Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMSUNLULAR A HAKİMİYET-İ MİLLİYE!

28.04.2020 07:55

Büyükşehirden TBMM nin Açılışının 100 üncü Yılı için ÇOK ÖZEL bir armağan... Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan günü Samsunlulara, 23 Nisan 1920 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesini hem orjinal Osmanlıca hem de Türçe haliyle armağan edecek. Başkan Mustafa Demir, Ulusal bağımsızlığın ne anlama geldiğini bir kere daha hatırlamak zorundayız dedi

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisinin(TBMM) Açılışının 100 üncü Yılı için çok özel bir çalışmaya imza attı. 23 Nisan 1920 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesini yeniden basan Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Perşembe günü Samsunlulara armağan edecek. Başkan Mustafa Demir, 23 Nisan 2020 günü halkımızın güne 100 yıl öncesinin Anadolusunu okuyarak başlamalarını istiyoruz. Ancak bu şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisinin ve Ulusal Bağımsızlığın ne anlama geldiğini tam manasıyla öğrenebiliriz dedi.

MİLLİ MÜCADELE ÖNDERİNDEN TÜRK MİLLETİNE

Milli Mücadelenin önderi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ulusal Bağımsızlık Savaşının önemini, yapılacak işleri bütün yurda duyurmak amacıyla 10 Ocak 1920 tarihinde çıkarttığı Hakimiyet-i Milliyet(Milli Egemenlik) Gazetesinin 23 Nisan 1920 tarihli sayısı, Samsunlular için yeniden basıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in talimatlarıyla Kültür ve Turizm Dairesi tarafından hazırlanan gazete, hem Osmanlıca olarak orijinal nüsha biçiminde hem de günümüz harflerine ve Türkçesine uyarlanmış haliyle 23 Nisan Perşembe günü Samsunlulara armağan edilecek. 

BAŞKAN DEMİR: HEYECANLI VE GURURLUYUZ!

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, TBMM'nin açılışının 100üncü Yılı münasebetiyle, Milli Mücadelenin bizzat önderi tarafından halka aktarılmasında en önemli misyonu üstlenen Hakimiyet-i Milliye Gazetesinin, Meclisin açılış gününde yayınlanan sayısını yeniden basmış olmanın heyecanı ve gururunu yaşadıklarını söyledi. Demir, Gazetenin içeriğine baktığınızda Anadolunun ve İtilaf Devletlerinin Anadoluyu paylaşım girişimlerinin ne şekilde hayata geçirilmeye çalışıldığını direk olarak görebiliyorsunuz. Bu günlerde, kalbi vatan aşkıyla çarpan her ferdin yalnızca dış güçlerle değil aynı zamanda ülke içerisinde gerçekleşen ayaklanmalarla da uğraştıklarını görüyorsunuz dedi.

MEVLİT-İ ŞERİF OKUTULSUN, DUALAR EDİLSİN

23 Nisan 1920 tarihli gazetede TBMMnin 23 Nisan 1920 Cuma günü, ne şekilde açılması gerektiğini belirten altı maddelik talimatın Mustafa Kemal Paşa imzasıyla aktırıldığını belirten Başkan Mustafa Demir, şöyle devam etti:

Talimatnamenin içerisindeki en önemli noktalardan biri olarak Milli Hakimiyet düşüncesinin manevi etkisinden güç almak olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca Mustafa Kemal Paşa, Meclisin açılış gününün cuma gününe denk getirilerek, Cumanın feyzinden yararlanmak lazım geldiğini talimatında defaatle tekrarlıyor. Mevlid-i Şerif okutulması, Hacı Bayram Veli Camiinde Peygamber Efendimizin kutsal Sakal-ı Şerifinin ziyareti, Buhari ve Hatmi Şeriflerin okutulması talimatını Mustafa Kemal Paşa bizzat veriyor ve Meclis açılmadan evvel dualarla Allaha yakarılması gerekliliğinin üzerinde duruyor. 

