Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMSUN ŞEHİR HASTANESİ NDE GERİ SAYIM

02.10.2020 05:34

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şehir hastanesi ihale sürecinin tamamlandığını belirterek, hazırlıkların ardından kısa sürede temelinin atılacağını açıkladı.

Geçen Cuma günü Samsuna gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın Sayın Cumhurbaşkanımızın Hayalim dediği şehirlerin Şehir Hastanesi hayallerini bir bir gerçekleştiriyoruz. Samsuna 1000 yataklı şehir hastanemizin ihalesi yapılmıştır. Yakında temeli atılıp inşaatına başlayacaktır. Bu hastane gurur vesilesi, şehrin nişanesi olacak” açıklamaları kentte büyük heyecan uyandırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, hastanenin Samsun'a hayırlı uğurlu olmasını diledi. İhale sürecinin geçen Nisan ayındaki zemin etüt çalışmalarının tamamlanmasıyla başladığını hatırlatan Başkan Demir, İhale süreci bitti. Samsun şehir hastanesinin yapımına kısa sürede başlanacak. Sağlık Bakanımızın da Samsun ziyaretinde ifade ettiği gibi hazırlıkların tamamlanmasıyla inşallah temelini atacağız dedi.

Canik ilçesinde 234 bin 371 metrekare alan üzerine kurulacak olan Şehir Hastanesi, 900 yatak kapasitesine sahip olacak. Hastane bünyesinde genel tedavi üniteleri dışında onkoloji hastanesi, son teknoloji tetkik cihazlarıyla donatılmış bir nükleer tıp merkezi, kalp damar cerrahi ve göğüs merkezi, genetik hastalıkların tedavi sürecinin yönetileceği genetik hastalıklar merkezi, üreme yardımcı tedavi merkezi, organ ve doku nakli merkezi, inme merkezi, yanık merkezi, 40 ameliyathane ve 1 hibrit ameliyathaneyi de bulunduracak. Tüm odaları tek yataklı olarak dizayn edilecek olan hastanede ayrıca 200 yatak kapasiteli yoğun bakım ünitesi olacak.KAYAK MERKEZİ NE BÜYÜKŞEHİRDEN YENİ YATIRIM

02.10.2020 05:29

Ladik Akdağ Kayak Merkezi, Samsun Büyükşehir Belediyesinin yeni yatırımlarıyla kış sezonuna hazırlanıyor. Merkezin ulaşım altyapı çalışmalarını tamamlayan belediye, bölgeye bir de yeni kafeterya inşa ediyor.

Samsunun turistik ilçelerinden Ladik, büyükşehir belediyesinin altyapı hizmetleriyle gelişmeye devam ediyor. İlçede yarım kalan düğün salonu yapımını tamamlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ambarköydeki çevre düzenleme çalışmalarını da sürdürüyor.  İlçeye bağlı 53 mahallenin yol problemleri ise 2021 yılı sonuna kadar tamamlanacak.

İlçenin turizm potansiyelini artırmak için yoğun bir çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi, Akdağ Kayak Merkezi’ne büyük önem veriyor. Samsun’a 87 kilometre uzaklıktaki 1900 metre rakıma sahip Akdağ Kayak Merkezi, 1360 metre pist uzunluğu, 16 direkli ve 84 sandalyeli telesiyejiyle kış aylarında turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Akdağ Kayak Merkezi’nin sadece kış aylarında değil yazın da turistlere hizmet verebilmesi için ilave yatırımlarına devam eden Büyükşehir Belediyesi, merkezin ilçeye ulaşımını sağlayan 7 kilometrelik yolun bakım onarımı ile yarım kalan 800 metrelik yolun yapımını tamamladı. Kayak merkezinin çevre düzenlemesi yeniden yapılarak, 4 bin 500 metrekarelik otopark alanı asfaltlandı, tuvalet ve lavabolar ise büyütüldü. 

İnşaatı süren modern kafeterya ise yıl sonuna kadar tamamlanacak. 300 metrekare büyüklüğündeki yeni kafeteryada mescit de bulunacak. Kafeteryanın işletmeciliğini ise Büyükşehir Belediyesi yapacak.

