Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Biber Toplayan Çiftçilere Yol ve Köprü Müjdesi.

21.09.2016 07:25

Hacılıçay Köprüsü nün açılışı yapılmadan ikinci köprü için incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Çarşambalılara yol ve köprü müjdesi verdi.

Biber Toplayan Çiftçilere Yol ve Köprü Müjdesi.

Çarşamba da yapımı tamamlanan ve önümüzdeki günlerde açılması planlanan Hacılıçay Köprüsü henüz açılmadan ikinci köprü için incelemelere başlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kumtepe Mahallesi nde biber toplayan çiftçileri görünce yanlarına giderek sohbet etti.

KUMTEPE ve HÜRRİYET MAHALLESİ ARASINA YENİ KÖPRÜ

Kızılırmak ve Yeşilırmak üzerinde köprü sayısının yetersiz olduğunu ve bu soruna en hızlı şekilde kökten çözüm sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, Köprüler özellikle siz değerli çiftçilerimiz için mesafelerin kısalması noktasında büyük önem taşıyor. Yapılacak olan köprü tarıma ve hayvancılığa doğrudan destek sağlayacak. Ürettiğiniz ürünleri daha az yakıt harcayarak şehir merkezine ulaştırabilecek, tarımda lider olmuş illerin üreticileriyle rekabet içinde olacaksınız. Irmağın karşısında yer alan mahalleye gitmek için yaklaşık 10 kilometre ilerideki Durakbaşı Köprüsü nden geçmeniz gerekiyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu ulaşım sorununu yeni bir köprü yaparak çözeceğiz. Şu anda incelemelerimiz devam ediyor. Muhtemelen bu köprüyü sizin de ikamet ettiğiniz Kumtepe Mahallesi ile Hürriyet Mahallesi arasında yapacağız diyerek müjdeyi verdi. 

BAŞKAN YILMAZ DAN YOL SÖZÜ

Biber toplayan çiftçilerden Kamil Öztürk’ün köylerinde yol sorunun olduğunu söylemesi üzerine Başkan Yılmaz, Ben hepsini halledeceğim. Sizlerin sadece sabretmesi gerekiyor. Samsun un tüm yol ağını yenileme hedefine adım adım ulaşıyoruz. Kendi yol ağımızda yer alan yolların tamamını yaparak köylerde yaşayan ve tarım ile uğraşan çiftçilerimizin de şehir içindeki konforu yaşamasını sağlayacağız açıklamalarında bulundu. 

Başkan Yılmaz ın yaklaşık 1 kilometre yolu yürüyerek yanlarına gelmesinden dolayı şaşkınlıklarını gizleyemeyen çiftçiler köylerine yapılacak olan çalışmalar için verilen sözlerin en kısa sürede tutulacağını bildikleri için duydukları memnuniyeti dile getirerek teşekkür ettiler.Samsun Sizinle Gurur Duyuyor.

20.09.2016 06:41

Samsunlu Gaziler Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a övgüler yağdırdı.

Samsun Sizinle Gurur Duyuyor.

19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri kapsamında gazileri ağırlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sizler bu milletin gurur duyduğu, vatan sevgisiyle canını hiçe sayıp gazilik mertebesine ulaşmış fedakar insanlarsınız.  Vatanın savunmasında, terör olaylarında hayatlarını ortaya koyarak şehitlik makamına ulaşan ve gazi olan tüm vatan evlatlarımızı saygıyla anıyorum. Allah sizden razı olsun sizlerin hakkı asla ödenemez dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret eden gaziler adına konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Diril, Samsun a yaptığınız her hizmetten ve bizlere verdiğiniz destekten dolayı sizlere çok teşekkür ederim. Biz gazilere her zaman destek oldunuz, sıkıntılarımızı dinlediniz, derdimizle dertlendiniz. Samsun sizinle gurur duyuyor açıklamalarında bulundu.

Başkan Yılmaz kendisini ziyaret eden Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şubesi üyeleri, Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Samsun Şubesi üyeleri ve Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı üyeleri ile uzun süre sohbet etti.YILMAZ; Çocuklarımızın İkinci Velisi Olduk

20.09.2016 06:40

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Öğrencilerimiz ülkemizin ve şehrimizin gelecek vizyonunun teminatıdır. Bizler Büyükşehir olarak söz verdiğimiz gibi daima onların ikinci velisi olduk dedi.

YILMAZ; Çocuklarımızın İkinci Velisi Olduk Samsun da 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının başlama töreni, hayırsever işadamı Ahmet Ersoy tarafından Terme ilçesinde yaptırılan ve adı verilen 24 derslikli ilkokulun açılışıyla yapıldı. Samsun da, 2016-2017 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi. Törende Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz çocuklarla yakından ilgilendi. 

