Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Kadınlar Kalkınmada Önemli Rol Oynuyor

23.11.2016 07:37

El Veren İnsanlar (ELVİN) Derneği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle 2015 tarihinde başlayan Kadın Liderler Akademisi projesinin kapanış ve sertifika töreni yapılırken, Samsun Muhtarlar Derneği ile ELVİN Derneği arasında da Mahallemle Elele projesi protokolü imzalandı.

Başkan YILMAZ:  Kadınlar Kalkınmada Önemli Rol Oynuyor

ELVİN Derneği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde, Eylül 2015 tarihinde başlayan ve Eylül 2016 tarihine sona eren, 42 konu başlığının ele alındığı dalında uzman 28 ve gönüllü kuruluşların destek verdiği Samsun Kadın Liderler Akademisi projesinin kapanış ve sertifika töreni yapıldı. Törende ayrıca, Samsun Muhtarlar Derneği ile ELVİN Derneği arasında da Mahallemle Elele projesi protokolü imzalandı.

Bir otelde düzenlenen kapanış, sertifika ve imza törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ELVİN Derneği Başkanı Yeşim Gürsoy, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Avustralya İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, mahalle muhtarları, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri katıldı.

Proje hakkında bilgi veren ELVİN Derneği Başkanı Yeşim Gürsoy, Projemiz kadın sivil toplum kuruluşlarının insan kaynakları kapasitelerini güçlendirmek, karar alma süreçlerine etkin katılımlarını sağlamak, STK lar ve yerel idareler arasında işbirliğini artırmak, deneyim paylaşımlarını sağlamak ve en önemlisi cinsiyet tabanlı bütün sorunları dikkat çekip kadın ve kız çocuklarının haklarının iyileştirilmesine katkı sağlayıp sorunların toplumsal farkındalık boyutu artırarak karar mekanizmalarının süreçlerinde doğru ve etkin rol oynamak amacıyla planlanmış ve 16 hafta 42 konu başlığı ile birbirinden değerli akademisyenler konusunda uzman kişiler tarafından eğitim sürecini tamamlamıştır. dedi.

KADINLAR ÜLKE KALKINMASINDA ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

Türk kadınının üzerine yüklenen sorumlulukları da aşarak ülke kalkınmasına destek olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kadının toplumdaki yeri sadece ev işleri ve çocuk yetiştirmekten ibaret değildir. Daha erkek egemen bir toplum olarak bilinen Orta Doğu toplumları arasında olan ülkemizde kadının her alanda ön plana çıktığı süreç devam ediyor. Ülkemizi yöneten Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, bakanlarımız, valilerimiz, belediye başkanlarımız, ülke nüfusunun yüzde 50 sini oluşturan kadınların toplumun bütün sosyolojik olaylarında daha aktif rol almaları için bir çaba içerisinde. Ülkemiz, kadınların daha aktif olarak hayata atıldığı önemli bir değişim ve dönüşüm içinde. Ama bu dönüşüm kısa sürede olmuyor, zaman gerektiriyor. Mücadele gerektiriyor. Hanımefendilerin, sosyal hayatta, ekonomide aktif rol almalarını etkileyen en önemli sıkıntı, tamamen onlara bırakılmış olan ev işleri, çocuk yetiştirme ve de evlerindeki sorumluluklardır. Ama kadınlarımız artık onları yapmakla birlikte sosyal hayatta da etkin bir şekilde rol alacağız diyorlar. Buradaki kadınlarımızda aynı şekilde üzerlerine yüklenilmiş olan sorumlulukları aşmış, toplumsal anlamda ülkemizin geleceğe dönük olan kalkınma hamlesine katkı veriyor. Samsun da özellikle ELVİN Derneği bu konuda önemli bir mücadele içerisinde. Bir yıla sığdırılamayacak kadar güzel işler yapmış olmak basit bir olay değildir diye konuştu.

