Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir Gizemli Yolculuğa Işık Tutuyor

04.11.2016 06:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Atayolu nda yapılan çalışmaları inceleyerek, Atayolu nda yapacağımız çalışmalar Atatürk ün Samsun dan Amasya ya ulaşan yolculuğuna ışık tutacak dedi.

Büyükşehir Gizemli Yolculuğa Işık Tutuyor

Mustafa Kemal Atatürk ün 19 Mayıs 1919 da Samsun a ayak bastıktan sonra Amasya ya kadar uzanan yolculuğunun geçtiği yolda yer alan tarihi yapıtların canlandırılması için çalışmalara başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi yol üzerinde yer alan köprü, menfez ve tarihi binaların restorasyonuna hız kesmeden devam ediyor.

GİZEMLİ YOLCULUĞA IŞIK TUTACAĞIZ

Samsun un çıkışına kadar olan yol üzerinde incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bu yolun Samsun un tarihi için büyük önem ifade ettiğini belirterek, Samsun umuzla özdeşleşen bir tarih olan 19 Mayıs 1919 günü Samsun a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk o günün şartlarında birçok zorlukla bu yol güzergahından geçerek Amasya ya kadar ulaştı. Bu yolda yer alan köprüler, hanlar, menfezler şu anda oldukça kötü durumda. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak buralarda çalışmalara ilk olarak Atatürk ün konakladığı evleri koruma altına alarak başladık. Kavak ve Havza da bulunan evlerde gereken çalışmaları yaparak buraları turizme kazandıracağız. Atayolu üzerinde yapacağımız çalışmalar ile Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun dan Amasya ya ulaşan gizemli yolculuğuna ışık tutacağız dedi.

ÇALIŞMALAR TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARDI

Osmanlı ve karayolları arşivlerinde yer alan harita ve belgelerin incelenerek yolun gerçek güzergahının gün yüzüne çıkarıldığını söyleyen Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; Samsun dan başlayan Milli Mücadele yolculuğunun Kavak ve Havza da geçen kısmı hiçbir tarih kitabında net olarak anlatılamadı. Bu zamana kadar Atayolu diye bildiğimiz yol aslında Atayolu değilmiş. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız araştırmaların sonucunda yolun gerçek güzergahını ortaya çıkardık. Atatürk ün ve kurmaylarının bilinenin aksine Osmanlı dönemine ait yoldan Amasya ya ulaştığını gördük. Ve Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak gereken çalışmaları başlattık. Yaptığımız bu çalışmalar Atayolu nun tarihinin gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir kaynak olacak.Kuş Cenneti nde Hayvan Ölümleri Azaldı

03.11.2016 07:56

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Türkiye nin en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde yaban hayvanlarının tedavisi için kurduğu ilk yardım rehabilitasyon kliniği, amacına ulaştı.

Kuş Cenneti nde Hayvan Ölümleri Azaldı

Klinikte oluşturulan konforlu dış bakım ortamı ve uygulanan başarılı tedavi yöntemleriyle hayvan ölümleri, büyük oranda düştü. Bugüne kadar tedavi edilen çeşitli türden çok sayıdaki yabani hayvan, doğal yaşamlarına geri döndürüldü.

Ormanlık alanda doğaya uygun ahşap malzemeler kullanılarak yapılan ve geçen yıl hizmete giren Büyükşehir Belediyesi Kuş Cenneti İlk Yardım Rehabilitasyon Kliniği, yaban hayvanları için hayati önem taşıyor. Ülkede yaban hayat sahaları içinde belediyeye bağlı kurulan ilk ve tek rehabilitasyon kliniği olan tesis, konforu ile göz kamaştırıyor. Klinikte 1 muayene ve operasyon odası, 8 iç bakım kabini, 6 dış bakım odası, öksüz yavruların vücut ısılarını dengede tutmak için 1 adet küvez bulunuyor.

Yaralanma, ağır travma ve ateşli viral enfeksiyonlar sebebiyle yaban hayvanlarına acil müdahale eden veterinerler, tedavi ve operasyonları biten hasta hayvanları rehabilitasyon için içleri ahşap tünekler, yaprak dallarıyla süslü dış bakım odalarına bırakıyor. Burada hasta ve yaralı hayvanlar, stresten uzak ve doğal yaşamdan kopmadan tedavilerinin tamamlanmasını bekliyor.

Rehabilitasyon kliniği sayesinde daha önce acil müdahale edilemediği için yaşanan yabani hayvan ölümleri de en aza indi. 1 yılda başta gündüz yırtıcılarından şahin olmak üzere, gece yırtıcılarından Peçeli Baykuş, Kulaklı Orman Baykuşu, Alaca Baykuş, Puhu, Su kuşlarından Gümüş Martı, Akbalıkçıl, Küçük Akbalıkçıl, Gri Balıkçıl, Balaban gibi çeşitli türlerden 144 yaban hayvanı tedavi edildi. Tedavi edilen en sık türlerin başında ise Delice Doğan, Atmaca, Kerkenez, Ebabil kuşu geliyor. Bunlardan 120 si doğaya salınırken, doğal yaşamına dönemeyecek 16 hayvan ise uyutuluyor. 2’si Baykuş, 1 i Orman Baykuş u, 2 si Martı, 1 i Leylek, 1 i Kızıl Şahin ve 1 i Yaban Güvercini olmak üzere 8 hayvanın ise tedavileri devam ediyor.

