Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


ŞEHİT POLİSİMİZ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

01.06.2016 05:12

Van da PKK lı teröristlerin bombalı saldırısı sonucu şehit olan 43 yaşındaki polis memuru Yakup Kurt un cenazesi, memleketi Samsun da son yolculuğuna uğurlandı.

ŞEHİT POLİSİMİZ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Van da zırhlı polis aracının geçişi sırasında, PKK lı teröristlerin yola döşedikleri el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu, Van Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şubesi nde görevli Samsunlu polis memuru Yakup Kurt ile Giresunlu polis memuru Osman Bodur şehit olmuştu. Şehit polis memuru Yakup Kurt için bugün Samsun un Havza ilçesinde Kevser Camisi’nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı.

İKİSİ KIZ 3 ÇOCUK BABASIYDI

Şehidin büyük kızı Beyza Kurt, biran olsun annesi Pembe Kurt un elini bırakmazken, şehidin 3 yaşındaki küçük kızı Elif Liva ise polis ablalarının kucağından inmedi. Kadın polisler, küçük kızla ilgilenerek ona oyuncak bebek hediye ettiler. Şehidin oğlu Muhammed Furkan da annesinin yanından hiç ayrılmadı.

ŞEHİDİN KIZI BAYGINLIK GEÇİRDİ

İl Müftüsü Veysel Çakı nın kıldırdığı cenaze namazının ardından Şehit Yakup Kurt un naaşı polislerin omzunda Havza Belediyesi ne ait cenaze aracına konuldu. Bu sırada şehidin büyük kızı Beyza Kurt, baygınlık geçirdi. Polislerin kucağında yolun kenarına getirilen şehidin kızına olay yerinde hazır bekleyen 112 Acil Servis ekiplerince anında müdahale edildi. Şehidin naaşı Demiryurt Mahallesi nde gözyaşları arasında toprağa verildi.

KİMLER KATILDI

Şehidin cenazesine Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, Hasan Basri Kurt, CHP Samsun Milletvekilleri Kemal Zeybek ve Hayati Tekin, MHP Samsun Milletvekili Erkan Usta, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, ilçe kaymakamları, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, şehidin yakınları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PANELİ

31.05.2016 12:52

Türkiye Belediyeler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Paneli Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde gerçekleştirildi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PANELİ

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında tüm çalışanların alması gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi iki oturumla gerçekleşti. İlk oturumda daire başkanları, birim amirleri ve şube müdürleri için gerçekleştirilen panel, ikinci oturumda ise Büyükşehir ve İlçe belediyeleri personellerine yönelik olarak yapıldı. İş kazalarını en aza indirmek, güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak amacıyla yapılan eğitimler kapsamında yüzlerce belediye personeli bilgilendirildi.

Panelde, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muzaffer Koç Kamu Kurumlarında İş Sağlığı ve Güvenliği, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Reşit Erçetin Ramak Kala Olayları ve İş Kazaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İş Güvenliği Uzmanı Barış Kuzucu Kamu Kurumlarında; İş Sağlığı Güvenliği ve Kurulları, Samsun Büyükşehir Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Zikri Tuzcu Kamu Kurumlarında İş Sağlığı Güvenliğinde Eğitim Modülleri ve Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ İş Güvenliği Uzmanı Hakan Aksu tarafından Kazılarda İş Sağlığı ve Güvenliği başlıklı sunumlar gerçekleştirildi.

Sağlık ve güvenlik için tedbirleri her zaman üst seviyede tuttuklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Belediyemizde iş güvenliği ve sağlığı konusuna büyük hassasiyet gösteriyoruz. Özellikle arazide çalışan personelimizin iş elbiselerini ve kasklarını kullanmaları konusunda uyarıyor, kontrolünü yapıyoruz. İş kazalarını en aza indirmek, hatta hiç yaşanmamasını sağlamak adına yapılan bu tür eğitimler personelimize ve bize büyük bilgi birikimi sağlıyor. Bu kapsamda şehir dışından gelerek bizlere bu eğitimi veren hocalarımıza ve uzmanlarımıza teşekkür ediyorum dedi.BÜYÜKŞEHİR DEN YIL SONU KARMA RESİM SERGİSİ

31.05.2016 05:19

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Resim Bölümü kursiyerlerinin eserlerinin yer aldığı Yılsonu Karma Resim Sergisi açıldı.

