Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Hastanebaşı ve Kökçüoğlu na Kentsel Dönüşüm

15.02.2017 08:48

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülen Hastanebaşı ve Kökçüoğlu Mahallelerinin kentsel dönüşüm alanı kapsamında yapılan imar planı değişikliği teklifi oy çokluğu ile kabul edildi.
Büyükşehir Belediye Meclisinde 1 madde hariç bütün maddeler oy birliği ile kabul edildi. İlkadım ilçesi Hastanebaşı ve Kökçüoğlu Mahallelerinde uygulama imar planlarının bulunduğu alanda imar plan değişikliği teklifi mecliste tartışma çıkartan tek gündem maddesi oldu. Daha önce İlkadım Belediyesi tarafından meclis gündemine gönderilen ama yeterli olmadığı için tekrar düzenlenmek üzere geri gönderilen kentsel dönüşüm imar planı teklifi 10 madde ve 12 kat ve maksimum blok kat boyu 40 metre olacak şekilde imar planındaki yoldan çekme mesafeleri sabit tutulacaktır plan notu ile birlikte meclis üyelerinin onayına sunuldu. Teklife karşı çıkan Bağımsız Meclis Üyesi Erkan Akyüz, bu teklifin o bölgedeki kentsel dönüşüm sorununu çözmeyeceğini ileri sürerek karara ret oyu vereceğini belirtti.Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat Ayı 1. Oturumu 3. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Meclis Salonunda gerçekleşti. Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Vekili Turan Çakır başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında ilgili komisyonlardan havale edilen 38 gündem maddesi görüşüldü. 37 madde oy birliği ile kabul edilirken, kentsel dönüşüm maddesi ise oy çokluğu ile kabul edilerek meclisten geçirildi.

Daha sonra söz alan Meclis Başkan Vekili Turan Çakır ise yapılan değerlendirmeler sonucunda böyle bir plan hazırladıklarını ve oradaki kentsel dönüşüm sorununu bu madde ile sona erdireceklerini söyledi.

Daha sonra oylanan madde oy çokluğu ile kabul edildi. Toplamda ilgili komisyonlardan meclise havale edilen 38 madde meclisten geçerek karara bağlandı.Başkan YILMAZ: Bütün Şehrin Kanalizasyonu Denize Bağlıydı

15.02.2017 08:42

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bütün şehrin kanalizasyonu denize bağlıydı. Büyük bir trajediydi. Çok şükür bunların hepsini aştık, limanların hepsini temizlendi dedi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen 2. Uluslararası Su ve Sağlık Kongresi Suya dair her şey temasıyla Antalya da başladı. Kongrede konuşan Samsun Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Göreve ilk geldiğimizde deniz ve martı diye izlenen yer fosseptik çukuruydu. Büyük bir trajediydi dedi.

17 Şubat a kadar devam edecek olan kongreye, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediye başkanları, üniversite rektörleri, uluslararası katılımcılar, sağlık, tıp, çevre mühendisliği, kimya, biyoloji, hidroklimatoloji ve ziraat alanlarındaki akademisyenler, su üretici ve satıcıları katıldı. Antalya Rixos Sungate Hotel de düzenlenen kongrede, içme kullanma suları, ambalajlı sular, hastanelerde ve sağlık kurumlarında su yönetimi, yüzme suları, yüzme havuzları, tarımsal amaçlı su kullanımı, atık sular, kaplıcalar, su ürünleri, su kirliliği, su kalitesinin izlenmesi ve laboratuvarlar ile suyun yönetimi gibi konular ele alındı.

Kongrede konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un su miktarı konusunda Türkiye nin en büyük şehirlerden birisi olduğunu söyledi. Suyun hayat için vazgeçilmez bir unsuru olduğunu belirten Başkan Yılmaz, suyu iyi yönetmek ve değerinin bilinmesi gerektiğinin altını çizdi.

