Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ ÜRDÜN LÜ VE TUNUS LU TURİZMCİLERİ AĞIRLADI

18.05.2016 12:06

Karadeniz Bölgesi nin turizm cenneti Samsun a Körfez ülkelerinin ilgisi giderek artıyor. Geçen hafta THYnin Abudabi deki 8 turizm acente yetkilisini konuk eden Samsun, bu kez de Ürdün ve Tunus tan gelen yatırımcı ve gazetecileri ağırladı. Samsun da büyük bir turizm potansiyeli olduğunu ifade eden yatırımcılar, direk hava yolu bağlantısının sağlanması gerektiğini söyledi.

BAŞKAN YILMAZ ÜRDÜN LÜ VE TUNUS LU TURİZMCİLERİ AĞIRLADI

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Körfez ülkelerindeki tanıtım ziyaretleri ve ilçelerde yaptığı turizm alt yapı çalışmaları meyvelerini vermeye devam ediyor. Son 2 yılda İslam coğrafyasının çeşitli ülkelerinden kente gelen Arap ziyaretçi sayısı bini geçerken, ilgi ise her geçen gün artıyor.

Samsun un doğal, kültürel, tarihi ve turistik mekanlarını gezerek, yatırım ve işbirliği fırsatları arayan Körfez ülkelerinden gelen iş adamları, Büyükşehir Belediyesi nin ev sahipliği ile bilgilendiriliyor. Abudabi deki turizm acentelerinin ardından Samsun a gelen Ürdün ve Tunuslu çok sayıda turizm acentesi sahibi, iş adamı ile medya mensubu, kentin turistik yerlerini gezdi. Saklı Cennet Ayvacık ta gezi ve incelemelerde bulunan heyet, şehirdeki otellerin yöneticileri ve turizm acente yetkilileri ile bir araya gelerek ticari görüşmeler yaptı. Vezirköprü Kanyonu, Kızılırmak Kuş Cenneti, Amazon Köyü nü  de gezerek ncelemelerde bulundular.

Ürdün ve Tunuslu yatırımcı ve gazeteciler, akşam yemeğinde ise Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile bir araya geldi. Amisos Restourant daki buluşmada Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Anakent İmar ve İnşaat Genel Müdürü Kadir Koçak ve THY Samsun Bölge Müdürü Muhammet Ali Akdoğan da yer aldı. Konuk heyet görüşmede Başkan Yılmaz a tespitlerini anlattı.

Samsun un turizmde çok önemli değerlere sahip olduğunu ifade eden heyet, kentin turizmde gelişme kat edeceğini vurguladı. En büyük engelin ise direk havayolu uçuşlarının olmaması olduğunu dile getiren Arap misafirler, Türkiye de ilk kez bir belediyenin kendileriyle ilgilenip davet ettiğinin altını çizdi. Heyet, Samsun daki izlenimlerini ve incelemelerini ülkelerinde değerlendirip kentin turizm potansiyelini anlatacaklarını kaydetti.

TALEP OLURSA GEREĞİNİ YAPARIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise gecenin sonunda talep ve beklentilerle ilgili bir değerlendirme yaptı. Ürdün ile Samsun arasında direk uçuşların yapılabilmesi için belli miktarda talebin olması gerektiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, Samsun da turizmi çok önemsiyoruz. Bu konuda da cesur ve kararlı adımlar atmaktan çekinmiyoruz. Körfez ülkelerindeki yatırımcı ve iş adamlarının şehrimize olan ilgisin ve beğenisinden de mutlu oluyoruz. Ancak direk hava yolu bağlantısında belli miktarda yolcu garantisinin olması lazım. Bu konuda fizibilite çalışması yapıp getirirseniz, yolcu garantisi verirseniz, biz bunu değerlendirir ve gerekli adımları atarız. diye konuştu.

Turist potansiyeli artana kadar direk uçuşların başlaması noktasında havayolu şirketleri ile görüşme yapacaklarını dile getiren Başkan Yılmaz, Örneğin yaz sezonuna ilişkin uçak şirketleri ile görüşüp anlaşmaya çalışacağız. Bir uçağın Ürdün den Samsun a direk uçması için garanti yolcu sayılarını öğreneceğiz. Örneğin 100 kişilik bir uçakta şirket, 30 kişi garanti istiyorsa bilet masraflarını Büyükşehir Belediyesi olarak belli bir zamana kadar üstlenebiliriz. Yeter ki gelen turist alt yapısı oluşsun, uçuşlar başlasın. Mesela 10 uçuş yaparsak, bu garanti yolcu sayısı artar ve kısa zaman sonra büyük bir potansiyel oluşmuş olur. Talep böyle artar. Bizim garantimiz, desteğimiz de ortadan kalkar. Böyle bir rağbet görürsek, bu konuyu konuşur, karar alırız. Ama talep boyutunu görmemiz lazım. Elimizdeki potansiyeli ortaya çıkarmada tek engel uçuş olduğunu görürsek, biz bu kararlı adımları atarız. şeklinde konuştu.

