Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Şehit Mustafa Öztürk Dualarla Uğurlandı

13.12.2016 07:23

İstanbul Beşiktaş ta yaşanan patlama sonucu şehit düşen 27 yaşındaki polis memuru Mustafa Öztürk, Başkan Yılmaz ın da katıldığı cenaze töreni ile memleketi Samsun un Çarşamba ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.Hafta sonu Beşiktaş-Bursaspor karşılaşması sonrası Vodafone Arena Stadyumu yakınlarında meydana gelen patlama sonucunda şehit düşen 27 yaşındaki polis memuru Mustafa Öztürk ün cenaze namazı memleketi Samsun un Çarşamba ilçesinde kılındı. Şehidin cenazesinde annesi Nurcan, babası Ahmet ve şehidin kardeşi Murat Öztürk, ayakta durmakta zorluk çekti.

ATANAMAYINCA POLİS OLDU

Şehidin 15 gün sonra sözleneceği belirtildi. Şehidin 2 yıl önce Ankara Gazi Üniversitesi Elektrik Öğretmenliği mezunu olduğu ve ataması yapılamadığı için de 2014 yılında polisliğe başvurduğu belirtilirken, şehidin kardeşi Murat Öztürk ün ise Trabzon Polis Meslek Yüksekokulu 2. sınıf öğrencisi olduğu belirtildi.

Cenaze namazı öncesi Sarıcalı Mahallesi Yunus Emre Caddesi ndeki baba evinde helallik alındı. Baba evinde alınan helalliğin ardından Öztürk ün cenazesi vatandaşların tekbirleri arasında Tarihi Köprü üzerinden geçilerek Çarşamba Rıdvanpaşa Camisi ne getirildi. Cenaze, Rıdvanpaşa Camisi nde öğle namazına müteakiben İl Müftüsü Veysel Çakı tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından Yenikışla Mahalesi ndeki aile kabristanlığına defnedildi.

Şehidin cenaze namazına Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt ve Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Çarşamba İlçe Kaymakamı Caner Yıldız, belediye başkanları, mülki-idari amirler ve çok sayıda vatandaş katıldı.Başkan YILMAZ dan Romanlara Büyük Jest

13.12.2016 07:22

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, roman vatandaşların temsilcileriyle bir araya geldi.Yılmaz, Romanların en büyük sıkıntısı olan istihdam konusunda destek olacaklarının sözünü vererek, Bir araya gelin iki tane firma kurun. Belediyemizin peyzaj ,temizlik gibi bazı işlerini size verelim. İstihdam sorununa birlikte çözüm bulalım dedi.

Roman Mehteran Takımı ekibi mahalle muhtarları ile sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile istişare toplantısı gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, roman vatandaşların temsilcilerinin sorunları ve taleplerini dinleyerek, birçok konuda destek olma sözü verdi. Canik ilçesi Yavuz Selim, 200 Evler ve 264 Evler mahallesi muhtar ve Roman sivil toplum kuruluşları istişare toplantısı Sevgi Cafe de yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın başkanlığındaki toplantıya Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Türkiye Romanlar Konfederasyonu Samsun Temsilcisi Osman Zengin, Samsun Karadeniz Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Kayacık, Karadeniz Bölgesi Roman Kültürü Araştırma Derneği Başkanı Selim Gökçen, Yavuz Selim Mahallesi Gençlik, Kültür, Sanat, Eğitim ve Spor Derneği Başkanı Kemal Şutşur,200 Evler Mahallesi Muhtarı Hüner Sobotay, Yavuz Selim Mahallesi Mehteran Takımı Şefi Ömer Gezginci, Yavuz Selim Mahallesi Alkolle Mücadele Derneği Başkanı Gürkan Dal ile 264 Evler Roman Kültürü ve Araştırma Derneği Başkanı Yaşar Tamer katıldı. Toplantıya ilerleyen saatlerde Samsun Valisi İbrahim Şahin de eşlik etti.Samsun, Akıllı Şehir de İlk Stratejili Kent Olacak

09.12.2016 09:25

Şehirlerdeki kısıtlı kaynakların bilişim teknolojileri aracılığıyla daha verimli kullanılması, kentlerin refah seviyesinin yükseltilmesi ve halkın beklentilerinin karşılanması amacıyla yapılan akıllı şehir uygulamaları, giderek yaygınlaşıyor. Samsun, başlatılan projeyle Türkiye’de yol haritası ve stratejisi olan bir akıllı şehir olacak.