VALİ ŞAHİN DEN ÇOCUKLARA UYARI

Samsun Valisi İbrahim Şahin, törende yaptığı konuşmada, öğrencilere her alanda kendilerini yetiştirmelerini tavsiye ederek, Değerli öğrencilerimiz kendisini sadece ders kitaplarına bağlamayın bunlarında da dışına çıkın kendinizi olabildiğince geliştirin. Bunları yaparsak başarılı olabilirsiniz yoksa sıradan öğrenci olur. Öyle bir iş seçeceğiz ki mezun olduktan sonra sadece Türkiye ye değil dünyaya faydalı olacağız. Alanınızda lider olacaksınız  dedi. Öğrencilere uyarılarda da bulunan Şahin, okul çevrelerinde dikkat çeken yabancıları, öğretmenlerine ve ailelerine bildirmelerini istedi. 

EĞİTİM ALT YAPISINDA AB KALİTESİ Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız ise okulun yapımını üstlenen hayırsever işadamı Ersoy a teşekkür etti.Milli Eğitim Bakanlığı nın en öncelikli konusunun eğitim kalitesinin artırılması olduğunu dile getirerek, Eğitimin 

kalitesinin artırılması için altyapı çalışmalarını en iyi şekilde sürdürüyoruz. Bakanlık olarak derslik sayısı bakımından AB ülkelerini aratmayacak, onların ortalamalarının altında düşmeyeceğiz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve İstanbul, eğitim yatırımları tarafından öncelikli bölgelerimiz. 

Bu hedeflerimizin yakalanması için yine hayırseverlerimize görevler düşüyor. dedi.

BÜYÜKŞEHİR OLARAK ÇOCUKLARIMIZIN İKİNCİ VELİSİYİZ

Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime yaptıkları yatırımlara dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, Evlatlarına iyi bir eğitim ve öğretim sağlayabilen milletler ancak yarınlarından emin olabilirler.Öğrencilerimiz ülkemizin ve şehrimizin gelecek vizyonunun teminatıdır.İnancımızın, milletimizin ve memleketimizin yarınları evlatlarımıza emanettir. Evlatlarımızın iyi bir eğitim almaları; dinini bilen, vatanını ve milletini seven, ahlaklı ve dürüst bir birey olarak yetiştirilmeleri, başta evlatlarımızın hakkı olduğu gibi, bizim de hem onlara hem inancımıza hem de milletimize karşı olan önemli bir vazifemizdir. Bizler Büyükşehir olarak söz verdiğimiz gibi daima onların ikinci velisi olduk olmaya da devam edeceğiz dedi.

ÖĞRETMENLERE BAŞARILAR DİLEDİ

Öğretmenlere de yeni eğitim yılının hayırlı olmasını dileyen Başkan Yılmaz, Öğrencilerimizin başarısında önemli rol üstlenen öğretmenlerimize bu zamana kadar fedakarca verdikleri emekler nedeniyle sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Öğretmenlerimizden tek beklentimiz, evlatlarımıza verdikleri temel eğitimin yanı sıra onlara vatan ve millet sevgisi, birlik ve beraberliği, kardeşlik duygusunu da aşılamalarıdır. Bu yolda Allah sizlerin yardımcısı, bizler de destekçiniz olacağız ifadelerini kullandı. Törende, öğrenciler tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu. Okul açılışının ardından Vali Şahin ve Başkan Yılmaz,öğrencilere boya kalemi dağıttı.Başkan YILMAZ: Bu Geleneği Yaşatacağız.

16.09.2016 10:30

Asarcık Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Asarcık Panayırı nın 72. sinde güreş ve rahvan yarışı seven binlerce vatandaş bir araya geldi.

Başkan YILMAZ: Bu Geleneği Yaşatacağız.

72. Asarcık Panayırı na katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Asarcık ta yıllardır geleneksel hale getirilen bu panayır çocuklarımıza at ve güreş sevgisini aşılıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu geleneği sürdürmek için her türlü desteği vermeye hazırız dedi.

