Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


KÜÇÜK BAŞKANIN BÜYÜK HEDEFLERİ VAR !!!

25.04.2016 10:37

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, koltuğunu Fatih Canik İmam Hatip Lisesi 7. Sınıf öğrencisi Hayrunnisa Zorlu’ya bıraktı. Başkanlık koltuğunu devralan Başkan Zorlu, hizmetlerinden dolayı Başkan Yılmaz a teşekkür ederek, okuluna kütüphane ve spor tesisi kazandırmak istediğini kaydetti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi milli mücadelenin baş şehri Samsun  da da coşkuyla kutlandı. Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başlayan kutlama etkinliği kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesinin konukları Fatih Canik İmam Hatip Orta Okulu öğrencileri oldu. Okul Müdürü Zekeriya Özkan, Müdür Yardımcısı Naziye Çetin, 7. Sınıf öğrencisi Hayrunnisa Zorlu, 6. sınıf öğrencisi Mevlüt Emre Sezgin, 6. sınıf öğrencisi Zümra Tuncer ve 5. sınıf öğrencisi Enes Ünyeli’nin yer aldığı ziyarette Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazın koltuğunu 7. Sınıf öğrencisi Hayrunnisa Zorlu aldı.

Makama oturan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrunnisa Zorlu, Başkan Yusuf Ziya Yılmazın sahil düzenleme, Amisos Tepesi ve raylı sistem gibi önemli çalışmalara imza attığını belirterek, çalışmalarından dolayı teşekkür etti.  Samsunun problemlerinden bahseden Başkan Zorlu, Çarpık kentleşme, en büyük problemlerimizden bir tanesi. Projelerimizi gerçekleştirirken çocuklara daha fazla yeşil olan, oyun parkları imkanı sunmamız gerekiyor. Çocuklarımızın sağlıklı yaşam sürmesi için bisiklet kullanımını teşvik edip ve bisiklet yolları yapmalıyız. Çocukların bilime olan merakından dolayı plenetoryum çalışmalarına biraz daha hız vermeliyiz. Okulumuza kütüphane yapılırken kitap takviyesi istiyoruz. Canikte spor alanı yok. Okullarımızda da spor alanları yok. İlçemize spor kompleksi yapılabilir. Kent kimliği oluşturmalıyız. Projelerde de öğrencilere söz hakkı vermeliyiz. Bilimde ve sanatta Samsun, örnek bir şehir olacaktır. değerlendirmesinde bulundu.

Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Başkan Zorlu, Açlıktan, savaştan ölmeyen, istismara uğramayan çocuklar istiyoruz. Biz bütün dünyadan, bütün Türkiye den barış istiyoruz. Beni ziyarete geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Yarının büyükleri sizler olacağınız için sorumluluğumuz çok büyük. Çok okuyun, çok çalışın. Bilime, edebiyata, sanata çok önem verin. Gaflet ve uyuşukluktan uzak durun. Çünkü bunlar ülkemizi çok geriletir. Varlığınızı her ortamda hissettirin. Kendinize güvenin. Doğru olan Hak yolundan ayrılmayın. Çünkü sadece Türkiyenin değil, bütün Müslümanların size ihtiyacı var. Ben de Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, Samsunu modern imkanlarla beraber tarihi ve kültürü ile uyumlu, sporda, sanatta, sağlıkta ve bilimde örnek bir şehir haline getireceğim.  şeklinde konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayarak, hediyeler verdi. Çocukların spor ve oyun alanları konusundaki taleplerinde çok haklı olduklarını söyleyen Başkan Yılmaz, Kentsel planlamaları yapılırken çocukların oyun alanlarının ayrılması noktasında ilçe belediyeleri yeterince hassas davranmıyorlar. Davransalar da arsa ve mülk sahiplerinin kendi menfaatleri için belediyelerin yeşil alan ayrılması talebine direnç gösteriyorlar. Bu konuda da yoğun mücadele ediyoruz. Hayırsever bir ağabeyimizin bağışladığı alanı, talebi üzerine Emine Kefeli Parkı yaptık. Bu oyun alanı isteklerinizde haklısınız. Bu mücadeleyi daha etkili şekilde sürdürmemiz gerekiyor. Halk kütüphanelerine bütün ilçelerin ihtiyacı var.  Bu ihtiyaç, genlik merkezlerinde düşünülebilir. Canikte yapılında kütüphane onun içine konulabilir. Başkanımızın bahsettiği konularla ilgili çalışıyoruz. Kent kimliği konusunda bütün kentler, şehirler birbirine benzemesin istiyoruz. Şehirler birbirleriyle rekabet etsin istiyoruz. Samsun da başkalarını taklit etmiyoruz. Kendi içimizde kendi dinamiklerimizle donatarak şehrimizi geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. ifadelerini kullandı.

