Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir Kar Mücadelesine Hazır

01.12.2016 08:38

Ülke genelinde hava sıcaklıklarının düşmesiyle kış mevsimi gerçek yüzünü göstermeye başladı. Kar yağışı etkili olmaya başlarken, Samsun Büyükşehir Belediyesi de hazırlıklarını tamamladı. İl genelinde kış ayı boyunca yapılacak yoğun kar yağışıyla 200 iş makinesi ile 300 personel mücadele edecek.

Büyükşehir Kar Mücadelesine Hazır

Türkiye ye Batı dan giriş yapan kar yağışı, Samsun da da etkisini artırıyor. Vezirköprü, Ladik, Kavak ve Havza ilçelerinde kar yağışı başlarken, Samsun Büyükşehir Belediyesi de karla mücadele hazırlıklarını tamamladı. Ekiplerini kuran Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, 200 iş makinesi operatörü ile 300 kişilik ekibi teyakkuza geçirdi.

Geçen yıl başarıyla sonuçlanan karla mücadele çalışmalarını bu sene de aynı hızla yapacaklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, kar yağışından korkmadıklarını söyledi. Her ilçede ayrı ekip oluşturduklarını ifade eden Yurt, Bizim Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak örgütlenmemiz Karayolları Bölge Müdürlüğü ile örtüşüyor. Her ilçemizde şube müdürlüğümüz var. Ayrıca SASKİ Genel Müdürlüğünün de şube müdürlükleri var. Bütün halkımız geçen yıl  karla mücadelede nasıl bir performans sergilediğimizi gördüler. Bu konuda çok deneyimli ekiplerimiz var. Kar yağışından korkmuyoruz. dedi.

Hazırları tamamladıklarının altını çizen Genel Sekreter Yardımcısı Yurt, Şube müdürlüklerimizdeki görevli greyder, yükleyici, dozer, kar kürüme araçlarıyla kar yağışlarında mücadeleyi yapacağız. Kar bizim için korku değildir. Millet olarak da kar yağışının verimine inanıyoruz. Ne kadar çok kar yağarsa, tarımsal rekoltenin o kadar çok artacağını biliyoruz.  Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak karla mücadele çalışmalarını 24 saat boyunca gerçekleştiriyoruz. Bununla ilgili kar mücadelesi ihalemizi yaptık. Yeterli rekabet ortamı oluşmadığı ve verilen teklifler çok yüksek geldiği için iptal etmek zorunda kaldık. Aralık ayının 21 inde ihale tekrar edilecek. 21 Aralık a kadar ki dönemde eğer kar yağarsa ve mücadele gerekirse her türlü ekip ve ekipmanımız şu anda makine parklarımızda hazır olarak bekletilmekte. Bunların hepsi mobil makineler. Yağış olmadığı zaman yapım işlerinde kullanıyoruz. Kar yağdığı zaman da hemen zincirleri takıp kar mücadele mahallerine gönderiyoruz.  Belediyemize ve SASKİ Genel Müdürlüğü ne ait iş makinelerinin dışında ihtiyaç duyduğumuz makineleri de yüklenici firmalardan temin edeceğiz. Yaklaşık olarak 200 adet iş makinesi ve 300 personel ile kar mücadelesini yapacağız.  şeklinde konuştu.

ASILSIZ İHBARDA BULUNMAYIN

Asılsız ihbarlarda bulunulmaması konusunda vatandaşlardan hassasiyet beklediklerinin altını çizen Yurt, Geçmiş kar dönemlerinde asılsız ihbarlarla, kendi yollarının açılması için bizi oralara yönlendirmek isteyenler oldu. Hastam var, yaralım var vs. diyerek yanlış ihbarlarla bizi oralara çekiyorlar. Biz yetişmek için belki farkında olmadan daha acil olan bir yerdeki çalışmayı kesiyoruz, doğrudan ihbar gelen noktaya kaydırıyoruz. Gidiyoruz ki, ihbarın hiç aslı astarı yok. Adam arabasını garajdan çıkaramamış ya da evine giden yol kapalı, çarşıya gelememiş. Sırf bu yüzden bize yolu açtırdıkları oluyor. Bu tür asılsız ihbarların kendi kolaylıklarının sağlanmasının ötesinde başkalarının hayatını kaybetmesine sebep olacağını düşünmek gerekir.  Bu vebaldir. Bir insanın ölümüne sebebiyet vermek tüm insanlığın ölümüne sebep olmaktır. O yüzden bu tür ihbarlar yapılırken asıl gerekçe neyse o söylenmeli. Örneğin arabamın önüne kar geldi çıkartamıyorum yardımcı olur musunuz desinler. Biz elimiz rahatladığında gider onu da kurtarırız.  ifadelerini kullandı.Büyükşehir den Raylı Sistem Hat Güvenliği Toplantısı

