Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ DAN SAMULAŞ PERSONELİNE TEŞEKKÜR

06.02.2017 06:41

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bir iş yaparken kendinizi üzmüyorsanız o işten hayır gelmez dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da yaşanan yoğun kar yağışı süresince raylı sistemin çalışması için gecesini gündüzüne katan SAMULAŞ personeline teşekkür etti.

BAŞKAN YILMAZ DAN SAMULAŞ PERSONELİNE TEŞEKKÜR

Hafta başından itibaren Samsun da etkisini gösteren yoğun kar yağışının şehirde olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için gecesini gündüzüne katarak çalışan SAMULAŞ Genel Müdürlüğü ne bağlı teknik ekip başkan Yılmaz ı ziyaret etti. Başkan Yılmaz yolcu taşıma kapasitesi en yüksek toplu taşıma aracı olan raylı sistemin sürekli olarak aktif çalışması için büyük emek gösteren personele teşekkür ederek, Raylı sistemimiz günde 50 binin üzerinde yolcu taşıyor. Sistemin aktif kalması için gecesini gündüzüne katarak büyük çaba harcayan sizlere çok teşekkür ediyorum. 50 yıldan fazla bir zamandır Samsun da böyle yağış ve soğuk olmadı. Şehrimiz yağıştan dolayı olumsuz anlamda etkilendi. Biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak tüm olumsuzlukları minimize etmek için elimizden geleni yaptık. Kar yağışı sonrasında ortaya çıkabilecek olası buzlanmalara karşı da önlemlerimizi aldık. dedi.

BİR İŞ YAPARKEN KENDİNİZİ ÜZMÜYORSANIZ O İŞTEN HAYIR GELMEZ

Bir işin hayırlı olması için üzülmek gerektiğini vurgulayan başkan Yılmaz, Bir iş yaparken kendinizi üzmüyorsanız, iş için kafanızı yormuyorsanız inanın o işten hayır gelmez. Bir işe üzüldüğünüz zaman alternatifler arayarak çözüm üretme olasılığınız daha da artıyor. Yorulmadan, üzülmeden güzel bir iş ortaya çıkmıyor maalesef. Ruhunuzu ortaya koymanız gerekiyor. Biliyorum ki sizler çalıştığınız kurumun adını lekelememek, çalışmalarınızın olumlu anılmasını sağlamak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Büyük sorumluluklarımız var. Büyük görevlerimiz var. Bu görevleri yerine getirmek için maalesef bazı şeylerden mahrum kalıyoruz, en çokta üzülüyoruz. Ama olsun bu şehrin kalkınması için üzülmekten gocunmayız. Gençlerimize güzel bir gelecek bırakma umudu bizleri ayakta tutuyor açıklamalarında bulundu.Başkan YILMAZ: Daimi Liste İçin Elimizden Geleni Yapacağız

03.02.2017 07:25

2 Şubat Dünya Sulak Alanları Günü  kapsamında Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği tarafından UNESCO Sürecinde Kızılırmak Deltası konulu toplantı düzenlendi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde düzenlenen programa Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, UNESCO Mili Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Mehmet Öcal Oğuz, Kmisyon Başkan Vekili Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, ilçe belediye başkanları, Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Sıddık Kılınçer, UNESCO Mili Komisyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Sıddık Kılınçer in konuşmasının ardından kürsüye çıkan UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Mehmet Öcal Oğuz, UNESCO 1946 yılında kuruluş sürecini tamamladı. Türkiye de 10 uncu devlet olarak UNESCO ya taraf oldu. 2. Dünya Savaşı devam ederken Birleşmiş Milletler içerisinde böyle bir kurumun kurulması için uluslararası toplum harekete geçti. Burada çok temel bir fikir vardı, savaşı önlemenin en iyi yolu eğitimdir, kültürler arası diyalogdur, insanların refah seviyesini yükseltmektir, ön yargıları ortadan kaldırmaktır. UNESCO nun bugüne kadar yaptığı bütün işlerin arkasında insanlık barışı sürdürebilirlik hale getirir mi, barış iklimini korur mu ve bunu yapabilmek için de refah toplumları oluşturur mu? düşüncesini merkeze almıştır. İçinde bulunduğumuz dünyada savaşları önleyemiyorsak da bu ideali sürdüren insanların varlığını sürdürebilmek ümidimizi korumamız için yeterlidir. Biz iki çeşit miras üzerine duruyoruz. Doğa ve kültürel miras üzerinde. Mirasyedi olmamak için bu mirası korumamız ve bizden sonrakilerine de aktarmamız hem insanlık hem ebeveynlik hem de yaşanabilirlik meselesi olarak almamız gerekiyor. Dolayısıyla doğal ve kültürel mirası bizden önce var olduğunu görerek bizden sonrakilerine emanet edecek şekilde korumak kültürümüzün gelişmesi gerekiyor dedi.

