Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: 81 İlden Daha İlerideyiz

24.01.2017 07:24

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun, Türkiye nin 81 ilinden spor altyapısı olarak çok daha ileride bir pozisyonda. Dedi.
İlkadım Belediyesi Mete Adanır Spor Salonu nda düzenlenen törende, farklı branşlarda derece yapmış 84 sporcuya ödülleri takdim edildi. Samsunluların oldukça ilgi gösterdiği ödül törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum müdürleri, sporcu ve aileleri katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Bu tesisimizde 11 farklı branşta 3 bine yakın gencimiz spor faaliyetleri yürütüyor. Yine 3 bin civarında hanım kardeşimiz bu tesisimizde gerek Spor İl Müdürlüğümüzün, gerekse Halk Eğitim Merkezimizin görevlendirdiği spor eğitmenleri nezaretinde step, aerobik, fitness gibi imkanlardan faydalanıyor. Ayrıca tesisimizde 300 e yakın ilköğretim öğrencimizin eğitim öğretim gördüğü etüd eğitim merkezimiz de bulunmaktadır. Bin 500 ü aşkın lisanslı sporcumuzla Samsun da birinci sırada olan İlkadım Belediyemiz, bu salonumuzun yanında Derebahçe Sosyal Tesislerimizdeki fitnes salonu, Yıldıray Çınar Kültür Merkezimizdeki spor salonuyla birlikte 6 bine yakın her yaştan insanımızı sporla buluşturuyor ve sağlıklı yaşam konusunda faaliyetlerde bulunmaya devam ediyor.  dedi.İlkadım Belediyesinin düzenlediği  2016 Yılı Spor Yatırımları Ödüller  töreninde 2016 yılının başarılı sporcuları ödüllendirildi.

Başkan Yılmaz: Samsun un sahilleri kanalizasyon atıklarıyla doluydu

Spor altyapısını geliştirebilmek için temel altyapı sorunlarını halletmek gerektiğini vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bir şehirde sportif altyapıyı yükseltebilmeniz için kentsel altyapının bitirilmesi lazım. 15 yıl önce istesek de bu tesisleri yapmaya cesaret edemiyorduk. Çünkü daha önce yapmamız gereken işler vardı. Hatırlayın! Samsun un sahilleri kanalizasyon atıklarıyla doluydu. Samsun un sahilleri teneke mahalleleriyle doluydu. Bu kadar problemli altyapı sorunları olan bir şehirde spor altyapılarını inşa edemiyordunuz. Dolayısıyla işe o büyük kentsel altyapıyı yapmakla başladık. Allah a çok şükür onları bitirdik. Şimdi Taflan Çatalçam da 20 milyon TL lik büyük atıksu arıtma tesisi inşaatına başlıyoruz. Yani Samsun ikinci atıksu arıtma tesisi inşaatına başlıyor. İlkini Tekkeköy de yapmıştık. Şu anda Batıpark ta bovling, buz pateni, okçuluk ve atıcılık salonu olmak üzere bu senenin Temmuz ayına yetiştirilmek üzere 65 milyon TL lik bir yatırım yapılıyor. Samsun, Türkiye nin 81 ilinden spor altyapısı olarak çok daha ileride bir pozisyonda. 2017 olimpiyatlarının bunda etkisi var. Ama Gençlik ve Spor Bakanımızın Samsun Milletvekili olması ve onun birçok yatırımı Samsun a yöneltme yönündeki çabası bunun itici gücü oldu. Tabi bu hizmetlerde valimizin de katkısını asla unutmamamız lazım diye konuştu.

Vali Şahin: Nüfusu en fazla olan ülke en güçlü olacak

2030 yılında dünyadaki süper güçlerin değişeceğini belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, 2030 yılında dünyada süper güç denildiğinde bugün akla gelen ülkeler gelmeyecek. Bugün en önde gelen ülkeleri sayın dediğinizde bazı ülkeler akla geliyor. 2030 yılındaki süper güçleri ben size sıralayayım; birinci sırada Çin olacak, ikinci sırada Hindistan olacak, üçüncü sırada Amerika olacak, dördüncü sırada Brezilya olacak. Yani nüfusu en fazla olan ülke en güçlü olacak. Nüfus olarak değerlendirdiğimiz varlıklarımız, bizim güçlü olmamıza vesile olacak. Samsun İlkadım şehri, kurtuluş şehri, Samsun sağlık şehri. Samsun un bir sürü sıfatı var. Samsun aynı zamanda bir spor kenti. Samsun un spor şehri olmasının arkasında çok ciddi çabalar var. Gençlik ve Spor Bakanımızın Samsunlu olması Samsun a çok ciddi anlamda spor tesislerinin kazandırılmasına vesile oluyor. Samsun 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları na ev sahipliği yapacak. Bu yönde de çalışmalarımız devam ediyoruz şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sporculara ödülleri takdim edilerek toplu fotoğraf çektirildi.Başkan YILMAZ: Spor Şehitlerimiz Kalbimizde Yaşıyor