30 Mart seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın kendilerine talimat verdiğini aktaran Yılmaz, Erdoğan ın 5 sene içerisinde bizim köyümüzün suyu yok derse, yaptığınız işleri yetersiz görürüm, su yok diye bir şey duymak istemiyorum. Suyumuz yok dendiğinde ben yerel yönetici olarak yeteri hizmet yapmadığını anlarım sözünün ardından Samsun’da hummalı bir çalışmaya girdiklerini kaydetti.

DENİZ VE MARTI DİYE İZLENEN YER FOSSEPTİK ÇUKURUYDU

İlk belediye başkanı olduğu 1999 yılında, Samsun un deniz suyu kirliliğinde büyük sorunları olduğunu aktaran Yılmaz, 19 Mayıs Bayramı vardı. Bu bayramda deniz kuvvetlerinin denizaltıları Samsun a geliyor. Hava kuvvetleri birçok seremoni yapıyor. Biz de vali beyle denizaltıları karşılamaya gitmiştik. Denizaltındaki bir albay beni kenara çekerek, Başkanım siz yeni başkan oldunuz, deniz kirliliği konusuna sanırım vakıf değilsiniz. Denizaltını sokmadan serverdan 10-15 metrelik draft var, 5-6. sonrasında kanalizasyon çamur var. Bilginiz olsun dedi. Deniz diye martıları seyrettiğimiz yerin aslında foseptik çukur olduğunu o gün öğrendik. Bütün şehrin kanalizasyonu denize bağlıydı. Büyük bir trajediydi. Çok şükür bunların hepsini aştık, limanların hepsini temizlendi dedi.

YER ALTI SU KAYNAKLARI İÇİN ÇÖPLERDEKİ TEHLİKE

Su yönetimi ve hijyeni hakkında görüşlerini dile getiren Başkan Yılmaz, yer altı su kaynaklarının da önemine değindi. Yılmaz, Yer altı suyu insanların tükettiği su, toplam tüketilen suyun yüzde 30 unu bulur. Geri kalan yüzde 70 i sulama suyuyla veya diğer ekosistemin diğer unsurları suyu tüketir. O tüketilen suyun çoğu yer altına iner. Özellikle tarımdaki kirli su yer altına karışır. Bu çevre kirliliğinden daha önemlidir. Çöplerdeki su sızıntılarının denetlenmesi lazım, çünkü yeraltına iniyor olabilir. Bu da büyük felaketlere sebep verebilir. Tarımda kullanılan kimyasalların yarattığı sorunun en çok yaşayanlardan bir şehiriz diye konuştu.

AZ KALSIN SU ŞEHRİNDE SUSUZ KALIYORDUK

Geçmişte su konusunda yaşadıkları bir olayı da anlatan Yılmaz, Samsun un bol sulu şehir olduğunu söyledim. Bunun da özgüveni içerisindeydik. Kibir içerisinde su barajımızla sorunumuz olmaz dedik. 2013 yazında tarım işiyle uğraşanlar, içme su barajımızdan su isteği oldu. Biz de köylümüze verdik, barajda 3 te 1 oranında suyu düşürdük. 2013 te bir kurak başladı. Biz koca şehri susuz bırakma tehlikesiyle karşı karşıya kaldık. Hemen kurtarmak için dev pompalar kurmaya başladık. Yer altı suyundan faydalandık, ama yüzde 30 unda çok tehlikeli kimyasallar çıktı. Bizim bu su yönetimi konusunda bir küçük ihmal affedilmez bir sonuca götürüyordu şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Samsun Belediye Başkanı ile Antalya Büyükşehir Başkanı Menderes Türel e katılımlarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.
Kurtuluş Yolu O Günlerin Manevi Havasını Yaşatacak

15.02.2017 08:37

Milli mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919 da kurmaylarıyla Samsun a ayak basan Mustafa Kemal Atatürk ün Amasya ya kadar uzanan yolculuğu, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje ile turizme kazandırılacak. Proje kapsamında 98 kilometrelik tarihi güzergahta Atatürk ün neler yaşadığı gün ışığına çıkarılarak canlandırılacak.

