Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Şehir Ekonomisi Her Şeyden Önemli

14.11.2016 08:21

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler Akademisi nde genç öğrencilerle tecrübelerini paylaştı.

Başkan YILMAZ:  Şehir Ekonomisi Her Şeyden Önemli 

BELEDİYECİLİK YOL YAPMAKTAN İBARET DEĞİL

Şehrin ekonomisinin kalkınmasıyla birlikte insanların daha huzurlu olacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bahçeşehir Üniversitesi nde Şehir ve Yaşam başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Başkan Yılmaz sunumunda, 1999 yılında belediye başkanı oldum. O yıllarda çok büyük ekonomik sıkıntılar vardı. Seçimlerden sonra tüm Türkiye de bir moral bozukluğu vardı. Beklenmeyen bir seçim sonucuyla karşılaştık.  Moral bozukluğu güçlü bir tek parti iktidarının çıkmamasındandı. Ülkenin geleceğiyle ilgili karamsarlıklar vardı. İş derdi, aş derdi daha çok o zamanlar. Bence bir şehrin ekonomisi her şeyden önemlidir. Öyle köprüler, parklar, fiyakalı yollar, süslü püslü yapılar yapmak şehri geleceğe taşımak için yeterli değil. Önemli olan şehirde yaşayan insanların hayatından zevk almasını sağlamaktır. Yapmamız gereken asıl iş gelecek umudu yaratmak, kaygıları ortadan kaldırmak. Kaygılar ortadan kalkınca pozitif bir iklim oluşur. Biz bu noktada şehrin alt ve üst yapı sorunlarını çözmekle birlikte kente estetik bir görünüm kazandırma çalışmaları içine girdik.  2014 yılından bu yana görev alanımızın tüm şehri kapsayacak şekilde genişlemesiyle eski adıyla köylerimizde yeni adıyla mahallelerimizde yatırımlar yapmaya başladık. Modern köyler inşa etmeye başladık. Tarihi ve turistik değerleri, unutulmaya yüz tutmuş eserleri yeniden canlandırdık. Böylelikle Samsun umuzda pozitif bir iklim oluştu. Ekonomik anlamda kalkınmamız da sürüyor açıklamalarında bulundu. 

ŞEHRİN KALKINMASI HUZURUN ARTMASI DEMEKTİR

Başkan Yılmaz 1999 yılında belediye başkanı seçildiğinde eski başbakan yardımcılarından Atilla Karaosmanoğlu ile yaptığı bir sohbeti de şöyle anlattı; Başkanlığa seçildiğim yıllarda 33. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakan Yardımcılarından Atilla Karaosmanoğlu bir sunum için Samsun a gelmişti. Kendisi çok deneyimli birisiydi. O zaman belediyecilik anlamında acemiydik. Kendisine şehri kalkındırmam için ne yapmam gerektiğini sordum. O da bana, 3 konunun çözülmesi gerekir. Birincisi uluslararası bir havaalanına sahip olmalı, ikincisi şehirde çok güçlü konaklama tesislerinin yapılması ve üçüncüsü de organize sanayi bölgelerinin arttırılmasının sağlanmasıdır. Bu 3 şeyi yaparsan şehrin ekonomik anlamda kalkınacağını göreceksin dedi. Hakikaten bir şehrin kalkınması için bunların şart olduğunu tecrübelerimle sabitledim. Ülke kalkınmasına katkı sağlamak istiyorsak, şehirde yapılacak yatırımların önünü açmalıyız. Allah a şükürler olsun şehrimizin kalkınması için gereken her şeyi yerine getirdik. Şimdi daha büyük projelere imza atıyoruz. Yaptığımız projelerde teknolojik gelişmelerden faydalanarak çocuklarımıza daha sistemli bir gelecek hazırlıyoruz. 

Bahçeşehir Üniversitesi nde düzenlenen programda Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet Liderlik Okulu Başkanı Burak Küntay ve Bahçeşehir Okulları Karadeniz Bölge Koordinatörü Savaş Boyar da Başkan Yılmaz ın sunumunu ilgi ile takip etti.Başkan YILMAZ: Başkanlık Sistemi ile Yeni Bir Türkiye olacak

14.11.2016 08:20

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Başkanlık sistemi ile yepyeni bir Türkiye inşa edilecek. Türkiye tüm sıkıntılardan arındırılacak dedi.

