Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMSUN DA 30 AĞUSTOS COŞKUSU

31.08.2016 06:35

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama törenine katıldı.

SAMSUN DA 30 AĞUSTOS COŞKUSU

30 Ağustos zaferinin 94. yıl dönümü kutlamaları ilk olarak Atatürk Anıtı na çelenk konmasıyla başladı. Samsun Valisi İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Piyade Albay Sedat Bulut ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın anıta çelenk koymasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

Ardından Anıt Şeref Defteri ni imzalayan Vali Şahin, Başkomutanımız Büyük Önder, Aziz Atam, bugün vatanımızın düşman işgalinden kurtuluşunu ve ülkemizin bağımsızlığını kazandığı Zafer Bayramı nın 94 üncü yılını bir kez daha birlik ve beraberlik içerisinde kutlamak üzere huzurunuzdayız. Yüce milletimiz ve kahraman ordumuz kutsal saydığı değerler uğrunda, şartlar ne kadar olumsuz olursa olsun, düşman ne kadar güçlü olursa olsun, yılmadan mücadelesini sürdürerek bu mücadelesini kazanmıştır. Topraklar işgal altında olan milletimize bağımsızlığı yaşatan, milletimizin hürriyetinden asla vazgeçmeyeceğini dünyaya gösteren bu zaferle Türkiye Cumhuriyeti nin temelleri atılmıştır. Milletçe birlik ve beraberlik içerisinde bu ülkeyi bizlere miras bırakan başta siz olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhun şad olsun dedi.

Ardından Samsun Anadolu Lisesi öğrencileri Mete Akın ve Medine Özlek, günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu. Daha sonra Piyade Albay Ahmet İzgi de konuşma yaparak, Bugün tarih sahnesinde var olduğu andan itibaren bağımsızlığı ile tüm dünyaya örnek olmuş, yüce Türk milletinin vatanını işgal etmek isteyenlere karşı verdiği onurlu mücadeleyi zaferle taçlandırılışının 94 üncü yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu, haklı gururunu yaşıyoruz. Bu bayrama adını veren 30 Ağustos Zaferi ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü, Türk ün varoluşunun haykırışı ve bunu kabul ettirmesinin önemli adımlarından biridir. Bu zafer 19 Mayıs 1919 da Gazi Mustafa Kemal in İstiklal meşalesini Samsun da tutuşturduğu, Amasya da, Erzurum da ve Sivas ta yurt satına yaygınlaştırdığı Ya istiklal ya ölüm parolası ile başlattığı ulusal Kurtuluş Savaşı nın kesin sonucudur. Bu zafer Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ün Dünyanın hiçbir ordusunda yürüğe seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir. Her zaferin en büyük payı senindir dediği gibi muharebe meydanlarında kazandığı başarılarla özdeşleşen ve Türk milletinin bağrından çıkan Mehmetçiğin kanıyla ve canıyla yazdığı destandır ifadelerini kullandı. 

Atatürk Anıtı ndaki törene ayrıca AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, askeri ve mülki erkan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Atatürk Anıtı önündeki törenin ardından valilikte tebrikat töreni düzenlendi.SAMSUN UN HER METREKARESİNE YATIRIM

31.08.2016 06:34

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ekibiyle birlikte ilçelerdeki yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

SAMSUN UN HER METREKARESİNE YATIRIM

Beton ve asfalt yol çalışmalarını sürekli yerinde takip eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşamba ilçesinde yapılan Hacılıçay Köprüsü ve yol çalışmalarını inceledi.

YOL MEDENİYETTİR DİYEREK DURMADAN ÇALIŞIYORUZ

Önce ilçede devam eden beton yol çalışmalarını denetleyen Başkan Yılmaz, Yol medeniyettir diyoruz ve hızımızı azaltmadan çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bu anlamda kentimizin her noktasında olduğu gibi, köy yollarında da yenileme çalışması yapıyoruz. Gece demeden gündüz demeden tüm ekibimizle birlikte Samsun un her metre karesine hizmet etmenin çabasındayız. Tüm sorunları yerinde görüp ona göre yapılması gerekenleri yapıyoruz. Halka hizmeti Hakka hizmet olarak görüyor ve bu amaçla vatandaşımızın emrinde olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum. Büyükşehir yatırımlarımız durmadan büyüyerek devam edecektir diye konuştu.

