Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


TKB DEN BİRLİK VE BERABERLİK ÇAĞRISI

23.12.2016 10:04

Tarihi Kentler Birliği (TKB) yayınladığı açıklamayla tüm ülke için birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. TKB Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın imzasıyla yayınlanan açıklamada, güçlü bir Türkiye idealine vurgu yapılarak, Bu güzel vatanda kardeşçe ve birlikte yaşama iradesinden vazgeçmeyeceğiz. Denildi.

Güzel ülkemiz sancılı günlerden geçiyor. Kayıplar veriyor, acılar yaşıyoruz.TKB den yapılan açıklama şöyle;

İnsanlıktan nasibini almamış karanlık odaklar,  terör örgütlerini kullanarak vatanımızın bütünlüğü ve milletimizin bölünmezliği üzerindeki kirli oyunlarını sürdürüyorlar. Vatandaşlarımıza, asker ve polislerimize hain tuzaklar kuruyor, misafirimiz olan diplomatı kalleşçe katlediyorlar.

Açıkçası millet olarak tarihi bir sınavdan geçiyoruz. Özgüvenimize, kimliğimize ve geleceğimize tuzaklar kuruluyor. Orta Doğu yu bir düşmanlar coğrafyası yapmak istiyorlar. Barışa, dostluğa, kalkınma ve dayanışmaya olan ihtiyacımızın önüne geçmek, yeni Sevr ler yaratmak istiyorlar.

Koşullar ne olursa olsun, Tarihi Kentler Birliği üye belediyelerinin öncellikli gündemi birlik ve beraberliğe dayalı; kültür öncelikli bir Türkiye ideali olmaya devam edecektir. Büyük bir doğa ve kültür zenginliğinin coğrafyası olan ülkemizin, özverili ve birikimli kadrolarıyla, vatandaşlarımızın sağduyusu ve yaşam sevgisiyle bu sıkıntıları aşacağına olan inancımız tamdır.

Bu anlamda, Tarihi Kentler Birliği, terörle yaratılmak istenen umutsuzluğa ve inançsızlığa asla düşmeyecektir. Yaşama ve yaşatma önceliğimize kaynak alan, toplumsal esenliğimizi gözeten çalışmalarımız kesintisiz ve inatla sürdürülecektir.

Teröre teslim olmayacak, hainliğe yenilmeyeceğiz. Vatanımızın bütünlüğüne, milletimizin bölünmezliğine, bağımsızlığımıza, Cumhuriyetimize ve demokrasimize yönelik her türlü tertibi, karanlık emperyalist hevesleri birlik ve beraberlik içinde yok etme azim ve kararlılığındayız.

Farklılıklardan zenginlik üreterek, binlerce yıldır bu topraklarda yaratılmış olan insanlık değerlerinin, tarih ve kültür mirasının önümüzü aydınlatmaya devam edeceği açıktır. Ve bilinmesi gerekir ki; asla güçlü bir Türkiye idealinden, bu güzel vatanda kardeşçe ve birlikte yaşama iradesinden vazgeçmeyeceğiz.

Saygılarımızla kamuoyuna duyururuz

Yusuf Ziya YILMAZ

Tarihi Kentler Birliği Başkanı

Samsun Büyükşehir Belediye BaşkanıTürkiye, Samsun un Beton Yollarını Konuşuyor

21.12.2016 07:44

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin beton yol imalatındaki başarısı, Türkiye de büyük ses getirdi. Ülkedeki tüm belediyeler ve özel idareler, Milli Mücadele Şehri nin köylerindeki beton yolları konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın 21. Yüzyıl Türkiyesi nde yolu, suyu ve kanalizasyonu olmayan ev ve köy kalmamasına yönelik talimatıyla kırsal kalkınmaya ağırlık veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, ulaşım konusunda adeta destan yazdı. Belediyenin Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2 yılda 750 kilometre beton yol imalatı gerçekleştirerek, yol sorunun büyük kısmını çözdü.Ulusal medyaya da taşınan konuyla ilgili Bloomberg TV, program düzenliyor. Canlı yayına katılacak Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, ortaya konulan başarıyı ve tecrübeleri anlatacak.