100 YIL ÖNCESİNİN ANADOLU RUHU

Mustafa Kemal Atatürk ün, Anadolu insanının, Türk insanın, en önemli gücünün bağımsızlık arzusundan ve manevi dünyasının zenginliğinden geldiğini çok iyi bildiğinin altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atatürk'ün Meclisin açılışının da bu maneviyata uygun olarak yapılmasını özellikle arzu ettiği görülmektedir. 23 Nisan 1920 Cuma gün yayınlanan Hakimiyet-i Milliye Gazetesinde bu ve bunlara benzer pek çok haber yer almakta ve o döneme ait ülkenin bulunduğu şartlar açıkça dile getirilmektedir. Dolayısıyla, biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak, 23 Nisan 2020 günü halkımızın güne 100 yıl öncesinin Anadolusunu okuyarak başlamalarını istiyoruz. Ancak bu şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisinin ve Ulusal Bağımsızlığın ne anlama geldiğini tam manasıyla öğrenebiliriz dedi.

BASKIDA GERİ DÖNÜŞÜM' HASSASİYETİ

23 Nisan 1920 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesinin gelecek kuşaklara bırakılacak en önemli miraslardan biri olacağını da vurgulayan Başkan Demir, Yeni harflerle tasarladığımız nüshanın baskısını da 100 yıl öncesinin tasarımına uygun biçimde gerçekleştirdik. Orijinal nüshaya sadık kaldık. Ayrıca, gazetenin basımının yapıldığı kağıtların da geri dönüşümden elde edilen kağıtlar olduğunu özellikle vurgulamak isterim. Belediye olarak bu konuya özellikle dikkat çekmek istiyoruz. Ülkemizin kaynaklarının en tasarruflu biçimde kullanılması adına elimizden geleni ortaya koyuyoruz diye konuştu.

TÜM ŞEHİT VE GAZİLERİMİZE İTHAF

Başkan Demir, açıklamasın son bölümünde ise, TBMM nin açılışının 100. yılına armağan olarak hazırladığımız ve basımını gerçekleştirdiğimiz gazetenin başta Milli Mücadelenin Önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk e ve silah arkadaşlarına olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize ithaf ediyorum. Bu duygularla, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarım. Gazetenin yayınlanmasını sağlayan emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım ifadelerine yer verdi.HEDEF, BİN 100 KİLOMETRE!

28.04.2020 07:51

Samsunda salgına rağmen yol yapım çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Yukarı Avdan - Demircili Grup yolunu 'Beton Yol' haline getirdi. Başkan Mustafa Demir, Samsunda 2020 yılında bin 100 kilometre yol yapılacak açıklamasında bulundu

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs Salgınına rağmen, gerekli tedbirleri alarak sürdürdüğü yol çalışmalarında hedefi yükseltti. Belediye ekipleri son olarak Yukarı Avdan - Demircili Grup yolunu Beton Yola dönüştürürken Başkan Mustafa Demir, 2020 yılı içinde beton, sıcak asfalt ve sathi kaplama olmak üzere bin 100 kilometrenin üzerinde yol yapacaklarını açıkladı.

BAŞKAN MUSTAFA DEMİR'İN HEDEFİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, göreve gelmesiyle birlikte kaliteli ve geniş yolların oluşturularak vatandaşların güvenli bir şekilde ulaşımlarını sağlanması amacıyla başlattığı yol seferberliği devam ediyor. Geçen yıl Temmuz ayında başlayan ve yıl sonuna kadar devam eden çalışmalarda 500 kilometrenin üzerinde yol yapımı gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 2020 yılı programında yer alan yol yapım çalışmalarını sürdürüyor.

SEZON, MAYIS AYINDA BAŞLIYOR

Sezonun başlaması ile çalışmalarının hız kazanacağının altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2020 yılında da yoğun yağışlar dışında ve de koronavirüse rağmen, gerekli tüm önlemleri alarak çalışmalarımızı yürüttük. Ekiplerimiz, 2020 yılının ilk çeyreğinde 60 kilometrelik yol yapımını tamamladı. Mayıs ayından itibaren, sezonun başlamasıyla birlikte çalışmalarımız hız kazanacak ve yılsonuna kadar yaklaşık bin 100 kilometrelik yolu tamamlayıp halkımızın kullanımına sunacağız dedi.

