Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Asılsız İhbarlar Karla Mücadeleyi Aksatıyor

11.01.2017 09:51

Tüm yurtta olduğu gibi Samsun u etkisi altına alan yoğun kar yağışı ile mücadelede Samsun Büyükşehir Belediyesi yoğun bir çalışma sergiliyor.Özellikle yağışların hayatı olumsuz etkilediği kırsal bölgelerde 300 iş makinesi ve 400 kişiden oluşan karla mücadele ekibi çalışmalarını 7/24 sürdürüyor.  Ekiplerin çalışmalarını aksatan faktörlerin başında ise asılsız Hasta Var  ihbarları ile zincirsiz ve kış lastiği olmadan trafiğe çıkan hususi araçlar geliyor.

Yaklaşık bir haftadır devam eden kar yağışı sebebiyle kırsal ilçelerde birçok mahalle grup yolu trafiğe kapandı. Ekipler, yol açma çalışmalarına aralıksız devam ederken, bir yandan da asılsız ihbarlar ve zincirsiz ve uygun lastik olmadan yola çıkan hususi araçlarla mücadele ediyor.  Kabak diye tabir edilen diş özelliği kaybolmuş lastiklerle trafiğe çıkıp yolda kalan araçlar, karla mücadele ekiplerine zor anlar yaşatırken, asılsız hasta ihbarları da okullarına yetişmeye çalışan öğrenciler ile çalışanları sıkıntıya düşürüyor. Bununla birlikte asılsız çıkan ihbarlar yüzünden ekipler, gerçek hastalara zamanında ulaşamama riski ile karşı karşıya kalıyor.

ÖNCELİĞİMİZ ÖĞRENCİLER İLE ÇALIŞANLAR

Halkın ulaşım ihtiyaçlarının karşılanmasının birinci öncelikleri olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Samsun genelinde de ağır kış şartları ile karşı karşıya kaldık. Daha önce de söylediğimiz gibi Büyükşehir belediyesi olarak biz kar yağışını bir felaket olarak değil bereket olarak görüyoruz. O nedenle karla mücadeleyi de bu istek ve şevkle yapıyoruz. Halkımızın ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması bizim birinci önceliğimiz. Özellikle hastalarımızın hastanelere zamanında ulaştırılması konusunda çok hassas davranıyoruz. Çalışanlar ve öğrenciler gibi saatli günlü yolcuların gitmek istedikleri yere zamanında ulaşımının temini bizim için büyük önem taşıyor. SASKİ ile birlikte 300 e yakın makine parkımız ve 400 kişilik ekibimiz, 17 ilçemizin bütün ana gurup yollarında çetin kış şartlarıyla mücadele ediyor. Şuana kadar yetişemediğimiz, başarılı olamadığımız bir karla mücadele çalışmasına, olumsuzluğa tanık olmadık. Ekiplerimiz 7/24 görevlerinin başında. Hem arazideki ekiplerimizi hem de tüm birim yetkililerini kutluyorum, teşekkür ediyorum. dedi.

LÜTFEN ASILSIZ İHBARDA BULUNMAYIN

Büyükşehir Belediyesi Fen işleri Daire Başkanlığı karla mücadele ekiplerinin karşılaştığı asılsız hasta ihbarları ve zincirsiz hususi araçlarla ilgili değerlendirmede bulunan Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, vatandaşları duyarlı olmaya davet etti. Bu tür engellerin çalışmaların başarıyla sürdürülmesine mani olduğunu ifade eden Yurt,  Asılsız ihbarlar maalesef devam ediyor. Defalarca söylememize rağmen bu asılsız ihbarların önüne geçemiyoruz. Bir yerde hasta olduğu ihbarı gelince en yakındaki ekiplerimizi hemen o yere sevk ediyoruz. Ama ihbar gelen yerde hasta olmadığını görüyoruz. Genelde ulaşımla ilgili veya garajdan çıkarılamayan araçla ilgili şahsi talep olduğunu öğreniyoruz. Köy yollarını hemen açtırmak için genellikle hasta bahanesi kullanılıyor. Bu bizi hem üzüyor hem de başka yerlerdeki hastalara, öğrencilere ve çalışanlara ulaşamama riskini doğuruyor. Onun için halkımızdan bir kez daha rica ediyoruz. Lütfen asılsız ihbarlarda bulunmayınız. diye konuştu.

