Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Üretene Her Zaman Destek Olduk

10.11.2016 06:29

Gelişen ekonomilerde finansal sıkıntıya düşen ve nakit akışında aksaklık yaşayan Kobi lerin, en doğru bilgiyi aldığı Faktoring desteği ile Kobi lerle güçlü ve güvenli yarınlara  buluşması Samsun da gerçekleştirildi. Finansal Kurumlar Birliği öncülüğünde gerçekleşen buluşmada uzman isimler Kobi lere finansmanda nefes aldıracak yöntemleri anlattı.

Başkan YILMAZ:  Üretene Her Zaman Destek Olduk 

Gazeteci Noyan Doğan ın moderatörlüğü ile yapılan ve Habertürk TV den canlı olarak yayınlanan buluşmanın başında  Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz birer konuşma yaptı. Diğer katılımcılar ise, Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cantekin, Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çağatay Baydar , BDDK Bankacılık Baş Uzmanları Onur Vural ve Ercan Kurt, Orta Karadeniz Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Emin Bahri Uğurlu oldu.

Türkiye nin üreten kentlerinde düzenlenen ekonomi panellerinden birine Samsun olarak ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun limanları, serbest bölgesi ve Türkiye nin ilk lojistik köyü ile Karadeniz in lojistik üssü konumunda bir şehir oldu. Küresel rekabetin hız kazandığı günümüz dünyasında, üretimi, istihdamı, gelirimizi arttırmak için artık sınırları aşmak zorundayız. Büyükşehir Belediyesi olarak daima üretene destek olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Samsun un ekonomik anlamda tarihini değiştirecek projelerden biri olan Lojistik Köyümüz 2023 hedeflerimiz doğrultusunda da büyük önem taşıyor diye konuştu.KURTULUŞA GİDEN YOL AÇIK HAVA MÜZESİ OLACAK

09.11.2016 08:49

Mustafa Kemal Atatürk ün 19 Mayıs 1919 da milli mücadeleyi başlatmak için Bandırma Vapuru yla Samsun a gelişinin ardından Amasya ya giderken kullandığı 98 kilometrelik Ata Yolu 97 yıl sonra tekrar ortaya çıkarıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisinin tarihi belgeleri, Anıtkabir Kütüphanesi ve tarihçilerden aldığı bilgiler doğrultusunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün, silah arkadaşlarıyla Kurtuluş Savaşı nı başlatmak üzere 19 Mayıs 1919 da Bandırma Vapuru ile Samsun a geldikten sonra Amasya, Sivas ve Erzurum kongrelerini yapmak için Samsun dan Amasya ya gittiği 98 kilometrelik Ata Yolu nu ortaya çıkardı.

Yolun turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında kentteki ulusal ve yerel basın temsilcilerine gezi düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yolu bulmak için 1,5 yıl önce harekete geçtiklerini ve Osmanlı arşivlerindeki belgelerden ve 1957 yılına ait karayollarını gösteren haritalardan yararlanarak yapılan çalışmalar sonucunda Ata Yolu nun orijinal güzergahının belirlendiğini söyledi.

Başkan Yılmaz;  Atatürk ün 19 Mayıs 1919 sabahı saat 08.30 sularında Samsun a gelip, 2 gün Samsun da kalıp, daha sonra Havza ya, oradan da Suluova ya, oradan da Amasya ya hareket ettiği güzergahı geziyoruz. Atatürk ün Samsun a çıkışıyla ilgili tarihi olaya ev sahipliği yapmış bir şehir olduğu için Samsun şehrinin yerel yönetimi olarak bizde bu tarihi olayı bir marka değerine dahil eden, aynı zamanda bu tarihi olayı bir tarihi turizmi değeri haline getiren bir misyonu benimsedik ve Atatürk ün Samsun dan çıkıp, Havza ya, Havza dan da Suluova ya gidinceye kadar ki kat ettiği güzergahı, bu güzergahtaki konakladığı yerleri, Atatürk ün Havza da kaldığı oteli, yol boyunca konakladığı evleri veya yol boyunca uğradığı kahve içtiği, ayran içtiği köy evlerini ihya ederek bu güzergahı tarih turizmine altlık yapılabilecek açık hava müzesine dönük bir çabanın içerisindeyiz dedi.