İnsanlığa iyi bir miras bırakmak istediklerini ifade eden Oğuz, Gönlümüz arzu ediyor ve istiyor ki, Kızılırmak Deltası özelinde Samsun, Büyükşehir Belediye Başkanı, Vali özelinde ve ekiplerinin üstlenmiş olduğu bu misyonu gönüllülük katılım ve destek içerisinde şaha kaldırsınlar. Buranın doğal ve kültürel çeşitlilik içerisinde korunup bizden sonraki kuşaklara emanet edilmesini sağlayacak enerjinin, perspektifi, yöntemi birlikte bulup birlikte çalışsınlar. Biz UNESCO Milli Komisyonu olarak kendilerine destek olalım. Diğer kurumlarımız, paydaşlarımız ve ortaklarımız ile bir uzlaşma ve birlikte çalışma kültürü içerisinde insanlığa iyi bir miras bırakacağız diye konuştu.

DAİMİ LİSTE İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Kızılırmak Deltasındaki kaçak binaları UNESCO nun talebi üzerine değil, görevleri gereği yıktıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 17 senedir başkanım ve son 6-7 senedir Kızılırmak Deltası ile yakından ilgileniyorum. Zamanında Kızılırmak Deltasında yaklaşık 300 e yakın yazlıklar yapılmış. Belde belediyeleri de bu kaçak yapılaşmaya karşı mücadele başlatmış ama güçleri de yetmedi. En azından kaçak tutanaklarını tutmuşlar, cezalarını kesmişler ama onları kaldırmaya yönelik bir aksiyonu başlatamamışlar. Bizim görev alanımızın içerisine girmiş, kaçak yapı tutanağı tutulmuş binaları yıkmasak bile savcı bize bu kaçak yapıları niye yıkmadın diye bizi suçlu görür konusuyla ilgili biz hassasiyeti yüreğimizde hissettik. UNESCO nun geçici listesine gireceğimiz zaman kaçak bina sahiplerine tebligatta bulunduk ve yıkacağımızı bildirdik. İtiraz ettiler, yargıya gittiler ve yargı da bizi haklı görünce bizde yıkım işine başladık. Bu arada UNESCO bizden talep etti diye biz binaları yıkmadık. Bizim görevimiz olduğu için binaları yıktık. Kaçak yapı tutanağı tutulmuş ruhsatsız binaları yıkmadığımız takdirde yargı bize gel buraya diyebilir. Çok iyi bir yoldayız. Bundan sonra Samsunumuz bu 56 bin hektarlık alanı önümüzdeki süre içerisinde UNESCO nun daimi listesine girmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Samsun umuz belki de Türkiye nin en prestijli ama imgesi ve algısı yüksek bir deltayı dünya kamuoyu ile paylaşmış olacak. Samsun çok ciddi bir turizm prestijine kavuşacak diye konuştu.

