Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMSUN SANAYİ SİTESİ, DÖNÜŞÜMÜNDE GERİ SAYIM BAŞLIYOR

02.10.2020 05:41

Samsunun her geçen gün gelişmesiyle birlikte şehir merkezinde kalan Gülsan Sanayi Sitesinin taşınacağı Toybelen Küçük Sanayi Sitesi ihalesi, 5 Ekim’de yapılacak. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından arazinin yüklenici firmaya teslimiyle birlikte temeli atılacak sanayi sitesi, 650 günde tamamlanacak.

2023 hedefleri kapsamında Samsunu şehircilikte daha modern ve çağdaş kimliğe kavuşturmak için büyük çaba sarf eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, Gülsan Sanayi Sitesi’ni Toybelen mevkiinde kurulacak yeni sanayi sitesine nakledecek. Gülsanın taşınacağı Toybelen Küçük Sanayi Sitesi yapımı için uzun zamandır beklenen ihalede ise sona yaklaşıldı.  İhale, pandemi tedbirleri sebebiyle 5 Ekim tarihinde e-ihale yoluyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) binasında yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın talimatıyla yetki verilen TOKİ, Toybelen Küçük Sanayi Sitesini Samsun Büyükşehir Belediyesine ait 270 bin dönümlük rezerv alanının 700 dönümünde inşa edecek. 100 metrekarelik 348, 200 metrekarelik 1178 dükkan olmak üzere toplamda 1526 dükkan ve 82 ticari birimin yer alacağı site inşaatının temeli ise ihaleyi alan yüklenici firmanın hazırlıkların ardından atılacak.  Yapımı 650 gün sürecek Toybelen Küçük Sanayi Sitesi 2022 yılı sonunda teslim edilecek.

Toybelen Küçük Sanayi Sitesinin yapımıyla ilgili TOKİ ihalesi için geri sayımın başladığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsuna hayırlı olmasını diledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kuruma desteklerinden dolayı teşekkür eden Başkan Demir,İhalenin ardından inşallah temelini atacağız. Samsunu artık Türkiyenin en modern sanayi sitesine kavuşturuyoruz. Yeni sanayi sitesi modern, düzenli, temiz ve yeşillikleri bol olan bir yer olacak. Ardından da Gülsan sanayi esnafı ile istişarelerde bulunulup anlaşılarak taşıma işlemleri başlayacak. Mülkiyet sahipleri dahil Gülsanda faaliyet gösteren bütün esnaflarımız burada iş yeri sahibi olacak.  Böylelikle şehrimizde uzun yıllardır konuşulup çare aranan Gülsan Sanayi Sitesi sorunun da böylelikle ortadan kalkacak.  Hatta buradan yer talep eden yatırımcı bile olabilecek. Samsun için güzel bir yatırım olacak dedi

Toybelen Sanayi Sitesi yapımının şehrin geleceği açısından çok kritik ve önemli bir yatırım olacağını dile getiren Başkan Demir, Göreve geldiğimiz günden beri yeni sanayi sitesi için uğraşıyoruz.  Yeni sitenin ihale edilmesiyle bu konuda büyük mesafe kat etmiş olacağız. Bu iki sanayi sitesinin taşınması ve yıkılması, kentsel dönüşümün en önemli parçasından biri. Gülsan ve eski sanayi sitesi esnaflarımız da mevcut durumda büyük mağduriyet içerisindeydiler. Taşımanın ardından eski sanayi sitelerini kamulaştırarak yıkıp ortadan kaldıracağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla mutabakata vardık. Orayı halkımızın nefes aldığı, güzel vakitler geçirecekleri içerisinde büyük bir Selahattin Camisi’nin ve çok sayıda kültürel unsurun yer alacağı bir yer haline gelecek İfadelerini kullandı.SASKİ ARAÇ FİLOSUNU GÜÇLENDİRDİ

02.10.2020 05:39

Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresine (SASKİ) 18 yeni araç alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, önümüzdeki 3.5 yılda Samsunda hiçbir mahallede içme suyu sıkıntısının yaşanmayacağını, önümüzdeki 15 yıl içerisinde de daha önce yerlerine kiralık kullanılan araçlar dikkate alındığında en az 50 milyon TLlik bir tasarruf sağlandığını söyledi.

