Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ İşyeri Açılışına Katıldı

08.12.2016 07:29

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İş adamı Musa Arslan ın mülkiyeti kendine ait olan tarihi binayı orjinaline uygun bir şekilde restore ederek hizmete sunduğu Bi Çay Bi Simit adlı kafenin açılışını yaptı.

Başkan YILMAZ İşyeri Açılışına Katıldı

Samsunlu İş Adamı Musa Arslan 100. Yıl Bulvar ında kilisenin yanında yer alan tarihi binayı orjinaline uygun bir biçimde restore ettirerek hizmete açtı. İki katlı binayı kafe olarak hizmete açan Arslan yeni işletmesine Bi Çay Bi Simit adını verdi.

İşletmenin açılışını gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Musa kardeşim burayı büyük emeklerle yaptırdı. En çok hoşuma giden ise restorasyonun orjinaline uygun bir şekilde yapılmış olması oldu. Eski Samsun evlerini anımsattı bana. Ben yeni açtığı işletmede kendisine bol kazançlar temenni ediyorum dedi.

Bu kısa konuşmanın ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vali İbrahim Şahin ile birlikte açılış kurdelesini kesti. Açılışa ayrıca AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Meclis AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Caner Göktepe, İl Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser, İlkadım Eski Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.BÜYÜKŞEHİR EL UZATTI

08.12.2016 07:28

Vezirköprü ilçesinde meydana gelen yangında kış ortasında evsiz kalarak hayvanları telef olan Hayati-Sadiye Coşar çiftine Samsun Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı gönderdi. Samsun a 175 km uzaklıktaki Darıçay mahallesindeki aileye ulaşan Çözüm Merkezi ekipleri, Geçmiş Olsun dileklerinde bulunarak yardımları çifte teslim etti.

BÜYÜKŞEHİR EL UZATTI

Elektrik kontağı bir aileyi daha evsiz bıraktı. Darıçay mahallesi Dere sokakta 4 gün önce elektrik kontağından çıkan kıvılcımla meydana gelen yangın, dakikalar içinde iki katkı ahşap evi küle çevirip, geçimini hayvancılıktan sağlayan ailenin evin altındaki ağırda bulunan 4 büyükbaş ve 4 küçükbaş hayvanı da telef etti. Yıllardır çalışıp biriktirdiği 22 bin TL nakit para, 4 Cumhuriyet Altını ve yeni evli oğlunun beyaz eşyalarını da yitiren Hayati-Sadiye Coşar çifti, ceketlerini dahi alamadıkları yangından  son anda kurtuldu.

Baba yadigarı ev ile tüm birikimlerini yitirerek kış ortasında evsiz kalan ailenin imdadına komşuları yetişti. Geçici olarak kullanılmayan derme çatma bir eve yerleştirilen çift ne yapacağını kara kara düşünüyor. Doğal afeti duyun yakınları ve komşularının desteği ile ayakta kalmaya çalışan aile, hayırseverlerden yardım bekliyor.

Hayvanlarını kurtarmaya çalışırken yüzünün bir kısmı yanan 4 çocuk babası baba Hayati Coşar (51), yangında canını zor kurtardığını anlattı. Geride sadece banka ipotekli bir traktörünün kaldığını ifade eden Hayati Coşar, traktörünün ruhsatının dahi yandığını belirterek, ellerinde hiçbir şeyin kalmadığını kaydetti. Tek tesellilerinin evlatlarının ve yaşlı annesinin yangın sırasında evde bulunmaması olduğunu söyleyen Coşar,  Eğer evde olsalardı onları kurtaramazdık. Hayatımda böyle bir şey ne gördüm ne duydum. 15 Dakika içinde elimizde avucumuzda ne varsa hepsi gitti.  Üzerime giyecek bir ceket dahi kurtaramadım. Bizim için büyük bir kayıp oldu ama demek ki bunu yaşamamız gerekiyormuş. Allah kimseye böyle bir imtihan yaşatmasın. diye konuştu.

