Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ dan Çiftlik Esnafına Müjde

30.11.2016 07:26

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çiftlik Caddesi esnafları ile buluştu. Esnafların sorunlarını dinleyen Başkan Yılmaz, caddenin şu anda en büyük sıkıntısı olan otopark sorununun çözüleceğini belirterek, Caddede ticaretin artması için biz ne gerekiyorsa yapacağız. Yeter ki esnafımız iş yapsın  dedi.

Başkan YILMAZ dan Çiftlik Esnafına Müjde

Çiftlik Caddesini Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Cihat Karahan ve dernek üyeleri ile birlikte kahvaltı programında bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çiftlik Caddesi esnaflarının tek tek sorunlarını dinledi. Caddenin en büyük sıkıntılarından birinin otopark ve ışıklandırma sorunu olduğunu belirten Dernek Başkanı Cihat Karahan, caddedeki otopark sorunu çözülür ve dekoratif ışıklarla süslenirse burası gerçekten alışverişin kalbinin attığı bir mekan haline gelir dedi.

ÇİFTLİK CADDESİNİ GÜZELLEŞTİRMEKTEN VAZGEÇMEYİN

Otopark sorununun çözüleceğini ve ışıklandırma konusunda da bir çalışma yapacaklarını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, Caddenin asaletini yükseltecek çalışmalar yaparak Çiftliğimizi hak ettiği yere getirelim. Özellikle marka firmaları caddeye çekip orada ticareti artırmak için biz belediye olarak elimizi taşın altına koyacağız ve ne gerekiyorsa yapacağız. Sizler de esnaflar olarak ticaretin daha da artırılması adına neler yapılabilirlik konusunda bir istişare yapın. Caddedeki ışıklandırma ve otopark sorununu biz acilen çözeceğiz. Kamera sistemi kurup caddemizin güvenliği için de gereken adımı emniyetimizle birlikte atacağız. Sizler dernek olarak burayı geliştirmekten ve güzelleştirmekten asla vazgeçmeyin. Caddemizi bekara hanım boşar gibi konuşanların eline asla bırakmayalım diye konuştu.

Esnaflarla olan kahvaltı programında Başkan Yılmaz a Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Turan Çakır, Genel Sekreter Yardımcıları Zennube Albayrak, Mustafa Yurt ve Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam da eşlik etti.Bilinmeyen Samsun Türküleri Gün Yüzüne Çıkıyor

29.11.2016 07:04

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuarı, bilinmeyen veya unutulmuş kültürel ve sanatsal değerleri gün yüzüne çıkarıyor.

Bilinmeyen Samsun Türküleri Gün Yüzüne Çıkıyor

Tüm ilçelerde detaylı araştırma yapan konservatuar birimleri, muhtarlar ve kanaat önderleriyle de görüşerek bilgi topluyor. Meyvelerini veren çalışmada TRT repertuarında olmayan ancak yörede bilinen ve okunan 70 e yakın Samsun türküsü tespit edildi.

Köklü tarihi ve zengin bir kültürel yapıya sahip olan Karadeniz Bölgesi nin başkenti Samsun, geçmişini arıyor. Milli Mücadele Şehri, zaman içinde kaybolan, unutulan veya bilinmeyen kültürel ve sanatsal değerleriyle yeniden buluşmak ve yaşatarak geleceğe taşımak istiyor. Şehrin tarihi ve kültürel değerlerinin korunması ve kent belleğinin kayıt altına alınması amacıyla 2011 yılında Kent Müzesi ni topluma kazandıran Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Samsun halkının kültürel birikimini ve hatıralarını müzede buluşturmuştu. Müze geçen yıl da müze otoritelerinin ortak platformu Avrupa Müze Akademisi (EMA) nın düzenlediği XX. Luigi Micheletti Award Müze Yarışması nda Avrupa nın en prestijli 6. müzesi seçilmişti.

