Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Samsun dan Gevaş a Kardeş Desteği

16.12.2016 08:28

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kardeş Van ın Gevaş ilçesine verdiği destekle ilçenin çehresini değiştiriyor.

Yerel yönetim hizmetlerinde Türkiye nin marka isimlerinden birisi olan Samsun Büyükşehir Belediyesi, kurduğu kardeşlik bağlarıyla da sosyal belediyecilik hizmetlerinin gelişmesine önemli katkılar sağlıyor. Bir süre önce Başbakanlık tarafından Van ın Gevaş ilçesi ile kardeş ilan edilen Samsun, Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla ilçeyi estetik ve şehircilik anlamında yeniden şekillendiriyor.Yaptığı her türlü alt yapı, malzeme ve ekipman yardımlarıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi, Gevaş ı daha modern ve yaşanabilir bir ilçe haline getirmek için çaba gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde Gevaş Belediyesi ne iş makinesi desteğinde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçede gerçekleştirilen parke yol, kaldırım ve meydan düzenlemelerinde kullanılan estetik taş ürünlerini Samsun dan gönderiyor.  Büyükşehir Belediyesi Doğal Taş Elemanları Üretim Fabrikası nda şekillendirilen doğal taşlar, Gevaş halkının ortak kullanım alanlarını süslüyor. Şu ana kadar ilçeye kaldırım kaplamasında kullanılmak üzere 2 bin 570 metrekare serbest ölçülerde plak taşı, yol kaplaması ve refüj yapımında kullanılmak üzere 6 bin metrekare gabro küp taşı, bin 20 metreküp oluk taşı ve 165 metrekarelik 2 engelli plak taşı gönderildi.  Taşların döşenmesiyle ilgili çalışmaların yüzde 90 ı ise tamamlandı.

İlçeye geniş ve sosyal içerikli bir meydan kazandırmak amacıyla büfeleri yıktırıp işgalleri kaldırtan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bunların yerine 12 dükkan, 1 adet bay-bayan WC ve 1 adet mescit yaptırdı. Gevaş Belediyesi nin güney cephesinde bulunan yeşil alan içindeki eski çay ocağı müştemilatını da yıktıran Başkan Yılmaz, yerine 140 metrekarelik halkın kullanımına açılmaya hazır bir modern kafeterya inşa ettirdi. İlçeye ayrıca modern bir pazar yeri de kazandırdı.

SAAT KULESİNİN RÖLYEFLERİ DE HAZIRLANIYOR

Gevaş a verdiği destekleri ve sağladığı katkıları bunlarla sınırlı kalmayan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, yeni yüzüne kavuşan ilçe meydanına, kentin tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan bir de saat kulesi hediye etti. Dört yüzlü kulesinin kaba inşaatı tamamlanırken, dış cephesi ise granit ile kaplanacak. İlçenin en önemli simgelerinden biri haline gelecek saat kulesinin tüm yüzlerine yerleştirilecek estetik ve sanatsal rölyefler de Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı Kültür ve Sanat Atölyesi nde yapılacak. Alaçam ilçesindeki saat kulesinin benzeri olacak eserin dört yüzünde ilçe tarihi anlatacak kabartma simgeler yer alacak. Çalışılacak simgeler ise Akdamar Adası ve Kilisesi, Anadolu Selçuklu mezar başlıkları, Van Gölü Canavarı ve Celme (Halime) Hatun Türbesi olarak belirlendi. Meydan ve diğer tesislerinin toplu açılış töreni de Nisan 2017 de gerçekleştirilecek.

GEVAŞ HALKI SAMSUN A MİNNETTAR

Samsun ile gerçekleştirdikleri kardeş şehir ilişkisinin Gevaş ın gelişmesine büyük katkı sağladığını ifade eden Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, halkının Samsunlulara minnettar olduğunu söyledi. Kardeşliğin hep baki kalacağını ifade eden Başkan Hakan, Ben tüm Gevaş halkı adına Yusuf Ziya Yılmaz başkanıma, ekibine ve tüm Samsun halkımıza bu anlamlı ve değerli kardeşlik eli için yürekten teşekkür ediyorum. dedi.

