Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Daha Önce Sırtını Dönenler Şimdi Pervane Oluyor

09.02.2017 06:42

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Daha önce toplantılarda bize sırtlarını dönenler bugün etrafımızda pervane oluyorlar dedi.

AK Parti Kadın Kolları Bölge Eğitim Toplantısı Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Kültür ve Sanat Merkezinde yapıldı.

Toplantı AK Parti Samsun Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser in açılış konuşması ile başladı. Keser, açılış konuşmasında misafirlere hoş geldin diyerek, referandumdan evet çıkmasının ülke için daha faydalı olacağını söyledi. Daha sonra söz alan AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel de daha hızlı ve iyi karar alabilmek için yönetimdeki iki başlılığa yeni anayasayla son vermenin doğru olacağını ifade etti.

Zeynep Gül Yılmaz : Biz tarih yazan kadınlardan olacağız

Kadınlar olarak ülke adına yaptıklarıyla tarih yazdıklarının altını çizen AK Parti Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Gül Yılmaz, Biz hepimiz lider kadınlarız. Çünkü tarih yazıyoruz. Tarihi okuyanlardan değil, tarihi yazanlardan olmaya karar vermiş lider kadınlardan olmaya karar verdik biz. Tarihi herkes okur. Önemli olan tarih yapmaktır. Bir gün arkamıza dönüp baktığımızda biz şunu diyebileceğiz; Ne günlerdi o günler ve biz o günlerde bu kutlu davanın bir parçası olduk. Biz evlatlarımıza ve torunlarımıza bunları anlatacağız. Bunlar film ve belgesel olacak. Bu dava kurulalı 16 yıl oldu. 16 yıldır biz laf üstüne laf koymadık taş üstüne taş koyduk. Taş üstüne taş koymaya devam etmek istiyoruz. Bunun için ikiliği gidermek gerekir. Biz AK Parti iktidarında hiç iki başlılık yaşamadık. Hep saygı ve muhabbetle işlerimizi çözdük. Ancak daha önceki iktidarlar döneminde Turgut Özal, Mesut Yılmaz, Demirel ve Çiller zamanına olanlar bize zarar verdi. Bunun örneklerini Bülent Ecevit ve Ahmet Nejdet Sezer olayları bize büyük zararlar vermiş Cumhurbaşkanı - Başbakan sürtüşmeleridir. Ülkemizi on yıllarca geriye götürmüş karanlık sürtüşmelerdir. Bunların önüne geçmek, tek başlı güçlü bir yürütme sistemi kurmak için zorlu bir döneme giriyoruz. Mevcut anayasamızı bu şekilde değiştirmek istiyoruz. Bunda siz kadınların çok büyük etkisi olacak. Bunları insanlara güzel şekilde anlatmanız gerekiyor diye konuştu.

Başkan Yılmaz, Önceden sırtını dönenler şimdi bizden yararlanmak istiyor

Daha önceki yıllarda Türkiye nin gelişmişlik seviyesini beğenmeyen yabancıların kendilerine arkalarını döndüklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şimdilerde ise yabancıların Türk yöneticilerden bilgi almak için sıraya girdiklerini söyleyerek,  Bütün benliğimle şehirle bu şehirle yatıp bu şehirle kalkıyorum. Gecem gündüzüm bu şehir oldu. Bu şehrin gelişmesi tek düşüncem oldu. Bundan seneler önce Almanya da bir toplantıya katıldım. Toplantıda belediye başkanları kendi şehirlerini tanıtıyordu. Ben de fırsat bilerek bizim şehrimizi tanıtmaya başladım. Samsun bir liman kenti diye tanıtmaya başladım. Adamlar sonra şehrin nüfusunu, çevre projeleri, atık su arıtım tesisleri, ulaşım şekilleri, sağlık ve eğitim altyapısı gibi konular hakkında sorular sordular. Şehrin gelişmişliğini öğrenmeye çalışıyorlar. Biz de o zaman Samsun daki projelere yeni başlamıştık. 2000 li yılların başında bu projeler Samsun da meydana gelmemişti. 2-3 cümle sonra ne kadar gelişmiş bir şehir olup olmadığını öğrendiler herhalde. Daha sonra bana arkalarını döndüler. Bu durum çok zoruma gitmişti. Bizden istifade edebileceği bir şey olmadığını görünce başka belediye başkanlarıyla konuşmaya başladılar. Şimdi aradan 15-20 yıl geçtikten sonra AK Parti iktidarının gelmesiyle birlikte her şey bir bir düzelmeye başladı. Bunda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey in belediyecilikten gelmesi ve dünyada marka olmasının da bir etkisi var. Şimdi etrafımızda pervane oluyorlar. Bizden yararlanmaya, fikir edinmeye çalışıyorlar” şeklinde konuştu.Filenin Sultanlarından Lösemili Gence Moral Ziyareti

