Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Kader Mahkûmu Çocuklardan Zeybek Gösterisi

06.03.2017 07:24

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun E Tipi Ceza İnfaz Kurumu nda çocuk tutukluların sergilediği halk oyunları gösterisine onur konuğu olarak katıldı.

Samsun E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu nda çocuk tutukluların cezaevinde geçirdikleri süre boyunca çeşitli öğretilere sahip olmaları için yapılan etkinlikler kapsamında 9 çocuk tutuklu Ege yöresine ait Zeybek oyununu sergiledi.

Programa onur konuğu olarak katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çocuk yaşta suça karışmış yavrularımızın böyle etkinliklerde yer alması kendilerine bir meşgale oluyor. Bu yavrularımızın yeri okul iken, belki iş hayatı iken buralara düşmesi bizleri gerçekten çok üzüyor. Adliye yetkililerimiz ve cezaevi yönetimi bu yavrularımızın bir daha suça bulaşmaması adına bu tür faaliyetleri sürekli olarak yaparak çocukların cezası bittikten sonraki hayatlarında belki bir meslek sahibi olmasına vesile oluyor. Ben bu tür çalışmalarda emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Kader mahkumu yavrularımızın cezaları bittikten sonra suça bulaşmamasını temenni ediyorum. Rabbim onların yardımcısı olsun” dedi.

Konuşmaların ve gösterilerin ardından çocuklara çeşitli hediyeler verilirken Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Başkan Yılmaz a Samsun Cezaevi Müdürlüğü tarafından yaptırılan tabloyu hediye etti.

Programa Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Başsavcı vekilleri Vedat Soğukpınar ve Uğur Sürmeli, Samsun Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanı Kemal Alver, Denetimli Serbestlik Müdürü Canan Soğukpınar ve Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz katıldı.Otobüs ve Dolmuş Ücretleri Değişti

06.03.2017 07:15

Samsun Ulaşım Koordinasyon Merkezi nin (UKOME) aldığı kararla şehir içi ulaşım araçlarından 1,2,3 ve 4 No lu dolmuş hatları ve özel halk otobüslerinin taşıma ücretlerine zam yapıldı.

HAT

Şoför Kartı

Tam Samkart

İndirimli Samkart

Öğrenci-Öğretmen Samkart

Uzun Mesafe

3,50

2,75

2,50

2,00

Orta Mesafe (Şehir içi)

3,50

1,50

1,50

1,25

HAT

TAM

ÖĞRENCİ

1,2,3 ve 4 No’lu Dolmuş Hattı

2,75 TL

2,25 TL


TAKSİMETRE AÇILIŞ

TAKSİMETRE KM BAŞINA

TAKSİ

3,75 TL

3,75 TL

UKOME den yapılan açıklamada de en son fiyat değişikliğinin 01.01.2014 tarihinde yapıldığı belirtilerek,  Bu tarihten günümüze kadar geçen süre zarfında akaryakıt, asgari ücret ve yedek parça fiyatları ile üfe oranlardaki yıllara göre artışın, üç yıllık ortalamaları alınarak ortalama artış ( %16,65 ) bulunmuştur. Yapılan müzakereler ile bu oran %10 düşürülerek UKOME Kararının onayı ile yürürlüğe girmesine karar verilmiştir. Denildi.

Yapılan düzenlemeden sonra 1,2,3 ve 4 no lu dolmuş ücretleri ve özel halk otobüs ücretleri aşağıdaki gibi düzenlendi.
Başkan YILMAZ: Yaşanan Değişim Şaşırtıcı

06.03.2017 07:10

Ak Parti Siyaset Akademisinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sunumu için Diyarbakır da bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz sunum sonrası Sur ilçesini ziyaret etti.
Diyarbakır da incelemelerini sürdüren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Sur ilçesinin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ile görüştü.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Atilla, Buraya kayyum olarak atandığımız günden itibaren önceliğimiz olan millete hizmet için hemen işe koyulduk. Çünkü burada vatandaşlarımız gerçekten belediye hizmetleri  nedir bilmiyor. Belediye başkanlığı makamında oturan kişiler millete hizmet yerine dağa hizmet etmişler. Allah ın izniyle biz işe koyulduk. Sizlerin de tecrübelerinden faydalanmak istiyorum. dedi. Misafirperverliğinden dolayı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanına teşekkürlerini ileten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da En son buraya Ramazan ayında iftara gelmiştik. O günden bugüne yaşanan değişim gerçekten şaşırtıcı. Hem tarihi kentler  birliği hem de Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sizlerin ve Diyarbakır halkımızın daima yanındayız. diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Sur içinde yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarını inceleyen Başkan Yılmaz en son geldiği Ramazan ayından bu yana yaşanan değişimin büyük olduğunu belirterek, Terörün izleri buradan artık tamamen siliniyor dedi.Başkan YILMAZ: Bu Topraklarda Güçlü Olmamız Lazım