YUKARI AVDAN-DEMİRCİLİ'YE YENİ YOL

Samsun Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, yollarda ayrıca, darlık nedeniyle karşılıklı araç geçişlerinde meydana gelebilecek kazaların önlenmesi için genişletme çalışması yaptığını, hendekler açarak su birikimlerinin önüne geçildiğini, böylece yolların uzun ömürlü olmasını sağladıklarını da açıklayan Başkan Demir, Devam eden çalışmalarımız kapsamında son olarak İlkadım İlçesi Yukarı Avdan – Demircili Grup Yolunda 4 metre olan yol genişliği 6 metreye yükseltilirken sağ ve soldan 1er metre de yağmur suyu hendeği açıldı. Grup yolunun 6 kilometresi tamamlandı. Kalan 1 kilometre de önümüzdeki günlerde tamamlanarak güvenli ve rahat bir ulaşım için kullanıma açılacak bilgisini verdi.VİRÜSE KARŞI EL ELE VERDİK!

28.04.2020 07:44

Başkan Demir, aradan geçen 1.5 aylık süreyi değerlendirdi. Samsun Büyükşehir Belediyesi, ulaşımdan sağlığa, sosyal yardımdan konaklamaya kadar her alanda aldığı tedbirlerle koronavirüs salgınına karşı mücadele ediyor. Mesai gözetmeksizin görevinin başında olan ve salgına karşı verilen mücadeleyi bizzat koordine eden Başkan Mustafa Demir, Virüse karşı bu savaşı hep birlikte kazanacağız dedi.

Samsunda Büyükşehir Belediyesi Koronavirüs Mücadelesine başarıyla devam ederken Başkan Mustafa Demir, Türkiye genelinde Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, ilimizde Pandemi Kurulu başkanlığında tüm ilçe belediye başkanlarımızla koordineli bir şekilde başlattığımız çalışmalarımızı aynı titizlik ve özveriyle sürdürüyoruz. El ele verdik, koronavirüs ile mücadeleye devam ediyoruz dedi.

HER KESİMDEN VATANDAŞIN YANINDA OLDUK

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana, yaklaşık 1.5 aylık sürede yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Salgının ilk gününden itibaren il genelinde seferber olduklarını belirten Başkan Mustafa Demir, Tüm belediye çalışanlarımızla birlikte gecemizi gündüzümüze katarak her kesimden vatandaşımızın yanında olduk. Olmaya devam ediyoruz diye konuştu.

TOPLU ULAŞIMDA SIKI TEDBİRLER

Büyükşehir Belediyesi olarak alınan sıkı tedbirlerin harfiyen uygulanması yönünde büyük çaba gösterdiklerini ifade eden Başkan Mustafa Demir, Toplu ulaşım araçlarımızda, cami, okullar, yurtlar, hastaneler, kamu kurumları, dolmuşlar, sebze hallerinde ve toplu kullanım alanlarında dezenfekte çalışmalarını hızlı bir şekilde gerçekleştirdik. Özellikle tramvay, belediye otobüsleri ve özel halk otobüslerine dezenfekte el sıvısı yerleştirdik. Toplu ulaşım araçlarımız, her sefer dönüşünde detaylı bir şekilde dezenfekte edildi. Cumhurbaşkanımızın, toplu ulaşımda maske kullanılmasını zorunlu hale getirildiğini açıklamasının ardından maskesi olmayan vatandaşlarımıza ‘ücretsiz maske’ dağıttık. Yine ulaşım kapsamında, abonman hakkı bulunan vatandaşlarımızın salgın sonrası haklarını yitirmemeleri için bir dizi önlem aldık. Özel halk otobüsü, minibüs, dolmuş ve taksi sahiplerinin belediye aidatlarını 2 ay erteledik dedi.

