Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ Van da Şehit Ailesini Ziyaret Etti

14.12.2016 13:01

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Bitlis ziyaretinin ardından geldiği Van’da, İstanbul daki hain terör saldırısında şehit olan polis memuru Soner İdil in ailesini ziyaret etti.

BU SALDIRININ ACISI KOLAY HAFİFLEMEYECEK Başkan Yılmaz 3 ay önce göreve başlayan ve hain saldırıda şehit olan Soner İdil in babası Miktad İdil e başsağlığı dileyerek şehidimiz için dua etti. Duygusal anların yaşandığı taziye ziyaretinde Başkan Yılmaz terörü bir kez daha lanetleyerek acılarının çok büyük olduğunu dile getirdi.

Başkan Yılmaz, şehit evine yaptığı taziye ziyaretinin ardından Van AK Parti İpekyolu İlçe Başkanlığı nda düzenlenen programa katıldı. Burada yaptığı konuşma da yine İstanbul da yaşanan alçak terör saldırına değinen Başkan Yılmaz, Hepimizin yüreğinde çok taze olan ve acısı kolay kolay hafiflemeyecek olan İstanbul saldırısında hayatını kaybetmiş olan şehitlerimize Allah tan Rahmet Diliyorum. Allah ailelerine sabır versin. Bu hain saldırı bütün ülkenin canını yaktı. Gazilerimize de yaralanmış olan ve şu an hastanelerde tedavi olma süreci içinde olan kahraman polislerimize ve vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Bulunduğumuz coğrafya hakikaten bize bedel ödeten, burayı yurt edinmemiz karşılığında bedel ödediğimiz bir coğrafya. Ama burası bizim vatanımız ve hep öyle kalacak. Bu eşkıya bozuntuları yaptıklarının karşılığını misliyle ödeyecek diye konuştu.

Programa AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, İl Yönetim Kurulu üyeleri ve partililer katıldı.BAŞKAN YILMAZ GEVAŞ TA

14.12.2016 13:00

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Van ın Gevaş Belediyesini ziyaret etti.

Belediye binasını gezen Başkan Yılmaz ve beraberindekiler, Başkan Hakan dan bilgiler aldılar. Gerçekleştirilen belediye ziyaretinden dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, İlçemize verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz. Biz her zaman sizden çok şey öğrendik. Her Samsun a gelişimizde sizlerden yeni bir şeyler öğreniyoruz. Özellikle Tarihi Kentler Birliği nden çok faydalanıyoruz dedi.Bitlis ten karayolu ile gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve beraberindekiler, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Başkan Yardımcısı Behçet Altıntaş, meclis üyeleri ve belediye personelleri tarafından karşılandı.

İlçede Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler de veren Başkan Hakan, Sizlerin yapımını üstlendiğiniz kent meydanı bitti. Saat kulesi de son aşamaya geldi. Bir de belediye çay bahçemizdeki kafede yıkılarak yeniden yapıldı ve bir haftaya kadar tamam olur. Verdiğiniz tüm desteklerden dolayı ilçe halkı adına teşekkür ederim  ifadelerini kullandı.

Gevaş ın çok hızlı değiştiğini ve bundan da büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Ben ilk buraya geldiğimde açıkçası canım sıkılmıştı. Burası çok kötü bir görünümdeydi. Ancak şimdi görünce çok mutlu oldum. Çok hızlı değişmiş. Belediye binası yenilenmiş ve modern bir bina olmuş. Kent meydanı da çok güzel olmuş diye konuştu.

Yapılan saat kulesinde Samsun un da bir hatıra olmasının iyi olacağını belirten Başkan Yılmaz, Buraya gelen Samsunlular da buradan kendinde bir hatıra bulsun. Bu saat kulesinde Samsun hatırası yıllarca kalır. Yarım olan yandaki binada mutlaka yapılması lazım. Orada güzel bir toplantı salonu olması lazım. Şunu da belirtmek isterim ki en güzel imkan ilişki sermayesidir. Bu da Sinan Başkanımda var şeklinde konuştu.