Samsun, Akıllı Şehir de İlk Stratejili Kent Olacak

Akıllı şehir sistemlerinin belli bir strateji ve yol haritasına kavuşturulmasına yönelik hazırlanan proje Samsun’dan başladı. Kalkınma Bakanlığı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), IBM ve Project Group işbirliği ile hayata geçecek  Orta Karadeniz Bölgesinde Rekabet Gücünün Artırılmasına Yönelik Teknik Destek Projesi nin ilk  Samsun Akıllı Şehir Olgunluk Analizi ve Yol Haritası Toplantısı Büyükşehir Belediyesi nde yapıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi başkanlık salonundaki toplantıya Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, daire başkanları ile şube müdürleri katıldı. Toplantıda IBM Teknoloji Danışmanı Tolga Dikici ile Proje Yöneticisi Barış Tıkız, proje kapsamında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Akıllı şehirlerin mutlaka strateji planına sahip olması gerektiğinin altını çizen Tolga Dikici, bu konuda ilk örneğin Samsun olacağını kaydetti.

Akıllı şehir sistemlerini uygulayan şehirlerde belirli bir alanda çözüm üretmek yerine sistemlerin birbirleriyle beraber çalışabileceği bir çözüm stratejisi geliştirmek istediklerini ifade eden IBM Teknoloji Danışmanı Tolga Dikici, Stratejinin planlanması, akıllı şehir yolculuğunun en önemli kısmını oluşturmaktadır. Sadece belirli bir sorunun çözülmesinin uzun vadede elverişli bir seçenek olmadığı, bunun yerine şehirlerin önceliklerinin belirlenmesi şehirlerin, sahip oldukları imkanları kullanabilmeleri ve kaynak kullanımını optimize eden akıllı sistemlere dönüştürebilmesi için yeni teknolojileri benimsemeleri gerekmektedir. Şehirler, Akıllı Şehir Stratejisi Planı ile şehrin gelecek 5 yıldaki önceliklerini, dönüm noktalarını ve hedeflenen sonuçları projeksiyonlarla bir yol haritasına sahip olurlar. Biz de Samsunda, belli alandaki sistemlerin birbirleriyle veri alışverişi yapması, beslemesi için bir strateji ve yol haritasını ortaya çıkaracağız. bilgisini verdi.

Veri toplama, analiz ve puanlama, proje taslakları oluşturma, sonuçları listelenme, şehirlerle karşılaştırma yapma, fırsatları derlenme, maliyet analizi çıkarma, fikirleri karşılaştırılma ve iş senaryoları geliştirilme çalışmaları neticesinde Samsun Akıllı Şehir Yol Haritası Raporu hazırlayacaklarını anlatan Dikici, Samsun da 6 alanı birbirleriyle ilişkilendirerek bir strateji raporu ortaya çıkaracağız. Bunu veri toplama ve strateji geliştirme olmak üzere iki başlıktaki çalışma ile yapacağız. Bu hafta veri toplamaya başladık. Verilerle Samsun’un en doğrularını bulmaya çalışacağız. Verileri başka şehirlerle karşılaştırarak detaylı raporlar elde edecek, bunları da yorumlayacağız. Projeleri geliştirirken Samsun un şuan mevcut kullandığı bilişim sistem ve teknoloji sistemlerini de öğreneceğiz. ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Ürdün le Gönül Bağlarını Kuvvetlendireceğiz

09.12.2016 09:25

Ürdün Zerka Milletvekili Dr. Muhammed Nuh el-Qudah Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret ederek, Samsun ile turizm ilişkilerinin güçlendirilmesi hakkında çalışmalar yapmak istediklerini söyledi.