BAŞKAN YILMAZ IN EMEĞİ ÇOK

Hizmet ve destekleriyle Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın Gevaş halkının gönlünü fethettiğini dile getiren Gevaş Belediye Başkanı Hakan, İşin maddi boyutu bir tarafa Yusuf Ziya Yılmaz başkanımızın gerek Samsun daki emsalsiz belediyecilik çalışmaları ve gerek Tarihi Kentler Birliği ndeki faaliyetleri, yerel yönetici olarak bizlerin ve kurumsal olarak belediyemizin modern bir hizmet anlayış ve alt yapısına kavuşmasında büyük bir fayda sağladı. Kendisinden, kıymetli çalışma arkadaşlarından ve Samsun Büyükşehir Belediyesi çalışmalarından belediyecilik adına çok önemli şeyler öğrendik, öğreniyoruz. Bir belediyecilik duayeni olarak sadece maddi destekleri ile değil bu konuda da bizde emeği çok ama çoktur. Samimi ilgisiyle tüm hemşerilerimin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. değerlendirmesinde bulundu.

ESKİ GEVAŞ OLMAYACAK

Kardeş ilçeye destek vermeye, hizmetsel çalışmalar yapmaya devam edeceklerinin altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Gevaş ta hiçbir hizmet, artık eskisi gibi olmayacak. Bu çalışmalar aynı şekilde Tuşba da da olacaktır. Biz elimizden geldikçe yardımlarımızı esirgemeyeceğiz. Daha çok bir araya gelip konuşacak ve çalışacağız. Gevaş a gençlik merkezi kazandırmak için Gençlik ve Spor Bakanımız ile görüşeceğim. İnşallah bu şekilde gençlik merkezi sorunumuzu da halletmiş olacağız. Ama elimizi taşın altına biz de koyacağız. Gevaş ta kısa sürede çok şey değişiyor, değişecek. Soğukkanlı hareket edip insanların ihtiyaçlarını geleceklerini de düşünüp iyi analiz ederek karşılayacağız. Bu anlamda kardeşlerimiz ile birlikte olmaya devam edeceğiz.  ifadelerini kullandı.
Büyükşehir den Karla Etkili Mücadele

15.12.2016 07:29

Tüm yurdu etkisi altına alan kar yağışı, hayatı Samsun da da olumsuz etkiliyor. Dün geceden itibaren artan ve aralıksız süren kar yağışı sebebiyle kırsal ilçelerin birçok mahallelerinde yollar kapanmaya başladı. Ancak karla mücadeleye hazırlıklı olan Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, uzun süreli mağduriyet yaşanmaması için 150 iş makinesi ve 300 personelle kar açma çalışmalarını sürdürüyor.Sibirya soğuklarının ardından Türkiye ye Batı dan giriş yapan kar yağışı, Karadeniz in Başkenti nde de aralıksız sürüyor. Samsun un merkez ve ilçelerinde devam eden kar yağışı, zaman zaman hızını artırırken, kırsal ilçelerin mahallerindeki ulaşımda kısa süreli aksamalar yaşanıyor. Ancak Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, etkin ve planlı çalışma ile ulaşımı aksattırmıyor.

Sonbahar mevsimine girildiği günlerde karla mücadele yer alacak iş makineleri ve ekiplerini belirleyen Fen İşleri Daire Başkanlığı, bunları da ilçelerde hazır konuma getirmişti. Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy ü kapsayan 4 merkez ilçede 9 greyder, 7 dozer,  18 loder, 17 traktör beko, 15 kar bıçaklı kamyon ve 12 solüsyon tankeri, 16 ilçede ise toplamda 27 greyder, 9 dozer, 15 loder, 54 traktör beko, 27 kar bıçaklı kamyon, 2 mini case, 12 solüsyon tankerinden oluşan 150 araçlık iş makine parkını ve operatörleri ilçelerde konuşlandırıp hazır bekleten daire başkanlığı, karla mücadeleye katılacak 300 personel de görevlendirdi.

