Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Samsun un İkinci Yerli Tramvayı Raya İndi

21.11.2016 06:35

Samsun Büyükşehir Belediyesi hafif raylı sistem hattının Gar-Tekkeköy arası ikinci etap yapımı kapsamında SAMULAŞ tarafından satın alınan 8 adet yerli tramvayın ikincisi raya indirildi.

Samsun un İkinci Yerli Tramvayı Raya İndi

Üretim ve testleri tamamlanarak 16 Kasım Çarşamba günü Bursa dan yola çıkan ikinci yerli tramvay dün akşam saatlerinde karayolu ile Samsun a ulaştı. Üniversite-Tekkeköy arasında yaklaşık 30 kilometrelik hatta yolcu taşımacılığı hizmeti veren hafif raylı sistem hattının yeni üyesi Panorama modeli tramvay, Gar İstasyonu nda gerçekleşen operasyon ile raya indirilerek hafif raylı sistem hattına dahil edildi.

Gar İstasyonu bölgesinden 04.00 te Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. Bakım ve İşletme binasına hareket etti. Gece yapılan çalışmada Samulaş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan, Samulaş idari ve teknik ekibi ile treni yapan firmanın satış müdürü Sunay Şentürk ve teknik kadrosu yer aldı.

5523 kodlu Panorama model hafif raylı sistem aracının işletme testlerine Samulaş ve firma ekibi başlarken, Üniversite-Tekkeköy hattında yapılacak performans testlerinin ardından ikinci yerli tramvay Samsun halkına hizmet vermeye başlayacak.Kuva-i Milliye Şehitler Müzesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi Açılıyor

21.11.2016 06:34

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen, Mustafa Kemal Atatürk ün, tarihi Havza mitingi öncesinde Samsun ahalisinin gizlice buluşup çetelerin saldırılarına karşı ilk direniş planlarının hazırlandığı Şeyh Sadi Tekkesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi, açılıyor. Tarihi külliye, ziyaretçilere kapılarını 21 Kasım Pazartesi günü Saat 16.00 da düzenlenecek törenle açacak.

Kuva-i Milliye Şehitler Müzesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi Açılıyor

Cumhuriyet tarihinin başlangıcı olan Samsun için Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi, büyük önem taşıyor.  Düşmana karşı ilk direniş eylem planlarının gizlice hazırlandığı tarihi tekke, Gazi Mustafa Kemal Atatürk e ilk halk desteğine ev sahipliği yapmıştı. Tekkeyi yıllar sonra bulup gün ışığına çıkan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, yıkılmak üzere olan külliyeyi yeniden restore ettirdi.  Müzeye dönüştürülüp ışıklandırılması tamamlanan yapıda şehitler ve gaziler de unutulmadı. Vatan uğrunda şehadet şerbetini içmiş şehitlerimizin anılarının da yaşatılacağı külliye, Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi Şehitler Müzesi ve Gaziler Anı Evi olarak hizmete girecek.

21 Kasım Pazartesi günü yapılacak olan Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi, Sadi Tekkesi, Şehitler Müzesi, Şehit ve Gazi Anı Evi nin resmi açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da katılacak. Başkan Yılmaz, Pazar mahallesi Çifte Hamam caddesi Aziz Efendi sokakta saat 16.00 daki açılış törenine tüm Samsunluları davet etti.Büyükşehir Belediyesi nden 15 Temmuz Konferansı

21.11.2016 06:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi, hain terör örgütü FETÖ nün 15 Temmuz daki darbe girişiminde medyanın rolünü mercek altına alıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ulusal ve Uluslararası Medya Boyutuyla 15 Temmuz konulu konferansa, tüm Samsunluları davet etti.

Büyükşehir Belediyesi nden 15 Temmuz Konferansı

Milli iradeyi hiçe sayarak siyasi otoriteyi ortadan kaldırmak, yönetime el koymak ve ülkeyi parçalamak isteyen Fethullahçı Terör Örgütü nün 15 Temmuz gecesi başlattığı  darbe kalkışması, milletin meydanlara inmesiyle sonuçsuz kalmıştı. Çok sayıda vatandaşın demokrasi şehidi ve gazisi olduğu gecede ulusal medya kuruluşları yayınlarıyla teröristlere karşı önemli rol oynamış, uluslararası medya ise Türkiye nin yayında yer almayıp hain örgüt FETÖ den yana olmuştu.

