Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Başkanlık Sistemi ile Yeni Bir Türkiye olacak

14.11.2016 08:20

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Başkanlık sistemi ile yepyeni bir Türkiye inşa edilecek. Türkiye tüm sıkıntılardan arındırılacak dedi.

Başkan YILMAZ: Başkanlık Sistemi ile Yeni Bir Türkiye olacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz A Haber de yayınlanan Ajans Hafta sonu programına katılarak başkanlık sistemi ve Samsun ekonomisi hakkında açıklamalarda bulundu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ SORUNLARI ÇÖZECEK

A Haber stüdyolarında Barış Keskin in konuğu olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, başkanlık sisteminin hayata geçmesiyle birlikte Türkiye de köklü bir değişikliğin yaşanacağına dikkat çekerek,  Türkiye nin tüm sıkıntılardan rafine edilmiş, arındırılmış bir sisteme ihtiyacı var. Güvensizliğe, iç çatışmalara dayalı mevcut sistemle Türkiye nin hedefleri olan 2023 e, 2025 e ulaşması imkansız görünüyor. Onun için yeni Anayasamızla, başkanlık sistemimizle, yepyeni bir frekansla Türkiye yi yeniden inşa etmemiz lazım. Kendi içimizde bile birçok bürokratik engelle karşılaşıyoruz mevcut sistemde. Sadece bürokrasi hazretlerinin değil kafaların da bu yeni anlayışla birlikte modifiye olması gerektiğini düşünüyorum. Başkanlık sistemi ülkemiz adına çok hayırlı olacaktır.  dedi.

SAMSUN SANAYİLEŞMEDE TÜRKİYE ORTALAMASINI YAKALAYACAK

Samsun da tarımın gelişmesi için kırsal kalkınmayı desteklediklerini ve sanayileşmenin önünü açtıklarını da belirten Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü;

Samsun sanayileşmede Türkiye ortalamasını biraz altında bulunuyor. Biz şimdi kentimizi Türkiye ortalamasına getirmek için çalışıyoruz. Türkiye nin 2 – 3 tane lojistik organize sanayilerinden bir tanesi Samsun da 40 milyon euroluk bir AB hibesiyle yapılıyor. Gıda OSB her gün biraz daha büyüyor. Havza da devletimiz bir OSB yapıyor bizler katkı veriyoruz. Vezirköprü de, Çarşamba da yakında OSB çalışmaları başlayacak. Samsun da, Bafra da ve Kavak da var. Gıda OSB miz, Lojistik OSB miz derken büyük bir sanayileşme gerçekleşiyor kentimizde. Samsun kara, demir, deniz ve hava yolu ulaşımını kullanabilen sayılı şehirlerden birisi. Sahip olduğumuz bu ulaşım altyapısının gelişmişliğini bir Lojistik OSB ile desteklemek istiyoruz. Antalya da portakal ihraç edecek bir ihracatçı arkadaşımız ürününü tıra yükleyecek ve Samsun a getirecek. Burada ihraç edeceği ülkelerden fiyat alacak. Aldığı fiyat eğer düşükse Lojistik OSB mizde soğuk hava depolarında ürününü bekletecek ve fiyatların yükselmesini bekleyecek. İşte bu altyapı şu anda Samsun da yapılıyor.Başkan YILMAZ: Atayolu, Vatan Sevgisi Aşılayacak

14.11.2016 08:19

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Atayolu nun ziyaretçilere Türkiye Cumhuriyeti nin çok zor şartlarda kurulduğunu anlatacağını söyledi.

Başkan YILMAZ:  Atayolu, Vatan Sevgisi Aşılayacak 

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun a çıkmasının ardından başlayan zorlu yolculuğun geçtiği Atayolu üzerinde yaptığı çalışmalar tüm Türkiye nin dikkatini çekti.  Atayolu,  Atatürk ün Samsun dan Amasya ya yaptığı zorlu yolculuğunu konu edinen bir açık hava müzesi olacak.