TESİSLER KAPATILDI, DENETİMLER ARTTI

Belediyeye bağlı tesislerin, salgının ilk anından itibaren dezenfekte edildiğini, daha sonra ise kapatıldığını belirten Başkan Demir, Ekiplerimiz, özellikle insanların yoğun olarak kullandığı ATMlerde de dezenfekte çalışması yaptı. Zabıta ekiplerimiz market, fırın, pastane ve temizlik maddesi satışı yapan yerlerde düzenli denetimler gerçekleştirdi. diye konuştu.

2 BİN 300 KİŞİYE SAĞLIK HİZMETİ

6 BİN AİLEYE YARDIM!

Başkan Mustafa Demir, Büyükşehir Belediyesi olarak halen 2 bin 300 vatandaşa Evde Sağlık ve Bakım Hizmeti sunduklarını hatırlattıktan sonra, Sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın istekleri belediyemiz tarafından karşılandı, karşılanmaya devam ediyor. Bugüne kadar yaklaşık 6 bin aileye yardım ulaştırdık. Bakacak kimsesi olmayan 20 vatandaşımıza da konaklama imkanına kavuşturduk. Dışarı çıkmaları yasak olan belediyemize bağlı huzurevinde kalan büyüklerimizi ziyaret ettik, hal hatırlarını sorduk, hayır dualarını aldık açıklamasında bulundu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BÜYÜK DESTEK

Bu zorlu süreçte özverili çalışmalarından dolayı sağlık çalışanlarının hakkının ödenemeyeceğini ifade eden Başkan Demir, Sağlık çalışanlarımızın SAMULAŞa ait tramvay, belediye otobüsleri ve otoparklarımızdan ücretsiz yararlanmalarını sağladık. Sağlık çalışanlarımız için ayrıca şehrimizdeki otellerde ve sosyal tesislerde konaklama imkanı sunduk. Evlerine gitmeyerek otel ve kamu misafirhanelerinde kalan sağlık çalışanları için Anakent şirketimiz vasıtasıyla sabah kahvaltısı ve akşam yemeği desteği vermeye başladık. Ayrıca borçlarından dolayı suları kesik olan vatandaşlarımızın abonelikleri açıldı ve borcunu ödeyemeyecek durumda olan vatandaşlarımızın borçları Ramazan Bayramı sonuna ertelendi

KAYGI, KORKU VE STRESE KARŞI ÖNLEM

Pandemi Psikososyal Destek Hattı kurduklarını belirten Demir, Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede sosyal izolasyon nedeniyle evde kalan vatandaşların bu süreçteki kaygı, korku ve streslerini en aza indirmek amacıyla Pandemi Psikososyal Destek Hattı kurduk. Yine bu süreçte şehrimizdeki lokanta ve restoranların kapatılmasından dolayı yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanlarımız için belediyemizin Mama Üretim Tesisinde ürettiğimiz mamaların dağıtımını gerçekleştirdik.

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI İLE KOORDİNELİ ÇALIŞIYORUZ

Büyükşehir Belediyesi olarak şehrin tamamında etkin bir mücadele için ilçe belediyeleri ile koordineli bir şekilde çalıştıklarının altını çizen Başkan Demir, Koronavirüs salgınını önlemek için Samsunun tamamında bir mücadele sürdürüyoruz. Bu kapsamda tüm ilçelerimize dezenfektan, maske ve eldiven dağıtımında bulunduk. Belediye ve ilçe başkanlarımız ile sürekli iletişim halindeyiz. Büyükşehir belediyesi olarak her zaman ilçelerimizin yanındayız. İlçe belediye başkanlarımız da bulundukları bölgede iyi çalışma yürütüyorlar. Bu zorlu süreci hep birlikte aşacağız.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞANIN ÖNDERLİĞİNDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın, salgının ilk gününden bu yana ortaya koyduğu tavır, aldığı kararlar ve yaptığı açıklamalarla herkese örnek olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhurbaşkanımızın yol göstericiliğinde, onun önderliğinde başlattığımız çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bilim Kurulu tarafından alınan tüm kararları titizlikle uyguladık, uyguluyoruz. İlimizde sayın Valimiz Osman Kaymak başkanlığında oluşturulan Pandemi Kurulumuz da faaliyetlerini yoğun şekilde sürdürmektedir ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLLERİNE, BELEDİYE BAŞKANLARINA

BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR

Samsun Büyükşehir Belediyesinin halkın sağlığının korunması ve salgının önlenmesine yönelik tüm çalışanlarıyla görev başında olduğunun altını çizen Başkan Demir,  Devletimiz her zaman vatandaşımızın yanında. Birçok gelişmiş ülke maske bulamazken, ülkemizde her eve ücretsiz maske dağıtılıyor ve para ile maske satışı yasaklandı. Türkiye aldığı tedbirler ve sağladığı başarıyla örnek gösteriliyor. Biz de aynı titizlikle halkımızın salgından etkilenmemesi için çalışıyoruz. Tüm tedbirleri aldık. Ancak vatandaşlarımıza da önemli görevler düşüyor. Zorunlu olmadıkça evlerden çıkmayalım ve hijyen ile sosyal mesafeye dikkat edelim. Bu zorlu süreci inşallah hep beraber el birliği ile atlatacağız. Ben bir kez daha başta sağlıkçılarımız olmak üzere belediye çalışanlarımıza, bu sürecin atlatılmasına katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum dedi.SAMSUN BÜYÜKŞEHİRDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TAM DESTEK

28.04.2020 07:41

Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Anakent şirketi, salgına karşı gece gündüz demeden mücadele veren sağlık çalışanları için sabah kahvaltısı ve akşam yemeği desteği vermeye devam ediyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle zorlaşan hayatı kolaylaştırmak, vatandaşların mağduriyetlerini gidermek için gece gündüz çalışmaya devam ediyor. Büyükşehir bu kapsamda, evlerine gitmeyerek otel ve kamu misafirhanelerinde kalan sağlık çalışanları için sabah kahvaltısı ve akşam yemeği desteği veriyor.

BÜYÜKŞEHİRDEN 2 ÖĞÜN YEMEK

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında kendilerine tahsis edilen misafirhane ve otellerde kalan sağlık çalışanlarına desteklerini sürdürüyor. Belediyenin iştiraklerinden olan Anakent Turizm Tic. Ltd. Şti ye ait tüm restoranlar, salgın dolayısıyla geçici olarak kapatılırken Sevgi Kafe Restoran ise evlerinden uzakta, otel ve misafirhanelerde kalan sağlık çalışanları için kahvaltı ve akşam yemeği servisine başladı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN TEŞEKKÜR

Sabahın erken saatlerinde mesaiye başlayan Anakent Turizm çalışanları her gün kahvaltı ve yemek çıkartarak oteller ve misafirhaneler olmak üzere toplam 13 farklı yerde konaklayan sağlık çalışanlarına ulaştırıyor. Zorlu geçen süreçte ailelerine, çocuklarına olan özlemlerini dile getiren sağlık çalışanları, uygulamadan duydukları memnuniyeti ise, Bizlere her konuda destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Mustafa Demire ve Büyükşehir çalışanlarına teşekkür ediyoruz sözleriyle dile getirdi.

BAŞKAN DEMİR: BİRLİĞİMİZİN GÖSTERGESİ

Bilindiği üzere Samsunda Anemon, Neba Royal, Otel 1919 ve Kadhırga Otel, kapılarını sağlık çalışanları için açmış, bunun üzerine Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bu zor süreç milletimiz, nasıl birlik ve beraberlik içinde olunabileceğini, Biz Bize Yeteriz cümlesinin ne kadar dolu ve doğru olduğunu göstermişlerdir. Bu birlik ve beraberliğimiz olduğu sürece başaramayacağımız, üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir şey yoktur. Otel işletmecisi iş insanlarımıza teşekkür ediyorum açıklamasında bulunmuştu.TIBBİ ATIK SEFERBERLİĞİ!

