Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Gülsan İstanbul un Sultanahmet i Gibi Olacak

01.11.2016 07:46

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği nin düzenlediği programda genç işadamları ile bir araya geldi.

Başkan YILMAZ: 

ASKON lu işadamlarına deneyimlerini anlatan, Samsun da yürütülen projeler ve yapılanlar ile ilgili bilgi veren Başkan Yılmaz, toplantıda Samsun'da Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili sorun var diyenlere de cevap verdi.

Başkan Yılmaz, Her zaman Organize Sanayi Bölgeleri nde bedava yer aranır. Ama bedava yer Organize Sanayi Bölgeleri nde öyle hep peynir ekmek gibi bulunmaz. O bakımdan Organize Sanayi Bölgeleri ndeki yer meselesi ile ilgili sorunu problem edip de yatırım yapmıyorum diyen, yerim dar diyerek oynamayan geline benzer. Bugün istediğiniz yerde sanayi bölgesi kurabilirsiniz. Kısacası Samsun da yer sorunu yok bedavacılık sorunu var dedi.

GÜLSAN KAFAMA KASAP ÇENGELİ GİBİ TAKILI

İşadamlarının Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili sorduğu bir soruya da yanıt veren Başkan Yılmaz, Gülsan esnafı kendine yer bulur. Samsun da yer diye bir sorun yok. Ancak Gülsan Sanayi Sistesi nin bulunduğu yere şehrimizin ihtiyacı çok fazla var. Gülsan Sanayi Sitesi nin bulunduğu alanı içinde bir Şerefiye Cami bulunan büyük bir kent park yapmamız lazım. Tıpkı İstanbul un Sultanahmet i, Ankara nın Hacıbayram ı gibi. Samsun un böyle bir şeye ihtiyacı var. Gülsan'da bu olacak. Önümüzdeki günlerde kafama kasap çengeli gibi takılı olan şey bu. Bunu yapacağız dedi.

O MAHALLELERE MODERN ŞEHİRCİLİK DÜZENİ GELECEK

Samsun da yapılacak Kentsel Dönüşüm projesi ile ilgili olarak da konuşan Başkan Yılmaz, Diğer bir konu da Anadolu Mahallesi, Zeytinlik Mahallesi ve Hastanebaşı Mahallelerinin dönüşümü. O mahalleleri modern şehircilik anlayışıyla en kısa sürede yeniden dizayn edeceğiz ifadelerini kullandı.

ASKON Başkanı Mehmet Furkan Okudan ise, derneğin yaptığı çalışmaları anlattı. Konuşmaların ardından Başkan Yılmaz ASKON a yeni üye olan işadamlarına rozetlerini taktı.Türkiye nin İlk Belediye Konservatuarı na Büyük Talep

01.11.2016 07:45

Türkiye de belediyeler bünyesinde kurulan ilk konservatuarı olan Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı na ilgi katlanarak artıyor.

Türkiye nin İlk Belediye Konservatuarı na Büyük Talep

Her biri kendi branşında uzman öğretim kadrosunun kurslarına katılmak isteyen vatandaşlar, yoğun talep sebebiyle birbirleriyle yarıştı. Kurs başvuruları aylar öncesinde sona ermesine ve yedek kayıtlar dahil kontenjanların dolmasına rağmen konservatuvara her gün yüzlerce insan müracaat etmeyi sürdürüyor.

1979 yılında kurulup meclis kararıyla, 1982 yılında da Bakanlar Kurulu kararı ile faaliyetlerine resmi olarak devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı, 37 yıllık süreçte sanat camiasına binlerce sanatçı, müzisyen, oyuncu ve dansçı kazandırmanın haklı gururunu yaşıyor. Konservatuar, bu sene de birbirinden güzel konserler verecek, halk dansları ve tiyatro gösterileri sahneleyecek.

Eğitim kalitesi, ciddiyeti ve profesyonel 34 öğretici kadrosuyla Güzel Sanatlar Fakülteleri gibi çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı, Türk Halk Oyunları, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Resim, Tiyatro, Çok Sesli Polifonik Batı Müziği Korosu ve enstrüman kursu bölümlerinden oluşuyor.