ULAŞIM PLANLAMASINA GİRİYOR

Avrupa ülkelerinde 100 yıldır kullanılan beton kaplamalı yollar, özellikle malzeme, düşük maliyet, bakım avantajları, ulaşım konforu, verimliliği ve uzun ömürlülüğü gibi çok sayıda avantaja sahip. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin bu konudaki büyük başarı ve tecrübesi, ülkedeki diğer belediyeleri de harekete geçirdi. Samsun u örnek alan belediyeler, ulaşım planlamalarında beton yollara yönelmeye başladı. Ülkedeki birçok belediye ile il özel idareleri, Samsun Büyükşehir Belediyesi ne müracaat ederek beton yol konusunda bilgi alıyor.  Beton yol yapımının nasıl gerçekleştirileceği konusunda araştırma yapmaya başlayan belediyeler, aynı zamanda Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB)’ne müracaat ederek,  çevresel, mali, teknik ve sosyo ekonomik açıdan faydalarıyla ilgili bilgi alıyor. Birlik de düzenledikleri teknik eğitim seminerleriye kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi desteği sunuyor.

BÜYÜKŞEHİRİN BAŞARISINI ANLATACAK

Samsun da yakalanan beton yol başarısı ile konu, son bir yıldır gittikçe artan bir seviyede kamuoyunun gündeminde de yer alıyor. Özellikle beton yolların mevsimsel değişkenliklere, afetlere karşı dayanıklı olması ve cari açığın azaltılmasına yönelik desteği de ön plana çıkıyor.   SEMİNERE DAVET EDİLDİ

Üniversitelerin de gündemine giren beton yollarla ilgili Sivas Cumhuriyet Üniversitesi,  Sivas Beton Yol Uygulamaları Semineri düzenleyecek. Perşembe günü gerçekleşecek seminere katılacak olan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, seminerde Neden Beton Yol, Samsun Beton Yol Uygulamaları, Avantajları ve Maliyet Kıyaslamaları konusunda sunum yapacak. Sivas Valiliği nin öncülüğünde yapılacak seminere Türkiye Çimento Müstahsillleri Birliği, il ve ilçe belediyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri, İnşaat Mühendisleri Odası, Karayolları Genel Müdürlüğü, akademisyenler, müteahhit firmalar, çimento ve hazır beton firma temsilcileri katılacak.

ASFALT DÖVİZ DEMEKTİR

Türkiye de beton yol uygulamasının sadece Samsun da olduğunun altını çizen Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt,  Bizden sonra Doğu Karadeniz de bir ilimizde yaptı ama çok ilkel usullerde oldu. Bizim kırsal mahallelerde yaptığımız beton yol uygulamaları, konfor bakımından karayolu kalitesinde. Bizden daha iyisini de devlet karayollarının yapması lazım.  Beton yolların kalitesi yüksek ve ömrü çok uzun, getirisi de çok fazla. Samsun da yaptığımız beton yol imalatları da son derece verimli, ucuz ve uzun ömürlü. Özellikle zayıf zeminlerde silindirle sıkıştırılmış beton yol imalatı ile verim çok daha fazla oluyor.  Türkiye de büyük bir asfalt lobisi var. Ama konuya parasal açıdan baktığımızda asfalt demek döviz demektir. Devletimizin kasasındaki parayı ulaşımda asfalta veriyoruz. Oysa beton yollar daha sağlıklı. değerlendirmesinde bulundu.

