Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Karadeniz, 110 Milyon Metreküp Kirli Sudan Kurtarıldı

26.12.2016 07:50

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Samsun Doğu İleri Biyolojik Atık Su Artıma Tesisi, faaliyette olduğu 28 ayda Karadeniz i 110 milyon metreküp kirli sudan kurtardı.

Tesisin 28 ayda 110 milyon metreküp su arıttığını belirten SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Bu tesis Samsun un atık sularını arıtmak maksadıyla yapıldı. Bu tesisin yapımında kullanılan 28,5 milyon euro dış krediyle sağlandı. KDV ve diğer masraflar da SASKİ nin öz kaynaklarıyla kullanılmakla birlikte toplam 40 milyon euroya mal oldu. Bu tesiste günde 120 bin metreküp atık su arıtılıyor. Bu da yaklaşık olarak 28 ayda 110 milyon metre küp su arıttığımızı gösterir. Tesis yapılmadan önce atık sular, limanın içerisine ve denize akıyordu. Bu tesisin en önemli amaçlarından bir tanesi de Samsun un atık sularıyla Karadeniz in kirlenmesinin önüne geçmek ve hassas bölge kriterlerini yerine getirerek sahillerimize mavi bayrak alınmasına önayak olmaktır  dedi.SASKİ Doğu İleri Biyolojik Atık Su Artıma Tesisi, 28 ay önce Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Tekkeköy Organize Sanayi Bölgesi nde hizmete açıldı. Dev su arıtma tankları ve biyolojik arıtma, kurutma, deşarj sistemlerinin bulunduğu tesis, Ondokuz Mayıs Üniversitesi-Tekkeköy ilçesi arasında denize bırakılacak atık suları arıtarak derin deniz deşarjı ile denizin kirlenmeyeceği derinlik ve uzaklıkta denize bırakıyor. Atık sulardan biriken kirli çamur ise kara yoluyla boşaltım merkezlerine naklediliyor.

ARITILMIŞ SU 24 METRE DERİNLİĞE 2,5 KİLOMETRE UZAĞA BOŞALTILIYOR

Arıtma aşaması sonrası suda kalabilecek bakterilerin denizi kirletmemesi için uygun uzaklık ve derinlikte suyu denize bıraktıklarının altını çizen Kamil Demircioğlu, Bu tesiste ileri biyolojik arıtma yapılıyor. Hassas bölge kriterlerini  sağlayacak şekilde azot ve fosfor giderimi de sağlanıyor. Artıma sonrasından kirli sudan elde edilen çamur, susuzlaştırma ünitelerinden alınıp, bertaraf ediliyor. Çıkan su ise denizin altına döşemiş olduğumuz borularla 2 bin 500 metre ileriye denize şarj ediliyor. Buna derin deniz deşarjı deniliyor. Arıtılan su, içerisinde olması muhtemel zararlı canlılar dolayısıyla 2 bin 500 metre ileride ve 24,5 metre su derinliğindeki bölümden denize bırakılıyor. Bu suda bulunan canlıların yukarıya kadar çıkmadan ölmesini sağlıyor. Böylece kirlilik sıfıra yakın bir düzeye getiriliyor. Kıyıya olan uzaklık mesafesi sayesinde de yukarıya çıkan kirli canlı varsa sahile kadar gelene kadar ölmeleri amaçlanıyor diye konuştu.

AYLIK 800 BİN TL GİDERE RAĞMEN HER GÜN SU ARITIYORUZ

Yüksek giderlere rağmen çevre dostu anlayışıyla 28 aydır her gün çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Demircioğlu, Bu tesis Karadeniz in en büyük ve en gelişmiş, en güzel tesislerinden birisi. Buranın aylık 350 bin TL civarında işletme gideri var. 350 bin civarında da elektrik enerjisi tüketimimiz var. Aylık 700-800 bin TL civarında bir harcama yapmak gerekiyor. Bu da bize yıllık 10 milyon gibi bir rakama tekabül ediyor. Yüksek işletme giderleri nedeniyle yapıldığı halde çalıştırılmamaya veya gündüz çalıştırılıp gece çalıştırılmayan birçok tesis var. Burası bir atık su arıtma tesisi ama koku giderim ünitemiz var. Gürültüyü azaltmak için ses izalatörlerimiz var. Bu özellikler tesisin tam anlamıyla çevre dostu bir tesis olduğunun göstergesidir şeklinde konuştu.