ATAYOLU TARİH TURİZMİNİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI OLACAK

Atayolu nun tarih turizminin önemli bir parçası haline gelmesini hedeflediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, Buranın tarih turizme açılmasından sonra çocuklarımızın, gençlerimizin, gelecek nesillerimizin Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna giden yoldaki Atatürk ün Samsun dan Havza ya, Havza dan Suluova ya, oradan da Amasya ya kat ettiği güzergahtaki yolun özelliklerini öğrenirken, aynı zamanda 1919 yılının şartlarını da öğrenirler diyerek, bu yolu eski hallerini, eski fotoğraflardan bulduğumuz belgelerle o yolları donatarak bir açık hava müzesi haline getirip, burayı tarih turizmin önemli bir parçası haline getirmeyi hedefliyoruz. Yolun Samsun dan Mamur dağına kadar olan ve Mamur dağını geçip Çakallı Hanına kadar olan bir kesimi var ve burası 35 kilometre, bu 35 kilometrede Avdan köyünde(mahalle) Atatürk ün kaldığı, bir köy evine uğradığı, orada bir kahve içtiği söyleniyor. Tarihçilerimiz ve üniversitedeki hocalarımız bunları belgelerle ortaya koyuyorlar. O süreci ve o tarihi izleri ihya etmeyi düşünüyoruz. Yol üzerinde o yıllardaki kullanılmış olan tarım aletleri, ulaşım araçları, kanı arabaları, pulluklar, samanlıklar, yol boyundaki namazgahlar, çeşmeler, yalaklar gibi şeyler yerleştireceğiz. Samsun dan Suluova ya kadar tarih turizmi turları başlatırız. Bu turlarda Atatürk ün 1919 yılında Samsun dan Havza ya kadar geldiği araçlardan 10 tane yapacağız. Bunları da Samsun dan Havza ya kadar insanları Atatürk ün geçtiği bu yolda o günün şartlarını ve zorluklarını yaşatarak Amasya il sınırına kadar gelmesini sağlarız. Böylelikle Samsun turizmine bu katkıyı oluştururuz. Çocuklarımız ve geçlerimiz bu güzergahı gördükçe 1919 yılının şartları böyleymiş diyecekler diye konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun da Mıntıka Palas ta kaldıktan sonra 25 Mayıs'ta Havza ya vardığı süre içerisinde yaşadığı sıkıntılı ve zorlu yolculuğun yeniden canlandırılacağını dile getiren Başkan Yılmaz, TBMM ve Anıtkabir Kütüphanesinden alınan bilgi, belge ve fotoğraflarla yolun tarihi değerini anlatacağız. Eski yapılar restore edilecek. Kağnı arabaları konulacak. Atatürk ün kullandığı bu yol, açık hava müzesi olacak. diye konuştu.Samulaş tan Öğrencilere Kampanya

09.11.2016 08:48

Samulaş A.Ş. ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Öğrenci Konseyi'nin birlikte hazırladığı kampanya çerçevesinde öğrenciler, Üniversite ile Tekkeköy arasında 1.5 TL ye seyahat etme imkanına kavuştu.

Samulaş tan Öğrencilere Kampanya

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Üniversite İstasyonu nda OMÜ Öğrenci Konseyi ile birlikte yaptıkları kampanyayı tanıtan Samulaş A.Ş. Genel Müdürü Kadir Gürkan, öğrencilerin kampanyaya katılarak 20 lik veya 50 lik binişlerde Üniversite-Tekkeköy arasının 1 lira 50 kuruş olduğunu söyledi.

Bu kampanyanın sadece üniversite öğrencilerinin değil, tüm öğrenciler için geçerli olduğunu ifade eden Kadir Gürkan, OMÜ Öğrenci Konseyi nin bizimle beraber yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde yaklaşık 90 bin civarında Eğitim Samkart kullanıcısının bizden beklentilerini ilettiler. Birlikte masa başı toplantıları yaptık. Zaman zaman sahaya çıkıp incelemelerde bulunduk. Daha sonra birlikte bir karar verdik. Eğitim Samkart kullanıcısı yolcularımıza 20 lik veya 50 lik binişler vererek, iade işlemlerinde uğraşmaması ve öğrencilerimizin en çok istediği indirim yapılmasıydı. Büyükşehir Belediye Başkanı ve SAMULAŞ Yönetim Kurulu Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ın onayı ile öğrencilerimize bu kampanyayı başlatmış bulunuyoruz. Bu kampanyadan eğitim Samkartlı yolcularımız faydalanabilecek. Kendileri normal yüklemenin dışında, kampanya yüklemesi yaptıklarında 20 lik veya 50 lik binişlerde 1.5 TL ye OMÜ den Tekkeköy arasına kadar seyahat etme hakkına sahip olacaklar dedi.