20.01.2017 07:24

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 20 Ocak 1989 yılında deplasman maçına giderken geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybeden Samsunspor teknik direktörü Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır ve Zoran Tomiç ile otobüs şöförü Asım Özkan için kazanın 28. Yılı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Yılmaz mesajında, Samsunspor kulübünün kentin en önemli markalarından birisi olduğunu ifade ederek; Bundan tam 28 yıl önce Samsun umuzu olduğu kadar tüm ülkemizi de derinden etkileyen ve travmasını aradan geçen yıllara rağmen hala üzerimizde hissettiğimiz elim bir trafik kazası yaşadık. Sportif başarılarının zirvesinde olan, gencecik pırıl pırıl gençlerimizi, teknik direktörümüzü ve bir kulüp çalışanımızı o kara günde ebediyete uğurladık. Türk spor kamuoyu olsun, sıradan vatandaşlarımız olsun hepimiz o dönemde Samsunsporumuzu başarıdan başarıya koşturan ve Samsun halkı olarak bağrımıza bastığımız gencecik aslanlarımızı kaybetmenin acısını yaşadık.

Bu güzide kulübümüzün bir dönem Başkanlığını da yapmış birisi olarak bu trajediyi ne ben ne de vefakar Samsun Halkı unutmadık ve unutmayacağız. Spor şehitlerimizin unutulmaması için de elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız. Spor şehitlerimizi kalbimizde yaşatıyoruz. Ben bu değerli kardeşlerime bir kez daha Allah’tan Rahmet Diliyor ve böyle içimizi yakan, bizi kahreden olayların bir daha yaşanmamasını Rabbimden diliyorum. Dedi.Başkan YILMAZ: Lojistik Köy Şehir Ekonomisini Şahlandıracak

20.01.2017 07:17

Üretim ve ihracat gücü ile adından söz ettiren Samsun, hızla yapımı devam eden Lojistik Köy Merkezi projesi ile uluslararası ve bölgesel lojistik güç olma yolunda hızla ilerliyor. Bir anlamada Samsun ekonomisini şahlandıracak projelerden biri olan Lojistik Köy Merkezi ile artık üreticinin ürettiği heba olup gitmeyecek dökülen alın terinin hakkını alacak.

Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin öncülüğü, Tekkeköy Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Merkez Organize Sanayi Bölgesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının da işbirliği ve destekleriyle Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik Mahallesi nde yaklaşık 680 dönümlük arazide yapım çalışmaları devam eden Lojistik Köy Merkezi nin İdari Komite toplantısı Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi nde gerçekleştirildi.

TARLADA 1,PAZARDA 5 TL DÖNEMİNE ARTIK SON

Toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu erişimi ile kombine taşımacılık imkanlarının olduğu depolama ve ulaştırma hizmetlerinin birlikte sunulacağı lojistik köylerin Türkiye nin 2023 hedefleri kapsamında büyük önem arz ettiğini vurguladı. İşitme Engelliler Olimpiyatları öncesinde Samsun Lojistik Köy Merkezi inşaatının ve çevre düzenlemesinin bitirileceğini söyleyen Başkan Yılmaz,  Bir tesadüf müdür bilmiyorum ama Sayın Cumhurbaşkanımız bir kaç gündür bir malın üretildiği alandan çıkıp ta pazara gelinceye kadar üzerine ilave edilmiş navlun giderleri ile ilgili çarpıklığı dile getiriyor. Tarlada 1 lira olan bir malın pazarda fiyatının 20 katına çıktığı çarpıklığı ifade ederek bir anlamda lojistiğin de önemini vurgulamış oluyor. Eskiden bir malın pazar fiyatını ulaşım giderleri belirliyordu. Şimdi modern dünyada ulaşım giderlerinden çok daha farklı olan elleçleme, depolama ve bunun dışında bir çok giderler malın pazardaki fiyatını belirleyen unsurlar oldu. Eğer bu döngüyü iyi bir pratiğe döndürürsek Samsun umuzun da sahip olduğu hava, kara, deniz ve demir yolu gibi tüm ulaşım ağları ile lojistiği en iyi uygulayan şehirlerden biri oluruz. Hatta iddia ediyorum en iyisi biz oluruz  diye konuştu.

