Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Minik Öğrenciler Golf Sporu ile Tanıştı

18.01.2017 07:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, öğrencilere golf sporunun tanıtımını yaptı.Samsun un Atakum ilçesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, Atakum ilçesindeki özel bir okulda okuyan minik öğrencilere yönelik tanıtım etkinliği düzenledi. Golf Kulübü Direktörü Hamza Sayın tarafından golf sporu kuralları ve tanıtımı yapıldı. Çok dikkatli bir şekilde tanıtımları dinleyen öğrenciler daha sonra golf sopaları ile vuruş denemeleri yaptı. Oldukça eğlenceli geçen vuruş denemelerinde minikler, Golf Kulübü Direktörü Hamza Sayın dan vuruş taktikleri aldılar.

Golf sporunu tanıtmak için okul gezilerine başladıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü Müdürü Oytun Biren, Yaklaşık 60-65 öğrencimize 7-15 yaş arasındaki golf sporunun kültürünü, oyun kurallarını ve Golf Kulübümüzün tanıtımını yaptık. Amacımız Samsun da golf sporunu tabana yayıp herkesin oynayabileceği ve ders alabileceği bir sporu yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bugün de özel bir okulda bunun ilk uygulamasını yaptık. Bundan sonraki günlerde de okullarımıza gelip öğrencilerimize golf sporunun tanıtımlarını yapacağız. Burada bize desteklerini hiç esirgemeyen başta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Kulüp Başkanımız Kadir Koçak ile birlikte tüm ekibimize teşekkür ediyoruz dedi.SASKİ Meydandaki Kulübeyi Yeniliyor

17.01.2017 06:49

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Cumhuriyet Meydanı ndaki su tahsilat kulübesinin yenileneceğini ve personel sayısının artırılacağını söyledi.

SASKİ Genel Kurulu 2017 yılı 1. Birleşiminin 1. Oturumuna ait olağanüstü toplantısı Meclis 1. Başkanvekili Turan Çakır başkanlığında yapıldı. SASKİ nin gündem maddelerinden biri olan geçici işçi vize cetveli tasdiki onaylandı. Buna göre, belediye ve bağlı kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri norm kadro ilke ve standartlarına dair yönetmeliğin 24. maddesi gereğince hazırlanan geçen yıl 31 olan geçici işçi kadrosunu, bu yıl emekli olanların azalmasıyla birlikte toplam 26 adet geçici işçi kadrosu vizesi onaylandı. Gündemin diğer maddesi olan sözleşmeli personel ücretleri belirlendi. 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 49 uncu maddesi gereğince 2017 yılında SASKİ Genel Müdürlüğünde sözleşmeli olarak çalışan 3 mühendisin maaşlarının belirlenmesi hususunda Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 03 Ocak 2017 sayılı yönetmeliği doğrultusunda geçen yılki maaşlarına yüzde 3 oranında zam yapılması hususları genel kurulca onaylandı.

CUMHURİYET MEYDANI NDAKİ KULÜBE DEĞİŞİYOR

Gündem dışı meclis üyelerinin sorularını cevaplayan SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu,  Cumhuriyet Meydanı ndaki su tahsilat kulübemiz vatandaşımızın en çok uğradığı yer. Görsel olarak da fiziki olarak da hoş bir durumu yok. Sadece burada değil, Belediyeevleri ndeki, Fevzi Çakmak Mahallesi ndeki tahsilat kulübelerimizin de fiziki ve görsel durumları iyi değil. Şu anda Cumhuriyet Meydanı nın yeni çevre tanzimine uygun olacak şekilde ve bir eleman daha arttıracak şekilde prefabrik olarak yeni bir tahsilat kulübesi için ihale yaptık. Yakın bir zamanda orayı yenileyeceğiz. Ayrıca kulübenin üzerine de vatandaşlarımızın yağmurdan ve güneşten etkilenmemesi için güneşlik gibi bir şey koyacağız dedi.Restore Edilecek, İlçenin Kültür ve Sanat Merkezi Olacak

17.01.2017 06:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin tarihi değerleri yeniden turizme kazandırmak için başlattığı restorasyon hamleleri devam ediyor.

Samsun un Alaçam ilçesinde bulunan ve yıllardır atıl durumda bulunan Kitaplı Konağı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatıyla yeniden restore edilerek ilçeye kültür ve sanat merkezi olarak kazandırılacak.

