Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Lojistik Köy En İyi Proje Ödülüne Layık Görüldü

18.11.2016 07:48

Samsun da Uluslararası standartlarda lojistik bir merkez kurulması için yapılan çalışmalarda sona yaklaşılırken bu yıl 10. su düzenlenen Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarı na katılan Samsun Lojistik Merkezi, en iyi proje dalında jüri özel ödülüne layık görüldü.

Lojistik Köy En İyi Proje Ödülüne Layık Görüldü

Dört ulaşım alt yapısının buluştuğu stratejik konumu, tarım ve sanayi potansiyeli, uluslararası ilişkiler ağına yakınlığı, enerji koridorları üzerinde olması gibi özellikleriyle Türkiye nin lojistik alanındaki belirleyici kentlerinden biri olan Samsun, bu alandaki hedefine emin adımlarla yürüyor.

Samsun da Uluslararası standartlarda lojistik bir merkez kurulması için yapılan çalışmalarda sona yaklaşılırken bu yıl 10. su düzenlenen Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarı na katılan Samsun Lojistik Merkezi, en iyi proje dalında  jüri özel ödülüne layık görüldü.

Samsun u ulusal ve uluslararası pazarda söz sahibi yapmak üzere Tekkeköy de yükselen Samsun Lojistik Merkezi, İstanbul Fuar Merkezi nde gerçekleştirilen Logitrans Transport Uluslararası Lojistik Fuarı nda sektörün her kesiminden dünya devleri arasındaki yerini aldı.

Fuar ile birlikte eş zamanlı olarak bu yıl yedincisi düzenlenen Atlas Lojistik Ödülleri sahiplerine verilirken, jüri özel ödülüne layık görülen Samsun Lojistik Merkezi sektörün ilgi odağı haline geldi.

22 ülkeden 220 katılımcı firmanın yer aldığı ve 54 ülkeden 15 bini aşan yerli yabancı katılımcı profilinin ziyaret ettiği fuarda Samsun Lojistik Merkezi ne verilen jüri özel ödülünü, Samsun Ulusal ve Uluslararası Lojistik Merkezi İşletmeciliği Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz adına Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel aldı.

Sektörün gelişimine yönelik yeni fırsatlar ve katma değer oluşturmayı hedefleyen fuarda, Samsun Lojistik Merkezi bir stand açarak yerli, yabancı firmalara ve ziyaretçilere kendini tanıtma imkanı buldu.

Şehir merkezine 15 km, Samsun Limanı ana girişine 20 km, Çarşamba Havaalanı na ise 10 km uzaklıkta bulunan Samsun Lojistik Merkezi, 680.000 m2 lik bir alan üzerinde yükseliyor.

Tekkeköy de yapımı devam eden merkez, ilk etapta 80.000 m2 üzerine kurulu depo alanına sahip olacak. Tır Parkı, Konteyner Parkı, Demiryolu hattı ve müştemilatı, Kamu ve Sosyal Tesis Alanları, Gümrük hizmetleri,  Akaryakıt Satış İstasyonu ve gerekli diğer tüm alt yapının yer aldığı dev yatırım, önümüzdeki yılın Ağustos ayında tamamlanacak.

Samsun Ulusal ve Uluslararası Lojistik Merkezi İşletmeciliği Anonim Şirketi tarafından işletilecek merkeze,  Samsun Büyükşehir Belediyesi yüzde 40, Tekkeköy Belediyesi yüzde 10,  Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yüzde 25, Samsun Ticaret Borsası yüzde 15, Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi ise yüzde 10 hisse oranı ile ortak bulunuyor.

Samsun Lojistik Merkez projesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nın program otoritesi olduğu bölgesel rekabet edebilirlik operasyonel programı kapsamında desteklenerek Avrupa Birliği nin komisyon düzeyinde ülkemizde finansal anlamda desteklediği tek ve en yüksek bütçeli majör proje olma özelliğini taşıyor.Antalya Yapex te Samsun a Büyük İlgi

18.11.2016 07:48

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Antalya Yapex Yapı ve Restorasyon Fuarı nda açtığı stantla ilgi odağı oldu.

Antalya Yapex te Samsun a Büyük İlgi

Tarihi kentlerin yerel yönetimleri ve koruma sektörü temsilcileri için son yıllarda önemli bir buluşma noktasına dönüşen YAPEX Restorasyon Fuarının bu yılki ana teması Kültür mirası ve işlevlendirme oldu.