Geçen yıl başarıyla gerçekleştirdikleri karla mücadele çalışmalarını bu sene de aynı hızla yapacaklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam, her ilçede ayrı ekip oluşturduklarını söyledi.  Karla mücadelede büyük bir tecrübeye sahip olduklarını altını çizen Çam, Hazırlıklarımız tamam ve ekiplerimiz görev yerlerindedir. Kar bizim için korku değildir. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak karla mücadele çalışmalarını 24 saat boyunca gerçekleştireceğiz. Mücadele için her türlü ekip, ekipman ve personelimizi hazır olarak bekletiyoruz. ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ dan Nostaljik Ziyaret

15.12.2016 07:28

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, daha önce bir süre görev yaptığı Karayolları Genel Müdürlüğü Van 11. Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti.

Van’daki temasları kapsamında kendisinin de bir süre Bölge Müdürü olarak hizmet verdiği KGM Van 11. Bölge Müdürlüğü nü ziyaret etmeyi ihmal etmeyen Başkan Yılmaz, Bölge Müdürü Ahmet Turan Gülşah la bir araya geldi. Gülşah tan bölgede yapılan yatırımlar hakkında bilgi alan ve kendisinin görev yaptığı dönemle ilgili bazı anılarını da aktaran Başkan Yılmaz Bir an eski günlere döndüm. Van ı ve Vanlıları hiç unutmadım. Bu ile ayrı bir ilgim ve sevgim var diye konuştu.Büyükşehir Karla Mücadele Solisyonunu Kendisi Üretiyor

14.12.2016 13:08

Karla mücadele çalışmalarının en önemli malzemelerinden olan solüsyonlar, buzlanmayı çözücü etkisiyle kazaların önlenmesinde büyük rol oynuyor.

Derebahçe mahallesinde kurulu bulunan Makine İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı bünyesindeki atıl duran biyodizel tesisi binasını fabrikaya dönüştüren Samsun Büyükşehir Belediyesi, artık solüsyonu kendisi üretecek. Küçük eklentilerle fabrika haline getirilen tesiste yapılacak üretimle soğuk ve karlı havalarda yollardaki donma ve buzlanmaya karşı etkili olan solüsyon, karla mücadele maliyetini önemli oranda düşürecek.Karayolları, il özel idareleri ve belediyeler de her yıl solüsyon ürünleri alımı için kaynak ayırıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi de bu harcamayı en aza indirmek için atıl vaziyette duran biyodizel tesisini solüsyon fabrikasına dönüştürdü. Yapılan akıllı yatırımla yılda 1 milyon TL kar elde edilecek.

TUZA GÖRE 6 KAT ETKİLİ

Geçen yıl solüsyon için 750 bin TL ödeyen Büyükşehir Belediyesi, ham madde için de 250 bin TL ödeme yapmıştı. Fabrikanın üretime geçmesiyle belediye, her yıl 1milyon TL kâr elde etmiş olacak. Fabrika, ful kapasite ile çalıştığında günlük 100 ton solüsyon üretebilecek. Üretimi yapıldığı için tuza göre 4 te bir oranında ucuza mal edilecek donmaya karşı etkili ve buz çözücü Kalsiyum Asetat adı verilen solüsyon, tuza göre 6 kat daha uzun süre fayda sağlıyor.

-45 DERECEYE KADAR DAYANIKLI

Kireçteki kalsiyum karbonatın asitler aracılığı ile parçalanarak, elde edilen ürünün stabil hale getirilmesiyle hazırlanan solüsyonun çevreye hiçbir zararı bulunmayıp,  bitkileri donmaya karşı koruyabiliyor. Yapılan bilimsel analizlere göre karlı havalarda buzlanmayı çözmek amacıyla yollara serpilen tuza göre solüsyon çok daha fazla yarar sağlıyor. Tuz en fazla -10 dereceye kadar etkili olurken, solüsyon ise donma derecesi ve buzlanma derecesini -45 dereceye kadar düşürüyor. Etki süresi bakımından tuz 8 saat, solüsyon ise 48 saat dayanabiliyor. Ayrıca tuza göre yollara dökülmesi daha kolay olan solüsyon, asfaltı ise bozmuyor.

