Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ ÇELTİK EKTİ

11.05.2016 09:58

Samsun un Bafra ilçesinde düzenlenen Geleneksel 2. Çeltik Ekimi Festivali nde yöresel kıyafet giyen protokol çeltik ekimi yaptı.

BAŞKAN YILMAZ ÇELTİK EKTİ

Bafra Kaymakamlığı, Bafra Ziraat Odası ve Tahıl Üreticileri Birliği tarafından organize edilen Geleneksel 2. Çeltik Ekimi Festivali ne Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Kaymakamı Halis Arslan, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Belediye Başkanı Zihni Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ahmet Dursun, Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner in açılış konuşmasının ardından konuşan Kaymakam Halis Arslan yaptığı açılış konuşmasında çeltiği tanıtmak istediklerini söyledi. Kaymakam Arslan, İlçemizde çeltik ekimi 1952 yılında rahmetli Yusuf Kiraz tarafından Sinop’un Boyabat ilçesinden 2 katıra yüklemiş olduğu 4 çuvalı yaya olarak Sinop yoluna getirmiş ve oradan kamyona yükleyerek Bafra ya getirerek Karıncak köyünde çeltik ekimini burada gerçekleştirmiştir. Zamanın idarecileri tarafından izinsiz yetiştirdiği için nezarete alınmış ve çeltiği sökmesi istenmiştir. Çeltiği sökmeyen rahmetli Yusuf Kiraz daha sonra hasadını yapmış, Bafra ilçesinde satamadığı için tekrar Boyabat a götürüp orada satmıştır. Çeltiğin öncüsü Yusuf Kiraz yaklaşık 1 yıl önce aramızdan ayrılmış, Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Kendisini rahmetle anıyoruz. Bafra nın 42 mahallesinde çeltik ekimi yapılıyor. 2015 yılında 2 bin 400 çiftçi ailemiz yıllık olarak 90 bin ton çeltik üretimi yapmış, 110 bin dekar alanda bu üretim gerçekleşmiştir dedi.

BAŞKAN YILMAZ: BİZİM ELİMİZ UĞURLUDUR

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, üreticilerin geçen sene dekar başına 950 kilo aldığını, bu sene bin kilogramın üzerinde verim beklediklerini söyledi. Ürünün bereketli olmasını dileyen Yılmaz, Bizim elimiz uğurludur, şimdi atarız tohumu inşallah geçen senekinden daha fazla bereket elde ederiz. Bafra deyince akla, Çarşamba deyince akla tarımsal bereket geliyor. Özellikle de bereketin içerisinde gerek ekonomik gerekse de sağlığına dönük olan yaşamını sürdürmesi için lazım olan her şeyi içerisinde bulunduran bu bereketli topraklarda duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Yusuf Kiraz denilen değerli ağabeyimiz 1950 li yıllarda bir mücadele başlatmış, burada ürettiği çeltiği burada satamamış gidip Boyabat ta satmak zorunda kalmış. Bu ne büyük bir mücadele. Her yeni şeye olan karşı duruş gibi oda karşı duruşun mücadelesini vermiş. Bizler onların torunları olarak, onların bize öğrettiği bu güzel dinamizmi, bu güzel tarımsal faaliyeti yaşatmak üzere böyle toplanıyoruz diye konuştu.

Vali İbrahim Şahin ise yaptığı konuşmada, Bafra bu anlamda zenginleşiyor. Çok ciddi anlamda da ürün elde ediliyor. Tabi afetlerden, doludan korusun ve ürün bereketli olsun. Bafra ve Çarşamba bizim ayrı değer verdiğimiz iki ilçemiz. Hem nüfus itibariyle en büyük iki ilçemiz hem de çok şanslı iki ilçe. Bafra çok önemli bir nehrin ağzında Kızılırmak nehrinin üzerinde oluşturmuş olduğu ilçe. Kızılırmak ın alüvyonlarla oluşturmuş olduğu en kıymetli topraklarda tarım yapılıyor. Diğeri de Yeşilırmak ın vadisi üzerinde kurulmuş Çarşamba Ovası. Onun için biz buraları bir hayli önemsiyoruz. El ele vereceğiz bu bölgede hem tarımı hem hayvancılığı yapacağız ve en güzel şekilde de yaşayacağız. İnsanın mutlu olduğu kendi yaşadığı doğduğu yerde orada ekmeğini kazanması, zengin olması ve mutlu bir şekilde hayatını idame ettirmesidir. Ekeceğimiz bu ürünün kazasız belasız bir şekilde tarladan soframıza taşınmasını diliyorum ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Merhum Yusuf Kiraz adına düzenlenen pilav yarışması dereceye girenler ve Bafra pirinci logo yarışması sonucunda yapılan değerlendirmede birinci olan Kadir Bayrak a hediyeleri verildi. Bafra Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dursun ve mühendisler Vali İbrahim Şahin tarafından başarı belgesiyle ödüllendirildi.

Ödül töreninden sonra Bafra Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterisinin ve Bafra Hasan Çakın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci tarafından Geçmişten Günümüze Yöresel Kıyafetler defilesi katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi.

