Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Antalya Yapex te Samsun a Büyük İlgi

18.11.2016 07:48

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Antalya Yapex Yapı ve Restorasyon Fuarı nda açtığı stantla ilgi odağı oldu.

Antalya Yapex te Samsun a Büyük İlgi

Tarihi kentlerin yerel yönetimleri ve koruma sektörü temsilcileri için son yıllarda önemli bir buluşma noktasına dönüşen YAPEX Restorasyon Fuarının bu yılki ana teması Kültür mirası ve işlevlendirme oldu.

16-19 Kasım tarihlerinde Antalya Yapex Konferans Salonu nda yapılan toplantı TKB üyesi belediyeler, koruma sektörü profesyonelleri ve uluslararası kurumların katılımı ile gerçekleştirildi. Fuarda açtığı standla yerini alan Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun un tanıtımını yaptı ve sergilediği örnek projeleri ile ziyaretçilerin takdirini topladı.

Bu yıl Tarihi Kentler Birliği olarak ana temayı Kültürel varlıklarda doğru işlevlendirmenin gerekliliği olarak belirlediklerini belirten TKB Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun standına gösterilen ilgiden dolayı memnuniyetini dile getirerek Yerel yönetimler, tarihi kentler birliğine üye belediyeler ve kamusal yatırımcılar herkes burada buluştu. Kültür mirası ve eski kent yapılarının korunması ve restorasyon projeleri konusunda yaptığımız çalışmalara Antalya da Gösterilen ilgi bizleri ziyadesiyle memnun etti. Buda gösteriyor ki yaptığımız işte doğru yoldayız dedi.Başkan YILMAZ: Tarımı Sanayileştirmemiz Gerekiyor

17.11.2016 09:04

Türkiye de gelişmekte olan şehirler kategorisinde yer alan Samsun da hayat bulan organize sanayi bölgesi alt yapı yatırımları, kentteki sanayileşme oranının artırılması hedefinde itici güç olacak.

Başkan YILMAZ:  Tarımı Sanayileştirmemiz Gerekiyor 

Gıda Organize Sanayi Bölgesi mevcut potansiyeli ile günden güne büyürken, Lojistik Köy ve organize sanayi bölgelerinin yapımı ise devam ediyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, devlet ve özel sektör yatırımlarının büyük önem taşıdığını belirterek, Samsun un sanayi şehri olmasına büyük katkı sağlayacaklarını kaydetti.

Tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe Dünya da 3. büyük kümelenme merkezi olan Karadeniz in başkenti Samsun, sanayisini büyütmeye çalışıyor. Bu amaçla Tekkeköy ilçesinde 1 milyon 606 bin 522 metrekarelik alan üzerinde kurulup faaliyetine devam eden 111 sanayi parselli Gıda Organize Sanayi Bölgesi nde 98 firma üretim gerçekleştiriyor. 5 bin 152 kişinin çalıştığı Gıda OSB, üretim ve pazarlama kabiliyetini de her geçen gün artırıyor.

Türkiye nin 3 lojistik merkezinden birisi, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile Samsun Ticaret ve Sanayi Odası nın öncülüğünde yine Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik mahallesindeki 680 dönümlük arazide kuruluyor. Samsun un 4 ulaşım alt yapısını güçlendirip taçlandıracak olan 40 milyon Euro luk Lojistik OSB, aynı zamanda ihraç edilecek ürünlerin fiyat politikasını belirlemede istasyon vazifesi görecek. İnşaatın yüzde 35 i tamamlanan yatırım, 2017 de hizmete açılacak. Bölge ve ülke ekonomisi için de önem taşıyan Lojistik Köy, kentin kalkındırmasında büyük rol oynayacak.

Sanayi kenti olma yönünde emin adımlarla ilerleyen Samsun da özel sektör talepleri de artış gösteriyor. Taleplerin karşılanması yönünde büyük özveri gösteren Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bafra da Türkiye nin ilk medikal ihtisas OSB, Havza OSB, Vezirköprü OSB ve Çarşamba OSB nin kurulmasına katkı sağlıyor. Merkez, Bafra ve Kavak organize sanayi bölgelerinde ise üretim ve ihracat devam ediyor.