Sıcak bir sohbetin ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ve beraberindekiler il merkezine geçtiler.Şehit Mustafa Öztürk Dualarla Uğurlandı

13.12.2016 07:23

İstanbul Beşiktaş ta yaşanan patlama sonucu şehit düşen 27 yaşındaki polis memuru Mustafa Öztürk, Başkan Yılmaz ın da katıldığı cenaze töreni ile memleketi Samsun un Çarşamba ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.Hafta sonu Beşiktaş-Bursaspor karşılaşması sonrası Vodafone Arena Stadyumu yakınlarında meydana gelen patlama sonucunda şehit düşen 27 yaşındaki polis memuru Mustafa Öztürk ün cenaze namazı memleketi Samsun un Çarşamba ilçesinde kılındı. Şehidin cenazesinde annesi Nurcan, babası Ahmet ve şehidin kardeşi Murat Öztürk, ayakta durmakta zorluk çekti.

ATANAMAYINCA POLİS OLDU

Şehidin 15 gün sonra sözleneceği belirtildi. Şehidin 2 yıl önce Ankara Gazi Üniversitesi Elektrik Öğretmenliği mezunu olduğu ve ataması yapılamadığı için de 2014 yılında polisliğe başvurduğu belirtilirken, şehidin kardeşi Murat Öztürk ün ise Trabzon Polis Meslek Yüksekokulu 2. sınıf öğrencisi olduğu belirtildi.

Cenaze namazı öncesi Sarıcalı Mahallesi Yunus Emre Caddesi ndeki baba evinde helallik alındı. Baba evinde alınan helalliğin ardından Öztürk ün cenazesi vatandaşların tekbirleri arasında Tarihi Köprü üzerinden geçilerek Çarşamba Rıdvanpaşa Camisi ne getirildi. Cenaze, Rıdvanpaşa Camisi nde öğle namazına müteakiben İl Müftüsü Veysel Çakı tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından Yenikışla Mahalesi ndeki aile kabristanlığına defnedildi.

Şehidin cenaze namazına Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt ve Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Çarşamba İlçe Kaymakamı Caner Yıldız, belediye başkanları, mülki-idari amirler ve çok sayıda vatandaş katıldı.Başkan YILMAZ dan Romanlara Büyük Jest

13.12.2016 07:22

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, roman vatandaşların temsilcileriyle bir araya geldi.Yılmaz, Romanların en büyük sıkıntısı olan istihdam konusunda destek olacaklarının sözünü vererek, Bir araya gelin iki tane firma kurun. Belediyemizin peyzaj ,temizlik gibi bazı işlerini size verelim. İstihdam sorununa birlikte çözüm bulalım dedi.

Roman Mehteran Takımı ekibi mahalle muhtarları ile sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile istişare toplantısı gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, roman vatandaşların temsilcilerinin sorunları ve taleplerini dinleyerek, birçok konuda destek olma sözü verdi. Canik ilçesi Yavuz Selim, 200 Evler ve 264 Evler mahallesi muhtar ve Roman sivil toplum kuruluşları istişare toplantısı Sevgi Cafe de yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın başkanlığındaki toplantıya Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Türkiye Romanlar Konfederasyonu Samsun Temsilcisi Osman Zengin, Samsun Karadeniz Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Kayacık, Karadeniz Bölgesi Roman Kültürü Araştırma Derneği Başkanı Selim Gökçen, Yavuz Selim Mahallesi Gençlik, Kültür, Sanat, Eğitim ve Spor Derneği Başkanı Kemal Şutşur,200 Evler Mahallesi Muhtarı Hüner Sobotay, Yavuz Selim Mahallesi Mehteran Takımı Şefi Ömer Gezginci, Yavuz Selim Mahallesi Alkolle Mücadele Derneği Başkanı Gürkan Dal ile 264 Evler Roman Kültürü ve Araştırma Derneği Başkanı Yaşar Tamer katıldı. Toplantıya ilerleyen saatlerde Samsun Valisi İbrahim Şahin de eşlik etti.Samsun, Akıllı Şehir de İlk Stratejili Kent Olacak