15 Temmuz darbe kalkışması ve sonrasında yaşananları ulusal ve uluslararası medya boyutuyla ele alan Samsun Büyükşehir Belediyesi, konuyu masaya yatırıyor. Modaratörlüğü nü Gazeteci-Yazar Süleyman Özışık ın yapacağı Ulusal ve Uluslararası Medya Boyutuyla 15 Temmuz konulu konferansa Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek, Haber7.com Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci-Yazar İbrahim Erdoğan ve İnternethaber.com Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Özışık konuşmacı olarak katılacak.

21 Kasım Pazartesi akşamı eski büyük otel yerleşkesindeki 15 Temmuz Şehitler Parkı Şehit Ömer Halisdemir Salonu nda yapılacak konferans, saat 19.00 da başlayacak. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yaptığı açıklamada Kültür ve Sosyal işler Daire Başkanlığı’nın organize ettiği konferansa tüm Samsunluları davet etti.Albayrak : Kaçak Yapılar Yıkıldı, Doğa Kendini Yeniledi

18.11.2016 07:49

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Kaçak yapıları yıktıktan sonra doğa adeta kendini yeniledi. Yeni kuş türleri ortaya çıktı. Dedi.

Albayrak :  Kaçak Yapılar Yıkıldı, Doğa Kendini Yeniledi 

Kızılırmak Havzası nın geleceğine yön veren Havza Yönetim Heyeti Toplantısı Samsun da yapıldı.

18 ili kapsayan toplantıda Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Türkiye nin en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde yapılan turistik tanıtım ve alt yapı çalışmalarıyla ilgili heyete brifing verdi.

Kızılırmak Havzası Havza Yönetim Heyeti Toplantısı, Devlet Su İşleri (DSİ) 7. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu nda yapıldı. Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kırıkkale Valisi İlter Haktankaçmaz, Sinop Valisi Hasan İpek, Çorum Vali Yardımcısı Adem Saçan, Yozgat Vali Yardımcısı Murat Kaplay, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, SAMKUŞ üyeleri ile heyet üyeleri katıldı.

Toplantıda sunum yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, ulusal ve uluslararası turizme kazandırmak istedikleri Kızılırmak Kuş Cenneti nde yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi verdi. 354 kuş türünün bir arada yaşadığı kuş cennetini önce 144 kaçak yapıdan temizlediklerini ifade eden Albayrak, Kaçak yapıları yıktıktan sonra molozları kaldırmayarak 4 tepecik oluşturduk. Bu tepeler çimlenerek doğaya uygun hale gelmesinin yanında üstüne gözlem noktaları yerleştireceğiz. Kaçak yapıları yıktıktan sonra doğa adeta kendini yeniledi. Yeni kuş türleri ortaya çıktı. Bir daha bölgede kaçak yapılaşmaya kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. dedi.

Kuş cennetinin tanıtımına ilişkin yapılan çalışmaları anlatan Zennube Albayrak, Çarşamba Havaalanı’ndan başlayıp kuş cennetine kadar ki yol güzergahının orta refüjlerini kuş türlerinin figürleri ile donattık. Çok da faydası oldu. Kuş cennetini ulaşımı kolaylaştırmak için yönlendirme levhaları yerleştirdik. 19 Mayıs ve Bafra ilçelerinden girişlere giriş kapıları ile jandarma güvenlik noktaları koyduk.  6 atlıdan oluşan atlı güvenlik birimi kurduk. Leyleklerin bulunduğu 2 bin metrelik alanı kamulaştırarak, Leylek TOKİ yi koruma altına aldık. Bunun yanı sıra Leylek Kule inşa edip Leyleklerin göçlerini ve davranışlarını tespit edebilmek için 8 kuşa çip taktık. 4 tanesinden sinyal alıyoruz. Şuan çip takılan Leylekler, Çad, Etiyopya, Sudan ve Samsun da bulunuyor. bilgisini verdi.

Kuşların ve yaban hayvanlardan yaralananların tedavileri için kurdukları ilk yardım ünitesine de değinen Albayrak, Burada hayvanlarımız tedavi edilip yeniden doğaya salınıyor. Kuş cenneti güzergahındaki binaları boyattık, çitleri onardık, çöp tenekelerini doğaya uygun sazlıklarla çevreledik. Ahşap ev ve iskeleyi hizmete koyduk. Yöresel lezzetlerin tattırılması için kıl çadırları kurduk. Bunun yanı sıra otopark, karavan park ve yürüyüş yolları projeleri üzerinde çalışıyoruz.  şeklinde konuştu.