28.04.2020 07:39

Koronavirüsle mücadelenin başarıyla sürdürüldüğü Samsunda Büyükşehir Belediyesi, tıbbi atıkların titizlikle toplanarak bertaraf edilmesi için yoğun çaba harcıyor. Belediye, bünyesindeki Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde zararsız evsel atığa dönüştürüyor

Halk sağlığı ile çevre temizliğini tehdit eden koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, her alanda gerçekleştirdiği faaliyetlerle halkı virüsten ve diğer salgın hastalıklardan korumaya çalışıyor. Temizlik ve dezenfeksiyon  çalışmalarını aralıksız sürdüren belediye temizlik ekipleri, il genelindeki sağlık kuruluşlarına da hizmet veriyor. Halk sağlığı ve çevreye zarar verilmemesi için ekipler, pandemi hastaneleri başta olmak üzere toplam 565 sözleşmeli sağlık kuruluşunun tıbbi atıklarını topluyor. 

 STERİLİZASYON TESİSİ'NE GETİRİLİYOR 

Aralarında virüs testinde ve hastaların tedavisinde kullanılan tıbbi  malzemelerin de bulunduğu poşetlenmiş atıklar, özel tedbirlerle toplanarak Samsun Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası içindeki Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'ne getiriliyor. Radyoaktif atık kontrolünden sonra yüksek basınçlı makinelerde mikroplardan arındırılan atıklar, çeşitli aşamalardan geçirilerek zararsız evsel atığa dönüştürülüyor. Tesiste, 2019 yılında bin 812 ton tıbbi atık işlenirken, virüsün etkisini hissettirdiği bu yılın mart ayında ise 49 tonu karantina yurtları ve pandemi hastaneleri olmak üzere toplam 150 ton tıbbi atığın bertaraf edildiği açıklandı.

KİMYASAL VE BİYOLOJİK İNCELEME

Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Katı Atık Yönetimi Şube Müdürü Fatih Kutbay, tesiste günde 5 ton tıbbi malzemenin işlendiklerini belirtti.  Kutbay, Tıbbi atıklar işlenmeden önce radyasyon panelinden geçirilerek içlerinde radyoaktif atık olup olmadıkları kontrol edilmektedir. Ardından konteynırlara boşaltılarak, otoklav ünitesinde yüksek sıcak basınca tabi tutulmakta,  mikroplarından arındırılmaktadır. Mikroorganizma ve canlılık faaliyeti kalmayan atıklar, zararsız evsel atık haline getirilerek parçalama ünitesinde minimize edilmektedir. Daha sonra da atık depolama sahamızda toprağa gömülmektedir. Her sevkiyattan sonra araçlarımız dezenfektan maddelerle temizlenmekte, sterilizasyon işleminin geçerliliğinin kontrolü amacıyla da kimyasal ve biyolojik indikatör analizleri yapılmaktadır bilgisini verdi.

SALGINA RAĞMEN ARTIŞ YOK

Virüs salgınına rağmen toplanan tıbbı atık miktarlarında artış olmadığına da değinen Fatih Kutbay, Virüs dolayısıyla son 1 aylık rakamları gözden geçirdik. Hastanelerimizde poliklinik hizmetleri azaldığı için çok göze çarpan bir tıbbi atık artışı söz konusu değildir. Ancak tıbbi atıkların özellikleri ve türlerinin değiştiğini söyleyebiliriz. Şuan ki tıbbi atıklar daha çok koronavirüs tedavileri sonucunda oluşan tıbbi atıklardır dedi.

KORUNMA TEDBİRLERİ ARTIRILDI

Kovid-19 virüsüyle birlikte Katı Atık Depolama Sahasında güvenlik ve korunma tedbirlerini artırdıklarını da belirten Kutbay, Tesisimizde öncelikle halk sağlığı riskini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarımızı daha da geliştiriyor, artırıyoruz. Çalışan personelimiz yüksek güvenlik ve koruma tedbirleri altında görev yapmaktadır. Günlük koruyucu önlemlerimize, gerek kişisel izolasyon, gerekse toplama, taşıma ve bertaraf aşamalarında büyük önem veriyoruz. Tüm çalışmalarımızı dikkatle sürdürüyoruz ifadelerini kullandı.