SASKİye alınan 18 yeni araç için tören düzenlendi. Derebahçe Şantiyesinde gerçekleşen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık, Genel Müdür yardımcıları, şube şefleri ve SASKİ personeli katıldı. Vatandaşa daha kaliteli hizmet götürebilmek adına genişlemeye giden filoya 13 tonluk 10 adet su tankeri ve 8 adet vidanjör eklendi.

10 MİLYON 800 BİN LİRALIK YATIRIM

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SASKİnin şu anda bünyesinde 3 adet su tankeri olduğunu ve bunlara 10 adet daha ilave edildiğini ifade ederek, Daha önce araç kiralayarak ihtiyacı gideriyorduk ama 3,5 yıllık kira masrafıyla bu araçları satın alabileceğimizi gördük ve öylede yaptık. Vidanjörlerde de elimizde 11 tane vardı. 8 yeni vidanjör aldık. Toplam SASKİye maliyeti 10 milyon 800 bin. Biz bu araçları en az 15 yıl kendi araçlarımız olarak kullanacağız. Bize verimliliği yaklaşık 15 yılda en az 50 milyon TL. 4 - 5 kat verimlilik sağlamış olacağız diyerek, 200ün üzerinde bir mahallemizde yaz aylarında kısmen su yetersizliği oluyor. Onlara biz bu su tankerleriyle hizmet götürüyoruz. Altyapı yatırımlarımız bir taraftan devam ediyor ama hala çok ciddi olarak fosseptiklerde atık sular toplanıyor ve vatandaşların da bunların boşaltılması için talepleri oluyor. Bu konuda daha hızlı cevap verebilmek adına bu alımlara ihtiyaç duyduk diye konuştu. 

SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık ise, Köylerimizde içme suyu sıkıntısı yaşanan durumu ortadan kaldırmak için altyapı yatırımlarına kesintisiz bir şekilde devam ediyoruz. Altyapı yatırımlarımız neticelendiğinde köylerdeki su sıkıntımızda azalacak. Tankerle su takviyesi ihtiyaçlarımızda haliyle düşecek. Köylerimizde ki su sıkıntısını 2021 sonunda köklü bir şekilde çözüp bitirmeyi hedefliyoruz. Benzer şekilde su baskınında, kanalizasyon temizliğinde, fosseptiklerin çekiminde de yeni aldığımız vidanjörleri etkin bir şekilde kullanarak daha kaliteli hizmet sunma aşamasına ulaşmış olacağız dedi.

Konuşmalar sonrası dualar eşliğinde kurdele kesimi gerçekleştirildi. Daha sonra direksiyona geçen Başkan Demir deneme sürüşü yaptı.SAMSUN DA DERE YATAKLARI TEMİZLENİYOR

02.10.2020 05:37

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü şehir genelinde dere yataklarında gerçekleştirdiği çalışmalarla taşkın riskini azaltıyor.

SASKİ Genel Müdürlüğü yaklaşan kış aylarında dere yataklarında ve deniz kenarındaki yağmur suyu menfezlerindeki tıkanıklıkları gidererek taşkın riskini en aza indiriyor. Yürütülen menfez ve dere temizliği çalışmaları ile kent kışa hazırlanıyor. Denizin yağmur suyu menfezlerine taşıdığı kumları ve dere yataklarını temizleyerek çevre sağlığını tehdit eden faktörleri ortadan kaldırmayı amaçlayan SASKİ yapılan çalışmalarla taşkın riskini de azaltmayı hedefliyor.