Protokol tarafından giyilen yöresel kıyafetlerle çeltik tarlasında çeltik ekimi gerçekleştirilmesinin ardından program yapılan ikramla son buldu.PANKART ASIP BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR ETTİLER

11.05.2016 09:26

Bafra Kemal Paşa Mahallesi halkı yapılan hizmetlerden dolayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a astıkları pankartla teşekkür etti.

PANKART ASIP BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR ETTİLER

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibinin şehir merkezi ve ilçelerde yaptığı alt yapı, yol ve turizm hizmetleri halkın sevgisini kazanmaya devam ediyor.

HİZMETE PANKART ASARAK TEŞEKKÜR ETTİLER

Çalışmalardan memnun olan Bafra ilçesi Kemal Paşa Mahallesi sakinleri  ise Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a mahalle girişine astıkları pankartla teşekkür etti. Mahalle halkı pankarta Kemal Paşa Mahallesi ne yapılan hizmetlerden  dolayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz a  teşekkürlerimizi sunarız yazarak yapılan hizmetlerden duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler.ENGELLİ ÖĞRENCİLER KENT MÜZESİ Nİ GEZDİ

11.05.2016 09:25

Samsun Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencileri Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi ni gezdi.

ENGELLİ ÖĞRENCİLER KENT MÜZESİ Nİ GEZDİ

10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Canik ilçesindeki 9 Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencileri Büyükşehir Belediyesi Samsun Kent Müzesi ni ziyaret ettiler. İlk kez müze gezen engelli öğrencilerin meraklı bakışları gözlerden kaçmadı. Müze ziyaretinin ardından öğrenciler müze içerisinde okullarında öğrendikleri boncuk dizme, bileklik ve kolyeler yapma etkinliği düzenlediler.

Etkinlik hakkında bilgi veren Samsun Kent Müzesi Müdiresi Nilgün Beyazkılıç, Bugün Engelliler Haftası nedeniyle Samsun Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi nin etkinliğini düzenliyoruz. Bu etkinliğin ilkini gerçekleştiriyoruz. Bundan sonraki etkinliklerimiz işitme engelli çocuklarla gerçekleştirecek olduğumuz gönüllü rehber projesidir. Burada şu anda toplam 9 öğrenci var. Önce müze gezisi yaptık daha sonra boncuk dizme, bileklik yapma, kolye yapma gibi etkinlikler yapıyorlar dedi.2. SAMSUN YÖRESEL OT YEMEKLERİ FESTİVALİ

11.05.2016 09:15

Karadeniz de doğanın zenginliğinin, otların çeşitliliğinin ve bu otlarla pişirilen yemeklerin tanıtılarak hem unutulmamasını hem de gelecek kuşaklara aktarılabilmesini sağlamak amacıyla Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Samsun Turizmciler Derneği, Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği nin desteği ile bu yıl ikincisi düzenlenen Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali 25-29 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

2. SAMSUN YÖRESEL OT YEMEKLERİ FESTİVALİ

Yapılan açıklamada, yarışmalar ve standlar için başvuruların başladığı, Hem yarışmalara katılım hem de standlar için herhangi bir ücret alınmayacağı bildirildi.

Yöresel otlara ve yemek yapmaya ilgi duyan herkesin festivalde stand açabileceğinin belirtildiği açıklamada, başvuruların şahsen yapılması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi;

Ayrıntılı bilgi için www.samsunotfestivali.com adresi incelenebilir. Festivalle sağlıklı ve doğal beslenmenin öneminin giderek arttığı bu dönemde, otları tanıyıp bilenlerle, tanımak isteyenlerin buluşmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

25 Mayıs 2016 Çarşamba akşamı İzcilik Kulübü nün Sürmeli Köyü'nde kamp kurması ve festival kamp ateşinin yakılması ile başlayacak olan festival, 26 Mayıs 2016 Perşembe günü Sürmeli Köyü nde düzenlenecek otları tanıma etkinliği, çocuklarla doğada resim etkinliği ve En Çok Çeşit Yenilebilir Ot Toplama Yarışması ile devam edecek.

27 Mayıs 2016 Cuma günü Sevgi Gölü yanında sabah saatlerinde standlar kurulacak, protokol açılış töreni ile festival açılmış olacaktır. Ünlü şefler ile canlı mutfak etkinliği, fotoğraf ve resim sergisi gibi etkinlikler düzenlenecektir.

28 Mayıs 2016 Cumartesi günü sabah saatlerinden itibaren standlar kurulacak, saat 10.00 da Yöresel Ot Yemekleri Yarışması başlayacaktır. Yarışmada jüri üyesi olarak İz TV Wilco ile Yaşasın Yemek programından Wilco Van Harpen, Turkmax Gurme Gökçen Adar, Raufood beslenme uzmanı Mehmet Ak, Sheraton Grand Samsun Hotel şefi Ercan Yılmaz, Gurme Şef Yazar Haldun Tüzel yer almaktadır.

