Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Çarşamba ya Yeni Üniversite Talebi

02.12.2016 07:56

Çarşamba Üniversite Derneği üyeleri Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret etti.

Çarşamba ya Yeni Üniversite Talebi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel ile Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde buluşan Çarşamba Üniversite Derneği heyeti ilçede bulunan Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü nün üniversiteye dönüştürülmesi ile ilgili görüşmelerin sağlanmasını ve kurulacak üniversiteye Yeşilırmak adının verilmesini talep etti.

ÜNİVERSİTE SAYISI ARTARSA EĞİTİM KALİTESİ YÜKSELİR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bir şehirde eğitim alanında yükseliş yaşanması için devlet üniversitelerinin sayısının arttırılmasının gerektiğini vurgulayarak, Samsun umuza yeni bir devlet üniversitesini kazandırmak bizler için oldukça önemli bir görevdir. Kapatılan Başarı Üniversitesi nin devlet üniversitesi olarak açılacağı yönünde bakanımız Akif Çağatay Kılıç beyin açıklamaları var. Çarşamba daki kampüste üniversiteye dönüştürülürse Samsun umuzda daha da kaliteli bir eğitim ortamı olur düşüncesindeyiz. Şehrin yöneticileri olarak üzerimize düşen görevi her zaman yapma tarafında olduk. Bu konuyla ilgili il başkanımızla birlikte gereken görüşmeleri sağlayacağız açıklamalarında bulundu.

ÇARŞAMBA YA DEVLET ÜNİVERSİTESİ KAZANDIRMAK İSTİYORUZ

Heyet adına açıklama yapan Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Hayırsever Mustafa Kemal Güneşdoğdu yeni bir devlet üniversitesinin alt yapısını sağlamak üzere tüm birikimini Çarşamba da fakülte binaları yaptırmaya harcadı. Üniversite ile yapılan protokollerin dayanağı ve kaynağı da bu şekilde. Eğer burası üniversiteye dönüştürülürse adının Yeşilırmak Üniversitesi olarak belirlenmesini istiyoruz. Çarşamba ya devlet üniversitesinin kazandırılması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bu noktada taleplerimizi ilgili bakanlıklara ve kurumlara iletmenizi temenni ediyoruz dedi.

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk ve Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt da yer aldı. Çarşamba Üniversite Derneği adına ziyarette bulunan Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği Başkanı Sadettin Sarıoğlu, AK Parti Çarşamba İlçe Başkanı Av. Halit Doğan ve Çarşamba Ticaret Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, Başkan Yılmaz ve Göksel ile bir süre sohbet etti.Alt Yapı Yatırımlarına Kış Molası

02.12.2016 07:55

Türkiye yi beyaza bürümeye başlayan kara kış, Samsun da da etkisini hissettiriyor. Sıcaklıkların ani düşüş yaşadığı Karadeniz in Başkenti nde güneşli hava, yerini sağanak yağmur ve kar yağışına bıraktı. Samsun Büyükşehir Belediyesi, etkili olan olumsuz hava koşulları sebebiyle ilçelerde sürdürdüğü alt yapı yatırımlarına mola vermek zorunda kaldı.

Alt Yapı Yatırımlarına Kış Molası

14 ilçede olağanüstü alt yapı yatırımlarına imza atan Samsun Büyükşehir Belediyesi, ilçeleri adeta şantiye çevirdi. Kırsal mahalleleri şehirlerarası otoban yolu gibi yüksek konforlu ve kaliteli beton, kuru beton ve sıcak karışım asfaltla birbirine bağlayan Fen İşleri Daire Başkanlığı, ayrıca yapımını tamamladığı köprülerle asırlık ulaşım problemlerine de son verdi.

İlçelerde ve mahallelerde her evin musluğundan  temiz su akıtmak için büyük çaba sarf eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ),  içme suyu ve kanalizasyon şebekesi yatırımları ile birçok mahalleye su getirdi. Yatırımlarla insan hayatının en temel ihtiyaçlarından içme suyuna mahallelerde çevre temizliği ve insan sağlığı sorunları da ortadan kalktı.

Yapımı tamamlanan alt yapı yatırımlarla yaşam konforu ve kalitesi artan mahalleleri yalnız bırakmayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, verdiği tarım ve hayvancılık destekleri ile köy ekonomilerini de geliştirmeye çalışıyor. Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, çiftçi ve hayvancılara fidan, tohum, yem ve gübre dağıttı.