TESİSİN ÖZELLİKLERİ

Tesis 220 dönümlük bir alan üzerinde kurulmuş bulunuyor. Tesiste, şehrin 2025 yılındaki nüfus oranına göre yapılacak 2. bir tesis için alanlar ayrıldı. Ayrıca ileride elektrik üretimi sağlamak adına yerleştirilecek platformlar için de yerler ayrıldı. Tesis 38 personel ile gece-gündüz çalıştırılıyor. Toplam 5 tane analiz laboratuvarı var. Derin deniz deşarjı borusunun ucundaki cihazlarla beraber de denize deşarj edilen atık suyun çıkış parametreleri online olarak anında bakanlık tarafından kontrol edilebiliyor. Tesisten denize bırakılan atık sular 24 saat bakanlık denetimine tabi tutuluyor.TKB DEN BİRLİK VE BERABERLİK ÇAĞRISI

23.12.2016 10:04

Tarihi Kentler Birliği (TKB) yayınladığı açıklamayla tüm ülke için birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. TKB Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın imzasıyla yayınlanan açıklamada, güçlü bir Türkiye idealine vurgu yapılarak, Bu güzel vatanda kardeşçe ve birlikte yaşama iradesinden vazgeçmeyeceğiz. Denildi.

Güzel ülkemiz sancılı günlerden geçiyor. Kayıplar veriyor, acılar yaşıyoruz.TKB den yapılan açıklama şöyle;

İnsanlıktan nasibini almamış karanlık odaklar,  terör örgütlerini kullanarak vatanımızın bütünlüğü ve milletimizin bölünmezliği üzerindeki kirli oyunlarını sürdürüyorlar. Vatandaşlarımıza, asker ve polislerimize hain tuzaklar kuruyor, misafirimiz olan diplomatı kalleşçe katlediyorlar.

Açıkçası millet olarak tarihi bir sınavdan geçiyoruz. Özgüvenimize, kimliğimize ve geleceğimize tuzaklar kuruluyor. Orta Doğu yu bir düşmanlar coğrafyası yapmak istiyorlar. Barışa, dostluğa, kalkınma ve dayanışmaya olan ihtiyacımızın önüne geçmek, yeni Sevr ler yaratmak istiyorlar.

Koşullar ne olursa olsun, Tarihi Kentler Birliği üye belediyelerinin öncellikli gündemi birlik ve beraberliğe dayalı; kültür öncelikli bir Türkiye ideali olmaya devam edecektir. Büyük bir doğa ve kültür zenginliğinin coğrafyası olan ülkemizin, özverili ve birikimli kadrolarıyla, vatandaşlarımızın sağduyusu ve yaşam sevgisiyle bu sıkıntıları aşacağına olan inancımız tamdır.

Bu anlamda, Tarihi Kentler Birliği, terörle yaratılmak istenen umutsuzluğa ve inançsızlığa asla düşmeyecektir. Yaşama ve yaşatma önceliğimize kaynak alan, toplumsal esenliğimizi gözeten çalışmalarımız kesintisiz ve inatla sürdürülecektir.

Teröre teslim olmayacak, hainliğe yenilmeyeceğiz. Vatanımızın bütünlüğüne, milletimizin bölünmezliğine, bağımsızlığımıza, Cumhuriyetimize ve demokrasimize yönelik her türlü tertibi, karanlık emperyalist hevesleri birlik ve beraberlik içinde yok etme azim ve kararlılığındayız.

