Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


ÜRDÜNLÜ BAŞKANIN ANNESİ TÜRK DİZİLERİ HAYRANI ÇIKTI

26.04.2016 14:47

Ürdün Zerka Belediye Başkanı Almomani, Samsun Heyetinin ziyareti sırasında yaptığı konuşmada annesinin Türk dizilerine hayran olduğunu belirterek, Ürdün Halkı Türkiye ye tüm alanlarda büyük bir hayranlık beslemektedir. Dedi.

ÜRDÜNLÜ BAŞKANIN ANNESİ TÜRK DİZİLERİ HAYRANI ÇIKTI

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığındaki Samsun heyeti, ziyaretleri kapsamında Zerka Belediyesini ziyaret ederek Belediye Başkanı Emad Almomani nin konuğu oldular.

Zerka Belediyesi meclis üyeleri, şehrin eski ve yeni milletvekilleri, Zerka Ticaret Odası Başkanı ve belediye yöneticilerinin hazır bulunduğu ziyarette Samsun heyetine Ürdün Büyükelçisi Sedat Önal, Büyükelçilik Ticari Müşaviri Nil Gökçe, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ve TİKA Ürdün koordinatörü Mehmet Sıddık Yıldırım eşlik ettiler.

ALMOMANİ: ANNEM TÜRK DİZİLERİNİN HAYRANI

Zerka Belediye Başkanı Emad Almomani, her iki ülkenin de dini yönden, kültürel yönden çok ortak yönlerinin bulunduğunu kaydederek; Sizin ziyaretiniz bizi onurlandırdı. Onun dışında Amman dışında Zerka ya yapılan resmi bir ziyaret olması bizi onurlandırdı. Sayın valimizin, sayın belediye başkanımızın ziyaretiyle hem toplumların hem belediyelerin kaynaşması mutluluk verici.  Ürdün halkı Türkiye ye tüm alanlarda büyük bir hayranlık beslemektedir. Annem Türk dizilerinin hayranı. Dedi.

Karşılıklı yapılan bu ziyaretleri  iki ülke arasındaki kültür paylaşımı olarak gördüğünü belirten Almomani sözlerini şu şekilde sürdürdü; Türkiye’nin çok büyük bir ülke olduğunu biliyoruz. Türk kanallarının ülkemizde yayınlanıyor olmasını bizim için büyük bir şans olarak görüyorum. Türkiye den her zaman haber alabiliyoruz. Türkiye yle bağlantılarımızı bürokratik anlamda hızlı bir şekilde kurmamız gerekiyor. Zerka Ürdün'ün en büyük üç şehrinden ve nüfus olarak yaşayan ikinci şehrinden birini temsil ediyor. Sanayi, hizmet ve özellikle tarım sektöründe çalışmalar ve üretim Zerka da oldukça fazla. Kimyasal sanayi, askeri sanayi ve enerji üretimi yapılan bir şehirden bahsediyoruz. Ancak son dönemlerde yaşanan hem ekonomik hem savaş hali yüzünden ister istemez sanayi sektörümüz etkilendi. Suriye ve Irak gibi etrafımızdaki bölgelerde yaşanan sorunlar nedeniyle sanayi üretiminde ekonomik olarak etkilenme oldu. Oysa ki Zerka çok güçlü ve her türlü üretime açık bir şehir. Kentimiz Türkiye için de Arap ülkelerine açılan bir otoban konumunda.