16-19 Kasım tarihlerinde Antalya Yapex Konferans Salonu nda yapılan toplantı TKB üyesi belediyeler, koruma sektörü profesyonelleri ve uluslararası kurumların katılımı ile gerçekleştirildi. Fuarda açtığı standla yerini alan Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun un tanıtımını yaptı ve sergilediği örnek projeleri ile ziyaretçilerin takdirini topladı.

Bu yıl Tarihi Kentler Birliği olarak ana temayı Kültürel varlıklarda doğru işlevlendirmenin gerekliliği olarak belirlediklerini belirten TKB Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun standına gösterilen ilgiden dolayı memnuniyetini dile getirerek Yerel yönetimler, tarihi kentler birliğine üye belediyeler ve kamusal yatırımcılar herkes burada buluştu. Kültür mirası ve eski kent yapılarının korunması ve restorasyon projeleri konusunda yaptığımız çalışmalara Antalya da Gösterilen ilgi bizleri ziyadesiyle memnun etti. Buda gösteriyor ki yaptığımız işte doğru yoldayız dedi.Başkan YILMAZ: Tarımı Sanayileştirmemiz Gerekiyor

17.11.2016 09:04

Türkiye de gelişmekte olan şehirler kategorisinde yer alan Samsun da hayat bulan organize sanayi bölgesi alt yapı yatırımları, kentteki sanayileşme oranının artırılması hedefinde itici güç olacak.

Başkan YILMAZ:  Tarımı Sanayileştirmemiz Gerekiyor 

Gıda Organize Sanayi Bölgesi mevcut potansiyeli ile günden güne büyürken, Lojistik Köy ve organize sanayi bölgelerinin yapımı ise devam ediyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, devlet ve özel sektör yatırımlarının büyük önem taşıdığını belirterek, Samsun un sanayi şehri olmasına büyük katkı sağlayacaklarını kaydetti.

Tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe Dünya da 3. büyük kümelenme merkezi olan Karadeniz in başkenti Samsun, sanayisini büyütmeye çalışıyor. Bu amaçla Tekkeköy ilçesinde 1 milyon 606 bin 522 metrekarelik alan üzerinde kurulup faaliyetine devam eden 111 sanayi parselli Gıda Organize Sanayi Bölgesi nde 98 firma üretim gerçekleştiriyor. 5 bin 152 kişinin çalıştığı Gıda OSB, üretim ve pazarlama kabiliyetini de her geçen gün artırıyor.

Türkiye nin 3 lojistik merkezinden birisi, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile Samsun Ticaret ve Sanayi Odası nın öncülüğünde yine Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik mahallesindeki 680 dönümlük arazide kuruluyor. Samsun un 4 ulaşım alt yapısını güçlendirip taçlandıracak olan 40 milyon Euro luk Lojistik OSB, aynı zamanda ihraç edilecek ürünlerin fiyat politikasını belirlemede istasyon vazifesi görecek. İnşaatın yüzde 35 i tamamlanan yatırım, 2017 de hizmete açılacak. Bölge ve ülke ekonomisi için de önem taşıyan Lojistik Köy, kentin kalkındırmasında büyük rol oynayacak.

Sanayi kenti olma yönünde emin adımlarla ilerleyen Samsun da özel sektör talepleri de artış gösteriyor. Taleplerin karşılanması yönünde büyük özveri gösteren Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bafra da Türkiye nin ilk medikal ihtisas OSB, Havza OSB, Vezirköprü OSB ve Çarşamba OSB nin kurulmasına katkı sağlıyor. Merkez, Bafra ve Kavak organize sanayi bölgelerinde ise üretim ve ihracat devam ediyor.

Samsun un sanayi üretimi ve ihracatta daha da geliştirmeye çalıştıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ekonomisi büyüme içinde olan, gelişme isteği taşıyan şehirlerimiz var. Samsun, Konya, Kayseri Gaziantep böyle şehirlerdir. Böyle bir kategori içinde özel sektöre talep ve atraksiyonlarıyla ilgili koridorlar açmak ve onlara katkı vermek durumundayız. Dolayısıyla Samsun da ekonominin parametreleri ve sanayisi ile el ele tutuşuyoruz. Devlet ve özel sektör yatırımlarıyla sanayisini büyüten Samsun u hep birlikte göreceğiz. dedi.

