Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Üretici Alın Terinin Hakkını Alacak

07.11.2016 07:36

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Uluslararası ulaşım projelerine ev sahipliği yapan Samsun, Türkiye nin Lojistik Merkezi olacak. Lojistik köy ile artık üreticilerimizin malı tarlada heba olup gitmeyecek alın terinin hakkını alacak dedi.

Başkan YILMAZ:  Üretici Alın Terinin Hakkını Alacak 

Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi nin öncülüğü, Tekkeköy Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Merkez Organize Sanayi Bölgesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı nın da işbirliği ve destekleriyle Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik mahallesinde yaklaşık 680 dönümlük arazide yapım çalışmaları devam eden Lojistik Köy inşaatının yüzde 35 i bitti.

Karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu erişimi ile kombine taşımacılık imkanlarının olduğu depolama ve ulaştırma hizmetlerinin birlikte sunulacağı lojistik köyler Türkiye nin 2023 hedefleri kapsamında da büyük önem arz ediyor.

SAMSUN UN EKONOMİK ANLAMDA TARİHİ DEĞİŞİYOR

Samsun un ekonomik anlamda tarihini değiştirecek projelerden biri olan Lojistik Köy inşaat alanındaki çalışmaları yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 40 milyon avroluk proje olan Lojistik Köyün kuru-liman tipi bir yatırım olduğunu belirterek, Projenin Tekkeköy e yapılması tesadüf değil. Samsun-Ordu karayolu doğu-batı yönünde ana bağlantı yolu olup, aynı zamanda Samsun u Ankara ya bağlayan anayoldur. Samsun-Çarşamba demiryolu hattı, Lojistik Merkezi nin yanından geçmektedir. Dolayısıyla bu proje, kent ekonomisinin yanında bölge ve ülke ekonomisi için de çok önemli. Özellikle üretimiz için büyük avantajlar da getirecek. Çiftçimizin ürettiği ürün artık tarlada heba olup gitmeyecek alın terinin hakkını alacak dedi.

LOJİSTİK KÖY BÜYÜK BİR FIRSAT

40 milyon avroluk proje inşaatının yüzde 35 inin tamamlandığını ve 2017 de tamamen bitirileceğini belirten Başkan Yılmaz, Lojistik Köy Samsun u Orta Doğu, Orta Asya ve Kafkas ülkelerine açılan ithalat-ihracat kapısı haline getirecek. Samsun artık topyekün kalkınma yolunda sahip olduğu bölgesel avantajları en iyi şekilde kullanıyor. Lojistik Köy de büyük bir fırsat diye konuştu.

5 BİN KİŞİYE EKMEK KAPISI OLACAK

2023 hedeflerine ulaşmanın yolunun lojistik altyapısı güçlü Türkiye den geçtiğinin de altını çizen Başkan Yılmaz, projenin aynı zamanda istihdama büyük katkı sağlayacağını belirtti. Başkan Yılmaz, Samsun un gelişimi açısından büyük bir fırsat olan Lojistik Köy işsizlik nedeniyle başka şehirlere olan göçü durduracak. Burası aynı zamanda 5 bin vatandaşımıza istihdam kapısı olacak şeklinde konuştu.

Başkan Yılmaz a Lojistik Köy inşaat alanını incelemeleri sırasında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk ve proje yetkilileri de eşlik etti.Köprü Açılış Töreni Ertelendi

04.11.2016 06:33

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 milyon TL lik yatırımla hayata geçirilen Çarşamba Hacılıçay-Köklük Köprüsü ve Çevre Yolları nın 04.11.2016 Cuma günü yapılması planlanan açılış töreni, Eski Tarım Bakanlarından Korkut Özal ın cenaze merasimi nedeniyle ileriki bir tarihe ertelendi.


KİM DEMİŞ ERKEK İŞİ DİYE ......

04.11.2016 06:32

Şehrin hemen hemen her noktasında alın terleri var. Elleri ıslak, toprak içinde...

KİM DEMİŞ ERKEK İŞİ DİYE ......

Pek çoğu köyden göç ederek Samsun un yolunu tutmuş, Büyükşehir Belediyesi nin peyzaj düzenleme çalışmalarında kazma kürek sallayan kadın işçiler erkeklere adeta taş çıkartıyor. Hatta erkeklerin bir gün çalışıp kaçtığı işte onlar sürekli çalışıp evlerinin geçimlerine katkı sağlıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Peyzaj İşleri Şube Müdürü Havanur Denizcigil, İş arayan gençler kazma küreği bir gün eline alıp çalıştığında ertesi gün işe gelmiyor. Kadınlar bu işte daha iyiler dedi.  Samsun Büyükşehir Belediyesi, yaptığı çevre düzenlemeleri ile harabe alanları bile estetik güzellikle buluşturuyor. O alanlardan biri de Hançerli mahallesi Buğday Pazarı caddesinde toptancıların kullandığı yer. İş yerlerinin yıkılmasıyla elde edilen 2 bin metrekarelik alan, şimdi yeniden düzenleniyor.

