Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Tunuslu Turizmciler Samsun u Çok Sevdi

22.02.2017 06:58

Tunuslu turizm ve seyahat acentesi yetkilileri Tunus THY Müdürü Okan Uluocak ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret ederek iki ülke arasındaki turizm faaliyetlerinin arttırılması konusunda fikir alışverişinde bulundular.

TUNUSLU TURİZMCİLER SAMSUN’DA

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları iş birliğiyle Tunus ve Samsun arasında turistik faaliyetlerin arttırılması amacıyla düzenlenen seyahatler kapsamında 15 Tunuslu turizm ve seyahat acentesi yetkilisi Samsun a gelerek incelemelerde bulundu. Samsun un tarihi, turistik yerlerini gezen ve şehirde yapılabilecek doğa, spor, sağlık turizmi etkinlikleri için incelemelerde bulunan heyet THY Samsun Müdürü Hüseyin Talha Sürücü ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu.

SAMSUN İNSANININ GÜLERYÜZÜ TATLI BİR ANI BIRAKIYOR

Samsun a gelen bir turistin her zaman güler yüzle buradan ayrılacağını ve tekrar gelmek isteyeceğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Samsun umuz coğrafi konumu ve tarihi geçmişi itibariyle birçok zenginliğe sahiptir. Kentimize gelen bir turist bir kez daha gelmek istiyor. Çünkü Samsun da vatandaşımızın güler yüzü, fiyatların uygunluğu, kentin güzelliği Samsun u tercih sebebi haline getiriyor. Samsun umuzun tarihi ve doğal güzellikleri saymakla bitmiyor. Biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu güzellikleri gün yüzüne çıkartmaya devam ediyoruz. Yaptığımız özverili çalışmalarla bu gibi yerleri turizme kazandırıyoruz. Tunus ile Samsun arasında turizm faaliyetlerinin artması noktasında her türlü iş birliğine açığız. Kentimizin tanıtımı için gösterdiğimiz çabayı arttırarak sürdüreceğiz diye konuştu.Kurtuluş Yolu Projesinde Ayrıntılar Netleşiyor

22.02.2017 06:47

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun-Amasya arasındaki milli mücadelenin ilk yolculuğunu aydınlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Kurtuluş Yolu Projesi olgunlaşıyor. Oluşturulan 16 kişilik proje ekibi, Atatürk ün geçtiği tarihi güzergahtaki serüvenini gün ışığına çıkarırken, hayata geçirilecek yatırım çalışmaları da netleşti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun dan önce Kavak ve Havza ya oradan da Amasya ya uzanan 98 kilometrelik yolculuğu, gün ışığına çıkarıldı. Yolculuk sırasında neler yaşandığını tespit eden Büyükşehir Belediyesi, turizme kazandırılacak Kurtuluş Yolu Projesi ni hayata geçirmeye hazırlanıyor.

2 ay süren çalışma kapsamında proje ekibi, 1919 yılına ait belgeleri ve fotoğrafları araştırıp inceleyerek, yöre halkının anılarını dinledi. Ticaret kervanlarının geçtiği İpek Yolu nda yer alan eserler araştırıldı. Elde edilen bilgiler ışığında da Gazi Mustafa Kemal in yolculuk sırasında neler yaşadığı ve kimlerle sohbet ettiği belirlenip projelendirildi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a sunulan heyecan uyandıran projenin hayata geçirilmesine karar verildi.

HANLAR RESTORE EDİLECEK, YENİ MÜZELER OLUŞTURULACAK

Atatürk ün Amasya ya giderken kullandığı Samsun-Sivas-Bağdat İpek Yolu hattında bir çok han bulunuyor. Çamlıhan, Susuz Han, Topalhan, İkizhan ve Çakallı Han, proje kapsamında eski özelliklerine uygun olarak yeniden inşa edilerek, düzenlenecek. Tarihi dokuları içinde işler hale getirilecek hanlardaki anılar, sanat yapıları ve heykellerle yaşatılacak. Mustafa Kemal Atatürk ün konaklayıp kahve içtiği Susuz Han, kafeterya gibi dizayn edilerek, o an balmumu heykellerle canlandırılacak. Çakallı Han da kalan seyyah ve diplomatların anıları, yazıları ve fotoğrafları, tarihi dokusu bozulmadan yapılacak açık hava müzesinde sergilenecek. Hanlardan biri kahvehaneler, biri ise diplomatlar müzesi haline dönüştürülecek. Çakallı Han ile Doruk Kahvesi arasında da o dönem kullanılan yerli arabalar yapılarak nostaljik turlar düzenlenecek.

