Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: TKB, BELEDİYECİLİĞİN OKULU OLDU

22.08.2016 09:39

Tarihi Kentler Birliği nin (TKB) 2016 yılı son bölge toplantısı düzenlenen gala yemeği ile Samsun da başladı.

BAŞKAN YILMAZ: 

Sheraton Samsun Hotel de düzenlenen Doğal-Kültürel Miras Açısından Karadeniz Bölgesi ne Yeniden Bakış: Hedefler-Uygulamalar konulu Karadeniz Bölge Toplantısı gala yemeğine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen, Ürdün’ün Zerka Belediye Başkanı Emad Almomani ile çok sayıda davetli katıldı.

Gala yemeğinin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TKB, coğrafyamızın bize armağan ettiği tarihsel dokunun, tarihi mirasın korunması ve bunun geleceğe taşınması ile ilgili hassasiyeti taşıyan bir büyük birlik olmaktan öteye, aynı zamanda belediyeciliğin okulu haline geldi dedi.

BELEDİYECİLİĞİN OKULU HALİNE GELDİ

TKB nin kurulduğu 2001 yılından bu yana, üye belediye sayısının 440 lara ulaştığını belirten Başkan Yılmaz, Bugün 440 tane belediyenin üyesi olduğu büyük bir birliktir TKB. Sadece kadimden bugüne atalarımızın ve bu medeniyet coğrafyamızın bize armağan ettiği tarihsel dokunun, tarihi mirasın korunması ve bunun geleceğe taşınması ile ilgili hassasiyeti taşıyan bir büyük birlik olmaktan öteye, aynı zamanda belediyeciliğin okulu haline geldi. Bugün TKB ne üye olan belediye başkanı kardeşlerimiz sadece ve sadece ellerindeki tarihi mirasın geleceğe taşınması ile ilgili çaba ve gayretleri bu birlik kapsamı içinde sürdürmüyorlar. Aynı zamanda bu birliğin oluştuğu çatı altında şu anda bizim de birlikte olduğumuz bu benzer toplantılarda herkes bir araya gelip adeta ders çalışırcasına şehirlerde yapılmış olan güzel uygulamaları birbirleriyle istişare edip aktarıyorlar diye konuştu.

BÜTÜN ŞEHİRLERİ DOLAŞIYORUZ

TKB olarak bütün şehirleri dolaştıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, Biz bu toplantıları, buluşmaları, seminerleri ve onun dışındaki diğer genel kurul toplantılarımızı hiçbir zaman için sadece bir merkezde, sadece bir coğrafyada yapmıyoruz. Bütün şehirlerimizi dolaşıyoruz. Önümüzdeki ay bildiğim kadarı ile Şanlıurfa da olacağız, ondan sonraki ay belki Bursa da olacağız. İki ay önce genel kurulumuzu Konya da yaptık. Bu ve buna benzer farklı coğrafyalarda farklı uygulamaları, farklı sonuçları görerek, istişare ederek birikimimizi ve Tarihi Kentler Birliği’nin gerçek misyonunun ulaşmayı hedeflediği bu büyük okulun gereğini yapmaya çalışıyoruz. Aslında bugün Samsun da yarın devam edecek olan toplantımız sadece kültürel mirasın korunması, geleceğe taşınması ile ilgili o büyük tartışmanın ve büyük istişarenin olmasından öteye bir başka başlığı daha bünyesine almaya çalıştı. O da doğal miras. Doğal miras, Allah’ın bize bahşettiği doğal zenginliklerimizin UNESCO ya üyeliğimizin de ülkemize yansıttığı bir mecburiyet olduğu için doğal mirasla ilgili UNESCO listesine sokmaya çalıştığımız potansiyelimizin de aslında bir anlamda UNESCO ya taşınan sürecini hızlandırmak ve bu süreç içerisinde yapılması gerekenleri de kapsıyor şeklinde konuştu.

Son yıllarda Samsun da çok güzel şeylerin olduğunun altını çizen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Bizler bunun devamlılığı için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Öncelikle fikir üretmeliyiz. Fikir ürettikten sonra da mutlaka her birimizde üzerimize düşeni ülkemiz için yapacağız. TKB ye bu anlamda bir kez daha tebrik ediyorum. Türkiye de şehircilik anlamında verilecek önemli kararların altında uzun yıllar imza atan bir birlik. Biz şehri sadece fiziksel mekanların birlikteliğinden ibaret görmüyoruz. Şehir aynı zamanda medeniyettir. Türkiye Cumhuriyeti devleti Anadolu coğrafyasına bütün medeniyetlerin hemen hemen izlerini taşıyan çok zengin bir coğrafyadır. Bizler bunun yeri geldiğinde kıymetini biliyoruz ve çok özen gösteriyoruz ama bazen de gözden kaçırıyoruz. İşte o zaman da bilim insanlarına, fikir üreten uzmanlara ihtiyaç duyuyoruz dedi.