Farklılıklardan zenginlik üreterek, binlerce yıldır bu topraklarda yaratılmış olan insanlık değerlerinin, tarih ve kültür mirasının önümüzü aydınlatmaya devam edeceği açıktır. Ve bilinmesi gerekir ki; asla güçlü bir Türkiye idealinden, bu güzel vatanda kardeşçe ve birlikte yaşama iradesinden vazgeçmeyeceğiz.

Saygılarımızla kamuoyuna duyururuz

Yusuf Ziya YILMAZ

Tarihi Kentler Birliği Başkanı

Samsun Büyükşehir Belediye BaşkanıTürkiye, Samsun un Beton Yollarını Konuşuyor

21.12.2016 07:44

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin beton yol imalatındaki başarısı, Türkiye de büyük ses getirdi. Ülkedeki tüm belediyeler ve özel idareler, Milli Mücadele Şehri nin köylerindeki beton yolları konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın 21. Yüzyıl Türkiyesi nde yolu, suyu ve kanalizasyonu olmayan ev ve köy kalmamasına yönelik talimatıyla kırsal kalkınmaya ağırlık veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, ulaşım konusunda adeta destan yazdı. Belediyenin Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2 yılda 750 kilometre beton yol imalatı gerçekleştirerek, yol sorunun büyük kısmını çözdü.Ulusal medyaya da taşınan konuyla ilgili Bloomberg TV, program düzenliyor. Canlı yayına katılacak Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, ortaya konulan başarıyı ve tecrübeleri anlatacak.

ULAŞIM PLANLAMASINA GİRİYOR

Avrupa ülkelerinde 100 yıldır kullanılan beton kaplamalı yollar, özellikle malzeme, düşük maliyet, bakım avantajları, ulaşım konforu, verimliliği ve uzun ömürlülüğü gibi çok sayıda avantaja sahip. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin bu konudaki büyük başarı ve tecrübesi, ülkedeki diğer belediyeleri de harekete geçirdi. Samsun u örnek alan belediyeler, ulaşım planlamalarında beton yollara yönelmeye başladı. Ülkedeki birçok belediye ile il özel idareleri, Samsun Büyükşehir Belediyesi ne müracaat ederek beton yol konusunda bilgi alıyor.  Beton yol yapımının nasıl gerçekleştirileceği konusunda araştırma yapmaya başlayan belediyeler, aynı zamanda Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB)’ne müracaat ederek,  çevresel, mali, teknik ve sosyo ekonomik açıdan faydalarıyla ilgili bilgi alıyor. Birlik de düzenledikleri teknik eğitim seminerleriye kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi desteği sunuyor.

BÜYÜKŞEHİRİN BAŞARISINI ANLATACAK

Samsun da yakalanan beton yol başarısı ile konu, son bir yıldır gittikçe artan bir seviyede kamuoyunun gündeminde de yer alıyor. Özellikle beton yolların mevsimsel değişkenliklere, afetlere karşı dayanıklı olması ve cari açığın azaltılmasına yönelik desteği de ön plana çıkıyor.   SEMİNERE DAVET EDİLDİ

Üniversitelerin de gündemine giren beton yollarla ilgili Sivas Cumhuriyet Üniversitesi,  Sivas Beton Yol Uygulamaları Semineri düzenleyecek. Perşembe günü gerçekleşecek seminere katılacak olan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, seminerde Neden Beton Yol, Samsun Beton Yol Uygulamaları, Avantajları ve Maliyet Kıyaslamaları konusunda sunum yapacak. Sivas Valiliği nin öncülüğünde yapılacak seminere Türkiye Çimento Müstahsillleri Birliği, il ve ilçe belediyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri, İnşaat Mühendisleri Odası, Karayolları Genel Müdürlüğü, akademisyenler, müteahhit firmalar, çimento ve hazır beton firma temsilcileri katılacak.