Toplum hafızasını gelecek kuşaklara aktaracak müze, çalışmalarına devam ederken, bir önemli araştırma daha başladı. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuarı,  kozmopolit bir şehir olan Samsun un bilinmeyen veya unutulmuş halk oyunları, el sanatları, yöresel kıyafetleri, motifleri, kilimleri ve türkülerinden oluşan kültürel ve sanatsal varlıklarını araştırıyor. İlçelerde bu değerlerin izini süren konservatuar birimleri, çalışmasını giderek yaygınlaştırıyor.

Yaklaşık bir yıldır sürdürülen titiz araştırmalarda kent genelinde gün ışığına çıkmamış çok fazla görsel ve işitsel kültür özellik olduğunu tespit eden konservatuar ekipleri, müziğinden halk oyununa, eğlencelerinden el sanatlarına kadar birçok unsurun da keşfedilmeyi beklediğini ortaya koydu. Bunlarla ilgili ilçelerde alan çalışmaları devam ediyor.

70 SAMSUN TÜRKÜSÜ BİLİNMİYOR

Muhtarlar, yaşlılar ve kanaat önderleri ile tek tek görüşen konservatuar hocalarının çalışmaları hakkında bilgi veren Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuarı Müzik Koordinatörü ve Türk Halk Müziği Bölüm Şefi Hakan Demir, icra edilmemiş ve repertuara girmemiş çok sayıda Samsun türküsü tespit ettiklerini kaydetti. Demir, Hocalarımız ilçeleri santim santim tarayarak halk oyunları, sanat ve kültür repertuarına girmemiş ne varsa bunları ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Halk müziği bölümümüzde şuan TRT repertuarında 14 veya 15 türkü bulunuyor. Yaptığımız araştırmalar neticesinde su sayının çok daha fazla olduğunu tespit ettik. Şuan yörede az bilinen ve okunan 70 e yakın türkümüz var. Bu eserlerin rotasyonunu yapıp derleyerek TRT repertuarına girmeleri için müracaatlarda bulunacağız. bilgisini verdi.

SAHNELENMEMİŞ HALK OYUNLARIMIZ VAR

Gözden kaçmış ve unutulmuş tüm kültürel ve sanatsal değerleri toparlayacaklarını ifade eden Hakan Demir, Şu an icrasını bilemediğimiz derlenmemiş 22 tane türkü, 3-4 de tane sahnelenmemiş halk oyunlarımız var. Bunların çoğu Samsun genelinde bilinmiyor. Bunun sebebi ise Samsun ve ilçeleri çok farklı kültürlerden oluşan insanların bulunduğu bir şehir olmasıdır. Örneğin Terme de oynanan birçok oyun Fatsa da da oynanmasına rağmen Çarşamba da oynanmıyor. Örneğin Terme de ellik oynanır. Terme de var ama Çarşamba da yok. Veya Alaçam oynuyor ama Bafra bambaşka bir şey oynuyor. Bu çok ilginç. Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. İnşallah bu eksikliği gidereceğiz. Ama bir komisyon oluşturulup bu çalışmalar daha kapsamlı yapılmalıdır. şeklinde konuştu.

TRT GİBİ ÇALIŞIYORUZ

Samsun için çok ciddi projeleri hayata geçirdiklerine de değinen Demir, Sanatın görselliği yok. Soyut kalıyor ama yapılan işlere baktığınız zaman büyük işler başarıyoruz. Şehrimizin geçmişine ulaşmak ve bunları geleceğe aktarabilmek için adeta TRT gibi çalışıyoruz. Bizim en büyük eksiğimiz, edep diyerek yaptığımız çalışmalarımızı ve hizmetlerimizi anlatmamamızdır. Biz de yaptığımız her faaliyeti ve çalışmaları halkımıza duyuracağız.  Bunları da yazılı ve görsel basın yayın organları ile sosyal medyada halkımızla paylaşacağız.  ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Zincir Sallayarak Zenginlik Olmaz

28.11.2016 07:01

Samsun Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda işletme Teknolojileri Paketleme ve Lojistik Fuarı bugün TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi nde açıldı.

