Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ dan Gülsan Sanayi Açıklaması

05.01.2017 08:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz; Gülsan Sanayi Sitesi ni 2 sene sonra göremeyeceksiniz dedi.

Atakum da bir otelde yapılan programa Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile turizm işletme sahipleri katıldı.Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) tarafından Yatırımın Arayüzü Gençler Projesi (YANG) nin tanıtımı yapıldı.

Programda projenin tanıtımının ardından konuşan Karadeniz Turizm İşletmeleri Derneği Başkanı Murat Toktaş, Büyükşehir Belediye Başkanımız geçmiş yıllarda Samsun için 1 milyar ihracat hedefi koymuştu. Biz 1 milyar ihracat hedefini sadece turizm sektöründe yapabileceğimizi düşünüyoruz. Son yıllarda başkanımızın önderliğinde turizm şehri çalışmalarında yapılan altyapı hizmetleri, var olan yerlerin iyileştirilmesi ve yurt içinde, yurt dışında kendimizi tanıtmamız adına yapılan faaliyetler bizim bu hedefi turizm sektörü olarak tek başımıza ulaşabileceğimize inanıyoruz dedi.

BAŞKAN YILMAZ: SAMSUN DAKİ OTELLERDE YÜZDE 10 SAMSUNLU ÇALIŞIYOR

Samsun daki otellerin yaptığı sınavlarda yüzde 10 unun Samsunlu olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Son zamanlarda şehrimize katılmış olan Anemon ve Sheraton otellerin personelini istihdam ederken burada yaptıkları sınava katılan ve kazanan Samsunluların oranı yüzde 10. Diğerleri dışarıdan, otellerde çalışanların yüzde 80 inden fazlası dışarıdan gelip sınavı kazandılar. Samsun un çocukları sınavı kazanamadı. Nasıl kazansın ki, ona böyle bir eğitimi kim verecekti. Antalya da veya turizm bölgelerinde bunun eğitimini almış çocuklar geldiler burada sınavları kazandılar. O eğitimi yapmamızın nedeni budur. Samsun daki işsiz çocuklarımızı meslek sahibi edersek, turizm sektöründeki bu ihtiyacı eksiksiz bir şekilde gideririz diye konuştu.

Samsun un turizm ile ilgili hak ettiği yerde olmadığını ifade eden Başkan Yılmaz, Şu anda Türkiye nin turizm bölgelerindeki şehirlere baktığımızda, hiçbirisinin Samsun a kıyasla, yaşam standardı, Samsun un coğrafi veya doğal güzellikleriyle mukayese ettiğinizde Samsun dan bir santim bile ileri bir yerleri yok. Son yıllarda şehrimizin çevresini güzelleştirecek dokunuşlardan sonraki estetik güzellikler şehrimizin hiçbir şehirden geri bir halini bırakmadık. Bizim şimdi bu ürünü iyi anlatmamız gerekiyor. Samsun u iyi anlatacak kampanyalar ve etkinlikler yapmamız gerekiyor şeklinde konuştu.

GÜLSAN SANAYİ SİTESİ Nİ 2 SENE SONRA GÖREMEYECEKSİNİZ

Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili yapılacak çalışmaları anlatan Başkan Yılmaz şunları söyledi: Gülsan Sanayi Sitesi ni 2 sene içerisinde göremeyeceksiniz. Eğer Gülsan ı çok görmek istiyorsanız, yüksek bir yerden bakın. 2 sene sonra Gülsan diye bir yer göremeyeceksiniz. Gülsan ın olduğu yerde muhteşem bir rekreasyon alanı ve muhteşem bir mabet yapacağız. Samsunumuzun adeta bir biblo gibi bir mabedini oraya koyacağız. Gülsan daki 130 dönümlük geniş bir rekreasyon alanı yaparak orayı büyük bir hafta sonralarında insanların piknik yaptığı bir mesire yeri olarak Batıpark ın karşısında organize edeceğiz. Bunların hamleleri önümüzdeki birkaç ay içerisinde sonuçları itibariyle hepiniz tarafından görülecek.Dördüncü Yerli Tramvay Raya İndi

05.01.2017 08:21

Dördüncü Panorama, testlerin ardından hizmet vermeye başlayacak.