ZİNCİRSİZ TRAFİĞE ÇIKMAYIN

Karla mücadele ekiplerinin çalışmalarını olumsuz etkileyen bir diğer hususun da zincirsiz ve uygun olmayan lastiklerle trafiğe çıkan hususi araçlar olduğunun altını çizen Genel Sekreter Yardımcısı Yurt, Karla mücadele kapsamında sürdürdüğümüz yol açma çalışmalarını engelleyen ikinci konu ise zincir takmayan hususi araçlardır. Hususi araçlara yönelikle de zincir takma zorunluluğunun getirilmesi gerekiyor. Hususi araçların birçoğunda kabak diye tabir edilen dişleri aşınmış, yol tutuş kabiliyeti kaybolmuş lastikler kullanılıyor. Bu tip lastiğe sahip araçlar yola çıktığında trafik güvenliğini tehlikeye soktukları gibi yolu tıkayıp çalışmalarımızı güçleştiriyorlar. Ulaşım imkansız hale geliyor. Kış lastiği takan araçlarda bu sıkıntının yaşanmadığını görmekteyiz. değerlendirmesinde bulundu.

ÜRETTİĞİMİZ SOLİSYONUN ETKİSİNİ GÖRDÜK

Yolların buzlanmasına karşı ilk kez kurdukları solisyon tesisinde ürettikleri kalsiyum asetat solisyonunun büyük yarar sağladığını ifade eden Mustafa Yurt, Geçmiş yıllarda karla mücadelede yolların buzlanmaması için çeşitli solisyon malzemeleri kullanıyorduk. Ama bu sene uçakların gövdelerinin, camlarının ve kapılarının buzlanmamasında kullanılan kalsiyum asetat solisyonu kullanıyoruz. Bunu da biz Makine İkmal Bakım Onarım Atölye alanımızda kurduğumuz solisyon tesisinde üretiyoruz.  Bu sene de bu solisyonları kullandık. Çok da başarılı verim aldık. Buzlanmaya karşı uzun süre etkili olduğunu gördük. Bu da Samsun Büyükşehir Belediyesi nin karla mücadeleye verdiği önemin bir göstergesidir. ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Tarım Alanları İçin Mücadele Ediyoruz

11.01.2017 09:41

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun sahilinde tarım alanlarının yok edilmesine ve sahillerdeki sanayileşmeye karşı mücadele verdiklerini söyledi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen Tarım Öğretiminin 171. Yılı kutlama programında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz mühendis adaylarına seslendi.

TARIMIN SAMSUN EKONOMİSİNE KATKISI BÜYÜK

Samsun un gayri safi milli hasılasının yüzde 25 ini tarım alanlarının ve üretiminin oluşturduğunu hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun tarımda yüzde 25 oranla Türkiye ortalamasının 2 buçuk katı üstünde yer alıyor. Tarım alanlarının korunması ve geliştirmesi konusunda yerel yönetimlerin sorumluluk almasını sağlayan Tarım Bakanlığı mızın da hassasiyetine dönük bir yaklaşım sergileyerek Samsun da tarımı geliştirmeye yönelik faaliyetler içindeyiz. Belediyecilik ile ilgili olan tarım alanlarının korunması ve kollanması konusunda son derece hassasım. Ama mücavir alanlar içerisinde kalmış, hayvancılık veya diğer faaliyetler için hiç kullanılmayan, kullanma şansı da olmayan bir takım meralar için bura mera alanı buraya ellersen çarpılırsın demekte doğru bir şey değil. Oralara bir şeyler yapmak zorunda kaldığımızda yapmalıyız dedi.

