Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Bafra nın Ardından Çarşambalı ya Da Bayram Hediyesi

16.09.2016 10:29

Bafra nın 100 yıllık köprü çilesini bitiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,Çarşambalı çiftçilere de müjdeyi verdi. Hacılıçay Köprüsü Kurban Bayramı ndan sonra resmi olarak açılıyor.

Bafra nın Ardından Çarşambalı ya Da Bayram Hediyesi

Köprüdeki son durumu ve bağlantı yollarını inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,köprü ile birlikte Haçılıçay Mahallesi çevresinde bulunan Yukarı Dikencik, Aşağı Dikencik, Yeni Köseli, Ovacık ve Kiraz Bucağı Mahalleleri ile Köklük mahallesi çevresindeki Kumarlı, Kaydan, Uluköy, Akçaltı ve Karacalı Mahalleleri arasındaki ulaşım sorununun artık sonlandığını söyledi.

BÜYÜKŞEHİR SAMSUN A 4.BOĞAZ KÖPRÜSÜ KAZANDIRDI

Samsun için bir hizmet seferberliği ve hizmet sağanağının yaşandığını belirten Yılmaz, Samsun hizmette kapıları ardına kadar açılmış bir fırsat dönemini yaşıyor dedi. Başkan Yılmaz ın incelemeleri sırasında yanına gelen vatandaşlar ise Bafra ve Çarşamba ilçesine Büyükşehir Belediyesi nin yaptığı köprüleri Türkiye nin 4. Boğaz Köprüsü olarak nitelendirerek Yılmaz a teşekkür ettiler.

YEŞİLIRMAK ÜZERİNE 3 MİLYONLUK DEV KÖPRÜ

165 metre uzunluğundaki köprünün 3 milyon TL ye mal olduğunu belirten Yılmaz, Bafra mızın ardından istedik ki Çarşambalı hemşehrilerimize de bayram hediyesi verelim. Çalışkan Çarşambalı çiftçilerimiz güle güle kullansın. Çarşamba yı gerdanlık gibi süsleyecek köprü hem gönülleri birleştirecek hem de haberleşme çilesini bitirecek diye konuştu.

YILLARCA BEKLENEN PROJELER  İÇİN AYLARI YARIŞTIRIYORUZ

Projelerin anında bitirilerek hizmete açıldığına dikkat çeken Yılmaz son olarak şunları söyledi:Bu hizmetlerin AK Parti iktidarından önce onlarca sene sürerdi. Temeli atılır bir türlü açılış töreni yapılamazdı, yıllarca beklenirdi. Biz artık yıllarca beklenen projeleri daha senesi dolmadan bitiriyoruz. Bu yatırımların hepsi Samsun un zenginleşmesi, kalkınması demek. Yılmaz a incelemeleri sırasında Meclis Başkanvekili Turan Çakır ve AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk da eşlik etti.Büyükşehir den Vezirköprü ye Dev Turizm Hamlesi

16.09.2016 10:28

Vezirköprü ilçesi Şahinkaya Kanyonu gezisi için Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Samsunum-3 Gemisi nin dümenine bu kez Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz geçti.

Büyükşehir den Vezirköprü ye Dev Turizm Hamlesi

Samsun Büyükşehir Belediyesi yapılan  yatırımlar ve turizm hamleleri ile Vezirköprü nün kaderini değiştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın da büyük önem verdiği Vezirköprü, son iki yılda birçok turistik yatırıma kavuştu. Özellikle Türkiye de az sayıda bulunan ve adını Şahin kuşlarının yuvalanmasından alan Şahinkaya Kanyonu na yapılan turizm yatırımları ilçeyi turizmde gözde alanlardan biri haline getirdi. Samsunum-3 gemisi ile kanyonda başlatılan turlar yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

DÜMENE BAŞKAN YILMAZ GEÇTİ

Sıcak asfalt ile kaplanan 18 km lik kanyon yolunu inceleyen ve ardından Şahinkaya Kanyonu ndaki turlar için alınan Samsunum-3 Gemisi ile Kanyonu turlayan Başkan Yılmaz, geminin kaptanından kısa bir süreliğine dümeni devraldı. Yılmaz, şehri yönetmedeki ustalığı kadar kaptanlıkta da maharetini konuşturdu.