20 Ağustos-1 Ekim tarihleri arasında iki bin kişinin ön kayıt yaptırdığı konservatuarda öğreticiler, eğitim öğretimin başarılı, sağlıklı ve verimli geçmesi adına kursiyer adayları ile mülakat yapmak zorunda kaldı. Mülakatlarda adayların yetenekleri keşfedilmeye çalışılırken, kurslara keyif alarak gelip gelmeyecekleri ve devam edip etmeyeceklerinin bilgisi alınarak seçim yapıldı. Geçen sene aşırı talep sebebiyle 600 öğrencinin eğitim gördüğü kurslarda bu yıl da sayı 700 olarak sabitlendi. Kursa alınamayan insanları mağdur etmeyen Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı konservatuarı, referans olarak müracaat sahiplerini Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Merkezleri ne, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezleri ne yönlendiriyor.

Konservatuarda en çok talebi halk eğitim merkezleri iş birliği ile açılan enstrüman ve resim kursları görüyor. Bu sene piyano ve keman kursları Atakum Halk Eğitim Merkezi, Bağlama ve Halk Oyunları kurslarını ise İlkadım Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenecek. Piyano ve keman kursları Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde, bağlama, halk oyunları ve diğer kurslar ise Anakent İş Merkezi ndeki konservatuar proje ofisinde verilecek.

KURSİYERLERE BİREBİR EĞİTİM VERİLİYOR

Karşılaştıkları yoğun talebin nedenleriyle ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuar Müzik Koordinatörü ve Türk Halk Müziği Bölüm Şefi Hakan Demir, Toplu ders vermekten ziyade öğrencilerimizle birebir ilgilenerek yeteneklerini geliştirmeye çalıştırıyoruz. Çünkü birebir eğitim her zaman daha başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Aslında özel ders veriyoruz. Öğrencilerimiz eğitim aldıkça bireysel yeteneklerini daha iyi keşfediyor. Geçmiş yıllarda profesyonel eğitim alıp yaşamlarını sanatın birçok dalında devam ettiren çok öğrencimiz var.  Bu da talebi artırıyor. Diğer bir sebebi, vaktini güzel değerlendirmek isteyenlerin ilk adresinin konservatuarımız olmasıdır. İkinci neden,  Büyükşehir Belediyesi olarak çalışma alanlarımız, imkanlarımız diğerlerinden çok daha iyi. Bunun yanında öğretim elemanı kadromuz çok kaliteli. şeklinde konuştu.

Bu sene de dolu dolu bir eğitim öğretim sezonu geçireceklerini ifade eden Demir,  ortaya çıkacak kaliteyi ve başarıyı her yıl olduğu gibi yıl içinde verecekleri konser, gösteri, oyun ve sergilerle Samsunlularla paylaşacaklarını da sözlerine ekledi.75 Yıllık Cumhuriyet Bayramı Görüntüleri

29.10.2016 09:54

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı nın açtığı Mehmed in Hikayesi: Kurtuluş Savaşı Kartpostalları Sergisi nde 1941 yılında Samsun da kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı görüntüleri yer aldı.

75 Yıllık Cumhuriyet Bayramı Görüntüleri

Hem Türkiye ye hem de Samsun a ait siyasal, kültürel, sosyal ve ekonomik her türlü değerlerin ortaya çıkarılması adına açılan Mehmed in Hikayesi: Kurtuluş Savaşı Kartpostalları Sergisi Türk Kurtuluş Savaşı na tanıklık ediyor. Kurtuluş Savaşı nın akabinde basılan kartpostalların yer aldığı sergide; Anadolu daki işgalleri, Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun a çıkışı, Kuva-yi Milliye nin teşkilatlanması, toplanan kongreler, arkasından yaşanan muharebeler ve son olarak da işgal altında bulunan Anadolu kentlerinin kurtuluşu resmediliyor. Sergide, Misak-ı Milli nin maddelerinin de bulunduğu 45 kartpostal yer alıyor. Ayrıca sergide ziyaretçilerin izlemesi için Genelkurmay arşivlerinden temin edilen 1941 yılında Samsun da kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı görüntüleri yer alıyor. 1941 yılında Cumhuriyet Bayramı kutlama görüntülerinde dönemin Samsun Valisi İbrahim Ethem Aykut ve Samsun Belediye Başkanı Rüstem Mesutoğlu da bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi nde düzenlenen serginin açılışını Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptı. Ardından rehber eşliğinde öğrencilerle birlikte sergi gezildi.