HER NOKTADA ALIN TERLERİ VAR

Peyzaj düzenleme çalışmalarında en dikkat çeken görüntü ise ellerinde kazma kürekle çalışan kadın işçiler. Samsun Büyükşehir Belediyesi nin peyzaj düzenleme çalışmalarında çalışan kadın işçiler yaptıkları işle erkeklere bile taş çıkartıyorlar. Şehrin hemen hemen her noktasında alın terleri var. Kentin en görünür yerlerinde karınca gibi çalışıyor, çoğu erkeğin yapamayıp kaçtığı işte kazma kürek sallıyorlar.

ERKEKLER BİR GÜN ÇALIŞIP İKİNCİ GÜN GELMİYOR

Erkek işçilerden kadın işçilerin daha titiz ve dayanıklı olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Peyzaj İşleri Şube Müdürü Havanur Denizcigil, Kadınlarımızın birçoğu köyden şehre göç etmiş ailelerden. Köylerde de tarlada çalıştıkları için elleri daha yatkın. Şehirde iş arayan gençlerimiz kazma küreği ellerine alıp burada bir gün çalışıyorlar ertesi gün ellerimiz şişti deyip daha gelmiyorlar. Bu yüzden biz de kadın işçilerimizi çalıştırıyoruz. Hem işlerinde daha titizler hem de erkeklerden daha dayanıklılar. Kadınlarımıza da gelir kapısı oluyor. Aile bütçelerine katkı saplıyorlar diye konuştu.

KÖYDE ÇAPA SALLARDIK BURDA KAZMA KÜREK

Yaptığı işi severek yaptığını ve zorlanmadığını belirten işçilerden Fatma Kaynar da, Burada çalışan arkadaşlarımız vardı. Onların tavsiyesiyle çalışmaya başladım. 9 aydır burada çalışıyorum. Kazma kürek sallamak zor değil mi siz nasıl bu işi yapıyorsunuz diyenler oluyor bize ama bu iş zor gelmiyor. Zaten kolay iş var mı bu devirde. Köylerde tarlada sürekli çapa sallardık burada da aynı işi yapıyoruz. Pek fark yok aslında hem bildiğimiz işi yapıyoruz hem evimizin geçimine katkı sağlıyoruz diye konuştu. İşsizlikten yakınan gençlere de seslenen Kaynar, Herkes işsizlikten yakınıyor ama iş olunca da gelmek istemiyorlar. Masa başında rahat iş olsun istiyorlar. Birçok genç erkek kardeşimiz buraya geldi bizle beraber bir gün çalıştı ama ertesi gün bir daha gelmek istemediler ifadelerini kullandı.Büyükşehir Gizemli Yolculuğa Işık Tutuyor

04.11.2016 06:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Atayolu nda yapılan çalışmaları inceleyerek, Atayolu nda yapacağımız çalışmalar Atatürk ün Samsun dan Amasya ya ulaşan yolculuğuna ışık tutacak dedi.

Büyükşehir Gizemli Yolculuğa Işık Tutuyor

Mustafa Kemal Atatürk ün 19 Mayıs 1919 da Samsun a ayak bastıktan sonra Amasya ya kadar uzanan yolculuğunun geçtiği yolda yer alan tarihi yapıtların canlandırılması için çalışmalara başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi yol üzerinde yer alan köprü, menfez ve tarihi binaların restorasyonuna hız kesmeden devam ediyor.

GİZEMLİ YOLCULUĞA IŞIK TUTACAĞIZ

Samsun un çıkışına kadar olan yol üzerinde incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bu yolun Samsun un tarihi için büyük önem ifade ettiğini belirterek, Samsun umuzla özdeşleşen bir tarih olan 19 Mayıs 1919 günü Samsun a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk o günün şartlarında birçok zorlukla bu yol güzergahından geçerek Amasya ya kadar ulaştı. Bu yolda yer alan köprüler, hanlar, menfezler şu anda oldukça kötü durumda. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak buralarda çalışmalara ilk olarak Atatürk ün konakladığı evleri koruma altına alarak başladık. Kavak ve Havza da bulunan evlerde gereken çalışmaları yaparak buraları turizme kazandıracağız. Atayolu üzerinde yapacağımız çalışmalar ile Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun dan Amasya ya ulaşan gizemli yolculuğuna ışık tutacağız dedi.