Başkan YILMAZ:  Zincir Sallayarak Zenginlik Olmaz 

Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. (TÜYAP) tarafından, Samsun Valiliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü öncülüğünde hazırlanan Samsun Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda işletme Teknolojileri Paketleme ve Lojistik Fuarı bugün TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi nde açıldı.

Fuarda konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz; Gıda işverenleri sendikası başkanımızın bir cümlesini aktarmak istiyorum: Gıda fuarlarında bizim işe bakışımız nitelik kazanır, biz işi daha büyük düşünür hale geliriz dedi. Çok güzel bir tanımdı. TÜYAP fuarcılık genel müdürümüz ise Bu fuarlarda üretici tüketici bir araya gelir. Yaptıkları işin aksayan taraflarını birlikte değerlendirirler dedi. Fuarların temel amacı budur. Biz yerel yöneticilerin bu fuarların organize edilmesine yönelik katkı ve çabalarımız da bunun için. diye konuştu.

KENTSEL EKONOMİYE KATKI SAĞLAYAN NOKTALAR

Fuarların kentsel ekonominin gelişmesi sürecinde çok önemli yere sahip olduğunu belirten Yılmaz; Kentsel ekonomiye katkı sağlayacak, kendini iktisaden geliştirecek olan dinamikleri harekete geçirilebilecek noktalarıdır buralar. İstanbul dan gelen bir kentsel tasarım ekibiyle beraber dolaştık. Saathaneye kadar olan alanı yeni bir kimlikle yeni bir tasarıma tabi tutarak 2019 a hazırlama yönünde bir amacımız var. Fuar deyince akla eski eğlence fuarcılığı geliyor. Halbuki burası bir iş istişare platformuna dönüşüyor.  dedi.

ŞEHRİMİZİ GEZMENİZİ TAVSİYE EDİYORUM

Yılmaz, fuara katılmak için gelen misafirlere, Buraya gelen değerli misafirlerimizin fuardan arta kalan kısmında şehrimizi görmelerini, kent müzemizi ziyaret etmelerini istiyorum. Bizim kentimizin çok şık bir kent müzesi var. Atatürk ün İstanbul dan Samsuna kadar 1919 da çok zor şartlarda geldiği ve o gün kullandığı Bandırma Gemisinin bire bir ölçülerine sahip Bandırma Müze gemimiz var. Şehit ve gazi müzemiz var. Gezmenizi tavsiye ediyorum. diyerek öneride bulundu.

TEKKEKÖY DE BAŞ DÖNDÜREN DEĞİŞİM

Konuşmasına devam eden Yusuf Ziya Yılmaz; Samsun merkez nüfusu 630.000, il genel nüfusu 1,280 bin oldu. Bu gelişme sürecinin Samsun merkezdeki iki dinamik ilçesi var biri Tekkeköy, biri Atakum. Geri kalan ilçelerimiz zaman içinde değişime tabi tutulacak. Ama Tekkeköy yeni gelişiyor. Fuarın, Kongre merkezinin yani 7500 kişilik salonun, 33 bin kişilik stadyumun, Raylı sistemin Tekkeköy ümüze kattığı boyutu önümüzdeki yıllarda baş döndürücü bir şekilde hissedeceksiniz. Buradan şehre kadar olan 15 kilometrelik güzergah komple değişecek. dedi.