Başkan YILMAZ: Başkanlık Sistemi ile Yeni Bir Türkiye olacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz A Haber de yayınlanan Ajans Hafta sonu programına katılarak başkanlık sistemi ve Samsun ekonomisi hakkında açıklamalarda bulundu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ SORUNLARI ÇÖZECEK

A Haber stüdyolarında Barış Keskin in konuğu olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, başkanlık sisteminin hayata geçmesiyle birlikte Türkiye de köklü bir değişikliğin yaşanacağına dikkat çekerek,  Türkiye nin tüm sıkıntılardan rafine edilmiş, arındırılmış bir sisteme ihtiyacı var. Güvensizliğe, iç çatışmalara dayalı mevcut sistemle Türkiye nin hedefleri olan 2023 e, 2025 e ulaşması imkansız görünüyor. Onun için yeni Anayasamızla, başkanlık sistemimizle, yepyeni bir frekansla Türkiye yi yeniden inşa etmemiz lazım. Kendi içimizde bile birçok bürokratik engelle karşılaşıyoruz mevcut sistemde. Sadece bürokrasi hazretlerinin değil kafaların da bu yeni anlayışla birlikte modifiye olması gerektiğini düşünüyorum. Başkanlık sistemi ülkemiz adına çok hayırlı olacaktır.  dedi.

SAMSUN SANAYİLEŞMEDE TÜRKİYE ORTALAMASINI YAKALAYACAK

Samsun da tarımın gelişmesi için kırsal kalkınmayı desteklediklerini ve sanayileşmenin önünü açtıklarını da belirten Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü;

Samsun sanayileşmede Türkiye ortalamasını biraz altında bulunuyor. Biz şimdi kentimizi Türkiye ortalamasına getirmek için çalışıyoruz. Türkiye nin 2 – 3 tane lojistik organize sanayilerinden bir tanesi Samsun da 40 milyon euroluk bir AB hibesiyle yapılıyor. Gıda OSB her gün biraz daha büyüyor. Havza da devletimiz bir OSB yapıyor bizler katkı veriyoruz. Vezirköprü de, Çarşamba da yakında OSB çalışmaları başlayacak. Samsun da, Bafra da ve Kavak da var. Gıda OSB miz, Lojistik OSB miz derken büyük bir sanayileşme gerçekleşiyor kentimizde. Samsun kara, demir, deniz ve hava yolu ulaşımını kullanabilen sayılı şehirlerden birisi. Sahip olduğumuz bu ulaşım altyapısının gelişmişliğini bir Lojistik OSB ile desteklemek istiyoruz. Antalya da portakal ihraç edecek bir ihracatçı arkadaşımız ürününü tıra yükleyecek ve Samsun a getirecek. Burada ihraç edeceği ülkelerden fiyat alacak. Aldığı fiyat eğer düşükse Lojistik OSB mizde soğuk hava depolarında ürününü bekletecek ve fiyatların yükselmesini bekleyecek. İşte bu altyapı şu anda Samsun da yapılıyor.Başkan YILMAZ: Atayolu, Vatan Sevgisi Aşılayacak

14.11.2016 08:19

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Atayolu nun ziyaretçilere Türkiye Cumhuriyeti nin çok zor şartlarda kurulduğunu anlatacağını söyledi.

Başkan YILMAZ:  Atayolu, Vatan Sevgisi Aşılayacak 

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun a çıkmasının ardından başlayan zorlu yolculuğun geçtiği Atayolu üzerinde yaptığı çalışmalar tüm Türkiye nin dikkatini çekti.  Atayolu,  Atatürk ün Samsun dan Amasya ya yaptığı zorlu yolculuğunu konu edinen bir açık hava müzesi olacak.

