Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Şahinlerin Gizemli Kanyonunda Kanoyla İlk Geçiş

18.01.2017 08:02

Türkiye nin en güzel doğa harikalarından biri olan Şahinkaya Kanyonu, ilk kano geçişine sahne oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi organizasyonuyla düzenlenen etkinlikte sporcular, yırtıcı şahinlerin evi olan gizemli kanyonu geçerek bir ilke imza attı.Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki doğa harikası Şahinkaya Kanyonu, tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra macera severlere yönelik spor organizasyonlarına uygunluğu ile de dikkat çekiyor.

Heybeti ve ihtişamıyla görenleri büyüleyen Şahinkaya Kanyonu nun yerli ve yabancı turistlere tanıtılması amacıyla kano etkinliği düzenlendi. Samsun Büyükşehir Belediyesi organizasyonuyla gerçekleşen etkinliğe daha önce kanyondaki 324 metrelik dağdan atlayan base jump (serbest atlayış) sporcusu Cengiz Koçak, Sinop Kano Akademisi Başkanı Volkan Kaya, Büyükşehir Belediyesi Su Sporları Sorumlusu ve Kano Antrenörü Zafer Benli ile 10 sporcu katıldı. Etkinliğe Samsun Yamaç Paraşütü Spor Kulübü Başkanı Ekrem Çavuş ile paraşüt sporcuları da destek verdi.

Feribotla kanyona ulaşan sporcular, kanoları suya indirdikten sonra devasa doğa harikasının ortasında safari kano yaptı. 6 km uzunluğundaki kanyonda kürek çeken ve etabı bir saatte tamamlayan sporcular, kanyonu kanoyla geçerek bir ilke imza attılar.

2012 yılında ulusal turizm bölgesi ilan edilen Şahinkaya Kanyonu kano safarisi sonrası gözlemlerini anlatan sporcular, kanyonun kano sporu için muhteşem bir parkur olduğunu söylediler.  Kanyonun kano sporu için çok uygun ve güzel bir ortama sahip olduğunu ifade eden sporcular, ilk kano etkinliğini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydettiler.

Serbest atlayış sporcusu Cengiz Koçak, kanyonun kano sporu için kusursuz bir doğa harikası olduğunu vurguladı. Bütün dünyada kano ile kanyon geçişleri yapıldığına dikkat çeken Koçak,  Şahinkaya Kanyonu nda böyle bir kano geçişi yapılmamıştı. Amacımız öncelikle kano ile kanyon geçişi yapılabileceğini önce kendimiz test etmekti. Etkinliğimize iki tane kano eğitmeni hocamız da katıldı. İki ve tek kişilik olmak üzere 6 kano getirdik. Hayatında hiç kano tecrübesi olmayan insanlarla bile 6-7 kilometrelik kanyonu boydan boya geçtik. Çok güzeldi.  Kanyonu sadece kano ile geçerseniz kürek çekmeyi bıraktığınız anda o gizemin, o sessizliğin sesini duyuyorsunuz. Bunu biz de duyduk.  O zaman kanyonda doğa ile insan arasında güçlü bir bağ oluşuyor. Amacımız da zaten bu tür aktivitelerle insanlara kanyonda doğa ile aralarında bağ kurdurmaktır. Burası milli bir hazine. Derdimiz insanları buraya getirip bu sporlara bulaştırarak, kanyonu tanıtmak, sevmelerini sağlamak, doğa ile bağlarını güçlendirmek ve o büyük adrenalin kanyonu projesini markalaştırıp dünyaya tanıtmaktır. Kısacası burası kano sporu için kusursuz ve çok ideal bir yer. Yılın 6 ayı kano yapılabilir ve doğa ile iç içe güzel vakit geçirebilir  dedi.