Başkan YILMAZ: Ürdün le Gönül Bağlarını Kuvvetlendireceğiz 

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ürdün ün Zerka kenti ile kardeş şehir olduktan sonra Ürdünlülerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Ürdünlü turistler bu zamana kadar şehir dışı gezilerinde Londra, İstanbul gibi şehirleri tercih ederken kardeş şehir protokolünün ardından Samsun u da merak etmeye başladılar. Ürdün – Samsun arası direk uçuşların da başlamasıyla birlikte Samsun ile Ürdün ülkeleri arasında ticari ve turizm amaçlı seyahatlerde artış gösterdi.

İki ülke arasında ticari ve turistik gezilerin daha da arttırılması için gereken çalışmaları yapacaklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ürdün ile Samsun arasında direk uçuşlarımız geçtiğimiz aylarda başladı. Arap ülkelerinden şehrimize yoğun bir talep var. Ürdünlüler Samsun umuzun güzelliklerini yaptığımız kardeş şehir protokolleri ve akabinde hayata giren direk uçuşlarla tanıdı. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak Ürdün – Samsun arası gönül bağlarını kuvvetlendireceğiz dedi.Büyükşehirden Destek Aldı, Karadeniz in Lideri Oldu

09.12.2016 09:24

Samsun da süs bitkileri yetiştiren Vedat Aydın, Büyükşehir Belediyesi nden aldığı desteklerle Karadeniz Bölgesi nin en büyük kesme çiçek yetiştiricisi oldu. Aldığı sera ve fidan destekleri ile üretim kapasitesini iki katına çıkaran Aydın, yılda yetiştirdiği 1.5 milyon adet kesme gülü yurt içine pazarlıyor.

Büyükşehirden Destek Aldı, Karadeniz in Lideri Oldu

İlçelerde kırsal kalkınma yatırımlarına büyük önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, alternatif ürün yetiştiren çiftçilere yönelik desteklerini sürdürüyor. Destek alıp işletmesini büyüten çiftçilerden biri de Ondokuzmayıs ilçesindeki kesme çiçek üreticisi Vedat Aydın. 42 yıldır süs bitkisi sektöründe faaliyet gösteren Vedat Aydın, 10 yıl önce kurduğu 240 metrelik sera ile gül yetiştiriciliğini kapalı sisteme dönüştürdü.

Üretimini ve ticaretini artırmak için Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı na müracaat eden Vedat Aydın, yapılan inceleme neticesinde destek almaya hak kazandı. 19 Mayıs İlçesi Dağköy ve Karagöl mahallelerindeki üretim alanlarına sera ve gül fidanı desteği veren Daire Başkanlığı, üretimi de takip altına aldı. Seranın damla sulama alt yapısını kurduktan sonra Hollanda dan getirttiği fideleri aşılatıp diken Aydın, 8 ayrı renkte 10 ayrı cins gül ile Karanfil çeşitleri yetiştiriyor.

15 bin metrekarelik sera alanıyla Karadeniz Bölgesi nin en büyük süs bitkileri üretim alanına kavuşan çiftçi Vedat Aydın, kalite bakımından ise Türkiye nin 4. serasına sahip oldu. Birinci sınıf kalite güller ve karanfiller yetiştiren üretici,  yurt içi talebin önemli bir kısmını karşılıyor. Ürettiği çiçekler ise caddelerde, kavşaklarda ve parklarda insanlara görsel şölen keyfi sunuyor.

BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR

Kesme çiçek üretiminde kendisine en büyük desteği Samsun Büyükşehir Belediyesi nden gördüğünü ifade eden süs bitkisi üreticisi Vedat Aydın,  yardımlardan dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere emeği geçen tüm ekibine teşekkür etti. Sera ve fidan desteğinin üretimini artırmasında çok faydalı olduğunu dile getiren Aydın,  Büyükşehir Belediyemiz, alternatif ürün yetiştiriciliği konusunda çiftçilik yapanlara seralar verdi. Destek almasaydık bu kadar büyüyemezdik. Sayın Başkanımızın üzerimizde büyük hakkı var. Seralarımızı kendisi aldırdı. Çok teşekkür ediyorum. Ekipmandan damla sulamaya kadar tüm alt yapısını da kendimiz kurduk. İlçe ve Samsun ekonomisine katkımız olduğu için de mutluluk duyuyoruz. Şuan ülkemizde en kaliteli gülleri yetiştiren üreticilerden birisiyiz. Türkiye nin tamamına ürün satıyoruz. Şimdi de potansiyelimizi daha da artırmanın yollarını arıyoruz. dedi.

TÜRKİYE DE İLK KEZ SAMSUNDA BÜYÜYECEK

Süs bitkileri yetiştiriciliği konusunda Samsun u marka yapmayı hedeflediklerinin altını çizen Vedat Aydın, Sera desteğinin yanında Hollanda da çıkan bir gül cinsi vardı. Belediyemiz, bunun çiçeğini getirtip Mersin de aşılattı. Önümüzdeki sene Hollanda dan sonra Türkiye de ilk kez Samsun da çıkacak. Yetiştirdiğimiz bu cinsi de iç piyasaya vereceğiz. Samsun Gülü diye bir de markamız oldu. İstanbul, Ankara, Konya, Antalya, Gaziantep başta olmak üzere ülke genelinde marka oluşturduk. Çok kaliteli güllerimiz var. Antalya, Mersin, Konya ve Yalova, gül üretiminde önde. Ama bizim şöyle bir avantajımız var. Mevsimsel olarak o illerde hava sıcaklığı çok yüksek. O nedense kaliteli gül yetiştirilemiyor. Biz Nisan ile aralık ayı arası üretim yapıyoruz. bilgisini verdi.

ÜRETİM 2 MİLYON DALA ÇIKACAK

Kesme çiçek üretimini 12 kişilik aile ekibiyle sürdürdüklerini anlatan Aydın, Önümüzdeki yıl kapasitemiz 2 milyon dala çıkacak. Sezonda dönüm başına ortalama 30 bin TL getirisi var. Hiçbir tarım ürünü bu kadar karlı değil. İşini iyi yapıp, kaliteli ürün çıkarıp satabiliyorsanız tarım ürünlerinin tamamından getirisi daha yüksek. Süs bitkileri çok daha farklı bir sektör.  Çok şükür Türkiye de iyi bir yere geldik. Daha da iyi olacak. şeklinde konuştu.

İHRACAT YAPMALIYIZ

Kesme çiçek ihracatıyla kent ekonomisine büyük katkı sağlanabileceğine de değinen Vedat Aydın, Yurt dışından çok talep var. Senede 4 milyon dal gül talep ediyorlar. Bunu çıkarabilmek için de bin 500 dekara yakın sera alanı olması lazım. Örneğin Rusya dan büyük talepler alıyoruz. Orada çiçekleri özel şirketler pazarlıyor. Onlar gülleri, Hollanda, Kenya ve Ekvator dan getiriyor. Bu şirketler sipariş bağlantısını sezonluk 2-3 milyon dal üzerinden yapıyor. Benim yıllık üretimim 2 milyon dal ama 400 bin dalı ihraç edilebilir. Talebi karşılamayınca gülü ihracat yapamıyorum. Samsun olarak gül ihracatını yapabilecek güçteyiz. Bafra, Çarşamba ve Ondokuzmayıs ta toplamda bin 500 dekarlık seramız olsa Rusya nın yıllık gül ihtiyacının tamamını buradan karşılayabiliriz. ifadelerini kullandı.