YILMAZ: SANKİ YILLARDIR BEREBER OLDUĞUMUZ İNSANLARIN ARASINDAYIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, sıcak karşılama için teşekkür ederek konuşmasına başladı. Başkan Yılmaz;  Bu dostluk bu arkadaşlık, bu kardeş şehir ilişkisi startı çok yeni verildi. 2-3 ay geçti üzerinden. Bizde Emad beyin Samsun ziyaretinden sonra sayın valimle beraber karşılık verelim, biz de gidelim Zerka ya ve dostluğumuzu tesis etmek için gecikmeyelim dedik ve geldik. Emad bey ve ekibi de Türkiye ye geldiklerinde aynen şu anda bizim taşıdığımız duyguları taşımışlardır. Kendilerini yabancı bir yerde hissetmemişlerdir. Biz de burada kendimizi yabancı bir yerde hissetmiyoruz. Sanki yıllardır beraber, yıllardır birlikte olduğumuz insanlarmışız gibi bir sıcaklık var. Aynı kültürün insanları oluşumuzdan ileri geliyor herhalde. Samsun Karadeniz’in en büyük şehri. Son 15 yılda Türkiye’nin şehirleri ciddi boyutta şehircilik adına dünyanın en gelişmiş şehirleriyle rekabet edecek düzeyde, yani dünyanın zengin ülkelerinin şehirlerinde şehircilik adına yapılan hizmetlerle rekabet edecek düzeyde. Şu aşamada yapılacak iş, bu geliş gidişlerimizi gecikmeksizin yapmaktır. Sayın valimiz ve değerli ekibi gecikmeksizin eşleri ve aileleriyle birlikte Samsun da bizim misafirimiz olsun. Bütün içtenliğimizle söylüyorum. Samsun a ziyaretleriniz esnasında Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ve Zerka nın ileri gelen sanayicileri de olursa bizimkilerle onları karşılıklı olarak bir araya getirebiliriz. Ortak platformlarda onları görüştürürüz diye düşünüyorum. Dedi.

KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ SAMSUN DA

Yapılacak olan istişarelere turizmcilerin de dahil edilmesi gerektiğini ifade Başkan Yılmaz şu şekilde devam etti; Hakikaten katılımı ne kadar geniş tutarsanız biz ev sahibi olarak sizi Samsun da ağırlamaktan mutluluk duyarız. Size Samsun u daha fazla anlatır, daha fazla sevdirir duruma geliriz diye düşünüyoruz. Hatta sizin Samsun ziyaretinizde yapılması gereken bürokratik hazırlıklarımızı yaparız kardeş şehir protokolünü de Samsun da imzalarız diye düşünüyorum. İnşallah bu kuracağımız münasebetlerde ortak çalışma grupları oluştururken Başkonsolosumuz, Ticari Ataşemiz, TİKA Başkanımızda orda olursa çok memnun olurum. Bugün burada sahip olduğumuz tarihten gelen bir takım değerlerimizi tek tek saymamızın hiç bir gereği yok. Bize düşen görev şu anda ihmal edilmiş ve gecikmiş olan dostluklarımızı en kısa sürede tesis ederek, geleceğimizin insanlarına bu birikimi aktarmalıyız. Yıllardır bir uzaklık algısı oluşturuldu. Birbirine uzak şehirler nasıl kardeş olurlar diye süregelen bu algıyı artık yıkalım. Çünkü uzaklık bizim kafamızda. Yüreğimizdeki sıcaklıkla bu uzaklık algısını yok edelim ve ilişkilerimizi hızlandıralım. İki ülkenin şehirlerinin kuracağı bu kardeş şehir ilişkisinin şehrimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

Vali İbrahim Şahin de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini ifade ederek; Bu yakınlığınız ve sıcaklığınız için teşekkür ediyoruz. Kültürlerimiz birbirine çok yakın. Onun için daha sık bir araya gelmemiz gerekiyor. Samsun özellikle Türkiye de belediyecilik hizmetleri açısından birinci değilse de 2. Sıradadır. Son olarak değerli Belediye Başkanımız ve heyetini Ramazan ayı içerisinde de olsa öncesinde de olsa Samsunumuz bekliyoruz. diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ: TEK TARAFLI BAKMIYORUZ

26.04.2016 14:43

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ürdün Zerka Ticaret ve Sanayi Odaları ziyaretinde yaptığı konuşmada Ürdün ile olan ilişkilerine tek taraflı olarak bakmadıklarını belirterek karşılıklı kazan kazan prensibiyle yaklaşıyoruz dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun heyeti Ürdün ziyaretinde bugün ki son ziyaretlerinde Zerka Ticaret Odası ve Zerka Sanayi Odası başkanlarını ziyaret etti.