Samsun un sanayi üretimi ve ihracatta daha da geliştirmeye çalıştıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ekonomisi büyüme içinde olan, gelişme isteği taşıyan şehirlerimiz var. Samsun, Konya, Kayseri Gaziantep böyle şehirlerdir. Böyle bir kategori içinde özel sektöre talep ve atraksiyonlarıyla ilgili koridorlar açmak ve onlara katkı vermek durumundayız. Dolayısıyla Samsun da ekonominin parametreleri ve sanayisi ile el ele tutuşuyoruz. Devlet ve özel sektör yatırımlarıyla sanayisini büyüten Samsun u hep birlikte göreceğiz. dedi.

TARIMI SANAYİLEŞTİRMEMİZ GEREKİYOR

Gayri safi milli hasıla rakamlarına göre Türkiye ekonomisinin yüzde 60 ının hizmetler sektörüyle, yüzde 30 unun sanayi sektörüyle ve yüzde 10 unun ise tarım sektörüyle oluştuğunun altını çizen Başkan Yılmaz, Bu durum Samsun da tarım yüzde 20, sanayi yüzde 20 seviyesinde.  Ülkemizin zenginleşebilmesine katkı verebilmemiz için yüzde 20 olan tarımı yüzde 10 n indirmemiz, yüzde 20 olan sanayiyi yüzde 30 a çıkarmamız gerekiyor. Yani tarımı sanayileştirmemiz lazım. Şimdi Gıda OSB ile bunun üzerinde çalışıyoruz. bilgisini verdi.

Sanayileşme talepleri konusunda Samsun un iyi durumda olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz,  Şuan Türkiye de 3 tane lojistik OSB den bir tanesi 40 milyon Euro luk AB hibesi ile Samsun a yapılıyor. Gıda OSB her gün biraz daha büyüyor. Lojistik Köy, Samsun un ekonomik anlamda tarihini değiştirecek projelerden birisi. Bu yatırım, şehrimizi, Orta Asya, Orta Doğu ve Kafkas ülkelerine açılan ithalat ihracat kapısı haline getirecek. Samsun artık topyekün kalkınma yolunda sahip olduğu bölgesel avantajları en iyi şekilde kullanıyor. Lojistik köy de büyük bir fırsat. Aynı zamanda 5 bin vatandaşımıza da istihdam kapısı olacak. ifadelerini kullandı.Maneviyatı Yüksek Fotoğraflar Duygulandırdı

16.11.2016 07:44

Diyanet-Sen tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Din ve Toplum  başlıklı Fotoğraf Yarışması Sergisi Samsun Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu nda açıldı.

Maneviyatı Yüksek Fotoğraflar Duygulandırdı

Sergi açılışında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Bu güzel serginin açılması için Diyanet-Sen den talep geldiğinde çok mutlu oldum. Burası insanların her zaman ulaşabileceği bir konumda yer alıyor. Bu tür sergilere ev sahipliği yapmak bizleri gerçekten mutlu ediyor. Sergide din ve insan temalı fotoğraflar yer alıyor. Haliyle maneviyatı yüksek fotoğraflar. Bizleri duygulandıran bu kareleri çeken değerli sanatçıları tebrik ediyorum dedi.

Başkan Yılmaz açılıştan sonra sergide yer alan fotoğrafları detaylı bir şekilde inceledi. Açılışa İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı ve Diyanet-Sen üyeleri katıldı.Samsun Kent Kimliği İçin Önemli Adım

16.11.2016 07:43

Samsun Büyükşehir Belediyesi kalıcı kent kimliğinin oluşturulmasına yönelik önemli bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.

Samsun Kent Kimliği İçin Önemli Adım

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve birim amirlerine yaptığı Samsun Kent Merkezi başlıklı sunumda, Samsun un kent kimliğini kazanması için gereken çalışmaları anlattı.