Yapılan milyonlarca liralık yatırım ve destekler, köyden kente göçü, kentten köye dönüştürmeye başladı. Nüfusu artan mahalleler de kasabalaşırken, tarım ve hayvancılık daha sistematik, düzenli ve verimli yapılır hale geldi. Ancak olumsuz hava şartları ve yağışlar nedeniyle çalışmalara, geçici olarak ara verildi. Sağanak yağmur ve kar yağışının neden olduğu hizmet ve yatırım molasının, ilkbahara kadar sürebileceği belirtiliyor.

Yatırımlarla ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, ilçelerde planlanan tüm alt ve üst yapı yatırım çalışmalarına hava şartlarının olumsuzluğu sebebiyle ara vermek zorunda kaldıklarının bilgisini verdi. Genel Sekreter Yardımcısı Yurt, mevsim sıcaklıklarının ve şartlarının normale dönmesiyle hizmetlerin kaldığı yerden devam edeceğini kaydetti.Büyükşehir Kar Mücadelesine Hazır

01.12.2016 08:38

Ülke genelinde hava sıcaklıklarının düşmesiyle kış mevsimi gerçek yüzünü göstermeye başladı. Kar yağışı etkili olmaya başlarken, Samsun Büyükşehir Belediyesi de hazırlıklarını tamamladı. İl genelinde kış ayı boyunca yapılacak yoğun kar yağışıyla 200 iş makinesi ile 300 personel mücadele edecek.

Büyükşehir Kar Mücadelesine Hazır

Türkiye ye Batı dan giriş yapan kar yağışı, Samsun da da etkisini artırıyor. Vezirköprü, Ladik, Kavak ve Havza ilçelerinde kar yağışı başlarken, Samsun Büyükşehir Belediyesi de karla mücadele hazırlıklarını tamamladı. Ekiplerini kuran Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, 200 iş makinesi operatörü ile 300 kişilik ekibi teyakkuza geçirdi.

Geçen yıl başarıyla sonuçlanan karla mücadele çalışmalarını bu sene de aynı hızla yapacaklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, kar yağışından korkmadıklarını söyledi. Her ilçede ayrı ekip oluşturduklarını ifade eden Yurt, Bizim Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak örgütlenmemiz Karayolları Bölge Müdürlüğü ile örtüşüyor. Her ilçemizde şube müdürlüğümüz var. Ayrıca SASKİ Genel Müdürlüğünün de şube müdürlükleri var. Bütün halkımız geçen yıl  karla mücadelede nasıl bir performans sergilediğimizi gördüler. Bu konuda çok deneyimli ekiplerimiz var. Kar yağışından korkmuyoruz. dedi.

Hazırları tamamladıklarının altını çizen Genel Sekreter Yardımcısı Yurt, Şube müdürlüklerimizdeki görevli greyder, yükleyici, dozer, kar kürüme araçlarıyla kar yağışlarında mücadeleyi yapacağız. Kar bizim için korku değildir. Millet olarak da kar yağışının verimine inanıyoruz. Ne kadar çok kar yağarsa, tarımsal rekoltenin o kadar çok artacağını biliyoruz.  Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak karla mücadele çalışmalarını 24 saat boyunca gerçekleştiriyoruz. Bununla ilgili kar mücadelesi ihalemizi yaptık. Yeterli rekabet ortamı oluşmadığı ve verilen teklifler çok yüksek geldiği için iptal etmek zorunda kaldık. Aralık ayının 21 inde ihale tekrar edilecek. 21 Aralık a kadar ki dönemde eğer kar yağarsa ve mücadele gerekirse her türlü ekip ve ekipmanımız şu anda makine parklarımızda hazır olarak bekletilmekte. Bunların hepsi mobil makineler. Yağış olmadığı zaman yapım işlerinde kullanıyoruz. Kar yağdığı zaman da hemen zincirleri takıp kar mücadele mahallerine gönderiyoruz.  Belediyemize ve SASKİ Genel Müdürlüğü ne ait iş makinelerinin dışında ihtiyaç duyduğumuz makineleri de yüklenici firmalardan temin edeceğiz. Yaklaşık olarak 200 adet iş makinesi ve 300 personel ile kar mücadelesini yapacağız.  şeklinde konuştu.