750 KM YOL YAPILDI

Beton yolların, asfalt ve diğer malzemelerle yapılan yollarda oranla bakım onarım masrafları ve harcanan zaman açısından kıyaslanamayacak derecede ucuz olduğuna da değinen Yurt, Beton yollar konusunda büyük başarı elde ettik.  Yapmaya da devam edeceğiz. Gelecekte tüm Türkiye de kullanımı artacak. Samsun da şuana kadar 750 kilometre beton yol yaptık. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda çok hassasız.  ifadelerini kullandı.Büyükşehir Belediyesi Mavi Bayrak Seminerine Katıldı

20.12.2016 07:28

Her yıl TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı) tarafından organize edilen ve yerel yönetimler ve Mavi Bayrak konusunda çalışan yerel yöneticilere yönelik eğitimlerin verildiği, 10. Mavi Bayrak Eğitim Semineri ne Samsun Büyükşehir Belediyesi de katıldı.Ülkemizde Mavi Bayrak Programını destekleyen kurumların başında gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerin de katıldığı toplantıda, 17 kıyı İldeki 25 Belediyeyi temsilen 1002 nin üzerindeki yerel sorumluya, üç gün süren eğitimin sonunda Yerel Mavi Bayrak Sorumlusu Eğitim Sertifikası verildi. Sertifika almaya hak kazanan sorumlular kurumunun adına yöresinde bu görevi yürütmeye hak kazanmış oldular.

Samsun un da Fener Plajı ile sahibi olduğu Mavi Bayrak ile ilgili Eğitim Semineri ne  Samsun Büyükşehir Belediyesini temsilen Mavi Bayrak Yerel Sorumlusu Çevre Yüksek Mühendisi Nurcan GÜRSES ve İnşaat Mühendisi Recep YAZGAN, Samsun Anakent Turizm Tic.Ltd.Şti yi temsilen Şirket Müdürü Armağan YILDIZ , Samsun Kültür Turizm A.Ş  yi temsilen Ahmet HUT katıldı.

Edremit te gerçekleştirilen toplantıda Samsun Yerel Mavi Bayrak Sorumlusu Nurcan GÜRSES tarafından Samsun un Mavi Bayrak süreci, deneyimleri ve devam eden çalışmaları hakkında ve Samsun da Kızılırmak Deltası nda uygulanan Tabiatta Ders Var projesi hakkında katılımcılara bir de sunum yapıldı.
Başkan YILMAZ: Tüm Gücümüzü Harekete Geçirdik

16.12.2016 08:48

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 3 yıl içerisinde elimizden gelen bütün güçleri harekete geçirdik dedi.

30 Mart 2014 seçimlerinden sonra Samsun da önemli bir kamu yönetimi değişikliği olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz;  Özel idarelerin kapanmasından sonra kırsal hizmetler yani yol, su, kanalizasyon gibi kalkınma hizmetlerinin tümü Büyükşehir Belediyelerine bağlandı. Biz de 3 yıla yakın geçen bir süre içinde elimizden gelen bütün güçleri harekete geçirdik. Bu harekete geçişimiz aslında biraz da şunu amaçlıyordu. Altını çizmeliyim ki il özel idaresi zamanında yapılan hizmetlerden daha fazla hizmet yaparak, daha fazla performans ortaya koyarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle arzusu doğrultusunda gerçekleşmiş olan bu özel idarelerin kapatılarak büyükşehirlere dahil edilmesi düşüncesi ve fikrini haklı çıkarmak ve doğruluğunu ispat etmek için var gücümüzle çalıştık. Cumhuriyetin kurulduğu yıllardan beri köylerde, şehirlerde, şehirleri birbirine bağlayan yollarda, ilçeler ve ilçeleri birbirine bağlayan yollarda konuşulan bir yol hikayesi gelip gidiyordu. Bu yol hikayesini önümüzdeki seçime kadar mutlaka bitirmeliyiz. Bir köye gittiğimizde bizim yolumuz bozuk denmemesi lazım. Bunu bitirmeliyiz. Farkında mısınız bilmiyorum gücümüzün üzerinde beton yollar yaparak, 7-8 yıl geriye dönmeden yol bakım ve onarım masrafını ortadan kaldıracak son derece operasyonel, konsantare ve yakın takip içinde hizmet sürdürdük. Allah a çok şükür büyük oranda hedeflerimizi gerçekleştirdik. Şeklinde konuştu.Başkan Yılmaz, Vali İbrahim Şahin tarafından Kavak ilçesinde düzenlenen muhtarlarla istişare toplantısına katıldı. Burada yaptığı konumasına 15 Temmuz şehitlerini anarak başlayan Başkan Yılmaz, 4 gün önce İstanbul da yaşanan hain saldırıda hayatını kaybeden polislerimize, vatandaşlarımıza,  şehitlerimizin tümüne Allah tan rahmet diliyorum. Onların da ailelerine sabırlar diliyorum. Hastanelerdeki yaralılara gazilere şifalar diliyorum. Hep birlikte dua edelim. 15 Temmuz dan bu yana yaşadığımız travmalardan ötürü çok üzüntülüyüz. Dedi.

