Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Gençlerimiz Parlamentoda Olmalı

21.02.2017 06:25

Sivas ta yerel bir televizyon kanalının ana haber bültenine konuk olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, seçilme yaşının 18 e indirilmesinin büyük biz kazanım olduğunu dile getirerek, Türk Gençliği öyle sıradan bir gençlik değil. Cumhurbaşkanımız ve kurucu genel başkanımızın kararı ile artık gençlerimiz de parlamentoda yer alacak  dedi.

Siyaset Akademisi programı sunumu için Sivas a giden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Ak Parti İl Başkanı Ziya Şahin ve beraberindekiler ile birlikte Sivas Paşabahçe Mesire Alanında yapımı devam eden Yamaçevler Projesini yerinde inceledi. Ardından Sivas Merkez Cumhuriyet Meydanındaki Osmanlı Dönemi eserleri olan Sivas Valiliği, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas Kongre Müzesi, Kale Camii ve Selçuklu Dönemi eserleri olan Şifahiye Medresesi, Buruciye Medresesi ve Çifte Minare Medresesini gezdi.

GENÇLERİMİZ ÜLKE YÖNETİMİNDE SORUMLULUK ALACAK

Kentteki tarihi gezisinin ardından Sivas tan yayın yapan televizyon kanalının ana haber bültenine konuk olan Başkan Yılmaz, seçilme yaşının 18 e düşürülmesi ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Başkan Yılmaz, Parlamentoda 18 yaşında milletvekilimiz olacak. Bu ne kadar güzel bir şey. Sadece parlamentoda olmayacak. Belediyelerin meclisinde de olacak. Gençlerimiz artık ülke yönetiminde sorumluluk alacak. Ülkemiz nüfusunun yüzde 50 si 25 yaş altında. Dolayısıyla bu kadar büyük potansiyeli olan bir ülkede sadece seçme hakkı değil seçilme hakkı da verilmesini ben çok önemli bir kazanım olarak görüyorum. Dünyanın çok gelişmiş batı demokrasilerinde böyle burunları çok havada olan ve kendilerini demokrasi ülkesi sayan bir çok ülkede dahi bu yok. O bakımdan kurucu Genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımızın talimatları ile olmuş olan ve kararlaştırılmış olan bu kazanım için kendilerine şükranlarımı sunuyorum ifadelerini kullandıBaşkan YILMAZ Sivas ta Başkanlık Sistemini Anlattı

21.02.2017 06:22

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sivas ta konuşmacı olarak katıldığı Siyaset Akademisi nde,  2007 de yapılan referanduma evet diyerek kaliteli bir anayasanın temelini atan aziz milletimiz şimdi de Başkanlık Sistemi nin hayata geçmesi için evet diyecek dedi.
Sivas Belediyesi Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi nde gerçekleşen AK Parti Siyaset Akademisi ne katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Anayasa değişikliğiyle birlikte yepyeni bir hükümetin inşa edildiğini belirterek,  Ülkemizde anayasalar bugüne kadar millet tarafından değil, vesayetçi zihniyetli kişiler tarafından toplumu sınırlandıracak şekilde hazırlandı. Haliyle hem yapılış şekli hem de içerikleri yönünden en çok tartışılan metinler Anayasalardır. AK Parti hükümeti olarak 2007 yılında yaptığımız referandumda birçok maddeyi değiştirerek anayasanın kalitesini arttırdık. Şimdi de önümüzde başkanlık sistemi için bir referandum var. Başkanlık Sistemi hayata girdiğinde Cumhurbaşkanı, devletin ve yürütmenin başı olacak, yürütmedeki iki başlılık sona erecek. Mevcut anayasamızda Cumhurbaşkanımızın yetkileri sınırsız ama hiçbir şekilde yargılanamıyor. Yeni sistemle birlikte Cumhurbaşkanı hem meclise hem de millete karşı sorumlu hale gelecek. Kısacası Başkanlık Sistemiyle birlikte yetki kullanıp sorumlu olmayan hiçbir makam ve kişi kalmayacak. Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisi kesilmeyecek. Böylelikle siyasal katılım hakkına getirilen engel ortadan kalkacak. Bir diğer önemli yenilikte ülkenin güvenliğiyle ilgili kararların daha hızlı alınabilecek olması. Bu ve bunun gibi birçok yenilik Başkanlık Sistemi ile birlikte hayata geçecek dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Merkezi Ar-Ge Başkanlığı tarafından Sivas ta düzenlenen Siyaset Akademisi nde  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi  adlı bir sunumla başkanlık sistemini anlattı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ ÜLKE GELECEĞİ İÇİN EN DOĞRU KARAR

Başkan Yılmaz ın konuşmacı olarak katıldığı Akademi ye Ak Parti Sivas İl Başkanı Ziya Şahin, Kadın Kolları Başkanı Semiha Ekinci, Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Burak Kuruçay, AR-GE den sorumlu İl Başkan Yardımcısı Cihad Gözüküçük, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Kazım Özgan ve Siyaset Akademisi öğrencileri katıldı.Büyükşehirden Anadolu dan Türküler Konseri