TARIMI SANAYİLEŞTİRMEMİZ GEREKİYOR

Gayri safi milli hasıla rakamlarına göre Türkiye ekonomisinin yüzde 60 ının hizmetler sektörüyle, yüzde 30 unun sanayi sektörüyle ve yüzde 10 unun ise tarım sektörüyle oluştuğunun altını çizen Başkan Yılmaz, Bu durum Samsun da tarım yüzde 20, sanayi yüzde 20 seviyesinde.  Ülkemizin zenginleşebilmesine katkı verebilmemiz için yüzde 20 olan tarımı yüzde 10 n indirmemiz, yüzde 20 olan sanayiyi yüzde 30 a çıkarmamız gerekiyor. Yani tarımı sanayileştirmemiz lazım. Şimdi Gıda OSB ile bunun üzerinde çalışıyoruz. bilgisini verdi.

Sanayileşme talepleri konusunda Samsun un iyi durumda olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz,  Şuan Türkiye de 3 tane lojistik OSB den bir tanesi 40 milyon Euro luk AB hibesi ile Samsun a yapılıyor. Gıda OSB her gün biraz daha büyüyor. Lojistik Köy, Samsun un ekonomik anlamda tarihini değiştirecek projelerden birisi. Bu yatırım, şehrimizi, Orta Asya, Orta Doğu ve Kafkas ülkelerine açılan ithalat ihracat kapısı haline getirecek. Samsun artık topyekün kalkınma yolunda sahip olduğu bölgesel avantajları en iyi şekilde kullanıyor. Lojistik köy de büyük bir fırsat. Aynı zamanda 5 bin vatandaşımıza da istihdam kapısı olacak. ifadelerini kullandı.Maneviyatı Yüksek Fotoğraflar Duygulandırdı

16.11.2016 07:44

Diyanet-Sen tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Din ve Toplum  başlıklı Fotoğraf Yarışması Sergisi Samsun Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu nda açıldı.

Maneviyatı Yüksek Fotoğraflar Duygulandırdı

Sergi açılışında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Bu güzel serginin açılması için Diyanet-Sen den talep geldiğinde çok mutlu oldum. Burası insanların her zaman ulaşabileceği bir konumda yer alıyor. Bu tür sergilere ev sahipliği yapmak bizleri gerçekten mutlu ediyor. Sergide din ve insan temalı fotoğraflar yer alıyor. Haliyle maneviyatı yüksek fotoğraflar. Bizleri duygulandıran bu kareleri çeken değerli sanatçıları tebrik ediyorum dedi.

Başkan Yılmaz açılıştan sonra sergide yer alan fotoğrafları detaylı bir şekilde inceledi. Açılışa İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı ve Diyanet-Sen üyeleri katıldı.Samsun Kent Kimliği İçin Önemli Adım

16.11.2016 07:43

Samsun Büyükşehir Belediyesi kalıcı kent kimliğinin oluşturulmasına yönelik önemli bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.

Samsun Kent Kimliği İçin Önemli Adım

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve birim amirlerine yaptığı Samsun Kent Merkezi başlıklı sunumda, Samsun un kent kimliğini kazanması için gereken çalışmaları anlattı.

YARIŞMA SONUCU KENTİN KİMLİĞİNİ OLUŞTURACAK

Sunumun ardından Konuyla ilgili açıklama yapan ve Samsun un tarihi ve kültürel değerlerini birbirine bağlayarak bir kent kimliği oluşturmak için Kentsel Tasarım Projesi ni hayata geçireceklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kentsel dönüşüm adına yaptığımız çalışmalar kapsamında başlattığımız Cumhuriyet Meydanı projemiz tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde Kentsel Tasarım Yarışması yaparak farklı fikirlerin yarışmasını sağlayacağız. Kurtuluş Yolu nu, Cumhuriyet Meydanını ve Gazi Müzesi ni kapsayacak çalışmaların yarışacağı projemizin ayrıntılarını önümüzdeki günlerde duyuracağız. Yarışma sonuçlarına göre Cumhuriyet Meydanının kullanım alanının ne olacağına karar vereceğiz. Meydanın miting alanı mı, sosyal – kültürel alan mı olacağının cevabını alacağız. Kurtuluş yolundan başlayan ve ilk etapta Gazi Müzesi nde sonuçlanan bir izlek oluşturarak kentimize gelen turistlere bir yol haritası çizeceğiz. Samsun umuzun tarihini kimliğine yansıtmayı amaçladığımız proje kapsamında akademisyenlerin, STK ların, tarihçilerin kısacası Samsun için emeği olan herkesin görüşlerini alacağız. Bu proje sonunda oluşacak çalışmalar kentimizin kimliğini oluşturmakla birlikte tarihe de yolculuk yapma imkanı sağlayacak dedi.