Bursa da bir firma tarafından üretim ve testleri tamamlanarak hafta sonu Bursa dan yola çıkan dördüncü yerli tramvay dün akşam saatlerinde karayolu ile Samsun a ulaşmıştı. Üniversite-Tekkeköy arasında yaklaşık 30 kilometrelik hatta yolcu taşımacılığı hizmeti veren hafif raylı sistem hattının yeni üyesi Panorama modeli tramvay, Gar İstasyonu nda gece gerçekleşen çalışma ile raya indirilerek hafif raylı sistem hattına dahil edildi.Samsun Büyükşehir Belediyesi hafif raylı sistem hattının Gar-Tekkeköy arası ikinci etap yapımı kapsamında SAMULAŞ tarafından satın alınan 8 adet yerli tramvaydan dördüncüsü de raylara indirildi.

Dördüncü Panorama, Gar İstasyonu bölgesinden 01.00-04.00 saatleri arasında gerçekleşen raya indirme operasyonu sonrasında saat 04.00 sıralarında Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ Bakım ve İşletme binasına hareket etti. Gece yapılan çalışmada SAMULAŞ idari ve teknik ekibi ile firma teknik kadrosu yer aldı.

5525 kodlu Panorama model hafif raylı sistem aracının işletme testlerine SAMULAŞ ve imalatçı firma ekibi hemen başlarken, Üniversite-Tekkeköy hafif raylı sistem hattında yapılacak performans testlerinin ardından dördüncü yerli tramvay Samsun halkına hizmet vermeye başlayacak.Başkan YILMAZ: Çevre ve İnsan Sağlığı Vazgeçilmezimiz

03.01.2017 07:41

Şehirlerin önemli problemlerden biri olan vahşi depolamalı çöp sorunu, milli ekonomiye, insan sağlığına, çevreye büyük zararlar veriyor.Şehir merkezindeki çöp problemini yıllar önce kente kazandırdığı düzenli katı atık depolama ve bertaraf tesisi ile çözen Samsun Büyükşehir Belediyesi, ilçeleri de tek tek bu sorundan kurtarıyor. Kurulan katı atık depolama tesisleri ve aktarma üniteleri sayesinde ilçeler, daha temiz ve yaşanabilir hale dönüştü.

Büyükşehir Yasası ile ilçelerin sorumluluğunu üzerine alan Samsun Büyükşehir Belediyesi,  uzun yıllardır çileye dönüşen çöp problemini katı atık deponiyer yatırımları ve planlamarıyla çözdü. Günlük ortalama 350 ton atığın bertarafı için Samsun u 4 bölgeye ayırıp yeniden planlayan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Katı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü, birçok ilçedeki vahşi çöp depolama sahasını da kapattı.

İLÇE ATIKLARI TRANSFER EDİLİYOR

Gerçekleştirilen yatırımlar çerçevesinde Bafra, Terme ve Salıpazarı ilçelerinin vahşi çöp döküm sahalarını rehabilite ederek kullanıma kapatan Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü, İlkadım, Canik, Atakum, Tekkeköy ilçelerinin atıklarını Merkez Düzenli Depolama Sahası nda imha ediliyor. Terme, Ayvacık ve Salıpazarı ilçelerinin çöpleri ise Doğu bölgesinde oluşan Çarşamba Düzenli Katı Atık Depolama Sahası nda bertaraf ediliyor. Kentin batısındaki Bafra, Yakakent, Alaçam ve Ondokuzmayıs ilçelerinin çöpleri, Bafra da atık su arıtma tesisi içerisindeki transfer istasyonuna getirtiliyor. Buradan da atıklar Merkez Düzenli Depolama Sahası na aktarılıyor.

Vezirköprü, Havza, Ladik, Kavak ve Asarcık ilçelerinin çöpleri için ise Vezirköprü de 3 adet vahşi deponi alanı, Havza da 1 adet rehabilite edilmiş, 1 adet halen kullanımda olan vahşi çöp döküm alanı, Ladik te 1 adet vahşi döküm alanı, Kavak ta 1 adet vahşi döküm alanı, Asarcık ta 1 adet vahşi döküm alanı rehabilite edildi. Çöpler şuan geçen yıl işletmeye alınan Kavak transfer istasyonuna getirilerek buradan Merkez Düzenli Depolama Sahası na aktarılarak bertaraf ediliyor. Güney Bölgesi Katı atıklarının daha verimli bir şekilde transferi için de Havza Bekdiğin ve Vezirköprü Tepeören mevkilerinde transfer istasyonları planlanıyor.