ASILSIZ İHBARDA BULUNMAYIN

Asılsız ihbarlarda bulunulmaması konusunda vatandaşlardan hassasiyet beklediklerinin altını çizen Yurt, Geçmiş kar dönemlerinde asılsız ihbarlarla, kendi yollarının açılması için bizi oralara yönlendirmek isteyenler oldu. Hastam var, yaralım var vs. diyerek yanlış ihbarlarla bizi oralara çekiyorlar. Biz yetişmek için belki farkında olmadan daha acil olan bir yerdeki çalışmayı kesiyoruz, doğrudan ihbar gelen noktaya kaydırıyoruz. Gidiyoruz ki, ihbarın hiç aslı astarı yok. Adam arabasını garajdan çıkaramamış ya da evine giden yol kapalı, çarşıya gelememiş. Sırf bu yüzden bize yolu açtırdıkları oluyor. Bu tür asılsız ihbarların kendi kolaylıklarının sağlanmasının ötesinde başkalarının hayatını kaybetmesine sebep olacağını düşünmek gerekir.  Bu vebaldir. Bir insanın ölümüne sebebiyet vermek tüm insanlığın ölümüne sebep olmaktır. O yüzden bu tür ihbarlar yapılırken asıl gerekçe neyse o söylenmeli. Örneğin arabamın önüne kar geldi çıkartamıyorum yardımcı olur musunuz desinler. Biz elimiz rahatladığında gider onu da kurtarırız.  ifadelerini kullandı.Büyükşehir den Raylı Sistem Hat Güvenliği Toplantısı

01.12.2016 08:37

Yeni hizmete giren Gar-Tekkeköy Kavşağı raylı sistem hattında meydana gelen kazanın ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi nde ilgili tüm birimlerin katılımıyla güvenlik toplantısı yapıldı. Toplantıda, bir daha üzücü kazaların yaşanmaması için artırılacak güvenlik tedbirleri masaya yatırıldı.

Büyükşehir den Raylı Sistem Hat Güvenliği Toplantısı

Fen İşleri Daire Başkanlığı nda gerçekleşen Raylı Sistem Hat Güvenliği Toplantısı na Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam, yüklenici firma Metroray ın Genel Müdürü Cengiz Atalar, işletmeci SAMULAŞ A.Ş, yetkilileri, kontrolör ve mühendisler katıldı.

Yaklaşık 2.5 saat süren toplantıda raylı sistem hatlarından geçen yaya ve sürücülere karşı ekstra alınması gereken tedbirler görüşüldü. Teknik, sinyalizasyon ve mekanik açıdan hatlarda ve tramvaylarda bir hata veya kusurun tespit edilemediğinin anlaşıldığı toplantıda sürücü ve yaya dikkatsizliklerine veya ön yargılarına ilişkin daha fazla tedbir alınması kararlaştırıldı.

29 Kasım günü Tekkeköy ilçesi Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu önündeki raylı sistem durağında yaşanan kazaya ve toplantıya ilişkin değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, kazada hayatını kaybeden 75 yaşındaki Muhammet Tüfek e Allah tan rahmet, yakınlarına da sabır ve başsağlığı diledi. Yurt, Acı bir olay yaşadık. Yaşlı bir vatandaşımız, insanın hiç girmemesi gereken tren yoluna girerek, tüm ikazlara rağmen rayların üzerinde yürürken kendini adeta trenin altına bırakmasıyla trenimizin duramayıp çarpmasıyla hayatını kaybetti. Bugünkü toplantımız da bu kazaların bir daha yaşanmaması adına hat güvenliğini artırıcı ilave tedbirler almaya yönelikti. Olayla ilgili incelemelerimiz ve araştırmalarımız ise devam ediyor. diye konuştu.