16.02.2017 07:03

Kültür ve sanat etkinliklerinin marka kurumlarından Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuarı, türkü severler için unutulmaz bir konsere imza atacak.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuarı Türk Halk Müziği Bölüm Şefi Halit Ateşli yönetiminde verilecek Anadolu dan Türküler konseri, 17 Şubat gecesi saat 20.00 de Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde sahnelenecek. Konsere tüm Samsunlular davet ediliyor.2023 e Kadar 3 Bin Km Beton Yol Yapılacak

16.02.2017 06:58

Cumhuriyet tarihi boyunca yol sorunuyla mücadele eden köyleri bu dertten kurtarmak için kalıcı çözüm üreten Samsun Büyükşehir Belediyesi, yolları betonla kaplayarak uzun vadeli konfora kavuşturuyor. Son iki yılda 750 km köy grup yolunu betonla kaplayan Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2023 e kadar 3 bin km daha beton yol yapmayı hedefliyor.

Samsun un 17 ilçesine bağlı 966 köyünde oturan toplam 448 bin kişi, yaklaşık 100 yıldır yaşadığı yol problemini Samsun Büyükşehir Belediyesi nin hizmetleriyle çözüyor. Köylerdeki grup yol sorununu kalıcı ve uzun vadeli olarak çözmek için iki yıl önce başlattığı beton yol uygulamalarını benimseyen belediye, çalışmalarına devam ediyor.

Kırsal kalkınmayı desteklemek ve kolaylaştırmak adına ulaşım yatırımlarına büyük önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2 yılda 750 kilometre beton yol imalatı gerçekleştirerek, çok sayıdaki köyün yol sorununu çözdü. Kentin 2019 ve 2023 projeksiyonlarına ilişkin beton yol yatırım ve planlama çalışmalarını tamamlayan Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2019 a kadar bin km, sondaki süreçte de 2 bin km beton yol yaparak toplamda 3 bin kilometrelik beton yol yatırımı gerçekleştirecek.

Beton yol çalışmalarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, bu konuda çok önemli adımlar atarak büyük mesafe kat ettiklerini söyledi. Endüstriyel anlamda bir ilki başardıklarını ifade eden Mustafa Yurt, Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak beton yolu 11 yıldır uygulamaktayız. Köy yolları da bize bağlandıktan sonra son 2.5 senedir çok yoğun bir programla bunu sürdürmekteyiz. Endüstriyel anlamda da bir ilki başarmış durumdayız. Son iki yılda 750 km beton yolu yaparak önemli bir hizmeti başarıyla gerçekleştirdik. Bunun 200 kilometresi silindirle sıkıştırılmış beton, 550 kilometresi ise geleneksel beton yoldur.  Beton yol uygulamasını Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatlarıyla bir politika olarak sürdürmeye devam edeceğiz. 2019 a kadar 1000 km, 2019 dan sonraki 5 yılda da 2 bin km beton yol yapmayı planladık. Bunu yaptığımız takdirde köy yollarımızın büyük bölümünü beton yol konforuna kavuşturmuş olacağız. ifadelerini kullandı.Hastanebaşı ve Kökçüoğlu na Kentsel Dönüşüm

15.02.2017 08:48

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülen Hastanebaşı ve Kökçüoğlu Mahallelerinin kentsel dönüşüm alanı kapsamında yapılan imar planı değişikliği teklifi oy çokluğu ile kabul edildi.
Büyükşehir Belediye Meclisinde 1 madde hariç bütün maddeler oy birliği ile kabul edildi. İlkadım ilçesi Hastanebaşı ve Kökçüoğlu Mahallelerinde uygulama imar planlarının bulunduğu alanda imar plan değişikliği teklifi mecliste tartışma çıkartan tek gündem maddesi oldu. Daha önce İlkadım Belediyesi tarafından meclis gündemine gönderilen ama yeterli olmadığı için tekrar düzenlenmek üzere geri gönderilen kentsel dönüşüm imar planı teklifi 10 madde ve 12 kat ve maksimum blok kat boyu 40 metre olacak şekilde imar planındaki yoldan çekme mesafeleri sabit tutulacaktır plan notu ile birlikte meclis üyelerinin onayına sunuldu. Teklife karşı çıkan Bağımsız Meclis Üyesi Erkan Akyüz, bu teklifin o bölgedeki kentsel dönüşüm sorununu çözmeyeceğini ileri sürerek karara ret oyu vereceğini belirtti.Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat Ayı 1. Oturumu 3. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Meclis Salonunda gerçekleşti. Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Vekili Turan Çakır başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında ilgili komisyonlardan havale edilen 38 gündem maddesi görüşüldü. 37 madde oy birliği ile kabul edilirken, kentsel dönüşüm maddesi ise oy çokluğu ile kabul edilerek meclisten geçirildi.

Daha sonra söz alan Meclis Başkan Vekili Turan Çakır ise yapılan değerlendirmeler sonucunda böyle bir plan hazırladıklarını ve oradaki kentsel dönüşüm sorununu bu madde ile sona erdireceklerini söyledi.

Daha sonra oylanan madde oy çokluğu ile kabul edildi. Toplamda ilgili komisyonlardan meclise havale edilen 38 madde meclisten geçerek karara bağlandı.