Cumhuriyet tarihinin başlangıç noktası Samsun da Büyükşehir Belediyesi, Atatürk ün kurtuluş mücadelesindeki ilk yolculuğunu gün ışığına çıkarmaya hazırlanıyor. Bandırma Vapuru ile Samsun a gelen Atatürk ün 18 silah arkadaşıyla birlikte tütün iskelesine ayak bastığı tarihi anı heykellerle canlandıran Büyükşehir Belediyesi, Kurtuluş Yolu Açık Hava Müzesi ni 2009 yılında ziyarete açmıştı.

Samsun a geldikten sonra Mıntıka Palas Oteli nde kalıp kurmaylarıyla ve kentin ileri gelen isimleriyle toplantı yapan Atatürk ün, milli mücadelenin ilk kıvılcımını yaktığı Havza ve oradan Amasya ya uzanan yolculuğu ve yaşadıkları ise bugüne kadar aydınlatılamamıştı. 9. Ordu Müfettişi ünvanıyla Samsun da bulunan Atatürk ün 98 kilometrelik bu sır yolculuğunu araştıran Samsun Büyükşehir Belediyesi, kullandığı tarihi İpek Yolu güzergahı ve yolculuk sırasında neler yaşadığını tespit etti.

ZORLU YOLCULUK TURİZM ÖGESİ OLACAK

Proje çalışmasıyla ilgili tarihçiler, sosyologlar, sanatçılar, mimarlar, arkeologlar, mühendisler, harita uzmanı ve grafikerden oluşan 16 kişilik çalışma ekibi kuran Samsun Büyükşehir Belediyesi, Atatürk ün tarihi güzergahtaki seyrini, nerede oturduğunu, çay içtiğini, nerede mola verdiğini, kimlerle sohbet ettiğini, neler konuştuğunu, yolculuk sırasında neler görüp neler yaşadığını  belirledi. 2 ay süren çalışma sırasında güzergah üzerinde tespit edilen çok sayıdaki sanat eseri ve tarihi yapı restore edilerek, halkın hizmetine sunulacak. Kurtuluş Yolu Projesi nin ikinci etabı kapsamında belediye, Atatürk ün ilk yolculuğunu turizme kazandıracak.

Kurtuluş Yolu turizm güzergahına ilişkin proje çalışmasının devam ettiğini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, projenin çok önemli olduğunun altını çizdi. Yapılan çalışmayla ilgili bilgi veren Albayrak, Bu çalışmayı yaparken tarihi canlandırmamız gerekiyordu.  Çünkü insanlarımızın yolculuk yaparken, o günün şartlarını iyi hissetmesini, o ruhu ve tarihi anları yaşamasını, Atatürk ü iyi anlamasını ve bu nostaljiyle hareket etmesini istiyoruz. Atatürk ün oradan hangi koşullarda nasıl geçtiğini, nerelerde konakladığını, neler yaptığını araştırıyoruz. Bunu yapabilmek için de o dönemlerde kullanılan hanları, namazgahları, kilometre taşlarının neler olduğunu tespit ettik.  Bir de eskiyi yansıtan yollar vardı. Bu yolların da korunmasını sağlamak istedik. Bozulmayı engellemek için de çevre düzeni plan kararı alıp güzergahı planlara işledik. Şimdi ise güzergahı canlandırmak için 1919 yılına ait objelerimizi belirleyip yerleştireceğiz. O ruhu yansıtabilmek için eski dönemlere ait olan basit yapılaşmalarını ve sanat eserlerini rölyeflerle bütünleştirerek yaşatacağız. Böylece bir turizm aksı oluşturmuş olacağız. ifadelerini kullandı.Cumhuriyet Meydanı Yeni Yüzüne Kavuşuyor

