Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir İŞGEM le Tanışan Patron Oluyor

06.01.2017 08:02

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin iş fikri olanları desteklemek için 10 yıl önce kurduğu Sabek İŞGEM ile tanışan girişimciler kendi işinin patronu oluyor. Kurum destekleri sayesinde iş fikrini hayata geçirip geliştiren 26 girişimci, merkez bünyesinde kurdukları firmalarında üretim yaparak ülke ve kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Türkiye nin 27 iş geliştirme merkezi arasında en başarılı ilk 3 merkezden biri olan Sabek İŞGEM, iş fikri olmasına rağmen kuruluş ve işletme sermayesi bulunmayan üretici girişimcileri, Derebahçe mahallesindeki merkezde iş dünyasına hazırlıyor. Mini organize sanayi bölgesini andıran 26 işliğin bulunduğu merkezde iş kurmalarına yardımcı olmak için girişimcilere, başarılı işletmelerin nasıl kurulacağı,  büyüyecekleri, yeni iş ve istihdam olanakları sağlamayı, güvenli ve rekabetçi iş ortam oluşturmayı öğretiyor.

KOBİ leri risklerden koruyarak onlara işletme geliştirme koçluğu, yönetim danışmanlığı, destek ağlarına ulaşım, finans kaynaklarına erişim imkânı, uygun koşullarda iş yeri mekânı, ortak ofis ekipmanı, tanıtım, ofis hizmetleri, kuruluş ve işletme giderleri gibi destekler de veren Sabek İŞGEM, ihtiyaç duydukları konularda eğitimler verip, girişimcileri sektörleriyle ilgili ihalelerden ve malzeme alımlarından haberdar ediyor. Ayrıca uluslararası kalite standartlarında üretim yapmalarına yardımcı olarak,  yerli ve yabancı fonları faydalanmalarını sağlıyor.

Doluluk oranının yüzde 100 olduğu Samsun Büyükşehir Belediyesi iş geliştirme merkezinde, Firmasını kuran girişimciler, 40 ile 60 ay arasında değişen sürelerle misafir ediliyor. Hâlihazırda ise 24 ü imalatçı ve 2 si hizmetler sektörü olmak üzere 26 girişimci üretim yapıyor. Samsun da yeni KOBİ lerin en zayıf oldukları iş kurma aşamasında desteklenerek, bu zor aşamayı sağlıklı bir şekilde aşmalarını ve ayakta kalmalarını sağlamaya yönelik 17 projeyi hayata geçiren kurum, çalışmalarına başarıyla devam ediyor.
SAMULAŞ Engelleri Kaldırıyor

06.01.2017 07:57

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. ve Samsun Engelliler Federasyonu (SAMEF) işbirliğiyle raylı sistem araçları, raylı sistem hattı, otobüsler ve otobüs duraklarının engelliler açısından erişiminin değerlendirilmesi için saha çalışması yapıldı.

Saha çalışması kapsamında hafif raylı sistem istasyonları giriş ve çıkışları, tramvayların biniş ve iniş noktaları, tramvay içi bildirimler, otobüs duraklarına erişim ve otobüs kullanımı konusunda yapılan kontrol ve analizleri içeren teknik rapor hazırlanarak dört farklı engelli grubunun toplu taşıma erişilebilirliğinin arttırılması amaçlandı.Birçok konuda öncü olarak farkındalık projeleri ile her zaman adını duyuran ve Türkiye de ilk defa bir işletmenin engellilerin erişiminin değerlendirildiği saha çalışmasına Samsun Engelliler Federasyonu tarafından görevlendirilen Samsun Engelliler Federasyonu Başkan Yardımcısı Emine Demirel, Samsun İşitme Engelliler Derneği Başkanı Bülent Sözer, Anadolu Sakatlar Derneği Samsun Şube Başkanı Hüseyin Mızrak, Beyazay Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Köroğlu ile birlikte Samsun Büyükşehir SAMULAŞ A.Ş. de görev yapan Şehir Plancısı Sevdenur Akdoğan, İnşaat Mühendisi Ali Samet Ayvaz, İSG Uzmanı Emre Dede ve Ar-Ge Biriminde görevli Cihan Pehlevan katıldı.