KÂRLI BİR YATIRIM

Solüsyon fabrikası yatırımıyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal ve Bakım Onarım Daire Başkanı Mehmet Ekmekçi, kent ekonomisi için son derece yerinde ve faydalı bir yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin her zaman olduğu gibi bu kez de az maliyetle çok faydalı bir projeye imza attığını ifade eden Ekmekçi,  650 bin nüfuslu şehrimizde, metropol ilçelerimizde ve sorumluluğu bize ait olan taşıt ve insan yoğunluğunun fazla olduğu güzergahlarda donmayı, buzlanmayı, kaymayı engellemek için her yıl solüsyon uygulaması yapıyoruz.  Geçen sene solüsyona 750 bin TL gibi bir ücret ödemiştik. Ham madde için 250 bin TL ayırmıştık. Kaynaklarımızı israf etmeme adına kendi solüsyonumuzu üretmeye karar verdik. Şantiyemizde atıl vaziyette bulunan bir biyodizel tesisimiz vardı. Bu tesise küçük eklentilerle yok denecek bir maliyetle solüsyon fabrikasına çevirdik. bilgisini verdi.

RESMİ KURUMLARA DA VERECEĞİZ

Karla mücadele çalışmaları kapsamında buzlanmaya karşı sadece ham madde parası vereceklerinin altını çizen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt ise Bu yatırımı ile sadece ham maddesine para vererek maliyetlerimizi düşürüyoruz. Solüsyon için kullanacağımız suyu sondaj sularından alacağız. Orada artık standartlara uygun olarak kendi solüsyonumuzu üreteceğiz. İsteyen kurumlar olursa onlara da bedeli mukabilinde solüsyon vereceğiz. Şuan 500 bin TL kardayız. Geçen yıllarda bütçe imkanlarından dolayı atmamız gerekenden az solüsyon attık. Artık öyle olmayacak. Yaptığımız çalışmalarla geçen yıllara göre 1 milyon TL toplamda kar etmeyi planlıyoruz.  ifadelerini kullandı.
Başkan YILMAZ Van da Şehit Ailesini Ziyaret Etti

14.12.2016 13:01

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Bitlis ziyaretinin ardından geldiği Van’da, İstanbul daki hain terör saldırısında şehit olan polis memuru Soner İdil in ailesini ziyaret etti.

BU SALDIRININ ACISI KOLAY HAFİFLEMEYECEK Başkan Yılmaz 3 ay önce göreve başlayan ve hain saldırıda şehit olan Soner İdil in babası Miktad İdil e başsağlığı dileyerek şehidimiz için dua etti. Duygusal anların yaşandığı taziye ziyaretinde Başkan Yılmaz terörü bir kez daha lanetleyerek acılarının çok büyük olduğunu dile getirdi.

Başkan Yılmaz, şehit evine yaptığı taziye ziyaretinin ardından Van AK Parti İpekyolu İlçe Başkanlığı nda düzenlenen programa katıldı. Burada yaptığı konuşma da yine İstanbul da yaşanan alçak terör saldırına değinen Başkan Yılmaz, Hepimizin yüreğinde çok taze olan ve acısı kolay kolay hafiflemeyecek olan İstanbul saldırısında hayatını kaybetmiş olan şehitlerimize Allah tan Rahmet Diliyorum. Allah ailelerine sabır versin. Bu hain saldırı bütün ülkenin canını yaktı. Gazilerimize de yaralanmış olan ve şu an hastanelerde tedavi olma süreci içinde olan kahraman polislerimize ve vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Bulunduğumuz coğrafya hakikaten bize bedel ödeten, burayı yurt edinmemiz karşılığında bedel ödediğimiz bir coğrafya. Ama burası bizim vatanımız ve hep öyle kalacak. Bu eşkıya bozuntuları yaptıklarının karşılığını misliyle ödeyecek diye konuştu.

Programa AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, İl Yönetim Kurulu üyeleri ve partililer katıldı.