HEYBETİYLE BÜYÜLEYEN BİR ALAN

Şahinkaya Kanyonu nun sadece Samsun değil Türkiye için önemli bir değer olduğunu söyleyen Yılmaz, Türkiye ölçeğinde değil dünya ölçeğinde de nadir gözlemlenen kaya kartalının burada olduğunu belirterek, Burası Allah'ın bize behşettiği doğa harikası bir yer.Biz burayı turizme kazandırdık ve şu an yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. İstanbul Boğazı nın derinliğinin iki üç katı bir derinliğe sahip bir yer. Masmavi suların sarp kayalıklar arasında kendine yol bulduğu bu gizemli alan heybetiyle bizi olduğu gibi herkesi büyülüyor diye konuştu.

Başkan Yılmaz a incelemeleri sırasında Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Turan Çakır ve Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk da eşlik etti.Vezirköprü nün Saklı Tarihi Ortaya Çıktı

16.09.2016 10:27

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ilçesi Oymaağaç köyüne 11 yıldır yapılan kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Kazı yapılan tünele de giren Yılmaz,3 bin 500 yıl öncesine ait kalıntıların burada bulunduğunu söyledi.

Vezirköprü nün Saklı Tarihi Ortaya Çıktı

Samsun un Vezirköprü ilçesi Oymaağaç köyünde yapılan kazı çalışmalarında bulunan Hititlerin dini merkezi Nerik gün yüzüne çıkıyor. Hititler için Nerik in büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Kazı Başkanı Alman Arkeolog Doç. Dr. Rainer Czichan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve beraberindekiler Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis, Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili Turan Çakır ile AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk a kazı alanını gezdirdi.

YAPILAN KAZI SAMSUN TARİHİ İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Kazı alanını yerinde gören ve kazıda gelinen son nokta hakkında bilgi alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Höyükte yapılan kazının Samsun tarihi için çok önemli olduğunu söyledi. Biz Müslümanlar için Mekke nasıl büyük bir anlam ifade ediyorsa Hititler için de Nerik o anlamı taşıyor. Bu bakımdan Nerik in burada bulunması kentin kültür ve turizmine büyük katkı sağladı dedi.

NERİK İ DUYAN TURİSTLER BURAYA GELİYOR

3 bin 500 yıl öncesine ait kalıntıların bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz, Höyükteki yerleşimin eski tunç çağına kadar dayandığı belirtiliyor. Bu müthiş bir şey. Hem ilçe turizmimiz için hem de Samsun turizmimiz için büyük önem taşıyor. Çünkü Nerik i duyan turistler bölgeye geliyor ifadelerini kullandı. Başkan Yılmaz kazı sırasından bulunan tünele de girerek alanda bulunan antik kalıntılarla ilgili bilgi aldı.Başkan YILMAZ dan Bafra Türbe-kalaycılı Köprü Açılışında Müjde.

09.09.2016 05:31

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Türbe-Kalaycılı Köprüsü ve bağlantı yolları bugün yapılan açılış töreni ile resmi olarak hizmete açıldı.

Başkan YILMAZ dan Bafra Türbe-kalaycılı Köprü Açılışında Müjde.

Açılışta konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz: Beni gerçekten çok duygulandırdınız,oturduk ilçe ilçe gidip ihmal edilmiş işler nelerdir tarımdan kazanımı yükseltmeliyiz diye kendimize hedef belirledik ve 260 metre uzunluğunda köprüyü 12 ayda bitirdik.

Kızılırmak ın iki yakası bir araya geldi, 2017 nin sonuna doğru bir köprüyü daha yapacağız. 7.5 milyon para harcadık. Bu köprüde ustalığımızı gösterdik ve maliyeti aşağıya düşürdük. Hem ucuza mal ettik hem de kısa sürede bitrdiğimiz için çok mutluyum. Vatandaşımıza tüm hizmetlerimiz feda olsun.