8 YILDA 1 MİLYON 650 BİN TON ATIK İMHA EDİLDİ

Şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunan ve 3 sahadan oluşan Samsun Katı Atık Düzenli Depolama Sahası, kent genelinin büyük katı atık yükünü çekiyor. Sahada depolanıp ayrıştırılan atıkların yüzde 57 si mutfak, yüzde 8 i kağıt, yüzde 5 i karton,  yüzde 19 u plastik, yüzde 5 i cam, yüzde 3 ü metal, yüzde 1 i tehlikeli, yüzde 2 si ise park bahçe atıklarından oluşuyor. Sahada geçen yıl 234 bin 474 ton, 2008 tarihinden 2016 Ekim ayına kadar da toplamda 1 milyon 650 bin 263 ton atık imha edildi. Yine geçen yıl Çarşamba’ya 4 km uzaklıktaki Çarşamba Katı Atık Düzenli Depolama Sahası nda da 50 bin ton katı atık bertaraf edildi.

DEPOLAMA SAHASININ ÖMRÜ UZATILIYOR

Transferi edilen il genelindeki atıklarla entegre bir atık yönetim ve bertaraf tesisine dönüşen Samsun Katı Atık Düzenli Depolama Sahası nda yatırımlar ise devam ediyor.  Kurulduğu yıl 20 yıl işletme ömrü bulunan çöp depolama sahasının, sürekli yapılan iyileştirmeler ve planlamalarla hizmet süresi 11 yıl daha uzatıldı. Depolama sahasının kullanım verimi artırmak ve hizmet süresini daha da uzatabilmek için çalışmalar ise devam ediyor.

SIZINTI SUYU ARITMA TESİSİ MODERNİZE EDİLECEK

6360 sayılı kanun ile atık yönetim sürecinde yeni planlamalar ve değişiklikler kapsamında yeni transfer istasyonları ile Merkez Katı Atık düzenli Depolama Sahası nda mevcut sızıntı suyu arıtma tesisi modernizasyonu planlayan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Katı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü, öngörülen çalışmalarla ilgili 2013 yılında İlbank tan AYB destekli 10 milyon Euro luk kredi başvurusunda bulunmuştu. 2015 yılı Mart ayında İlbank tarafından yukarıdaki konular ile ilgili olarak müşavirlik ihalesine çıkılmıştı. Konu ile ilgili olarak geçen yılın Temmuz ayında fizibilite çalışmaları başlamıştı.

İLÇELERİMİZE ÖNEMLİ BİR HİZMETTİR

Merkez Katı Atık Düzenli Depolama Sahası nın Türkiye nin en modern çöp depolama tesislerinden birisi olduğunu vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bu tesislerle gurur duyduklarını kaydetti. Yatırımla Samsun a Karadeniz in en düzenli ve fonksiyonel depolama sahasını kazandırdıklarını ifade eden Başkan Yılmaz,  Sadece depolama alanı olarak kalmıyor. Burada ameliyat atıklarının steril hale getirildiği bir sterilizasyon tesisi, geri dönüşüm tesisi, metan gazını elektrik enerjisine çevirerek elektrik üreten tesisimiz ve sızıntı suyu artıma tesisimiz var. Yani Katı Atık Depolama sahasında olması gereken çok şeyin ötesinde bir alan burası. İlçelerimizi de yaptığımız rehabilite çalışmaları ve aktarma istasyonları ile çöp sorunundan kurtardık. Bu yatırımlar ve çalışmalar sayesinde şehrimizin geneli, daha temiz, sağlıklı ve yaşanabilir bir hale geldi. Bu ilçelerimize çok önemli bir hizmettir. Çevre ve insan sağlığı doğal olarak bizim vazgeçilmez önceliklerimizden birisidir. ifadelerini kullandı.
Başkan YILMAZ: Memlekete Hizmet İşini Yüreğime Sindirdim

03.01.2017 07:37

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz kendisini ziyaret eden muhtarlara, Ben bu işi yüreğime sindirdim. Tüm sorunları çözene kadar durmayacağız dedi.