KAVAK ESKİYE NAHİYE BİNASI YENİDEN İNŞA EDİLECEK

Mustafa Kemal in Kavak ta uğradığı Nahiye Binası yeniden inşa edilerek, Tirit Evi nin girişine yol güzergahında kendisine bağlı atlı birliklerle Atatürk ün güvenliğini sağlayan Çerkes Ekrem Bey in heykeli yapılacak. Kavak tan Havza ya geçerken de güzergahta bir takım sanatsal dokular yapılarak Havza da kaldığı Mesudiye Oteli müze haline getirilecek. Otelde kaldığı süre içinde sık sık telgraf çektiği telgrafhane yine müzeye dönüştürülerek, çektiği telgraflar ve aletler sergilenecek. Havza-Amasya arası yolculuk sırasında bölgenin tüm un ihtiyacını karşılayan Atatürk ün uğrayıp kahve içerek ahali ile sohbet ettiği Sekizgöz Un Değirmeni, eski haline uygun olarak yapılıp un öğütecek ve kara fırında ekmek yapacak. Ayrıca Sekizgöz deki birkaç bina da müze haline getirilecek.

TARİHİ YAPILAR RESTORE EDİLECEK

Proje çerçevesinde tarihi köprüler, çeşmeler, hanlar, ambarların da restore edileceği çalışmada ayrıca belirli noktalara da o günlerde yer alan namazgahlar koyulacak. O dönemde işleyen han ve kahveler işler hale getirilecek. Yol güzergahında tarlada çalışanlar ve silindirleri çeken öküzler de unutulmayacak. Mal taşıyan kervanlar ve kağnı arabaları, hanların önünde yerini alacak, samanlıklar, hanlıklar, atlı, yaylı arabaları ve deve katarları da bu nostaljiye katkı verecek.

ATATÜRK ÜN İZİNİ TAKİP EDECEKSİNİZ

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, saha çalışmaları tamamlandığında insanların 1919 Samsun una geri dönerek, Büyük Önder in ilk yolculuğunu yeniden yaşayacaklarını söyledi. Çalışmaların başlama aşamasına geldiğini ifade eden Albayrak, Büyükşehir Belediyesi olarak, bu projeye büyük önem veriyoruz. Arkadaşlarımız tarihi dokuyu yansıtmak için o dönemlerden kalan eserleri ve objeleri toplamaya başladı. Köyleri tek tek dolaşıp o günlere ait farklı ve özel ne varsa bunları o müzelerde sergileyeceğiz. Proje tamamlandığında ise insanlarımız, Atatürk ün bilinmeyen bu meşakkatli ilk yolculuğuna çıkarak, milli kurtuluş ruhunu hissedecek. Bu güzergaha girdiklerinde hiç sıkılmadan, belirli noktalarda ihtiyaçlarını karşılayarak, Mustafa Kemal in yolunu ve izini takip edecek, bu nostalji içinde bilgilenip 1919 Mayıs ını yeniden yaşayacak. Kısacası Kurtuluş Yolu, turizm amaçlı içi dolu dolu tarihi bir yol olacak. şeklinde konuştu.

GÜZERGÂHTAKİ EVLER BOYANACAK

Atatürk ün geçtiği dönemlerde dış dokusu özelliğini yitirmiş binaların dış cephelerini iyileştireceklerini de dile getiren Genel Sekreter yardımcısı Zennube Albayrak, Sıvasız boyasız evleri küçük rotüşlerle o dokuya uygun hale getireceğiz. Sıvasız yerler sıvanıp boyanacak. Güzergâh devam ederken de kamulaştırmış olduğumuz binalar vardı. Bu binaları günümüze uyarlayacağız. Gerekirse tescilleyeceğiz. Çünkü hakikaten korunması gereken güzel binalar. Onları onarıp gelecek nesillere aktarabilmek için veya bizlerden sonra da korunmasını sağlamak için tescil ettireceğiz. Saha çalışmalarına ise haziran sonu gibi başlayacağız. ifadelerini kullandı.Samsun Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarında Yerini Aldı

22.02.2017 06:43

Samsun Büyükşehir Belediyesi bugün açılışı yapılan TÜYAP Karadeniz 3. Kitap Fuarı nda açtığı standla yerini aldı.

Büyükşehir Belediyesi, açtığı standla şimdiye kadar farklı alanlarda baskısını yaptırdığı çok sayıda eserle kitapseverlerin karşısına çıktı.

Fuar açılışına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da protokol üyeleri ile ziyaret ettiği Büyükşehir Belediyesi standındaki kitapları inceleyerek protokol üyelerine bilgi vermeyi ihmal etmedi. Başkan Yılmaz, fuarı ziyaret edecek olan kitapseverleri de Büyükşehir Belediyesi standına davet ederek, herkesi burada yer alan önemli eserlerden faydalanmaya davet etti.Başkan YILMAZ: Fuarlar Önceden Çadırlarda Yapılıyordu

22.02.2017 06:37

Karadeniz 3. Kitap Fuarı düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ile hazırlanan Karadeniz 3. Kitap Fuarı TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi nde açıldı.