YETİM YAVRULARA ANNE ŞEFKATİ

Kliniğe Nisan ve Mayıs aylarında çok sayıda annelerini kaybetmiş yetim yaban hayvanları getirildiğini ifade eden veteriner hekim Paria Tabatabaei, bu hayvanlara da anne şefkatiyle yaklaşıp sahip çıktıklarını kaydetti. Daha çok Peçeli Baykuş, Alaca Baykuş ve Leylek yavrularının geldiği bilgisini veren Tabatabaei, Yavrularımız kliniğimize geldiğinde getiren kişinin bilgisi dahilinde ilk etapta yuvanın nerede olduğunun tespitini yapıyoruz. Sonra yavruları kayıt altına alıyoruz. Eğer anne hayatta ise yavruların travmatik bir yarası yok ise tedavilerini yapıp tekrar yuvaya bırakıyoruz. Annenin yaşayıp yaşamadığını bilmemiz gerekiyor.  Çünkü anne bakımı yavruların hem doğru besleme hem de avlanma içgüdülerin gelişmesi için çok önemli. Eğer anne yaşamıyor ise bakımlarını biz yapıyoruz. Tüylerine bakarak yavruların yaşını tespiti ediyoruz. Buna göre de uygun mama ve gıda takviyeleri veriyoruz. Vücut ısılarını kontrol edemeyecek kadar küçük olanları küvezlere alıyoruz. Yavrular tamamen yavru tüylerini attıktan sonra rehabilitasyon alanımıza bırakıyoruz. Burada içgüdüsel olarak uçmayı öğreniyorlar. Doğaya dönüşlerinde ise alındıkları yuvanın yakınlarında bir alana bırakıyoruz. şeklinde konuştu.Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı ndan Muhteşem Açılış

02.11.2016 10:26

Kültür ve sanat faaliyetlerinde Samsun un ilk adresi ve markası olan Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı, 2016-2017 eğitim-öğretim yılına muhteşem açılış töreniyle başladı. Gecede tüm bölümler, sanatseverlere unutulmaz anlar yaşattı.

Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı ndan Muhteşem Açılış

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuarı, 2016-2017 dönemi kültür ve sanat eğitimlerine start verdi.  Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde 37. yaşına giren konservatuarın açılış törenine Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Kültür ve Sosyal İşler Şube Müdürü Ahmet Ayan, öğrenciler, eğitmenler, bölüm şefleri, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Konservatuarın resim bölümü öğrencilerinin birbirinden güzel Samsun resimlerinin de sergilendiği gecede Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği bölümü mini konser verdi. Seslendirilen şarkılara eşlik eden sanatseverler, keyifli dakikalar yaşarken, Türk Halk Oyunları ekibinin gösterisini ise beğeni ile izledi. Gecede ayrıca özel olarak hazırlanan konservatuvar tanıtım videosu izletildi. Gecenin sonunda Sanat Merkezi fuaye alanında katılımcılara kokteyl verildi.

Konservatuarın açılış töreninde konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, Samsun un kültür ve sanatta sadece İstanbul ve İzmir ile kıyaslanabileceğini söyledi. Samsun un en önemli değerinin insanı olduğunu ifade eden Çamaş, Samsun un değerlerini ifade etmek için saatlerce konuşabiliriz. Ama yaşayan, Samsun u güzelleştiren, tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerini ön plana çıkartan sizlersiniz. Özellikle sanatın ve kültürün Anadolu nun başkenti diyebileceğimiz Samsun’u kendi ölçeğinde diğer büyükşehirlerle asla kıyaslamayalım. Sanatçısı, şiiri, kültüre önem veren halkıyla kıyaslamayalım. Çünkü bu değerler, diğer hepsinin önünde. Biz ancak kendimizi İstanbul ve İzmir le kıyaslayabiliriz. Ankara bile bizim ölçeğimizde değil. Bunu biraz araştırdığınız zaman ortaya çıkacaktır. Onun için sizlere gönül dolusu teşekkür ediyoruz. dedi.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı nın 13 yıllık süreçte çalışmalarıyla Türkiye nin birçok belediyesine örnek olabilecek hale geldiğinin altını çizen Necmi Çamaş,  300 ün üzerinde çalışanı olan önemli bir daire başkanlığı pozisyonundayız. Bunda sizden gelen öneri ve taleplerin çok büyük rolü oldu. Güzel sanatın hangi dalıyla ilgili olursa olsun iştirak eden insanların bizlerden çok önemli farkları, üstünlükleri var. Toplum içinde sahip oldukları bu meziyeti, medeni cesaretleriyle gün yüzüne çıkarıyorsunuz. Şarkı söylüyorsunuz, resim yapıyorsunuz, ruhun inceliklerine ulaşıyorsunuz. Biz ise bunları yapamıyoruz. O yüzden sizler çok özelsiniz. Sahip olduğunuz değerlerin geleceğe taşınması anlamında yardımınızı rica ediyoruz. ifadelerini kullandı.