ATAYOLU VATAN SEVGİSİ AŞILAYACAK

Samsun Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu üyeleriyle bölgede incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Atatürk Samsun a çıktıktan sonra yaklaşık bir ay boyunca burada kaldı. Kavak, Havza üzerinden Suluova ya geçerken Ermeni çeteleriyle karşılaşmamak için farklı yolları kullandığını tespit ettik. Özellikle Havza’da uzun süre kaldı. Ama Havza ya gidene kadar ne zorluklar çektiğini kimse bilmiyor. Biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu yolculuğa gün yüzüne çıkarmak için ilk ışığı yaktık. Çalışmalarımızı başlattık. Projemizde o günlerin zorluklarını gözler önüne sermeyi, bu devletin ne denli zor kurulduğunu anlatmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken tarihçilerimizin, ilgili kurumların da bilgi ve önerilerinden faydalanıyoruz. İnanıyorum ki burayı ziyaret edenler Türkiye Cumhuriyeti nin nasıl, ne zor şartlarda kurulduğunu anlayacak ve vatan sevgisiyle bir kez daha aşılanacak. dedi.Başkan YILMAZ dan 10 Kasım Mesajı

10.11.2016 06:29

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün ölüm yıldönümü dolayısıyla anma mesajı yayımladı.

Başkan YILMAZ dan 10 Kasım Mesajı

Türk milleti için 10 Kasım, bir matem günü olmaktan çok, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yaşayacak olan Büyük Önder Atatürkü anma ve düşüncelerini anlama günüdür diyen Başkan Yılmaz, Türk Milletinin Türkiye Cumhuriyeti nin bütünlüğüne kasteden, cennet vatanımızı bölmek ve parçalamak isteyenlere karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün başlattığı Kurtuluş Savaşı Ruhu  ile mücadele ettiğini dile getirdi.

Başkan Yılmaz, Milletimiz Kurtuluş Savaşı nda olduğu gibi demokrasimizi hedef alan iç ve dış düşmanlara karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün rehberliğinde verdiği destansı mücadeleyi bugün de sürdürüyor. diye konuştu.

Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün düşünce ve ilkelerinden aldığı ilhamla ilerlemesini sürdürdüğünü kaydeden Başkan Yılmaz, Türkiye yi çağdaş uygarlık düzeyine eriştirmek hepimizin ortak hedefidir. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ü aramızdan ayrılışının 78. yıldönümünde bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum dedi.Başkan YILMAZ: Üretene Her Zaman Destek Olduk

10.11.2016 06:29

Gelişen ekonomilerde finansal sıkıntıya düşen ve nakit akışında aksaklık yaşayan Kobi lerin, en doğru bilgiyi aldığı Faktoring desteği ile Kobi lerle güçlü ve güvenli yarınlara  buluşması Samsun da gerçekleştirildi. Finansal Kurumlar Birliği öncülüğünde gerçekleşen buluşmada uzman isimler Kobi lere finansmanda nefes aldıracak yöntemleri anlattı.

Başkan YILMAZ:  Üretene Her Zaman Destek Olduk 

Gazeteci Noyan Doğan ın moderatörlüğü ile yapılan ve Habertürk TV den canlı olarak yayınlanan buluşmanın başında  Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz birer konuşma yaptı. Diğer katılımcılar ise, Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cantekin, Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çağatay Baydar , BDDK Bankacılık Baş Uzmanları Onur Vural ve Ercan Kurt, Orta Karadeniz Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Emin Bahri Uğurlu oldu.

Türkiye nin üreten kentlerinde düzenlenen ekonomi panellerinden birine Samsun olarak ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun limanları, serbest bölgesi ve Türkiye nin ilk lojistik köyü ile Karadeniz in lojistik üssü konumunda bir şehir oldu. Küresel rekabetin hız kazandığı günümüz dünyasında, üretimi, istihdamı, gelirimizi arttırmak için artık sınırları aşmak zorundayız. Büyükşehir Belediyesi olarak daima üretene destek olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Samsun un ekonomik anlamda tarihini değiştirecek projelerden biri olan Lojistik Köyümüz 2023 hedeflerimiz doğrultusunda da büyük önem taşıyor diye konuştu.KURTULUŞA GİDEN YOL AÇIK HAVA MÜZESİ OLACAK

09.11.2016 08:49

Mustafa Kemal Atatürk ün 19 Mayıs 1919 da milli mücadeleyi başlatmak için Bandırma Vapuru yla Samsun a gelişinin ardından Amasya ya giderken kullandığı 98 kilometrelik Ata Yolu 97 yıl sonra tekrar ortaya çıkarıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisinin tarihi belgeleri, Anıtkabir Kütüphanesi ve tarihçilerden aldığı bilgiler doğrultusunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün, silah arkadaşlarıyla Kurtuluş Savaşı nı başlatmak üzere 19 Mayıs 1919 da Bandırma Vapuru ile Samsun a geldikten sonra Amasya, Sivas ve Erzurum kongrelerini yapmak için Samsun dan Amasya ya gittiği 98 kilometrelik Ata Yolu nu ortaya çıkardı.

