Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİRDEN SADRAZAMLARIN MEMLEKETİNDE TURİZM ATAĞI

02.08.2016 06:52

Osmanlı İmparatorluğu nun altın çağını yaşamasında büyük rol oynayan sadrazam Köprülü Mehmet Paşa ile Fazıl Ahmet Paşa nın memleketi Vezirköprü de Samsun Büyükşehir Belediyesi, turizm yatırımlarını artırıyor.

BÜYÜKŞEHİRDEN SADRAZAMLARIN MEMLEKETİNDE TURİZM ATAĞI

Tarihi ilçedeki turizm potansiyellerini gün ışığına çıkarmak için yoğun çaba harcayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, projelerin tamamlanmasıyla Vezirköprü nün turizmde büyük gelişme kat edeceğini söyledi.

Türkiye nin tarihi ve kültürel zenginlikleri bakımından ender yerlerinden biri olup geçmişi Hititlere dayanan Samsun un Vezirköprü ilçesi, birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Son yıllarda yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bulgulara göre Hititlerin kutsal kenti Nerik in burada kurulu olduğunun düşünüldüğü ilçe, altın çağını ise yetiştirdiği sadrazamları ile yaşadı. Padişah 4. Mehmet döneminde Osmanlı hanedanına önemli başarılar ve zaferler kazandıran Köprülü Mehmet Paşa ile Fazıl Ahmet Paşa, görevde oldukları dönemde de memleketlerine birçok vakıf eseri kazandırmıştı.

Sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi mirasını gün ışığına çıkaramayan Vezirköprü, bu eksiğini Samsun Büyükşehir Belediyesi projeleri ile gideriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın turizmde önem verdiği ilçelerden biri olan Vezirköprü, son iki yılda birçok turistik yatırıma kavuştu.  Hali hazırda devam eden ve yapımına başlanacak projelerin de tamamlanmasıyla Vezirköprü nün, Turizmde daha iddialı bir konuma gelmesi bekleniyor.

İLK SADRAZAM KARŞILIYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Samsun ve Çevresi Turizm Alt Yapı Birliği (SAMTAB) ın hazırladığı eylem planları çerçevesinde Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, ilçedeki önemli şahsiyetlerin tanıtılmasına da büyük önem veriyor. İlçenin girişine Köprülü Mehmet Paşa nın heykelini diktiren Başkan Yılmaz, tarihe verdikleri değeri bir kez daha ortaya koydu.  Transit yol güzergahında olması sebebiyle daha önce sürücülerin dikkatini çekmeyen Vezirköprü de gelip geçenleri şimdilerde ise Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa nın heykeli karşılıyor. Heykeli görüp duran sürücüler, fotoğraf çektirip bilgi alıyor.  İlçede tarihi bir Vezirköprü evi satın alınarak Köprülüler Müzesi olarak da düzenlenecek.

KÖPRÜLER ANITLA YAŞATILACAK

SAMTAB, ilçe merkezinde 1906 yılında Abdülhamit devrinde, Sivas Valisi Reşat Akif paşa tarafından yaptırılıp, 1943 depreminde büyük hasar gördüğü için 1959 yılında tamir ettirilen saat kulesini Köprülüler Anıtı na dönüştürecek. Bununla ilgili ihale hazırlıkları yapılıyor. Bankalar caddesinde inşa edilecek Köprülüler Anıtı nda Vezirköprülü tüm sadrazamların kabartmaları yer alacak.

TARİHİ KONAK GÖRENLERİ ŞAŞIRTIYOR

Kiralanarak ilçenin kültürel dokusuna uygun restore edilip turizmin hizmetine sunulan Derici Konağı,  en çok ziyaret edilen mekanlardan oldu. Ziyaretçi akınına uğraşan 114 yıllık konak,  kültürel dokusu, antikaları, kültürel değerleri, semaveri, kilimleri, heybeleri ve bakır kaplarıyla otantizmi yaşatıyor.

SAMSUNUM-3 TURİZMİ HAREKETLENDİRDİ

Türkiye de az sayıda bulunan ve adını Şahin kuşlarının yuvalanmasından alan Şahinkaya Kanyonu gezisi için yaptırılan Samsunum-3 gemisi, turlarına başladı. 3 bin 250 metre uzunluğundaki ve 500 metre derinliğindeki kanyonda gezintiye çıkan turist sayısı her geçen gün artarken, turistler doğa harikasının içinden geçerken hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmiyor. Büyükşehir Belediyesi ayrıca ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla kanyona gidilen 18 kilometrelik bozuk yolu da asfalt ile kaplıyor. Yetkililer, ilçede tur otobüslerinin daha sık görülmeye başlandığı bilgisini veriyor.