SAHİL KENARINDA VE TARIM ALANLARINDA SANAYİLEŞMEYE KARŞI MÜCADELE

Sanayicilerin denize yakın alanlara konuşlanmasının çevre düzeninin bozulmasına ve tarımsal alanların yok olmasına sebep olduğunu ve bu konularla mücadele ettiklerini belirten Başkan Yılmaz, 1999 yılında belediye başkanı Samsun un çevre düzenleme planı olmadığını dile getirerek, Bunun üzerine 1999 yılında oturduk aşağı yukarı 3 yıl süren bir çevre düzeni planı yaptık. O zamanlarda Türkiye de belki de sadece 3-4 şehirde çevre düzen planı vardı. Şu anda Samsun un doğusundaki havaalanından, Çarşamba ovasından, Terme ye kadar olan kısımda özellikle sahil kesiminde bulunan sanayi tesisleri ve yapılaşmaya yönelik olan eğrileri kırmak için o çevre düzeni planını son derece güzel kullanıyoruz. Ama sanayiciler de hep sahilde denizin kenarında olmak istiyor. Yükleme boşaltma işlerini rahat yapabilmek için, pazara sürebilmek için çözüm olarak görüyor. Tarım alanlarının yok olmaması için sahil kenarında sanayileşmeye karşı mücadele veriyoruz  diye konuştu.

MÜHENDİSLERE ALTIN ÖNERİLER

Mühendis adaylarının öğretimlerini tüm zorlukları yaşayarak tamamlamaları gerektiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, Çocukluk yıllarım tütün tarlalarında geçti. Çiftçiler, Ziraat mühendisleri anlamıyor işten. Kitabın ortasından konuşuyorlar. Bizim çektiğimiz sıkıntıları anlamıyorlar.  derdi. Bu aklıma kazınmış olmalı ki, eğitimimi sadece kitaplardan edineceğim bilgilerle sınırlandırmadım. Mesleğim ile ilgili her şeyi uygulamalı olarak öğrenmeye çalıştım. Muhakkak ve muhakkak mühendislik eğitimi esnasında ayağımıza çizmeleri giymeliyiz ve çamur, batak tarlanın içinde bu eğitimi sürdürmeliyiz. Düşüp diziniz kanaya kanaya, çamura bata çıka, üstünüzün kirlenmesine aldırmadan eğitiminizi sahada tamamlamalısınız. Ancak o zaman çiftçinin halinden anlarsınız. Tarımsal faaliyette olan çiftçimizin, tarladaki rençberimizin gözündeki,  bu kitabın içinden bir şeyler söyler, ama bizim sıkıntımızdan anlamaz  kanaatini böyle kırabilirsiniz. diyerek mühendis adaylarına önerilerde bulundu.Büyükşehir den Sokak Hayvanlarına Kış Şefkati

10.01.2017 09:24

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Ticaret A.Ş sorumluluk bölgesi olan Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki 689 dekarlık alanda sokakta yaşayan barınak ve yiyecek bulamayan hayvanların imdadına yetişti.

Yurt genelinde etkili olan yoğun kar yağışı ve soğuk hava insanlar kadar sokak hayvanlarını da olumsuz etkiledi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Ticaret A.Ş. tarafından  Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki  park ve  bahçelere kedi, köpek ve kuşların  soğuk kış günlerinden  korunabilmelerini sağlayacak  kulübeler yerleştirildi. Böylece sokakta yaşayan hayvanların yiyecek ve barınacak alan bulmaları sağlandı.

MASRAFSIZ KULÜBE YAPARAK BİR CAN DA SİZ KURTARABİLİRSİNİZ

Yapılan uygulama ile ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm A.Ş. Genel Müdürü Musa İlkay Güler, Adnan Menderes Bulvarı üzerine yerleştirilen bu kulübeleri vatandaşlarında kendi imkanları ile evlerinde yaparak çeşitli yerlere koyabileceğini belirterek,  Böylece sokakta yaşayan hayvanlara yiyecek ve barınma imkanı sağlayarak bir can da siz kurtarabilirsiniz. Bu çalışmamızın ardından hayvanseverlerin aynı uygulamayı yapacağına inanıyoruz. Dedi.