TÜRKİYE DE İLK

Konu ile ilgili açıklama yapan SAMEF Başkanı Mehmet Akbulut, Türkiye de engelli kişi sayısının tüm nüfusa oranı yüzde 12 iken, Samsun u göz önünde bulundurduğumuzda ilimizde yaşayanların yüzde 14 ü engellidir. Türkiye de ilk defa Samsun da yapılan böyle bir çalışmada federasyon olarak yer almaktan son derece mutluyuz, umarız diğer illerde de bu tür çalışmalar yapılır. Dört farklı engel grubunu kapsayacak şekilde planlanan saha çalışmasında engelli bireylerin yaşamını kolaylaştıracak dokunuşlara ihtiyaç duyulan noktaların belirlenerek aksaklıkların giderilmesi için çaba sarf ediyoruz. Böyle bir projede bizimle birlikte olan Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ve Samulaş A.Ş yetkilileri ile çalışanlarına ve saha çalışmasında görev alan derneklerimizin üye ve yöneticilerine teşekkür ediyorum dedi.

3702 SAMKART KULLANAN ENGELLİ VATANDAŞIMIZ VAR

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı ve Samulaş A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan ise, Samsun da kent içi toplu taşımada 3702 Samkart kullanan engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımızın kent içerisinde toplu taşımadan üst düzeyde istifade edebilmeleri için gayret içinde bulunuyoruz. Arkadaşlarımızın yapmış olduğu saha çalışması sonucunda karşımıza çıkacak teknik raporun değerlendirilerek 2017 yılı programı çerçevesinde hayata geçirilmesi hususunda planlamamızı yapacağız diye konuştu.Başkan YILMAZ: Hizmeti Vatandaşın Ayağına Götürüyoruz

06.01.2017 07:54

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Hizmeti vatandaşın ayağına götürüyoruz. Salıpazarı nda yaptığımız hizmet binası vatandaşımızın işlemlerini kolaylaştıracak. dedi.

Salıpazarı ilçesinde yapımı devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Hizmeti vatandaşımızın ayağına götürüyoruz. Salıpazarı nda inşa ettiğimiz hizmet binamız artık açılış için gün sayıyor. Hizmet binamızda, SASKİ, İtfaiye, Zabıta ve Fen İşleri Müdürlüğü gibi birimlerimiz yer alacak. Vatandaşlarımız bu birimlerle ilgili konularda buradan kısa sürede bilgi alabilecek işlemlerini halledebilecek. Kısa zamanda tüm ilçelerde önemli yatırımlar yaptık.  Salıpazarı nda da önemli yol çalışmalara imza attık. Köprüler yaptık. Bir çok mahallemizi beton yollarla buluşturduk. Ancak bazı mahallelerimizde hala yol problemi var. Sıra onlara geldi. Sorumluluk alanımız dahilindeki yolları yapmaya havaların el verdiği sürece devam edeceğiz. Kısa sürede Salıpazarı nda da yol sorunu kalmayacak dedi.Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Salıpazarı nda yaptığı hizmet binası yakın zamanda tamamlanıyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un her ilçesinde yatırımların hızla devam ettiğini vurguladı.

Başkan Yılmaz a Salıpazarı ilçesinde yaptığı incelemelerde Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam ve meclis üyeleri eşlik etti.Başkan YILMAZ dan Gülsan Sanayi Açıklaması

05.01.2017 08:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz; Gülsan Sanayi Sitesi ni 2 sene sonra göremeyeceksiniz dedi.

Atakum da bir otelde yapılan programa Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile turizm işletme sahipleri katıldı.Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) tarafından Yatırımın Arayüzü Gençler Projesi (YANG) nin tanıtımı yapıldı.

Programda projenin tanıtımının ardından konuşan Karadeniz Turizm İşletmeleri Derneği Başkanı Murat Toktaş, Büyükşehir Belediye Başkanımız geçmiş yıllarda Samsun için 1 milyar ihracat hedefi koymuştu. Biz 1 milyar ihracat hedefini sadece turizm sektöründe yapabileceğimizi düşünüyoruz. Son yıllarda başkanımızın önderliğinde turizm şehri çalışmalarında yapılan altyapı hizmetleri, var olan yerlerin iyileştirilmesi ve yurt içinde, yurt dışında kendimizi tanıtmamız adına yapılan faaliyetler bizim bu hedefi turizm sektörü olarak tek başımıza ulaşabileceğimize inanıyoruz dedi.

