Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMSUN BÜYÜKŞEHİR ZABITASI DENETİMDE

15.09.2020 08:03

Samsun Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri tarafından maske ve sosyal mesafe denetimi yapıldı. Kurallara uymayanlar uyarıldı.

İçişleri Bakanlığının Sağlık için, hepimiz için sloganı ile 81 ilde başlattığı koronavirüs tedbirlerine yönelik denetim, Samsunda sabah saatlerinden itibaren başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, esnaf ve vatandaşlara temizlik, maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulması yönünde uyarılarda bulundu.

İşyerleri denetlendi. Maske takmayan vatandaşlar da uyarıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Salgınla mücadelede başarılı olabilmek adına tüm ekiplerimiz sahada. Vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı caddelerdeki işletmelere yönelik maske, mesafe ve hijyen denetimlerimizi sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızdan tüm kurallara uyulması konusunda hassasiyet rica ediyoruz dedi. YAŞLILAR İÇİN BOCCE OYUN ALANI

15.09.2020 08:02

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yaşlıların fiziksel becerilerini geliştirmeleri ve onlara sosyal alan oluşturmak için Huzurevi bahçesine Bocce Oyun Alanı inşa ediyor.

Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi sakinlerinin fiziksel becerilerini geliştirmeleri amacıyla Büyükşehir Belediyesi Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Bocce Oyun Alanı oluşturulacak. Demir bilyelerle oynanan bir spor dalı olan Bocce nin kökeni Antik Roma İmparatorluğu'na dayanıyor. Sporun her branşında 7den 70e her kesimin faydalanabileceği alanlar oluşturmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, yaz-kış hizmet verecek bu kesimde özellikle huzurevi sakinlerinin sosyalleşmesine katkı sağlayacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 3.66 metre genişliğinde 18.29 metre uzunluğunda üst ve yanları kapalı olacak tesisin, Ekim ayında hizmete gireceğini söyledi. Başkan Demir, Huzurevi sakinlerimizin yaşam standartlarını yükseltmek, onlar için sosyal alanlar oluşturmak için çaba gösteriyoruz. Her alanda yetişkinlerin, yaşlıların, engellilerin, kadınların ve çocukların, maddi, manevi, eğitim, sosyal ve sportif ihtiyaçlarının karşılanması için her türlü sosyal faaliyeti yapmak görevimiz. Bunun içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yapılan bu oyun alanı, özellikle pandemi döneminde dışarı çıkma şansları pek olmayan huzurevi sakinlerimizin sosyalleşmelerine de katkı sağlayacaktır ifadelerini kullandı.65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA EVİNDE FİZYOTERAPİ SEANSI

15.09.2020 08:01

Samsun Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinde hastanelerdeki fizik tedavileri aksayan 65 yaş ve üstü vatandaşlara evde fizyoterapi hizmeti başlattı. Dünün Gençleri Bugünün Bilgeleri Projesi kapsamında yaşlıların evlerine misafir olan fizyoterapistler, hastalıklarına göre uygun fizik hareketleri yaptırıyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle hastanelerde alınan sıkı tedbirler ile acil durumlar dışındaki muayene ve tedavilere getirilen kısıtlamalar, fizik tedavisi gören hastaları olumsuz etkiledi. Bu durumdaki 65 yaş ve üstü hastaların mağduriyetlerini bir nebze gidermek ve yarım kalan tedavilerini devam ettirmek amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi, 3 ay önce çalışma başlattı. Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığının startını verdiği Dünün Gençleri Bugünün Bilgeleri Projesi’ ile 65 yaş ve üstü hastalar, fizik tedavi hizmetlerini evlerinde almaya başladı.

Samsunda yaşayıp, sosyal yönden dezavantajlı, hasta, bakıma muhtaç, engelli ve yaşlı bireylere evlerinde sağlık hizmeti veren Yaşlı Bakım Hizmetleri Şube Müdürlüğü, faaliyetlerine fizyoterapi seanslarını da ekledi. Günde 6 eve giden fizyoterapistler, hastalıklarına göre vatandaşların yapmaları gereken fizik hareketlerini yaptırıyor. 45 dakika süren seanslar sonucunda hastalar, daha rahat hareket edebilir hale geliyor.

Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen proje ile Büyükşehir Belediyesi olarak gencinden yaşlısına kadar tüm vatandaşların yanında olduklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yapılan sosyal inceleme çalışmaları kapsamında şuan 50 kişiye fizyoterapi hizmeti verdiklerini söyledi. Bu sayının daha da artacağını ifade eden Başkan Demir, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza yönelik evde sağlık hizmetlerimizle, onların sosyal koşullarını iyileştirmeye çalışıyoruz. Sağlıklarını daha iyi hale getirmek ya da belirli bir düzeyde tutmak için hizmetlerimizi evlerine kadar götürüyoruz. Bunlardan bir tanesi de evde fizyoterapi seanslarıdır. Tedavisi yarım kalmış veya aksamış engelli ve yaşlı hastalarımızın evlerine giden fizyoterapistlerimiz, yaptırdıkları fizik egzersizleriyle yaşamlarını kolaylaştırıyor ifadelerini kullandı.

Yalnız yaşayan, kişisel işlerini yapamayan, desteğe muhtaç, maddi ve sosyal yönden yetersiz,  fiziksel açıdan günlük aktiviteleri yetersiz, kendi başına sağlık kurumlarına ulaşamayan yaşlı, kimsesiz ve engellilere yönelik çok sayıda evde sağlık hizmeti verdiklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Doktor muayenesi, hemşirelik, psikolojik danışmanlık, fizyoterapi ve hasta nakli gibi hizmetlerimiz, düzenli olarak devam edecek. Fizyoterapi seansları ile amacımız, fiziksel aktivitelerini artırarak yaşam fonksiyonlarını yükseltmektir. Sağlık durumlarını iyileştirip daha rahat hareket edebilmelerini sağlamak istiyoruz. Bu sayede kaslarını güçlendirip hareket kabiliyetini artırmış ve yaşamını kolaylaştıracak hale gelmiş olacak. Bu hizmetten dolayı çok memnun kalıyorlar diye konuştu.

İlkadım ilçesi Adalet mahallesindeki evlerinde fizyoterapi seansı alan Salih-Mürvet çifti, fizik tedavi egzersizleriyle daha rahat hareket etme imkanı bulduklarını söyledi. Büyükşehir belediyesine teşekkür eden 74 yaşındaki Salih Çelik, Dizlerimde menisküs yırtığı vardı. Ameliyat oldum. Fizik tedavi görüyordum. Pandemi sebebiyle hastaneye gidemedim. Bel fıtığım da var. Hareket edemez hale gelmiştim. Eşimin ise sol kalçasında ve sağ dizinde platin var. 45 gün alçıda kalmıştı. Sağ kol kasında ise yayılan ağrısı vardı. Yürümekte zorluk çekiyordu.  Bu egzersiz seansları sonucu çok şükür daha rahat hareket edebiliyoruz. Allah bu hizmeti bize sağlayanlardan razı olsun dedi.BÜYÜKŞEHİRDEN ÖZEL HAYRAT ÇEŞME ÜRETİMİ

15.09.2020 07:59

Doğal taşların sanat eserlerine dönüştürüldüğü Samsun Büyükşehir Belediyesi Doğaltaş Elemanları Üretim Tesisi, hayrat çeşmede üretime başladı. İlçe belediyelerinin yanı sıra vatandaşlardan da gelen talepler üzerine seri üretime geçen tesis, aynı zamanda montajını da gerçekleştiriyor.

Karadeniz Bölgesinin en büyük şehrinde estetiğe büyük önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, kenti doğal taşlardan ürettiği eserlerle süslüyor. Bulvar, cadde, sokak ve meydan gibi alanlara döşenen taşlar, aynı zamanda kent mobilyaları olarak kullanılıyor. Nebiyan Dağından çıkarılan siyah granit taş kütlelerinin şekillendirildiği tesiste, yılda ise 25 bin ton doğal taş işleniyor.

Atakum İlçesi Sarıışık Köyü Adalar mevkiinde 4 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 20 bin metrekarelik alanda kurulu bulunan Doğaltaş Elemanları Üretim Tesisi, şehrin tarihi ve kültürel özelliklerini, sanat eserleri haline getiriyor. Atatürk Onur Anıtı, Kurtuluş Parkı ve Protokol Yolu gibi turistik alanların çevre düzenlemelerinde kullanılan taşlar ayrıca oturma grupları, sanatsal heykeller, figür ve simgeler olarak da hizmet veriyor.