Yangın şokunu henüz atlatamayan anne Sadiye Coşar (58) ise Yengem ile sohbet ediyorduk. O esnada bir yanık kokusu geldi. Oturduğumuz oda sobalı olduğu için yanan bir şey var mı diye sağa sola bakındık ama göremedik. Kokunun çoğalıp çatlama sesleri gelmesi üzerine evi kontrol etmek için odadan dışarı çıktığımızda koridorda alevlerle karşılaştık. Yanıyoruz diye bağırmaya başlamışım. Alevler birden çoğalınca yengemle ben kendimizi camdan dışarı zor attık.  Eşim de alevlerin arasından son anda çıktı. Yüzü gözü yanmıştı. Sonrasında evi tamamen alevler sarınca bir süre sonra itfaiye geldi. Her şey çok geçti. Yangını söndürdüler ama her şeyimiz de kül oldu. Nüfus cüzdanlarımıza varana kadar yanmadık şey kalmadı. şeklinde konuştu.

Yaklaşık 100 bin TL değerinde maddi kayba uğradıklarını söyleyen Hayati-Sadiye Coşar çifti,  şuan çok zor durumda olduklarını belirtti. Gıda yardımı gönderen başta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere tüm hayırsever personele teşekkür eden çift, destek veren herkese dua ediyor.Büyükşehir den Osmanlıca Dil Kursu

07.12.2016 07:50

Liselerde zorunlu okutulacak Osmanlıca Türkçesi nin öğrenimi konusunda ilk dil kursunu Samsun Büyükşehir Belediyesi açtı. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı koordinasyonunda Kent Müzesi eğitim salonunda açılan kursa 30 öğrenci katılıyor.
Osmanlı Türkçesi nin liselerde zorunlu ders olarak okutulma kararı alınmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen sıkıntısını gidermek için kurslar açmaya hazırlanırken, Samsun Büyükşehir Belediyesi de öğrencilere temel alt yapı oluşturmak amacıyla Osmanlıca kursu açtı. İleriki aşamalarda Farsça ve Arapça öğrenimini kolaylaştıracak kursa, ilgi ise artıyor.

Kent Müzesi Eğitim Salonu nda Cumartesi günleri 12.00-14.00 saatleri arasında verilecek kursun ilk dersi yapıldı. Osmanlıca ya ilgi duyan gençlerin katıldığı kursta ilk etapta okuma ve anlamaya ağırlık verilecek. Daha sonraki süreçte ise eğitim ve yazma ve çeviri ile devam edecek.  Osmanlıca da en çok kullanılan Matbu ve Rikka hat yazı türlerinin de öğretileceği kursta, Arapça’dan geçmiş sözcükler, isimler, tamlamalar, cümleler ve terkipler ile bunların manaları üzerinde de durulacak.

Son yıllarda tarihi içerikli diziler, filmler, belgeseller ve kitapların yaygınlaşmasıyla halk arasında Osmanlı tarihinin büyük ilgi duyulur hale geldiğini ifade eden Osmanlıca Dil Kursu Öğreticisi Bilgehan Şahin, Osmanlı İmparatorluğu nun gerçek tarihi ile ilgili araştırma yapılması için mutlaka dilin çok iyi öğrenilmesi gerektiğini belirtiyor. Üniversitelerin bazı bölümlerindeki Osmanlıca derslerinin yüzeysel verildiğinin altını çizen Bilgehan Şahin,  bu sebeplerden dolayı kursu da ilgi duyan üniversite ve lise öğrencilerine yönelik açtıklarını kaydetti.