01.03.2017 08:55

Samsun Valiliğince düzenlenen muhtarlarla istişare toplantısında Atakum İlçesi muhtarlarına hitap eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz; Bu topraklarda güçlü olmamız lazım. Güçlü olmak da çok çalışıp çok üretip zengin bir Türkiye yi yaratmaktan geçiyor. Bunun başka bir çaresi yok. Dedi.

DİKEY YAPILAŞMADAN UZAKLAŞMAMIZ GEREKİYOR

Toplantıda  muhtarlara hitap eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, raylı sistem hattının Tekkeköy e kadar uzatıldığını anımsatarak, Bu durum giden ve gelen yolcu sayısını 10000 yolcu kadar arttırdı. Sadece geçen hafta kitap fuarı nedeniyle cumartesi günü 20000 yolcu taşıdık. Değerli arkadaşlar bu bizim şehrimizin olumlu yönde gelişme dinamiklerinin düğmesine basılmış olduğunu ve bu gelişmenin olumlu yönde gittiğini gösteriyor. Yapmamız gereken bir şey daha var; özellikle Atakum da betonlaşmanın, yüksek katlı binaların yapımından uzaklaşıp daha çok bahçeli ve yeşil alanı bol konutlar yapmamız gerekiyor. İnsanı topraktan ve doğadan uzaklaştıran bu dikey yapılaşmadan vazgeçip daha alçak, daha geniş alanlara yayılmış, daha ferah, perspektifi ve silüeti daha çağdaş şehirler yapmamız gerektiğini söylemek istiyorum. Atakum bu şansı kaybetmiş bir yer değil, onun için yeni gelişen Altınkum, Çatalçam ve Taflan da buna çok dikkat ediyoruz. Dedi.

 ATAKUM UN ALTYAPISI İÇİN 3 YILDA 164 MİLYON LİRA

2014 yılında 69 milyon TL kanal hizmetlerine para harcandığını dile getiren Başkan Yılmaz;    Kuruzeytin ve Çobanlı deresi gibi dereleri resmen DSİ nin de değerli katkılarını alarak taşkın setleri yaparak, kanalları istinat duvarları ile islah edip kontrol altına alma işine harcadık bu kadar parayı. Size bir şey daha söyleyeyim; sadece 2014 yılında harcadığımız bu. 2015 te 15 milyon, 2016 da 17 milyon, toplamda yani bu 3 yılda 102 milyon lira para harcamışız sadece Atakum daki kanal işlerine. Su işlerine 12 milyon 600 bin lira para harcamışız yani geçtiğimiz 2,5 yıl içerisinde. Atakum un altına 114 milyon 600 bin lira para harcamışız. Bu sadece SASKİ nin yaptığı iş.  Büyükşehirin yaptığı işte 49 milyon 900 bin lira. Yani sadece Atakum a 164 milyon para harcamışız, helali hoş olsun. Şimdi Altınkum  da büyük atık su arıtma tesisi yapıyoruz. 16 milyon 937 bin lirada buraya harcayacağız. Yani artık Altınkum, Çatalçam ve Taflan da evlerin arkasında fosseptik çukuru olmayacak. Soruyolar ya buralar Büyükşehir oldu da ne oldu, eski özel idare durumundan farklı ne oldu sanki diyenlere, şimdi söylüyorum asla o kurumu kötülemek için söylemiyorum, o sistemde onlarında yapacakları bu kadardı. Biz Allah ın izniyle bu çalışmalara devam edeceğiz, daha güzel işler için hep birlikte çalışacağız. Herkes birilerine yapacağı işi havale ederek değil, herkes elini taşın altına koyarak sorumluluk alarak, sorumluluklarını yerine getirerek bu ülke için çalışacak. Ancak böyle bir yerlere gelebiliriz. Diye konuştu.