ÖRNEK SANAYİLERDE YER ALMAK İSTEYENLER ACELE ETSİN 

Sanayi esnafına önemli mesaj veren Başkan Yılmaz; İlkadım ın örnek sanayileri çok önemli bir mekana dönüşecek. Bu mekanlarda yer almak isteyenler gecikmesin. Özellikle Gülsan Sanayi ndeki varlığını devam ettiren esnaf biraz kendini zora soksun, İlkadım da örnek sanayilerde yer edinsin. İki sene sonra bugünkünün en az on katı kadar değişecek. Tıpkı Atakum un 5 yıl öncesi ve 5 yıl sonrası gibi. Tekkeköy de ocak ayının sonuna doğru dört yıldızlı bir otel açılacak. Ulaşım modern bir toplu taşıma sistemine dönüştü. Altını çizmek istiyorum, Gıda organize sanayimiz baş döndürücü bir hızla büyüyecek. Gıda Fuarının da temel amacına çok yönelik olan bir gıda organize sanayimiz altyapısıyla baş döndürücü bir şekilde gelişip büyüyecek. diye konuştu.

ZİNCİR SALLAYARAK ZENGİNLİK OLMAZ

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz; Tarım dan elde ettiğimiz Gayrisafi Milli Hasılamızı yüzde 9 lara çekersek, Sanayiden elde ettiğimiz Gayrisafi Milli Hasılamızı da yüzde 25 lerin yüzde 30 ların üzerine çıkarırsak bu şehir zenginleşecek. Gelin, hep beraber mücadele edelim. Zincir sallayarak zenginlik olmaz. Bütün olumsuzluklara rağmen, Türkiye nin doludizgin geleceğe doğru koştuğuna inanıyorum. O bakımdan bu fuarların önemini anlatmaktan öteye, büyüyen, gelişen bir Samsun profili çizmek istedim bu vesileyle. diyerek konuşmasını noktaladı.Moovit Toplu Taşıma Uygulaması Samsun da

24.11.2016 08:09

Dünya da 1000 den fazla şehirde hizmet veren yenilikçi toplu taşıma uygulaması Moovit artık Samsun da.

Moovit Toplu Taşıma Uygulaması Samsun da

Türkiye de 11 şehirde 2 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan Moovit toplu taşıma uygulaması, Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş aracılığıyla artık Samsun da da hizmet veriyor. Artık uygulama tüm özellikleriyle aktif ve Samsun da toplu taşıma ile ilgili tüm bilgileri kullanıcılarına sunuyor. Tüm dünyada AppStore, Play Store ve Windows Store da Moovit kendi kategorisinde en çok indirilen ve kullanıcılar tarafından en çok beğenilen ilk 3 ulaşım uygulamasından biri.

Moovit şimdi Samsun da hizmet veren Tramvay, Ring Otobüsleri, Özel Halk Otobüsleri hatları ve Merkezden ilçeye hizmet veren otobüs hatları ile ilgili tüm bilgileri Samsunlularla buluşturuyor. Moovit uygulaması sayesinde her yere kolayca toplu taşıma ile gidilebiliyor ve otobüs bekleyerek vakit kaybetmiyor. Moovit Başkan Yardımcısı Yovav Meydad konu ile ilgili alınan bilgiye göre Samsun u Moovit şehirleri arasına eklemiş olmak bize inanılmaz onur veriyor. Tek ve ücretsiz bir uygulama ile, ne zaman Samsunlu birisi Samsun dışına seyahat etse Türkiye de 10 şehirde dünyada 1000 den daha fazla şehirde ihtiyacı olan tüm toplu ulaşım bilgisine ulaşabilir. Aynı şekilde ne zaman yerli veya yabancı bir turist Samsun a seyahat etse kendi şehrinde olduğu gibi bu güzel şehri kendi dilinde toplu ulaşım ile keşfedebilir. dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda düzenlenen tanıtımda basına bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel  2017 yılı içerisinde yapılacak olan 23. Deaflympics İşitme Engelliler Yaz Oyunları Olimpiyatları öncesinde Samsun a böyle bir uygulamayı kazandırmamız sevindirici bir gelişme. Uluslararası katılımın sağlanacağı olimpiyatlarda 110 ülkeden yaklaşık 12.500 civarında sporcunun yanı sıra 20 ile 30 bin arasında sporseverde Samsun a gelecek. Dünya genelinde 30 milyondan fazla insan tarafından kullanılan Moovit Toplu taşım uygulaması ülkemizde yaklaşık 2 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Uygulamanın 43 farklı dilde kullanılabilmesi ise hem yerli hemde yabancı ziyaretçilerin Samsun içerisinde toplu ulaşım araçları ile diledikleri yere ulaşımlarını sağlamaları açısından büyük kolaylık sağlayacak. Moovit toplu taşım uygulamasının Samsun a kazandırılmasında emeği geçen başta Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım, Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Kadir Gürkan ile Samulaş A.Ş. çalışanları ve Moovit Türkiye Sorumlusu Büşra Yürgün e teşekkür ediyorum.  dedi.