ECDADIMIZI İYİ ANLAMAK İÇİN ÖĞRENMEK ŞART

Ecdadın dili Osmanlıca nın çok önemli bir lisan olduğunu vurgulayan Bilgehan Şahin, Günlük hayatımızda mezar taşı, çeşme ve cami kitabesi gibi Osmanlı dan kalmış çok sayıda tarihi eser ve kitabe ile karşılaşıyoruz. Önünden geçiyoruz ama maalesef okuyamıyoruz. Bu eserlerimizi okuyabilmek, anlayabilmek ve yazabilmek için Osmanlı Dünyası’na açılabilmek için Osmanlıca bilmemiz şart. Bu nedenlerden dolayı halkımıza destek vermek istedik. İlgi duyan ve katılmak isteyen tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz. Bunun yanında bir de hat kurslarımız var.  Kurslarımıza katılmak isteyenler önceden kayıt yaptırırlarsa iyi olur. Derslerimiz yeni başladı. Sonuna kadar devam edeceğiz. Şeklinde konuştu.

OSMANLICA ÖĞRENENİN TÜRKÇESİ DE DÜZELECEK

Osmanlıca nın çok zengin bir dil olduğuna değinen Şahin, Şuan toplumumuzda bilinmediği için ayrı bir dilmiş gibi düşünülüyor. Halbuki Osmanlıca, bizim Anadolu Türkçesi nin tarihi halidir. Türkçe, Arapça veya Farsça karışımı bir dil de değildir. Temeli Türkçedir. Türkçeyi temelinde doğru öğrenebilmek için Osmanlıca öğrenmemiz şarttır. Bunu gerçek manasıyla öğrenen bir kimse, Türkçesinin de düzeldiğini fark edecek. En iyi şekilde öğrenilir ve geliştirilmek istenirse, Farsça ve Arapça ya da temel atılmış olunacak. Farsça ve Arapçadaki kelimeler ve cümle yapılarının bir kısmı aynı. Dolayısıyla Osmanlıca, bütün şark dillerinin öğrenilmesine çok yararı olan zengin bir dildir. Kapı sonuna kadar açık. Biz buradayız ve öğrensek isteyenleri bekliyoruz. ifadelerini kullandı.Kosovalı Türk Bakandan Başkan YILMAZ a Ziyaret

07.12.2016 07:49

10. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresi ne katılmak üzere Samsun a gelen Kosova Kamu Düzeni Bakanı Mahir Yağcılar Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye nin 17 Şubat 2008 yılında bağımsızlığa kavuşan Kosova Cumhuriyeti ni hemen ertesi gün tanıdığını belirterek, Kosova ile ortak bir tarihi geçmişimiz ve önemli bir dostluk bağımız var. Çok çileler çekilerek kurulan bir cumhuriyet olan Kosova da bildiğim kadarıyla Türkçe bilenlerin sayısı da oldukça fazla. Türk milletleri olarak geçmişte büyük sıkıntılar çekerek bugünlere geldik. Ama Allah ın izniyle Türk milletleri bundan sonra yükselen bir çizgide seyredecek. Önümüzdeki günlerde Tarihi Kentler Birliği olarak içinde Kosova nın da bulunduğu Balkan ülkelerini kapsayan bir gezi ve inceleme programımız var. Nasip olursa sizleri de ziyaret ederiz  diye konuştu.TKB BALKAN TURUNA ÇIKIYOR

DARBE GİRİŞİMİ AHLAKSIZCA BİR OLAY

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili konu gündeme gelince konuk bakan Mahir Yağcılar ın darbe girişimi için Ahlaksızca tepkisi üzerine Başkan Yılmaz, Aynen doğrudur. Ahlaksızca bir girişim ile karşı karşıya kaldı ülkemiz. Bu ülkenin imkanlarıyla okuyan, bir yerlere ulaşan, yaşamlarını idame ettiren hainler ahlaksızca bir olaya imza atarak ülkenin yönetimine el koymaya çalıştı. Ama Türk milleti gereken cevabı gecikmeden verdi. Biz Türkiye yiz. Çok büyük hedefleri olan, geleceğe doğru büyük adımlar atan bir ülkeyiz. Birkaç vatan haininin yapacağı bu tür ayak oyunlarına mağlup olmayız. FETÖ nün planlarını tüm halkımız hep birlikte yerle bir etti. Bu halkın zor zamanda kenetlenmesini gören tüm iç ve dış düşmanlar artık böyle bir girişime asla teşebbüs edemezler. dedi.

