Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Panorama 1919 Müzesi Bitti, Açılışı Bekleniyor

13.01.2017 07:44

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, eski Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu nun olduğu yere yapılan Panorama 1919 Müzesi nin inşaat çalışmalarının bittiğini ve açılışının beklendiğini söyledi.Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, İl Koordinasyon Kurulu nda kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yurt,  30 Mart 2014 tarihinden 11 Ocak 2017 tarihine kadar, 745 km beton yol, 255 km bitümlü sıcak karışım (BSK) yol olmak üzere toplam bin km nitelikli yol kaplaması yapılmıştır. Tamamlanan yol kaplama çalışmalarının proje tutarı ise 250 milyon TL dir. 2017-2018 yıllarında da 654 km beton yol, 426 km BSK yol olmak üzere toplam bin 80 km daha nitelikli yol yapılacak olup, planlanan yol çalışmalarının toplam maliyeti ise 275 milyon TL dir  dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak en önemli projelerinden bir tanesinin raylı sistem olduğunu belirten Yurt, Birinci etap Gar-Üniversite arası, ikinci etap Gar-Tekkeköy arası projelerini bitirdik ve hizmete aldık. Şimdi ise üçüncü etap olan Üniversite-Üniversite Yaşam Merkezi arası olan 6.4 km lik bölümü yapmaya çalışıyoruz. Şubat ayı sonuna kadar üniversite yaşam merkezi arasındaki bölüm projesi hazırlanıp ihaleye çıkılacak. Mayıs ayı gibi de inşaatına başlamayı düşünüyoruz. Burada hem üniversitemiz hem de Büyükşehir Belediyemiz kazanmış oldu. Dördüncü etap olan Üniversite-Taflan arası 12 km lik alan ise toplu ulaşım tercihli yol projemizde alt yapı çalışmaları devam etmektedir. İlk etapta mevcut hat tercihli yol olarak yapılmakta olup, 2019 yılında hizmete açılması planlanmaktadır. Beşinci etap olan Tekkeköy-Havalimanı arası 10 km lik alanın hafif raylı sistem projemizin fizibilite hazırlıkları da devam etmektedir  diye konuştu.

PANAROMA 1919 MÜZESİ PROJE TUTARI 13 MİLYON TL

Panorama 1919 Müzesinin bittiğini ve açılışını beklediğini belirten Yurt, Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun a ayak basan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün bağımsız Türkiye Cumhuriyeti ne giden süreçle bütünleştirip ziyaretçilere zamanda yolculuk yaptıracak olan Panorama 1919 Müzesi inşaatı tamamlanmıştır. Panorama 1919 Müzemiz dijital ve diagromik olmak üzere 2 ana bölümden oluşmaktadır. Diagromik bölümde Türkiye nin en büyük yağlı boya tablosu bulunmaktadır. Bu tablo, Mustafa Kemal Atatürk ün Dikmen sırtlarında Seymenler tarafından karşılanışını simgelemektedir. O tablonun önündeki objeler de tamamlanmış durumdadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesinin işbirliği ile eski Yaşar Doğu Spor Salonu nda gerekli düzenlemeleri yapılan müzede üstü kapalı olan tek panoramik müze olarak Karadeniz Bölgesi nde bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Alınan projenin çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları Büyükşehir Belediyemizce, Panorama Müzesi nin yapımı ve finansmanı ise Gençlik ve Spor Bakanlığımız Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından karşılanmıştır. Proje tutarı ise 13 milyon TL dir şeklinde konuştu.Başkan YILMAZ: Tüm İmkanlarımızı Seferber Ettik

12.01.2017 10:00

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun a zorunlu iniş yapan uçaklardaki yolcuların şehri tanıması için mini turlar düzenleyecek.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, geçtiğimiz aylarda göreve başlayan Türk Hava Yolları Samsun Müdürü Hüseyin Talha Sürücü yü makamında ağırladı.

Yoğun kış şartları sebebiyle Samsun a zorunlu iniş yapan uçaklardaki yolcuları ağırladıklarını belirten THY Samsun Müdürü Hüseyin Talha Sürücü, Başkan Yılmaz a yolcuların şehri tanıması için belediye ile ortaklaşa bir çalışma yapmak istediklerini belirtti.