YEŞİLIRMAK ÜZERİNDEKİ DEV KÖPRÜDE HUMMALI ÇALIŞMA

Beton yol çalışmaları kontrolünün ardından Hacılıçay Köprüsü ne giden Başkan Yılmaz, Bafra Türbe Kalaycılı Köprüsü gibi Hacılıçay Köprüsü nün de en kısa sürede bitirilerek hizmete açılacağını söyledi. Köprünün 3 milyon TL lik bir yatırım olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, Çarşamba için oldukça önemli bir proje idi. Devlet Karayolu köprüsünden deniz tarafına doğru sadece bir köprü vardı ve bu köprü yeterli değildi. Hacılıçay Köprüsü ile hem iletişim hem de ulaşım çilesi sona eriyor. Çarşamba nın iki yakası bu köprü ile birbirine bağlanmış olacak diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ ŞEHİR YATIRIMLARLA KABUK DEĞİŞTİRİYOR

29.08.2016 06:35

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, raylı sistemin yeni güzergahında vatandaşlarla birlikte yolculuk yaptı.

BAŞKAN YILMAZ 

Gar-Tekkeköy yeni hafif raylı sistem hattının ilk etabı olan Kılıçdede, Samsunspor, Belediyeevleri, Mavi Işıklar ve Balıkçı Barınağı durakları test sürüşlerinin ardından bugün yolculara hizmet vermeye başladı.

TRAMVAYDA BİR BAŞKAN

Tramvayın artık Canik e kadar gidecek olması vatandaşlar tarafından büyük bir sevinçle karşılanırken, bugün yolcu taşımaya başlayan tramvaylarda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da vatandaşlarla birlikte yolculuk yaparak Samsunlularla yol arkadaşlığı yaptı. Tramvay istasyonunda beklerken ve tramvay yolculuğu esnasında yolcularla sohbet eden Başkan Yılmaz a vatandaşlar yapılan hizmetler ve yatırımlar için teşekkür etti.

SAMSUN KABUK DEĞİŞTİRİYOR

Samsun un ulaşılabilir bir kent olması yolunda önemli bir adım daha attıklarını kaydeden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 17 km olan raylı sistem güzergahı hizmete açılan yeni duraklarla birlikte 21 kilometreye çıktı. Tekkeköy e kadar da ulaşım sağlanınca doğu-batı istikametinde çalışan raylı sistem 32 kilometreye çıkacak. Samsun her alanda kabuk değiştiren bir şehir oldu. Yapılan yatırımlar şehrimizin prestijini artırdı. Yeni tramvay hattımız da Samsun'umuza şimdiden hayırlı olsun. diye konuştu.

Başkan Yılmaz a tramvay yolculuğu sırasında Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır ve Samulaş Genel Müdürü Kadir Gürkan da eşlik etti.VALİLER KUŞ CENNETİ NE HAYRAN KALDI

29.08.2016 06:35

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Ağustos ayı toplantısı Samsun da yapıldı. Diğer toplantılara nazaran farklı bir konseptte gerçekleşen toplantı Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde gerçekleştirildi.

VALİLER KUŞ CENNETİ NE HAYRAN KALDI

KUŞ CENNETİ TURİST ÇEKİYOR

OKA yönetim kurulu üyelerine Kuş Cenneti ni gezdiren ve yapılan yatırımları anlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun umuzun en çok ziyaret edilen doğal alanlarından birisi haline gelen Kuş Cenneti nde yaptığımız çalışmalara her geçen gün bir yenisini ekliyoruz. Buraya dikkat çekmeyi başardık ve vatandaşlarımızı böyle güzel bir doğa harikasıyla buluşturduk. Baştan sona yollarını çevre düzenlemelerini güzel bir şekilde tamamladık. Şimdi delta içinde bulunan Aybedir Adası nı canlandırıyoruz. Buraya tekne ile geçme imkanını sağladık. Adada da buradaki gibi yörük çadırımız yapıldı. Hizmete açılacak. Kuş Cenneti dünyanın sayılı harikalarından birisi olacak dedi.