Büyükşehir Belediyesi Su Sporları Sorumlusu ve Kano Antrenörü Zafer Benli, kanyonun kano gezintileri için eşsiz bir yer olduğunu ifade etti. Yarışmalar için zor bir parkura olacağının altını çizen Benli, etkinliklere dragon bot ekibi ile gelip katılacakları bilgisini verdi. Benli, Şahinkaya Kanyonu, günübirlik geziler, foto safariler, yürüyüş, dağcılık, balıkçılık ve kano gibi su sporları için çok ideal ve bakir bir bölge.  Şahinkaya Kanyonu nda yapılması düşünülen etkinliklerden bir tanesi de kano sporunu kanyonda aktif hale getirerek, gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlere su sporunun burada yapılabileceğini göstermektir.  Bununla birlikte kanyonun tanıtımının yapılıp turizm girdisi sağlamaktır. O açıdan base jump, kano, kaya tırmanışı, ip yürüyüşü gibi ekstrem sporlar gibi kano da burada gelişecek gibi görünüyor. değerlendirmesinde bulundu.

Sinop Kano Akademisi Başkanı Volkan Kaya ise  Türkiye kıyılarının birçok yerinde kürek çektim. Birçok güzel plaj, sazlık, kaya duvarları görmüştüm. Şahinkaya Kanyonu da bunlardan daha farklı ve gizemli oldu. Onlarca kaya duvarı ve siz bu koca kaya kütlelerinin arasında dingince duran suda kürek çekiyorsunuz. Yakınlarımızdan geçen irili ufaklı birçok yabani kuşun yanı sıra tepelerde süzülen yırtıcı kuşlara kadar seyredilecek zengin bir yaban hayat var. Ocak ayının ortası olmasına rağmen bize bir ayrıcalık yapan güneş sayesinde güzel bir keşif oldu. Suya indiğimiz grupla birlikte güle oynaya kürek çekerek dönüşe geçtik. Açıkçası bu ufak keşif, tadı damağımda kalan bir kano gezisi oldu. Buraya mutlaka tekrar gelip daha uzun süre ayırıp gezeceğim. Kanyonun aşağı bölgesinde yer alan daha geniş olan göl kıyılarını da mutlaka gezeceğim. Samsun yakınlarında yaşayanlar için bulunmaz nimet olan göl şimdiye kadar çok verimli kullanılmamış fakat belediyenin bu girişimiyle kano, kürek, bisiklet, trekking, oryantiring, kampçılık, kaya tırmanışı gibi birçok spora ev sahipliği yapan bir bölge olması mümkün. Kanyonun aşağı tarafındaki geniş kısımda kano ve kürek yarışları da yapılabilir, böylelikle civar köy ve kasabanın gençleri yepyeni bir sporla tanışabilir.  ifadelerini kullandı.Minik Öğrenciler Golf Sporu ile Tanıştı

18.01.2017 07:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, öğrencilere golf sporunun tanıtımını yaptı.Samsun un Atakum ilçesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, Atakum ilçesindeki özel bir okulda okuyan minik öğrencilere yönelik tanıtım etkinliği düzenledi. Golf Kulübü Direktörü Hamza Sayın tarafından golf sporu kuralları ve tanıtımı yapıldı. Çok dikkatli bir şekilde tanıtımları dinleyen öğrenciler daha sonra golf sopaları ile vuruş denemeleri yaptı. Oldukça eğlenceli geçen vuruş denemelerinde minikler, Golf Kulübü Direktörü Hamza Sayın dan vuruş taktikleri aldılar.

Golf sporunu tanıtmak için okul gezilerine başladıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü Müdürü Oytun Biren, Yaklaşık 60-65 öğrencimize 7-15 yaş arasındaki golf sporunun kültürünü, oyun kurallarını ve Golf Kulübümüzün tanıtımını yaptık. Amacımız Samsun da golf sporunu tabana yayıp herkesin oynayabileceği ve ders alabileceği bir sporu yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bugün de özel bir okulda bunun ilk uygulamasını yaptık. Bundan sonraki günlerde de okullarımıza gelip öğrencilerimize golf sporunun tanıtımlarını yapacağız. Burada bize desteklerini hiç esirgemeyen başta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Kulüp Başkanımız Kadir Koçak ile birlikte tüm ekibimize teşekkür ediyoruz dedi.SASKİ Meydandaki Kulübeyi Yeniliyor

17.01.2017 06:49

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Cumhuriyet Meydanı ndaki su tahsilat kulübesinin yenileneceğini ve personel sayısının artırılacağını söyledi.

