Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


VAN DAN BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR

02.08.2016 06:51

Van Gevaş Belediyesi nin Samsun Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yapacağı Gevaş Şehir Meydanı  projesinde kullanılacak doğal granit taşlar Samsun Büyükşehir Belediyesi tesislerinde üretilerek ilçeye gönderilmeye başlandı.

VAN DAN BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR

Birkaç ay içerisinde tamamlanması hedeflenen şehir meydanının, Gevaş ın çehresini değiştireceği gibi Van ın örnek projelerinden biri olacağı belirtildi. Konuyla ilgili bilgi veren Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Samsun Büyükşehir Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti mizin kardeş belediyecilik programı çerçevesinde çalışma arkadaşlarıyla beraber sene başında ilçemizi ziyaret etmiş, incelemelerde bulunmuştu. Bu ziyaret esnasında şehir meydanı fikri doğdu. Teknik kadrolar bunun üzerinde çalışarak çok güzel bir peyzaj projesi yaptılar. Buna istinaden projede kullanılacak 10 bin metrekareye aşkın doğal granit taşlar, Samsun Büyükşehir Belediyesi nce üretilerek tarafımıza gönderilmeye başlandı. İlk parti taşları da ilçemize ulaştı. Van ın en güzel, örnek gösterilecek meydanlarından biri olacak inşallah dedi.

Yapılacak meydan ile ilgili de bilgi veren Başkan Hakan, Proje kapsamında sadece bu meydan değil, ayrıca 15 yeni dükkan, bir kafe binası ve bir saat kulesi de var. Bu işlerin ihalesi de Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Ümit ediyorum tümüyle 2016 yılı içerisinde tamamlanmış olacak. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu yatırım, dostluk ve kardeşliğimizi de ebedi kılacaktır. Bu anlamlı ve değerli desteklerinden dolayı başta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarına ve Samsun halkına yürek dolusu sevgilerimi, şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum şeklinde konuştu.BÜYÜKŞEHİRDEN ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ ÇİLEK ÜRETİM TESİSİ

02.08.2016 06:50

Türkiye nin verimli tarım ovalarına sahip Samsun da Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı geliştirmek amacıyla yatırımlarına devam ediyor. Belediye bünyesindeki Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çilek yetiştiriciliğini artıracak önemli bir projeye imza attı.

BÜYÜKŞEHİRDEN ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ ÇİLEK ÜRETİM TESİSİ

Gıda tarım ve hayvancılık ilçe tarım müdürlükleri ile koordineli çalışan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Canik İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Damla Sulama Sistemli Çilek Yetiştiriciliği Projesi ni hayata geçirdi. İlçede sertifikalı ve yüksek verimli çeşitlerin kullanımının yaygınlaştırılması, üreticilerin çilek yetiştiriciliği hakkında bilgi edinmeleri ve ek gelir elde etmelerinin sağlanmasına yönelik proje kapsamında daire başkanlığı, Gökçepınar, Demirci ve Tekkiraz mahallelerinde 7 çiftçiye ücretsiz çilek üretim tesisi kurdu.

İlçe tarım müdürlüğünün talebi üzerinde üreticilere sertifikalı çilek fideleri de dağıtan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 3 yıl süreyle planlanmış söz konusu proje çerçevesinde 4 bin 200 metre damla sulama sistemi oluşturdu. Daire başkanlığı ayrıca 300 kg sera naylonu ve 35 bin adet çilek fidesi dağıttı.

Fide tutumlarında sorun yaşamayan çilekler, ilk ürünlerini de verdi.  Ekim ayı sıcaklıklarının düşeceği döneme kadar ürün verecek olan çilekler, çiftçilere ek gelir sağlayacak. 2013 yılında çilek üretiminde Samsun, toplu meyveliklerin alanı ve dekar başına ortalama verimin iller sıralamasında 28. sırada yer alıyor. 337 dekar alanda yetiştirilen çileklerden 371 ton verim alınıyor. Dekar başına ortalama verim ise bin 101 kg.

Tüketilen besin maddeleri içerisinde Dünya da en hızlı gelişen tarım kollarının başında gelen çilek kültürü,  Türkiye de yakın bir geleceğe kadar en fazla İstanbul ve Bursa da yetiştiriliyordu. Son yıllarda tarıma verilen önem nedeniyle, Trakya ve Ege Bölgesi nde de çilek üretimi yaygınlaşmıştı. Ancak son yıllarda çilek üretimi, verimli tarım ovalarına sahip Samsun da da gelişiyor. Kârlı bir ziraat kolu olan çilek üretiminden bu mevsimde kazanılan para, diğer tarım kolları için büyük destek sağlıyor.BAŞKAN YILMAZ ACILI BABAYI YALNIZ BIRAKMADI

02.08.2016 06:49

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Mustafa Arda Orgen in cenaze törenine katıldı.

BAŞKAN YILMAZ ACILI BABAYI YALNIZ BIRAKMADI

4 gün önce geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı na bağlı Temizlik İşleri Şube Müdürlüğü personellerinden Sezai Orgen in yeğeni Arda Orgen bugün öğle namazına mütekip Büyük Camide kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

ACILI BABAYI YALNIZ BIRAKMADI

Cenazeye katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, gencin ailesinin acısına ortak oldu. Arda Orgen in babasına sarılan Başkan Yılmaz, cenaze boyunca acılı babayı yalnız bırakmadı. 22 yaşında kaza kurbanı olan üniversiteli Arda Orgen, Asri Mezarlığı nda toprağa verildi.TÜRKİYE NİN MUHTARLARI BÜYÜŞEHİR DE

01.08.2016 06:21

Mahalleden Büyükşehire, Çevresel ve Görsel Kirlilikle Mücadelede Muhtarlarımızın Rolü konulu seminer için Türkiye nin 81 ilinden gelen muhtarlar ilk olarak Samsun Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.

