Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Ürdün le Gönül Bağlarını Kuvvetlendireceğiz

09.12.2016 09:25

Ürdün Zerka Milletvekili Dr. Muhammed Nuh el-Qudah Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret ederek, Samsun ile turizm ilişkilerinin güçlendirilmesi hakkında çalışmalar yapmak istediklerini söyledi.

Başkan YILMAZ: Ürdün le Gönül Bağlarını Kuvvetlendireceğiz 

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ürdün ün Zerka kenti ile kardeş şehir olduktan sonra Ürdünlülerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Ürdünlü turistler bu zamana kadar şehir dışı gezilerinde Londra, İstanbul gibi şehirleri tercih ederken kardeş şehir protokolünün ardından Samsun u da merak etmeye başladılar. Ürdün – Samsun arası direk uçuşların da başlamasıyla birlikte Samsun ile Ürdün ülkeleri arasında ticari ve turizm amaçlı seyahatlerde artış gösterdi.

İki ülke arasında ticari ve turistik gezilerin daha da arttırılması için gereken çalışmaları yapacaklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ürdün ile Samsun arasında direk uçuşlarımız geçtiğimiz aylarda başladı. Arap ülkelerinden şehrimize yoğun bir talep var. Ürdünlüler Samsun umuzun güzelliklerini yaptığımız kardeş şehir protokolleri ve akabinde hayata giren direk uçuşlarla tanıdı. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak Ürdün – Samsun arası gönül bağlarını kuvvetlendireceğiz dedi.Büyükşehirden Destek Aldı, Karadeniz in Lideri Oldu

09.12.2016 09:24

Samsun da süs bitkileri yetiştiren Vedat Aydın, Büyükşehir Belediyesi nden aldığı desteklerle Karadeniz Bölgesi nin en büyük kesme çiçek yetiştiricisi oldu. Aldığı sera ve fidan destekleri ile üretim kapasitesini iki katına çıkaran Aydın, yılda yetiştirdiği 1.5 milyon adet kesme gülü yurt içine pazarlıyor.

Büyükşehirden Destek Aldı, Karadeniz in Lideri Oldu

İlçelerde kırsal kalkınma yatırımlarına büyük önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, alternatif ürün yetiştiren çiftçilere yönelik desteklerini sürdürüyor. Destek alıp işletmesini büyüten çiftçilerden biri de Ondokuzmayıs ilçesindeki kesme çiçek üreticisi Vedat Aydın. 42 yıldır süs bitkisi sektöründe faaliyet gösteren Vedat Aydın, 10 yıl önce kurduğu 240 metrelik sera ile gül yetiştiriciliğini kapalı sisteme dönüştürdü.

Üretimini ve ticaretini artırmak için Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı na müracaat eden Vedat Aydın, yapılan inceleme neticesinde destek almaya hak kazandı. 19 Mayıs İlçesi Dağköy ve Karagöl mahallelerindeki üretim alanlarına sera ve gül fidanı desteği veren Daire Başkanlığı, üretimi de takip altına aldı. Seranın damla sulama alt yapısını kurduktan sonra Hollanda dan getirttiği fideleri aşılatıp diken Aydın, 8 ayrı renkte 10 ayrı cins gül ile Karanfil çeşitleri yetiştiriyor.

15 bin metrekarelik sera alanıyla Karadeniz Bölgesi nin en büyük süs bitkileri üretim alanına kavuşan çiftçi Vedat Aydın, kalite bakımından ise Türkiye nin 4. serasına sahip oldu. Birinci sınıf kalite güller ve karanfiller yetiştiren üretici,  yurt içi talebin önemli bir kısmını karşılıyor. Ürettiği çiçekler ise caddelerde, kavşaklarda ve parklarda insanlara görsel şölen keyfi sunuyor.

BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR

Kesme çiçek üretiminde kendisine en büyük desteği Samsun Büyükşehir Belediyesi nden gördüğünü ifade eden süs bitkisi üreticisi Vedat Aydın,  yardımlardan dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere emeği geçen tüm ekibine teşekkür etti. Sera ve fidan desteğinin üretimini artırmasında çok faydalı olduğunu dile getiren Aydın,  Büyükşehir Belediyemiz, alternatif ürün yetiştiriciliği konusunda çiftçilik yapanlara seralar verdi. Destek almasaydık bu kadar büyüyemezdik. Sayın Başkanımızın üzerimizde büyük hakkı var. Seralarımızı kendisi aldırdı. Çok teşekkür ediyorum. Ekipmandan damla sulamaya kadar tüm alt yapısını da kendimiz kurduk. İlçe ve Samsun ekonomisine katkımız olduğu için de mutluluk duyuyoruz. Şuan ülkemizde en kaliteli gülleri yetiştiren üreticilerden birisiyiz. Türkiye nin tamamına ürün satıyoruz. Şimdi de potansiyelimizi daha da artırmanın yollarını arıyoruz. dedi.