Samsun u ulaşımında modern bir yapıya kavuşturmaya devam edeceklerinin altını çizen Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü Genç başkanımızın taleplerini çok yerinde buluyorum. Gelecek sene işitme Engelliler Olimpiyatı olacak. Şehrimizi bu Uluslararası Olimpiyata hazırlıyoruz. Bu olimpiyatın Samsunun Dünyaya tanıtımı için büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Yine şehrimizde turizm potansiyelimizi yükseltmeye çalışıyoruz. Turistlerin Samsun a gelmesi için yapılması gereken çalışmaları titizlikle yürütüyoruz. Rahat edecekleri yayla ortamını ve potansiyelleri hazırlıyoruz. Bunlar gelirse şehirde turizme bağlı bütün sektörler olumlu etkilenecektir. Estetiğe çok önem veriyor, çarpık yapılaşma ile yoğun olarak mücadele ediyoruz. Bu nedenle de koşmaya, çalışmaya devam edeceğiz.

Ziyarette öğrencilere kitap hediye eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, hatıra fotoğrafı da çektirerek, Samsunum-1 Gemisi ile okul gezisi ve Çanakkale Gezisi’nde gerekli destekleri vereceklerini de sözlerine ekledi.ÖZEL ÖĞRENCİLERDEN 23 NİSAN A ÖZEL GÖSTERİ

25.04.2016 10:33

Batı Park İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadındaki 23 Nisan etkinliklerine katılan Vali İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, özel öğrencilerin sergilediği halk oyunları gösterisini büyük bir ilgi ile izledi.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri Samsun da sabah saatlerinde Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı ardından Batı Park İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadı’nda devam etti. Burada saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcının mesajının okunması ile sürdü.

MÜLTECİ ÇOCUKLAR RENK KATTI

Bu sene ilk kez Irak, Suriye ve Afganistanlı mültecilerden oluşan Samsun Kazım Özdemir İlkokulu öğrencileri kendi yörelerine ait halk oyunları gösterisi düzenledi. Yine bu sene ilk kez olarak özel eğitim alan öğrencilerden oluşan 10 kişilik zihinsel engelli öğrenciler halk oyunu gösterisi sergiledi. Özel öğrencilerin sergilediği halk oyunu gösterisi herkes tarafından büyük beğeni topladı. Gösteriyi ilgiyle izleyen Vali Şahin o anları cep telefonuna kaydetmeyi de ihmal etmedi.

23 Nisan etkinliklerine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kaymakamlar, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve çocuklar katıldı. Etkinliklerin sonunda Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrencilere toplam 710 bisiklet dağıtıldı.Şehit Özkan Özden Son Yolculuğuna Uğurlandı

25.04.2016 10:33

Tunceli de yola tuzaklanan bombanın patlatılması sonucu şehit olan 21 yaşındaki Jandarma Er Özkan Özden, Samsun da düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna tekbirlerle uğurlandı.

Şehit Özkan Özden için Büyük Cami de ikindi namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Şehidin cenazesine, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, eski İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Kemal Zeybek, MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, şehidin annesi Süriye, babası Rasim ve ağabeyi Kenan Özden, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cenazede şehidin annesi ve babası el ele tutuşarak birbirlerini teselli etti. 