Başkan Yılmaz bunun üzerine Samsun’un tanıtımına destek sağlamak adına belediyenin tüm imkanlarını seferber ettiklerini anımsatarak, Olumsuz hava şartları tüm ülkeyi ciddi anlamda etkiledi. Allah a şükürler olsun Samsun umuzda olumsuz hava şartlarından dolayı zorluk yaşamadık. Önlemlerimizi önceden almıştık ve çalışmalarımızı kar yağışlarının başlamasıyla gerçekleştirerek olası bir aksaklığın önüne geçtik. Karada yollar açılır trafik akışı sağlanır. Ama hava yollarında durumlar böyle değil. Uçaklar mecburen zorunlu iniş yapmak durumunda. Çarşamba Havaalanına zorunlu iniş yapan ve şehirde konaklama ihtiyacı olan yolculara belediyemizin desteğiyle şehrimizi tanıtacağız. Samsun umuzun tarihi ve turistik yerlerini belediyemizin gezi otobüsleriyle onlara göstereceğiz. Bu konuda Türk Hava Yolları ile her zaman irtibatlı olacağız. dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kentin tanıtımı için yapılan her projede bir adım önde olduğunu belirten THY Müdürü Sürücü,  Başkan Yılmaz a üzerinde Dünyanın farklı yerlerinde yapmış olduğumuz Samsun tanıtım faaliyetlerindeki liderliğiniz ve ortaklığımızın çalışmalarına vermiş olduğunuz desteklerden dolayı şükranlarımızı arz ederiz yazılı bir plaket verdi.Büyükşehir Belediyesi nden Çarpıcı Konferans

12.01.2017 09:58

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar ve Gazeteci-Yazar Süleyman Özışık, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin düzenlediği  15 Temmuz Darbenin Bilinmeyen Saatleri konulu konferansla hain darbenin çarpıcı detaylarını Samsunlularla paylaşacak.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yorum ve analizleri ile kamuoyu tarafından yakından takip edilen ve FETÖ nün ikinci darbe girişimi için toparlandığı yorumu ile gündeme gelen Güvenlik Uzmanı Mete Yarar ile yazılarıyla önemli bir okuyucu kitlesine sahip bulunan Gazeteci Yazar Süleyman Özışık darbenin daha önce bilinmeyen önemli ayrıntılarını izleyicileri ile paylaşacak.

Tüm Samsunluların davetli olduğu konferans 13.01.2017 Cuma günü saat 18.30 da Eski Büyük Otel Yerleşkesindeki Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salon Şehit Ömer Halis Demir Salonu nda gerçekleştirilecek.
BÜYÜKŞEHİR DEN KÖPEKLER İÇİN SEVGİ EVİ

12.01.2017 09:54

Samsun Büyükşehir Belediyesince kurulan hayvan barınağında sokak köpekleri için oluşturulan  sevgi evleri  sayesinde köpeklerin hem daha çabuk sahiplendirilmesi hem de ev ortamına alışması sağlandı.

Büyükşehir Belediyesince yaşlanmış, sahipsiz veya yavru sokak köpekleri ile kediler için 160 dönüm arazide oluşturulan hayvan barınağındaki kedi kasabası ndan sonra köpekler için de  sevgi evleri  kuruldu.

Köpeklerin ihtiyaçlarına göre inşa edilen sevgi evindeki köpekler sahiplenilmeyi beklerken ev ortamına da alışmaları sağlandı. Sevgi evleri, yavru köpekler için 20 metrekare ve iki odalı, erişken hayvanlar için de 4 metrekare bungalov ev şeklinde tasarlandı.

İNSANLARIN KENDİLERİNE SEVGİ GÖSTEREN HAYVANLARI ALMASINI İSTEDİK

Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Nurhan İşler, AA muhabirine, sokak hayvanları için önceleri dört tarafı tellerle çevrili alanlar yaptıklarını ancak zamanla bunun doğru bir uygulama olmadığını anladıklarını söyledi.

İşler, ırk ve cinsiyetlerine göre ayırarak koydukları tel örgüler ardında hayvanların yaşamdan tecrit edildiğini, oysa sokaklarda bile sevgi ile yaşadıklarını öğrendiklerini dile getiren İşler, bunun üzerine arayışa başladıklarını belirtti.