BU İŞİ YÜREĞİME SİNDİRDİM 

Havza Muhtarlar Derneği Başkanı olan Çakıralan Mahallesi Muhtarı Ahmet Çavdar ve Havzalı muhtarlar Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret ederek Havza ya yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Havza’da Samsun Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan mahalle yollarının tamamına yakınının beton yollarla kaplandığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ben bu işi yüreğime sindirdim. Memlekete hizmet ibadettir mantığıyla ilerliyoruz. Bazen maddi zorluklar çekiyoruz, bunalıyoruz. Bu zorlukların sebebi kaliteli bir hizmet sunma isteğimizdir. Samsun un her bir metrekaresine hizmet götürmek öyle kolay değil. Biz bunu imkanları zorlayarak yapıyoruz.  Havza nın 82 mahallesi var. Bunların 67 sinin yol sorununu kısa bir sürede ortadan kaldırdık. Geri kalan mahalleler içinde çalışmalarımız devam ediyor. Su sorununu aynı şekilde çözüyoruz. Merkeze sadece 5 kilometre mesafede olmasına rağmen yıllarca tankerlerle su taşıyan mahallerimiz vardı. Bu sorunlara da neşter vurduk. Ama her zaman dediğim gibi aynı anda her yere yetişmemiz mümkün olmuyor. Bu noktada vatandaşlarımızdan kısa bir zaman istiyoruz. Samsun un yol ve su sorununu önümüzdeki birkaç yıl içinde çözeceğiz. Büyükşehir yasasında ilçelerde bizim ve alt belediyelerin ilgilenmesi gereken yerler belli. Grup yolları bize ait, mahallelerdeki ara yollar alt belediyeye ait. Bizden bir şey isterken öncelikle bunun ayrımının yapılması gerekir. Valimizin muhtarlarla istişare toplantılarından da söyledim. Yetki ve sorumluluk alanımız dışında yaşanan bir kazanın sonucu kazayı yapana ve bize dönüyor. Görev alanımız dışında Allah korusun bir yavrumuz ezilse benim personelim direk suçlu durumda kanunlar önünde. Biz o yüzden kendi sınırlarımız içinden çıkmadan çalışmalarımızı yapıyoruz dedi.

BÜYÜKŞEHİRLE HİZMETİ GÖRDÜK

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Havza da yaptığı çalışmalarla mahallelerde şimdiye kadar olmayan hizmeti gördüklerini belirten Havza Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Çavdar ise,  Biz Büyükşehir Belediyesi ile tanıştıktan sonra gerçek hizmeti gördük. Önceden yollarımıza asfalt atılıyordu, yama yapılıyordu. Kısa süre sonra yeniden bozuluyordu. Ama şimdi belediyemizin yaptığı beton yollar ömürlük oluyor. Ben Havza mızı bu güzel çalışmalarla buluşturan siz değerli başkanımıza ve çalışma arkadaşlarınıza çok teşekkür ediyorum  diyerek başkan Yılmaz a Havza da yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Havza Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Çavdar daha sonra Başkan Yılmaz a  Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yazan bir tablo hediye etti. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın makamında gerçekleşen ziyarete Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Kayabaşı Muhtarı Bekir Erden, Yaylaçatı Muhtarı Recep Demiral, Ekinpınar Muhtarı Yüksel Dağlı, Erikbelen Muhtarı Ahmet Gökmen ve Çayırözü Muhtarı Hasan Ergün katıldı.Büyükşehir le Daha Temiz, Daha Sağlıklı Bir Çevre

30.12.2016 08:21

Şehirlerin çevre problemlerinin başında gelen katı atıklar, neden oldukları kirlilik ve potansiyel sağlık sorunları nedeniyle belediyelerin önemle üzerinde durdukları konuların başında geliyor.Karadeniz Bölgesi nin en büyük ve kalabalık kenti Samsun da, Samsun Büyükşehir Belediyesi 8 yıl önce yaptığı modern Yukarı Avdan Katı Atık Düzenli Depolama Sahası yatırımıyla bu konuda önemli bir adım atmıştı. Belediyenin bu başarılı hizmetiyle kent, Türkiye de çevre ve sağlık felaketine yol açan bu sorunu ortadan kaldıran şehirlerden birisi oldu.

Katı atığı sadece toplayıp ayrıştırarak bertaraf etmekle kalmayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, depolama alanında kurdurduğu enerji çevrim santralinde metan gazından elektrik ürettirip satarak kent ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Samsun Avdan Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. şirketi çatısı altında 6 yıldır çöpten elektrik üreten Samsun Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki katı atıkların da depolama sahasına nakledilmesiyle enerji üretim kapasitesi 20 bin 250 evin elektrik ihtiyacını karşılar hale geldi. Günde ortalama 700 çöp kamyonunun döküm yaptığı sahada yıllık 20 milyon metreküp (60 bin ton) metan gazının da doğaya salınımı engelleniyor.

