Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ, Anadolu da 3 İnsandan Biri Mülteciliği Yaşadı

22.04.2016 12:19

Mültecilerin sorunlarını ele almak, yaşadıklarını anlamak ve çözüm önerileri sunmak amacıyla düzenlenen Uluslararası Göç Kongresi başladı. Kongreye katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türk vatandaşı olup Anadolu da yaşayan 3 insandan birisinin mülteciliği yaşamış olduğunu söyledi.

Başkan YILMAZ,  Anadolu da 3 İnsandan Biri Mülteciliği Yaşadı 

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi ndeki Uluslararası Göç Kongresi ne Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sevilhan Mennan, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz ile akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yabancı uyruklu öğrenciler katıldı.

Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen kongrede konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, göç hadisesinin büyük bir toplumsal, sosyolojik ve psikolojik travma olduğunu kaydetti.  Anadolu topraklarına yerleşen toplulukların geçmişte göçmen olduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, Bugün Anadolu da yaşayan 3 insandan biri aslında geçmişte göç hadisesini yaşamış mültecilerdendir. Ben de Çerkesim, yani mülteciyiz. Şu an Suriyeli mültecilerin yaşadıklarını geçmişte bizler de yaşadık, yaşıyoruz. şeklinde konuştu.

Türkiye nin Suriyeli mültecilere kapılarını açarken hiçbir tereddüt yaşamadığının ve dert edinmediğinin altını çizen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, İnsanlar, çeşitli sebeplerden dolayı vatanlarını bırakıp başka ülkelere, şehirlere göç ettikleri zaman bulundukları yerlerde kendilerini içselleştirirler, o mekanla aidiyet duygusu ve bağ kurarlar.  3 milyon mülteciyi kabul ederken, en küçük bir tereddüt yaşamadık.  Mülteciler gelirse ne yaparız, sosyo ekonomik dengelerimiz bozulur mu diye bir kaygımız derdimiz olmadı. Batılıların dert edindiği bu şeyleri bizim dert edinmeyişimiz çok enteresandır. Bu Türk insanının mülteciye bakış açışı, duygusallığıdır. Misafirperverliğidir. ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği nin (UNHRC) 2013 raporuna göre Türkiye de Suriyeliler hariç 170 bin mülteci adayı bulunuyor. Özellikle Suriye’de yaşanan iç savaş sebebiyle de 3 milyona yakın Suriyeli mülteci Türkiye’ye sığındı. Samsun da resmi olmayan kaynaklara göre 15 bin kadar Suriyeli mülteci ve diğer uyruklardan göçmen bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti, Uluslararası Hukuk a uygun olarak ve kendi Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’ çerçevesinde göçmenleri karşılamakta ve devlet kurumları bunun için olağanüstü bir çaba ortaya koyuyor. Düzenlenen Uluslararası Göç Kongresi de  ilgili alanlarda yerel yönetimlere, kurumlara ve çalışanlarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.TERME ÇAYI NDA TEKNEYLE GEZİLECEK

22.04.2016 12:17

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Terme de yaptığı önemli projelerden birisi olan Terme Çayı Islah ve Çevre Düzenleme çalışmalarında sona geldik. Terme yi tekne ile gezmek artık hayal değil. dedi.

TERME ÇAYI NDA TEKNEYLE GEZİLECEK

Terme de sahil ile şehri birbirine bağlayan Terme Çayı üzerindeki Yeni Köprü nün sahil kısmından başlayarak denize kadar olan 4 kilometrelik bölümünde tekne gezileri düzenlenecek. Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ ekiplerinin uzun zamandır Terme Çayı üzerinde yaptığı genişletme ve derinleştirme çalışmalarında sona gelindi.

Terme Çayı nda yapılan ıslah ve çevre düzenlemelerini yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Terme de Miliç Sahili Projemizin yanında Terme Çayı içinde önemli bir proje gerçekleştiriyoruz.  Bu proje kapsamında yaklaşık bir ay sonra Terme Çayı nda tekne turları düzenleyeceğiz. Terme Çayı nda çok büyük ıslah çalışması gerçekleştirdik. Aynı zamanda burayı hem genişlettik hem de derinlik kazandırdık. Böylelikle teknelerin geçişleri çok rahat olacak. Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Terme için yapacağı önemli projelerden birisi olan bu çalışma sonucunda Terme halkı ve ziyaretçiler tekne ile denize kadar Terme nin eşsiz manzaralarına tanık olacak dedi.