Yabancı yatırımcıların önünü açabileceklerine de değinen Başkan Yılmaz, Bedava arazi veremeyiz. Yatırım yapmak isteyenlere fiyatı neyse onu uygulayıp satabilir veya kiralayabiliriz. Biz ancak alt yapı yatırımlarında yardımcı olabiliriz. Bu kararlı adımları ve destekleri şimdi yapmamızın sebebi, şehrimizin artık turizmle ilgili alt yapıya kavuşmuş olmasıdır. Otellerimize, konaklama tesislerimize kavuştuk. İlçelerimizde de yatırımlar yapıyoruz. Artık daha cesur ve önümüzü görerek hareket ediyoruz. ifadelerini kullandı.TIRTILLAR TAKIMINDAN DUYGULANDIRAN HAREKET

18.05.2016 12:05

4. Dragon Bot Yarışları na katılan Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Tırtıllar Takımı şehitler için Türk Bayrağı açıp siyah kurdele taktı. Kaptan Sedat Kadahan, yarışmayı kazandıkları takdirde ödülü Mehmetçik Vakfına bağışlayacaklarını söyledi.

TIRTILLAR TAKIMINDAN DUYGULANDIRAN HAREKET

1 HAFTADA HAZIRLANDILAR

19 Mayıs Atatürk ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen 4. Dragon Bot Yarışları nda Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Tırtıllar ekibi finallere yükseldi. Eleme turunda 10 kürekçi ile 1 davulcudan oluşan, yaklaşık 25 takımın katıldığı yarışlarda en kısa zamanlamayı yapan takım final grubuna katılmaya hak kazandı. Tırtıllar ise 1 hafta gibi kısa bir sürede hazırladığı yarışlarda bir üst tura adını yazdırmayı başardı.

AKSAKLIKLAR OLDU

Amatör iki takımla yarışmada yer aldıklarını belirten Kaptan Sedat Kadahan, Tırtıllar takımımız organizasyonda 3 sefer kuraya katıldı. Organizasyon düzgün değildi. Aksaklıklar oldu. 5 grup halinde yapılan yarışmalar sonunda grup birincisi olarak finallere yükseldik. Yarışmaya kazandığımız takdirde ödülü Mehmetçik Vakfı nda bağışlayacağız. İlk yarışmalarda da şehitlerimiz için Türk Bayrağı, açıp siyah bant taktık dedi. Final yarışı 19 Mayıs günü yapılacak.BAŞKAN YILMAZ SERGİ AÇILIŞINA KATILDI

18.05.2016 12:03

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Kent Müzesi ve Meksika büyükelçiliği kültür ataşeliği işbirliği ile düzenlenen Doğal Boyadan Fırça Darbelerine isimli serginin açılışını yaptı.

BAŞKAN YILMAZ SERGİ AÇILIŞINA KATILDI

Büyükşehir Belediyesi Samsun Kent Müzesi ve Meksika Büyükelçiliği Kültür Ataşeliği işbirliği ile hazırlanan ve Meksikalı ünlü sanatçı Maddalena Forcella tarafından yapılan Doğal Boyadan Fırça Darbelerine isimli serginin açılışı yapıldı.

Samsun Kent Müzesinde yapılan serginin açılışına Samsun Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Meksika Büyükelçisi Martha Barcena Coqui, Meksika Kültür Ataşesi Jose Cardenas, İl Kültür Müdürü Yüksel Ünal ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış öncesi konuşan Meksika Büyükelçisi Martha Barcena Coqui, Meksikalı bir tekstil tasarımcısı olan Maddaleno Forcella eserlerinde doğal boyalar tercih etmesiyle tanınıyor. Kendisi özellikle tüm Meksika da yerel dokumacı ve sanatkarlarla çalışma geçmişi olan bir sanatçıdır. Doğal boyadan fırça darbelerine, doğal elementlerden geleneksel boya elde etme tekniklerini kullanarak modern Meksika tasarım ve sanatındaki mevcut akımları görmemizi sağlıyor. Bu gelenek ve modernliğin kombinasyon örneği sadece Meksika da değil aynı zamanda Türkiye de de karşımıza çıkıyor. Türkiye ve Meksika birçok konuda benzer olan ülkeler, engin tarihimiz, engin kültürel mirasımız ve toplumlarımız var dedi.