ATAYOLU VATAN SEVGİSİ AŞILAYACAK

Samsun Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu üyeleriyle bölgede incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Atatürk Samsun a çıktıktan sonra yaklaşık bir ay boyunca burada kaldı. Kavak, Havza üzerinden Suluova ya geçerken Ermeni çeteleriyle karşılaşmamak için farklı yolları kullandığını tespit ettik. Özellikle Havza’da uzun süre kaldı. Ama Havza ya gidene kadar ne zorluklar çektiğini kimse bilmiyor. Biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu yolculuğa gün yüzüne çıkarmak için ilk ışığı yaktık. Çalışmalarımızı başlattık. Projemizde o günlerin zorluklarını gözler önüne sermeyi, bu devletin ne denli zor kurulduğunu anlatmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken tarihçilerimizin, ilgili kurumların da bilgi ve önerilerinden faydalanıyoruz. İnanıyorum ki burayı ziyaret edenler Türkiye Cumhuriyeti nin nasıl, ne zor şartlarda kurulduğunu anlayacak ve vatan sevgisiyle bir kez daha aşılanacak. dedi.Başkan YILMAZ dan 10 Kasım Mesajı

10.11.2016 06:29

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün ölüm yıldönümü dolayısıyla anma mesajı yayımladı.

Başkan YILMAZ dan 10 Kasım Mesajı

Türk milleti için 10 Kasım, bir matem günü olmaktan çok, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yaşayacak olan Büyük Önder Atatürkü anma ve düşüncelerini anlama günüdür diyen Başkan Yılmaz, Türk Milletinin Türkiye Cumhuriyeti nin bütünlüğüne kasteden, cennet vatanımızı bölmek ve parçalamak isteyenlere karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün başlattığı Kurtuluş Savaşı Ruhu  ile mücadele ettiğini dile getirdi.

Başkan Yılmaz, Milletimiz Kurtuluş Savaşı nda olduğu gibi demokrasimizi hedef alan iç ve dış düşmanlara karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün rehberliğinde verdiği destansı mücadeleyi bugün de sürdürüyor. diye konuştu.

Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün düşünce ve ilkelerinden aldığı ilhamla ilerlemesini sürdürdüğünü kaydeden Başkan Yılmaz, Türkiye yi çağdaş uygarlık düzeyine eriştirmek hepimizin ortak hedefidir. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ü aramızdan ayrılışının 78. yıldönümünde bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum dedi.Başkan YILMAZ: Üretene Her Zaman Destek Olduk

10.11.2016 06:29

Gelişen ekonomilerde finansal sıkıntıya düşen ve nakit akışında aksaklık yaşayan Kobi lerin, en doğru bilgiyi aldığı Faktoring desteği ile Kobi lerle güçlü ve güvenli yarınlara  buluşması Samsun da gerçekleştirildi. Finansal Kurumlar Birliği öncülüğünde gerçekleşen buluşmada uzman isimler Kobi lere finansmanda nefes aldıracak yöntemleri anlattı.

Başkan YILMAZ:  Üretene Her Zaman Destek Olduk 

Gazeteci Noyan Doğan ın moderatörlüğü ile yapılan ve Habertürk TV den canlı olarak yayınlanan buluşmanın başında  Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz birer konuşma yaptı. Diğer katılımcılar ise, Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cantekin, Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çağatay Baydar , BDDK Bankacılık Baş Uzmanları Onur Vural ve Ercan Kurt, Orta Karadeniz Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Emin Bahri Uğurlu oldu.

Türkiye nin üreten kentlerinde düzenlenen ekonomi panellerinden birine Samsun olarak ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun limanları, serbest bölgesi ve Türkiye nin ilk lojistik köyü ile Karadeniz in lojistik üssü konumunda bir şehir oldu. Küresel rekabetin hız kazandığı günümüz dünyasında, üretimi, istihdamı, gelirimizi arttırmak için artık sınırları aşmak zorundayız. Büyükşehir Belediyesi olarak daima üretene destek olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Samsun un ekonomik anlamda tarihini değiştirecek projelerden biri olan Lojistik Köyümüz 2023 hedeflerimiz doğrultusunda da büyük önem taşıyor diye konuştu.