Yeni Köprü nün sahil kısmından başlayarak denize kadar olan kısımda yaklaşık 4 kilometre alanda çalışma yapıldı. Yapılan çalışmalar kapsamında Terme Çayı nda yer yer daralan geçişler genişletildi. Ortalama genişlik 40 metreye çıkartıldı. Önümüzdeki günlerde teknenin turlara başlayacağı bildirilirken, çevre düzenlemelerine de başlanıldığı öğrenildi.

Yapılan incelemelerde Makine İkmal Daire Başkanı Mehmet Ekmekçi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Terme Fen İşleri Müdürü Oktay Altun da yer aldı.Tekkeköy Hafif Raylı Sisteme Hazırlanıyor

22.04.2016 11:33

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Tekkeköy hafif raylı sistem inşaatında üst yapı işlerinin yüzde 80 inin tamamlandığını, inşaatın 10 Ekim de biteceğini söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından 27 Ocak 2016 tarihinde ilk rayı monte edilen Gar-Tekkeköy hafif raylı sistem inşaatı hızla devam ediyor. Bütün çalışma kalemlerinde önemli ölçüde gelişme kaydettiklerinin altını çizen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, inşaatın daha önce belirlenen 10 Ekim 2016 tarihinde tamamlanacağını söyledi.

İnşaat çalışmaları hakkında bilgiler veren Mustafa Yurt, Hafif raylı sistem inşaatı tüm kesimlerinde ve imalat kalemlerinde programa uygun olarak devam ediyor. Şu anda katener sistemleri, ray döşeme sistemleri, trafolar, kablo kanalları, depo alanları gibi iş kalemlerinde devam ediyor. Ayrıca yurt dışından gelecek olan makaslarla ilgili ve elektronik aksamla ilgili bağlantılar yapıldı. Önümüzdeki günlerde bunlar da şantiyeye gelecek ve montajına başlayacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz Beyin dediği gibi 10 Ekim 2016 tarihinde ilk trenimizi burada yürütmüş olacağız dedi.

ÜST YAPI İŞLERİNİN YÜZDE 80 İ TAMAM

Üst yapı işlerinin yüzde 80 inin tamamlandığını vurgulayan Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Şu anda inşaatın 14 km lik hat boyunca tüm kesimlerinde çalışmalar yapılıyor. Üst yapı işlerinde yüzde 80 lere kadar gelindi. Ray döşemesi yüzde 65 tamamlandı. Kablo kanallarında yüzde 70 seviyesindeyiz. Trafolar yüzde 70 mertebesinde tamamlandı. Kataner direkleri, yolcu durakları ve ray döşeme işlemleri sırasıyla devam ediyor  diye konuştu.

İNŞAAT VARDİYASI 24 SAATE ÇIKACAK

İlerleyen günlerde işçilerin 24 saat durmadan çalışacağını ifade eden Mustafa Yurt, İnşaat çalışmaları 200 e yakın işçiyle devam ediyor. İşçiler bu aşamada geç vakitlere kadar çalışıyor. Önümüzdeki günlerde bazı iş kalemlerinde 3 vardiya çalışmalar devam edecek. Bu kalemlerde işçiler 24 saat hiç durmadan çalışacaklar. Şu anda gece vardiyasında çalışılacak bir gecikme söz konusu değil. Ama önümüzdeki günlerde gece de çalışılacak bir yapılanmaya gidilecek şeklinde konuştu.

YENİ ARAÇLAR EYLÜL DEN İTİBAREN ÇİFTER ÇİFTER GELECEK

Yeni gelecek 8 aracın Eylül ayından itibaren çifter çifter geleceğini belirten Yurt, Araç teslimatları ilk olarak Eylül ayında gerçekleşecek. Eylül ayında 2 tane araç Samsun a gelecek. Ondan sonraki her ayda 2 araç daha gelmek üzere toplamda 8 araç daha gelecek. Çalışmalarda herhangi bir gecikme söz konusu değil. Her şey programlandığı gibi zamanına uygun bir şekilde devam ediyor. İnşaatla alakalı olarak bir sıkıntı görünmüyor  ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ: SADECE TARIM ŞEHRİ OLARAK KALMAMALIYIZ

18.04.2016 10:21

Mali Müşavirler Odası Platformu Bölge toplantısında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2002 yılına kadar şehirlerde iddialı belediyecilik ve hizmetin konuşulamadığına dikkat çekti.