BAŞKAN YILMAZ: SAMSUN DAKİ OTELLERDE YÜZDE 10 SAMSUNLU ÇALIŞIYOR

Samsun daki otellerin yaptığı sınavlarda yüzde 10 unun Samsunlu olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Son zamanlarda şehrimize katılmış olan Anemon ve Sheraton otellerin personelini istihdam ederken burada yaptıkları sınava katılan ve kazanan Samsunluların oranı yüzde 10. Diğerleri dışarıdan, otellerde çalışanların yüzde 80 inden fazlası dışarıdan gelip sınavı kazandılar. Samsun un çocukları sınavı kazanamadı. Nasıl kazansın ki, ona böyle bir eğitimi kim verecekti. Antalya da veya turizm bölgelerinde bunun eğitimini almış çocuklar geldiler burada sınavları kazandılar. O eğitimi yapmamızın nedeni budur. Samsun daki işsiz çocuklarımızı meslek sahibi edersek, turizm sektöründeki bu ihtiyacı eksiksiz bir şekilde gideririz diye konuştu.

Samsun un turizm ile ilgili hak ettiği yerde olmadığını ifade eden Başkan Yılmaz, Şu anda Türkiye nin turizm bölgelerindeki şehirlere baktığımızda, hiçbirisinin Samsun a kıyasla, yaşam standardı, Samsun un coğrafi veya doğal güzellikleriyle mukayese ettiğinizde Samsun dan bir santim bile ileri bir yerleri yok. Son yıllarda şehrimizin çevresini güzelleştirecek dokunuşlardan sonraki estetik güzellikler şehrimizin hiçbir şehirden geri bir halini bırakmadık. Bizim şimdi bu ürünü iyi anlatmamız gerekiyor. Samsun u iyi anlatacak kampanyalar ve etkinlikler yapmamız gerekiyor şeklinde konuştu.

GÜLSAN SANAYİ SİTESİ Nİ 2 SENE SONRA GÖREMEYECEKSİNİZ

Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili yapılacak çalışmaları anlatan Başkan Yılmaz şunları söyledi: Gülsan Sanayi Sitesi ni 2 sene içerisinde göremeyeceksiniz. Eğer Gülsan ı çok görmek istiyorsanız, yüksek bir yerden bakın. 2 sene sonra Gülsan diye bir yer göremeyeceksiniz. Gülsan ın olduğu yerde muhteşem bir rekreasyon alanı ve muhteşem bir mabet yapacağız. Samsunumuzun adeta bir biblo gibi bir mabedini oraya koyacağız. Gülsan daki 130 dönümlük geniş bir rekreasyon alanı yaparak orayı büyük bir hafta sonralarında insanların piknik yaptığı bir mesire yeri olarak Batıpark ın karşısında organize edeceğiz. Bunların hamleleri önümüzdeki birkaç ay içerisinde sonuçları itibariyle hepiniz tarafından görülecek.Dördüncü Yerli Tramvay Raya İndi

05.01.2017 08:21

Dördüncü Panorama, testlerin ardından hizmet vermeye başlayacak.

Bursa da bir firma tarafından üretim ve testleri tamamlanarak hafta sonu Bursa dan yola çıkan dördüncü yerli tramvay dün akşam saatlerinde karayolu ile Samsun a ulaşmıştı. Üniversite-Tekkeköy arasında yaklaşık 30 kilometrelik hatta yolcu taşımacılığı hizmeti veren hafif raylı sistem hattının yeni üyesi Panorama modeli tramvay, Gar İstasyonu nda gece gerçekleşen çalışma ile raya indirilerek hafif raylı sistem hattına dahil edildi.Samsun Büyükşehir Belediyesi hafif raylı sistem hattının Gar-Tekkeköy arası ikinci etap yapımı kapsamında SAMULAŞ tarafından satın alınan 8 adet yerli tramvaydan dördüncüsü de raylara indirildi.

Dördüncü Panorama, Gar İstasyonu bölgesinden 01.00-04.00 saatleri arasında gerçekleşen raya indirme operasyonu sonrasında saat 04.00 sıralarında Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ Bakım ve İşletme binasına hareket etti. Gece yapılan çalışmada SAMULAŞ idari ve teknik ekibi ile firma teknik kadrosu yer aldı.

5525 kodlu Panorama model hafif raylı sistem aracının işletme testlerine SAMULAŞ ve imalatçı firma ekibi hemen başlarken, Üniversite-Tekkeköy hafif raylı sistem hattında yapılacak performans testlerinin ardından dördüncü yerli tramvay Samsun halkına hizmet vermeye başlayacak.