01.12.2016 08:37

Yeni hizmete giren Gar-Tekkeköy Kavşağı raylı sistem hattında meydana gelen kazanın ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi nde ilgili tüm birimlerin katılımıyla güvenlik toplantısı yapıldı. Toplantıda, bir daha üzücü kazaların yaşanmaması için artırılacak güvenlik tedbirleri masaya yatırıldı.

Büyükşehir den Raylı Sistem Hat Güvenliği Toplantısı

Fen İşleri Daire Başkanlığı nda gerçekleşen Raylı Sistem Hat Güvenliği Toplantısı na Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam, yüklenici firma Metroray ın Genel Müdürü Cengiz Atalar, işletmeci SAMULAŞ A.Ş, yetkilileri, kontrolör ve mühendisler katıldı.

Yaklaşık 2.5 saat süren toplantıda raylı sistem hatlarından geçen yaya ve sürücülere karşı ekstra alınması gereken tedbirler görüşüldü. Teknik, sinyalizasyon ve mekanik açıdan hatlarda ve tramvaylarda bir hata veya kusurun tespit edilemediğinin anlaşıldığı toplantıda sürücü ve yaya dikkatsizliklerine veya ön yargılarına ilişkin daha fazla tedbir alınması kararlaştırıldı.

29 Kasım günü Tekkeköy ilçesi Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu önündeki raylı sistem durağında yaşanan kazaya ve toplantıya ilişkin değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, kazada hayatını kaybeden 75 yaşındaki Muhammet Tüfek e Allah tan rahmet, yakınlarına da sabır ve başsağlığı diledi. Yurt, Acı bir olay yaşadık. Yaşlı bir vatandaşımız, insanın hiç girmemesi gereken tren yoluna girerek, tüm ikazlara rağmen rayların üzerinde yürürken kendini adeta trenin altına bırakmasıyla trenimizin duramayıp çarpmasıyla hayatını kaybetti. Bugünkü toplantımız da bu kazaların bir daha yaşanmaması adına hat güvenliğini artırıcı ilave tedbirler almaya yönelikti. Olayla ilgili incelemelerimiz ve araştırmalarımız ise devam ediyor. diye konuştu.

GEÇİŞ HAKKI TRAMVAYLARINDIR

Gar-Tekkeköy hattının yeni işletmeye açıldığını hatırlatan Genel Sekreter Yardımcısı Yurt, Bu hat çok yeni. Sanayi bölgelerinden geçtiği için Örnek, İlkadım ve 19 Mayıs sanayileri girişlerinde, Cumhuriyet mahallesinin olduğu bölgede ve Tekkeköy kavşağı gibi noktalarda hemzemin kavşaklarımız var.  Raylı sistem, demir tekerleğin yine demir raylar üzerinde hareketiyle ilgili bir sistemdir. Dolayısıyla lastik tekerli araçlarda olduğu gibi anında durabilen bir fren sistemi yok. Durma mesafesi lastik tekerlekli araçlara göre daha uzun. Bu nedenle tüm yayalarımızın ve sürücülerimizden rica ediyoruz.  Hat boyunca yol geçiş hakkı raylı sistem araçlarınındır. Yaya da geçse araç da geçse trene yol verilmelidir. şeklinde konuştu.