15.02.2017 08:32

Samsun Cumhuriyet Meydanı yeni yüzüne kavuşuyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında dış cepheleri giydirilen binalara dev led ışıklı çelik levhalar yerleştiriliyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun a ayak bastıktan sonra kalacağı Mıntıka Palas Oteli ne giderken üzerinden geçtiği Cumhuriyet Meydanı, Büyükşehir Belediyesi Kent Estetik Kurulu nun proje çalışmasıyla yeni bir kimliğe sahip olacak. Önce tabela ve reklam kirliliğinden temizlenen meydan çevresindeki binalar, ardından tek tip giydirilerek boyanmıştı. Şimdi de Cumhuriyet Meydanı nın modern ve ihtişamlı bir görünüme kavuşması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Yeni estetik projesi kapsamında tarihi meydana bakan binaların dış cephelerine büyük led ışıklı 17 adet çelik levha konuluyor. Çalışma tamamlandığında ışıklandırılan Cumhuriyet Meydanı, yeni konsepti ile görenleri adeta büyüleyecek. Büyük Önder in Samsun a ayak bastığı Tütün İskelesi nden başlayıp kaldığı otele kadar devam eden Kurtuluş Yolu üzerindeki meydan, yeni görünümü ile milli mücadele ruhuna da katkı yapacak.

Cumhuriyet Meydanı Estetik Projesi ile ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, meydanı modernleştirmeye yönelik çalışmaların hızlandırıldığını söyledi. Albayrak, Cumhuriyet Meydanı ile ilgili hazırlanan proje, Kent Estetik Kurulu nda görüşülüp onaylanmıştı. Artık meydanımız, yeni bir konsepte, görsel bir vizyona kavuşuyor. Görüntü kirliliğine neden olan reklam tabelalarını kaldırarak, dış cephelerini giydirmiştik. Şimdi de yeni konsept ışıklandırmasına yönelik çelik levhaları yerleştiriyoruz. Çalışmalar sürüyor. Tamamlandığında meydanımız, yeni görünümü ile adeta büyüleyecek.  diye konuştu.

Cumhuriyet Meydanı nın Kurtuluş Yolu projesi kapsamında Atatürk Parkı ve Gazi Müzesi ile  bir bütün haline geleceğini de belirten Albayrak, yaptıkları proje çalışmaları çerçevesinde şehrin merkezi olan meydanın Samsun a yakışan, geçmişi ve bugünü aynı anda içinde barındıran bir alan haline geleceğini de sözlerine ekledi.FUARA GÖRKEMLİ AÇILIŞ

13.02.2017 06:32

Türkiye de ilk defa Samsun da yapılacak olan ve giyimden beyaz eşyaya kadar birçok seçeneği bünyesinde barındıran Samsun 2017 Evleniyoruz Fuarı Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve siyaset dünyasının önde gelen isimlerinin katılımı ile törenle açıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz konuşmasında;  Bundan 5 sene önce buraya, bu fuarın yapılması gündeme geldiğinde endişe ettik. Acaba bu kapasiteyi doldurabilecek miyiz diye. Altından kalkabilir miyiz diye inceledik. Sonrasında bu tesisi yapmaya karar verdik. Geçmişteki aştığımız problemleri hatırlayarak, başarı öyküsünün anımsatılması lazım. Bugün artık kapasite problemi yaşamıyoruz. 5 sene önce raylı sistem hattı da buraya kadar gelmiyordu. Raylı sistemin Tekkeköy e kadar gelmesi olimpiyatlar nedeniyle oldu. Bu fuar bugün TÜYAP ın deneyimidir. Fuara katılımın fazla olacağını düşünüyorum. Türkiye nin ilk on şehri kategorisine girip, geleceğe umutla bakacağımız günleri göreceğimizi düşünüyorum  diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ, EVLENİYORUZ FUARINDA 3 NİKAH KIYDI

Samsun da en ilgi çeken etkinlikler arasına giren TÜYAP 2017 Evleniyoruz Fuarı nda dünya evine giren 3 çiftin nikahlarını Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz kıydı.

Fuar açılışında en ilgi çeken organizasyonlardan birisi de nikah töreni oldu. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, dünya evine giren üç çiftin nikahlarını kıydı.

Genç çiftlerin nikah şahitliğini Samsun Valisi İbrahim Şahin, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz ve Esnaf Odaları Birliği Başkanı Eyüp Güler yaptı.