SASKİ Genel Kurulu 2017 yılı 1. Birleşiminin 1. Oturumuna ait olağanüstü toplantısı Meclis 1. Başkanvekili Turan Çakır başkanlığında yapıldı. SASKİ nin gündem maddelerinden biri olan geçici işçi vize cetveli tasdiki onaylandı. Buna göre, belediye ve bağlı kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri norm kadro ilke ve standartlarına dair yönetmeliğin 24. maddesi gereğince hazırlanan geçen yıl 31 olan geçici işçi kadrosunu, bu yıl emekli olanların azalmasıyla birlikte toplam 26 adet geçici işçi kadrosu vizesi onaylandı. Gündemin diğer maddesi olan sözleşmeli personel ücretleri belirlendi. 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 49 uncu maddesi gereğince 2017 yılında SASKİ Genel Müdürlüğünde sözleşmeli olarak çalışan 3 mühendisin maaşlarının belirlenmesi hususunda Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 03 Ocak 2017 sayılı yönetmeliği doğrultusunda geçen yılki maaşlarına yüzde 3 oranında zam yapılması hususları genel kurulca onaylandı.

CUMHURİYET MEYDANI NDAKİ KULÜBE DEĞİŞİYOR

Gündem dışı meclis üyelerinin sorularını cevaplayan SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu,  Cumhuriyet Meydanı ndaki su tahsilat kulübemiz vatandaşımızın en çok uğradığı yer. Görsel olarak da fiziki olarak da hoş bir durumu yok. Sadece burada değil, Belediyeevleri ndeki, Fevzi Çakmak Mahallesi ndeki tahsilat kulübelerimizin de fiziki ve görsel durumları iyi değil. Şu anda Cumhuriyet Meydanı nın yeni çevre tanzimine uygun olacak şekilde ve bir eleman daha arttıracak şekilde prefabrik olarak yeni bir tahsilat kulübesi için ihale yaptık. Yakın bir zamanda orayı yenileyeceğiz. Ayrıca kulübenin üzerine de vatandaşlarımızın yağmurdan ve güneşten etkilenmemesi için güneşlik gibi bir şey koyacağız dedi.Restore Edilecek, İlçenin Kültür ve Sanat Merkezi Olacak

17.01.2017 06:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin tarihi değerleri yeniden turizme kazandırmak için başlattığı restorasyon hamleleri devam ediyor.

Samsun un Alaçam ilçesinde bulunan ve yıllardır atıl durumda bulunan Kitaplı Konağı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatıyla yeniden restore edilerek ilçeye kültür ve sanat merkezi olarak kazandırılacak.

HARABEDEN KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİNE

Bafra da katıldığı cenaze töreninin ardından Alaçam ilçesini ziyaret ede, ilçede ziyaretler gerçekleştiren ve Mübadele Müzesi ni gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, uzun süredir mülkiyet sorunu bulunan ve yıllardır atıl durumdaki Kitaplı Konağı ile ilgili çalışmaların neticeye ulaştığını ve harabe haldeki konağın restore çalışmalarına en kısa sürede başlanacağının müjdesini verdi. Konağın restore edildikten sonra kültür ve Sanat Merkezi olarak ilçe halkının hizmetine sunulacağı belirtildi.

GEÇMİŞİN İZLERİNE YENİDEN CANLANACAK

Tarihe ve tarihi değerlere daima sahip çıktıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Konaklar, geçmişe tanıklık ederek günümüze kadar gelen, birkaç kuşağın bir arada yaşadığı kültürün son örnekleridir. Geçmişin tarihi izlerini koruyarak, bu örnekleri gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Bakımsızlıktan yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Kitaplı Konağımız için uzun süredir çalışma yapıyorduk. Bu çalışmaları olumlu bir şekilde neticelendirdik. Restorasyon çalışmalarında özgünlüğü korunarak onarılacak olan tarihi konağı restore ettirdikten sonra Alaçam ilçemize kültür ve sanat merkezi olarak yeniden kazandırmayı planlıyoruz  dedi.