Moovit uygulaması otobüs, tren, tramvay, metro, metrobüs, teleferik ve vapur hatlarının bilgisini kullanıcılarına sunuyor. Böylece kullanıcılar gereksiz gecikmelerden kaçınarak, uzun süre araç beklemeden toplu taşıma kullanabiliyorlar. Moovit i eşsiz kılan, operatör ve belediyelerin sunduğu verileri, kullanıcıların katkıları ile birleştirerek gitmek istenen yere en hızlı giden rotayı sunuyor olması. En hızlı rota ile birlikte güzergâh önerileri istenen araç tipi, en az yürüyüş veya en az aktarma gibi kullanıcıların gereksinimlerine göre de belirlenebiliyor.

Ayrıca Moovit ile kullanıcı bildirimleri sayesinde, tüm yolcular yaşanan gecikme, güzergâh değişikliği ve hatta araç ile ilgili bilgiler hakkında bile haberdar olabiliyorlar.

Moovit 43 dilde ve Türkiye de Ankara, Antalya, Bursa, Düzce, Elazığ, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Şanlıurfa ve Samsun da; tüm dünyada Atina, Berlin, Boston, Londra, Madrid, Milan, New York, Paris, Rio de Janeiro, Roma, Sidney ve Toronto dahil 1000 den fazla şehirde kullanılabiliyor.Büyükşehir Sahip Çıktı, Şeftali Üretimi Geri Dönüyor

24.11.2016 08:09

Türkiye nin en verimli tarım ovalarından Çarşamba da şeftali üretimi, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin verdiği anaç fidan desteği ile geri dönüyor. Hastalıklara karşı dayanıklı 25 bin fidanı diken şeftali üreticileri, kapalı meyve bahçeleri kurarak üretimi yaygınlaştırmaya hazırlanıyor.

Büyükşehir Sahip Çıktı, Şeftali Üretimi Geri Dönüyor

10 yıl önce ülkenin şeftali ihtiyacının yüzde 16 sını karşılayan Çarşamba da eski anaçların yaşlanması, verimlerinin düşmesi ve bölgeye uyum sağlayamaz hale gelmeleri nedeniyle verim yok denecek kadar azalmıştı. Firmaların 20 bin adetten daha küçük sayıda fidan vermemesi, üreticilerle muhatap olmaması veya ellerinde kalmış kalitesi düşük fidanları satmaları gibi zorluklar yaşayan şeftali üreticileri, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı na proje sunmuştu.

Çiftçilerin laboratuvar ortamında doku kültürü ile yetiştirilmiş aşılı fidan taleplerini inceleyen Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, Yalova dan 25 bin adet Chef 677 fidanını satın alarak şeftali üreticilerine dağıtmıştı. Hastalıklara karşı dayanıklı fidanlar aşılanıp Köseli, Yukarı Dikencik, Aşağı Dikencik, Durakbaşı, Hacılıçay daki 3 bin 500 dekarlık arazilere dikildi. Getirtilen 25 bin adet yeni fidanları da teslim alan şeftali üreticileri, bunları da aşılayıp dikecek. Üreticiler, mart ayından sonra da fidanların bulunduğu arazileri kapalı meyve bahçelerine dönüştürecek.