WHATSAPP HATTI İLE İLETİŞİM

Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yaşanan tüm aksaklıkların, görüş ve önerilerin Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Ticaret A.Ş. ye bildirilebileceğini ifade eden Güler; Çalışmalarımızla hayvanların bu soğuk havalarda yiyecek ve barınak bulmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Hava şartlarının güçleştiği dönemlerde gerçekleştirilen çalışmalarımız kış ayları boyunca devam ettirilecek. Kışın hayvanların aç kalmaması için vatandaşlarımızı da duyarlı olmaya davet ediyoruz. Ayrıca vatandaşlarımız Adnan Menderes Bulvarı üzerinde gördükleri tüm aksaklık, görüş ve önerilerini fotoğraf ve adresleri ile 0539 226 17 32 numaralı whatsapp hattı aracılığıyla şirketimize ileterek Adnan Menderes Bulvarının daha da güzelleşmesi konusunda etkin bir rol üstlenebilirler diye konuştu.Başkan YILMAZ: Amazon Tabiat Parkı Dünyaya Açılacak

09.01.2017 12:21

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Samsun Büyükşehir Belediyesi ne devredilen Terme Amazon Tabiat Parkı ndaki eşsiz güzellik Samsun Büyükşehir Belediyesi nin yaptığı çalışmalarla gün yüzüne çıkarılıyor.

243 kuş türü, endemik bitkileri, su basar ormanları ve eşsiz güzellikteki kumsalları Terme yi bir dünya markası haline getirecek Gölyazı Mevkii ndeki Amazon Tabiat Parkı nı  gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, alana yapılan Kuş Gözlem Evi nin artık bitim aşamasına geldiğini söyledi.

BAKİR KALMIŞ GÜZELLİK GÜN YÜZÜNE ÇIKARILACAK

Amazon Tabiat Parkı nın Terme İlçesi nin ekonomi ve turizmine katkı sağlayacak önemli bir proje olduğunu belirten Başkan Yılmaz, Bu güzelliklerin insan eliyle yapılması mümkün değil. Allah'ın Terme ye bir hediyesi. 9 kanal, 2 göl ve el değmemiş subasar ormanları, 40 kilometreyi bulan Karadeniz in en uzun kumsalıyla bu alanı dünyaya tanıtarak turizmin parlayan bir yıldızı haline getireceğiz. Çalışmalarımızı yürütürken en önemli önceliğimiz ise bakir kalmış, halen zarar görmemiş doğamızı korurken, eko-turizm faaliyetleri ile ilçemizin refah, turizm ve istihdam olanaklarını arttırabilmek olacak dedi.

Amazon Tabiat Parkı ndaki incelemeleri sırasında Başkan Yılmaz a Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Büyükşehir Belediyesi daire Başkanları ve ilçe müdürleri de eşlik etti.
Başkan YILMAZ dan Anlamlı Ziyaret

09.01.2017 12:17

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, eşi Semiha Yılmaz ile birlikte Tekkeköy ilçesinde bulunan Dr. Nejat Akyol Özel Bakım Merkezi ni ziyaret ederek merkezde kalanlarla bir araya geldi.

Samsun da hayata geçirilen yatırımlarla kenti bir dünya markası yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, sosyal belediyecilik faaliyetlerine de büyük önem veriyor. Başkan Yılmaz, fırsat bulduğu her an vaktini ya çocuklarla ya da yaşlılarla geçirmeyi seçiyor.

DUYGU DOLU ANLAR

Eşi Semiha Yılmaz ile beraber zihinsel, ruhsal ve bedensel hastalara otel konforunda hizmet veren Dr. Nejat Akyol özel Bakım Merkezi ni ziyaret eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, merkezde kalan vatandaşlarla yakından ilgilenerek sohbet etti, unutulmaz anlar yaşadı.

Bizim kültürümüzde bakıma muhtaç olana ve yaşlıya hürmet vardır diyen Başkan Yılmaz, Onların hayat tecrübeleri bizler için çok önemli. Onlara gereken değeri vermek, ihtiyaçlarını karşılamak ve hizmette kusur etmemek en önemli görevlerimiz arasındadır. Burada sadece bakıma muhtaç yaşlılarımız kalmıyor. Zihinsel bedensel ve ruhsal açıdan yardıma muhtaç bireylere de hizmet veriliyor. Bakım merkezimizde çalışan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum ve bu çok anlamlı görevlerinde başarılar diliyorum dedi.