Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: BENİM BAYRAMIM BUGÜN

18.07.2016 05:38

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve büyük bölümü deniz dolgusu ile oluşturularak dünyadaki ilk golf sahası olma özelliği taşıyan Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Sahası nın açılışı iki bakanın katılımıyla gerçekleştirildi.

BAŞKAN YILMAZ: 

300 bin metrekarelik golf sahasın açılışı Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü sanatçılarının müzik ve dans gösterisi ile başladı. Türkiye Golf Federasyonu nun düzenlediği Federasyon Kupası ile açılışı yapılan Büyükşehir Belediyesi Golf Sahası nın ilk vuruşunu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç yaptı.

Açılış öncesi konuşan Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Dolgu alan üzerine dünyada ilk olan golf sahasının hizmete girmesinin gururunu yaşıyoruz. 18 çukur olarak hizmete gireceği zaman 6 bin 200 metre ve 72 vuruşluk saha olarak hizmet verecek olan sahamız turizme olan katkısının yanında halkımızın, iş adamlarımızın ve Trabzon da dahil olmak üzere kıyı şehirlerimizde yetiştirdiğimiz sporcularımızın hizmetinde olacaktır dedi.

BAŞKAN YILMAZ: BENİM BAYRAMIM BUGÜN

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Heyecan ve iyi niyetin ortaya konduğu bir ortamda her şey kendiliğinden geliyor. Biz bu işe 2015’te Mayıs ın sonunda başladık. 2-3 ay proje yapımıyla geçti. Bu süreçte aynı zamanda bir golf alanı nasıl yapılır öğrendik. Varsa bir yerde golf alanı yapmak isteyen biri bize müracaat etsin. Bakanımız Çağatay Kılıç ın desteği olmasa bu işin içinden çıkamazdık. Ramazan ayında bu inşaatı Ramazan Bayramı na kadar bitirelim 10 günlük tatile rahat gidelim dedik. Arefe günü binayı bitirdik, o gece yağmur yağdı bina her taraftan akıttı. Moralim bozuldu, 10 günlük bayram tatili bana tatil miydi neydi? Biliyorsunuz birinci gün helikopter kazası oldu, o da kimyamızı bozdu. Öyle geçti bayram. Sonra bugüne hazırladık eksikliklerimizi. Ben bugün yapıyorum bayramı. Bugün Ramazan Bayramı nın birinci günü gibi, bütün sevdiklerimiz burada. Sayın bakanlarımız burada. Bakü deki toplantıdan özel bizim açılışımızı onurlandırmak için geldiler. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Golf alanımız cennet bahçesine dönüştü. Çağatay Bey elini hep taşın altına koydu. Allah nice açılışlarda nice güzel hizmetlerin insanlarımıza sunulmasının güzelliğini yüreğimizde hissettiğimiz ortamlarda bir araya getirsin diye konuştu.

Samsun da açılan golf sahası ile Samsun un ve Samsunlunun kazandığını vurgulayan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Golf sanki zengin sporu gibi bir algı oluşuyor. Doğrudur, golf ile uğraşanlar zengin oluyor. Biz onun için Samsun da zenginlerin değil, zenginleşen insanların oluşturduğu ve uğraştığı bir spor alanını buraya sunmuş olacağız. Şu anda içinde bulunduğumuz alan 9 çukurlu ama önümüzdeki sene 18 çukurlu olacak ve federasyon başkanımız ayarlarlarsa uluslararası turnuvaları yapacağız. Samsun ve Samsunlu kazandı ifadelerini kullandı.

Golfun halk arasında zengin sporu olarak bilindiğini belirten Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Bunun söyleyenlerin sebebi şudur belki gördüğünüz gibi ciddi bir yatırım gerektiren bir spor. Ondan önemlisi malzemeyi ciddi manada bir masraf yaparak almanız gerektiği için bununla herhalde eşdeğer görülüyor ama onları da inşallah ülkemizde artık Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminden itibaren şu anda başbakanımızın önderliğinde yaptığımız çalışmada gediğimiz ekonomik durumda ihtiyacı olan gençlerimize bu malzemeleri sağlayarak onları uluslararası arenada Türkiyemizi temsil eden kardeşlerimiz haline getireceğiz. Ülkemizin çok farklı bölgelerinden hiç aslında golfe ilgisi olmayan ama yeteneği olduğundan dolayı buna yönelip de başarılı olan kardeşlerimiz var. Onları da inşallah yakında uluslararası müsabakalarda göreceğiz. Bu yatırımı eleştirenler de oldu. Özellikle bazı kesimler tarafından ne gerek vardı diyenler oldu. Ama biz eğer spor kültürümüzü, spor alt yapımızı ve spora karşı olan ilgiyi artırmak için ülkemizin geldiği durumda bu yatırımlara yapacaksak dünyanın ilk 20 ekonomisi arasında yerimizi aldıysak ve ilk 10 ekonomisi arasına girme noktasında hedefimiz varsa bizim her türlü spor branşında sözümüzün sesimizin duyulması gerekir. Küçük düşünmeyeceğiz büyük düşüneceğiz diye konuştu.