TÜRKİYE DE İLK KEZ SAMSUNDA BÜYÜYECEK

Süs bitkileri yetiştiriciliği konusunda Samsun u marka yapmayı hedeflediklerinin altını çizen Vedat Aydın, Sera desteğinin yanında Hollanda da çıkan bir gül cinsi vardı. Belediyemiz, bunun çiçeğini getirtip Mersin de aşılattı. Önümüzdeki sene Hollanda dan sonra Türkiye de ilk kez Samsun da çıkacak. Yetiştirdiğimiz bu cinsi de iç piyasaya vereceğiz. Samsun Gülü diye bir de markamız oldu. İstanbul, Ankara, Konya, Antalya, Gaziantep başta olmak üzere ülke genelinde marka oluşturduk. Çok kaliteli güllerimiz var. Antalya, Mersin, Konya ve Yalova, gül üretiminde önde. Ama bizim şöyle bir avantajımız var. Mevsimsel olarak o illerde hava sıcaklığı çok yüksek. O nedense kaliteli gül yetiştirilemiyor. Biz Nisan ile aralık ayı arası üretim yapıyoruz. bilgisini verdi.

ÜRETİM 2 MİLYON DALA ÇIKACAK

Kesme çiçek üretimini 12 kişilik aile ekibiyle sürdürdüklerini anlatan Aydın, Önümüzdeki yıl kapasitemiz 2 milyon dala çıkacak. Sezonda dönüm başına ortalama 30 bin TL getirisi var. Hiçbir tarım ürünü bu kadar karlı değil. İşini iyi yapıp, kaliteli ürün çıkarıp satabiliyorsanız tarım ürünlerinin tamamından getirisi daha yüksek. Süs bitkileri çok daha farklı bir sektör.  Çok şükür Türkiye de iyi bir yere geldik. Daha da iyi olacak. şeklinde konuştu.

İHRACAT YAPMALIYIZ

Kesme çiçek ihracatıyla kent ekonomisine büyük katkı sağlanabileceğine de değinen Vedat Aydın, Yurt dışından çok talep var. Senede 4 milyon dal gül talep ediyorlar. Bunu çıkarabilmek için de bin 500 dekara yakın sera alanı olması lazım. Örneğin Rusya dan büyük talepler alıyoruz. Orada çiçekleri özel şirketler pazarlıyor. Onlar gülleri, Hollanda, Kenya ve Ekvator dan getiriyor. Bu şirketler sipariş bağlantısını sezonluk 2-3 milyon dal üzerinden yapıyor. Benim yıllık üretimim 2 milyon dal ama 400 bin dalı ihraç edilebilir. Talebi karşılamayınca gülü ihracat yapamıyorum. Samsun olarak gül ihracatını yapabilecek güçteyiz. Bafra, Çarşamba ve Ondokuzmayıs ta toplamda bin 500 dekarlık seramız olsa Rusya nın yıllık gül ihtiyacının tamamını buradan karşılayabiliriz. ifadelerini kullandı.SASKİ DEN DON UYARISI

09.12.2016 09:23

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ), beklenen soğuk hava ve kar yağışı ile ilgili olarak su abonelerini uyararak su saatlerinin donmaması için alınması gereken önlemlerle ilgili bilgi verdi.

SASKİ DEN DON UYARISI

Konuyla ilgili açıklama yapan SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının eksilere düşmesi ile birlikte don olayı beklendiğini belirterek, Su sayaçlarının dondan zarar görmemesi ve abonelerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için sayaçların, bulunduğu yerin hava cereyanına karşı korunması ve dona karşı hassas olan sayaçların, açıkta kalan tesisatların uygun şekilde (kalın yün kumaş, battaniye, boru kılıfı vb. malzemeler ile sıkıca sarılarak) muhafaza altına alınması, ayrıca varsa muhafaza kutularının talaş veya samanla doldurularak sayaçların korunmaları gerekmektedir dedi.Başkan YILMAZ: Adana daki Yurt Yangını Bizde De Olabilirdi

09.12.2016 09:23

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Adana daki yurt yangınının unutulmaması gerektiğini ifade ederek, Samsun daki özellikle özel yurtlara yönelik denetimlerin yapılacağını ifade etti.