Bu köprü aynı zamanda ulaşım giderlerini azaltacak. Bafralı çiftçimize ve hemşehrilerimize  bayram hediyemiz hayırlı uğurlu olsun. İşçisinden mühendisine burada emeği geçen tüm herkese teşekkür ediyorum. dedi.Kızılırmak Deltası Unesco Listesinde

08.09.2016 06:09

Yusuf Ziya Yılmaz: Samsun Kızılırmak Deltası UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne adaylık sürecini tamamlayarak, UNESCO Dünya Miras Merkezi nin resmi web sitesinde geçici listedeki yerini almıştır.

Kızılırmak Deltası Unesco Listesinde

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne girdiğini ve dün akşam UNESCO nun sitesinde yayınlandığını açıkladı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne girdiğini ve dün bundan sonraki amaçlarının UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne Doğal Miras dalında girerek Türkiye nin kayıtlı ilk doğal mirası olarak kabul edilmesi olduğunu söyledi.

Başkan Yılmaz, Samsun Golf Sahası nda düzenlenen kahvaltı programında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıya Başkan Yılmaz ın yanı sıra; Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Yurt, Sefer Arlı ve Zennube Albayrak, SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ve SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu katıldı.

MÜRACAAT NİSAN 2016 DA KABUL GÖRMÜŞTÜ

Kızılırmak Deltası na yönelik açıklamalarda bulunan başkan Yılmaz, Türkiye nin UNESCO daki daimi temsilcimiz dün akşam beni aradı. Bana Gözünüz aydın! UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne girdi, onların da sayfasında yayınlandı dedi. Biz doğal miras listesine girmek için 2 yıl öncesinden müracaat etmiştik. Bu müracaat Nisan 2016 da kabul görmüştü. Ama bu kararı internet sayfalarında yayınlanmıyordu. Kendi içlerindeki bürokratik engellerden dolayı yayınlamanın geciktiğini söylediler. Neyse ki dün akşam yayınlandı. Kızılırmak Deltası nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne girmesi beni çocuklar gibi sevindirdi dedi.

ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK

Samsun Kızılırmak Deltası nın 56 bin hektarlık alana sahip olduğunu, Ondokuz Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçeleri sınırlarında kaldığını belirten Başkan Yılmaz, Su kuşlarının, dünya üzerinde var olan üç göç yolundan bir tanesi olan Kızılırmak Deltası nda yaban hayatı ve yaşam alanlarını korumaya yönelik farklı sınır ve ortamları içeren Doğal Sit, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Ramsar Alanı koruma statüleri bulunmaktadır. 56 bin hektar alanın 21 bin 700 hektarlık kısmı, 15 Nisan 1998 tarihinde, uluslararası düzeyde ekolojik karakterlerinin aynen korunması için  Sulak Alanların Korunması (RAMSAR) Sözleşmesi listesine dahil edilmiştir. Samsun Kızılırmak Deltası, yaklaşık 350 adet kuş türü, manda, yılkı, balık, sürüngen vb. çeşitleri yanında zengin bitki örtüsüyle korunmaya değer bir habitatı içerisinde bulundurmaktadır. Deniz, ırmak, göl, sazlık, bataklık, çayır, mera, orman, kumul ve tarım alanları gibi farklı yaşam alanlarını (habitatları) bir arada bulundurması, deltayı eşine az rastlanır derecede önemli kılmaktadır. Bu değerleri korumak amacıyla, Belediyemizce Kızılırmak Deltası nda kısa sürede çok düzenleme yapılmış, sadece yasa dışı avlanma ve kaçak yapılarla bilinen alanın tanıtımı ve güvenliği tarafımızdan sağlanmıştır. Deltada yer alan başıboşluğun önüne geçilerek bir düzen içerisinde doğa ve doğal yaşamın korunmasına, kaçak avlanmanın da önüne geçilmesine, doğal kültürel miras olarak UNESCO nun listesine dahil edilmesine ilişkin çalışmalar başlatılmıştır. Doğal miras için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı na yapmış olduğumuz müracaat değerlendirildikten sonra, Dışişleri Bakanlığı na, oradan da Paris te bulunan UNESCO Daimi Temsilciliği ne iletilmiştir. Şu an ise doğal değerimiz olan Kızılırmak Deltası ve Kuş Cenneti nin dünyaya tanıtılması, korunması ve uluslararası kaynaklardan da yararlanılarak gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılmasını sağlamak amacıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi ne dahil edilme girişimimizle önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne girmiş bulunmaktayız. Samsun Kızılırmak Deltası UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne adaylık sürecini tamamlayarak, UNESCO Dünya Miras Merkezi nin resmi web sitesi olan http://whc.unesco.org/en/tentativelists/6125 adresindeki geçici listedeki yerini almıştır. UNESCO Dünya Miras Listesi nde Türkiye nin kayıtlı doğal miras alanı bulunmaması nedeniyle, geçici listeden sonra Kızılırmak Deltası nın daimi listeye girmesi amacıyla adaylık sürecinin en kısa sürede tamamlanması için bütün kurum ve kuruluşlarla iş birliğiyle çalışmalarımız sürdürülecektir. Böylece, UNESCO dünya çapında olduğundan, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin de artık dünya çapında korunması ve tanıtılması sağlanacaktır. UNESCO Dünya Mirası Listesine Doğal Miras dalında girerek Türkiye nin kayıtlı ilk doğal mirası kabul edilmesine yönelik çalışmalarımız devam edecektir şeklinde konuştu.

