Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Samulaş: Raylı Sistem Hattında Hizmet Sürüyor

01.02.2017 10:04

Samsun da Samulaş A.Ş., raylı sistem hattında sabah saatlerinde meydana gelen teknik arıza ile ilgili detaylı açıklamada bulundu. Samulaş, Raylı sistem hattında hizmet sürüyor dedi.

Dün sabah itibariyle devam eden son yılların en ağır kışının yaşanmasına yol açan kar, Samsun kent merkezinde kar kalınlığının yaklaşık 30 santimetreyi bulmasına neden oldu. Olumsuz hava şartları karayolu trafiğinde aksamalara yol açarken, hafif raylı sistem hattının Üniversite-Tekkeköy arasında güvenli ve kesintisiz olarak hizmet verdiği açıklandı.

SAAT 08.40 DA MEYDANA GELEN ARIZA

Konuyla ilgili olarak, raylı sistem hattı işletmecisi Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. tarafından kamuoyuna bir açıklamada bulunuldu. Açıklamada, Raylı sistem hattı bu sabah saat 08.40 ta Türkiş İstasyon bölgesindeki tramvayda meydana gelen teknik aksaklık nedeniyle sekteye uğradı. Samulaş A.Ş. teknik ekibinin adeta seferber olduğu aksaklıkta hat önce tek taraflı işletime açılarak tramvayların Üniversite-Tekkeköy arasında hizmet vermesi sağlandı denildi.

Raylı sistemi kullanan vatandaşların mağdur olmaması için bir dizi önlem aldıklarını duyuran Samulaş yetkilileri, Bunun için yapılan tek hat işletimi sürerken Samulaş A.Ş. teknik ekibinin 2 saati bulan çalışması ile meydana gelen aksaklık giderilerek saat 11.00 de tramvay, yeniden Üniversite-Tekkeköy arasında hizmet vermeye başladı açıklamasında bulundu. Ayrıca işletmenin sona erdiği 23.45 ten sonra hatta buzlanma ve donmanın önüne geçebilmek için işletmenin başlangıcı olan 06.15 e kadar yolcusuz tramvayların çalıştırılarak önlem alındığı belirtildi.

RİNG SEFERLERİNDEKİ AKSAMA

Hizmet veren ring ve ekspres hatlarında yoğun kar yağışı ve buzlanma sebebiyle aksamalar yaşandığına dikkat çekilen açıklamada ayrıca ringlerdeki son durum detaylı şekilde verildi. Samulaş A.Ş. Operasyon Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre 31 Ocak 2017 Salı saat 13.00 itibariyle ringlerdeki son durum ise şöyle: R4 Baruthane ve Kalkanca ringi ortak sefer yapmaktadır. R5 Alaçam Caddesi Hizmet verememektedir. R6-Balaç-Beypınar, Çevre yolundan geri dönüş yapmaktadır. R7- Kamalı Toplu konutlarında ring hizmeti mevcut, Kamalı Mahallesine hizmet verememektedir. R8-Alanlı Ring aracı hizmet vermemektedir. R9-Demirkent Ring aracı hizmet vermemektedir. R10 Pelitköy Ring aracı hizmet vermemektedir. R11-Görevli Acile kadar hizmet vermektedir. R12 -Taflan Ringi sorunsuz hizmet vermektedir. R13 -Korupark Ringi AFAD dan dönüş yapmaktadır. R21-Tekkeköy Ringi sorunsuz hizmet vermektedir. R25 - Hasköy Ring aracı hizmet vermemektedir. E1 Ekspres hattı sorunsuz hizmet vermektedir.Büyükşehir den Hayat Kurtarma Mücadelesi

31.01.2017 06:53

Samsun da rahatsızlanan hastalara yardım için giden ambulanslar yoğun kar yağışı nedeniyle yolda kalınca, Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri yolları açarak hastaların zamanında hastaneye ulaştırılmasını sağladı.


BÜYÜKŞEHİR ADETA ZAMANLA YARIŞTI

Tüm yurtta olduğu gibi Samsun u etkisi altına alan yoğun kar yağışı ile mücadelede Samsun Büyükşehir Belediyesi yoğun bir çalışma sergiliyor. Özellikle yağışların hayatı olumsuz etkilediği kırsal bölgelerde 300 iş makinesi ve 400 kişiden oluşan karla mücadele ekibi çalışmalarını 7/24 sürdürüyor. Kar timleri 24 saat zorlu hava koşullarında görev yaparak vatandaşın imdadına yetişiyor.