700 KURSİYER EĞİTİLECEK

Türk Halk Oyunları, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Resim, Tiyatro, Çok Sesli Polifonik Batı Müziği Korosu ve enstrüman kursu bölümlerinde toplam 700 kursiyeri eğitecek olan konservatuar, branşında uzman öğretim üyelerinin önderliğinde ortaya çıkacak kalite ve başarıyı, her zaman olduğu gibi yine halkla paylaşacak.

Her yıl çok sayıda kültürel ve sanatsal etkinliklere imza atan Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı, yeni sezonda da Samsunlulara yine unutulmaz anlar yaşatacak.  Konser, gösteri, oyun ve sergi tarihlerini belirleyen konservatuar, 20 Ocak ta Türk Sanat Müziği Koro Konseri, 17 Şubat ta THM Koro Konseri, 8 Mart ta Türk Sanat Müziği Kadınlar Günü Özel Konseri, 17 Mart'ta Türk Halk Oyunları Çanakkale Şehitlerini Anma Özel Gösterisi, 7 Nisan da Türk Sanat Müziği Koro Konseri, 14 Nisan da Türk Halk Müziği Yıldıray Çınar Anma Konseri, 28 Nisan da Türk Halk Oyunları Çocuk Bölümü Gösterisi, 30 Nisan da Türk Sanat Müziği Çocuk Korosu Konseri, 5 Mayıs ta Türk Halk Oyunları Bölüm Gösterileri, 12 Mayıs ta THM-TSM-THO Ortak Gösteri, 21 Mayıs ta ise Çalgı Kursları Dinletisi ile sanatseverleri bir kez daha büyüleyecek.Hacılıçay - Köklül Köprüsü Açılışına Devet

02.11.2016 10:24

Çarşamba Ovası üzerinde yaptığımız Hacılıçay - Köklül Köprüsü ve bağlantı yollarının açılış törenine davetlisiniz.

4 Kasım 2016 Cuma günü saat 15:00 da Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay KILIÇ ın ve AK Parti Genel Başkan yardımcımız Sayın Çiğdem KARAASLAN ın teşrifleri ile gerçekleştirilecektir.Başkan YILMAZ: Gülsan İstanbul un Sultanahmet i Gibi Olacak

01.11.2016 07:46

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği nin düzenlediği programda genç işadamları ile bir araya geldi.

Başkan YILMAZ: 

ASKON lu işadamlarına deneyimlerini anlatan, Samsun da yürütülen projeler ve yapılanlar ile ilgili bilgi veren Başkan Yılmaz, toplantıda Samsun'da Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili sorun var diyenlere de cevap verdi.

Başkan Yılmaz, Her zaman Organize Sanayi Bölgeleri nde bedava yer aranır. Ama bedava yer Organize Sanayi Bölgeleri nde öyle hep peynir ekmek gibi bulunmaz. O bakımdan Organize Sanayi Bölgeleri ndeki yer meselesi ile ilgili sorunu problem edip de yatırım yapmıyorum diyen, yerim dar diyerek oynamayan geline benzer. Bugün istediğiniz yerde sanayi bölgesi kurabilirsiniz. Kısacası Samsun da yer sorunu yok bedavacılık sorunu var dedi.

GÜLSAN KAFAMA KASAP ÇENGELİ GİBİ TAKILI

İşadamlarının Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili sorduğu bir soruya da yanıt veren Başkan Yılmaz, Gülsan esnafı kendine yer bulur. Samsun da yer diye bir sorun yok. Ancak Gülsan Sanayi Sistesi nin bulunduğu yere şehrimizin ihtiyacı çok fazla var. Gülsan Sanayi Sitesi nin bulunduğu alanı içinde bir Şerefiye Cami bulunan büyük bir kent park yapmamız lazım. Tıpkı İstanbul un Sultanahmet i, Ankara nın Hacıbayram ı gibi. Samsun un böyle bir şeye ihtiyacı var. Gülsan'da bu olacak. Önümüzdeki günlerde kafama kasap çengeli gibi takılı olan şey bu. Bunu yapacağız dedi.

O MAHALLELERE MODERN ŞEHİRCİLİK DÜZENİ GELECEK

Samsun da yapılacak Kentsel Dönüşüm projesi ile ilgili olarak da konuşan Başkan Yılmaz, Diğer bir konu da Anadolu Mahallesi, Zeytinlik Mahallesi ve Hastanebaşı Mahallelerinin dönüşümü. O mahalleleri modern şehircilik anlayışıyla en kısa sürede yeniden dizayn edeceğiz ifadelerini kullandı.

ASKON Başkanı Mehmet Furkan Okudan ise, derneğin yaptığı çalışmaları anlattı. Konuşmaların ardından Başkan Yılmaz ASKON a yeni üye olan işadamlarına rozetlerini taktı.