazım. Bu eylem planına tarihi konak restorasyonu, termali, tarihi koyalım. İçinden seçip bunları hemen fiiliyata dökelim." diye konuştu.

Samsun'da turizm potansiyellerini gün ışığına çıkarmak ve kent ekonomisine katkı verir hale getirmek için adeta çırpındıklarına da değinen Başkan Yılmaz, "Kaynaklarımız kısıtlı ama israf etmeden, doğru kararlar vererek doğru işler yapmak istiyoruz. Şüphesiz ihtiyaçlar, mevcut kaynaklarımızdan fazla olacaktır. Bunları israf etmeden yatırıma dönüştürmenin yollarını arıyoruz. Bizler seçildiğimiz yerlerin hizmetkarıyız. Kendimizi böyle görüyoruz. Hepimiz bu anlayışla hareket ederse hizmet aşkımız, arzumuz daha da artacaktır. Bunun yanında belediyeleri adam kayırma, istihdam etme, maaş ödeyen kurumlar haline getirmekten vazgeçmeliyiz.  Potansiyellerimizi şehrimize yatırımlar için harcamalıyız." şeklinde konuştu.

Havza'ya yatırım yapacak turizmcileri ve işletmecileri bulmadan önce termal su varlığını ve kapasitesini ispat etmek gerektiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, Ladik Akdağ'a başlattıkları gezi otobüsü seferlerini planlanması dahilinde Havza'ya  koyabileceklerini de sözlerine ekledi. Toplantının ardından Havza Belediye Başkanı Murat Ekiz, Samsun Valisi İbrahim  Şahin ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a tablo hediye etti. Vali Şahin ile Başkan Yılmaz daha sonra Atatürk Evi Müzesi'ni ve eski konakları gezerek incelemelerde bulundu.

Vali Şahin ile Başkan  Yılmaz, Havza'daki toplantı ve incelemelerinin ardından Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)'nın KOBİ ve Girişimcilik Birincilik Ödülü'nü alan Havza’da faaliyet gösteren AKRA Kimya Limited Şirketi sahibi Eyüp-Şuayip Temel kardeşleri ziyaret etti. 3 bin 600 firma arasından sıyrılarak Samsun’a birinciliği kazandıran firma yöneticileri, Vali Şahin İle Başkan Yılmaz'a fabrikayı gezdirerek bilgi verdi.AK PARTİ SAMSUN İL YÖNETİMİ, BAŞKAN YILMAZ'I ZİYARET ETTİ...

12.02.2015 10:50

Adalet ve Kalkınma Partisi ( AK Parti) Samsun 5. Olağan İl Kongresi'nde İl Başkanı Seçilen Muharrem Göksel ile yeni yönetim kurulu üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret etti.

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, partinin yeni yönetim kurulu üyelerini tanıttı. Göksel, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlere yeni yönetim kurulu üyelerinin büyük katkı vereceğine inandığını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz ise İl Başkanı Göksel ile yönetim kurulu üyelerine başarılar diledi. Başkan Yılmaz, Samsun'da başlattıkları projeler ile yatırımlar hakkında da bilgi verdi.YILMAZ; "ŞEHİR KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI" ÇABALARIMIZIN BİR PARÇASIDIR...

11.02.2015 17:12

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın organize ettiği 'Samsun Şehir Kimliği Çalıştayı'na katıldı.

Çalıştayda davetlilere hitap eden Başkan Yılmaz, organizasyonun Samsun'u geliştirmeye ve insanların hayat konforunu yükseltmeye yönelik çabalarının bir parçası olduğunu söyledi.

Samsun Şehir Kimliği Çalıştayı, Büyükşehir Belediyesi Anakent Sosyal Tesisleri'nde yapıldı. Çalıştaya Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, bakanlık yetkileri, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ile çok sayıda yetkili katıldı.

Samsun'a şehir kimliği kazandıracak çalıştayta konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, çalıştayın Karadeniz'in Başkenti adına faydalı olacağına inandığını kaydetti. Katılımların aralarında yapacakları istişarelerden yararlı fikirler çıkacağını ifade eden Başkan Yılmaz, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın organize ettiği şehir kimlikleri, şehir tanıtım öğeleri ve şehirlerin markalaşması yolundaki sürece dönük her şehirlerde yaptıkları çalıştaylardan bir tanesindeyiz. Bugün burada çalıştayda sizlerin Samsun'un şehir kimliği ile ilgili ortaya konulmuş olan çalışma programı ve konularla ilgili güzel tartışmaların yapılacağı ve fikirlerin ortaya atılacağını düşünüyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı memnun edecek sonuçlar çıkacağı inancını taşıyorum. Dolayısıyla bizler, dünyanın hızla kentleştiği süre içinde şehirlerimize tarif getirmek, şehirlerimizi bir kimlik etrafında yalpalamadan bir kimlik kalıbı içerisine dökülerek şehirden bahsedildiğinde onun hatırlandığı şehrin o kimlikle şahsiyet bulduğu, öz güven kazandığı bir format arayışıdır. Onun için bu çalıştaydan olumlu şeyler çıkacaktır." dedi.

ŞEHİRLER ARTIK ÜLKELERİN ÖNÜNE GEÇİYOR

Dünya'da ülkelerinin önüne geçen bir çok şehir olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz, "Bir şehrin adından bahsedildiği zaman o şehrin çağrıştırdığı, o şehre ait olduğu gerek yerelde gerek ulusalda gerekse uluslararası düzeyde şehrin çağrıştırdığı bir imge vardır. Bu imge güçlendirilmeli, kuvvetlendirilmelidir. Niye kuvvetlendirilmelidir? Çünkü o imge kuvvetlendiği sürece kentsel ölçekte bir kimlik oluşur. Ve o kimlik giderek bir marka değerine doğru yürür. Uluslararası düzeyde de şehrin tanıtımına katkı verir. Şehrin tanıtımına katkı vermek demek şehri tanıtır, şehrin adı olur, kimliği olur. Onu önemsiyorum. Dünya'da ülkelerin öncesinde marka olan şehirler vardır. Newyork, Londra, Paris öyledir. Ülkeden daha fazla bilinen ve adı söylendiğinde daha fazla çağrışım yaptıran, heyecan duyulan insan yerleşkeleridir. Dolayısıyla da bu süreçte bu yolda ilerleyen şehirler, bir marka bir kimliktir." diye konuştu.

İŞİTME ENGELLİLER SAMSUN ALGISI SİGARA İŞARETİ

2017 Bedensel Engelliler Olimpiyatı hazırlık çalışmaları için şehri gelen olimpiyat komitesinden işitme engelli sporcuların işaret diliyle Samsun'dan nasıl söz ettiklerini öğrendiğini anlatan Başkan Yılmaz, "Önümüzdeki günlerde olimpiyat var. Olimpiyatlarda işitme engelliler kullandıkları dilin öğretilmesi için Samsun Valiliğimiz kurslar organize ediyor. Olimpiyat sorumluları bu süreçte gidip geliyor. Heyettekilerden bazılarının konuşurken sigara içerken iki parmaklarını ağızlarına götürmeleri dikkatimi çekti. Bir işitme engelliye Samsun'a nasıl tanıdıklarını nasıl soracağız?, Samsun'u nasıl anlatacaklar? diye sorduğumda şaşırdım. Samsun'un imgesi sigara içer gibi işaret diliyle iki parmaklarını birleştirip ağızlarına götürmeleriymiş. Sonuçta bir kimliğin oluşması insanlara turizm geliri olarak, sosyolojik gelişme olarak katkı verecektir. Bu çalışma hayırlara vesile olsun." ifadelerini kullandı.