Bazı spor camiasında olan kişilerin olimpiyata katılım noktasındaki sayı ile ilgili çok ciddi eleştiriler ve olumsuz öngörülerin olduğunu ifade eden Bakan Kılıç, Biz şu anda olimpiyat oyunlarına tarihimizde en fazla branşta katılıyoruz. 20 branşla. Teniste beklediğimiz bir gelişme olursa bu 21 olacak. Dolayısıyla gerçekten iyi bir başarı ortaya koydu sporcularımız. Sporcu sayısına geldiğimizde ise 109 sporcumuz Rio ya katılım noktasında kota almış durumda. Yeter mi yetmez daha fazla olması lazım. Bunun için çalışıyoruz ama 2002, 2012 olimpiyatlarından sonra yaşadığımız sürecide kimse unutmasın. Sporcularımız bu anlamda büyük bir başarı göstermiştir hepsine teşekkür ediyorum. Daha fazla katılımlı günleri de göreceğiz. Ama katılımla beraber alacağımız madalya sayısını artıracağımızı göreceğiz şeklinde konuştu.

Golf sever ve golf oynayan biri olarak törene katılmasının kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu belirten Dışişler Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye nin değişik bölgelerinde golf seviler bir spor haline geldi. Bu spora karşı maalesef ön yargı var. Birincisi zengin sporu. Bu spor çok para kazandırır, turizm de çok para kazandırır. O şehre çok şey kazandırır ama oynayanlar için çok öyle para isteyen bir spor değil. Diğer bir ön yargı bu golf sahaları çevre düşmanıymış. Şimdi siz görüyorsunuz bunun çevreye ne zararı var. Efendim golfle ilgili monşer sporu diyorlar. Şimdi ben golf oynuyorum monşer oldum mu bazen kendimi test ediyorum karşılaştırma yapıyorum bazen ufak tefek zemin kayması oluyor ama halen bir Yörük çocuğu olarak sağlam durduğumuzu düşünüyoruz. İstanbul da Antalya da golf sahalarında çalışan insanlar golf hocaları Anadolu nun değişik şehirlerinden Tunceli den de var Antalya nın en yüksek dağ köyünden de var. O yüzden önyargılı olmayalım. Herkesin yapabileceği spor dedi.

Ardından Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Kılıç golf sahasında açılış vuruşu yaptı.

Golf sahasının açılışına ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekilli Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt ve Orhan Kırcalı, Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçe belediye başkanları, ilçe kaymakamları, tiyatro sanatçıları Mehmet Aslantuğ ve eşi Arzum Onan, ses sanatçısı Mustafa Keser, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, iş adamları, golf federasyonu temsilcileri, turnuvaya katılan golf sporcuları ve çok sayıda davetli katıldı.50 Kilometrelik Sahil Düzenlemesinin 17 Km si Tamam

18.07.2016 05:37

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Samsun-Kuş Cenneti arasındaki 50 kilometrelik sahil düzenlemesi çalışmalarının 17 km lik bölümünün peyderpey tamamlanarak halkın hizmetine girdiğini belirtti.

50 Kilometrelik Sahil Düzenlemesinin 17 Km si Tamam

Büyükşehir Belediyesi nin yatırım planları ve devam eden projeleri hakkında İl Koordinasyon Kurulu nda bir sunum yapan Sefer Arlı, Samsun-Kuş Cenneti Arası sahil düzenlemesi çalışmaları kapsamında 17 kilometrelik sahil yolu düzenlemesinin bittiğini, 33 kilometrelik düzenlemenin kaldığını açıkladı.