TKB nin 2000 yılından bu yana önemli işlere imza attığını ifade eden Samsun Valisi İbrahim Şahin, TKB, tarihi dokuya dokundu. Doğal mirası işlemeye çalışıyor. Diğer taraftan özellikle Samsun un zaman zaman merkez kabul edilmesi, toplantı yeri olarak benimsenmesi de Büyükşehir Belediye Başkanımızın dönem başkanlığını yürütmesinin katkısıdır ama diğer taraftan Samsun un özellikle belediyecilik hizmetlerinin bir şekilde görünmesi açısından bence toplantı yerinin isabetli olduğunu söylemek istiyorum. Bu arada Ürdün ün Zerka şehri ile yarın kardeş şehir protokolü imzalanacak. İnşallah bu birliktelik hem Ürdün den ülkemize hem de şehrimizden Ürdün e ciddi bir turizm akımı olacaktır  ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ ÜRDÜN HEYETİ'NE 15 TEMMUZ U ANLATTI

22.08.2016 09:38

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kardeş şehir anlaşması için Samsun a gelen Ürdün heyetine 15 Temmuz darbe girişimini ve FETÖ örgütünü anlattı.

BAŞKAN YILMAZ ÜRDÜN HEYETİ NE 15 TEMMUZ U ANLATTI

Büyükşehir Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzalamak için geldikleri Samsun da valilik ziyareti sonrasında Başkan Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret eden Ürdün ün Zarga Belediye Başkanı Emad Mustafa Almomai, meclis üyeleri ve beraberindeki heyet, Samsun u çok beğendiklerini belirterek Başkan Yılmaz dan şehir hakkında bilgi aldılar. Yılmaz daha sonrasında heyete 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ örgütü hakkında açıklamalarda bulundu.

Ürdün-Samsun ve Samsun ile başka ülke şehirleri arasındaki direk uçuş seferlerinin çok önemli olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişiminin dış basında yansıyan gibi olmadığını belirterek, Türkiye de 1970 lerde ortaya çıkan ve Fetullah Gülen Cemaati adı verilen dini bir cemaat, insan yetiştirmek ve eğitmek faaliyeti yürüttüğünü ifade ederek devletin bütün kurumlarında faaliyet sürdürüyordu. Öğrenci kursları açmak, yurt içinde ve dışında okullar açarak, İslam ı yaymak ve yanlış anlaşılmasını önlemek üzere iyi insan yetiştirdiğini iddia eden cemaatti bu. Biz AK Parti olarak 14 senedir iktidardayız. 2013 yılına kadar bunları, bizim gibi muhafazakar, İslam ı yaşam biçimi olarak benimsemiş, namazında niyazında insanlar olarak tanıdık ve kendimize o ölçekte zararlı olabileceklerini tahmin etmedik. 2013 yılında 3 bakan hakkında çok sansasyonel, çok şaşırtıcı rüşvet, maddi bir takım ilişkileri kapsayan bir yayın yapılarak hükümeti devirmeye yönelik bir girişim oldu. Bu girişimin öncesinden cemaat ile hükümetimizin arasında bunların yapılanmasıyla ilgili bir kaygı giderek yükseliyordu. Bu süre içerisindeki tereddütlerinden bir tanesi de bunların dershanelerinin kapatılması oldu. Cemaat, bu kararın ardından hükümeti düşman ilan etti dedi.

2013 YILINDA HÜKÜMETİ DEVİRMEYE ÇALIŞTILAR

Terör örgütünün 2013 yılında da hükümeti devirmeye çalıştıklarını vurgulayan Başkan Yılmaz, 2013 senesine kadar 1970 te başlayan süreçte bunlar askeriyenin, polisin, devlet dairelerinin ve bütün kurumların içerisinde kendi adamlarını çeşitli okullarında yetiştirerek ve beyinlerini yıkayarak yerleştirmiş olabileceklerini tahmin ediyorduk. Sinsice devletin mekanizmalarının içerisine sızma girişimini sürdürmüşler ki 15 Temmuz da silahlı kuvvetlerimiz ve polis güçlerimizin içerisinde istihbarat birimleriyle birlikte bu ihtilal girişimine kalkışacak kadar özgüven ve cesaret görerek bu isyanla hükümeti devirme girişimine kalkıştılar. 2013 yılındaki küçük bir devirme girişimiydi. Bu defa ise silahlı kuvvetlerin tanklarını ve uçaklarını da alarak sokağa çıkıp hükümeti devirmeye yönelik bir çalışma içerisine girdiler diye konuştu.

2013 YILINA KADAR BUNLARIN NİYETLERİNİ NİYE ANLAMADINIZ DİYE SORULABİLİR

FETÖ terör örgütünün niyetinin neden anlaşılamadığına da değinen Başkan Yılmaz, Burada 2013 yılına kadar siz bunları nasıl anlamadınız? diye sorulabilir. Biz AK Parti olarak muhafazakar siyasi bir hareket olduğumuz için bunlar da biz de sizdeniz diye bizim içimizde oldular. Sizinle beraberiz, sizin gibi düşünüyoruz diyen adama yok ben senden şüphe ediyorum, sen benden olmayabilirsin diye nasıl diyebilirsin ki? Eğer bunlar 15 Temmuz da bu ihtilali yapabilselerdi Türkiye nin içerisinde şu anda iç savaş olacaktı. Bunu yapmak istediler. Mısır, Libya ve Tunus ta olduğu gibi burada da iç savaş çıkartmak istediler. Tehlike hala geçmiş değil, millet olarak irademize sahip çıkmamız gerekir. Sizler de bu olayları dış basından duyduğunuz gibi değil de bu anlattıklarımız gibi anlatırsanız herkes de gerçeği görmüş olur. Burada olduğunuz için çok teşekkür ederim şeklinde konuştu.