09.12.2016 09:25

Şehirlerdeki kısıtlı kaynakların bilişim teknolojileri aracılığıyla daha verimli kullanılması, kentlerin refah seviyesinin yükseltilmesi ve halkın beklentilerinin karşılanması amacıyla yapılan akıllı şehir uygulamaları, giderek yaygınlaşıyor. Samsun, başlatılan projeyle Türkiye’de yol haritası ve stratejisi olan bir akıllı şehir olacak.

Samsun, Akıllı Şehir de İlk Stratejili Kent Olacak

Akıllı şehir sistemlerinin belli bir strateji ve yol haritasına kavuşturulmasına yönelik hazırlanan proje Samsun’dan başladı. Kalkınma Bakanlığı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), IBM ve Project Group işbirliği ile hayata geçecek  Orta Karadeniz Bölgesinde Rekabet Gücünün Artırılmasına Yönelik Teknik Destek Projesi nin ilk  Samsun Akıllı Şehir Olgunluk Analizi ve Yol Haritası Toplantısı Büyükşehir Belediyesi nde yapıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi başkanlık salonundaki toplantıya Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, daire başkanları ile şube müdürleri katıldı. Toplantıda IBM Teknoloji Danışmanı Tolga Dikici ile Proje Yöneticisi Barış Tıkız, proje kapsamında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Akıllı şehirlerin mutlaka strateji planına sahip olması gerektiğinin altını çizen Tolga Dikici, bu konuda ilk örneğin Samsun olacağını kaydetti.

Akıllı şehir sistemlerini uygulayan şehirlerde belirli bir alanda çözüm üretmek yerine sistemlerin birbirleriyle beraber çalışabileceği bir çözüm stratejisi geliştirmek istediklerini ifade eden IBM Teknoloji Danışmanı Tolga Dikici, Stratejinin planlanması, akıllı şehir yolculuğunun en önemli kısmını oluşturmaktadır. Sadece belirli bir sorunun çözülmesinin uzun vadede elverişli bir seçenek olmadığı, bunun yerine şehirlerin önceliklerinin belirlenmesi şehirlerin, sahip oldukları imkanları kullanabilmeleri ve kaynak kullanımını optimize eden akıllı sistemlere dönüştürebilmesi için yeni teknolojileri benimsemeleri gerekmektedir. Şehirler, Akıllı Şehir Stratejisi Planı ile şehrin gelecek 5 yıldaki önceliklerini, dönüm noktalarını ve hedeflenen sonuçları projeksiyonlarla bir yol haritasına sahip olurlar. Biz de Samsunda, belli alandaki sistemlerin birbirleriyle veri alışverişi yapması, beslemesi için bir strateji ve yol haritasını ortaya çıkaracağız. bilgisini verdi.

Veri toplama, analiz ve puanlama, proje taslakları oluşturma, sonuçları listelenme, şehirlerle karşılaştırma yapma, fırsatları derlenme, maliyet analizi çıkarma, fikirleri karşılaştırılma ve iş senaryoları geliştirilme çalışmaları neticesinde Samsun Akıllı Şehir Yol Haritası Raporu hazırlayacaklarını anlatan Dikici, Samsun da 6 alanı birbirleriyle ilişkilendirerek bir strateji raporu ortaya çıkaracağız. Bunu veri toplama ve strateji geliştirme olmak üzere iki başlıktaki çalışma ile yapacağız. Bu hafta veri toplamaya başladık. Verilerle Samsun’un en doğrularını bulmaya çalışacağız. Verileri başka şehirlerle karşılaştırarak detaylı raporlar elde edecek, bunları da yorumlayacağız. Projeleri geliştirirken Samsun un şuan mevcut kullandığı bilişim sistem ve teknoloji sistemlerini de öğreneceğiz. ifadelerini kullandı.