DELTA’DA YAŞAYAN İNSANLAR MAĞDURİYETE UĞRAMAYACAK

Bu başarıdan sonra yeni hedeflerini açıklayan Başkan Yılmaz şunları kaydetti: UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi ne girmemiz, UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi ne adayız demektir. Şu anda hiçbir doğal alan daimi listede yok. Biz kesin listeye girmek için şimdiden çalışmalarımıza başlayacağız. Bu çalışmalarımızı uluslararası düzeyde sürdüreceğiz. Kızılırmak Deltası nın daimi listenin bir parçası olduğunu onlara ispat edeceğiz. Biz bu daimi listeye girebilmemiz için bazı şartlar önümüze koyacaklar. Bu şartların 3 ünü sizinle paylaşacağım. Bu maddelerde de bizi daimi listeye girmek için engelleyecek bir durum olmadığını görüyoruz. Kızılırmak Deltası ise bu kriterlerden; 1. üstün doğal görüngelere veya eşsiz doğal güzelliklere ve estetik öneme sahip alanları içermesi, 2. kara, tatlı su, kıyı ve deniz ekosistemleri ve hayvan ve bitki topluluklarının evrim ve gelişiminde devam eden önemli ekolojik ve biyolojik süreçleri sunan istisnai örnekler olması, 3. bilim veya koruma açısından istisnai evrensel değere sahip tehlike altındaki türleri içeren yerler de dahil, biyolojik çeşitliliğin yerinde korunması için en önemli ve dikkat çeken doğal habitatları içermesi kısmını bünyesinde bulundurması gerekmektedir. Dolayısıyla bizim alanımız bunları içeriyor. Fakat onlar bununla kalmaz, burayı tehdit eden bir takım unsurları buradan kaldırmamızı isteyebilir. Neler olabilir bunlar; tarım ilaçlaması, ilaçlardan çıkan suların göle gitmesi, avcılık gibi tedbirler almamızı bize söyleyebilirler. Bu alınacak tedbirlerin sürdürülebilir olmasını bizden isteyebileceklerini tahmin ediyorum. Orada yaşayan habitatın insan faktörünü de içine alan, insanlarla, köylerle orada yaşayan tüm organizmayla birlikte karşılıklı etkileşim içinde birbiriyle mutlu bir ekosistem orada kurulmasını talep edeceklerdir. Biz de öyle düşünüyoruz. İnsanın olmadığı bir şeyin değeri yok. 56 bin hektarlık alan içindeki bütün köyler koruma anlayışının baskısı altında herhangi bir mağduriyete uğramayacak. Zaten UNESCO nun bizden talep ettiği buranın burada yaşan yaşamla birlikte sürdürmek. Oradaki insanımızı herhangi bir mağduriyete uğratmadan onları da bu çevrenin mutlu bir parçası haline getireceğiz.