2016 YILINA 134 PROJE

2016 yılında 134 projeye imza atıldığının altını çizen Sefer Arlı, 6360 sayılı Yasa dan sonra Büyükşehir Belediyesi yeni hizmet alanı toplam 960 bin hektar alan olmuştur. Bugün itibariyle ilimize bağlı 17 ilçenin toplam mahalle sayısı bin 247 olup, toplam nüfus 1milyon 279 bin 884 kişidir. 2016 yılı 3. dönem itibariyle Samsun Büyükşehir Belediyesi yatırım programında yer alan 12 grup altında toplam 134 adet projeye imza attı. Bu projelerin 84'ü Büyükşehir e, 50 si de SASKİ ye aittir. Projelerin sektöre göre dağılımı hizmet binaları, ulaşım ve altyapı, çevre ve peyzaj, içme suyu, kanalizasyon, yağmursuyu, eğitim ve spor, kırsal kalkınma, sosyal tesis, turizm, makine ve ekipman ve plan proje şeklindedir. Projelerin bitiş tarihi 2018 yılı olup, toplam tutarı 680 milyon 614 bin 875 TL dir. Projelerin fiziki gerçekleşmesi yüzde 63 olup, nakdi gerçekleşmesi de yüzde 63 oranındadır dedi.

SAMSUN-KUŞ CENNETİ YOLUNUN 17 KİLOMETRESİ BİTTİ

Sahil düzenleme çalışmalarının son hızla devam ettiğini vurgulayan Arlı, Ulaşım ve alt yapı projelerimizden, Samsun-Kuş Cenneti arası sahil düzenlemesi çalışmaları kapsamında 17 kilometrelik sahil yolu düzenlemesi bitirildi. 33 kilometre yapılacak sahil yolu düzenlemesi var. Ülkemizin en uzun ve geniş kumsalını da içerisinde barındıran Bandırma Plajı ile 19 Mayıs Kuş Cenneti arası sahil şeridi yaklaşık olarak 50 km uzunluğunda olup, bunun Bandırma Plajı ile Kurupelit Yat Limanı arasındaki 17 km lik bölümü peyderpey tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. Kurupelit-Dereköy arasındaki 14 km lik kesimin 11 km lik kısmında sanat yapıları, toprak tesviye işleri ile beton yol kaplama işleri tamamlanmıştır. İncesu-Çakırlar arasında kıyı kenar çizgisinin ihlal edildiği 3 km lik kesimde ise bina ve tesis yıkım işleri devam etmekte olup, boşaltılan alanlarda toprak tesviye ve beton kaplama işlerine devam edilmektedir. Projenin tutarı 50 milyon TL dir diye konuştu.Demirci Ustası, Başkan YILMAZ a Tren Maketi Hediye Etti

15.07.2016 07:05

Samsun Raylı sistem inşaatında demirci ustası olarak çalışan Necmettin Harun Kasım, üç ayda yaptığı tramvay maketini Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a hediye etti.

Demirci Ustası, Başkan YILMAZ a Tren Maketi Hediye Etti

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz bu kez makamında raylı sistem inşaatında çalışan işçileri ağırladı. Ziyaret sırasında raylı sistem inşaatında demirci ustası olarak çalışan Necmettin Harun Kasım, Başkan Yılmaz a hediye tramvay maketi hediye etti.

RAYLI SİSTEM HİZMETİNE MAKETLE TEŞEKKÜR ETTİ

Trenin birebir aynısını yapan usta Harun Kasım, üç ay gibi kısa bir sürede maketi bitirdiğini belirterek, Raylı sistem inşaatında demirci ustası olarak çalışıyorum. Aynı zamanda da maket ustalığı yapıyorum. Samsun umuzun hizmet mimarı başkanımıza da şehrimize kazandırdığı raylı sistem hizmetine teşekkür için böyle bir maketi yaptım. Sağolsun başkanımız bizleri makamında kabul etti ve hediyemizi ona sunduk dedi.

USTAMIZIN ELİNE EMEĞİNE SAĞLIK

Hediye tren maketini oldukça beğenen Başkan Yılmaz da, Ustamızın eline emeğine sağlık. Samsun daki trenlerimizin aynısını maket şeklinde yaparak bana hediye etmesi beni mutlu etti ifadelerini kullandı. Birlikte hatıra fotoğrafı çekiminin ardından ziyaret son buldu.SAMSUN A STOL TİPİ HAVALİMANI VE LİMAN SAHASI

15.07.2016 07:04

Samsun un Tekkeköy İlçesi Petrol Ofisi Dolum Tesisleri nin arkasındaki denize yapılan bin dönümlük dolgu alanı çalışmalarını Ulaştırma Bakanlığı ndan gelen heyetle birlikte inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da dev bir projeyi daha hayata geçirmeyi planlıyor. Alana stol tipi bir havalimanı ve Liman geri sahası yapılması hedefleniyor.