Şeftali üreticileri ile buluşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ile Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, geçen yıl dikilen fidanları yerinde inceleyerek, bilgi aldı. Yeni fidanların bölge çiftçisine hayırlı olmasını temenni eden Arlı, bölgede şeftali üretiminin eskisi gibi yaygınlaşıp artırılmasını istediklerini kaydetti. Bölgenin tekrar Türkiye nin şeftali ihtiyacını karşılar hale gelmesini istediklerini ifade eden Genel Sekreter Yardımcısı Arlı, Yalova dan getirtip dağıttığımız fidanlar şuan aşılanmış durumda. 2017 yılı baharında kapalı meyve bahçeleri kurulumuna geçilecek. Şimdi dağıttığımız anaçlar da aşılanacak, ekim başı kasım sonu itibariyle toprakla buluşacak. Toplamda 50 bin kaliteli şeftali fidanını, dikmiş olacağız. Çarşamba da şeftali anacı varlığının devamını sağlayarak çiftçilerimizin gelir seviyesini artırmayı hedefliyoruz. bilgisini verdi.

Yaşadıkları zorlukları aşmalarını sağlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi ne teşekkür eden üreticiler, bu destek sayesinde bölgede tükenmek ürete olan şeftali üretiminin yeniden artacağını vurguladı. 30 yıllık üretici İlyas Sezgin, Ovamızda şeftali üretimi giderek tükeniyordu. Anaç fide bulamıyor ve alamıyorduk. Çünkü firmalar büyük siparişlerle çalışıyorlar. Yani biz bin tane talep ettiğimizde yüzümüze dahi  bakmıyorlardı. Büyük işlerle uğraşıyoruz diyerek fidanı vermiyorlar veya çok zor temin ediyorduk. Araya aracılar koyduğumuzda da tanesi 1 dolara geliyordu. Dolayısıyla başarılı olamıyorduk. Eskisi gibi ağaç yetiştiremiyoruz. Masrafları ağır oluyor. Klasik anaçlar büyümüyordu. Dolasıyla verim düşüktü. Destek için başvurmaktan başka çaremiz kalmamıştı. Şimdi ise Büyükşehir Belediyemiz sayesinde muhatap bulabiliyor ve istediğimizi alabiliyoruz. Bize ön ayak olup tarımın gelişmesine katkı sundular. Geçen yıl aşılanmış bin tane aldım. Bu fidanları getirdiğimizde çok dirençli olduklarını, hızlı yetiştiğini gördük. Şimdi kazancımız artacak. Kapalı sistem bahçeler kuracağız. Hem kalite hem de verim daha güzel olacak. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. şeklinde konuştu.

Çarşamba Şeftali Üretici Birliği Başkanı Ziraat Mühendisi Emin Atay, projeyle ilgili bilgi verdi. Projenin geçen yıl başladığını hatırlatan Atay, İklimsel şartlar, arazilerimizin doygunluğu ve anaçlarımızı yetiştirememe problemleri, şeftali üretimini bölgemizde düşürdü. Çözüm olarak da laboratuvar ortamında yetiştirilen bu anaç fideleri bulduk. Proje kapsamında 25 bin adet Chef 677 anaç fide talep ettik. Talebimiz Büyük Şehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı tarafından incelendi. Belediyemiz bu fideleri bize tedarik etti, biz de diktik. Şimdi de ikinci partimiz geldi. Şimdi bunları dikeceğiz.  Burada geçen yıl ektiklerimizi görüyorsunuz. Mart ayından itibaren de burada kapalı şeftali bahçesi oluşturacağız. Kayıplarımız olmasına rağmen şeftali üretim alanını geliştireceğiz. Amacımız ilk etapta 3 bin 500 dekarlık alanı korumaktır. 32 üretici kendi kapalı şeftali bahçesini oluşturacak. ifadelerini kullandı.