SASKİ Kanalizasyon Dairesi Başkanlığına bağlı Kanalizasyon İşletme ve Bakım Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışma kapsamında şehir genelinde birçok derede temizlik uygulaması tamamlandı. Çalışmaların sonucunda Tekkeköy’de 7 bin 825 metre, Atakumda 1510 metre, Canikte 600 metre, Havza’da 930 metre, Bafrada 500 metre, Termede 200 metre olmak üzere toplamda 11 bin 565 metre dere temizliği yapılırken derelerin denize deşarj olduğu tüm menfezlerde temizlendi.BAKANLIK İLAN ETTİ, YENİ SANAYİYİ TOKİ YAPACAK

02.10.2020 05:36

Samsun Büyükşehir Belediyesinin Vezirköprü ilçesine kazandıracağı küçük sanayi sitesinin yapımı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından karar altına alındı. Sanayi Sitesi projesinin ilçenin gelişimine katkı sağlayacağını ifade Başkan Mustafa Demir, inşaatını ise Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) üstleneceğini söyledi.

Vezirköprü ilçesindeki kentsel yapılaşmanın büyümesiyle şehir merkezinde kalan 40 yıllık karma sanayi sitesi, artık ihtiyacı karşılayamıyor. Yeni imalat ve yatırım alanı bulunmaması sebebiyle Samsun Büyükşehir Belediyesi, ilçeye yeni küçük sanayi sitesi kurulması için yoğun çaba harcıyor. Kurulması halinde nüfus göçünü azaltacak, mevcut üretim ve ticareti büyütecek, taşımacılık ve lojistik sektörünü canlandıracak ve yeni yatırımcıların önünü açacak yeni sanayi sitesi, aynı zamanda da araç trafiğini de önemli oranda rahatlatacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vezirköprü Belediyesi ile birlikte çalışılan proje için 250 dönümlük kamu arazisini, rezerv özel yapı alanı olarak tahsis ettiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kuruma teşekkür etti. Sitenin TOKİ tarafından inşa edileceğini dile getiren Başkan Demir, yatırımın en kısa zamanda başlaması için süreci yakından takip ettiklerini belirterek, Mevcut küçük sanayi sitesi ilçemizde büyük sorun teşkil ediyordu. Çünkü hem yetersiz kalıyor hem de modern kentleşmeye engel oluyordu. Bununla ilgili yer tespit çalışmalarını tamamlanmıştık. Tapulu kamu arazisini sayın bakanımızın desteğiyle rezerv yapı alanına çevirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da alanı özel yapı olarak ilan etti. Burasının altyapı işlerini ise TOKİye yaptıracağız. Tamamlandıktan sonra yeni küçük sanayi sitesini hizmete sunacağız. İlçemize hayırlı olsun diye konuştu.

Arazinin hemen yanındaki 2 milyon metrekarelik alanda da organize sanayi bölgesi kurulacağını ifade eden Başkan Mustafa Demir, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ile altyapı hazırlığı içinde olduklarını kaydetti.  Besi organize sanayi bölgesi çalışmalarına da değinen Başkan Demir, İlçemize kazandıracağımız diğer yatırım ise Vezirköprü Besi Organize Sanayi Bölgesidir. Kızılcaören mahallesindeki 82 bin dönümlük alanda Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, uygunluk tespitlerini yaptı. Şuan İlçe Tarım Müdürlüğü, besicilerle görüşüp talep toplama sürecini yürütüyor. Ön hazırlıklar yapıldıktan sonra projeyle ekibiyle birlikte kuruluş prosedürü izlenecek. Ardından da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın besi organize sanayi bölgesini kurması sağlanacak dedi.