GEÇİŞ HAKKI TRAMVAYLARINDIR

Gar-Tekkeköy hattının yeni işletmeye açıldığını hatırlatan Genel Sekreter Yardımcısı Yurt, Bu hat çok yeni. Sanayi bölgelerinden geçtiği için Örnek, İlkadım ve 19 Mayıs sanayileri girişlerinde, Cumhuriyet mahallesinin olduğu bölgede ve Tekkeköy kavşağı gibi noktalarda hemzemin kavşaklarımız var.  Raylı sistem, demir tekerleğin yine demir raylar üzerinde hareketiyle ilgili bir sistemdir. Dolayısıyla lastik tekerli araçlarda olduğu gibi anında durabilen bir fren sistemi yok. Durma mesafesi lastik tekerlekli araçlara göre daha uzun. Bu nedenle tüm yayalarımızın ve sürücülerimizden rica ediyoruz.  Hat boyunca yol geçiş hakkı raylı sistem araçlarınındır. Yaya da geçse araç da geçse trene yol verilmelidir. şeklinde konuştu.

BANA BİR ŞEY OLMAZ I BIRAKMALIYIZ

Hem yayaların hem de sürücülerin Bana Bir Şey Olmaz diyerek tramvayların önüne atladığına şahit olduklarının altını çizen Mustafa Yurt, Bir defa şehirli olmak ve modern ulaşım sistemi raylı sistemi doğru kullanmak bir kültürü gerektiriyor. Bazen görüyorum. Araç geçerim zannederek trenin önüne atlıyor. Bu son derece tehlikelidir. Panik yapıp dursa, veya araç arıza yapsa trenin durması mümkün değil. Çünkü ray kaygan olduğu için tren duramayıp çarpabilir ve ciddi kazalar yaşanabilir. Onun için insanlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.  Bize bir şey olmaz mantığını bir kenara bırakmalıyız. Oluyor işte. Kaza yaşandığında o hayatı bir daha getire getirme şansınız yok. Vatandaşlarımız bu hususu dikkate almalıdır. Tren yoluna yaya, araç girmemelidir. ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ Kontrolü Elden Bırakmıyor

01.12.2016 08:36

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz gece gündüz demeden şehir genelinde yapılan çalışmaları yerinde inceliyor, eksikler konusunda ilgilileri uyararak çalışmaların kontrolünü sağlıyor.

Başkan YILMAZ Kontrolü Elden Bırakmıyor

Çarşamba ilçesinde yapımı devam eden ve Aşağımusalla ile Ağcagüney mahalleleri arasındaki 25 kilometrelik alanı kapsayan yol çalışmalarında büyük ilerleme kaydedildi. Yaklaşık 3 aylık bir süreçte hava şartlarının el verdiği günlerde yapılan yol çalışmalarında 7 buçuk kilometrelik kısım tamamlandı.

BÖLGEDE ULAŞIM SORUNU ORTADAN KALKACAK

Yapılan çalışmaları her fırsatta yerinde incelemeyi tercih eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Buraya en son geldiğimizde çalışmalar yeni başlamıştı. Gelinen süreçte 7 buçuk kilometrelik yol yapımı tamamlandı. Ekiplerimiz çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Malum hava şartlarından dolayı ister istemez duraklama oluyor. İşlerin en kısa zamanda tamamlanması için ilgilileri uyarıyoruz. Bu yol ilçemizin en uzak mahallesi olan Konukluk mahallesini de bağlanıyor. Konukluk mahallesindeki çalışmalarımız da tamamlandı. Grup yolu çalışmalarımız tamamlandığında bölgenin ulaşım sıkıntıları tamamen çözülmüş olacak dedi.

KONUKLUK HALKINDAN TEŞEKKÜR MESAJI

Öte yandan Konukluk mahallesi sakinleri mahalleleri için yapılan yol çalışmaları için sosyal medyadan başkan Yılmaz a teşekkür mesajları yağdırıyor. Mahallelerine yıllardır gelmeyen hizmetin Başkan Yılmaz sayesinde geldiğini dile getiren mahalle halkının yazdıkları mesajların bir kısmı şöyle; Bu köyler yıllardır bu günleri bekledi çok sağ olun iyi ki varsınız. Sayın Başkan Konukluk köyü Alaharman mahallesi olmak üzere yapılan hizmetlerden dolayı şahsım adına size teşekkür ederim., Konukluk köyündeki çalışmadan dolayı teşekkür ederim. Allah senden razı olsun...

Bu arada Başkan Yılmaz ın Tekkeköy ilçesinde yaptığı incelemelerde kendisine eşlik eden Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar Çarşamba ilçesinde de Başkan Yılmaz a eşlik etti.