Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


VALİ ŞAHİN VE BAŞKAN YILMAZ I DUYGULANDIRAN AÇILIŞ

05.08.2016 06:22

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından yeniden düzenlenen ve 15 Temmuz Demokrasi Parkı adı verilen park alanı ve anıtının açılışına katıldı.

VALİ ŞAHİN VE BAŞKAN YILMAZ I DUYGULANDIRAN AÇILIŞ

Yoğun katılımla parkın açılışı gerçekleştirilirken açılış töreninde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,15 Temmuz darbe girişiminde 239 şehit verildiğini hatırlatarak, Çok kutsal olduğuna inandığım 15 Temmuz akşamı hayatını kaybetmiş 239 şehidimizin anısına yapılmış olan bu düzenlemenin ne kadar güzel, ne kadar isabetli olduğunu vurgulamak lazım. Türkiye nin her yerinde olduğu gibi Samsun’umuzda da birçok yerde şehitlerimiz adına ve demokrasi uğruna meydanlardan ayrılmayan halkımız adına anıtlar yapılıyor, parklara ve tesislere şehitlerimizin ismi veriliyor. Bu oldukça duygulandırıcı bir durumdur. 19 Mayıs Üniversitemize yakışan budur. Kısa sürede böylesi bir düzenleme yapılarak hayatını kaybetmiş kahramanlarımızın adının buraya verilmesi büyük bir anlam taşımaktadır diye konuştu.

ANKETLERDEN 15 TEMMUZ ŞEHİTLER PARKI ADI ÇIKTI

Öte yandan Atatürk Kültür Merkezi ve Panorama 1919 Müzesi arasındaki alanda bulunan park alanının isminin belirlenmesi için yapılan anketlerin sonuçlandığını da söyleyen Başkan Yılmaz,Atatürk Kültür Merkezi ve Panorama 1919 Müzesi arasındaki 20 dönümlük alanda yaptığımız ve düzenleme çalışmalarında sona yaklaştığımız park alanının ismini 15 Temmuz şehitlerimizi anmak üzere halkımızın belirlemesi için bir anket çalışması yaptık. Cumhuriyet Meydanı’na kurduğumuz standta demokrasi nöbetine katılan binlerce vatandaşımızın görüşlerini aldık. Aynı zamanda sosyal medyada da anket çalışmalarını tamamladık. Ve sonuç olarak parkımızın adına halkımız karar verdi. On bine yakın katılımın olduğu ankette tartışmasız olarak 15 Temmuz Şehitler ismi çıktı. Bizde önümüzdeki günlerde 15 Temmuz Şehitleri adını verdiğimiz parkın açılışını yapacağız. Park alanında bir abide yaparak demokrasi şehitlerimizin adını yazacağız. İnsanlık tarihi boyunca kahramanlarımızın anısını orada yaşatacağız dedi.

Kurdele kesiminin ardından Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 239 şehidin resminin ve adının yer aldığı Demokrasi Şehitleri Anıtı önüne geçtiler. Fotoğrafları inceleyen Vali Şahin ve Başkan Yılmaz, duygu dolu anlar yaşadı.BÜYÜKŞEHİRDEN TERME YE 42 MİLYON TL LİK YATIRIM

05.08.2016 06:22

Halkın huzur ve konforu için ilçelerde alt yapı yatırımlarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, Terme de yoğun çalışma yürütüyor. İlçede son iki yılda 21 milyon TL yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi, 2018 ye kadar ki süreçte gerçekleştirilecek yatırımlarla birlikte ilçeye toplamda 42 milyon TL lik yatırım yapmış olacak.

BÜYÜKŞEHİRDEN TERME YE 42 MİLYON TL LİK YATIRIM

Samsun un Doğu Karadeniz Bölgesi ne açılan kapısı olan Terme, Büyükşehir Belediyesi yatırımlarıyla kabuk değiştiriyor. Büyük değişim ve gelişmenin yaşandığı ilçede Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ile Terme Şube Müdürlüğü, ilçede yatırım götürmediği mahalle bırakmadı. 76 mahalleden 42 sini yüksek konforlu beton ve asfalt yollarla birbirine bağlayan ekipler,  iki yıllık süreçte 40 km beton yol ve 5 km sıcak asfalt çalışmasını bitirdi. Ayrıca ekipler, 10 mahallede 13 km parke döşeyip kaldırım yaptı.  Son iki yılda yaptığı yatırımı 8 ayda gerçekleştiren Terme Şube Müdürlüğü, kısa sürede 8 mahallenin toplamda 21 kilometrelik kronik yol sorununu betonla çözdü. Müdürlük bu güne kadar ilçenin alt ve üst yapısına 21 milyon yatırım yaparak, halkın yaşam konforunu artırdı.