BÜYÜKŞEHİR DEN YIL SONU KARMA RESİM SERGİSİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İlkadım Halk Eğitim Merkezi nin katkılarıyla açılan, Samsunlu sanatseverlerin ücretsiz yararlandığı Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Resim Bölümü nde Şef Kemal Özen öncülüğünde çalışmalarını sürdüren 32 kursiyerin yaklaşık 6 aylık çalışma sonucu açılan Yılsonu Karma Resim Sergisi'nde 62 eser yer alıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Sergi Salonu nda açılan sergiye Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Necmi Çamaş, kursiyerler ve çok sayıda davetli katıldı.

SAMSUN GELİŞMİŞLİK ÖRNEKLERİNİ GÖSTEREN BİR ŞEHİR

Açılıştan önce bir konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Necmi Çamaş, Sanatın bütün dallarının insanın yüreğine giden yolda önemli adımlar diye düşünüyorum. Bir şehrin medeniyetlik ölçütü, gelişmişlik ölçütü, şüphesiz fiziki mekanlarının insan hayatını kolaylaştırıcı konforların üst düzeyde olmasıyla doğru orantılıdır. O mekanlardan yararlanan insanların sanatla uğraşması, şiirle uğraşması, edebiyatla uğraşması toplumun önüne geçebilecek bir takım figürleri kendine destek edinebilmesi çok önemlidir diye düşünüyorum. Samsun gelişmişlik örneklerini gösteren bir şehir. Ama bu şehrin diğer bir özelliği var ve bununla gurur duyabiliriz. Kendi ölçeğiyle diğer şehirlerle kıyaslandığı zaman sanatsal alt yapısının en yüksek ve en yoğun olduğu bir şehirde yaşıyoruz dedi.

Birçok farklı teknik ve görsel ifade biçimi kullanılarak oluşturulan Karma Resim Sergisi 4 Haziran 2016 tarihine kadar gezilebilecek.BAŞKAN YILMAZ DAN ECDADA VEFA

31.05.2016 05:18

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bulgaristan temaslarının ikinci gününde Plevne deki Osmanlı-Rus Savaşı Müzesi ni ziyaret etti.

BAŞKAN YILMAZ DAN ECDADA VEFA

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 150 TKB üyesi Belediye Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Üyeleri ile birlikte gittiği Bulgaristan da temaslarını sürdürüyor.

ATATÜRK O YENİÇERİ ELBİSESİNİ İLK KEZ O BALODA GİYDİ

Başkan Yılmaz ve beraberindekiler öncelikle gittikleri Sofya kentinde, Sofya Üniversitesi, Meclis Binası, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Yeniçeri elbisesi ile katılmış olduğu ünlü balonun yapıldığı Ordu Evi, Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı binası ile  Ulu Cami ve Mimar Sinan tarafından 1567 yılında yapılan Kadı Seyfullah Efendi Cami yi yerinde görerek incelemelerde bulundular.

RUSLARA KARŞI VERİLEN DİLLERE DESTAN SAVUNMA

Ardından Gazi Osman Paşa nın Ruslara karşı dillere destan savunmasıyla tarihe geçen Plevne ye geçen Başkan Yılmaz ve TKB üyeleri, Tarihe 93 Harbi olarak geçen Osmanlı-Rus Savaşı nın panoramik tasvirinin yer aldığı müzeyi gezdi. Burada Başkan Yılmaz, müzede sergilenen eserleri ve silah standında Osmanlı ordusunun o dönem kullandığı silahları inceledi.

ECDADINI DUALARLA ANDI

Eserleri incelerken, dua etmeyi de ihmal etmeyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gazi Osman Paşa yı tarihin altın sayfalarına yazdıran savaş Plevne Savaşı. Tam 152 gün süren büyük bir askeri dehanın yönetiminde kuşatma altında başarı ile o Plevne yi müdafaa eden bir savaşın geçtiği yer. Bu anlamda ecdadımızın savaş yaptığı yeri görerek rahmet ve minnetle anarak dua etmek istedik dedi.Başkan YILMAZ: TKB Olarak Kırsal Mimariyi Çok Önemsiyoruz

30.05.2016 06:03

Tarihi Kentler Birliği (TKB) Edirne Semineri gerçekleştirildi. TKB ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, özellikle kırsal mimariyi çok önemsediklerini belirterek, Bunların kazanılması ve kurtarılmasına yönelik bir çabanın gösterilmesi için hep birlikte yeniden kendi içimizde, yeni bir bilinçle hareket edeceğiz dedi.