VALİLERDEN SAMSUN A ÖVGÜ: İLÇE AVRUPA GİBİ OLMUŞ

Ağaç evde yapılan toplantının ardından Ziyaretçi Merkezinde bulunan konferans salonuna geçen heyet Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt un yaptığı sunumla Samsun da gerçekleşen yol çalışmaları hakkında bilgilendirildi. Heyet deltada yapılan incelemelerin ve toplantıların ardından Bafra da geçtiğimiz günlerde yapımı tamamlanan ve yöre halkının kullanımına açılan Türbe – Kalaycılı Köprüsü nü inceledi. Heyet üyeleri Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yatırımların takdire şayan olduğunu ve köprünün Avrupa ülkelerindeki standartların bile üzerinde olduğuna dikkat çektiler.

Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Amasya Valisi Salih Işık, Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve Amasya ve Çorum İl Genel Meclisi Başkanları katıldı.BAFRALILARIN ISLIKLA HABERLEŞME ÇİLESİ BİTTİ

29.08.2016 06:34

Bafra Türbe-Kalaycılı köprüsü ile vatandaşların haberleşme çilesinin bittiğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ırmak karşısında yer alan köylerde yaşayan vatandaşlarımız, birbirleri ile ıslık çalarak ya da bağırarak iletişim kurmaya çalışıyorlardı. Dedi.

BAFRALILARIN ISLIKLA HABERLEŞME ÇİLESİ BİTTİ

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ve beraberindekiler Bafra Kızılırmak Nehri üzerinde yapımı tamamlanan köprü üzerindeki son çalışmaları yerinde inceledi.

VALİ ŞAHİN: KÖPRÜ BAFRA İÇİN ÖNEMLİ BİR YATIRIM

Kalaycılı Mahallesi ni şehrin karşı yakası ile birleştirecek olan 260 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğindeki 10 ayaklı köprüyü Samsun Valisi İbrahim Şahin e gezdiren Başkan Yılmaz, köprü ile birlikte bölge ulaşımını daha güvenli hale geldiğini söyledi. Köprünün mimarisini oldukça beğenen Vali Şahin in köprü ile ilgili ilk yorumu ise, Muhteşem olmuş oldu. Biten köprü ile birlikte bölgenin ulaşımının oldukça rahatlayacağını belirten Vali Şahin, köprünün Bafra açısından önemli bir yatırım olduğuna dikkat çekerek, Yapılan her yatırım ilçeyi daha da cazip hale getiriyor. Köprüyü kısa bir sürede bitirip ilçeye kazandıran Büyükşehir Belediyemizi ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bölge halkımıza hayırlı olsun diye konuştu.

HABERLEŞME İÇİN YA ISLIK ÇALIYORLARDI YA DA 44 KM YOL GİDİYORLARDI

Köprünün 7.5 milyon liralık bir yatırım olduğunu belirten Başkan Yılmaz ise, köprü bölgedeki mahallelerin Bafra ile ulaşımını kolaylaştırdı ve mesafesini azalttı. Köprü olmaması nedeniyle ırmak karşısında yer alan köylerde yaşayan vatandaşlarımız, birbirleri ile ıslık çalarak ya da bağırarak iletişim kurmaya çalışıyorlardı. Karşı köyde bir düğün, cenaze ya da davet olduğu zaman bağırarak sesini duyurabildiği köye ulaşmak için 44 kilometrelik bir yol gitmek zorunda kalıyorlardı. Bunu çok önemsedik. Bu bölgede bir köprü projesi geliştirdik. Allah ın izni ile de sözümüzü tuttuk ve köprümüz bitti. Şu an köprü üzerinde ulaşım sağlanıyor. Resmi olarak da açılış yapacağız dedi.

Vali Şahin ve Başkan Yılmaz, daha sonra köprü yolu üzerinde çalışma yapan işçilerin yanına giderek onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.