Bölgenin kültürel yaşamına önemli katkıları olacağına inanılan Karadeniz Kitap Fuarı’na 210 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılırken, fuar süresince panel, söyleşi, atölye çalışması ve çocuk etkinliklerinden oluşan 50 kültür etkinliği düzenlenecek.

Fuarın açılışında konuşan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, Samsun da 3. Kitap Fuarı nı yapmak bizim için inanılmaz bir mutluluk. Zaman Samsun a ve Karadeniz e birbirinden güzel fuarları kazandırmamıza sebep oluyor. İlk yıl temelini attığımı kitap fuarı hem ziyaretçi sayısı bakımdan daha sonra da katılımcı sayısı bakımından büyük bir sıçrama yaşadı. Samsun Kitap Fuarı yüzde 30 oranında büyüyerek bugünlerde kapılarını açıyor. Senenin ilk fuarını başarılı ile tamamlamıştık. Kitap fuarını da güzel bir şekilde yaptıktan sonra mobilya, inşaat, tarım ve gıda fuarını peş peşe düzenleyeceğiz. TÜYAP büyüdükçe Samsun büyür, Samsun büyüdükçe TÜYAP büyür Çok şükür ki bu ikisinin de büyüdüğüne şahit oluyoruz dedi.

Daha sonra söz alan TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, Kitap fuarları her yıl artan bir ivmeyle yoluna devam ediyor. 3 sene önce Samsun da 70 bin ziyaretçi ağırladı. Daha sonra geçen yıl 110 bin ziyaretçi geldi. 2016 yılında kitap fuarlarına toplam 1 milyon 674 bin kişi ziyaret etti. 3. Karadeniz Kitap Fuarı na geçtiğimiz yıllardan daha fazla ziyaretçinin geleceğini düşünüyorum diye konuştu.

Bilgiç: En önemli bilgi kaynağı kitap

Türkiye deki kitap okuma oranının arttırılması gerektiğini belirten OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Fuar, kitap fuarı olduğu için çok önemli. Türkiye olarak kitap basımında geçen yıla oranla gösterdiğimiz artış ümit verici. Çünkü nüfusumuza göre bu sayı düşük. Artık dünya bilgi üzerine gelişiyor ve yol alıyor. Türkiye nin bundan geri kalması düşünülemez. Bizim en önemli bilgi kaynağımız da kitaptır. Kitap genel olarak hayatı ve gerçekleri öğretir. Biz üniversite olarak kitabın en kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kişi başına düşen okunan kitap sayısı Türkiye olarak iyi yerlerde değiliz. Yurt dışından insanlar hep kitapla meşgul olarak görürüz. Bu gibi fuarların kitap okumaya fayda sağlayacağını umuyorum şeklinde konuştu.

Aral: Geçen yıl 666 milyon 865 bin kitap basıldı

Türkiye de kitap sayısının her geçen yıl arttığını ifade eden Türkiye Yayıncılar Birliği 2. Başkanı Fahri Aral, Geçen yıl Türkiye yayıncılığı açısından çok başarılı geçti. Geçen yıl toplam 666 milyon 865 bin kitap basılmış. Bunların 404 milyonu için bandrol alınmış. Sadece MEB ilk ve ortaokul öğrencilerine 262 milyon kitap dağıtmış. TÜİK in verilerine göre geçen yıl nüfusumuz 78 milyonun üstündedir. Bu durumda kişi başına 8,4 kitap düşüyor. Nüfus oranına baktığımızda bu oran yüksek değil ama geçen yıl 7,4 iken bu sene 8,4 e yükselmiştir. Bu da çok önemli bir artıştır. Uluslararası kurumların verilerine göre Türkiye deki yayıncılık sektörü dünyada büyüyen yayıncılık sektörleri arasında 11. sıradadır dedi.