KADININ FENDİ HERKESİ YENDİ

Ülkenin kalkınmasına katkı sağlamak için kadınlardan destek alınması gerektiğini ifade eden Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kadının fendi herkesi yendi. Aslında erkeği yendi ama oradaki fent kelimesi kurnaz anlamına geliyor. Kadın isterse her şeyi başarır anlamındadır. Samsun, özellikle kadın girişimciler ya da kadının hayata bakışı itibariyle başka illerimiz gibi değil. Daha liberal, daha demokrat ve bu konuda daha hoş görülüler. Bu bize aynı zamanda rahat hareket etme imkanı tanıyor. Diğer taraftan da bu tarz faaliyetler yapılırken, başka illerde taşın altına elini sokan çok fazla insan bulamazken, Samsun daha cömert davranıyor. Onun için de bizim işimiz biraz daha kolay. Köyden gelen bir hanımefendinin neler yapabildiğini, ne kadar başarılı bir noktaya taşındığını hep beraber görüyoruz. Biz kadınlarla rekabete girdiğimizde, erkeklerin kıskançlık duyguları öne çıkıyor. Hemen bayanları bastırmaya çalışıyoruz. Kabul etmek gerekir ki, hayatı birlikte değerlendirme, özellikle Samsun u, sonra ülkemizi, daha sonra da dünyayı kalkındırmak adına çok ciddi mücadele içerisinde olmamız gerekiyor. Kadınları yetenekleri olduğu alanlarda değerlendirdiğinde ne kadar başarılı olduklarını görüyoruz. Bizim şehrimizde, hem ülkemizde birçok gereksiz tartışmaları kenara bırakarak, özellikle yatırım amaçlı, ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamak amaçlı yapılacak olan faaliyetlerde kadınlardan ciddi anlamda destek almamız gerekiyor. Bu son aylarda yoğun bir şekilde talep edilir olunuyor. 15 Temmuz u takip eden gece ve günlerde bizim en çok meydanda gördüğümüz insanlar bayanlardı. Kucağında çocuğunu uyutanlar, evinde kocasına yemeği verdikten sonra sabaha kadar meydanlarda bekliyorlardı şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Eylül 2015-Eylül 2016 tarihleri arasında 42 konu başlığının ele alındığı, 28 akademisyen ve gönüllü kuruluşların destek verdiği Samsun Kadın Liderler Akademisi Projesi ne katılan 70 kişi sertifikalarını aldı.

Sertifikaların ardından da Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk ile ELVİN Derneği Başkanı Yeşim Gürsoy arasında Mahallemle Elele projesinin imza töreni yapıldı.

Sertifika ve imza törenlerinin sonunda DEİK Avustralya İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield ve Uzman Gökhan Okçu sunum gerçekleştirdi.DARBE GİRİŞİMİNİ ANLATTILAR

22.11.2016 08:15

Samsun Büyükşehir Belediyesi, hain terör örgütü FETÖ nün 15 Temmuz daki darbe girişiminde medyanın rolünü mercek altına aldı.

DARBE GİRİŞİMİNİ ANLATTILAR

Moderatörlüğünü Gazeteci-Yazar Süleyman Özışık ın yaptığı  Ulusal ve Uluslararası Medya Boyutuyla 15 Temmuz  konulu konferansta Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek, Haber7.com Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci-Yazar İbrahim Erdoğan ve İnternethaber.com Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Özışık darbe girişimi gecesini ve medyayı anlattılar. Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen konferansa AK Parti Milletvekili Hasan Basri Kurt, Vali İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz ve vatandaşlar katıldı.

ÖZIŞIK: EROL OLÇAK 200 METRE ÖNÜMDE ŞEHİT DÜŞTÜ

Konferansın ilk konuşmasını yapan Hadi Özışık, 15 Temmuz gecesi Ensonhaber in sahibiyle telefonla konuşuyorduk. Birden bir sessizlik oldu. Serkan benden 100 metre öndeydi. Abi tanklar var diyerek telefonu kapattı. Daha sonra darbe girişiminin yaşandığını öğrendik. Editör ekibimiz beni arayarak ne yapacağız? diye sordu. Ben de,  demokrasinin yanında olacağız dedim ve tam gaz herkes haber merkezine gelerek darbenin karşısında durmaya davet ettim. Tüm ekibimiz el ele vererek demokrasiye sahip çıktı. HDP ye oy veren AK Parti ye karşı olan bir delikanlı bana, bu gece o gece değil  diyerek tankların karşısında durdu. Köprüde millet bu gece sabaha kadar ölsek de kalsak da direnelim diyordu. Erol Olçak benim 200 metre önümde şehit düştü. Hastaneye ilk gidenlerden birisi de bendim. Ayrışmanın adeta tavan yaptığı günlerdeyken insanlar 15 Temmuz gecesi adeta tek vücut oldu. 15 Temmuz gecesinde Hande Fırat ın yapmış olduğu yayınları kimse inkar edemez. Hande Fırat ın Cumhurbaşkanımıza bağlandığı andan itibaren Doğan Grubu darbe girişimine karşı büyük bir mücadele verdi. O mücadeleden sonra CNN Türk hepimizin oldu. Biz Türkiye nin en sorumlu medyasıyız. İnternet medyasının bir yasası yok. Bunun için de çok uğraş veriyoruz. Yasası dahi olmayan internet medyası 15 Temmuz gecesi büyük bir sınav verdi dedi.