LOJİSTİK KÖY ŞEHİR EKONOMİSİNİ ŞAHLANDIRACAK

Demiryolu bağlantısının projenin en hassas noktalarından biri olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, Bu konuyu DDY yetkililerimizle sürekli görüşüyoruz. Milletvekillerimiz de bu konuda çok hassas. Samsun merkezinden Tekkeköy e kadar, eski banliyö Çarşamba demiryolu hattını lojistiğe erişim hattı olarak şimdilik kullanacağız ama daha sonra Organize Sanayi Bölgesi nden bir hattın oraya yapılması ile ilgili plan proje ve kamulaştırma süreçleri ile ilgili işler devam edecek. Bu proje Samsun umuz için yürüttüğümüz en önemli projelerden biri. Lojistik Köy şehir ekonomisini şahlandıracak. Özellikle üreticilerimiz için büyük önem taşıyor. Lojistik Köy Merkezi ile artık üreticinin ürettiği ürünü heba olup gitmeyecek benim köylüm benim üreticim döktüğü alın terinin hakkını alacak  dedi.

LOJİSTİK KÖYÜNÜZ VARSA BİR ADIM ÖNDESİNİZDİR

Başkan Yılmaz ın ardından konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin ise Dün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik, Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi nin kurulması ve 2017 yılı yatırım programına alınması yönündeki kararı imzaladı. Bu yapıldığında dışardan Samsun a gıda ürünlerinin gelmesi yerine, biz buradan başka şehirlere ve ülkelere göndereceğiz. Onun için bizim her hâlükârda lojistiğe ihtiyacımız var. Özellikle tüketim ekonomisinin her geçen gün kamçıladığı, bize daha fazla tüketimi hatırlattığı bir dünyada yaşamaya başladık. Bir taraftan da elektronik ticaretin Amerika da % 70 lere çıktığı, Türkiye de % 15 lerde olduğu bu çok bakir bir alanın önümüzdeki dönemde çok hızlı gelişeceğini dikkate alırsak, lojistiğin bundan 3 veya 4 kat daha önem arz ettiğini söylemek istiyorum. Samsun dört ulaşım aksını bünyesinde barındırıyor. Demiryolu, Denizyolu, Havayolu ve Karayolu bu avantajlı durum sadece dört şehirde bulunuyor. Bunlar Samsun, İzmir, İstanbul ve Mersin dir. Biz bu anlamda çok şanslıyız. Karadeniz de sadece dört ulaşım modunu bünyesinde barındırmaktadır. Bu proje bir Avrupa Birliği projesinin oluşumunda katkısı olan benden önceki meslektaşım Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Lojistik merkeziniz varsa siz bir adım önde oluyorsunuz. Ticaret yapıyorsanız, taşımacılıkla uğraşıyorsanız lojistik merkeziniz yoksa bu faaliyetleri sürdürüyor olmanız çok zordur  ifadelerini kullandı.
SAMULAŞ Türkiye Nüfusundan Fazla İnsanı Taşıdı

20.01.2017 07:10

Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş., vermiş olduğu hafif raylı sistem  hizmeti ile Samsun da 6 yılı aşkın sürede 101 milyon 472 bin 771 kişiyi taşıdı.

Samsun da, 10 Ekim 2010 tarihinde ilk seferini yapan hafif raylı sistem her yıl artan yolcu sayısıyla dikkati çekerken, Samsunluları güvenli ve konforlu toplu taşımacılık ile buluşturmaya devam ediyor.

SAMULAŞ, hafif raylı sistem araçları ile 2015 yılında 17 milyon 472 bin 997 kişi taşırken, 132 bin 922 sefer gerçekleştirdi, 2 milyon 180 bin 178 kilometre yol kat etti. 2016 yılı sonunda 2 katına çıkan hafif raylı sistem hat uzunluğu ile Belediyeevleri, Organize Sanayi Bölgesi ve Tekkeköy ilçesi sakinleri de güvenli ve konforlu toplu taşımacılık ile tanıştı.

Tramvay hattında, hafta içi ortalama 60 binin üzerinde vatandaşa hizmet verdiklerini açıklayan Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan,  2016 yılında yıl geneli ortalama göz önünde bulundurulduğunda günlük 49 bin 868 kişiye hizmet verildi. Yine aynı yıl yolcu sayısı yüzde 4 artarak 18 milyon 201 bin 659 kişiye ulaştı. Hafif raylı sistem araçları 2 milyon 513 bin 208 kilometre kat ederken, 130 bin 065 sefer gerçekleştirdi dedi.