Bu yöntemin sahiplenenler açısından da bir soruna yol açtığına dikkati çeken İşler, şöyle devam etti:

Bir köpeği alacak kişi tel örgüler ardından sadece görselliğine bakıyor veya toplum içinde kabul görmüş türleri tercih ediyor. Belli bir zaman sonra da geri getirebiliyordu. Bunu çözmek için farklı bir yönteme başvurduk. Köpek sahiplenecek kişinin onunla iletişim kurması için fırsat oluşturacak bir mekana ihtiyaç duyduk. İnsanların hayvanlarla bir arada bulunmasını, onlarla temas kurmasını sağlamak için sevgi evi yaptık. İnsanların kendilerine yakın gelen ve sevgi gösteren hayvanları almasını istedik.

SAHİPLENİLEN HAYVANLAR ARTIK GERİ GELMİYOR

Sevgi evini yaptıktan sonra insanların tel örgüler arkasından sadece ırkına, görünüşüne bakarak değil temas kurarak anlaşabileceği köpekleri seçtiğini vurgulayan İşler, sahiplenilen hayvanların artık geri gelmediğini aktardı.

Sadece yavru köpekler değil erişkinler için de aynı çalışmayı yaptıklarını anlatan İşler, şunları kaydetti:

Sahiplenenlerin uzun süre eğitim vermesine gerek kalmıyor. Hayvanlar sevgi evinin içinde evde yaşamayı da öğreniyor. Eskiden 1 ayda 10 hayvan sahiplendirilirken sevgi evini oluşturduktan sonra bu sayı 30 a yükseldi. Bu alanı büyüterek köpeklerimizi sahiplendirmeye devam edeceğiz.Asılsız İhbarlar Karla Mücadeleyi Aksatıyor

11.01.2017 09:51

Tüm yurtta olduğu gibi Samsun u etkisi altına alan yoğun kar yağışı ile mücadelede Samsun Büyükşehir Belediyesi yoğun bir çalışma sergiliyor.Özellikle yağışların hayatı olumsuz etkilediği kırsal bölgelerde 300 iş makinesi ve 400 kişiden oluşan karla mücadele ekibi çalışmalarını 7/24 sürdürüyor.  Ekiplerin çalışmalarını aksatan faktörlerin başında ise asılsız Hasta Var  ihbarları ile zincirsiz ve kış lastiği olmadan trafiğe çıkan hususi araçlar geliyor.

Yaklaşık bir haftadır devam eden kar yağışı sebebiyle kırsal ilçelerde birçok mahalle grup yolu trafiğe kapandı. Ekipler, yol açma çalışmalarına aralıksız devam ederken, bir yandan da asılsız ihbarlar ve zincirsiz ve uygun lastik olmadan yola çıkan hususi araçlarla mücadele ediyor.  Kabak diye tabir edilen diş özelliği kaybolmuş lastiklerle trafiğe çıkıp yolda kalan araçlar, karla mücadele ekiplerine zor anlar yaşatırken, asılsız hasta ihbarları da okullarına yetişmeye çalışan öğrenciler ile çalışanları sıkıntıya düşürüyor. Bununla birlikte asılsız çıkan ihbarlar yüzünden ekipler, gerçek hastalara zamanında ulaşamama riski ile karşı karşıya kalıyor.