ÇALIŞMALAR TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARDI

Osmanlı ve karayolları arşivlerinde yer alan harita ve belgelerin incelenerek yolun gerçek güzergahının gün yüzüne çıkarıldığını söyleyen Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; Samsun dan başlayan Milli Mücadele yolculuğunun Kavak ve Havza da geçen kısmı hiçbir tarih kitabında net olarak anlatılamadı. Bu zamana kadar Atayolu diye bildiğimiz yol aslında Atayolu değilmiş. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız araştırmaların sonucunda yolun gerçek güzergahını ortaya çıkardık. Atatürk ün ve kurmaylarının bilinenin aksine Osmanlı dönemine ait yoldan Amasya ya ulaştığını gördük. Ve Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak gereken çalışmaları başlattık. Yaptığımız bu çalışmalar Atayolu nun tarihinin gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir kaynak olacak.Kuş Cenneti nde Hayvan Ölümleri Azaldı

03.11.2016 07:56

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Türkiye nin en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde yaban hayvanlarının tedavisi için kurduğu ilk yardım rehabilitasyon kliniği, amacına ulaştı.

Kuş Cenneti nde Hayvan Ölümleri Azaldı

Klinikte oluşturulan konforlu dış bakım ortamı ve uygulanan başarılı tedavi yöntemleriyle hayvan ölümleri, büyük oranda düştü. Bugüne kadar tedavi edilen çeşitli türden çok sayıdaki yabani hayvan, doğal yaşamlarına geri döndürüldü.

Ormanlık alanda doğaya uygun ahşap malzemeler kullanılarak yapılan ve geçen yıl hizmete giren Büyükşehir Belediyesi Kuş Cenneti İlk Yardım Rehabilitasyon Kliniği, yaban hayvanları için hayati önem taşıyor. Ülkede yaban hayat sahaları içinde belediyeye bağlı kurulan ilk ve tek rehabilitasyon kliniği olan tesis, konforu ile göz kamaştırıyor. Klinikte 1 muayene ve operasyon odası, 8 iç bakım kabini, 6 dış bakım odası, öksüz yavruların vücut ısılarını dengede tutmak için 1 adet küvez bulunuyor.

Yaralanma, ağır travma ve ateşli viral enfeksiyonlar sebebiyle yaban hayvanlarına acil müdahale eden veterinerler, tedavi ve operasyonları biten hasta hayvanları rehabilitasyon için içleri ahşap tünekler, yaprak dallarıyla süslü dış bakım odalarına bırakıyor. Burada hasta ve yaralı hayvanlar, stresten uzak ve doğal yaşamdan kopmadan tedavilerinin tamamlanmasını bekliyor.

Rehabilitasyon kliniği sayesinde daha önce acil müdahale edilemediği için yaşanan yabani hayvan ölümleri de en aza indi. 1 yılda başta gündüz yırtıcılarından şahin olmak üzere, gece yırtıcılarından Peçeli Baykuş, Kulaklı Orman Baykuşu, Alaca Baykuş, Puhu, Su kuşlarından Gümüş Martı, Akbalıkçıl, Küçük Akbalıkçıl, Gri Balıkçıl, Balaban gibi çeşitli türlerden 144 yaban hayvanı tedavi edildi. Tedavi edilen en sık türlerin başında ise Delice Doğan, Atmaca, Kerkenez, Ebabil kuşu geliyor. Bunlardan 120 si doğaya salınırken, doğal yaşamına dönemeyecek 16 hayvan ise uyutuluyor. 2’si Baykuş, 1 i Orman Baykuş u, 2 si Martı, 1 i Leylek, 1 i Kızıl Şahin ve 1 i Yaban Güvercini olmak üzere 8 hayvanın ise tedavileri devam ediyor.

YETİM YAVRULARA ANNE ŞEFKATİ

Kliniğe Nisan ve Mayıs aylarında çok sayıda annelerini kaybetmiş yetim yaban hayvanları getirildiğini ifade eden veteriner hekim Paria Tabatabaei, bu hayvanlara da anne şefkatiyle yaklaşıp sahip çıktıklarını kaydetti. Daha çok Peçeli Baykuş, Alaca Baykuş ve Leylek yavrularının geldiği bilgisini veren Tabatabaei, Yavrularımız kliniğimize geldiğinde getiren kişinin bilgisi dahilinde ilk etapta yuvanın nerede olduğunun tespitini yapıyoruz. Sonra yavruları kayıt altına alıyoruz. Eğer anne hayatta ise yavruların travmatik bir yarası yok ise tedavilerini yapıp tekrar yuvaya bırakıyoruz. Annenin yaşayıp yaşamadığını bilmemiz gerekiyor.  Çünkü anne bakımı yavruların hem doğru besleme hem de avlanma içgüdülerin gelişmesi için çok önemli. Eğer anne yaşamıyor ise bakımlarını biz yapıyoruz. Tüylerine bakarak yavruların yaşını tespiti ediyoruz. Buna göre de uygun mama ve gıda takviyeleri veriyoruz. Vücut ısılarını kontrol edemeyecek kadar küçük olanları küvezlere alıyoruz. Yavrular tamamen yavru tüylerini attıktan sonra rehabilitasyon alanımıza bırakıyoruz. Burada içgüdüsel olarak uçmayı öğreniyorlar. Doğaya dönüşlerinde ise alındıkları yuvanın yakınlarında bir alana bırakıyoruz. şeklinde konuştu.