BU TOPRAKLARDA GÜÇLÜ OLMAMIZ LAZIM

Gün içerisinde imkân varsa birden fazla iş yapmak ve farklı işlerle çalışarak kazancı artırmak çabası içinde olunması gerektiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bunu hatırlatıyorum. Yarınların daha iyi olması için çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü biz 15 Temmuz hadisesini gördük. Güçlü bir ülke olmamamız halinde bizi yok etmek isteyecekler. Etrafımızda bu coğrafyadaki yükselen güçlü bir Türkiye nin olmasını istemeyen unsurlar cirit atıyorlar. Bu unsurlara karşı biz falan yerde petrol var onu çıkaracağız, filan yerde maden var onu çıkarıp köşeyi döneceğiz gibi bir hesabımız var mı yok. Bu coğrafya jeopolitik olarak stratejik bir coğrafya. Atalarımızın bize bırakıp emanet ettiği bu topraklarda güçlü olmadığımız taktirde bizi tepeleyecekler. Onun için bu topraklarda güçlü olmamız lazım. Güçlü olmak da çok çalışıp çok üretip zengin bir Türkiye yi yaratmaktan geçiyor. Bunun başka bir çaresi yok. Diye konuştu.

VERİMLİ, DİNAMİK, ÜRETKEN BİR BELEDİYE

Konuşmasında Atakum da yapılan çalışmaları anlatan Başkan Yılmaz;  Bunlardan bir tanesi aşağı yukarı 70 milyon TL lik raylı sistem hattını üniversiteye çıkarma projesi, bir tanesi de 20 milyon TL lik Altınkum Çatalçam da yapacağımız batı su arıtma tesisi projesi. Şehir büyüdükçe diğer alt yapı yatırımları yapılacak. Yollar yapılacak. Yeni ihtiyaçlar olacak. Yeni koridorlar açılacak, yeni siteler oluşacak. Bunların bağlantı yolları alt yapıları yapılacak. Biz de bunlara yetişmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Samimi söylüyorum sineğin yağını çıkarmaya çalışıyoruz. Belediye sizin belediyeniz. Yani bir başka şehre gittiğinizde övündüğünüz Samsun Büyükşehir Belediyesi sizin belediyeniz. Onun için önümüzdeki süreç içerisinde daha kontrollü, daha üretken, daha verimli, atıl ve hantallıklardan uzaklaşmış, dinamik bir belediye yapma yönündeki çabalarımız devam edecek. Şeklinde konuştu.

16 NİSAN REFERANDUMU

Konuşmasının sonunsa 16 Nisan da yapılacak olan Anayasa referandumuna da değinen Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde tamamladı;  Önümüzde yaklaşan bir süreç var. 16 Nisan da bir referandum var. 16 Nisan referandumu Türkiye nin önemli dönüm noktalarından bir tanesi. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı sistemiyle yönetilir hale gelecek. Şuan andaki bürokrasinin hantallığı, verimsizlik, vesayet gibi konuştuğumuz şeyler, bu sistemle çözülecek.

Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi nde gerçekleştirilen toplantıya, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, İl Jandarma Komutanı Kıd.Albay Ünsal Ağaoğlu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, belediye meclis üyeleri ve Atakum ilçesi muhtarları katıldı.Başkan YILMAZ: 2. Hatta 3. Devlet Üniversitesi Şart Oldu

01.03.2017 08:49

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Mayıs Üniversitesi nde düzenlenen  28 Şubat Darbesi Toplumsal Etkileri başlıklı panel öncesi öğrencilerle birlikte üniversite yemekhanesinde yemek yedi.

19 Mayıs Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş un konuşmacı olarak katıldığı 28 Şubat Darbesi Toplumsal Etkileri  başlıklı konferans OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi nde gerçekleştirildi. Konferans öncesi üniversitede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yemekhaneye giderek öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerle birlikte sıraya girerek yemeğini alan Başkan Yılmaz daha sonra öğrencilerin masasına oturarak uzun uzun sohbet etti. Samsun un eğitim şehri haline geldiğine dikkat çeken Başkan Yılmaz, Samsun umuzda on binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapıyoruz. Kentin yaşanabilir ve huzurlu olması öğrencilerin burayı tercih etmesinde öncelikli etken. Türkiye nin hatta ve hatta dünyanın her yerinden öğrenciler Samsun da okumayı tercih ediyor. Biz de onların rahat bir şekilde eğitim görmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak üstümüze düşeni yapıyoruz. Samsun da üniversite sayısını arttırmak için büyük çabalarımız var. 2. hatta 3. devlet üniversitesi Samsun umuz için artık şart oldu. Bunun için girişimlerimiz var. İnşallah kentimize yeni devlet üniversiteleri kazandıracağız. dedi.

Öğrencilerle yemekhanede edilen sohbetin ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş un onur konuğu olarak katıldığı 28 Şubat Darbesi Toplumsal Etkileri başlıklı panel gerçekleştirildi.