DELTAYI VATANDAŞLARIMIZ DA GÖZÜ GİBİ KORUMALI

Kızılırmak Deltası nı sadece kamu kurumlarının değil, vatandaşların da gözü gibi koruması gerektiğinin altını çizen Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kızılırmak deltasında biz bir yıl içerisinde çok ciddi mesafeler aldık. Orayı kendi malı mülkü zanneden bir takım insanlar, babasının malıymış gibi arsayı, arazileri bölüp satmaya başlamışlar. Buraya da bazıları bilerek, bazıları da bilmeyerek konut yapmışlar. Oraya yapılan bazı konutlar, dubleks, tripleks hatta şato tarzı binalar. Bunları belediye yıkmaya başladı. Buda ses getirdi, adeta kasıtlı olarak insanların evinden, mülkünden, yerinden ediliyor gibi hava estirildi. Oralarda arsa satan spekülatörler kamuoyu oluşturmaya çalıştılar. Bu yıkımlar yavaş yavaş sizlerin köylerinize de gelecek diye. Aslında tam tersine o olumsuz yapıyı ortadan kaldırıp, köylülerin yaşam tarzını öne çıkarmak gibi bir derdimiz vardı. Kızılırmak Deltası nda farklı tarihlerde yaklaşık 350 civarında kuş türü görülüyor. Orada kuş parkı yapmamız gerekiyor. Kızılırmak Deltası, UNESCO nun daimi listesine girmek için çok yoğun bir mücadele yürütüyor. Burayı muhafaza etmek konusunda sadece ben, belediye, jandarma, emniyet ya da kamu ile değil tüm vatandaşlar burayı gözü gibi koruyacak. Buranın tanıtılması gerekiyor. Yörükler in tekrar deveyi kullanması da gündeme gelebilir. Böyle bir güzelliğin Samsun da olmasının keyfini süreceğiz. Bir o kadar da sorumluluğumuz var. Biz olabildiğince kendimiz gayret göstermemiz gerekiyor. Şubat 2018 yılına kadar dosyayı hazır etmemiz gerekiyor ve umarım burayı daimi listeye alırız şeklinde konuştu.

Açılış konuşmaları ve sunumun ardından, Deltada Sanat Festivali 2017 Kısa Film yarışması birincisi olan Yaban adlı filmim yönetmeni Volkan Budak a Vali Şahin ve Başkan Yılmaz tarafından kristal turna ödülü verildi. Daha donra Vali Şahin ve Başkan Yılmaz fotoğraf sergisinin açılışını yaparak verilen kokteyle katıldılar.
Başkan YILMAZ: Arkalarında Bıraktıkları Her Yüz Bize Emanet

01.02.2017 10:19

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz fırsat buldukları her an şehit ailelerini ziyaret ederek onlara moral vermeye ve destek olmaya devam ediyor.

Bafra ilçesindeki muhtarlar toplantısının ardından şehit ailelerinin evlerini ziyaret eden Vali Şahin ve Başkan Yılmaz ın ilk durağı geçtiğimiz mayıs ayında şehit olan uzman çavuş Bekir Anıl Erdal ın ailesi oldu. Aileye bir kez daha sabırlar dileyen ve acılarını paylaşan Şahin ve Başkan Yılmaz, ardından 27 Ağustos 2015 yılında polis aracının devrilmesi sonucu şehit olan polis memuru Oktay Uçar ın evine giderek Uçar ailesine moral oldular.

MADDİ MANEVİ HER ZAMAN YANINIZDAYIZ

Şehit polisin küçük kızı Cemre Ada ile yakından ilgilenen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şehitlerimizin arkalarında bıraktıkları her yüz, bize emanettir. Şehitlik herkese nasip olmaz. Onlar Peygamber efendimize komşu oldu inşallah, Allah size geride kalanlara sabırlar versin. Maddi manevi her zaman yanınızda olacağız diye konuştu.Mustafa Yurt: En Büyük Sorun Tedbirsiz ve Sorumsuz Sürücüler

01.02.2017 10:10

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, karla mücadele için gerekli ve yeterli donanıma sahip olduklarını ve 24 saat esasına göre mücadelenin devam ettirildiğini söyledi.

Samsun merkez ve ilçelerini etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle başta ulaşım olmak üzere zaman zaman sıkıntıların oluştuğunu ve yaşanan olumsuzlukları gidermek için her türlü tedbirin alındığını belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Belediyemiz Fen İşleri, SASKİ, İlçe Belediyeleri ve müteahhitlere ait makinelerle oluşturulan karla mücadele ekiplerimizle 24 saat esasına göre her türlü mücadele ve müdahaleyi yapabilecek imkana sahibiz. 17 ilçemizin tamamında gerekli malzemeleri barındıran refüj mahalleleri oluşturduk. Her bölgede de karla mücadele araçları konuşlandırdık. Yaklaşık 5000 Km. lik bir yol ağında yaklaşık 150  adet iş makinesi ve 300 personelle karla mücadele çalışması yürütüyoruz. Dedi.