Başkan YILMAZ: 

Edirne Belediyesi nin ev sahipliğinde Margi Otel de gerçekleştirilen seminere, Edirne Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan, TKB Danışma Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TKB ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Ak Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Savran, ilçe belediye başkanları ve meclis üyelerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri, STK üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

SAHİP OLDUĞUMUZ TARİHİ DOKU MİRASIMIZ DEĞİL, EMANETİMİZ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaptığı açılış konuşmasında misafirlerine İnsanlığın kadim şehri Edirne ye hoş geldiniz diyerek, Birliğe üye tüm kentlerin kimlikleri gibi Edirne de tarihi dokusuyla olağanüstü güzel bir kenttir. Tabi ki bu tarihi dokuyu bir miras olarak görmüyoruz. Bu tarihi dokuyu bir emanet olarak görüyoruz. Çünkü miras olarak görürsek, bunu yanlış kullanma, yanlış değerlendirme ve yanlış sonuçlar üretme ortaya çıkabilir. Biz, bize devredilen bu tarihi dokuyu geleceğin bir emaneti olarak görüyor ki, onu koruyarak, daha da güzelleştirerek, gelecek nesillere, çocuklarımıza, torunlarımıza ve tüm insanlığa daha sağlam, daha güzel şekilde bırakalım ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE KÜLTÜR MİRASLARINI BÜTÜNÜYLE TASARLAMASI GEREKİYOR

Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de birlik olarak 15 yıllık hedef ve planlarını kuruldukları ilk yıllarda hazırladıklarını hatırlatarak, 15 yıl içinde ne yapılacağını birinci yılımızda planladık. Türkiye kendi kültür mirasını bütünüyle tasarlaması gerekiyor. Türkiye bütününde kültür önceliği yol haritamız ne olacak? Her ilçe ve belde belediyesine kadar bilmesi gereken envanterlenmiş bir dünya mirasını, kendimizin önüne koyarak, stratejimizi saptamamız gerekiyor dedi.

ATALARIMIZIN BIRAKTIKLARI İZLERİ VE HATIRALARI YERİNDE İNCELEYECEĞİZ

Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 160 kişilik bir heyetle birlik olarak Bulgaristan ve Romanya ya ata yadigarı eserleri incelemek amacıyla ziyaret gerçekleştireceklerini belirterek, "Şu anda 160 arkadaşla buradayız. Ülkenin 130 belediye başkanı var bu salonda şu anda. 30 da meclis üyesi kardeşimizle diğer katılımcılarımız var. 160 kişiyle beraber buradan Bulgaristan a oradan da Romanya ya geçeceğiz ve 3-4 günlük bir turla Osmanlı nın, atalarımızın bıraktıkları izleri ve hatıraları yerinde inceleyip, yerinde konuşacağız diye konuştu.

SEYAHAT ETTİĞİMİZ ŞEHİRLERDE İYİ VE KÖTÜ ÖRNEKLERLE BİLİNCİMİZİ TAZELEYECEĞİZ

Başkan Yılmaz, Bulgaristan ve Romanya ziyaretlerinin sadece Tarihi Kentler Birliği vizyonu ve misyonu çatısı altında kalmayacağına değinerek, Sadece tarihsel anlamda konulara bakmakla kalmayacağız. Bilgi ve görgümüz genişleyecek. Belediyecilik konusunda iyi ve kötü örnekleri alacağız. Ben tüm arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Ben çok iyi biliyorum ki, siz her seyahatten dönüşünüzde kafanızda ve yüreğinizde birçok yeni şekillenmişlikle dönüyorsunuz. Bu şekillenmişliklerin aslında hepsi oralarda gördüğümüz iyi örnekler olmayacak. Kötü örnekler de olacak ve kötü örnekleri kendi şehirlerimizde tekrarlamamak üzere bilincimizi tazeleyeceğiz en azından. Bizim gittiğimiz bu bölgelerde bizden daha iyi örneklerin çok olacağını zannetmiyorum. Ama kötü örnekler de bizim yapmamız gereken şeyleri bize hatırlatacağı için önemlidir diye düşünüyorum şeklinde konuştu.