Geçen yıl ziyaretçi sayısında iki kat artış yaşayan Akdağ Kayak Merkezi, yeni yatırımlarla daha cazip hale gelecek. Ladik’in turizm açısından önemli avantajlara sahip olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ilçedeki turizm yatırımlarına devam edeceklerini söyledi.

Kayak merkezinin cazibesinin artmaya başladığını ifade eden Başkan Demir, Geçen yıl ki ziyaretçi sayısı 2018 yılına göre iki katına yaklaştı. Yaptığımız yeni yatırımlarla buradaki ziyaretçi sayısını artıracağız. Ladik Akdağ, adım adım Karadeniz Bölgesi’nin kayak turizm merkezi haline geliyor. Buraya yeni bir kafeterya kazandırıyoruz. Kış sezonuna kadar tamamlayıp hizmete açacağız. Mevcut tuvalet ve lavaboları büyütüp yeniledik. Otopark alanlarıyla birlikte yarım kalan 800 metrelik yolu asfaltlayarak ulaşım konforunu artırdık. Burasının sadece kış sezonunda değil yazın da hizmet vermesini istiyoruz. O yüzden yaz aylarında da hareketlendireceğiz ifadelerini kullandı.

İlçenin turizm avantajlarını en iyi şekilde değerlendirmeye ve ekonomiye kazandırmaya çalıştıklarını belirten Başkan Mustafa Demir, 'Turizm, vizyonu olan doğru ve zor olan bir çalışmadır. Belli bir plan dahilinde neyi, nasıl ve ne zaman yapılacağının iyi bilinmesi gereken bir alandır. Yatırımları doğru zamanda ve doğru şekilde yapmazsanız, var olan turizm değerini aşağı düşürebilirsiniz. İnsanların gelmesi için cazibesi olması lazım. Ladiki yabancı turistlerin de gözünden bakarak geliştiriyoruz.  Destinasyonları doğru kurup tanıtımları ona göre yapacağız değerlendirmesinde bulundu.ATLARA ÖZEL İDMAN

02.10.2020 05:28

Samsun Büyükşehir Belediyesi Atlı Binicilik Spor Tesisindeki atlara, sahilde antrenman yaptırıldı. Tuzlu suya giren atlar, çevredeki vatandaşların da ilgi odağı oldu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Atlı Binicilik Spor Tesisleri antrenörleri ve binicilileri at üzerinde yaptıkları antrenmanları sahile taşıdı. Tesis antrenörleri ve binicileri eşliğinde Atakum ilçesi Çobanlı iskelesi mevkiinde denize sokulan atlar, vatandaşların da ilgi odağı oldu. Denizden çıkıp dört nala koşan atlar zaman zaman kum banyosu yaptı. Seyrine doyum olmayan görüntülerin yaşandığı sahilde denize giren atları gören vatandaşlar o anları ilgiyle izledi.

TUZLU SU ATLARIN KAS YAPISINI GÜÇLENDİRİYOR

Ayda bir kez atları denize sokarak rahatlattıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Atlı Binicilik Spor Tesisleri Müdürü ve Antrenörü Duhan Doru, denizin atlara keyif vermesinin yanı sıra yaralarına da iyi geldiğini belirterek, Bu tür antrenmanları belirli periyotlarla yapıyoruz. Denizdeki tuzlu su, eklem, kas ve tırnak yapısına iyi geliyor, Atlarımızın özgüvenini yükseltiyor. Aynı zamanda sonbahardaki iyotlu hava atların solunum yapısına ve sinüzitlerine de iyi geliyor. Bize bu imkanları sağlayan ve her konuda desteğini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demire teşekkür ediyorum diye konuştu.KPSS İLE İŞE ALINAN 114 MEMURUN EĞİTİMİ TAMAMLANDI