ASFALT DÖVİZ DEMEKTİR

Türkiye de beton yol uygulamasının sadece Samsun da olduğunun altını çizen Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt,  Bizden sonra Doğu Karadeniz de bir ilimizde yaptı ama çok ilkel usullerde oldu. Bizim kırsal mahallelerde yaptığımız beton yol uygulamaları, konfor bakımından karayolu kalitesinde. Bizden daha iyisini de devlet karayollarının yapması lazım.  Beton yolların kalitesi yüksek ve ömrü çok uzun, getirisi de çok fazla. Samsun da yaptığımız beton yol imalatları da son derece verimli, ucuz ve uzun ömürlü. Özellikle zayıf zeminlerde silindirle sıkıştırılmış beton yol imalatı ile verim çok daha fazla oluyor.  Türkiye de büyük bir asfalt lobisi var. Ama konuya parasal açıdan baktığımızda asfalt demek döviz demektir. Devletimizin kasasındaki parayı ulaşımda asfalta veriyoruz. Oysa beton yollar daha sağlıklı. değerlendirmesinde bulundu.

750 KM YOL YAPILDI

Beton yolların, asfalt ve diğer malzemelerle yapılan yollarda oranla bakım onarım masrafları ve harcanan zaman açısından kıyaslanamayacak derecede ucuz olduğuna da değinen Yurt, Beton yollar konusunda büyük başarı elde ettik.  Yapmaya da devam edeceğiz. Gelecekte tüm Türkiye de kullanımı artacak. Samsun da şuana kadar 750 kilometre beton yol yaptık. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda çok hassasız.  ifadelerini kullandı.Büyükşehir Belediyesi Mavi Bayrak Seminerine Katıldı

20.12.2016 07:28

Her yıl TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı) tarafından organize edilen ve yerel yönetimler ve Mavi Bayrak konusunda çalışan yerel yöneticilere yönelik eğitimlerin verildiği, 10. Mavi Bayrak Eğitim Semineri ne Samsun Büyükşehir Belediyesi de katıldı.Ülkemizde Mavi Bayrak Programını destekleyen kurumların başında gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerin de katıldığı toplantıda, 17 kıyı İldeki 25 Belediyeyi temsilen 1002 nin üzerindeki yerel sorumluya, üç gün süren eğitimin sonunda Yerel Mavi Bayrak Sorumlusu Eğitim Sertifikası verildi. Sertifika almaya hak kazanan sorumlular kurumunun adına yöresinde bu görevi yürütmeye hak kazanmış oldular.

Samsun un da Fener Plajı ile sahibi olduğu Mavi Bayrak ile ilgili Eğitim Semineri ne  Samsun Büyükşehir Belediyesini temsilen Mavi Bayrak Yerel Sorumlusu Çevre Yüksek Mühendisi Nurcan GÜRSES ve İnşaat Mühendisi Recep YAZGAN, Samsun Anakent Turizm Tic.Ltd.Şti yi temsilen Şirket Müdürü Armağan YILDIZ , Samsun Kültür Turizm A.Ş  yi temsilen Ahmet HUT katıldı.

Edremit te gerçekleştirilen toplantıda Samsun Yerel Mavi Bayrak Sorumlusu Nurcan GÜRSES tarafından Samsun un Mavi Bayrak süreci, deneyimleri ve devam eden çalışmaları hakkında ve Samsun da Kızılırmak Deltası nda uygulanan Tabiatta Ders Var projesi hakkında katılımcılara bir de sunum yapıldı.
Başkan YILMAZ: Tüm Gücümüzü Harekete Geçirdik

16.12.2016 08:48

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 3 yıl içerisinde elimizden gelen bütün güçleri harekete geçirdik dedi.