HARABEDEN KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİNE

Bafra da katıldığı cenaze töreninin ardından Alaçam ilçesini ziyaret ede, ilçede ziyaretler gerçekleştiren ve Mübadele Müzesi ni gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, uzun süredir mülkiyet sorunu bulunan ve yıllardır atıl durumdaki Kitaplı Konağı ile ilgili çalışmaların neticeye ulaştığını ve harabe haldeki konağın restore çalışmalarına en kısa sürede başlanacağının müjdesini verdi. Konağın restore edildikten sonra kültür ve Sanat Merkezi olarak ilçe halkının hizmetine sunulacağı belirtildi.

GEÇMİŞİN İZLERİNE YENİDEN CANLANACAK

Tarihe ve tarihi değerlere daima sahip çıktıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Konaklar, geçmişe tanıklık ederek günümüze kadar gelen, birkaç kuşağın bir arada yaşadığı kültürün son örnekleridir. Geçmişin tarihi izlerini koruyarak, bu örnekleri gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Bakımsızlıktan yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Kitaplı Konağımız için uzun süredir çalışma yapıyorduk. Bu çalışmaları olumlu bir şekilde neticelendirdik. Restorasyon çalışmalarında özgünlüğü korunarak onarılacak olan tarihi konağı restore ettirdikten sonra Alaçam ilçemize kültür ve sanat merkezi olarak yeniden kazandırmayı planlıyoruz  dedi.

Alaçam daki incelemeleri sırasında Başkan Yılmaz a Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar ve Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin de eşlik etti.Golf Branşı Olimpiyat Tarihinde İlk Defa Samsun da Yapılacak

13.01.2017 13:47

Samsun 23. Yaz Deaflympics Genel Koorinatörü Serkan Baltacı, Golf branşı olimpiyat tarihinde ilk defa Samsun da yapılacak. dedi.Temmuz ayında Samsun da yapılacak olan 23. Yaz Deaflympics Olimpiyatları hakkında İl Koordinasyon Kurulu nda kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi veren Samsun 23. Yaz Deaflympics Genel Koorinatörü Serkan Baltacı, Deaflympics, eski adıyla Dünya İşitme Engelliler Oyunları ve Uluslararası İşitme Engelliler Oyunları, işitme engelli elit sporcuların katıldığı, 21 spor branşında gerçekleştirilen en büyük spor organizasyonudur. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından da tanınan deaflympics, branş sayısı ve katılımcı ülke sayısı baz alındığında olimpiyatlar ve Paralimpik Olimpiyatlar dan sonra dünyanın üçüncü büyük spor organizasyonudur. Bu da Türkiye tarihinde hepimizin el birliği ile yapılacak en büyük organizasyon olacaktır. Yaz Deaflympics ve Kış Deaflympics olarak 4 yılda bir düzenlenir. 2017 Yaz Deaflympics Türkiye de Samsun da düzenlenecek. 2019 Kış Deaflympics ise İtalya nın Torino şehrinde düzenlenecektir  dedi.

OLİMPİYATLAR 18-30 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK

Olimpiyatların Samsun da 21 branşta yapılacağını belirten Baltacı, Golf branşı olimpiyat tarihinde ilk defa Samsun da yapılacak. 21 spor branşında biz 109 akredite ülkesi olan ICSD den 73 ülke Samsun da geleceğini söylediler. Bunların 4 bin 210 u sporcu olmak üzere 5 bin 966 kişilik kafile gelecek. Bu da ICSD nin tarihinde en yüksek oranda katılım listesidir. Samsun da yapılacak olan 23. Yaz Deaflympics Olimpiyatları 18 Temmuz da açılış töreni ile başlayacak, 19-30 Temmuz tarihlerinde müsabakalar oynanacak ve yine 30 Temmuz da da kapanış töreni olacaktır. Yani biz 13 günlük bir düğüne hazırlanıyoruz. Bu 13 günlük düğün sonunda inşallah alnımızın akıyla çıkacağız diye konuştu.