Hizmetin sadece yol olmadığının altını çizen Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü; Su ve kanalizasyon hizmetlerimiz de sürüyor. Kanalizasyondan ziyade susuz köy bırakmamak istiyoruz. Su meselesini de aynı şekilde sağlık endişesi yaşıyoruz denen köy içme sularının tümünün sorununa çözme yönünde büyük bir inisiyatif ve irade ortaya koyuyoruz. Sayın valimizin talimatları ve direktifleri doğrultusunda öncelikleri sıraladık. Önümüzdeki yerel yönetimler seçimine kadar inşallah su meselesini de bitireceğiz. Kavak ta yapmayı hedeflediğimiz işlerin tümünü planladığımız doğrultuda gerçekleştirdik. Ama tabi ki ihtiyaçlar bitmiyor. Evimizin dahi tüm ihtiyaçlarını karşılayıp düşündüğümüzde yine mutlaka eksik buluruz. Her şeyimiz tamam olsa o zaman hayat durur. Hayatın bir anlamı kalmaz. İnsan daha iyi ve güzele ulaşma duygusunu kaybeder. O bakımdan ihtiyaçlarımız her zaman olacak. İhtiyaçlarımızı belirlerken kanaatkar olacağız. Ülkemizin ve devletimizin içinde bulunduğu şartları göz önünde bulunduracağız. Kendi aile içimizde olduğu gibi devletimizin ve milletimizin imkanlarını kullanırken, kanaati plana programa yansıtmamız gerekiyor.

Kavak Halk Eğitim Merkezi nde gerçekleştirilen programa Vali İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kaymakam Mevlüt Şekerci, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Başkan YILMAZ Tuşba Belediyesini Ziyaret Etti

16.12.2016 08:47

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Van ın Tuşba Belediyesini ziyaret ederek, yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Burada konuşan Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, AK Parti Genel Merkezi tarafından hayata geçirilen Kardeş Belediye Projesi nin önemine değinerek, projenin maddi desteklerin yanı sıra bilgi, tecrübe paylaşımı ve motivasyon açısında çok önemli olduğunu kaydetti. Samsun Büyükşehir Belediyesinin yaptığı desteklerin yanı sıra yerel yöneticilik konusunda belediyecilikte tıpkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi duayen olan Yusuf Ziya Yılmaz ın 4 dönemdir başkanlığını yaptığı Samsun Büyükşehir Belediyesi ile kardeş oldukları için ziyadesiyle memnun olduklarını ifade eden Başkan Özgökçe, Samsun Büyükşehir Belediyesinin Tuşba mıza kazandırdığı çok amaçlı salonun yanı sıra uzun yıllar Van da Karayolları Bölge Müdürlüğünü yapan ve ilin yapısını çok iyi bilen Yusuf Ziya Yılmaz Başkanımızın engin bilgi ve tecrübelerinde yararlanmak istiyoruz. Sağ olsunlar kendileri de bugün bizi ziyaret ederek, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunuyorlar dedi.Van da çeşitli ziyaretlerde bulunan Başkan Yılmaz, beraberindeki Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Metin Bağ, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Karayolları 11. Bölge Müdürü Ahmet Turan Gölhaş ile birlikte Tuşba Belediyesi tarafından yürütülen çalışmaları yerinde inceledikten sonra belediyeye geçtiler. Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, Başkan Yardımcısı Necati Yertürk ve meclis üyeleri ile birim müdürleri tarafından karşılanan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz a, Tuşba Belediyesi tarafından yapılan hizmetlerle yürütülen projeler ve faaliyetler hakkında bilgi verildi.