O mücadelelerden ikisi de Alaçam ve Terme ilçelerinde yaşandı. Her iki ilçemizin kırsal mahallelerinde rahatsızlanan hastalara ulaşmak için yola çıkan sağlık ekipleri, yoğun kar nedeniyle kapanan yollarda ilerleyemedi. Sağlık ekipleri, yolun kapanmasının ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekiplerinden yardım istedi. Hızla olay yerine hareket eden karla mücadele araçları yolları açarak, 112 Acil Ambulanslarına en kısa zamanda ulaştı. Tekrar yola koyulan ambulanslar, kısa sürede hastalara ulaşarak ilk müdaheleleri yaptılar. Köylerinden alınan hastalar yine Büyükşehir ekiplerinin eşliğinde hastaneye zamanında ulaştırıldılar.

DEV KAR EKİBİ 7/24 GÖREV BAŞINDA

Etkili bir şekilde karla mücadelenin sürdüğünü belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Özellikle hastalarımızın hastanelere zamanında ulaştırılması konusunda çok hassas davranıyoruz. SASKİ ile birlikte 300 e yakın makine parkımız ve 400 kişilik ekibimiz, 17 ilçemizin bütün ana gurup yollarında çetin kış şartlarıyla mücadele ediyor. Şu ana kadar yetişemediğimiz, başarılı olamadığımız bir karla mücadele çalışmasına, olumsuzluğa tanık olmadık. Ekiplerimiz 7/24 görevlerinin başında. Böyle hassas zamanlarda bir kez daha hatırlatmak istiyorum, vatandaşlarımız lütfen asılsız ihbarlarda bulunup ekiplerimizi oyalamasın. Önceliğimiz hastalar ve acil durumda olanlar. Yollarını açtırmak için asılsız ihbarlarda bulunanlar belki de bir vatandaşımızın hayatıyla oynadığını unutmasın. Bu konuda herkesten duyarlı olmasını rica ediyorum. dedi.Başkan YILMAZ dan Çarşamba ya Yatırım Müjdeleri

27.01.2017 11:13

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valiliği tarafından Çarşamba da düzenlenen muhtarlarla buluşma programında ilçe için planlanan büyük yatırımların müjdesini verdi.

55 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI

Çarşamba Ticaret Borsası salonunda yapılan toplantıda muhtarlara seslenen Başkan Yılmaz, hizmet yarışına mazeret ortaya koymaksızın devam ettiklerini belirterek, 2014 seçimlerinden sonra sorumluluk alanlarımız büyümesiyle birlikte Çarşamba mızın kırsalında da faaliyetlere başladık. Şu ana kadar Çarşamba mız için toplamda 55 milyon TL ye yakın bir harcama yapmışız. Bunun 17 milyon TL lik kısmı SASKİ çalışmalarına harcandı. Özel idareler, elindeki bütçe dahilinde çalışma yapıyordu. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız çalışmaları gerek borçlanarak, gerekse bir takım kaynakları zorlayarak yaptığımızı bilmenizi isterim. Özel idareler niye kapandı kardeşim diyen olursa cevabı tamda şu olur. Daha fazla hizmet etmeye çözüm bulmak için kapandı diyebiliriz. Dedi.

60 MİLYON TL LİK ARITMA TESİSİ YAPILACAK

Çarşamba ilçesinin Büyükşehir Belediyesine bağlanmasından önce bir atık su arıtma tesisi girişimlerinin olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, Çarşamba nın atıklarının Yeşilırmak nehrimize akmasını engellemek için böyle bir çalışmaya giriştik. IPARD hibesi ile yapacağız. Projelerimiz her şeyiyle hazır, görüşmelerde son noktaya geldik. Allah nasip ederse bu yıl içinde ihalesi yapılacak ve Yeşilırmak a artık atık su akmayacak. Geçtiğimiz hafta Amasya da Yeşilırmak havzası ile ilgili bir toplantı yaptık. Bu toplantıda Yeşilırmak nehrinin kirletilmemesiyle ilgili bir hassasiyet olduğu için projemiz beğenildi. Kendileri de il sınırları içinde uygulamaya çalışacaklar. Bu projenin hayata geçmesiyle birlikte 60 milyon TL lik bir yatırım kazanacak ilçemiz. Diye konuştu.