2016-2018 dönemini kapsayan yatırımlarını planlayan Büyükşehir Belediyesi, bu süreçte alt yapıda 40 km beton yol, 30 km asfalt yol yaparak, ilçedeki yol sorununun yüzde 55 ini tamamlamayı hedefliyor.  Mevsimlik tarım işçileri için yapımına başlanan devam eden konaklama tesisi ile Miliç Düğün Salonu ikmal salonu, Terme Belediye binası ve Amazon Tabiat Parkı Gözlem Evi yatırımları da 2018 sonuna kadar bitirilecek. Bu projeler ve yatırımlar için de Büyükşehir Belediyesi nin kasasından 21 milyon TL çıkacak. Bunlarla birlikte belediyenin ilçeye yaptığı yatırım tutarı da 42 milyon TL yi bulacak.

İLÇE MERKEZİNİN KONFORU ARTACAK

Fen İşleri Daire Başkanlığı, ilçe merkezinin en büyük iki ulaşım aksı olan Atatürk ve Çarşamba caddelerine ilişkin planlamasını da tamamlandı. Bu iki önemli caddenin yolunun yapısına gelecek ay başlayacak olan Terme Şube Müdürlüğü, hazırlıklarını sürdürüyor. Araç trafiğini önemli oranda rahatlatıp konforu artıracak olan 2.5 kilometrelik yol çalışmasının kısa sürede bitirilmesi hedefleniyor.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ TESİSTE KONAKLAYACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nın Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile mevsimlik tarım işçilerini çadırlardan kurtarmak, çalışma ve sosyal hayatlarını iyileştirmek amacıyla Terme ilçesi Kozluk mahallesinde başlattığı konaklama tesisi projesinin inşaatı sürüyor. METİP projesi kapsamında devan eden inşaatın 2018 e kadar tamamlanması öngörülüyor. Yapımı devam eden proje tamamlandığında mevsimlik tarım işçileri, konaklama tesisine ve yemekhaneye kavuşmuş olacak.

72 bin kişinin yaşadığı ilçenin ve mahallelerinin alt ve üst yapısına büyük yatırımlar yaptıran Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, son iki yılda Terme ye 21 milyon TL lik yatırım gerçekleştirdiklerini, 2018 ye kadar ki süreçte gerçekleştirilecek yatırımlarla birlikte ilçeye toplamda 42 milyon TL lik yatırım yapmış olunacağını kaydetti.BAŞKAN YILMAZ: KÜRESEL ŞER GÜÇLERİN YERLİ UŞAĞI FETÖ

05.08.2016 06:21

Samsun ve ilçelerinde vatandaşların Fethullahçı Terör Örgütü ne (FETÖ) karşı başlattıkları demokrasi nöbeti 20. gününde de devam ediyor.

BAŞKAN YILMAZ: 

FETÖ nün 15 Temmuz akşamı yaptığı darbe girişiminin ardında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın çağrısıyla meydanlara inen Samsunlular 20. günde de alanları boş bırakmadı. 15 Temmuz akşamından bu yanan milletle birlikte nöbet tutan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da Terme ve Samsun meydanındaki demokrasi nöbetlerine katıldı.

 KÜRESEL ŞER GÜÇLERİN YERLİ UŞAĞI FETÖ

Terme de büyük bir kalabalığın 20 gündür ilk günkü gibi demokrasi nöbeti tuttuğunu gören Başkan Yılmaz, katılımın yoğun olması karşısında hem duygulandı hem de mutluluğunu ifade etti. Kalabalığa hitap eden Başkan Yılmaz, Ey küresel şer güçler ve onun FETÖ gibi yerli uşakları, Milletimiz 7 den 70 e hergün meydanlarda. Asla amacınıza ulaşamayacak bizi bölemeyeceksiniz. Hani derler ya bir tükürükte boğuldular işte milletimiz onları bir tükürükte boğdu rezil oldular. Çünkü onlar rezil olmaya değer insanlar diye konuştu.

TÜRK MİLLETİ EŞKİYALARIN KARŞISINDA DİM DİK DURDU

Türk Milleti nin 15 Temmuz da bir tarihe imza attığını da kaydeden Başkan Yılmaz, Allah bize bir daha 15 Temmuz gibi bir kabus gecesini tekrar yaşatmasın. Bizim için kutsal olan peygamber ocağımızın içine sızarak bu milletin parasıyla alınan silahları millete doğrultular. Bu ne kadar büyük bir kahpelik. Utanç duyuyoruz o hainlerden ancak bu olay Türk Milletinin demokrasi dersini tüm dünyaya gösterdi.  Bir avuç eşkiyanın karşısına dikilen halk darbeye kalkışanlara hayır dur yapamazsın, benim demokratik hakkımın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ın üzerinde bir güç tanımıyorum demiştir. Bu millet yeniden bir tarih yazdı. Milli Birliğimizle tek yumruk olduk ifadelerini kullandı.

KALABALIK ALANA SIĞMADI, BAŞKAN YILMAZ TERME YE MEYDAN SÖZÜ VERDİ

Terme Meydanı ndaki kalabalıktan etkilenen Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Başkan Yılmaz, o anları ise kendi cep telefonlarından görüntüledi. Alanın kalabalığa dar geldiğini gören Başkan Yılmaz, Termelilere bir de meydan sözü verdi.