SAHİL KESİMİ DAHA YOĞUN KAR ALDI

Sibirya üzerinden gelen yağışlı hava dalgası nedeniyle sahil kesiminin yoğun kar yağışı aldığını anımsatan Yurt; Çalışmalarımızı özellikle Samsun Merkez ilçeleri, 19 Mayıs, Yakakent, Bafra, Terme, Çarşamba gibi kıyı bölgelerde yoğunlaştırdık. Önceliğimiz her zaman olduğu gibi acil vakalar. Hastaları, cenazeleri olan vatandaşlarımıza öncelikle ulaşmaya çalışıyoruz. Arıza ekiplerinin su, haberleşme ve elektrik arızalarına ulaşımları için çabalıyoruz. Diye konuştu.

ASIL MÜDAHELE KAR YAĞIŞI SONRASI OLUYOR

Yoğun kar yağışı sırasında açılan yolların çok kısa süre içerisinde yeniden kapanabildiğini dile getiren Yurt, Bu nedenle kar yoğun olarak yağarken o yolu açmanın bir faydası olmuyor. Ekiplerimiz kar yağışının azalması ya da durmasının ardından hızla sorumluluk alanlarına müdahale ederek buzlanma ile ilgili çalışmalar yapıyor ve yolları açık tutuyor. Buzlanma olan yerlere solüsyonlarla ve tuzlu agrega karışımları uygulayarak yol güvenliğini sağlıyorlar. Özellikle, hastane, okul, yurt, mezarlıklar, vatandaşların yoğun olarak kullandığı devlet kurumları gibi yerlerin yollarının açık tutulmasına da öncelik veriyoruz. Şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK SORUN TEDBİRSİZ VE SORUMSUZ SÜRÜCÜLER

Defalarca uyarmalarına ve dikkat çekmelerine rağmen trafiğe çıkan tedbirsiz ve sorumsuz sürücüler nedeniyle karla mücadele çalışmalarının da aksadığına değinen Yurt, sözlerini şu şekilde tamamladı, Kabak lastikler ve gerekli olan zincir v.b. ekipmanları olmadan yola çıkan sürücüler bir anda koskoca bir ana arteri ya da önemli bir geçiş noktasını kilitliyor. Arkasında onlarca aracın da yığılmasına neden oluyor. Yolu açmak için gelen mücadele ekiplerimiz o trafiği aşıp müdahalede bulunamıyor. Bir kez daha rica ediyoruz; eğer araçlarınız yeterli güvenlik önlemlerine haiz değilse lütfen trafiğe çıkmayın. Unutmayın sadece siz değil sizin yüzünüzden birçok vatandaşımız mağduriyet yaşayabiliyor.Unesco Sürecinde Kızılırmak Deltası

01.02.2017 10:08

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü kapsamında Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ) SAMKUŞ tarafından UNESCO sürecinde Kızılırmak Deltası programı düzenleniyor. Programda Kızılırmak Deltası nın Unesco adaylık süreci de konuşulacak. SAMKUŞ, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü kapsamında düzenlenen UNESCO sürecinde Kızılırmak Deltası Programı için çalışmalarını tamamladı. 2 Şubat Perşembe günü saat 09:30 da Atakum Sanat Merkezi nde düzenlenecek programa UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Öcal Oğuz da katılıyor.

Fotoğraf sergisi açılışı ile başlayacak olan programda kısa film yarışmasının sonuçları açıklanacak ve ödül töreni gerçekleştirilecek. Doğru bir sulak alan hidrolojisi yönetiminde neler olmalıdır, Kızılırmak Deltası nın adaylık süreci, UNESCO kriterleri, doğanın korunması gibi konuların konuşulacağı programda Kızılırmak Deltası nın önemi bir kez daha katılımcılarla paylaşılacak.