Kılınan cenaze namazının ardından şehidin naaşı askerlerin omzunda top aracına konularak tekbirlerle son yolcuğuna uğurlandı. Şehidin cenazesi Kıranköy Garnizon Şehitliği’nde gözyaşları içinde toprağa verildi.Çocuklar Unutulmaya Yüz Tutmuş Oyunları Oynadılar

25.04.2016 10:31

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Kent Müzesinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları oynandı.

Samsun da geleneksel çocuk oyunlarını tekrar canlandırarak ve çocukların sosyal manada oyun oynamalarını sağlamak için Samsun Kent Müzesi, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını müzeye gelen 150 çocukla birlikte oynadı.

Müze bahçesinde yapılan etkinlikte seksek, dombili, bilye, bilyalı, uzuneşek, birdirbir, mendil kapmaca, istop, yakan top, ip çekme, yumurta taşıma, çuval oyunu gibi oyunları oynadılar.

Etkinlik hakkında bilgi veren Samsun Kent Müzesi Müdiresi Nilgün Beyazkılıç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında çocuklarımıza unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını oynatıyoruz. Daha doğrusu hatırlatıyoruz. Günümüz çocukları artık bilgisayar ve televizyon çocukları oldu. 80 lerin, 90 ların sokak oyunlarını çocuklarla birlikte oynuyoruz. Bunu her yıl geleneksel hale getirip, ilkini gerçekleştirdiğimiz çocuk oyunlarını tekrarlamayı düşünüyoruz dedi.

Samsun Kent Müzesinin düzenlediği etkinliği çok beğendiklerini söyleyen minikler ise bu tür oyunları televizyonlarda gördüklerini ve hiç oynamadıklarını belirterek, çok eğlenceli bir gün geçirdiklerini söylediler.

Etkinlikte çocukluk yıllarını hatırladıklarını söyleyen veliler ise, Çocuklarımız bizim eskiden oynadığımız oyunları oynadılar. Ben de çocuğumla birlikte gelip, bugüne katkı yapmak istedim. İnternet çıktıktan sonra internette bu oyunlar çok oynanıyor. Ama çocuklarımız eski oyunları unuttular. Burada bizim içimizdeki çocuğu çıkarttılar. Günümüz teknoloji dünyasında çocuklarımızı yalnızlaştıran sanal dünyalar oluşturuyoruz. Bu iyi bir şey değil. Bu oyunların özelliği mahallede çocuklar paylaşarak birlikte oynuyorlardı diye konuştular.Başkan YILMAZ: Gece Demedik Gündüz Demedik Çalıştık

22.04.2016 12:23

Samsunluları dev projelerin toplu açılış törenine davet eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alaçam ve Yakakent Meydanımızda gerçekleştirilecek olan toplu açılış törenine bütün hemşerilerimizi bekliyoruz dedi.

Başkan YILMAZ:  Gece Demedik Gündüz Demedik Çalıştık 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alaçam ve Yakakent ilçelerinde yapılmış olan ve halkın kullanımına sunulan hizmetleri yapılacak olan toplu açılış töreni öncesi yerinde inceledi.

1.5 YILDA DEV YATIRIMLAR HAYATA GEÇTİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Alaçam ve Yakakent ilçelerinde yapılan yatırımlar için toplu açılış töreni gerçekleştirilecek. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ın da katılacağı toplu açılışta, BSK ve beton yol çalışması yapılan 22 mahalle, içme suyu hattı döşenen 17 mahalle, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı döşenen 4 mahalle ile kapalı spor salonunun toplu açılış töreni yapılacak.

YILMAZ:KÖYLERİMİZİN İÇİ PIRIL PIRIL

Yarın yapılacak olan toplu açılış töreni öncesi çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, tüm Samsun halkını açılışa davet ederek, Biz halkımıza hizmet için yola çıktık. Gece demedik gündüz demedik bu şehir için daha fazla ne yapabiliriz diyerek çalıştık. 30 Mart tan bu yana birçok yatırımı hayata geçirdik. Özellikle ilçelerimizde yaptığımız yatırımlarla birçok yerimizin çehresini değiştirdik. Şimdi köylerimizin içi pırıl pırıl. Çalışmalarımızda hiç gaz kesmedik. Bundan sonra da aynı tempoyla çalışmaya devam edeceğiz diye konuştu.