Başkan Yılmaz: Fuarlar önceden çadırlarda yapılıyordu

Fuarların önceden uygun olmayan çadır ortamlarında yapıldığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şehrimiz önceden fuarları çadırlarda yapıyordu. Rutubetli bir ortam vardı ve soğutma-ısıtmada zorluk çekiyorduk. Bu fuarlar Büyükşehir estetiğine yakışmıyordu. Şehrin dinamikleri ile birlikte bir araya gelerek bu fuarı çok kısa bir sürede inşa ettik. Buranın projesini de biz hazırladık. Tekkeköy e yapılan yatırımlardan sonra konaklama sorunu da ortaya çıktı. Otel yatırımcısı bize geldiğinde yatırımcının önündeki engelleri hemen aşarak otel yapılması konusuna netlik kazandırdık. Fuarın karşısına yapılan otel kısa sürede hizmete girecek. Fuar için buraya gelen vatandaşlar, hemen burada konaklayabilir. Ben unutmaya yüz tuttuğumuz kitap kokusunun tekrar bize hissettirenlere teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

Vali Şahin: Çocuklar kitap okusun diye onlarla pazarlık yapıyorum

Çocukları kitap okumaya teşvik etmek için pazarlık yaptığını vurgulayan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kar yağdığında çocuklar bizi sosyal medyadan okulları tatil yapmayacak mısınız? diye bizleri duman ediyorlar. Biz de onlarla pazarlık yapıyoruz. Kişiliğim gereği karda çocukların okula gitmesi gerektiğine inanıyorum ama taşımalı eğitim nedeniyle sorunlar yaşıyoruz. Mecbur kaldığımız dönemlerde de çocuklara kar tatili yapacağız ama siz de söz verin kitap okuyacaksınız diye çocuklarla pazarlık yapıyoruz. Bu tuttu. Öğrenciler, kitapların fotoğraflarını çekip sosyal medyadan gönderiyorlar. Yarın da tatil yapın kitabım yarım kaldı diyorlar. Böyle bir pazarlık sürüp gidiyor. Güzel olan şey çocukların kitapla haşır neşir olmasıdır. Japonlar yılda kişi başına 25 kitap okuyor. Hindistan, Tayland ve Çin dünyada en fazla kitap okumaya zaman ayıran ülkeler. Çin ve Hindistan ın dünyanın en kalabalık 2 ülkesi olduğunu dikkate alırsak gelecek 10 yıl içerisinde sadece sanayide değil kültür ve eğitimle de çok öne çıkacaklardır. Onun için biz ne kadar kitaba zaman ayırır, ne kadar çok kitap alıp okursak o kadar iyidir açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların ardından fuarın açılık kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri daha sonra stantları gezerek kitaplar hakkında bilgi aldı. Altı gün sürecek fuar, 26 Şubat Pazar akşamı sona erecek.Başkan YILMAZ: Sivas Tarih Kokuyor

21.02.2017 06:35

Sivas ta temaslarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye mizin bütün şehirleri güzel. Ancak Sivas ımızın insanı duygulandıran, insanı tarihi derinliklere taşıyan bir havası var. Buram buram tarih kokuyor  dedi.

Sivas programı çerçevesinde, Sivas Belediyesini ziyaret eden Başkan Yılmaz, belediye Başkanı Sami Aydın, başkan yardımcıları ve Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Türlü nün katılımı ile belediye binasında yapılan toplantıya katıldı. Burada başkan Aydın ın Sivas şehir parkı projesi sunumunu dinleyen Başkan Yılmaz, hayata geçirilecek projeyi oldukça beğenerek görüşlerini iletti. Toplantı sonunda Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın Başkan Yılmaz a Sivas ı anlatan tabloyu hediye etti. Belediye ziyareti sonrasında ise ilk durak restorasyonu devam eden ve Türkiye Cumhuriyeti Meclisi nin ilk toplanıldığı yer olan Sivas Kongresi İnkılap Müzesi oldu. Burada Başkan Yılmaz, müze içerisindeki Türkiye Cumhuriyeti Devleti nin kurulmasında önemli yeri olan İrade-i Milliye Gazetesi nin basıldığı baskı makinesini yakından inceledi.

SİVAS İNSANIN İÇİNİ ISITAN BİR TARİHİ DOKUYA SAHİP

Müze gezisi sonrasında Başkan Yılmaz ve beraberindekiler Anadolu nun en eski camilerinden olan Ulu Cami de dua etti. Tarihi camiyi inceleyen Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sivas meydanında vatandaşlarla sohbet etmeyi de ihmal etmedi. Sivas ın buram buram tarih koktuğunu belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz,  Sivas güzel bir şehir. Sivas bu güzelliğini Sami beye borçlu. Belediye Başkanı arkadaşımızın önümüzdeki süreçte yapmayı planladığı projeleri de istişare edeceğiz. Ayrıca Tarihi Kentler Birliği olarak bir tarih şehri olan Sivas ta yapmayı düşündüğümüz çalışmaları konuşacağız. Türkiye mizin bütün şehirleri güzel. Ancak Sivas ımızın bu tarihi ambiyansı ile birlikte insanın içini ısıtıcı bir havası var diye konuştu.  İncelemeler sonrası Başkan Yılmaz bir de sergi açılışına katıldı.