Zerka Sanayi Odası Başkanı Fares Hommoudeh, 2 toplum arasında ortak tarihi, kültürel yönlerin  bulunması sebebiyle çok ortak yönleri olduğunu anımsatarak, Zerka Belediyesi ve Samsun Belediyesi arasında düşünülen kardeş şehir projesinin önemli bir adım teşkil edeceğini düşünüyorum. Samsun Türkiye nin kurtuluş mücadelesinin başlangıç şehri olduğu için bunun bize uğurlu gelmesini ümit ediyoruz.Dedi.

Zerka Ticaret Odası Başkanı Husaın Shraım,  Kalkınmada en önemli paydaşlardan birisi olan özel sektörün önemini bilmekle birlikte özellikle 2011 yılında imzalanan Özel Serbest Bölge ve Ticaret anlaşmasıyla pekiştirmiş olduklarını anlattı. Shraım; Bu iki ülke arasındaki anlaşmayla birlikte ticari faaliyetler daha kolay yolla sağlanacak. Ürdün ün ürünleri Türk pazarına daha rahat iletilecek. Bölgede bulunan sorunlar nedeniyle her ne kadar ticaret yolları kısıtlanmış olsa da hala havayoluyla ticaret yapabilmemize imkan sağlanmaktadır. Suriye sınırının kapanmış olmasından dolayı ve bölgede bulunan diğer sorunlar yüzünden bildiğimiz kadarıyla ekonomik kalkınma bakımından 1. sırada Arabistan, 3. Sırada Türkiye gelmekte. Ürdün de bulunan Türk şirketlerinin daha fazla artmasını arzuluyoruz. Bu ikili ilişkilerin daha sıklaşmasını ümit ederken Ürdün ürünlerinin Türk pazarında daha çok yer almasını istiyoruz. Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu nun ziyareti sırasında çok sayıda protokol anlaşmaları imzalandı. Bu anlaşmalarda enerji olsun, altyapı olsun birçok alanda protokoller yer alıyor. İlgili bakanların bu işlerin takipçisi olması konusunda tembihlendiler. Davutoğlu nun ziyaretinde Türkiye den gelen iş adamlarının yoğun katılımı Türkiye nin ne kadar gelişmiş ve  istikrar sahibi bir ülke olduğunu gösterdi. Zerka Ticaret Odası adına ve üyelerin adına ziyaretiniz için teşekkür ediyorum. Diye konuştu.

SAMSUN 750 MİLYON DOLARLIK İHRACATLA GELECEĞE KOŞUYOR

Samsun un şu anda yılda 750 milyon dolar civarında ihracatı olan bir sanayi şehri olma yolunda hızla geleceğe doğru koştuğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da;  Samsun un karşısında Rusya ile Romanya ve Bulgaristan ın şehirleri ile iddialı bir şekilde sanayi üretiminin pazarlarını geliştirme yönünde ciddi temaslarımız vardı. Ancak son yaşanan uçak düşürme hadisesi sonrasında bu ilişkilerimizde etkilendi. Şu anda Gıda, Bafra, Havza ve Samsun Merkez Organize Sanayi bölgesi ile Lojistik organize sanayi bölgemizi de sayarsak 5 tane etkin organize sanayi bölgemiz var. Bir belediye başkanı olarak ifade etmek istiyorum ki Zerka da belediye başkanımız ile kurduğumuz diyaloglar, Zerka şehri arasında kurmaya çalıştığımız kardeş şehir ilişkisi gelecekte sanayide, ticarette ve turizm organizasyonlarında yeni kardeşliklerin kurulmasına neden olacaktır. Diye konuştu.