2018 de yolların %70’i bitiyor

Çarşamba da Büyükşehir Belediyesine ait 350 kilometreye yakın grup yolu olduğunu anımsatan Başkan Yılmaz, Biz bunun üçte birini yaptık. İki senenin içinde bu kadarını yaptıysak, 2018 yılının sonuna doğru yüzde 70 lik bir gerçekleşme sağlayacağız. Üstelik yaptığımız yollar öyle baştan sağma asfalt dökümü, yama işleri falan değil. Uzun ömürlü olsun diye beton yollar yapıyoruz. Şimdi asfalt döküp bir yıl sonra yama yapmamak için kaliteli yollar yapıyoruz. Sağlam bir iş yapmak istiyoruz. Bu çabayla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çarşamba da en kuzeyinden, en güneyine kadar 65 kilometre. Çarşamba mız kuzey-güney istikametinde Samsun un en büyük ilçelerinden birisi. Çarşamba Kuzey-Güney istikametinde derinliği olan bir ilçemiz. Dolayısı ile biz burada önce üst kotlarda bulunan yerleşim yerlerimizdeki beton yol yapma işini daha öncelikli olarak yapalım dedik. Ovaya daha sonra inelim dedik. Ovada’da kısmen çok kötü olan yerleri yapmaya çalıştık. Önümüzdeki sene içerisinde ana grup yollarını doğu batı ve kuzey güney istikametinde belirleyip büyük bölümünü halledeceğiz. Şeklinde konuştu.

YEŞİLIRMAK KIYILARI BİRBİRİ İLE KAVUŞUYOR

Çarşamba Ovası nın  hizmete ihtiyacı olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde tamamladı;  Bafra Ovası tarımsal planlama olarak daha düzenli planlanmış ve daha bakımlı bir ova. Bafra Ovasında arazi ve sınır düzenlemeleri daha düzgün yapılmış ve zirai alanların işgali orada yok. Bu arada nehir düzeni de çok önemli. Hem nehrin tahkimatları ve düzeni, hem de nehir üzerine yapılacak olan köprülerle ovayı interaktif olarak birbirine bağlama konusunda çok iyi çalışmalar yapacağız. Şimdi Hürriyet le Kumtepe arasında 350 metrenin üzerinde bir köprü yapacağız. İhalesini yaptık ve inşallah bu sene bitireceğiz. Bu olursa bütün Hürriyet, Kumtepe ve civardaki köyler karşıdan karşıya geçme imkanı yaratıldığında ta Darboğaz a kadar gidip karşıdan karşıya geçmek zorunda kalmayacaklar. İktisaden mal ve ticaretlerini birbirlerine daha rahat aktarabilecekler.Tarım Bakanlığımız ile de karşılıklı yapacağımız görüşmeler ve işbirliği ile ovamızdaki kırsal kalkınmanın gelişimi için de bir faaliyet içerisinde olacağız. Bu verimli ovayı iyi kullandığımız takdirde ve Büyükşehir Belediyesi nin olanaklarını da gerek sulama ve gerekse kırsal kalkınmayı geliştirecek şekilde iyi kanalize edersek Çarşamba Ovası nın bu biraz geri kalmışlığını telafi edebiliriz diye düşünüyorum.

Toplantıya Vali İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın yanısıra Çarşamba Kaymakamı Mustafa Güney, Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, meclis üyeleri ve Çarşamba ilçesi muhtarları katıldı.Başkan YILMAZ: Kafamıza Koyduk İşe Koyulduk

24.01.2017 07:36

Hafif raylı sistemin üniversiteye çıkarılması için çalışmalara hız veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, üniversite hattının güzergahını inceledi.
KAFAMIZA KOYDUK İŞE KOYULDUKÜniversite öğrencilerine büyük müjde veren ve geçtiğimiz aylarda hafif raylı sistemin OMÜ ye çıkacağını açıklayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ile imzaladığı protokolün ardından ekibiyle birlikte anında işe koyuldu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ile raylı sistem üniversite hattı güzergahını inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Raylı sistem Allah ın izniyle üniversiteye çıkacak. Kafamıza koyduk ve işe koyulduk dedi.