ERDOĞAN: O GECE SİTEMİZİ SUSTURMAYA ÇALIŞTILAR

Haber 7 internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan ise, Milli mücadelenin başladığı şehirde 15 Temmuz u konuşmak benim için çok anlamlı. İnternet medyası çok hızlı gelişen ve rahat ulaşılan etkili bir mecra oldu. Herkesin elinde telefonla haberi alabildiği ve yayabildiği bir mecra. 15 Temmuz gecesinde hadisenin olduğu dakika hepimiz görevimizin başında ve daha etkin bir şekilde çalışma yürüttük. Darbecilerin whatsapp grubunda internet medyasının susturulması için emirlerin verildiğini öğrendik. Özellikle Haber 7 internet sitesinin susturulması için emirler verilmiş. Tüm medya o gece çok önemli bir mücadele verdik diye belirtti.

ÇİÇEK: İSLAM YİNE İSLAM’LA BİTİRİLMEK İSTENDİ

Gazeteci yazar Nevzat Çiçek de, Rabbim bir daha darbeyi anlatmayı bize nasip etmesin. Ben Mısır da darbe sürecini yaşadığımda, bu sürecin bizim ülkemizde yaşanmaması için dualar ettim. O gece darbe girişimini öğrenince adeta şok oldum. Çoğu yerde bazı kesimin dışladığı roman vatandaşlarının Vatan Caddesi nde tanka karşı durduğunu gördüm. Vatan Caddesi ni geçemedikleri için İstanbul daki darbe girişimi de büyük oranda engellendi. 15 Temmuz yaşarken, bu neden oldu? sorusunu sormak lazım. Bu darbe girişimi iki amaç için yapıldı. Birisi İslam ın İslam dan uzaklaştırılması hareketi, diğeri ise yaşanan istikrarın önüne geçmekti. İslam dünyasına direk müdahale etmek isteyen Amerika 1982 yılından itibaren İslam a karşı İslam la bir savaş açtılar. İslam yine İslam’la bitirilmek istendi diye konuştu.Bir Tarih Daha Samsun la Buluştu

22.11.2016 08:14

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Şeyh Sadi Tekkesi Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi nin açılışı yapıldı.

Bir Tarih Daha Samsun la Buluştu

İlkadım ilçesi Çifte Hamam Caddesi üzerindeki Şeyh Sadi Tekkesi Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi'nin açılışına Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Aygün, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Emniyet İl Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Ünsal Ağaoğlu, meclis üyeleri, şehit ve gaziler dernek başkanları, şehit yakınları, gaziler, kumu kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Açılış öncesi konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Diril, Cennet vatan topraklarımızın her karışı aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin kanıyla hamur olmuştur. Aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin ölümsüz anılarının sergilendiği bu müzede yapmış olduğunuz vefalı gayretleriniz gözlerimizi yaşarttı. Sadi Tekkesi Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi ve Şehit ve Gazi Anı Evi olan bu eserlerin oluşumunda emeği geçenlere teşekkür ediyorum  dedi.

Açılıştan duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım ilçesinde yaşayan herkes bu caddeye girdiğinde burada bir tekkenin olduğunu bilir. Atatürk, Samsun da 19 Mayıs sabahı geliyor. Burada kalıyor ve buradan gittikten sonra Samsun halkı, Atatürk ün verdiği talimatın gereği olarak Samsun da bir direnişi örgütlemek üzere bu mütevazi mekanda toplantılar yapmaya başlıyor ve bizde bunun farkında değiliz. Bu bana çok zul geldi. Samsun da müdafai hukuk faaliyetleri, kuva-i milliye faaliyetlerin nerede olduğunu bilmemiş olmamız ve bununla ilgili bir envantere sahip olmayışımızın büyük bir eksiklik olarak gördük. Tarihçi Baki Sarısakal beni buraya getirdi ve gezdirdi diye konuştu.

Gençleri bu külliyeye getirerek milliliğin ne demek istendiğinin burada anlatılabileceğini vurgulayan AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Bugün milli kuvvetler, milli güçler, bu ülkenin tam bağımsız bir şekilde, bu ülkenin her türlü esaretten kurtulması sağlayan bir mekandayız. Büyükşehir Belediyemiz, belediyecilik anlamında birçok çalışmalarını yapıyor. Ama bazen bizim gönlümüze dokunan şeylerde yapıyor ki, Samsun un kimliğine, ruhuna, milli mücadelenin başlangıç şehrinin ruhuna yakışır, bugün önünde durduğumuz Şeyh Sadi Tekkesi bunlardan bir tanesidir. Bizler bugün bundan 100 sene önce benzer tartışmalarla günümüzü geçirirken, işte bugün millilik nedir, millilik denildiği zaman ne anlaşılması gerekir, gençlerimize ve kendi arkadaşlarımıza bu tip mekanlarla bunu ifade edeceğiz şeklinde konuştu.