Bu görüşmelerin lafta kalmasından endişe duyduğun ifade eden Başkan Yılmaz, şöyle devam etti; Bu kardeş şehir protokolünü imzaladıktan sonra oturalım 2016 yılının geri kalan günlerini ay ay planlayalım. Hiç bir zaman biz şunları üretiyoruz Ürdün gelsin bunları bizden alsın, biz de Ürdün den şunları alalım diyen tek taraflı bir bakış açısı içerisinde değiliz. Biz her zaman karşılıklı kazan kazan anlayışı ile teklifler götürelim diye bakıyoruz. Birlikte üretip birlikte pazarlarda rol alalımı planlamak gerekiyor. Ürdün lü turizmci Samsun a gelsin Samsunlu turizmci ile ortak iş kursun. Yani işin alanı satanı değil ortağı olsun. Biz yerel yöneticiler olarak da bu ortaklığı kuran arkadaşlara bunların imar planı tadilatları, bunların arazi bulma arayışları gibi konularda destek verelim. Yollarını yapalım, sularını getirelim, altyapı tesislerini yapalım ve onların karşılaşabilecekleri bürokratik engelleri aşma konusunda katkı verelim.

Son olarak söz alan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun ve Samsun ekonomisini oluşturan faktörlerle ilgili geniş bir açıklama yaptı. Vali Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tarafından bu ilişkilerin geliştirilmesi yönünde talimat aldıklarını ifade ederek, Bir çok ortak değere sahip olduğumuz Ürdün ve Türkiye arasındaki her alanda gerekli iletişimi ve ilişkileri geliştirmek zorundayız. Diye konuştu.SAMSUN HEYETİ ÜRDÜN DE

26.04.2016 14:26

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kardeş şehir protokolü ön görüşmeleri ve bir dizi temasta bulunmak için gittikleri Ürdün de Az Zarqa İli Valiliğini ziyaret ettiler.

SAMSUN HEYETİ ÜRDÜN DE

Valilik girişinde Az Zarqa Valisi Dr. Raed Al Odwan tarafından karşılanan Samsun heyetine Ürdün Büyükelçimiz Sedat Önal ve TİKA Ürdün koordinatörü Mehmet Sıddık Yıldırım da eşlik ettiler. Ziyaret sırasında Az Zarqa Belediye Başkanı Emad Almomani de hazır bulundu.

Samimi bir havada geçen görüşmeler sırasında Vali Şahin Az Zarqa Valisi Odwan ı Samsun a davet ederek Samsun un genel özellikleri ve fırsatları konusunda bazı bilgiler aktardı. Başkan Yılmaz da Ürdün de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini dile getirerek, bu ziyarette yapacakları ön görüşmelerin ardından Az Zarqa ile kardeş şehir protokolü imzalayacaklarını ve karşılıklı olarak her alanda işbirliği yaparak ilişkilerini geliştirmek istediklerini kaydetti

Ziyaret karşılıklı olarak hediyelerin verilmesi sona erdi.BAŞKAN YILMAZ: SÖZLERİMİZİ ADIM ADIM YERİNE GETİRİYORUZ

25.04.2016 10:49

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz İlçelerimizi getirmeye çalıştığımız perspektifi hissettik, hissettirdik. Sözlerimizi adım adım yerine getiriyoruz dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Alaçam ilçesinde 24 ayda yapımı tamamlanan ve halkın kullanımına sunulan hizmetlerin toplu açılış töreninde konuştu.

