Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Kuş Cennetinin Entegre Stratejik Planı Hazır

29.03.2016 12:26

Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği SAMKUŞ, Dünya nın sulak alanlarından Kızılırmak Kuş Cennetinin entegre stratejik yönetim planını hazırladı. 5 yıllık plan kapsamında uygulanacak ilkeler de belirlendi.

Samsunun Ondokuzmayıs ve Bafra ilçelerini de kapsayan, içinde 9 göl bulunan 56 bin hektarlık delta, Türkiye de tespit edilen 474 kuş türünden 352 sine ev sahipliği yapıyor. Kış döneminde yıllık ortalama 150 bin kuş popülasyonun gözlemlendiği Kızılırmak Kuş Cennetinin korunması ve turizme açılması için başta Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluş ile sivil toplum kuruluşları büyük çaba harcıyor.

Deltanın ve kuş cennetinin Dünya ya tanıtılması, turizm potansiyelinin geliştirilmesi ve gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarılması amacıyla kurulan Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği SAMKUŞ, kuş türü bakımından Türkiye nin en büyük doğal sulak alanı olan Kızılırmak Kuş Cennetinin 5 yıllık stratejik planını, düzenlediği çalıştayla belirledi. İki gündür Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezinde yapılan çalıştayda, birliğin çalışma ilkeleri oluşturulup çeşitli kararlar alındı.

Çalıştaya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Prof Dr Sancar Barış, Prof Dr Ali Kemal Ayan, Yard Doç Dr Kiraz Erciyas Yavuz Orman Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğünden Cengiz Akyüz, Muzaffer Çelik ve Murat Demir, Özden Sağlam STK temsilcilerinden Musa Orhan, Ömer Faruk Sönmez ve Sunay Demircan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Sait Aydın, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden Aysel Altay, DSİ den Murat Saraç ve SAMKUŞ Müdürü İsmail Mutlu katıldı.

Strateji danışmanı Murat Çekiç in moderasyonunda gerçekleşen çalıştayda Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği için 3 çalışma ilkesi belirlendi. Hedefleri desteklediği sürece tüm çalışmalarında ve ilişkilerinde paylaşımcı, katılımcı ve şeffaf olmayı benimseyecek olan SAMKUŞ, yenilikçi ve güvenilir yaklaşımlarla öğrenme ve çözüm odaklı süreçler geliştirecek, tüm çalışmalarında Sulak alanları akılcı kullanımı ilkesiyle hareket edecek.

Çalıştayda Kızılırmak Deltasının nasıl bir değer olduğu sorusu da yanıt buldu. Kızılırmak Deltası her canlının kendi güzelliğini bulduğu, geçmişten geleceğe devam eden doğal bir nimet olan Kızılırmak Deltası için SAMKUŞ un, yürütme kurulunu da belirledi. Kurul, daha önce birliğin tüzüğünde yer alan yönetim planını uygulayıp, zamanında ve hızlı çözümler üretecek. Çalıştayda ortak değer, ayrıca, Leyleklerin izlenebilmesi için yapılacak çalışmalar da tartışıldı.BAŞKAN YILMAZ, SAMSUN YATIRIMCILARIN GÖZ BEBEĞİ OLDU

25.03.2016 09:21

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bana bu şehir için kursağında kalmış bir şey var mı diye sorarlarsa evet kursağımda kalmış bir şey var. İktisaden daha gelişmiş, gümbür gümbür üreten ve ürettiğini ihraç eden bir şehir haline gelememiş olmak derdim. Ama biz bu tabuyu yıktık. Artık Samsun yatırımcıların göz bebeği bir şehir haline geldi dedi.

Şehirdeki gelilmelerin ele alındığı ve sorunlarının konuşulduğu her ay düzenlenen Samsun  buluşması bu kez İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok un ev sahipliğinde Ihlamur Cafe de gerçekleştirildi. Buradaki toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri ve iş adamları katıldı.