Kampanyanın devam etmesi için öğrencilerin ilgi göstermesi gerektiğinin altını çizen OMÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ali Sarıalioğlu, OMÜ Öğrenci Konseyi olarak öğrenci arkadaşlarımızın bize olan talepleri doğrultusunda Samulaş yöneticilerinden randevu istedik ve kısa süre içerisinde yaklaşık 3 tane toplantı yaptık. Hem üniversite öğrencilerimizin daha çağdaş bir ulaşımla, hem de daha güvenli bir şekilde üniversiteye geliş ve gidişlerini sağlamış olacağız. İnşallah bu hizmetlerin devamını bekliyoruz. Öğrenci arkadaşlarımızın raylı sisteme daha fazla ilgi duymalarını bekliyoruz diye konuştu.Başkan YILMAZ: Candan Cana Yapılan En Büyük Sadaka

08.11.2016 07:07

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Candan cana yapılan en büyük sadaka herhalde organ bağışıdır. Hayatların solmaması için herkesi bağış yapmaya davet ediyorum dedi.

Başkan YILMAZ:  Candan Cana Yapılan En Büyük Sadaka 

Türkiye de her gün 10 kişi organ nakli olmadığı için hayatını kaybediyor. 60 bin kişi organ nakliyle hayata tutunmayı bekliyor. Organ bağışı konusunda farkındalık yaratacak her çalışma ise büyük önem taşıyor.

HAYATLARIN SOLMAMASI İÇİN SİZ DE ORGAN BAĞIŞI YAPIN

Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Organ Bağışına Evet isimli panele katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ,Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak organ bağışı konusunda farkındalık yaratacak her çalışmada yer almaya devam edeceklerini söyledi. Organ bağışının önemine dikkat çeken Başkan Yılmaz, Bir insanın bir insana yapabileceği en büyük yardımlardan biri olan organ bağışı ile birçok insana yeni bir hayat sağlanabilir. Organ bağışı direkt olarak hayat kurtarmaktadır ve bu nedenle organ bağışı konusunda daha bilinçli ve daha hassas olmamız gerekmektedir. Ne yazık ki bizler ancak alıcı durumuna gelince bağışın önemini fark edebiliyoruz. Halkımızın organ bağışı konusunda hassasiyetlerinin artması gerekmektedir. Hayatların solmaması için herkesi organ bağışına davet ediyorum diye konuştu. Programda organ bağışı ile yeniden hayata tutunanlar da yaşadıklarını ve o süreci anlattılar.Türk Kızılayı ndan Merhamet Yürüyüşü

08.11.2016 07:07

Türk Kızılayı Samsun Şubesi, Kızılay Haftası nedeniyle Merhamet Yürüyüşü düzenledi.

Türk Kızılayı ndan merhamet Yürüyüşü

İlkadım ilçesi İstiklal Caddesi boyunca yapılan yürüyüşe Samsun Vali Yardımcısı Ali Galip Saral, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr.Kerem Kınık, Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Dr. Habib Demirel, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, kamu kurumu ve kuruluş temsilcileri, Türk Kızılayı Samsun Şubesi çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İstiklal Caddesi üzerindeki Şehir Kulübü önünden başlayan yürüyüş, cadde boyunca devam etti. Yürüyüşte bulunan mehter takımı çevredeki vatandaşların ilgisini çekti.

Yürüyüşte konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Samsun, Kızılay faaliyetlerinin yoğun olduğu bir ilimizdir. Bugün de vatandaşlarımız ile birlikte Merhamet Yürüyüşü gerçekleştiriyoruz. Bu yürüyüşte farkındalık oluşturuyoruz. Hepimizin bir merhamete ve rahmete ihtiyacı var. İyi zamanımız var, kötü zamanımız var. Dolayısıyla her zaman hatırlamakta fayda var. Tıpkı nasıl 15 Temmuz da bir araya geldik, tek vücut olduk. Devletimizin, milletimizin, bekasının tehlikeye düştüğü zamanlarda nasıl herhangi bir kimliği gözetmeksizin bir araya geliyorsak, Kızılay da bize millet olduğumuzu hatırlatan bir kuruluştur. Kızılay hepimizin, bütün milletimizin, merhamette hepimize lazım, Kızılay da bunun bir aracısıdır dedi.

Türk Kızılayı na destek vermeye çalıştıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılay ımızın ülkemizde nasıl kurumsallaşmış bir sivil inisiyatif olduğunu, yarı kurumsal, yarı kamusal bir kurum olduğunu hepimiz biliyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu güç şartlarda, savaş anında, deprem anında insanımızın yardımına koşan, onu her türlü yardımlaşma duygusuyla insanımızın nefes almasını sağlayan bu kuruma Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz diye konuştu.