Proje kapsamında KYK yurduna kadar durakların olacağını belirten Başkan Yılmaz, Öğrencilerimizin çağrılarına kulak verdik ve projemize başladık. Hafif raylı sistem artık Üniversitede, kampüs içinde bütün birimlere ulaşabilecek güzergaha sahip olacak. Allah ın izniyle en kısa sürede bitirip hizmete açacağız diye konuştu.Süt Üreticilerinden Başkan YILMAZ a Teşekkür

24.01.2017 07:30

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin ilçelerde kurduğu süt toplama merkezleri, süt üreticilerini mutlu etti. Süt yatırımlarının bölge hayvancılığına ve kendilerine büyük fayda sağlayacağını ifade eden üreticiler, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibine teşekkür etti.

İlçelerde tarım ve hayvancılığı geliştirmek, yerel ekonomiye katkı vermek ve üreticilerin kazancını artırmak amacıyla kırsal kalkınma yatırımlarına önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, sütlerin hijyenik bir sistemle toplanıp pazarlanması için yatırımlarını sürdürüyor. Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı nın (DOKAP) finansörlüğü ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı nın koordinasyonu ile sürdürülen Hijyen Sütün Alt Yapı Tesisi Projesi kapsamında bir çok ilçede süt toplama merkezi kuruldu.

Proje kapsamında ilçelerinde süt toplama merkezlerinin yanı sıra mobil araç üstü süt toplama üniteleri, süt soğutma tankları ve jeneratörler alındı. Süt üreten 13 tane birliğin bulunduğu ilçelerde, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çiğ hijyen sütün depolanması için 2 yılda toplamda 5 adet süt toplama merkezi açtı. Ayrıca 65 tane tank kurup, 16 tane de jeneratör bağladı. Yatırımların önemli bir kısmı tamamlanırken, süt üreticileri süt toplamaya hazırlanıyor.

Özellikle hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ilçelerde kurulan entegre hijyen süt toplama ve soğutma merkezleri, hem süt üretici birliklerini hem de geçimini hayvancılıkla sağlayan süt üreticilerini mutlu etti.  Destek ve yatırımlarından dolayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür eden Bafra Süt Üreticileri Birliği Başkanı Halil Güngör, Bafra ilçesi süt üreticileri birliği olarak, ilçe genelinde süt sektöründe ki piyasa da denge unsuru olmak amacıyla geçen yıl Samsun Büyükşehir Belediyesi ve birliğimiz öncülüğünde yapılan proje neticesinde, DOKAP tarafından desteklenen süt toplama merkezi hayata geçirilmiştir. Amacımız birlik üyesi olan üreticilerimizin üretmiş oldukları çiğ sütün soğutulmuş olarak piyasada satışını sağlamaktır. Bu amaçla ilçemizde, Tütüncüler ve Elifli mahallelerinde 2 adet süt toplama sabit konteynır kurulmuştur. Bu konteynırlara, 3 er tonluk iki adet süt soğutmalı tank konulmuştur. 12 kw iki adet jeneratör ve 1,5 tonluk iki adet taşıyıcı tank birliğimiz tarafından teslim alınmıştır. 2017 yılı başlarında, tamamen bitmiş üreticilerimizin hizmetine sunulmuş olacaktır. bilgisini verdi.

İki ay içinde köyünde süt toplamaya başlanacağını ifade eden Elifli Köyü Muhtarı Mehmet Gür, Süt toplama merkezleri, çiftçilerimize büyük gelir getirecek. Vatandaşlarımız süt toplama merkezlerinin kurumsal olduğunu biliyor. Sütlerini de severek veriyor. Sütü de iyi fiyata alacağız. Sütçüler parasını alamıyor, bir sürü sıkıntı çekiyordu. Bu proje ilk olacak. Vatandaşlar için de güzel bir hizmet olmuş olacak.  Şuan Bafra da bin 400 çiftçi var. Süt toplama başlayınca bu sayı artacak. Şimdiden sütlerini merkeze getirmek isteyenlerden büyük talep alıyoruz. İnşallah iyi bir gelişme olacak. İki ay içinde süt toplama başlayacağız. Taşıyıcı tanklarımız geldi. Seyyar araçlarımızı alacağız. DOKAP A, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz a ve ekibine teşekkür ediyorum. ifadelerini kullandı.

Projenin en önemli özelliği ise sütün ilk üretim basamağından itibaren hijyenik ortamda muhafaza edilmesiyle hem süt hem de tüketici sağlığının korunmuş olması. Projelerin tamamlanmasıyla alt yapı ve süt toplamada hijyen açısından sorun kalmayacak.