Yarışma ödül töreni, Ünlü şefler ile canlı mutfak etkinlikleri, resim ve fotoğraf sergileri, izcilik kulübü eğlenceli aktiviteler cumartesi günü programında yer alan etkinliklerdir.

29 Mayıs Pazar günü Onur Anıtı önünden hareket edecek olan otobüslerle şehir dışından gelen konuklar için Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu, Bafra Kızılırmak Deltası ve Ayvacık Gezisi düzenlenecektir.

Festivale ayrıca geçen yıl olduğu gibi yemek programcısı şefler, gurmeler, televizyon programcıları, basın mensupları, yemek bloggerları, köşe yazarları, fotoğraf sanatçıları, doğa severler, farklı ve yöresel lezzetlere ilgi duyan herkes davetlidir. Samsun un tanıtımı konusunda katkı sağlanması ve aynı zamanda festival sloganı olan insanların içinde yaşadıkları güzelliklerin farkına varması amaçlanmaktadır.

Festival programı ve detaylar www.samsunotfestivali.com adresinden facebook/samsunotfestivali adresinden takip edilebilmektedir.

Festival haftası boyunca Samsun daki restaurantların menüsünde en az bir çeşit yöresel ot yemeğinin yer alması için çalışılmaktadır. Amaç festivalin Samsun için geleneksel hale gelmesi ve yöresel değerlerin yaşatılmasıdır.SAMSUN DA KIZILIRMAK DELTASI UNESCO NUN GEÇİCİ LİSTESİNE GİRDİ

10.05.2016 11:37

Samsun da Kızılırmak Deltası UNESCO nun geçici listesine girdi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin UNESCO nun geçici listesine girdiğini müjdeledi.

Samsun da Kızılırmak Deltası UNESCO nun geçici listesine girdi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin UNESCO nun geçici listesine girdiğini müjdeledi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, havaalanından şehir merkezine gelirken yol kenarındaki evlerin cephelerin kötü olması ve balkonlardaki uygunsuz çamaşırlarının asılmasından utandığını belirtti. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2016 yılı Mayıs ayı 9. Birleşiminin 1. Oturumu Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın başkanlığında gerçekleşti.

TURİZM ALT YAPISINA KAVUŞTUK

Gündem maddeleri öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Turizm konusunda şehrimizde başka şehirlerde olmayan büyük boyutta turizm altyapısına kavuştuk. Gerek konaklamada, gerek sporda, gerek sağlıkta, gerekse eğitimde, gerekse de sahip olduğumuz doğal zenginliklerinin bir turizm paketi haline getirilebilecek boyutta olduğunun özgüvenine artık sahibiz. Bundan 10 sene önce biz böyle bir konu için bu cesareti kendimizde göremiyorduk. Çünkü konaklama konusunda sorunlarımız vardı. Başka konularda sorunlarımız vardı. Ama bugün Türkiye nin hiçbir şehrinin sahip olmadığı oranda spor altyapısına sahibiz dedi.

KIZILIRMAK DELTASI GEÇİCİ LİSTEYE GİRDİ

Kızılırmak Deltası nın UNESCO nun geçici listesine girdiğini müjdeleyen Başkan Yılmaz, 19 Mayıs ve Bafra ilçelerimizdeki Su Basar Ormanları ve Kızılırmak Deltamızın da prestijini yükseltmek, bu deltayı da bir günlük doğa turizmi yapmak isteyen ve doğa turizmine yönelik olan tercihleri cevaplayabilecek donatılara sahip hale getirmeye çalışıyoruz. Kuş Cenneti Yusuf Ziya Yılmaz ın hevesiyle bulunmuş, keşfedilmiş bir yer değil. Kuş Cenneti zaten orada vardı. Biz sadece Büyükşehir Belediyesi nin görev alanına girdikten sonra bir şeyler yapmaya başladık. Bizden önce burası 19 Mayıs ve Bafra ilçemizin görev alanındaydı. O arkadaşlarımız da orada bir şeyler yapmak istiyorlardı ama sorumluluk Orman ve Su İşleri Bakanlığı ndaydı. Bakanlığın buradaki bölge müdürlüğü yönetimindeydi. Onlar da devletin kendi önlerine koydukları iş programı, bütçe, plan gibi günlük programlarla işe bakıyorlardı. Biz 30 Mart seçimlerinden sonra Kızılırmak Deltası nda bir birliğin kurulmasını sağladık. Orada gecekondulaşmayla mücadele ettik. Bir kısmını yıktık. Bir kısmını da inşallah önümüzdeki süreler içersinde yıkacağız. Amacımız hiçbir şekilde orada tesisleşmek değil, orayı tam tersine herkesten fazla korumaya ve kollamaya aldık. Biz de Kızılırmak Deltası nı UNESCO ya müracaat ettik. Dünya mirasına inandığımız bu tabiat zenginliğimizi tabiat listesine girmesini istiyoruz. Bizi geçici listeye aldılar. 15-20 gün içerisinde internet ortamında geçici listeye girdiğimiz yayınlanacak diye konuştu.