MİLLİ İRADE NÖBETİ HATIRASI

Terme deki demokrasi nöbetinin ardından Vali İbrahim Şahin ve Başkan Yılmaz, Samsun Cumhuriyet Meydanı nda nöbet tutan vatandaşlarla buluştu. Alana girişte İlkadım Gençlik Merkezi tarafından yaptırılan Milli İrade Nöbeti Hatırası yazısının önünde gençlerle fotoğraf çektiren Vali Şahin ve Başkan Yılmaz, daha sonra vatandaşlarla birlikte nöbetlerine devam ettiler.ASKİ DEN BAFRA YA 14 MİLYON LİRALIK İÇME SUYU YATIRIMI

05.08.2016 06:20

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Bafra Hacıoğlu Grubu İçme Suyu İnşaatı Projesi ni bu yıl sonunda bitireceklerini söyledi.

SASKİ DEN BAFRA YA 14 MİLYON LİRALIK İÇME SUYU YATIRIMI

Bafra Hacıoğlu Grubu İçme Suyu İnşaatı Projesi nin 14 milyon 500 bin TL ye mal olacağını belirten Kamil Demircioğlu, Hacıoğlu Grubu, Bafra ilçesinde şimdiye kadar içme suyunda en büyük projelerin başında gelmektedir. Proje kapsamında 15 mahalle içme suyuna kavuşacak. Projeye ilave olarak da 8 mahallenin şebeke hatlarında yenileme çalışması yapıldı dedi.

Bu bölgenin uzun yıllar susuzluk çektiğini kaydeden Kamil Demircioğlu, Bu projeyi 2016 yılı sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. Çalışmalarımız titizlikle devam etmektedir. Bu bölgelerde yaşamını sürdüren vatandaşlarımızın içme suyu sorununu çözüme kavuşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz diye konuştu.

Demircioğlu, bu proje tamamlandığında Paşaşeyh, Ortadurak, Çataltepe, Örencik, Elmacık, Gökçesu, Gökçekent, Hıdırellez, Yağmurca, Müstecep, Hacıoğlu, Türkköy, Yörgüç, Terzili ve Kestaneciler olmak üzere 15 mahallenin içme suyuna kavuşacağını ifade etti.

Kamil Demircioğlu, projeye ilave olarak Azay, Boğazkaya, Kuşlağan, Kozağzı, Eldavut, Gökçeağzı, Barış ve Kanberli olmak üzere 8 mahallede şebeke hatlarında yenileme çalışması yapıldığını sözlerine ekledi.

SASKİ Genel Müdürlüğü İçme Suyu Dairesi Başkanı Cihan Güller ise ana şebeke isale hattında şimdiye kadar 200 kilometre çeşitli çaplarda boru döşendiğini, 25 depodan 19 unun tamamlandığını, 6 depoda da inşaat çalışmalarının devam ettiği açıkladı.BAŞKAN YILMAZ TARİHİ FENER İÇİN HAREKETE GEÇTİ

04.08.2016 05:54

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un en kuzey noktasındaki Bafra Burnu nda 1880 yılında Fransızlar tarafından yapılan ve dünyada sadece üç örneği bulunan deniz fenerini ziyaret etti.

BAŞKAN YILMAZ TARİHİ FENER İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Samsun un tüm ilçelerindeki turizm potansiyellerini gün yüzüne çıkarmak için büyük uğraş veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra ilçesinde 1800 lü yıllardan kalma deniz fenerinin turizme kazandırılması için harekete geçti. Başkan Yılmaz, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ile birlikte fenerin en tepesine çıkarak yapılacaklar hakkında görüş alışverişinde bulundular.

1880 YILINDA YAPILDI

Başkan Yılmaz, deniz feneri ziyaretinde yıllardan bu yana fenerin bakımını ve bekçiliğini yapan Özkan ailesine de çat kapı konuk oldu. Deniz feneri bekçiliğinin kendileri için babadan oğula geçen meslek olduğunu söyleyen Fikret Özkan, Bafra deniz feneri, Osmanlı döneminde 1880 yılında Fransız müteahhitler tarafından Kızılırmak ın denize döküldüğü yerdeki delta üzerinde Halisburnu mevkisine inşa edilmiştir. Daha sonra yöre fenerden dolayı Fener köyü adını almıştır. 1919 yılından bugüne kadar da kuşaktan kuşağa aynı akrabalar arasında bakımı yapılmaktadır bilgisini verdi.

BÜYÜLEYİCİ GÜZELLİK TURİZME KAZANDIRILACAK

Okyanusların, denizlerin ve göllerin yanında büyüleyici güzelliğiyle duran deniz fenerlerinin, yüzyıllar boyunca suların aydınlatıcısı, kaptanların kılavuzu olduğunu belirten Başkan Yılmaz, Bafra ilçemiz Fener Mahallemizde dünyada 3 örneği bulunan deniz fenerimiz ilçemiz ve şehrimizin turizm potansiyeli açısından büyük önem taşıyor. Tarihi geçmişi olan ve Osmanlı dan kalma bu deniz fenerimizi biz turizm ögesi olarak şehrimize kazandıracağız dedi.