BAŞKAN YILMAZ DAN DESTEK SÖZÜ

Kültür ve Turizm Bakanlığı nın katkılarıyla Asarcık Belediyesi tarafından 72 yıldır düzenlenen ve her yıl güreş ve at yarışı seven binlerce vatandaşı bir araya getiren 72. Asarcık Panayırı na katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun umuzun şirin ilçesi Asarcık ta her yıl düzenlenen bu festivalin sıkı takipçilerindenim. Özellikle rahvan yarışlarını çocuklarımıza miras bırakmak için, nesilden nesile sürdürmek için her şeyi yapmalıyız. Asarcık ta geleneksel hale gelen bu at yarışları bize büyüklerimiz tarafından bırakılan bir hediyedir. Biz de bunu sürdürerek çocuklarımıza aktarmalıyız. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız. Ben bu etkinliği yıllardır sürdüren Asarcık Belediyesi ne ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kurban bayramınızı da en içten dileklerimle kutluyorum. dedi.

Rahvan binicilik nedir? 

Rahvan atın tek ayak koşma stiline verilen isimdir. Atın aynı taraftaki ayaklarının birlikte hareket ettiği ve binicisini sarsmayan bir koşu şeklidir. Atı rahvan yürütmekten amaç; üzerindeki binici ve teçhizat yükünü en uzun mesafeye, en kısa zamanda biniciyi yormadan ve en az enerji harcayarak yürütülmesini sağlamaktır.

Tarihi: Geçmişte ve günümüzde özellikle Türk kültür çevrelerinde yetiştirildiği bilinen rahvan atlar Türk göç hareketleriyle, Selçuklu ve Osmanlılarca da korunarak Anadolu ya getirilmiştir. Rahvan at yetiştirme ve yarıştırma geleneği tüm zorluklara rağmen günümüze kadar ulaşmıştır. Bunda, rahvan at yarışlarının Anadolu da yaygın olarak gerçekleştirilen mahalli panayır eğlenceleri kapsamında sıklıkla yer almasının payı büyük olmuştur. Bütün Türkiye de yaygın olmasına rağmen, tanıtımı fazla yapılamadığından fazla tanınmayan Rahvan At Yarışlarına sadece yerli ırk atlar katılabiliyor. Ege Bölgesine has bir yarış olarak tanınır.Devlet-millet Bayramlaşması Büyükşehir de.

16.09.2016 10:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi nde düzenlenen bayramlaşma töreninde devlet ile millet bayramlaştı. Başkan Yılmaz,bayramlaşma töreninde protokol üyeleri ve vatandaşları bir araya getirdi.

Devlet-millet Bayramlaşması Büyükşehir de.VATAN BEKÇİLERİ UNUTULMADI

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Mimar Sinan Camii nde kılınan bayram namazı sonrası ilk önce bayramı vatan nöbetinde karşılayan polis ve askerleri unutmadı. Sırayla İl Jandarma Komutanlığı,Sahil Güvenlik Komutanlığıu ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ziyaret edilerek güvenlik güçleri ile bayramlaşıldı. Ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi nde vatandaşlarla protokolün bir araya geldiği bayramlaşma töreni gerçekleştirildi. 

BÜYÜKŞEHİR DE BÜYÜK BAYRAMLAŞMA

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Sarayı nın 1. katında gerçekleştirilen ve oldukça kalabalık bir katılımın olduğu bayramlaşma törenine Gençlik ve spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Vali İbrahim Şahin,Garnizon Komutanı Piyade Albay Sedat Bulut, Ak Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Çiğdem Karaaslan, Hasan Basri Kurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

EL ELE YÜREK YÜREĞE OLDUKTAN SONRA BU MİLLETİN ÖNÜNDE KİMSE DURAMAZ

Vatandaşlarla tek tek tokalaşan ve bayramlarını kutlayan Başkan Yılmaz, vatan uğrunda can veren demokrasi şehitlerini bir kez daha minnetle andıklarını vurguladı. Yılmaz,Bu Kurban Bayramı nı artan PKK terörünün ocaklara düşürdüğü ateş ve FETÖ nün gözü dönmüş şekilde ülkemizi ele geçirmek için kalkıştığı darbe teşebbüsünün yüreklerde açtığı acı ve gözyaşının burukluğu içerisinde kutluyoruz.Ancak biz öyle bir milletiz ki Allah'ın izniyle el ele, yürek yüreğe verdikten sonra aşamayacağı engel ve yenemeyeceği güç de yoktur.diye konuştu. Başkan Yılmaz,son olarak şunları söyledi:Vatanımızda huzurla yaşayabilelim diye göğsünü siper ederek kutsal görevini yerine getiren bütün asker ve polislerimiz başta olmak üzere Türk-İslam Alemi nin mübarek Kurban Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlarken, Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda olan vatandaşlarımızın ibadetlerinin kabul ve makbul olmasını temenni ediyor, herkese sevdikleriyle beraber mutlu ve huzurlu bayramlar diliyorum.