Meksika dan bir şehir ile Samsun un kardeş şehir ilişki kurmasını çok istediğini belirten Coqui, Samsun Kent Müzesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu sergi Meksika Büyükelçiliğinin kültürel programın içersinde yer almaktadır. Bu programın bir amacı da sanatımız, kültürümüz ve inancımız gibi Meksika yı oluşturan unsurların tanıtımını yapmaktır. Bununla birlikte Türkiye ile bir diyalog tesis ederek ülkelerimizi, halklarımızı ve geleneklerimizi karşılıklı olarak tanıtmaktır. İleride Samsun ile Meksika’dan bir şehir ile kardeş şehir olmamızı umuyorum diye konuştu.

Kardeş şehirler ilişkilerinin her iki ülkenin hükümetlerinin birbirine yakınlaştırdığını belirten Samsun Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Samsun, hem günümüzde hem gelecekte okyanusun diğer kıyısından, devletimizin, hükümetimizin özellikle yakınlaştırmaya çalıştığı ticari, kültürel, sosyal ve barış ilişkilerimizi arttırmaya çalıştığı ülke ve devletlerle işbirliği yapmaya devam ediyor, hazır ve bunu çoğaltarak sürdürecek şeklinde konuştu.

SAMSUN KARDEŞ ŞEHRE HAZIR

Meksika nın bir şehri ile kardeş şehir ilişkisi içerisine girmeye hazır olduklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Biz dünyanın çeşitli ülkelerindeki çeşitli şehirleriyle kardeşiz. Kardeş sayımız 14 ü bulmuş. Meksika nın bir şehri ile de Samsun kardeş olmak bizi de memnun eder. Böylesine bir iletişime geçmek için yapılması gerekenler hakkında biz hazırız. Gereğini yapabilirsiniz ifadelerini kullandı.

ABD nin Arkansas eyaletinin başkenti ve kardeş şehir olan Little Rock un eski belediye başkanının 19 Mayıs törenlerini izlemek için Samsun da geleceğini belirten Başkan Yılmaz şöyle konuştu: Biz bundan 10 sene önce ABD nin Arkansas eyaletinin başkenti Little Rock ile kardeş şehir olmuştuk. Little Rock şehrinin önceki belediye başkanı yani kardeş şehir imzasını attığımız belediye başkanı beni arayarak 19 Mayıs ta Samsun’da olmak istediklerini söylediler. Biz de onlara davet mektubu gönderdik. Little Rock şehrinin önceki Belediye Başkanı Patrick Henry Hays yarın Samsun a geliyor.

Konuşmaların ardından serginin açılışı gerçekleşti. Eserlerinde doğal boyalar tercih etmesiyle tanınan Meksikalı bir tekstil tasarımcısı olan Maddaleno Forcella nın sergisi 2 ay süre ile ziyarete açık kalacak.BAŞKAN YILMAZ SERGİ AÇILIŞINA KATILDI

18.05.2016 12:03

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Kent Müzesi ve Meksika büyükelçiliği kültür ataşeliği işbirliği ile düzenlenen Doğal Boyadan Fırça Darbelerine isimli serginin açılışını yaptı.

BAŞKAN YILMAZ SERGİ AÇILIŞINA KATILDI

Büyükşehir Belediyesi Samsun Kent Müzesi ve Meksika Büyükelçiliği Kültür Ataşeliği işbirliği ile hazırlanan ve Meksikalı ünlü sanatçı Maddalena Forcella tarafından yapılan Doğal Boyadan Fırça Darbelerine isimli serginin açılışı yapıldı.

Samsun Kent Müzesinde yapılan serginin açılışına Samsun Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Meksika Büyükelçisi Martha Barcena Coqui, Meksika Kültür Ataşesi Jose Cardenas, İl Kültür Müdürü Yüksel Ünal ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış öncesi konuşan Meksika Büyükelçisi Martha Barcena Coqui, Meksikalı bir tekstil tasarımcısı olan Maddaleno Forcella eserlerinde doğal boyalar tercih etmesiyle tanınıyor. Kendisi özellikle tüm Meksika da yerel dokumacı ve sanatkarlarla çalışma geçmişi olan bir sanatçıdır. Doğal boyadan fırça darbelerine, doğal elementlerden geleneksel boya elde etme tekniklerini kullanarak modern Meksika tasarım ve sanatındaki mevcut akımları görmemizi sağlıyor. Bu gelenek ve modernliğin kombinasyon örneği sadece Meksika da değil aynı zamanda Türkiye de de karşımıza çıkıyor. Türkiye ve Meksika birçok konuda benzer olan ülkeler, engin tarihimiz, engin kültürel mirasımız ve toplumlarımız var dedi.