Alaçamlılara yapacakları işleri daha önceden paylaştıklarını anımsatan Başkan Yılmaz, Her gün o hedefe doğru koşuyoruz. İlçemizi getirmeye çalıştığımız perspektifi hissettik, hissettirdik. Sözlerimizi adım adım yerine getiriyoruz. Ancak hizmet öyle bir şey ki yaptıkça yenisini çağrıştıran, konfor öyle bir şey ki bugün sahip olduğumuz iki gün içinde ondan bıkıp yenisine ihtiyacımız olduğunu hisseden bir insan doğası ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla ihtiyaçlar hiç bitmeyecek. İnsan hayatı var olduğu sürece insanımızın da ülkemizin de ihtiyaçları ve talepleri hiç bitmeyecek. Ülkeyi yönetmeye, hizmete talip olanların bunu hiçbir zaman unutmamaları lazım. Biz hiç zaman unutmuyoruz. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız bize hep bu öğütleri veriyor. Yapılan bütün projeler ve çalışmalar, sonuçta insan hayatına konfor kazandırmaya dönüktür. Hizmeti yapıp kalıcı eserler bıraktığınız zaman, insanınız bu kadir bilirliği ile sizi takdir eder. Diye konuştu.

Yaptıkları işleri son derece sağlam yapmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, Kısa sürede belki çok büyük miktarda iş yapmadık. Mesela Alaçam da 30 Km civarında yol yaptık.  200 Km’nin üzerinde grup yolu var. Bu şunu gösteriyor. Demek ki biz yapmamız gerekenin 7 de birini yaptık. Önümüzdeki 3 sene içinde Alaçam da 7 kat daha iş yapmamız lazım. Paldır küldür, çok iş yapmak için acele etmiyoruz. Az yapalım ama kaliteli iş yapalım mantığı ile hareket ediyoruz. Yapılmış olana bir daha dönüp bakmayalım, tamir etmek için enerji harcamayalım diyerek buna çok dikkat ediyoruz.   Alt yapı yatırımlarının yanı sıra tarıma yönelik de desteklerimizi eksiksiz yapıyoruz. Arıcılığa, tohumculuğa, hayvancılığa yönelik desteklerimiz sürüyor. Şeklinde konuştu.BAŞKAN YILMAZ DAN YAKAKENT E ARITMA TESİSİ MÜJDESİ

25.04.2016 10:47

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2 sene önce kendilerinden Yakakent için Atık Su Arıtma Tesisi istendiğini anımsatarak, En geç önümüzdeki 1.5 yıl içerisinde Yakakentin bir damla atık suyu denize gitmeyecek dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Yakakent ilçesinde 24 ayda yapımı tamamlanan ve halkın kullanımına sunulan hizmetlerin toplu açılış töreninde konuştu.

Yakakent de vermiş oldukları sözleri adım adım yerine getirmenin huzurunu yaşadıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, 2 sene önce bizden ilçeye bir atık su arıtma tesisi kazandırmamızı istemişlerdi. Geçen süre içerisinde bu işin ihalesini yaptık. Şu anda müteahhitimiz işe başladı. En geç önümüzdeki 1.5 yıl içerisinde Yakakentin bir damla atık suyu denize gitmeyecek. Yakakentimiz bir sahil ilçesine yakışır, denizi kirli olmayan, çocukların, misafirlerin çekinmeden denize girebilecekleri bir yer olacak. Dedi.

Başkan Yılmaz Geçtiğimiz 25 aylık süre içerisinde Yakakentimizde bugüne kadar yapılandan daha farklı beton yollar, sıcak karışım yollar yaptık. Bu yapılanlara yaklaşık 10 milyon lira para harcadık. Yani senede 5 milyon liralık bir kaynak ayırıp Yakakentimizin çehresini, köylerimizin çehresini değiştirmeye dönük çabalar içerisindeyiz. Yine bu süre içerisinde köylerimizdeki kanalizasyon ve alt yapı çalışmaları için 2.5 milyon lira harcama yapmışız. Bütün bunlar bizim insanımıza analarının ak sütü gibi helal olsun. Daha fazla çalışıp daha güzel işler yapacağız. Diye konuştu.