Açılışta bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, Kurtuluş Savaşı nı evre evre yaşayabilmenizi sağlayacak olan bu kartpostalları Büyükşehir Belediyemiz ile paylaşan Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Arı ya en derin teşekkürlerimi sunmak isterim. Ayrıca sergiye emek veren tüm Samsun Kent Müzesi çalışanlarına da ayrıca teşekkür ederim dedi.Başkan YILMAZ Atatürk Anıtı na Çelenk Bıraktı

29.10.2016 09:53

Samsun da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nın 93. yıl dönümü etkinlikleri Atatürk Anıtı na çelenk sunumuyla başladı.

Başkan YILMAZ Atatürk Anıtı na Çelenk Bıraktı

Anıt Park ta düzenlenen çelenk sunma törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ünsal Ağaoğlu, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı P. Albay Sedat Bulut, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, anıta çelenk bıraktı. Çelenk sunumundan sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Vali İbrahim Şahin, Anıt Şeref Defteri ni imzaladı.

MİLLETİMİZ, YOLUNA KARARLILIKLA DEVAM ETMEKTEDİR

Vali Şahin, Anıt Şeref Defteri ne şunları yazdı, Aziz Atatürk, Cumhuriyet in temellerinin atıldığı, Kurtuluş Mücadelesi nin başladığı Samsun da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yılını kutladığımız bu önemli günde milletçe huzurundayız. Milletimiz önderliğinizde yokluklar ve imkansızlıklar içinde çağdaş bir Cumhuriyeti kurmayı başarmıştır. Cumhuriyetle yönünü belirleyen ve çağdaş uygarlık seviyesini aşma hedefini gerçekleştirmek için 93 yıldır büyük gayret gösteren milletimiz, yoluna kararlılıkla devam etmektedir. En büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramı nda aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor size minnet duygularımızla şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhun şad olsunBaşkan YILMAZ: Yerli Üretim Adına Gururluyum

28.10.2016 05:41

Yerli üretimin önemine dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bugüne kadar çok büyük paralarla yurtdışından satın aldığımız tramvay artık ülkemizde üretiliyor. Hayallerimiz gerçek oldu. Bu çok gurur verici bir olay dedi.

Başkan YILMAZ:  Yerli Üretim Adına Gururluyum 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Hafif Raylı Sistem Hattında hizmet veremeye başlayacak olan 2016 Model yerli üretim ilk tramvay dün gece raya indirildi.

Durmazlar A.Ş. tarafından en son teknoloji ile Bursa da üretilen Panorama model hafif raylı sistem aracı dün saat 15.00 sıralarından karayolu ile Samsun a ulaşmıştı. Üniversite-Tekkeköy hattı arasında 06:15-23.45 saatleri arasında yolcu taşımacılığı hizmeti veren hafif raylı sistem hattında yolculu seferlerin tamamlanmasının ardından, Gar istasyonunda gerçekleşen operasyon ile Panorama raya indirilerek hafif raylı sistem hattına dahil edildi.

Gar İstasyonu bölgesinden Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. Bakım ve İşletme binasına hareket eden tramvayda, Samulaş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan, Samulaş İdari ve Teknik ekibi ile Durmazlar A.Ş. Raylı Sistemler Genel Müdürü Abdullah Bocan ve Durmazlar teknik kadrosu yer aldı.

5522 kodlu Panorama model Hafif Raylı Sistem aracının ilk rutin testlerine Samulaş ve Durmazlar ekibi hemen başlarken, Üniversite-Tekkeköy hattında yapılacak Performans testlerinin ardından hizmete alınacak

YILMAZ:  YERLİ ÜRETİM ADINA GURUR DUYUYORUM

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bugüne kadar çok büyük paralarla yurtdışından satın aldığımız tramvaylar artık kendi ülkemizde üretiliyor. Bir Makina Mühendisi olarak mekanik-elektronik ve yazılım sistemiyle yerli üretim olan Panorama model tramvayımızın imalatının Türkiye de yapılmış olmasından, yerli üretim adına gurur duyuyorum. Samsun Adına gurur duyduğum diğer bir gelişme ise yerli tramvayımızda Samsun imzasının olması Samsun Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren bir firmamız yerli tramvayımızın 8 parçasını üreterek yapımcı firmaya vermiş ve tramvayın üretiminde kullanılmıştır. Bu gelişme en az yerli tramvay kadar bizleri mutlu etmiştir. dedi.