Yapılan çalışmalar ve yatırımlar neticesinde Kızılırmak Kuş Cenneti nin Unesco Geçici Doğal Miras Listesi ne girdiğinin altını çizen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Albayrak, yapılan tanıtım ve alt yapı hizmetleri neticesinde ziyaretçi yoğunluğunun giderek arttığına dikkat çekti. Albayrak, otopark ve karavan parkın yapımının tamamlanmasıyla bölgeyi araç trafiğine kapatmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.Lojistik Köy En İyi Proje Ödülüne Layık Görüldü

18.11.2016 07:48

Samsun da Uluslararası standartlarda lojistik bir merkez kurulması için yapılan çalışmalarda sona yaklaşılırken bu yıl 10. su düzenlenen Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarı na katılan Samsun Lojistik Merkezi, en iyi proje dalında jüri özel ödülüne layık görüldü.

Lojistik Köy En İyi Proje Ödülüne Layık Görüldü

Dört ulaşım alt yapısının buluştuğu stratejik konumu, tarım ve sanayi potansiyeli, uluslararası ilişkiler ağına yakınlığı, enerji koridorları üzerinde olması gibi özellikleriyle Türkiye nin lojistik alanındaki belirleyici kentlerinden biri olan Samsun, bu alandaki hedefine emin adımlarla yürüyor.

Samsun da Uluslararası standartlarda lojistik bir merkez kurulması için yapılan çalışmalarda sona yaklaşılırken bu yıl 10. su düzenlenen Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarı na katılan Samsun Lojistik Merkezi, en iyi proje dalında  jüri özel ödülüne layık görüldü.

Samsun u ulusal ve uluslararası pazarda söz sahibi yapmak üzere Tekkeköy de yükselen Samsun Lojistik Merkezi, İstanbul Fuar Merkezi nde gerçekleştirilen Logitrans Transport Uluslararası Lojistik Fuarı nda sektörün her kesiminden dünya devleri arasındaki yerini aldı.

Fuar ile birlikte eş zamanlı olarak bu yıl yedincisi düzenlenen Atlas Lojistik Ödülleri sahiplerine verilirken, jüri özel ödülüne layık görülen Samsun Lojistik Merkezi sektörün ilgi odağı haline geldi.

22 ülkeden 220 katılımcı firmanın yer aldığı ve 54 ülkeden 15 bini aşan yerli yabancı katılımcı profilinin ziyaret ettiği fuarda Samsun Lojistik Merkezi ne verilen jüri özel ödülünü, Samsun Ulusal ve Uluslararası Lojistik Merkezi İşletmeciliği Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz adına Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel aldı.

Sektörün gelişimine yönelik yeni fırsatlar ve katma değer oluşturmayı hedefleyen fuarda, Samsun Lojistik Merkezi bir stand açarak yerli, yabancı firmalara ve ziyaretçilere kendini tanıtma imkanı buldu.

Şehir merkezine 15 km, Samsun Limanı ana girişine 20 km, Çarşamba Havaalanı na ise 10 km uzaklıkta bulunan Samsun Lojistik Merkezi, 680.000 m2 lik bir alan üzerinde yükseliyor.

Tekkeköy de yapımı devam eden merkez, ilk etapta 80.000 m2 üzerine kurulu depo alanına sahip olacak. Tır Parkı, Konteyner Parkı, Demiryolu hattı ve müştemilatı, Kamu ve Sosyal Tesis Alanları, Gümrük hizmetleri,  Akaryakıt Satış İstasyonu ve gerekli diğer tüm alt yapının yer aldığı dev yatırım, önümüzdeki yılın Ağustos ayında tamamlanacak.

Samsun Ulusal ve Uluslararası Lojistik Merkezi İşletmeciliği Anonim Şirketi tarafından işletilecek merkeze,  Samsun Büyükşehir Belediyesi yüzde 40, Tekkeköy Belediyesi yüzde 10,  Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yüzde 25, Samsun Ticaret Borsası yüzde 15, Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi ise yüzde 10 hisse oranı ile ortak bulunuyor.

Samsun Lojistik Merkez projesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nın program otoritesi olduğu bölgesel rekabet edebilirlik operasyonel programı kapsamında desteklenerek Avrupa Birliği nin komisyon düzeyinde ülkemizde finansal anlamda desteklediği tek ve en yüksek bütçeli majör proje olma özelliğini taşıyor.