YAPEX FUARINA ARTIK SAMSUN DA EV SAHİPLİĞİ YAPILACAK

Şehri Samsun halkı ile birlikte yönettiklerini, sorunları istişare ederek daima birlikte çözdüklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Antalya da yapılan Yapex İnşaat Fuarına Tarihi Kentler Birliği olarak katıldıklarını hatırlatarak, Tarihi Kentler Birliği her sene gidip katılırdı. Geçen sene katıldık. Dedik ki Antalya nın fuarına ihtiyacı yok. Fuara katılım ile ilgili bir sinerjinin de yaratılmasına gerek yok. Çünkü Antalya zaten fuarlar şehri. Biz de Yapex Fauarının benzerini Samsun da organize edelim istedik. 1 Nisan günü olacak İnşaat Fuarı, Tarihi Kentler Birliği olarak bizim destek verdiğimiz inşaat devlerinin buluşacağı bir fuar olacak. İnşallah bunun ilki Samsun da açılacak diye konuştu.

KÖYLERİ TANIYAMAZ HALE GELECEKSİNİZ

30 Mart tan bu yana halka ne kadar söz verildi ise o sözlerin yerine getirilmesi için gece gündüz canla başla çalıştıklarını vurgulayan Yılmaz, Köylerimiz tanıyamayacağınız hale gelecek. Ne olmuş buraya diyeceksiniz. Bununla ilgili ciddi bir şekilde kaynak planlaması yapıyoruz. Gaz hiç kesmiyoruz. Köylerimizin yol alt yapı ve içme suyu sorununu kökten çözüme kavuşturacak çalışmalar yapıyoruz ifadelerini kullandı.

SAMSUN GÜMBÜR GÜMBÜR ÜRETEN BİR ŞEHİR OLMALI

Turizm alt yapısında da Samsun un oldukça önemli bir mesafe katettiğini ifade eden Başkan Yılmaz, Şehrimiz artık eski şehir olmaktan çıktı. Ama şehre yeni giydiremediğimiz bir elbise, daha arzu ettiğimiz ölçekte kazanamadığı misyon var. O da iktisadi misyon. Şehrimiz ekonomik olarak Türkiye ortalamasının içinde bulunduğu sıralamadaki yerini değiştiremiyor. Biz bu yerin değiştirilmesi için Samsunumuzu bir takım yatırımlara teşvik ediyoruz. Özellikle turizm yatırımları. Bunu yaparken yatırımcıyı özendiriyoruz ama yatırımcıların kaygıları oluyor. O bakımdan Samsun umuzun iktisaden gelişmesi ve gelişmenin yarattığı dinamiklerle birlikte yerel yönetim hizmetlerinin bileşkesi sağlandığı takdirde o zaman topyekün huzur oluyor. İnsanlar güzel bir şehir istiyor ama beraberinde geçim de istiyor. Samimi söylüyorum bana kursağında kalmış bir şey var mı diye sorarlarsa evet kursağımda kalmış bir şey var. İktisaden daha gelişmiş, gümbür gümbür üreten ve ürettiğini ihraç eden bir şehir haline gelememiş olmak derdim. Ama biz bu tabuyu yıktık. Artık Samsun yatırımcıların göz bebeği bir şehir haline geldi dedi.Başkan YILMAZ, Başbakan Davutoğlu ile Sergi Açılışına Katıldı

24.03.2016 10:28

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu nun açılışını yaptığı harita sergisinin açılışına katıldı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  AK Parti Çevre Şehir ve Kültür Genel Başkanlığı tarafından organize edilen Piri Reis ten Katip Çelebi ye Osmanlının Dünyaya Bakışı temalı harita sergisinin açılışına AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile birlikte katıldı.

AK Parti Genel merkezinde açılan ve 23 Mart-2 Nisan 2016 tarihlerinde ziyarete açık olacak olan serginin açılışında Başkan Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Samsun Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser ile AK Parti Samsun Gençlik Kolları Başkanı Caner Göktepe, Başbakan Davutoğlu ile hatıra fotoğrafı çektirdiKUŞ CENNETİ BAHARDA BAŞKA GÜZEL

23.03.2016 16:07

Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, baharla birlikte yeniden hayat buldu.

İçinde barındırdığı nesli azalan kuşlar, kemirgenler, yırtıcı hayvanlarla Kuş Cenneti baharda bambaşka güzellikleri ziyaretçileriyle paylaşıyor. Kuş Cennetinde, baharın başlamasıyla birlikte göç hareketliliği de başladı.