Başkan Yılmaz a misafirperverliğinden dolayı teşekkür eden Kosova Kamu Düzeni Bakanı Mahir Yağcılar, ziyaret bitiminde ülkelerinde hazırlanan çeşitli kitapları Yılmaz a hediye etti.Et Üreticilerinden Büyükşehir e Teşekkür

06.12.2016 07:54

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, pahalı saman ve kaba yem fiyatları altında ezilen besicilere de sahip çıktı.
Soruna kalıcı çözüm bulup tüm kesimleri rahatlatmak amacıyla harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl uygulamaya başladığı projeyle yem sorununu çözdü. Belediyeden sılajlık hibe mısır tohumu desteği alarak eken besiciler, ürünün hasadına başladı.Et fiyatlarının artmasına neden olan saman ve kaba yemdeki pahalılık, hem Kırmızı et sektörünü hem de besicileri ve tüketicileri olumsuz etkiliyor.
Kırsal kalkınma destekleri kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, pahalı saman ve kaba yem fiyatları altında ezilen besicilere de sahip çıktı. Başlattığı proje ile saman ve kaba yeme alternatif ürün yetiştirilmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, besicilere ve tüketicilere olumsuz yansıyan et fiyatlarının düşürülmesine de bir nebze çözüm bulmuş oldu.
Besicilerin hayvanlarının yem ihtiyacını kendilerinin karşılaması ve bölgenin bitki deseninin çoğaltılması amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kırsal Kalkınma Programı kapsamında geçen yıl tüm ilçelerdeki besicilere slajlık mısır tohumu dağıtmıştı. Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği ile ortaklaşa yürütülen projede hibe tohumları alan besiciler, bunları uygun arazilere ekmişti. Kendilerini saman ve kaba yem fiyatı yükünden kurtaracak slajlık mısırların toprakla buluşmasının üzerinden bir yıl geçti.
Meyvesini veren projede hayvanların temel gıdası olacak slajlık mısırların hasadına başlandı. Projeden verim alıp büyük ekonomik avantaj elde eden kırmızı et üreticileri, ikinci ürün olarak da bezelye tohumu ekecek. Hasadın ardından ikinci ekim için arazilerini hazırlamaya çalışan besiciler, bu uygulamayla birlikte bölgede kaba yem üretiminde çeşitliliğinin arttığını söylüyor. Yetiştirdikleri ucuz yemle ekonomik açıdan rahatladıklarını ifade eden besiciler, destekten dolayı başta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ile Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir e teşekkür etti.
ÜRETİCİLERİMİZ İÇİN CAN SUYU OLDU
Alternatif ucuz yem desteğinin üreticilere can suyu olduğunu ifade eden Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, çok güzel ve başarılı bir projeye imza atıldığını kaydetti. Geçmiş yıllarda ciddi anlamda ot ve saman sıkıntısı çekildiğini hatırlatan Doğan, Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmaması için Samsun Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttüğümüz proje, büyük önem arz ediyor. Kaba yem üretiminde ciddi maliyetlerin başında tohum girdileri geliyor. Kırsal Kalkınma Programı çerçevesinde üyelerimize silajlık mısır tohumu dağıtmıştık. Tohumlar hibe edildikten sonra hem ekonomik olarak rahatladık hem işletmemize daha ucuz kaba yem elde etmiş olduk. Bir işletmenin zarar etmemesi için kaba yem ihtiyacının yüzde 60 veya yüzde 70 ini kendi üretmesi gerekiyor. Bunlar şimdi hasat ediliyor. İkinci ürün olarak geçtiğimiz günlerde de üyelerimiz, yine hibe olarak dağıtılan bezelye tohumunu ekecekler. Şimdiden arazi hazırlıklarına başladılar. Gerçekten çok güzel bir proje oldu. Bu tür projelerle üretim maliyetlerini düşürebiliriz ifadelerini kullandı.