Meksika dan bir şehir ile Samsun un kardeş şehir ilişki kurmasını çok istediğini belirten Coqui, Samsun Kent Müzesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu sergi Meksika Büyükelçiliğinin kültürel programın içersinde yer almaktadır. Bu programın bir amacı da sanatımız, kültürümüz ve inancımız gibi Meksika yı oluşturan unsurların tanıtımını yapmaktır. Bununla birlikte Türkiye ile bir diyalog tesis ederek ülkelerimizi, halklarımızı ve geleneklerimizi karşılıklı olarak tanıtmaktır. İleride Samsun ile Meksika’dan bir şehir ile kardeş şehir olmamızı umuyorum diye konuştu.

Kardeş şehirler ilişkilerinin her iki ülkenin hükümetlerinin birbirine yakınlaştırdığını belirten Samsun Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Samsun, hem günümüzde hem gelecekte okyanusun diğer kıyısından, devletimizin, hükümetimizin özellikle yakınlaştırmaya çalıştığı ticari, kültürel, sosyal ve barış ilişkilerimizi arttırmaya çalıştığı ülke ve devletlerle işbirliği yapmaya devam ediyor, hazır ve bunu çoğaltarak sürdürecek şeklinde konuştu.

SAMSUN KARDEŞ ŞEHRE HAZIR

Meksika nın bir şehri ile kardeş şehir ilişkisi içerisine girmeye hazır olduklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Biz dünyanın çeşitli ülkelerindeki çeşitli şehirleriyle kardeşiz. Kardeş sayımız 14 ü bulmuş. Meksika nın bir şehri ile de Samsun kardeş olmak bizi de memnun eder. Böylesine bir iletişime geçmek için yapılması gerekenler hakkında biz hazırız. Gereğini yapabilirsiniz ifadelerini kullandı.

ABD nin Arkansas eyaletinin başkenti ve kardeş şehir olan Little Rock un eski belediye başkanının 19 Mayıs törenlerini izlemek için Samsun da geleceğini belirten Başkan Yılmaz şöyle konuştu: Biz bundan 10 sene önce ABD nin Arkansas eyaletinin başkenti Little Rock ile kardeş şehir olmuştuk. Little Rock şehrinin önceki belediye başkanı yani kardeş şehir imzasını attığımız belediye başkanı beni arayarak 19 Mayıs ta Samsun’da olmak istediklerini söylediler. Biz de onlara davet mektubu gönderdik. Little Rock şehrinin önceki Belediye Başkanı Patrick Henry Hays yarın Samsun a geliyor.

Konuşmaların ardından serginin açılışı gerçekleşti. Eserlerinde doğal boyalar tercih etmesiyle tanınan Meksikalı bir tekstil tasarımcısı olan Maddaleno Forcella nın sergisi 2 ay süre ile ziyarete açık kalacak.DOĞAL BOYADAN FIRÇA DARBELERİNE RESİM SERGİSİ

17.05.2016 05:40

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Kent Müzesi ve Meksika Büyükelçiliği Kültür Ataşeliği işbirliğiyle hazırlanan Doğal Boyadan Fırça Darbelerine adlı serginin açılışı 17 Mayıs 2016 günü saat 14:00 da Samsun Kent Müzesi nde yapılacak.

DOĞAL BOYADAN FIRÇA DARBELERİNE RESİM SERGİSİ

Meksika ile dostluk ilişkilerini pekiştirmek amacıyla adımlar atan Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Meksika Büyükelçiliğiyle birlikte düzenlediği sergide doğal boyalar kullanılarak yapılan çalışmalar ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Meksikalı tekstil tasarımcısı olan Madalena Forcella yaptığı çalışmalarda doğal boyaları kullanmasıyla tanınıyor. Meksika ve Türkiye nin tekstil, renk kullanımı ve modern sanat eserleri üretiminde başvurulan geleneksel teknik kullanma anlayışındaki benzerliklerinin örneği olacak serginin gösterimine çok sayıda davetlinin katılması bekleniyor.