KUNDUZA TRİBÜN

Büyükşehir Belediyesi, ilçenin önemli ören yerlerinden Kunduz Yaylası nda güreş müsabakalarında ve festivallerde kullanılmak üzere tribün inşa etti. Engebeli arazide kazı, dolgu çalışmaları ve betonarme perdeler yapılarak, galvaniz çelikle inşa edilen 3 bin 200 kişilik tribün, sosyal donatılarıyla birlikte tamamlanarak halkın hizmetine sunuldu.

4. ETABI DA HAZIRLANDI

İlçede koruma altına alınan 187 adet eski Vezirköprü evlerinden 128 adedi, 3. etap kapsamında restore edildi. Ankara-Beypazarı ve Kastamonu Safranbolu evlerine benzer hale gelen mahallede projenin 4. etabı, Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından hazırlandı. 34 evin restorasyonunu kapsayan projenin uygulamaya konulması bekleniyor. Bunun haricinde 59 Osmanlı evi daha koruma altına alındı. Yapılan restorasyonlar neticesinde daha önce 15 bin TL ye alıcı bulamayan tarihi evlerin fiyatı, 100 Bin TL ye kadar çıkıyor.

TURİZME 13 YATIRIM

Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile turizm merkezi ilan edilen Vezirköprü de Büyükşehir Belediyesi 13 yatırım daha gerçekleştirecek. Bu kapsamda bir kısmının yapımını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, Tabiat Parkı ilan edilen bu alanlarda rekreasyon çalışması yaparak, kullanıma hazırlıyor.  Vezirsuyu Tabiat Parkı nda bulunan iskele, mescit, tuvaletler düzenlenerek, baraj gölüne yakın yerde kafeterya yapılacak. Kunduz zirvesinden aşağıya doğru giden 6 kilometrelik yol iyileştiriliyor. Keltepe köyündeki yaylaya sökülüp takılan yapı elemanlarıyla mescit, piknik masaları, tuvalet vb. ihtiyaçlar karşılanacak. Tahtaköprü ve Sarıdibek köylerinde yöresel el sanatları üretenlere iki tane yeni atölye yatırımlarının tamamlanmasının yanı sıra Vezirköprü ile özdeşleşmiş yiyecek ve içecekleri (tandır) ön plana çıkartılarak hediyelik ürün olarak pazarlanma noktasında gerekli çalışmalar yapılacakVAN DAN BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR

02.08.2016 06:51

Van Gevaş Belediyesi nin Samsun Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yapacağı Gevaş Şehir Meydanı  projesinde kullanılacak doğal granit taşlar Samsun Büyükşehir Belediyesi tesislerinde üretilerek ilçeye gönderilmeye başlandı.

VAN DAN BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR

Birkaç ay içerisinde tamamlanması hedeflenen şehir meydanının, Gevaş ın çehresini değiştireceği gibi Van ın örnek projelerinden biri olacağı belirtildi. Konuyla ilgili bilgi veren Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Samsun Büyükşehir Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti mizin kardeş belediyecilik programı çerçevesinde çalışma arkadaşlarıyla beraber sene başında ilçemizi ziyaret etmiş, incelemelerde bulunmuştu. Bu ziyaret esnasında şehir meydanı fikri doğdu. Teknik kadrolar bunun üzerinde çalışarak çok güzel bir peyzaj projesi yaptılar. Buna istinaden projede kullanılacak 10 bin metrekareye aşkın doğal granit taşlar, Samsun Büyükşehir Belediyesi nce üretilerek tarafımıza gönderilmeye başlandı. İlk parti taşları da ilçemize ulaştı. Van ın en güzel, örnek gösterilecek meydanlarından biri olacak inşallah dedi.

Yapılacak meydan ile ilgili de bilgi veren Başkan Hakan, Proje kapsamında sadece bu meydan değil, ayrıca 15 yeni dükkan, bir kafe binası ve bir saat kulesi de var. Bu işlerin ihalesi de Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Ümit ediyorum tümüyle 2016 yılı içerisinde tamamlanmış olacak. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu yatırım, dostluk ve kardeşliğimizi de ebedi kılacaktır. Bu anlamlı ve değerli desteklerinden dolayı başta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarına ve Samsun halkına yürek dolusu sevgilerimi, şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum şeklinde konuştu.BÜYÜKŞEHİRDEN ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ ÇİLEK ÜRETİM TESİSİ

02.08.2016 06:50

Türkiye nin verimli tarım ovalarına sahip Samsun da Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı geliştirmek amacıyla yatırımlarına devam ediyor. Belediye bünyesindeki Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çilek yetiştiriciliğini artıracak önemli bir projeye imza attı.

BÜYÜKŞEHİRDEN ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ ÇİLEK ÜRETİM TESİSİ

Gıda tarım ve hayvancılık ilçe tarım müdürlükleri ile koordineli çalışan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Canik İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Damla Sulama Sistemli Çilek Yetiştiriciliği Projesi ni hayata geçirdi. İlçede sertifikalı ve yüksek verimli çeşitlerin kullanımının yaygınlaştırılması, üreticilerin çilek yetiştiriciliği hakkında bilgi edinmeleri ve ek gelir elde etmelerinin sağlanmasına yönelik proje kapsamında daire başkanlığı, Gökçepınar, Demirci ve Tekkiraz mahallelerinde 7 çiftçiye ücretsiz çilek üretim tesisi kurdu.