Restorasyon çalışmasında emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Bu bölgenin Samsun evleriyle donatılması çok önemlidir. Şehit ve Gazi Anı Evi, Samsun a yakışır bir konuma oturdu. Tekke ve zaviyelerle ilgili kanunları okursanız, kapatılma gerekçelerini görürsünüz. Ama Sadi Tekkesi nin Milli Mücadele deki yerini, cumhuriyetin kuruluşundaki katkılarını gördüğümüzde de aslında 2 farklı örneği önümüze sermesi dolayısıyla da önem arz ediyor. 15 Temmuz a da işaret ediyor. Dini akımlardan yararlananların ülkeye, millete, vatana, bayrağa ne kadar katkı sağladığını bir taraftan görürken, zararlı akımların ülkeye, millete ne büyük bir badire atlattığını da görmüş oluyoruz. Diğer taraftan şehit yakınları ve gaziler zaman zaman uygun olmayan mekanlarda misafir ediliyorlar ya da buralarda dernekler, vakıflar kuruyorlar ve faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bu güzel mekan gerek şehit yakınlarının, gerekse gazilerin hem anılarını taşıyacak aynı zamanda onları bu mekanlar onların kendi evleri, dernekleri, vakıfları gibi kullanacaklar şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından Şeyh Sadi Tekkesi Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi ile Şehit ve Gazi Anı Evinin yapımında emeği geçenlere teşekkür belgesi verildi. Ardından külliyelerin açılışı yapıldı. Açılışta Vali Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz ve protokol üyeleri külliyedeki eserler hakkında bilgiler aldı.Samsun un İkinci Yerli Tramvayı Raya İndi

21.11.2016 06:35

Samsun Büyükşehir Belediyesi hafif raylı sistem hattının Gar-Tekkeköy arası ikinci etap yapımı kapsamında SAMULAŞ tarafından satın alınan 8 adet yerli tramvayın ikincisi raya indirildi.

Samsun un İkinci Yerli Tramvayı Raya İndi

Üretim ve testleri tamamlanarak 16 Kasım Çarşamba günü Bursa dan yola çıkan ikinci yerli tramvay dün akşam saatlerinde karayolu ile Samsun a ulaştı. Üniversite-Tekkeköy arasında yaklaşık 30 kilometrelik hatta yolcu taşımacılığı hizmeti veren hafif raylı sistem hattının yeni üyesi Panorama modeli tramvay, Gar İstasyonu nda gerçekleşen operasyon ile raya indirilerek hafif raylı sistem hattına dahil edildi.

Gar İstasyonu bölgesinden 04.00 te Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. Bakım ve İşletme binasına hareket etti. Gece yapılan çalışmada Samulaş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan, Samulaş idari ve teknik ekibi ile treni yapan firmanın satış müdürü Sunay Şentürk ve teknik kadrosu yer aldı.

5523 kodlu Panorama model hafif raylı sistem aracının işletme testlerine Samulaş ve firma ekibi başlarken, Üniversite-Tekkeköy hattında yapılacak performans testlerinin ardından ikinci yerli tramvay Samsun halkına hizmet vermeye başlayacak.Kuva-i Milliye Şehitler Müzesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi Açılıyor

21.11.2016 06:34

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen, Mustafa Kemal Atatürk ün, tarihi Havza mitingi öncesinde Samsun ahalisinin gizlice buluşup çetelerin saldırılarına karşı ilk direniş planlarının hazırlandığı Şeyh Sadi Tekkesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi, açılıyor. Tarihi külliye, ziyaretçilere kapılarını 21 Kasım Pazartesi günü Saat 16.00 da düzenlenecek törenle açacak.

Kuva-i Milliye Şehitler Müzesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi Açılıyor

Cumhuriyet tarihinin başlangıcı olan Samsun için Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi, büyük önem taşıyor.  Düşmana karşı ilk direniş eylem planlarının gizlice hazırlandığı tarihi tekke, Gazi Mustafa Kemal Atatürk e ilk halk desteğine ev sahipliği yapmıştı. Tekkeyi yıllar sonra bulup gün ışığına çıkan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, yıkılmak üzere olan külliyeyi yeniden restore ettirdi.  Müzeye dönüştürülüp ışıklandırılması tamamlanan yapıda şehitler ve gaziler de unutulmadı. Vatan uğrunda şehadet şerbetini içmiş şehitlerimizin anılarının da yaşatılacağı külliye, Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi Şehitler Müzesi ve Gaziler Anı Evi olarak hizmete girecek.

21 Kasım Pazartesi günü yapılacak olan Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi, Sadi Tekkesi, Şehitler Müzesi, Şehit ve Gazi Anı Evi nin resmi açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da katılacak. Başkan Yılmaz, Pazar mahallesi Çifte Hamam caddesi Aziz Efendi sokakta saat 16.00 daki açılış törenine tüm Samsunluları davet etti.