02.10.2020 05:27

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, KPSS ile Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne alınan 114 memur için düzenlenen ve bugün itibariyle tamamlanan Temel Eğitim programının sertifika törenine katıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 114 personel, KPSS puanına göre memurluğa alındı. 1985 yılından bu yana ilk kez sınavla alım yapan Büyükşehir Belediyesinde, işe yeni başlayan personele verilen 10 günlük Oryantasyon Eğitimi’ tamamlandı. Programda personele Sorumlu olduğunuz alanda daima kendinizi ileriye taşımak için gayret içinde olun diye seslenen Başkan Mustafa Demir, Eğitiminizi aldınız. Vasıflı bir insanın kıymeti dünyada ölçülmez. Samsuna ilk kez gelen arkadaşlarımız çok şanslı. Dünyanın en güzel şehrine geldiniz. Şimdi de sizlerle birlikte çalışacağız. İstersek her şey olur. Her şeyi başarabiliriz. Buna inanıyoruz. Bunun içinde çalışmamız gerekiyor. Yaptığınız her işte hakkaniyetli olun.  Kimsenin hakkına girmeyin. Gerekli eğitimleri aldınız ve sizlerle birlikte çalışmaya Pazartesi günü itibariyle başlayacağız dedi.

114 kişiyi KPSS ile alım yaparak hakkaniyetli bir iş yapmak istediklerini ifade eden Başkan Demir, Siz de emeklerinizin karşılığını alarak kamu görevini üstlenmeye hazır hale geldiniz. Eğitimde 10 gün geçirdiniz. İnanın bana bu 10 gün nasıl geçtiyse çalışma hayatınız da öyle geçecek.  Aldığınız görevlerde sizlerden büyük bir gayret ve samimiyet bekliyoruz. Sorumluluk ve görevde herkes en iyisini yapmakla mükelleftir. Türkiye’nin en teknik, en kapasitesi yüksek, en vizyoner belediyesini oluşturmaya gayret ediyoruz.  Sizler de bunun için buradasınız. Bunu sizlerle beraber yapacağız. Hedefimiz bu diye konuştu.SAMSUNDA İTFAİYE HAFTASI KUTLANDI

02.10.2020 05:25

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinliklerle İtfaiye Haftası kutlandı.

25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftası nedeniyle Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından tören düzenlendi. Törene Genel Sekreter Yardımcısı Ali Seyfi Küçükgöncü, İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, Makine İkmal Daire Başkanı Birol Erdin, Anakent Genel Müdürü Fatih Karaçor, itfaiye erleri ve sendika temsilcileri katıldı. Yılın itfaiyecilerine ve Giresun’da meydana gelen sel felaketinde büyük bir özveriyle çalışan 8 itfaiye erine plaketleri takdim edildi. Ardından itfaiyeciler arama-kurtarma ve yangına müdahale tatbikatı gerçekleştirdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, Teşkilatımızın 306. yılını idrak ediyoruz. Her yıl 25 Eylül itibariyle itfaiye haftamızı kutluyoruz. Samsun itfaiyemiz 96 yıllık bir geçmişiyle, itfaiyecilik tarihinde yerini almıştık. Müdahale gücü, organizasyon yapısı, olaylar karşısındaki organize olma becerisi ve mesleki becerisi açısından da örnek bir teşkilat olduğumuzu düşünüyoruz. Bu noktada itfaiyemiz teknolojiyi yakından takip ederek modern bir görünüme kavuştu. İtfaiyemiz sadece Samsun’a değil tüm ülkemizin destek talep ettiği bir il haline geldi. Tekrar itfaiye haftamızı kutluyor, kazasız belasız bir meslek hayatı diliyorum dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Seyfi Küçükgöncü ise, Yaptığınız görev insanlık adına gerçekten minnet duyulabilecek bir görev. Çok kutsal bir meslek icra ediyorsunuz. Bu mesleğe görev verdiğiniz için hepinizi tebrik ediyorum. Elâzığda bir deprem felaketi yaşadık, sizleri görevlendirdik ve bizlerin yüzümüzü ağarttınız, gururlandırdınız. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın bir nebze yüzlerinin gülmesine vesile oldunuz diye konuştu.