Alaçam daki incelemeleri sırasında Başkan Yılmaz a Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar ve Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin de eşlik etti.Golf Branşı Olimpiyat Tarihinde İlk Defa Samsun da Yapılacak

13.01.2017 13:47

Samsun 23. Yaz Deaflympics Genel Koorinatörü Serkan Baltacı, Golf branşı olimpiyat tarihinde ilk defa Samsun da yapılacak. dedi.Temmuz ayında Samsun da yapılacak olan 23. Yaz Deaflympics Olimpiyatları hakkında İl Koordinasyon Kurulu nda kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi veren Samsun 23. Yaz Deaflympics Genel Koorinatörü Serkan Baltacı, Deaflympics, eski adıyla Dünya İşitme Engelliler Oyunları ve Uluslararası İşitme Engelliler Oyunları, işitme engelli elit sporcuların katıldığı, 21 spor branşında gerçekleştirilen en büyük spor organizasyonudur. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından da tanınan deaflympics, branş sayısı ve katılımcı ülke sayısı baz alındığında olimpiyatlar ve Paralimpik Olimpiyatlar dan sonra dünyanın üçüncü büyük spor organizasyonudur. Bu da Türkiye tarihinde hepimizin el birliği ile yapılacak en büyük organizasyon olacaktır. Yaz Deaflympics ve Kış Deaflympics olarak 4 yılda bir düzenlenir. 2017 Yaz Deaflympics Türkiye de Samsun da düzenlenecek. 2019 Kış Deaflympics ise İtalya nın Torino şehrinde düzenlenecektir  dedi.

OLİMPİYATLAR 18-30 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK

Olimpiyatların Samsun da 21 branşta yapılacağını belirten Baltacı, Golf branşı olimpiyat tarihinde ilk defa Samsun da yapılacak. 21 spor branşında biz 109 akredite ülkesi olan ICSD den 73 ülke Samsun da geleceğini söylediler. Bunların 4 bin 210 u sporcu olmak üzere 5 bin 966 kişilik kafile gelecek. Bu da ICSD nin tarihinde en yüksek oranda katılım listesidir. Samsun da yapılacak olan 23. Yaz Deaflympics Olimpiyatları 18 Temmuz da açılış töreni ile başlayacak, 19-30 Temmuz tarihlerinde müsabakalar oynanacak ve yine 30 Temmuz da da kapanış töreni olacaktır. Yani biz 13 günlük bir düğüne hazırlanıyoruz. Bu 13 günlük düğün sonunda inşallah alnımızın akıyla çıkacağız diye konuştu.

Samsun da yaklaşık 30 tesisi kullanacaklarının altını çizen Baltacı, Çarşamba ve Bafra arasında yaklaşık 30 tesiste müsabakalarımız olacak ve 30 un üzerinde antrenman tesisleriyle birlikte spor tesisi kullanacağız. Güreşi Kavak ilçesine alacağız. Çünkü Kavak ta güreş hem seyirci hem de salon açısından orayı da kazanmak istedik. Bizim isteğimiz gittiğimiz yerlerde birçok miras bırakmak. Spor hazırlıklarımızı tamamlamamız için birçok talebimiz oluyor. Büyük oranda tesislerimiz hazır ama bu tesisleri sadece bina olarak değil hem çevre hem de alt yapı olarak da hazırlıkları çok önemlidir. Bu sebeple bizlerden kurumlara gelen yol, alt yapı, içme suyu, doğalgaz, elektrik, ruhsat, bağlantı, tahsis işlemlerinde kamu kurum ve kuruluşların bizlere öncelik vermesini ve dikkate alması bizleri çok mutlu edecektir. İşitme engellilerin tek iletişim aracı internet ve telefondur. İnternet ile ilgili bazı kurumların çalışmaları oluyor  şeklinde konuştu.