30 Mart 2014 seçimlerinden sonra Samsun da önemli bir kamu yönetimi değişikliği olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz;  Özel idarelerin kapanmasından sonra kırsal hizmetler yani yol, su, kanalizasyon gibi kalkınma hizmetlerinin tümü Büyükşehir Belediyelerine bağlandı. Biz de 3 yıla yakın geçen bir süre içinde elimizden gelen bütün güçleri harekete geçirdik. Bu harekete geçişimiz aslında biraz da şunu amaçlıyordu. Altını çizmeliyim ki il özel idaresi zamanında yapılan hizmetlerden daha fazla hizmet yaparak, daha fazla performans ortaya koyarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle arzusu doğrultusunda gerçekleşmiş olan bu özel idarelerin kapatılarak büyükşehirlere dahil edilmesi düşüncesi ve fikrini haklı çıkarmak ve doğruluğunu ispat etmek için var gücümüzle çalıştık. Cumhuriyetin kurulduğu yıllardan beri köylerde, şehirlerde, şehirleri birbirine bağlayan yollarda, ilçeler ve ilçeleri birbirine bağlayan yollarda konuşulan bir yol hikayesi gelip gidiyordu. Bu yol hikayesini önümüzdeki seçime kadar mutlaka bitirmeliyiz. Bir köye gittiğimizde bizim yolumuz bozuk denmemesi lazım. Bunu bitirmeliyiz. Farkında mısınız bilmiyorum gücümüzün üzerinde beton yollar yaparak, 7-8 yıl geriye dönmeden yol bakım ve onarım masrafını ortadan kaldıracak son derece operasyonel, konsantare ve yakın takip içinde hizmet sürdürdük. Allah a çok şükür büyük oranda hedeflerimizi gerçekleştirdik. Şeklinde konuştu.Başkan Yılmaz, Vali İbrahim Şahin tarafından Kavak ilçesinde düzenlenen muhtarlarla istişare toplantısına katıldı. Burada yaptığı konumasına 15 Temmuz şehitlerini anarak başlayan Başkan Yılmaz, 4 gün önce İstanbul da yaşanan hain saldırıda hayatını kaybeden polislerimize, vatandaşlarımıza,  şehitlerimizin tümüne Allah tan rahmet diliyorum. Onların da ailelerine sabırlar diliyorum. Hastanelerdeki yaralılara gazilere şifalar diliyorum. Hep birlikte dua edelim. 15 Temmuz dan bu yana yaşadığımız travmalardan ötürü çok üzüntülüyüz. Dedi.

Hizmetin sadece yol olmadığının altını çizen Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü; Su ve kanalizasyon hizmetlerimiz de sürüyor. Kanalizasyondan ziyade susuz köy bırakmamak istiyoruz. Su meselesini de aynı şekilde sağlık endişesi yaşıyoruz denen köy içme sularının tümünün sorununa çözme yönünde büyük bir inisiyatif ve irade ortaya koyuyoruz. Sayın valimizin talimatları ve direktifleri doğrultusunda öncelikleri sıraladık. Önümüzdeki yerel yönetimler seçimine kadar inşallah su meselesini de bitireceğiz. Kavak ta yapmayı hedeflediğimiz işlerin tümünü planladığımız doğrultuda gerçekleştirdik. Ama tabi ki ihtiyaçlar bitmiyor. Evimizin dahi tüm ihtiyaçlarını karşılayıp düşündüğümüzde yine mutlaka eksik buluruz. Her şeyimiz tamam olsa o zaman hayat durur. Hayatın bir anlamı kalmaz. İnsan daha iyi ve güzele ulaşma duygusunu kaybeder. O bakımdan ihtiyaçlarımız her zaman olacak. İhtiyaçlarımızı belirlerken kanaatkar olacağız. Ülkemizin ve devletimizin içinde bulunduğu şartları göz önünde bulunduracağız. Kendi aile içimizde olduğu gibi devletimizin ve milletimizin imkanlarını kullanırken, kanaati plana programa yansıtmamız gerekiyor.

Kavak Halk Eğitim Merkezi nde gerçekleştirilen programa Vali İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kaymakam Mevlüt Şekerci, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.