Tramvayın hizmete girdiği tarihten bu yana hafif raylı sistem araçlarıyla 101 milyon 472 bin 771 vatandaşımı taşıdıklarını belirten Kadir Gürkan,  SAMULAŞ A.Ş. hafif raylı sistem araçları kent içi toplu taşımacılığa başladığı günden bu yana toplam 12 milyon 476 bin 606 kilometre yol kat etti. Eğer raylı sistem ile değil lastik tekerlekli otobüslerle bu mesafede bu miktarda yolcu taşınmak istense toplamda 4 milyon 990 bin 643 litre motorin harcamak zorunda kalıp çevreye 6 milyon 238 bin 303 gram (6,24 ton) karbonmonoksit salınacaktı. Ayrıca raylı sistem, bugüne kadar yapmış olduğu 737 bin 770 sefer ile dünyanın çevresini yaklaşık olarak 312 kez dolaşmış, dünyadan aya 17 kez gidip gelmiş, ülkemizin çevresini de bin 159 kez dolaşmıştır  diye konuştu.

RİNG, EKSPRES, TELEFERİK VE OTOPARK HİZMETLERİ

Raylı sistem hattı hizmetinin yanı sıra  ring, ekspres, teleferik ve otopark hizmetleri hakkında da bilgiler veren Kadir Gürkan,  2015 yılı sonuna kadar tüm hizmet alanlarında toplam 92 milyon 792 bin 320 kişiye hizmet verilirken, 2016 yılı sonunda hizmet verilen toplam kişi sayısı yüzde 24 artışla 114 milyon 792 320 oldu. Ring ve ekspres hizmetlerinde 2015 yılında toplam 2 milyon 527 bin 663 kişi taşınırken bu sayı 2016 yılında yüzde 9 artışla 2 milyon 760 bin 353 kişiye yükseldi. Teleferikte ise 2015 yılında hizmet verilen kişi sayısı 387 bin 316 kişiden yüzde 4 artışla 404 bin 936 kişiye yükseldi  şeklinde konuştu.

Kadir Gürkan, 2014 yılında raylı sistem istasyonlarında hizmet vermeye başlayan otomatik Samkart yükleme satış cihazları  ile ilgili olarak da, Bu cihazlarımız 2014 yılı, 2015 yılı ve 2016 yılı 10 uncu ayına kadar günlük ortalama 6 bin kişiye hizmet verirken, 2016 yılı son 3 ayında bu sayı kendini 2 ye katlayarak günde ortalama 18 bin kişiye ulaştı ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Yakakent in Denizine Kanalizasyon Akmayacak

18.01.2017 08:06

Yatırım incelemeleri yapmak üzere ilçelerde ziyaretlere başlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yakakent in o nadide denizine artık kanalizasyon akmayacak dedi.

YAKAKENT TE DENİZE KANALİZASYON AKMAYACAK

Yatırımları yerinde incelemek ve eksikliklerin giderilmesi için gereken çalışmaların yapılması için ilçelerde yatırım incelemelerine başlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yakakent te yapımı devam eden arıtma tesisi ve baskılı beton yol çalışmalarını inceledi.

Samsun un en batısında yer alan ve denizinin güzelliği ile bilinen Yakakent ilçesinin, yapılan yatırımlarla yeni bir yüze kavuştuğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Uzak yakın demeden vatandaşlarımızı konforlu bir şehirde yaşatmak için çalışmalarımız hız kesmeden sürüyor. Yakakent ilçemizde yaptığımız baskılı beton yol çalışmaları ilçeye yeni ve modern bir görünüm kazandırdı. SASKİ yol çalışmalarıyla entegre şekilde kanalizasyon çalışmalarını sürdürüyor. Böylelikle altyapı eksiklikleri de tamamlanıyor. Yine Yakakent ilçemizde Kozköy mevkiinde arıtma tesisi çalışmalarımız hızlı bir şekilde ilerliyor. Şu anda inşaat çalışmalarını tamamlandık ve mekanik çalışmalarına başlandı. Çalışmalarda yarıya gelindi. Önümüzdeki aylarda burayı faaliyete geçirerek Yakakent imizin o nadide denizine kanalizasyon akmasını engelleyeceğiz. Samsun her anlamda güzelleşerek gelişiyor. Tüm ilçelerimizde öncelikli sorunları önemli oranda giderdik. Şimdi ki amaçlarımızdan birisi, yaşam standartlarını yükselterek daha konforlu, sağlıklı, temiz ve yaşanabilir bir şehir ortamı tesis etmek. Bununla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. dedi.

Başkan Yılmaz incelemelerin ardından baskılı beton yol yapımı devam eden caddede esnafları ziyaret ederek sohbet te etti. Yılmaz a Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ve belediye yetkilileri de eşlik etti.