ÖNCELİĞİMİZ ÖĞRENCİLER İLE ÇALIŞANLAR

Halkın ulaşım ihtiyaçlarının karşılanmasının birinci öncelikleri olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Samsun genelinde de ağır kış şartları ile karşı karşıya kaldık. Daha önce de söylediğimiz gibi Büyükşehir belediyesi olarak biz kar yağışını bir felaket olarak değil bereket olarak görüyoruz. O nedenle karla mücadeleyi de bu istek ve şevkle yapıyoruz. Halkımızın ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması bizim birinci önceliğimiz. Özellikle hastalarımızın hastanelere zamanında ulaştırılması konusunda çok hassas davranıyoruz. Çalışanlar ve öğrenciler gibi saatli günlü yolcuların gitmek istedikleri yere zamanında ulaşımının temini bizim için büyük önem taşıyor. SASKİ ile birlikte 300 e yakın makine parkımız ve 400 kişilik ekibimiz, 17 ilçemizin bütün ana gurup yollarında çetin kış şartlarıyla mücadele ediyor. Şuana kadar yetişemediğimiz, başarılı olamadığımız bir karla mücadele çalışmasına, olumsuzluğa tanık olmadık. Ekiplerimiz 7/24 görevlerinin başında. Hem arazideki ekiplerimizi hem de tüm birim yetkililerini kutluyorum, teşekkür ediyorum. dedi.

LÜTFEN ASILSIZ İHBARDA BULUNMAYIN

Büyükşehir Belediyesi Fen işleri Daire Başkanlığı karla mücadele ekiplerinin karşılaştığı asılsız hasta ihbarları ve zincirsiz hususi araçlarla ilgili değerlendirmede bulunan Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, vatandaşları duyarlı olmaya davet etti. Bu tür engellerin çalışmaların başarıyla sürdürülmesine mani olduğunu ifade eden Yurt,  Asılsız ihbarlar maalesef devam ediyor. Defalarca söylememize rağmen bu asılsız ihbarların önüne geçemiyoruz. Bir yerde hasta olduğu ihbarı gelince en yakındaki ekiplerimizi hemen o yere sevk ediyoruz. Ama ihbar gelen yerde hasta olmadığını görüyoruz. Genelde ulaşımla ilgili veya garajdan çıkarılamayan araçla ilgili şahsi talep olduğunu öğreniyoruz. Köy yollarını hemen açtırmak için genellikle hasta bahanesi kullanılıyor. Bu bizi hem üzüyor hem de başka yerlerdeki hastalara, öğrencilere ve çalışanlara ulaşamama riskini doğuruyor. Onun için halkımızdan bir kez daha rica ediyoruz. Lütfen asılsız ihbarlarda bulunmayınız. diye konuştu.

ZİNCİRSİZ TRAFİĞE ÇIKMAYIN

Karla mücadele ekiplerinin çalışmalarını olumsuz etkileyen bir diğer hususun da zincirsiz ve uygun olmayan lastiklerle trafiğe çıkan hususi araçlar olduğunun altını çizen Genel Sekreter Yardımcısı Yurt, Karla mücadele kapsamında sürdürdüğümüz yol açma çalışmalarını engelleyen ikinci konu ise zincir takmayan hususi araçlardır. Hususi araçlara yönelikle de zincir takma zorunluluğunun getirilmesi gerekiyor. Hususi araçların birçoğunda kabak diye tabir edilen dişleri aşınmış, yol tutuş kabiliyeti kaybolmuş lastikler kullanılıyor. Bu tip lastiğe sahip araçlar yola çıktığında trafik güvenliğini tehlikeye soktukları gibi yolu tıkayıp çalışmalarımızı güçleştiriyorlar. Ulaşım imkansız hale geliyor. Kış lastiği takan araçlarda bu sıkıntının yaşanmadığını görmekteyiz. değerlendirmesinde bulundu.

ÜRETTİĞİMİZ SOLİSYONUN ETKİSİNİ GÖRDÜK

Yolların buzlanmasına karşı ilk kez kurdukları solisyon tesisinde ürettikleri kalsiyum asetat solisyonunun büyük yarar sağladığını ifade eden Mustafa Yurt, Geçmiş yıllarda karla mücadelede yolların buzlanmaması için çeşitli solisyon malzemeleri kullanıyorduk. Ama bu sene uçakların gövdelerinin, camlarının ve kapılarının buzlanmamasında kullanılan kalsiyum asetat solisyonu kullanıyoruz. Bunu da biz Makine İkmal Bakım Onarım Atölye alanımızda kurduğumuz solisyon tesisinde üretiyoruz.  Bu sene de bu solisyonları kullandık. Çok da başarılı verim aldık. Buzlanmaya karşı uzun süre etkili olduğunu gördük. Bu da Samsun Büyükşehir Belediyesi nin karla mücadeleye verdiği önemin bir göstergesidir. ifadelerini kullandı.