BANA BİR ŞEY OLMAZ I BIRAKMALIYIZ

Hem yayaların hem de sürücülerin Bana Bir Şey Olmaz diyerek tramvayların önüne atladığına şahit olduklarının altını çizen Mustafa Yurt, Bir defa şehirli olmak ve modern ulaşım sistemi raylı sistemi doğru kullanmak bir kültürü gerektiriyor. Bazen görüyorum. Araç geçerim zannederek trenin önüne atlıyor. Bu son derece tehlikelidir. Panik yapıp dursa, veya araç arıza yapsa trenin durması mümkün değil. Çünkü ray kaygan olduğu için tren duramayıp çarpabilir ve ciddi kazalar yaşanabilir. Onun için insanlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.  Bize bir şey olmaz mantığını bir kenara bırakmalıyız. Oluyor işte. Kaza yaşandığında o hayatı bir daha getire getirme şansınız yok. Vatandaşlarımız bu hususu dikkate almalıdır. Tren yoluna yaya, araç girmemelidir. ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ Kontrolü Elden Bırakmıyor

01.12.2016 08:36

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz gece gündüz demeden şehir genelinde yapılan çalışmaları yerinde inceliyor, eksikler konusunda ilgilileri uyararak çalışmaların kontrolünü sağlıyor.

Başkan YILMAZ Kontrolü Elden Bırakmıyor

Çarşamba ilçesinde yapımı devam eden ve Aşağımusalla ile Ağcagüney mahalleleri arasındaki 25 kilometrelik alanı kapsayan yol çalışmalarında büyük ilerleme kaydedildi. Yaklaşık 3 aylık bir süreçte hava şartlarının el verdiği günlerde yapılan yol çalışmalarında 7 buçuk kilometrelik kısım tamamlandı.

BÖLGEDE ULAŞIM SORUNU ORTADAN KALKACAK

Yapılan çalışmaları her fırsatta yerinde incelemeyi tercih eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Buraya en son geldiğimizde çalışmalar yeni başlamıştı. Gelinen süreçte 7 buçuk kilometrelik yol yapımı tamamlandı. Ekiplerimiz çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Malum hava şartlarından dolayı ister istemez duraklama oluyor. İşlerin en kısa zamanda tamamlanması için ilgilileri uyarıyoruz. Bu yol ilçemizin en uzak mahallesi olan Konukluk mahallesini de bağlanıyor. Konukluk mahallesindeki çalışmalarımız da tamamlandı. Grup yolu çalışmalarımız tamamlandığında bölgenin ulaşım sıkıntıları tamamen çözülmüş olacak dedi.

KONUKLUK HALKINDAN TEŞEKKÜR MESAJI

Öte yandan Konukluk mahallesi sakinleri mahalleleri için yapılan yol çalışmaları için sosyal medyadan başkan Yılmaz a teşekkür mesajları yağdırıyor. Mahallelerine yıllardır gelmeyen hizmetin Başkan Yılmaz sayesinde geldiğini dile getiren mahalle halkının yazdıkları mesajların bir kısmı şöyle; Bu köyler yıllardır bu günleri bekledi çok sağ olun iyi ki varsınız. Sayın Başkan Konukluk köyü Alaharman mahallesi olmak üzere yapılan hizmetlerden dolayı şahsım adına size teşekkür ederim., Konukluk köyündeki çalışmadan dolayı teşekkür ederim. Allah senden razı olsun...

Bu arada Başkan Yılmaz ın Tekkeköy ilçesinde yaptığı incelemelerde kendisine eşlik eden Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar Çarşamba ilçesinde de Başkan Yılmaz a eşlik etti.Yeni Stadyuma Büyükşehirden Özel Dokunuş

30.11.2016 07:28

Samsun Büyükşehir Belediyesi kentin her noktasına hizmet götürmeye devam ediyor. Samsun da yapımı devam eden yeni stadyumun, Büyükşehir Belediyesi nin sorumluluğunda bulunan yol ve otopark çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Yeni Stadyuma Büyükşehirden Özel Dokunuş

UEFA EURO 2020 standartlarına göre yapılan, 33 bin kişilik son teknoloji ürünü akıllı Samsun 19 Mayıs Stadyum inşaatı alanındaki çalışmaları yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, çalışmaların bitimiyle yeni stadyum alanının modern bir kavşağa kavuşacağını belirtti.