Zarga Belediye Başkanı Emad Mustafa Almoma de darbe girişimi gecesi Türkiye ile aynı acıları paylaştıklarını ve girişimin başarısız olması için dua ettiklerini ifade etti. Ziyaret konuşmaların ardından son buldu.

2 belediye arasından yarın akşam kardeş şehir anlaşması imzalanacak.BAŞKAN YILMAZ O KÖYLERİN DE YOL HASRETİNİ BİTİRİYOR

22.08.2016 09:38

Samsunun en uzak ilçelerinden Vezirköprü ilçesine bağlı Aydoğdu, Çekalan, İmircik, Danabaş, Tarlakale mahallelerini ziyaret eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yıllardır yaşanmaz, gidilmez denilen bu mahallelerimizin de yapacağımız yol çalışmaları ile çehresini değiştireceğiz dedi.

BAŞKAN YILMAZ O KÖYLERİN DE YOL HASRETİNİ BİTİRİYOR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ekibi ile birlikte Samsun un 17 ilçesinin köylerini karış karış gezerek sorunları yerinde tespit edip çözüme kavuşturuyor. Vezirköprü ye bağlı Aydoğdu, Çekalan, İmircik, Danabaş, Tarlakale mahallelerini ziyaret eden Başkan Yılmaz, toz toprak içindeki mahallelerin sorununa neşter vurulacağını söyledi.

KÖYLERİ KARIŞ KARIŞ GEZİYORUZ

Başkan Yılmaz, mahalleleri bozuk, çamurlu ve tozlu yollardan kurtaracaklarını belirterek, Tüm ilçelerde alt yapı yatırımlarının hızla devam ediyor.17 ilçemizin köylerini karış karış geziyoruz. Eksiklikleri yerinde tespit ediyoruz. Bugün gezdiğimiz mahallelerimizde de en kısa sürede kolları sıvayıp çalışmalara başlayacağız. Yıllardır yaşanmaz, gidilmez denilen bu mahallelerimizin de yapacağımız yol çalışmaları ile çehresini değiştireceğiz. diye konuştu.

Başkan Yılmaz a köy gezileri sırasında Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, AK Parti İlçe Başkanı Halil İbrahim Doğan, daire başkanları ve muhtarlar eşlik etti.DENİZİN İÇİNDE ÇAY KAHVE KEYFİ

19.08.2016 06:30

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak hizmete açılan Çobanlı iskelesi nin ucunda bulunan Çobanlı İskele Kafe hizmete açıldı.

DENİZİN İÇİNDE ÇAY KAHVE KEYFİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılarak kısa süre önce hizmete açılan Çobanlı İskelesinin en ucunda denizin içinde ziyaretçilerini ağırlayacak olan Çobanlı İskele Kafe Samsunluların ve turistlerin yeni mekanı olacak.

Büyükşehir Belediyesi ne bağlı Kültür Turizm A.Ş. tarafından işletilecek olan kafe aynı anda 140 kişiye hizmet verecek. Oturduğunuz yerden hem denizin hem de harika bir Samsun manzarasının tadını çıkartacak olan ziyaretçiler kendilerini denizin ortasında bir adada gibi hissedecek.

Tesiste tost, hambuger, nugget gibi fast food yiyeceklerin yanında her türlü soğuk ve sıcak alkolsüz içecekler de servis edilecek.TARİHİ KENTLER SAMSUN DA BULUŞUYOR

19.08.2016 06:29

Tarihi Kentler Birliği nin (TKB) 2016 yılı son bölge toplantısı Samsun da başlıyor.

TARİHİ KENTLER SAMSUN DA BULUŞUYOR

19-20 Ağustos tarihleri arasında Samsun Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan Karadeniz Bölge Toplantısı’nın teması Doğal-Kültürel Miras Açısından Karadeniz Bölgesi ne Yeniden Bakış: Hedef-Uygulamalar olarak açıklandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi nde yapılacak Tarihi Kentler Birliği Karadeniz Bölge Toplantısı na Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile çok sayıda davetli katılacak.

Panellerin düzenleneceği toplantılarda TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz ile İç Karadeniz bölgelerine ilişkin sunum yapıp brifing verecek. ÇEKÜL Vakfı üyesi ve şehir planlayıcısı Faruk Göksu, Geliştirilen Kavramlar Işığında Karadeniz Bütününe Bakmak konusunda konuşma gerçekleştirecek.

Toplantının ardından davetliler, şehir gezisi yapıp, Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Anı Evi ve Şehit Gazi Müzesi nin açılış törenine katılacak.