09.02.2017 06:37

Türkiye Bayanlar Voleybol 1. Lig takımlarından Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakentspor Takımı, lösemi hastası olan voleybol hayranı sporcu genci tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Duygulu anların yaşandığı ziyarette bayan voleybolcular, 1.5 yıldır lösemi ile mücadele eden 16 yaşındaki Mert Özdemir e imzalı top ile forma hediye etti.

Ailesi ile birlikte Giresun un Bulancak ilçesinde yaşayan sporcu Mert Özdemir, öğretim gördüğü Gazi Lisesi nde voleybol oynuyor. Geçen yıl okullar arası yapılan turnuvada rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Özdemir e lösemi tanısı konuldu. Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hemotoloji Ana Bilim Dalı na nakledilen genç, uzun süre burada tedavi gördü. Ardından da tekrar rahatsızlanan Mert Özdemir, lösemi çocuklar için hizmet veren derneğin destekleriyle Medikalpark Hastanesi ne yatırıldı. Voleybolcu Özdemir in tedavisi devam ediyor.

Çok sevdiği voleyboldan hastanede de ayrı kalamayan Özdemir, müsabakaları odasındaki televizyondan takip ediyor. Esnaflık yapan baba Köksal Özdemir in bir arkadaşının Samsun Büyükşehir Belediyesi facebook resmi sosyal medya hesabında Mert e imzalı top istemesi üzerine harekete geçen Anakentspor Kulübü, gence sürpriz yaparak moral ziyaretinde bulundu. Anakentspor Voleybol Şube Sorumlusu Yılmaz Kara, baş antrenör Gökhan Rahman Çokşen ile bayan voleybol takımı sporcularının katıldığı ziyarette voleybolcular, göz yaşlarına hakim olamadı.

Mert e geçmiş olsun dileklerinde bulunup imzaladıkları top ile formayı hediye eden bayan sporcular, kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirdiler. Anakent li bayan voleybolcular, hafta sonu deplasmanda karşılaşacakları Elazığ DSİ maçından galip olarak ayrılırlarsa 3 puanı Mert e hediye edeceklerini söyleyerek acil şifa dileklerini ilettiler ve aynı serviste tedavi gören diğer lösemi hastası çocukları da ziyaret ederek moral verdiler.

Köksal-Şükriye Özdemir çiftinin 3 çocuğundan en küçüğü olan Mert Özdemir ise sporcu ablalarının kendisini ziyaret etmesinden duyduğunu memnuniyeti dile getirdi. Teşekkür eden Özdemir, iyileşip taburcu olmasının ardından spora devam edeceğini kaydetti.19 Mayıs 1919 Ruhu, Kentsel Tasarımla Bütünleşecek

08.02.2017 06:34

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milli kurtuluş mücadelesinin ilk adımını attığı Samsun da 19 Mayıs değerleri, yeni bir kentsel tasarım anlayışı ile yaşatılacak. Başkan Yılmaz, kenti 19 Mayıs değerlerini yaşatacak somut objelerle donatmayı hedefliyor.

Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 da Samsun tütün iskelesine ayak bastığı tarihi anı buraya yapılan tütün iskelesi ile yaşatan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Büyük Önder in kurmaylarıyla birlikte kaldığı Mıntıka Palas Oteli (Gazi Müzesi) ne kadar uzanan güzergahı Kurtuluş Yolu olarak düzenlemişti. Belediye şimdi de Panorama 1919 Müzesi, 15 Temmuz Çok amaçlı Salonu, Cumhuriyet Meydanı ve Onur Anıtı nı da içine alan güzergahı yeni kentsel tasarımla genişletip bütünleştirecek. Bu amaçla kentsel tasarım proje yarışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kent merkezini 19 Mayıs ruhu ve değerlerini koruyup yaşatacak somut objelere dönüştürmeyi planlıyor.