Baharla birlikte yaz göçmeni kuş türleri Afrikadan gelmeye, kış göçmeni türler ise Kuzey Avrupa ya doğru göç etmeye başladı. Kış boyunca bölgede konaklayan çamurcun, kaşıkgaga, gibi türler yavaş yavaş Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinden ayrılıp kuzey yönündeki yolculuklarına başladı.

Avrupa Kuş Alanları Envanterindeki en önemli 4 kriterden 3 üne sahip olan Kızılırmak Deltasında, Türkiye de bugün kayıt altına alınmış 478 tane kuş türü tespit edilmiş olup bunların 350 tanesi burada görülmüş ve 350 kuş türünün 140 tanesinin deltada ürediği tespit edilmiş. Dünyada nesli tehlike altında olan, yok olma tehlikesinde olan 24 tane kuş türünün 15 tanesi Kızılırmak Deltasında görülüp kayıt altına alınmış. Kızılırmak Deltasını dünyadaki kuş cennetlerinden farklı kılan en önemli özelliklerden bir tanesi de diğer kuş cennetlerinde yılın 12 ayı aynı kuşları görme fırsatı bulursunuz ama Kızılırmak Deltasında yılın her ayı farklı kuşlar görebilirsiniz.TURİZM ALANLARI YAZ SEZONUNA HAZIRLANIYOR

23.03.2016 11:35

Samsun Büyükşehir Belediyesi, merkez ve ilçelerdeki tarihi, kültürel ve turistik alanlarını yaz sezonuna hazırlamak için harekete geçti. Uygulamaya konulan proje kapsamında oluşturulan 10 kişilik ekip, turistik mekanları temizliyor. Turistik alanlardan toplanan çöp ve çeşitli atıklar ise geri dönüşüm tesislerinde ekonomiye kazandırılıyor.

Karadeniz Bölgesinin turizm bakamından en hareketli şehri Samsun da ilgi gören turistik mekanların temizliği için çalışma başlatıldı.  Samsun Büyükşehir Belediyesi başkanlığındaki projeye Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) ve Samsun Turizm Alt Yapı Birliği (SAMTAB) da destek veriyor.

İş-Kur Samsun İl Müdürlüğünden alınarak oluşturulan 10 kişilik temizlik ekibi, çalışmalarına başladı. Samsun-Ankara, Samsun-Sinop ve Samsun-Ordu devlet karayollarının sağ ve sol güzergahları da dahil olmak üzere ekipler, tarihi, turistik ve kültürel mekanlar ile mesire yerlerini çöp ve atıklardan arındırıyor. Kentin yaylalarına da çıkan temizlik ekibi, her gün 5 km yol kat ediyor.

14 ilçe ve merkezde yapılan temizlik çalışması, yaz mevsimine kadar bitirilecek. Yerli ve yabancı turistlerin turistik mekanlar ile turizm alanlarından temiz bir şekilde faydalanmalarının amaçlandığı temizlik projesi, sahillerde de gerçekleştirilecek. Türkiye de rekreasyonu tamamlanmış en uzun sahile sahip Samsun da Terme nin Miliç sahilinden Yakakent e kadar uzanan 146 kilometrelik plaj ve kumsallar, kirlilikten arındırılacak.

Sahillerin, mesire alanlarının ve turistik mekanların temiz kullanılmasıyla ilgili değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, mesire alanlarının ve kumsalların temiz tutulması gerektiğini söyledi. Sahillerde, kumsallarda ve plajlarda temizliğe  büyük önem verdiklerinin altını çizen Başkan Yılmaz, Tüm ilçelerimizdeki turistik alanlarda ve sahillerimizde yaz turizmine hazırlık için çalışmalar başlattık. İnsanlar buraları yoğun olarak kullanacak. Halkımızın konforunu artırabilecek, her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek tesisler, soyunma kabinleri, duş ve tuvaletler gibi çok çeşitli ortak kullanım mekanları inşa ediyoruz. Spor alanları ve çocuk eğlence parkları yapıyoruz. Çalışmalar bittiğinde her yer pırıl pırıl olacak. Gerek kumsalların gerekse sahillerimizin temizliği ve güvenliği konusunda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Ancak halkımızdan da her iki konuda destek ve büyük hassasiyet bekliyoruz ifadelerini kullandı.