SAMSUN A STOL TİPİ HAVALİMANI VE LİMAN SAHASI

Samsun Büyükşehir Belediye sinin Petrol Ofisi Dolum Tesisleri arkasında yaptığı dolgu alanı çalışmaları Ulaştırma Bakanlığı heyetine sunuldu.  Samsun Valisi İbrahim Şahin Başkanlığı nda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü heyetine dolgu alanına yapılacak projeyi anlatan Başkan Yılmaz, alana stol tipi bir havalimanı ve liman geri sahası yapmayı hedeflediklerini söyledi.

BAŞKAN YILMAZ: AÇIN ÖNÜMÜZÜ YAPALIM

Türkiye nin ulaşım hizmetlerinin en heyecan kazandığı yılın 2002 ile 2004 yılları arasında Ak Parti döneminde yaşandığını belirten Başkan Yılmaz, Bunun mimarı da şuan ki başbakanımız Binali Yıldırım Beydir. Biz de Samsun da hayata geçireceğimiz projemizde Ulaştırma Bakanlığımızdan destek alalım, onların bürokrasisinden faydalanalım istedik. Kısacası amacımız şu; biz Samsun sahilinde bir yerde bir rıhtım bir liman ölçeğini mütevazi tutmamızı önerirseniz mütevazı tutarız. Onun hemen doğu tarafında da bir stol pisti yapmak istiyoruz. Bunun önünde yani bu işe başlamadan önce yapılması gereken işlemlerle ilgili konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bizim sizin yapacağınız akıl hocalığına ihtiyacımız var. Gücümüz var bu işleri yapmaya yönelik ancak çok iyi bilindiği gibi buranın bürokratik bir imza boyutunu halletmek gerekiyor. Açın önümüzü yapalım bunları siz de mutlu olun biz de mutlu olalım diye konuştu.

Heyete 2017 nin sonunda pisti bitirme taahhüttü de veren Başkan Yılmaz, Ekibimiz var makinamız var. Tüm her şeyimiz hazır dedi. Daha sonra Başkan Yılmaz ve ulaştırma bakanlığı heyeti dolgu sahasına geçerek alanı yerinde incelediler.BAŞKAN YILMAZ: MİLİÇ, TURİZMİN YENİ MERKEZİ OLACAK

15.07.2016 07:04

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından bataklıktan cennete çevrilen Terme Miliç sahili şimdi doğal güzelliği, berrak denizi ve içerisindeki ahşap yapılarıyla ziyaretçilerine görsel ziyafet sunuyor.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun un Terme ilçesi Miliç sahili, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatı doğrultusunda yapılan proje ile yeniden hayat buldu. Turizmde büyük iddia taşıyan ve Ege sahillerini aratmayan Miliç sahili önümüzdeki günlerde resmi açılışı yapılarak vatandaşların hizmetine sunulacak. İçerisinde eksiklikleri olmasına rağmen şu an bile binlerce vatandaş tarafından ziyaret edilen Miliç Sahili ve Tesisleri özellikle yabancı turistlerinde büyük ilgisini çekiyor.

MİLİÇ TÜRKİYE NİN YENİ TURİZM BELDESİ OLACAK

Miliç in turizmde oldukça iddialı bir yere sahip olacağını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Turizm bölgesi olan Ege sahillerimizde ne varsa Samsun umuzda da olacak. Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirdiğimiz turizm yatırımlarımız ile Miliç, Türkiye nin yeni turizm beldesi ve merkezi olacak dedi.

SANKİ CENNETTEN BİR KÖŞE

Miliç i ziyaret edenlerin ilk yorumu ise Yeryüzündeki Cennet tabiri oluyor. Ahşap yapıları, doğa ve deniz üçlemesinin iç içe olduğu Miliç, özellikle berrak deniziyle ilgi görüyor. İçinde kafeteryalar, duş alanları, tuvaletler, büfeler, mescit, bisiklet, gezi ve taşıt yolları ve ahşap Terme Evi ile tam bir sosyal tesis haline gelen Miliç aileleriyle birlikte tatil yapmak isteyenlerin vazgeçilmez adresi olacak.

BERRAK BİR DENİZ VE YEMYEŞİL BİR DOĞA

Tesisin içerisine yerleştirilen nazar boncuğu şeklindeki Terme Miliç yazısı fotoğraf tutkunlarından da büyük ilgi görüyor. Ailesiyle birlikte Miliç e gelen Ahmet Yavuz isimli tatilci, tesise sabah erken saatte geldiklerini ve kuş sesleriyle cıvıl cıvıl bir ortamın kendilerini karşıladığını belirtti. Yavuz, denizi, doğası ve tesisin içindeki dokusuyla Miliç in sanki cennetten bir köşe olduğunu belirterek, İyi ki buraya gelmişiz. Huzurlu bir gün için oldukça ideal bir yer diye konuştu.