2020 yılı içerisinde Vezirköprüde 150 kilometrelik yol çalışmasına imza attıklarına da değinen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, Buna ilave olarak yıl sonuna kadar 50 kilometre yol daha yapacağız. Sonuçta Vezirköprü’de acil olan problemli hiçbir yol kalmayacak. Otopark sorunu konusundaki çalışmalarımızı başlattık. Su Arıtma Tesisi için SASKİ ile ortak bir çalışma yürütüyoruz. Köklü bir şekilde bu problemi de çözmüş olacağız ifadelerini kullandı.BAKANLIK İLAN ETTİ, YENİ SANAYİYİ TOKİ YAPACAK

02.10.2020 05:36

Samsun Büyükşehir Belediyesinin Vezirköprü ilçesine kazandıracağı küçük sanayi sitesinin yapımı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından karar altına alındı. Sanayi Sitesi projesinin ilçenin gelişimine katkı sağlayacağını ifade Başkan Mustafa Demir, inşaatını ise Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) üstleneceğini söyledi.

Vezirköprü ilçesindeki kentsel yapılaşmanın büyümesiyle şehir merkezinde kalan 40 yıllık karma sanayi sitesi, artık ihtiyacı karşılayamıyor. Yeni imalat ve yatırım alanı bulunmaması sebebiyle Samsun Büyükşehir Belediyesi, ilçeye yeni küçük sanayi sitesi kurulması için yoğun çaba harcıyor. Kurulması halinde nüfus göçünü azaltacak, mevcut üretim ve ticareti büyütecek, taşımacılık ve lojistik sektörünü canlandıracak ve yeni yatırımcıların önünü açacak yeni sanayi sitesi, aynı zamanda da araç trafiğini de önemli oranda rahatlatacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vezirköprü Belediyesi ile birlikte çalışılan proje için 250 dönümlük kamu arazisini, rezerv özel yapı alanı olarak tahsis ettiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kuruma teşekkür etti. Sitenin TOKİ tarafından inşa edileceğini dile getiren Başkan Demir, yatırımın en kısa zamanda başlaması için süreci yakından takip ettiklerini belirterek, Mevcut küçük sanayi sitesi ilçemizde büyük sorun teşkil ediyordu. Çünkü hem yetersiz kalıyor hem de modern kentleşmeye engel oluyordu. Bununla ilgili yer tespit çalışmalarını tamamlanmıştık. Tapulu kamu arazisini sayın bakanımızın desteğiyle rezerv yapı alanına çevirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da alanı özel yapı olarak ilan etti. Burasının altyapı işlerini ise TOKİye yaptıracağız. Tamamlandıktan sonra yeni küçük sanayi sitesini hizmete sunacağız. İlçemize hayırlı olsun diye konuştu.

Arazinin hemen yanındaki 2 milyon metrekarelik alanda da organize sanayi bölgesi kurulacağını ifade eden Başkan Mustafa Demir, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ile altyapı hazırlığı içinde olduklarını kaydetti.  Besi organize sanayi bölgesi çalışmalarına da değinen Başkan Demir, İlçemize kazandıracağımız diğer yatırım ise Vezirköprü Besi Organize Sanayi Bölgesidir. Kızılcaören mahallesindeki 82 bin dönümlük alanda Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, uygunluk tespitlerini yaptı. Şuan İlçe Tarım Müdürlüğü, besicilerle görüşüp talep toplama sürecini yürütüyor. Ön hazırlıklar yapıldıktan sonra projeyle ekibiyle birlikte kuruluş prosedürü izlenecek. Ardından da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın besi organize sanayi bölgesini kurması sağlanacak dedi.

2020 yılı içerisinde Vezirköprüde 150 kilometrelik yol çalışmasına imza attıklarına da değinen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, Buna ilave olarak yıl sonuna kadar 50 kilometre yol daha yapacağız. Sonuçta Vezirköprü’de acil olan problemli hiçbir yol kalmayacak. Otopark sorunu konusundaki çalışmalarımızı başlattık. Su Arıtma Tesisi için SASKİ ile ortak bir çalışma yürütüyoruz. Köklü bir şekilde bu problemi de çözmüş olacağız ifadelerini kullandı.