Şehir plancıları ve akademisyenlerin katılacağı yarışma, Resmi Gazete de yayınlanmasıyla başlayıp haziran ayında sona erecek. Kentsel tasarım proje yarışmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Mayıs ın Samsun’un en önemli kimliği olduğunu söyledi. Samsun denilince ilk akla gelenin a 19 Mayıs 1919 tarihi olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, bu ruhu ve misyonu kentsel tasarım düzeyine çıkarmak istediklerini kaydetti. Kentin böyle bir projeksiyona ihtiyacı olduğunu düşündüklerini ifade eden Başkan Yılmaz, Koridoru artık Kurtuluş Savaşı ve o yılların tarihi misyonuna yakışır şehir mobilyalarıyla, tesislerle donatmayı ve tesislere yeni kimlikler kazandırmayı konuşurken, kentsel tasarım fikri bir tasarım proje yarışması haline dönüştü. Bu proje de amaç, istiklal ruhu ve kurtuluş mücadelesinin tarihi misyonuyla bütünleşen şehir merkezindeki alanı bu bağlamıyla giydirme, donatma, tesis etmeyi amaçlıyor. dedi.

Milli mücadele, 19 Mayıs ruhu ve misyonuyla barışık durmayan bir takım değerlerin kaldırılarak alanı genişletmeyi düşündüklerini dile getiren Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Kentsel tasarımın etkileri ve tesirinin, Kurtuluş Yolu koridorunun batısında Çifte Hamam Caddesi ne kadar, doğusunda ise tren garına kadar olan bu alan, bu kentsel tasarım misyonuna uygun bir estetik değer bütünü ve kullanım amaçları itibariyle fonksiyonlar yüklenerek yepyeni bir anlayışla yeniden şekillenmeli. Atatürk ün ilk olarak ayak bastığı iskele, kaldığı Mıntıka Palas Oteli, Atatürk Heykeli nin olduğu alan, Cumhuriyet Meydanı ve çevresindeki il özel idare binası ve diğer tesislerin 19 Mayıs kentsel tasarım fikriyle paralellik taşıması, o anlayışın yudum yudum her noktasında kendisini hissettirdiği bir temel felsefeye dönüşmesini arzu ederek bu yola çıktık. Milli mücadele ruhu ve değerlerini yaşatmaya ve kenti donatmaya yönelik büyük bir heyecan duyuyoruz.  Şehrimizin bu önemli merkezinin, kurtuluş mücadelesiyle barışık, bu imgeyi yüreğimizde hissetmemizi sağlayacak bir görsel dokuya dönüştürülmesini sağlamak amacıyla bu mücadeleyi veriyoruz. Kentsel tasarım yarışma projemizin temel fikri ve temel amacı da zaten bu olmalıdır diye düşünüyorum. şeklinde konuştu.Başkan YILMAZ: Ağalık İçin Değil, Hizmet İçin Varız

08.02.2017 06:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ye bağlı köylerde incelemelerde bulundu. Soğucak, Arıca, Kızılcakoru ve Çekalan mahallelerinde vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Yılmaz, Gelin hep birlikte üretelim, ilçemizi kalkındıralım dedi.
Vezirköprü nün temel sorunlarından yol ve dışa göç sorunlarının çözülmesi için gerekli adımları attıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun umuzun tüm ilçelerinde yol sorunlarını % 30 oranında çözdük. Vezirköprü müzde de durum aynı. Ama buranın yol ağı diğer ilçelerimize göre daha fazla. Var gücümüzle yol sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Şu unutulmamalıdır ki Cumhuriyet tarihi boyunca en büyük yatırımlar son birkaç yıl içinde yapıldı. Vezirköprülü hemşerilerimizden yol sorunu ile ilgili özellikle sosyal medyadan çok sık mesaj alıyoruz. Biz Samsun un tüm sorunlarının çözmek için kolları sıvadık. Emin adımlarla ilerliyoruz. Ve inanın bu çalışmalarımız sonuçlandığında konforlu bir ulaşımın keyfini yaşayacaksınız. Geçtiğimiz 3 yılda yaptığımız çalışmalar ortada. Biz sizlere hizmet etmek için varız, ağalık yapmak için değil. Hiçbir şeyi kestirip atmıyoruz. Her türlü eleştiriyi ince eleyip sık dokuyoruz ve hizmete dönüştürüyoruz dedi.YOL SORUNLARINI EMİN ADIMLARLA ÇÖZÜYORUZ