İlçe tarım müdürlüğünün talebi üzerinde üreticilere sertifikalı çilek fideleri de dağıtan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 3 yıl süreyle planlanmış söz konusu proje çerçevesinde 4 bin 200 metre damla sulama sistemi oluşturdu. Daire başkanlığı ayrıca 300 kg sera naylonu ve 35 bin adet çilek fidesi dağıttı.

Fide tutumlarında sorun yaşamayan çilekler, ilk ürünlerini de verdi.  Ekim ayı sıcaklıklarının düşeceği döneme kadar ürün verecek olan çilekler, çiftçilere ek gelir sağlayacak. 2013 yılında çilek üretiminde Samsun, toplu meyveliklerin alanı ve dekar başına ortalama verimin iller sıralamasında 28. sırada yer alıyor. 337 dekar alanda yetiştirilen çileklerden 371 ton verim alınıyor. Dekar başına ortalama verim ise bin 101 kg.

Tüketilen besin maddeleri içerisinde Dünya da en hızlı gelişen tarım kollarının başında gelen çilek kültürü,  Türkiye de yakın bir geleceğe kadar en fazla İstanbul ve Bursa da yetiştiriliyordu. Son yıllarda tarıma verilen önem nedeniyle, Trakya ve Ege Bölgesi nde de çilek üretimi yaygınlaşmıştı. Ancak son yıllarda çilek üretimi, verimli tarım ovalarına sahip Samsun da da gelişiyor. Kârlı bir ziraat kolu olan çilek üretiminden bu mevsimde kazanılan para, diğer tarım kolları için büyük destek sağlıyor.BAŞKAN YILMAZ ACILI BABAYI YALNIZ BIRAKMADI

02.08.2016 06:49

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Mustafa Arda Orgen in cenaze törenine katıldı.

BAŞKAN YILMAZ ACILI BABAYI YALNIZ BIRAKMADI

4 gün önce geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı na bağlı Temizlik İşleri Şube Müdürlüğü personellerinden Sezai Orgen in yeğeni Arda Orgen bugün öğle namazına mütekip Büyük Camide kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

ACILI BABAYI YALNIZ BIRAKMADI

Cenazeye katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, gencin ailesinin acısına ortak oldu. Arda Orgen in babasına sarılan Başkan Yılmaz, cenaze boyunca acılı babayı yalnız bırakmadı. 22 yaşında kaza kurbanı olan üniversiteli Arda Orgen, Asri Mezarlığı nda toprağa verildi.TÜRKİYE NİN MUHTARLARI BÜYÜŞEHİR DE

01.08.2016 06:21

Mahalleden Büyükşehire, Çevresel ve Görsel Kirlilikle Mücadelede Muhtarlarımızın Rolü konulu seminer için Türkiye nin 81 ilinden gelen muhtarlar ilk olarak Samsun Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.

TÜRKİYE NİN MUHTARLARI BÜYÜŞEHİR'DE

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın ilçe programı nedeniyle muhtarları Başkanvekili Turan Çakır ağırladı. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve Türkiye nin çeşitli illerinden gelen muhtarların yer aldığı ziyarette Başkanvekili Turan Çakır, muhtarların oldukça önemli bir görevi üstlendiğini söyledi.

ÇAKIR:VATANDAŞIN İLK MUHATABI SİZLERSİNİZ

Yönetim içinde vatandaşın muhatap olduğu ilk merci olması sebebiyle muhtarlık makamının çok önemli bir konumda olduğuna değinen Çakır, Sizler demokrasinin kılcal damarlarısınız. Halka en yakın yönetim birimi muhtarlık makamıdır. Mahalleleri ve içlerindeki vatandaşların herşeyini en yakından bilen ilk kişiler sizlersiniz. Bu nedenle çok önemli bir görevi icra ediyorsunuz diye konuştu.

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR HER ZAMAN MUHTARLARIN YANINDA

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve misafir muhtarlar ise, gösterdikleri yakın ilgi ve ev sahipliğinden dolayı Çakır a teşekkür ederek, Büyükşehir Belediyesi nin her konuda muhtarlara destek olduğunu belirtti.

Ziyaret sonunda Başkanvekili Turan Çakır, Akdeniz e Samsun un simgesi olan Atatürk Anıtı heykelini hediye etti. Toplu hatıra fotoğrafı çekiminin ardından ziyaret sona erdi. 81 ilden 240 muhtarın katıldığı seminer yarın Samsun Büyükşehir Belediye Sanat Merkezi nde yapılacak.