Karadeniz Mali Müşavirler Odası Platformu 30. Bölge toplantısını Samsun da gerçekleştirdi. Samsun Anemon Oteli toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Karadeniz Mali Müşavirler Odaları Platformu Başkanı Yahya Arıkan, SMMMO Onursal Başkanı Ahmet Hayvalı, Samsun SMMMO Başkanı Hayrul Kayar, bölge illerinden gelen oda başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

SAMSUN TANITIM FİLMİ BÜYÜK BEĞENİ GÖRDÜ

Toplantının açılış konuşmasını yapan SMMMO Samsun Şube Başkanı Hayrul Kayar, burada sorunlarımızı bir arada tartışarak çözüm yollarını bulacağız. Her odamızın ayrı ayrı sorunları bulunmaktadır. İşte var olan sorunları büyümeden engellemek için buradayız. Birlikte tartışıp hemfikir olduğumuz konuları hayata geçirmek için mücadele ediyoruz dedi. Samsun tanıtım filminin de çevre illerden gelen konuklara izlettirildiği toplantıda film herkes tarafından büyük beğeni gördü.

ÜLKEMİZ 2002 YILI İLE HİZMETLE TANIŞTI

Daha sonra konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ekonomi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 2002 yılına kadar şehirlerde iddialı belediyecilik ve hizmetin konuşmadığına dikkat çeken Yılmaz, Devalüasyonlar, siyasi istikarszılıklar ve daha bir sürü sorun nedeniyle ülkemiz ilerleme konusunda hep güçlük yaşadı. Ta ki 2002 yılına kadar. 2002 den sonra yakalanılan siyasi istikrar ile birlikte ben de Samsun da tekrar amaçladığım hizmetleri 3-4 yıllık bir gecikmeden sonra da olsa şehrimizde inşa ettik dedi.

SADECE TARIM ŞEHRİ OLARAK KALMAMALIYIZ

Samsun ekonomisinin ağırlıklı olarak ülke ekonomisi gibi hizmetler sektörünün üzerinde yükseldiğini belirten Yılmaz, Samsun hizmetler sektörünün payı yüzde 59,7. Türkiye de ise yüzde 63,5. Neredeyse Türkiye nin GSMH içerisindeki hizmetler sektöründeki payına yakın. Ama tarımda ve sanayide öyle değil. Türkiye de tarım yüzde 9 iken Samsun da yüzde 20 leri buluyor. Yani Samsun hala tarım şehri. Sanayideki payımız yüzde 22 iken bu Türkiye de bu pay yüzde 27.5. Samsun u ihya eden iki büyük tarımsal ovaya sahibiz. Ancak biz sadece tarım şehri olarak kalmamalıyız. Tarım ve tarıma dayalı sanayinin üzerinde zenginleşeceğiz ve bununla ihracat yapacağız diye beklersek bu doğru olmaz. Çünkü dünyada yükselen trend katma değeri, teknolojisi yüksek sanayi üretimleri. Sanayi üretimi yapan ülkeler zenginleşiyorsa biz de o yolu seçmeliyiz. diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ, EN İYİ HİZMETİ VERMEK İÇİN ÇABALIYORUZ

13.04.2016 08:32

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Seçim İşleri Başkanı Zeynep Gül Yılmaz ve Kadın Kolları Teşkilat Başkan Yardımcısı Yelda Erol Gökcan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

AK Parti Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser ve AK Parti Kadın Kolları Samsun Teşkilat Başkanı Esin Tuncer Kırlangıç ın da hazır bulunduğu ziyarette konuşan AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Seçim İşleri Başkanı Zeynep Gül Yılmaz, Büyükşehir Belediyesinin kadınlara yönelik çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirterek Samsun da kadınlara yönelik oldukça güzel çalışmalara imza atılıyor. Kadınlara yönelik yaptığı örnek çalışmalardan dolayı tüm AK Partili kadınlar adına Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür ediyorum dedi.

YILMAZ CUMHUBAŞKANIMIZ DA BAŞBAKANIMIZ DA KADINLAR KONUSUNDA ÇOK HASSAS

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yılmaz ise, Kadınlara, gençlere çok büyük önem veren bir Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olsun, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu tarafından olsun, kadınlarımızla ilgili sürekli tembihleniyoruz. Biz de Samsun da yaptığımız faaliyetlerle kadınlarımıza en iyi şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz dedi. Teşkilat çalışmaları üzerine yapılan sohbetle devam eden ziyaret ardından son buldu.