GENÇLERİMİZİ RENÇBERLİĞE ÖZENDİRELİM

Dışa verilen göçlerin durması hatta göç edenlerin geri dönmesi için ilçeyi cazibe merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Başkan Yılmaz, Vezirköprü nün önemli bir diğer sorunu da dışa verilen göçler. Bu göçlerin durması için hatta göç edenlerin memleketlerine geri dönmesi için ilçeyi cazibe merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Özellikle rençberliğin özendirilmesi için çeşitli projeler hayata geçirdik. Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı mız tarım ve hayvancılık konusunda vatandaşlarımıza her konuda destek oluyor. Köylerimize çok para harcıyoruz. İki sene içinde büyük bir dönüşüm sağladık. Dönüşümün ve gelişimin artması için sizlere düşen görevlerde var. Köylümüz üzerindeki rehaveti atmalı ve üretime geçmeli. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak üretenin her zaman yanındayız, her zaman destekliyoruz. Vezirköprü yü kalkındırmak sadece belediyelerin çalışmasıyla olmaz. Herkes elini taşın altına koymalı. Gelin hep birlikte özlenen Vezirköprü yü geri getirelim. Hep birlikte çalışalım, kentimiz için üretelim diye konuştu.

Başkan Yılmaz ın Vezirköprü de yaptığı incelemelere Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, Samsun Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ve Vezirköprü Belediye Meclis Üyeleri katıldı.BAŞKAN YILMAZ DAN SAMULAŞ PERSONELİNE TEŞEKKÜR

06.02.2017 06:41

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bir iş yaparken kendinizi üzmüyorsanız o işten hayır gelmez dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da yaşanan yoğun kar yağışı süresince raylı sistemin çalışması için gecesini gündüzüne katan SAMULAŞ personeline teşekkür etti.

BAŞKAN YILMAZ DAN SAMULAŞ PERSONELİNE TEŞEKKÜR

Hafta başından itibaren Samsun da etkisini gösteren yoğun kar yağışının şehirde olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için gecesini gündüzüne katarak çalışan SAMULAŞ Genel Müdürlüğü ne bağlı teknik ekip başkan Yılmaz ı ziyaret etti. Başkan Yılmaz yolcu taşıma kapasitesi en yüksek toplu taşıma aracı olan raylı sistemin sürekli olarak aktif çalışması için büyük emek gösteren personele teşekkür ederek, Raylı sistemimiz günde 50 binin üzerinde yolcu taşıyor. Sistemin aktif kalması için gecesini gündüzüne katarak büyük çaba harcayan sizlere çok teşekkür ediyorum. 50 yıldan fazla bir zamandır Samsun da böyle yağış ve soğuk olmadı. Şehrimiz yağıştan dolayı olumsuz anlamda etkilendi. Biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak tüm olumsuzlukları minimize etmek için elimizden geleni yaptık. Kar yağışı sonrasında ortaya çıkabilecek olası buzlanmalara karşı da önlemlerimizi aldık. dedi.

BİR İŞ YAPARKEN KENDİNİZİ ÜZMÜYORSANIZ O İŞTEN HAYIR GELMEZ

Bir işin hayırlı olması için üzülmek gerektiğini vurgulayan başkan Yılmaz, Bir iş yaparken kendinizi üzmüyorsanız, iş için kafanızı yormuyorsanız inanın o işten hayır gelmez. Bir işe üzüldüğünüz zaman alternatifler arayarak çözüm üretme olasılığınız daha da artıyor. Yorulmadan, üzülmeden güzel bir iş ortaya çıkmıyor maalesef. Ruhunuzu ortaya koymanız gerekiyor. Biliyorum ki sizler çalıştığınız kurumun adını lekelememek, çalışmalarınızın olumlu anılmasını sağlamak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Büyük sorumluluklarımız var. Büyük görevlerimiz var. Bu görevleri yerine getirmek için maalesef bazı şeylerden mahrum kalıyoruz, en çokta üzülüyoruz. Ama olsun bu şehrin kalkınması için üzülmekten gocunmayız. Gençlerimize güzel bir gelecek bırakma umudu bizleri ayakta tutuyor açıklamalarında bulundu.