Ürün yelpazesini vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda her geçen gün genişleten tesis, bahçelerde kullanılmak üzere mangal, şömine, sallanan sandalye gibi ürünler de üretiyor. Ortaya çıkan ürünler ise makul fiyatlara firmalara, vatandaşlara ve belediyelere satılıyor.

ÖZEL TASARIMLI HAYRAT ÇEŞMESİ İLGİ GÖRÜYOR

Vefat etmiş yakınlarının hayrına çeşme yaptırmak isteyen vatandaşlara da hizmet veren tesis, özel tasarımlarla hayrat çeşmeleri üretiyor. Yaklaşık 2 ton ağırlığındaki çeşmeler, adreslerine teslim edip montajı yapılıyor. En çok ilgiyi ise ismini tesis bahçesine dikilen asma bitkisinden alan Asmalı Çeşme görüyor. Ahşapla da kombine edilen çeşmenin arkasında ise geniş hacimli saksı buluyor.

MUTLULUK DUYUYORUZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Hakkın rahmetine kavuşmuş yakınlarının hayrına uygun yerlerde çeşme yaptırmak isteyen vatandaşlarımız, bize gelerek talepte bulunuyor. Biz de istekleri doğrultusunda özel tasarımlar yaparak çeşmeyi üretiyoruz. Ardından istediği yere götürüp montajını yapıyoruz. Hem dua alıyoruz, hem de mutlu oluyoruz ifadelerini kullandı.BÜYÜKŞEHİRDEN ÖRNEK HİZMET

15.09.2020 07:58

Samsunun İlkadım ilçesindeki Baruthane Ortaokulu idarecileri, öğrencilerine iyi tarım ve organik tarım eğitimi vermek için Büyükşehir Belediyesinden destek istedi. Bunun üzerine okulun yanında bulunan 200 metrekare alana Büyükşehir Belediyesi tarafından sera kuruldu. Sebze yetiştiren öğrenciler mahsulleri toplamaya başladı.

Öğrencilerine tarım dersi vermek isteyen Baruthane Ortaokulu bunun için bir proje geliştirdi. Okulun yanında bulunan alanda sera kurup, öğrencilerine iyi tarım ve organik tarım dersleri vermeyi amaçlayan okula, Samsun Büyükşehir Belediyesi de destek verdi. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlıklar Dairesi Başkanlığı tarafından okulun yanında bulunan alana 200 metrekarelik bir sera kuruldu. Baruthane Ortaokuluna verilen sera desteği ile öğrenciler yetiştirdikleri ürünlerin ilk mahsulünü toplamaya başladı. Gotik yapılı çatı sularını toplayan örnek bir sera kuran Büyükşehir Belediyesi öğrencilerin tarım derslerini uygulamalı yapabilmesine katkı sağladı.

Büyükşehir Belediyesine katkılarından dolayı teşekkür eden Baruthane Ortaokulu Müdürü Süleyman Çiftli, Öğrencilere 21nci yüzyıl yaşam becerileri kazandırmak gibi bir vizyonumuz var. Bunun için hem amirlerimizin hem de Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle okulumuzun yanında atıl bulunan alanda modern bir sera planladık ve yapımını gerçekleştirdik. Üreten ve ürettiklerinin nasıl aşamalardan geçtiğini görebilecek potansiyeli öğrencilerde oluşturmak istiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımıza maddi ve manevi desteklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum dedi.

Öğrencileri toprakla buluşturduklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Öğrencilerimizin tarım derslerini uygulamalı olarak gerçekleştirmesi için Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlıklar Dairemiz, Baruthane Ortaokulu’na sera desteği sağladı. Çocuklarımız yetiştirdikleri ürünlerin ilk mahsulünü aldılar. Bu serada hem öğrencilerimiz toprakla buluşuyor hem de yetiştirdikleri ürünlerin nasıl evrelerden geçtiklerini görüyorlar. Okul müdürümüz ve öğretmenlerimiz bizi ziyaret ederek serada yetiştirdikleri ürünlerden hediye ettiler. Kendilerine nazik ziyaretleri için çok teşekkür ederiz diye konuştu.