SPORSEVERLERE ULAŞIM KOLAYLIĞI

Maç giriş ve çıkışlarında stadyuma taraftarların daha konforlu bir şekilde ulaşım sağlaması Büyükşehir olarak ne gerekiyorsa yaptıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, Yaptığımız yol çalışmaları ve otopark düzenlemeleri ile taraftarlarımız daha konforlu bir şekilde stadyuma ulaşacaklar. Yol ile birlikte otopark düzenleme çalışmalarımız da devam ediyor. dedi.Başkan YILMAZ: Tüm İlçelerimiz İçin Eylem Planı Hazırladık

30.11.2016 07:27

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Orman ve su varsa hayat var. Bunlar yoksa zaten hayat yok, her şey sudan yaratıldı. Çocuklarımızda su ve orman bilincini yükseltmeliyiz dedi.

Başkan YILMAZ:  Tüm İlçelerimiz İçin Eylem Planı Hazırladık 

Orman ve Su İşleri Bakanlığının çocuklara tabiat sevgisini aşılamayı ve halkı orman ve su alanında bilinçlendirmeyi amaçlayan mobil tanıtım tırı Samsun a geldi. Cumhuriyet Meydanı nda mobil tanıtım tırının açılışında konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, 81 ili dolaşacak mobil tanıtım aracının tiyatro gösterisi ile çocukları hem eğlendireceğini hem de eğiteceğini söyledi. Bakanlığın yaptığı çalışmaların da tanıtım aracıyla halka anlatılacağını belirten Kılınçer, Son 14 yılda ülke genelinde dev barajlar ve sulama tesisleri inşa eden, bütün illerde şehir ormanları ve bal ormanları kuran, köylerden büyükşehirlere yatırım yapan bakanlığımızın yaptığı çalışmaları mobil tanıtım araçlarıyla halka anlatılacak." diye konuştu.

Çocuklara tiyatro gösterisiyle doğa bilincini aşılamayı hedeflediklerini aktaran Kılınçer, Tiyatro gösterileriyle çocuklar hem eğlenecek hem de eğitilecek. Özellikle suyun bilinçli tüketilmesi, ormanların yangınlara karşı korunması ve doğal değerlere sahip çıkılması gibi konulara dikkati çekecek Orman ve Su İşleri Bakanlığı araçlarını ziyaret edenlere çeşitli kitap ve broşürler dağıtarak doğa konusunda bilinç oluşturmaya çalışılacak. dedi.

BAŞKAN YILMAZ: TÜM İLÇELER İÇİN EYLEM PLANI HAZIRLADIK

Orman ve Su Bakanlığı nın çocukların orman ve su algısının yükseltmesi amacıyla yaptığı bu çalışmanın önemine dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, Orman ve Su Bakanlığı mızın ülkemizde orman ve su algısını yükseltmeye dönük olan bu çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de bakanlığımızın Samsun umuzda yürüttüğü hizmetlerin önünde yerel yönetim olarak olumsuzlukları ortadan kaldırmaya yönelik büyük bir çaba içerisindeyiz. 30 Mart seçimlerinden sonra şehrimizin bütün ilçeleri Büyükşehir sınırlarına girdikten sonra bizler bu zorluluğun bilincinde bütün orman alanlarında, su havzalarında ne yapmamız gerekiyorsa belediye olarak bir eylem planı yaptık ve bunları hayat geçirdik. Bu eylem planının omurgasını da Kızılırmak Deltası oluşturdu. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ile ilgili çalışmalarımızı hızlandırdık. Orman ve su varsa hayat var. Bunlar yoksa  zaten hayat yok, her şey sudan yaratıldı. Çocuklarımızda su ve orman bilincini yükseltmeliyiz diye konuştu.

SAMSUN ŞANSLI BİR ŞEHİR

Samsun un özellikle orman ve su açısından Türkiye deki en zengin alanlardan biri olduğunu ifade eden Samsun Valisi İbrahim Şahin ise, Biz belki şanslıyız ama Türkiye deki başka yerlere örnek olmamız açısından bol bol fidan dikeceğiz ve Ormanlarımıza gözümüz gibi bakacağız. Bilmediğiniz bir sürü bilgi var, bilgileri öğrenmek açısından da daha sevimli, daha sempatik ama mobilize olan seyyar bir araçla da Bakanlığımız bu konularla ilgili çevreyi bilgilendiriyor dedi.

Açılışa, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ünsal Ağaoğlu ve öğrenciler katıldı. Konuşmaların ardından çocukların katıldığı yarışmalar düzenlendi, tiyatro oyunu sergilendi. Açılışın sonunda vatandaşlara fidan dağıtıldı.