Başkan YILMAZ:  Adana daki Yurt Yangını Bizde De Olabilirdi 

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi 2016 yılı Aralık ayı 22. Birleşiminin 1. Oturumu, Meclis Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın başkanlığında yapıldı. Gündem maddeleri öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Biz 2014, 2015 ve 2016 yılı itibariyle Büyükşehir Belediyesi olarak 900 milyon TL yatırım yapmışız. Bu 3 yıldan önceki 3 yılda Özel İdaresi de 56 milyon TL yatırım yapmış. Sadece Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi 300 milyon TL lik yatırım yapmış. Yaklaşık 300 milyon TL lik yatırımı da SASKİ yapmış dedi.

LOJİSTİK KÖYE 1 YILDA 12 MİLYON TL HARCANDI

Lojistik Organize Sanayi Bölgesi ne şu ana kadar 1 yıl içerisinde 12 milyon euro harcandığını belirten Başkan Yılmaz, İş bitince 40 milyon euro harcanmış olacak. Biz yolu bitireceğiz. Devlet Demir Yolları da eski Samsun-Çarşamba banliyo hattını hizmete alıp demiryolu bağlantısı da tamamlanacak. Bu Lojistik Organize Sanayi Bölgesi tamamen Samsun Valiliği ile Samsun Büyükşehir Belediyesi nin ortaklaşa OKA ile birlikte hibesini bulduğumuz bir yatırımdır. Karadeniz in tek Lojistik Organize Sanayi Bölgesi olacak. İhracat oranımız yükseldiği zaman Samsun limanı önem kazanacak. Örneğin narenciye ihracatçısı Rusya pazarında ihracatıyla ilgili konfirmasyon aldı. 1 milyon ton narenciyeyi bekletmesi gerektiğinde onun Lojistik Organize Sanayi Bölgesi'nde bekletecek diye konuştu.

ÖZEL YURTLARI DENETLEYELİM

Adana daki yurt yangınının unutmaması gereken bir yangın olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, Biz yerel yöneticilerin buna yönelik almamız gereken tedbirler olduğu gibi buna yönelik almamız gereken dersin de sınırsız olduğunu düşünüyorum. Adana daki yurt yangını gibi bir şey her an bizde de olabilirdi. O yavrucaklar, birbirine sarılarak dumandan boğularak, ateşin içerisinde yanan çocukların anısı ve hatırası vicdanı olan bir insanın en azından yüreğinde yaşayabileceği ciddi acılardan bir tanesidir. Ben hem plan daire başkanına, hem itfaiye daire başkanına bu konuda yeni bir takım tedbirler almak üzere tembihledim. İlçe belediye başkanı kardeşlerim kendi ilçelerindeki özel yurtların birçoğunda buna benzer problemlerin olduğunu düşünüyorum. Biz bu tür kazaya, belaya, hadiseye karşı olmaz inşallah diyerek bir aymazlığı taşıyan bir milletiz. O bakımdan Adana daki yangından alınması gereken dersi mutlaka belediye başkanları olarak hepimiz, meclis üyeleri olarak hepimiz özellikle özel yurtlarda olabilecek eksikliklerin neler olduğunu paylaştığımız takdirde ortadan kaldırabiliriz. Bununla ilgili ayrı bir çalışma grubu kurarak da yapabiliriz. Bugünden tezi yok bizim plan daire başkanlığından ziyade itfaiye daire başkanlığı ile belediye başkanı kardeşlerimin çok yakın bir temas içerisinde destek alarak bir irtibat içerisinde olsunlar. Denetimi yaparız, denetimin sürdürülebilir olması gerekiyor şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından gündem maddeleri komisyonlara havale edildi.TFF Yönetim Kurulu, Başkan YILMAZ ı Ziyaret Etti

08.12.2016 07:30

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören ve Yönetimi Kurulu Üyeleri Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

TFF Yönetim Kurulu, Başkan YILMAZ ı Ziyaret Etti

Yönetim Kurulu toplantısını yapmak üzere Samsun a gelen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyeleri Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret ettiler.

Gün boyu Samsun da bulunan TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyeleri Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret ederek şehirdeki sportif faaliyetler hakkında bir süre sohbet ettiler.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Demirören e Atatürk Anıtı heykeli hediye ederken, Demirören ise Başkan Yılmaz a üzerinde isminin yazılı olduğu Türkiye forması hediye etti.

Ziyarete Samsunspor Kulübü Başkanı Erkut Tutu, Gençlik Ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt ve TFF Samsun İl Temsilcisi İbrahim Güven de katıldı.