TKB OLARAK KIRSAL MİMARİYİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Kırsal mimari de ata yadigarı, ihmal edilmemesi gereken muhteşem köy konaklarının ve tesislerinin yok olmaması için özenle çalışacaklarını dile getiren TKB Başkanı Yılmaz, Özellikle kırsal mimariyi önemsiyoruz. Kentlerimizdeki ata yadigarı mimarinin yanında kırsalda da ihmal edilmemesi gereken muhteşem köy konakları, muhteşem ata yadigarı binaların ve tesislerin köylerimizde harap olup, yıkılmakta ve yok olmakta olduklarına hep birlikte tanıklık ettik. Özellikle bu 30 şehrin büyükşehir olmasından sonra Samsun'da bunların içerisinde köylerimiz de bize bağlandıktan sonra köylerimizdeki o muhteşem köy konaklarının bir bir yok olduğuna bir kez daha tanıklık ettik. Ve bunların da kazanılması ve kurtarılmasına yönelik bir çabanın gösterilmesini hep birlikte yeniden kendi içimizde, yeni bir bilinçle bu noktaya gelmemiz gerektiğini konuştuk dedi.

TEKİNARSLAN: SİZLERİN DE DESTEĞİYLE EDİRNE YE YÜKSEK İRTİFALI HEDEFLER KOYMAK İSTİYORUZ

Edirne Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan ise Edirne'nin sembolünün Selimiye Camii olduğunu ancak Selimiye ile beraber bine yakın eseri bağrında bulundurduğuna değinerek, Kentin en güneyi Enez ilçesinden en kuzeyine kadar bulunan her noktaya kadar görülmeye değer eserlerimiz var. İnşallah bunların hepsini bir arada sizlerin de uzmanlığının ve yol göstericiliğinin ışığında harmanlayacağız. İddiamız yok, şuraya geliriz, şunu yaparız demiyorum ama burada yerel yönetimlerimiz, üniversitemiz, valiliğimiz, ilçe yöneticilerimiz, siyaset yapan dostlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve topyekün Edirnelilerin desteğiyle bu şehre çok daha yüksek irtifalı hedefler koymaya isteğimiz var, sizlerden de destek bekleriz ifadelerini kullandı.

SÖZEN E ALTIN KEMER VE DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

Gecenin sonunda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen e doğum günü pastası ile sürpriz yaparak yaş günü kutladı ve tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivana verilen altın kemerin minyatürünü hediye etti. Gürkan, Bir başpehlivan 3 yılda altın kemer sahibi oluyorsa, 60 yıldır bu alanda başpehlivan olan Metin Sözen in altın kemeri olmaması düşünülemez, ona sembolik bir altın kemer hediye etmek istiyoruz, doğum günü hediyesi olarak dedi.

Tarihi Kentler Birliği Edirne Semineri Trakya Kültür Öncelikli Yol Haritası Işığında Rotalara Bağlı Bölgesel İşbirliği

Kurtuluşa giden mücadelede meşalenin yakıldığı bir şehir olduğunu ifade ederek, Kurtluş ve kurtuluştan önceki mücadelede bu topraklarda yüzlerce yıl yaşanmış, yüzlerce yıl bu kültürümüzün, sanatımızın, edebiyatımızın derin izlerini ve derin çizgilerini perçinleyerek, çakarak bu topraklarda atalarımız bu güzel hatıraları bırakmışlar. Böyle bir şehirde bulunmaktan ve TKB toplantısını yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Şu anda Türkiye nin 130 Belediye Başkanı ve 30 Meclis üyesi var bu salonda. 160 kşi ile buradan Bulgaristan a oradan Romanya ya geçeceğiz. Yaklaşık 4 günlük bir tur ile oralarda Osmanlı nın Atalarımızın bıraktığı izleri ve hatıraları yerinde inceleyip yerinde konuşacağız.

Özellikle kırsal mimariyi önemsiyoruz. Kırsal mimarideki ata yadigarı muhteşem konakların ve mimari yapıların yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna tanıklık ediyoruz. Bunların da kazanılmasına ve kurtarılmasına yönelik bir çabanın gösterilmesine hep birlikte, yeni bir bilinçle kendi içimizde bu noktaya gelmesi gerektiğini konuştuk.