TÜRKİYE NİN MUHTARLARI BÜYÜŞEHİR'DE

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın ilçe programı nedeniyle muhtarları Başkanvekili Turan Çakır ağırladı. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve Türkiye nin çeşitli illerinden gelen muhtarların yer aldığı ziyarette Başkanvekili Turan Çakır, muhtarların oldukça önemli bir görevi üstlendiğini söyledi.

ÇAKIR:VATANDAŞIN İLK MUHATABI SİZLERSİNİZ

Yönetim içinde vatandaşın muhatap olduğu ilk merci olması sebebiyle muhtarlık makamının çok önemli bir konumda olduğuna değinen Çakır, Sizler demokrasinin kılcal damarlarısınız. Halka en yakın yönetim birimi muhtarlık makamıdır. Mahalleleri ve içlerindeki vatandaşların herşeyini en yakından bilen ilk kişiler sizlersiniz. Bu nedenle çok önemli bir görevi icra ediyorsunuz diye konuştu.

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR HER ZAMAN MUHTARLARIN YANINDA

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve misafir muhtarlar ise, gösterdikleri yakın ilgi ve ev sahipliğinden dolayı Çakır a teşekkür ederek, Büyükşehir Belediyesi nin her konuda muhtarlara destek olduğunu belirtti.

Ziyaret sonunda Başkanvekili Turan Çakır, Akdeniz e Samsun un simgesi olan Atatürk Anıtı heykelini hediye etti. Toplu hatıra fotoğrafı çekiminin ardından ziyaret sona erdi. 81 ilden 240 muhtarın katıldığı seminer yarın Samsun Büyükşehir Belediye Sanat Merkezi nde yapılacak.BAŞKAN YILMAZ: DAHA ÇOK ÇALIŞIP DAHA ÇOK ÜRETECEĞİZ

01.08.2016 06:20

Vezirköprü de yapılan yatırımları yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye nin yoluna takoz koymak isteyenlerin olduğunu belirterek, Daha çok çalışıp, daha çok üreteceğiz. Bu oyunları boşa çıkartacağız dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Veziköprü de Altınkaya ve Kuruçay mahallerinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan altyapı ve beton yol çalışmalarını inceleyen Başkan Yılmaz, mahalle sakinleri ile bir araya gelerek sorunlarını dinledi ve sohbet etti.

Altınkaya Mahallesinde cami avlusunda bir araya geldiği vatandaşlara seslenen Başkan Yılmaz, Altınkaya ve Kuruçay gibi mahallerin coğrafi olarak önemli yol problemlerinin olduğunu kaydederek, Altınkaya ve Kuruçay bu anlamda ulaşım problemi yaşayan en önemli yerlerimizden. Ama memleketimizin ve devletimizin imkanları da bir sınırlılık taşıyor. Bu imkanlar içerisinde en iyisini nasıl yaparızın çabasını taşıyoruz. Arkadaşlarımız en azından mahalle içerilerinde gerçekleştirdikleri beton yol uygulaması ile bu mahallelerimizi şimdilik tozdan topraktan kurtardılar. Bunu devam ettireceğiz. Diye konuştu.

Konuşmasında 15 Temmuz da yaşanan darbe girişimine de değinen Başkan Yılmaz şunları ifade etti; O gece yaşanan büyük tehlikenin, kahpece yapılmış olan kalkışma hareketinin memleketimiz üzerindeki travmasından bahsetmek istiyorum. Hepimiz o gece yaşanan haince saldırıyı yakından izledik. Allah böyle bir belayı bir daha bize yaşatmasın. Türkiye bunu hak etmiyor. Bizim silahlı kuvvetlerimiz dünyanın en güzide silahlı kuvvetleridir. Bunda hiçbirimizin şüphesi yok. O camianın, o silahlı kuvvetlerimizin nasıl onurlu, şahsiyetli bir ana ocağı olduğunu biliyoruz. Ama bu güzide camianın içine sızmış olan bir avuç hain şebeke, PKK dan farkı olmayan bir anarşist grup kalktılar, devletimizin milletimizin kıt kanaat vergileriyle almış olduğu, uçağı, helikopteri, silahı insanların üzerinde kullandılar. Bunun tarifi olmayan bir hainlik, olduğunu alelade bir vatandaşta biliyor. Allah Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, silahlı kuvvetlerimiz içerisindeki şerefli, haysiyetli subaylarımıza güç kuvvet versin. Bu teröristler sağlıklı bünyeye girmiş virüslerdir. Bunun antibiyotiği de sizlersiniz. Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz. Memleketimizi, birliğimizi geliştirmek için daha çok çabalayacağız. Bizim bu coğrafyada giderek güçlenmemizi, giderek artan bir değer olmamızı istemeyen güçler devamlı ayağımıza bu tür takozları koyacaktır. Böyle bir şebeke var bu dünyada. Biz daha çok çalışacağız, daha zengin bir ülke olacağız ve bunlara engel olacağız.