İskele Sahil Rekreasyon Alanında Samsun Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile yapımının büyük bir bölümü tamamlanan Yusuf Ziya Yılmaz Çok Amaçlı Eğitim ve Konferans Salonu hakkında da bilgi veren Başkan Özgökçe, Başkanım öncelikle siz ve ekibiniz Van ımıza ve Tuşba mıza hoş geldiniz. Yol göstericiliğiniz, tecrübe paylaşımınız ve gerekse desteklerinizden dolayı minnettarız. Tuşba mızda destekleriniz ile yapmış olduğumuz bu mükemmel projeyi de her ortamda dile getiriyoruz. Projemizin ilk başında sizde gelmiştiniz ve proje alanında beraber gezmiştik. Biz Sahil Rekreasyon Alanı Projemizi yapmıştık. Sizin katkılarınızla yaptığımız çok amaçlı konferans salonu, bu projemizin tabiri caizse gülü oldu. Bu proje Van ımızda ilk kez yapılan ve gerçekten bölgemize farklı bir hava katacak bir proje. Sizlerin bu projedeki katkılarınız çok önemli; Van ve Tuşba insanı gerçekten bu projeyi duydukları andan itibaren çok mutlular ve bir an evvel hizmete açılmasını sabırsızlıkla bekliyorlar. Biz Tuşba Belediyesi olarak 2 yıllık bir belediye olmamıza karşın sizin gibi kıymetli dostlarımız ve büyüklerimizin desteğiyle kısa zamanda bölgemizde ilkleri başararak çöplük alanları halkımızın rahatça gezip dolaşabileceği ve bizden sonraki nesillerin de rahatça hareket edebileceği, vakit geçireceği en mükemmel projelere imza atıyoruz. Bu konuda sizlerin de bizlere verdiği gerek maddi gerek manevi tüm desteklerden dolayı teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Tuşba Belediyesi hizmetlerini çok beğendiğini ve iki yıl gibi kısa bir sürede çok mükemmel işler başarıldığını söyledi. Başkan Yılmaz, Gerçekten Tuşba Belediyesi çalışanlarını ve Başkanı Fevzi Beyi tebrik ediyorum. Kısa zamanda çok büyük işler yaparak Van a ve bölgeye çok büyük yatırımlar kazandırdılar. Cazibe merkezi oluşturuyorlar, sahil bandını oluşturuyorlar, halka ve özellikle gönüllerine dokunuyorlar. Bugün bu hizmetleri hem yerinde inceledik, hem de Fevzi Bey bize sunumla bu eserleri gösterdi. Gerçekten iki buçuk yılda muhteşem hizmetlere imza atmışlar, tebrik ederiz. İster İskele Sahil Rekreasyon 1. Etap olsun, ister çok amaçlı eğitim ve konferans salonu olsun çok güzeller. Ayrıca Geleneksel Van Evleri de başka bir cazibe olarak muhteşem bir yerde hayata geçirilmiş. İnşallah, bu hizmetlerin devamı da gelecek. Bizler de bu projelere destek vermek için elimizden geleni yapacağız. İnşallah, bu hizmetlerin açılışında da Van a geleceğiz. Hepinize çok teşekkür ederim, Allah a emanet olun şeklinde konuştu.

Belediye ziyaretinin ardından Başkan Yılmaz ve beraberindekiler Van dan ayrıldı.