KURULU GÜÇ ARTACAK

Katı Atık Düzenli Depolama Alanı ndan çıkan metan gazından enerji elde edilmesi için Kurulum çalışmalarına Eylül 2010 da başlayan Samsun Avdan Enerji Üretim ve Çevrim Santrali, elektrik üretmeye ise 2 yıl sonra başladı. 120 kişiye iş imkanı sağlayan santralde, 2013 - 2014 yılları arasında 25 bin 706 megavat elektrik üretildi. 2014 te saatte 1,2 megavat kapasiteli iki makine daha kuran Samsun Avdan Enerji, toplam 5 makine ile tesisin toplam kurulu gücünü saatte 6 megavata çıkardı. Devam eden yatırımlarla elektrik üretim gücü saatte 8.4 megavata, kurulu elektrik gücü de bu yıl itibariyle saatte 7.2 megavata yükselecek.

ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI

Atmosfere salınan aynı miktardaki karbondioksite göre 21 kat daha fazla ısıyı tutan metan gazı, oluşturduğu sera gazı etkisiyle küresel iklim değişikliklerine sebebiyet veriyor. Samsun Avdan Enerji‘nin yürüttüğü enerji üretim çalışmaları kapsamında 2018 yılı sonuna kadar doğaya toplamda en az 408 bin 128 ton metan gazı (Yaklaşık 50 milyon metreküp çöp gazı) salınımı engellenmiş olunacak. Aynı zamanda da atıkların jeneratörlerde yakılarak imha edilmesi ile üretilen elektrik enerjisiyle ülke ekonomisine önemli katkıda bulunuluyor. Tesis üretime açıldığı günden bu güne kadar yaptığı elektrik üretimiyle Türkiye, yaklaşık 35 milyon metreküp daha az doğalgaz ithal etti. Doğalgazda BOTAŞ ın son ithalat rakamları baz alındığında havaya salınan çöp gazının toplanılıp yakılarak elde edilen elektrikle ülke ekonomisine 8 milyon Dolarlık katkı sağlanıyor. Metan gazı emisyonunu azaltan proje çalışmaları ise kapsamlı çevresel ve sosyal izleme planı çerçevesinde periyodik olarak denetlenerek devam ediyor.

GÜNDE 90 TON ORGANİK GAZ ÜRETİLİYOR

Metan gazından elektrik üretim tesisi işletimi kapsamında gaz kalitesinin arttırılabilmesi ve atık kompozisyonunun daha net saptanabilmesi için geçici bir Ambalaj Ayrıştırma ve Analiz Tesisi de kuran Samsun Büyükşehir Belediyesi, ayrıştırılan atıkların yüzde 4 ünü geri dönüştürüyor. Biyogaz üretim tesisi sayesinde organik atıklar, atık olarak depolanmak yerine  enerji ve gübre üretimi vesilesiyle tekrar ekonomiye kazandırılıyor. Sahaya dökülen organik atık miktarını azaltmak, depolama sahasının ömrünü uzatmak, sızıntı suyunu bertaraf ederek gaz verimini arttırmak ve elektrik santralini beslemek amacıyla saatte 1,24 megavat elektrik üretim kapasiteli 2 makineyle Biyogaz Enerji Üretim Tesisini de inşa eden belediye, günde 90 ton organik atık ve sızıntı suyu alarak gaz üretimine devam ediyor. Önümüzdeki dönemde hem biyogaz tesisinin hem de sıvı/katı gübre tesislerinin kapasitelerini artıracak yeni yatırımlar yapılması hedefleniyor.

11.5 TON TIBBİ ATIK BERTARAF EDİLDİ

Özel bir şirketin 8 yıldır işlettiği tıbbi atık sterilizasyon tesisi ise toplanan tıbbi atıkları bertaraf ediyor. Merkez ilçelerden günlük 4 ton, 13 kırsal ilçeden de günlük 1 ton tıbbi atık toplanıyor. 375 kurumdan 3 yılda toplanan yaklaşık tıbbi atık miktarı ise 11 bin 611 tonu geçti.