YARIŞMA SONUCU KENTİN KİMLİĞİNİ OLUŞTURACAK

Sunumun ardından Konuyla ilgili açıklama yapan ve Samsun un tarihi ve kültürel değerlerini birbirine bağlayarak bir kent kimliği oluşturmak için Kentsel Tasarım Projesi ni hayata geçireceklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kentsel dönüşüm adına yaptığımız çalışmalar kapsamında başlattığımız Cumhuriyet Meydanı projemiz tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde Kentsel Tasarım Yarışması yaparak farklı fikirlerin yarışmasını sağlayacağız. Kurtuluş Yolu nu, Cumhuriyet Meydanını ve Gazi Müzesi ni kapsayacak çalışmaların yarışacağı projemizin ayrıntılarını önümüzdeki günlerde duyuracağız. Yarışma sonuçlarına göre Cumhuriyet Meydanının kullanım alanının ne olacağına karar vereceğiz. Meydanın miting alanı mı, sosyal – kültürel alan mı olacağının cevabını alacağız. Kurtuluş yolundan başlayan ve ilk etapta Gazi Müzesi nde sonuçlanan bir izlek oluşturarak kentimize gelen turistlere bir yol haritası çizeceğiz. Samsun umuzun tarihini kimliğine yansıtmayı amaçladığımız proje kapsamında akademisyenlerin, STK ların, tarihçilerin kısacası Samsun için emeği olan herkesin görüşlerini alacağız. Bu proje sonunda oluşacak çalışmalar kentimizin kimliğini oluşturmakla birlikte tarihe de yolculuk yapma imkanı sağlayacak dedi.Başkan YILMAZ: Her Anı ile Yüreğinizi Derinden Etkileyecek

15.11.2016 07:23

Açılış için gün sayan Şeyh Sadi Tekkesi VE Kuva-i Milliye Ruhu Müzesi nde incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Milli mücadelenin ilk planlarının yapıldığı bu tekke ve şehit gazi anı evi her anı ile yüreğimizi derinden etkileyecek dedi.

Başkan YILMAZ:  Her Anı ile Yüreğinizi Derinden Etkileyecek 

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen, Mustafa Kemal Atatürk ün, tarihi Havza mitingi öncesinde Samsun ahalisinin gizlice buluşup çetelerin saldırılarına karşı ilk direniş planlarının hazırlandığı Şeyh Sadi Tekkesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi önümüzdeki günlerde ziyaretçilere kapılarını açacak.

15 TEMMUZ DA UNUTULMADI

Açılış öncesi incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Millet olarak şehitlerimizi her zaman yüreğimizde taşıyoruz. Onların hiçbir zaman ölmediğini dinimizce de biliyoruz. Bunu gençlerimize, gelecek nesillerimize de inşallah restore ettiğimiz Kuvayi Milliye müzemizde daha yakından göstereceğiz diye konuştu. Osmanlı Destanı ve Kurtuluş Mücadelesinin görüntüler eşliğinde anlatıldığı Tekke de 15 Temmuz alçak darbe girişimi de unutulmadı.

TARİHİNİ BİLMEYEN MİLLET YOK OLMAYA MAHKUMDUR

Şeyh Sadi Tekkesi nin Samsun un milli mücadele tarihi açısından büyük bir önemi bulunduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, Turizme kazandırmak için uğraş verdiğimiz Atayolu gibi burası da bizim için büyük önem taşıyor. Çünkü milli mücadelenin ilk planları bu müzede yapıldı. Şey Sadi Tekkesi ni ilk görünce tüylerimiz diken diken olmuş, harabiyeti bizleri üzmüş, utandırmıştı. Ancak tarihimize yakışır bir şekilde restore ederek kentimize yeniden kazandırdık. Kurtuluş Mücadelesi ve en son yaşadığımız hain gece 15 Temmuz da milletimizin verdiği destansı mücadeleyi hiçbir zaman unutturmayacağız. Ayrıca Şehit ve Gazi Anı Evi mizde şehitlerimizin isimleri fotoğraf kareleri ile gazilerimizin anlatımıyla o anlar yüreğimizi derinden etkileyecek. Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur. Tarihi yaşatacağımız Kuvayi Milliye müzemiz şimdiden şehrimize hayırlı olsun. İnşallah önümüzdeki günlerde de resmi açılışını yapıp müzemizi ziyaretçilerimizle buluşturacağız dedi.

Başkan Yılmaz a inceleme sırasında Başkanvekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcıları Zennube Albayrak, Mustafa Yurt, Sefer Arlı Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam ve Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş eşlik etti.