Yolun turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında kentteki ulusal ve yerel basın temsilcilerine gezi düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yolu bulmak için 1,5 yıl önce harekete geçtiklerini ve Osmanlı arşivlerindeki belgelerden ve 1957 yılına ait karayollarını gösteren haritalardan yararlanarak yapılan çalışmalar sonucunda Ata Yolu nun orijinal güzergahının belirlendiğini söyledi.

Başkan Yılmaz;  Atatürk ün 19 Mayıs 1919 sabahı saat 08.30 sularında Samsun a gelip, 2 gün Samsun da kalıp, daha sonra Havza ya, oradan da Suluova ya, oradan da Amasya ya hareket ettiği güzergahı geziyoruz. Atatürk ün Samsun a çıkışıyla ilgili tarihi olaya ev sahipliği yapmış bir şehir olduğu için Samsun şehrinin yerel yönetimi olarak bizde bu tarihi olayı bir marka değerine dahil eden, aynı zamanda bu tarihi olayı bir tarihi turizmi değeri haline getiren bir misyonu benimsedik ve Atatürk ün Samsun dan çıkıp, Havza ya, Havza dan da Suluova ya gidinceye kadar ki kat ettiği güzergahı, bu güzergahtaki konakladığı yerleri, Atatürk ün Havza da kaldığı oteli, yol boyunca konakladığı evleri veya yol boyunca uğradığı kahve içtiği, ayran içtiği köy evlerini ihya ederek bu güzergahı tarih turizmine altlık yapılabilecek açık hava müzesine dönük bir çabanın içerisindeyiz dedi.

ATAYOLU TARİH TURİZMİNİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI OLACAK

Atayolu nun tarih turizminin önemli bir parçası haline gelmesini hedeflediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, Buranın tarih turizme açılmasından sonra çocuklarımızın, gençlerimizin, gelecek nesillerimizin Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna giden yoldaki Atatürk ün Samsun dan Havza ya, Havza dan Suluova ya, oradan da Amasya ya kat ettiği güzergahtaki yolun özelliklerini öğrenirken, aynı zamanda 1919 yılının şartlarını da öğrenirler diyerek, bu yolu eski hallerini, eski fotoğraflardan bulduğumuz belgelerle o yolları donatarak bir açık hava müzesi haline getirip, burayı tarih turizmin önemli bir parçası haline getirmeyi hedefliyoruz. Yolun Samsun dan Mamur dağına kadar olan ve Mamur dağını geçip Çakallı Hanına kadar olan bir kesimi var ve burası 35 kilometre, bu 35 kilometrede Avdan köyünde(mahalle) Atatürk ün kaldığı, bir köy evine uğradığı, orada bir kahve içtiği söyleniyor. Tarihçilerimiz ve üniversitedeki hocalarımız bunları belgelerle ortaya koyuyorlar. O süreci ve o tarihi izleri ihya etmeyi düşünüyoruz. Yol üzerinde o yıllardaki kullanılmış olan tarım aletleri, ulaşım araçları, kanı arabaları, pulluklar, samanlıklar, yol boyundaki namazgahlar, çeşmeler, yalaklar gibi şeyler yerleştireceğiz. Samsun dan Suluova ya kadar tarih turizmi turları başlatırız. Bu turlarda Atatürk ün 1919 yılında Samsun dan Havza ya kadar geldiği araçlardan 10 tane yapacağız. Bunları da Samsun dan Havza ya kadar insanları Atatürk ün geçtiği bu yolda o günün şartlarını ve zorluklarını yaşatarak Amasya il sınırına kadar gelmesini sağlarız. Böylelikle Samsun turizmine bu katkıyı oluştururuz. Çocuklarımız ve geçlerimiz bu güzergahı gördükçe 1919 yılının şartları böyleymiş diyecekler diye konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun da Mıntıka Palas ta kaldıktan sonra 25 Mayıs'ta Havza ya vardığı süre içerisinde yaşadığı sıkıntılı ve zorlu yolculuğun yeniden canlandırılacağını dile getiren Başkan Yılmaz, TBMM ve Anıtkabir Kütüphanesinden alınan bilgi, belge ve fotoğraflarla yolun tarihi değerini anlatacağız. Eski yapılar restore edilecek. Kağnı arabaları konulacak. Atatürk ün kullandığı bu yol, açık hava müzesi olacak. diye konuştu.