Samsun da yaklaşık 30 tesisi kullanacaklarının altını çizen Baltacı, Çarşamba ve Bafra arasında yaklaşık 30 tesiste müsabakalarımız olacak ve 30 un üzerinde antrenman tesisleriyle birlikte spor tesisi kullanacağız. Güreşi Kavak ilçesine alacağız. Çünkü Kavak ta güreş hem seyirci hem de salon açısından orayı da kazanmak istedik. Bizim isteğimiz gittiğimiz yerlerde birçok miras bırakmak. Spor hazırlıklarımızı tamamlamamız için birçok talebimiz oluyor. Büyük oranda tesislerimiz hazır ama bu tesisleri sadece bina olarak değil hem çevre hem de alt yapı olarak da hazırlıkları çok önemlidir. Bu sebeple bizlerden kurumlara gelen yol, alt yapı, içme suyu, doğalgaz, elektrik, ruhsat, bağlantı, tahsis işlemlerinde kamu kurum ve kuruluşların bizlere öncelik vermesini ve dikkate alması bizleri çok mutlu edecektir. İşitme engellilerin tek iletişim aracı internet ve telefondur. İnternet ile ilgili bazı kurumların çalışmaları oluyor  şeklinde konuştu.Samsun Büyükşehir Belediyesinden Bitlis e Kardeş Eli

13.01.2017 07:50

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kardeş şehri olan Bitlis te cadde sağlıklaştırması çalışmalarına başladı.

Bununla ilgili Bitlis e gönderilen heyet, saha analiz ve teknik incelemelerini tamamladı. Alt yapı, yol ve bina kaplamalarıyla ilgili malzeme ve tasarım seçiminin ardından hazırlanacak proje, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a sunulacak.

İki ay önce Bitlis Belediyesi nde Vali Ahmet Çınar ı ziyaret eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, şehrin cadde, sokak ve meydanlarında teknik gezi yaparak, belediyecilik adına alt ve üst yapı, çevre ve estetiğe ilişkin eksiklikleri yerinde tespit etmişti. Ziyarette kent merkezinde yaya ve taşıt trafiğinin yoğun olduğu her hangi bir caddenin seçilerek, taşıt trafiğinden arındırılıp cadde sağlıklaştırılması yapılması, dükkan dış cephelerinin iyileştirilmesi, muhtelif cephe kaplamaları yapılması, kent mobilyaları konulması, yol kaplamalarının gerçekleştirilmesi, diğer imalatlarla caddenin estetik ve örnek bir görünüme kavuşturularak yayalaştırılması kararlaştırılmıştı.

Bitlis Belediyesi ne ağırlıklı olarak proje ve danışmanlık desteği verecek olan Samsun Büyükşehir Belediyesi, cadde sağlıklaştırılmasına yönelik çalışmalarına başladı. Bununla ilgili de mimar ve mühendislerden oluşan 4 kişilik uzman heyeti Bitlis e gönderildi. Saha analiz ve teknik inceleme çalışmalarını tamamlayan heyet, döndü. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı binasından düzenlenen toplantıda heyet, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt a yaptıkları çalışmalarla ilgili brifing verdi.

Ayakkabıcılar Çarşısı nın önündeki caddede yapılacak sağlıklaştırılma projesinde içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon şebekeleri yenilenecek. Yol ise seçilecek malzeme ile kaplanarak yöresel mimariye uygun yapıya dönüştürülecek. Binalar ve dükkanlar da aynı şekilde tarihi dokuya uygun malzemelerle kaplanarak caddenin estetik görünümü artırılacak. Yapılacak tasarım çalışmasının ve malzeme seçiminin tamamlanmasının ardından proje, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a takdim edilecek. Başkan Yılmaz ın onayının alınmasının ardından da teknik şartnameleri hazırlanıp maliyet hesapları yapılarak, proje ihale edilmek üzere Bitlis Belediyesi ne gönderilecek.

Brifing sonrasında Bitlis te yapılacak projesiyle ilgili değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, 2 günlük inceleme ve teknik saha çalışmasının ardından heyetimiz döndü. Biz de kendilerinden yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aldık. Mimar arkadaşımızdan oradaki yöresel mimari özelliklerinin de gelecek kuşaklara aktarılması için yerel mimariye uygun cephe kaplamalarının tasarımlarına yönelik çalışma yapmasını istedik. Hem mantoloma görevi sağlayacak hem de yöresel mimari özelliklerini yansıtacak bu kaplama malzemesinin üretimiyle ilgili organize sanayi bölgesindeki fabrika temsilcileriyle de görüşmeler yapılacak. Başkanımızın da son olurlarını aldıktan sonra uygulamaya geçireceğiz. 1.5 ay içinde ihale aşamasına gelecek. Ayrıca biz onlara seçtiğimiz yol kaplama malzemeleri ile kent mobilyaları da göndereceğiz.  ifadelerini kullandı.