Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Bakan Yardımcısı Alpay Kuş Cennetine Hayran Kaldı

13.03.2017 07:01

Bir dizi programlara katılmak için Samsun a gelen Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Şuay Alpay Kuş Cennetine hayran kaldığını belirtti.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz 19 Mayıs ilçesinde gerçekleştirilen Muhtarlarla İstişare toplantısının ardından Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Şuay Alpay ile birlikte Kızılırmak Deltası Kuş Cennetini ziyaret etti.

Kuş Cennetinin Allah ın Samsun a bağışladığı bir lütuf olduğunu hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Buraya gelen ziyaretçilerimizin memnun ayrılmaları yaptığımız çalışmaların takdiri olarak ortaya çıkıyor. Yılın her günü ayrı güzel olan Kuş Cennetine büyük önem veriyor, gelişmesi ve korunması için üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz. Kuş Cenneti yaptığımız çalışmalarla kısa sürede Türkiye nin dikkatini çekti ve Samsunda doğa turizmine ev sahipliği yapmaya başladı. Buranın korunup kollanması, gelecek nesillere bu doğallıkta aktarılması bizim boynumuzun borcudur. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz açıklamalarında bulundu.

Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ise bol bol fotoğraf çekinerek Kuş Cennetinin güzelliklerini ölümsüzleştirdi.Türkiye nin En Modern Müzesi Samsun da Yükseliyor

13.03.2017 06:58

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye nin en modern ve tarihi zenginlik açısından en kapsamlı Arkeoloji ve Etnografya müzesi yapım çalışmaları hızla sürüyor. İnşaat alanını gezen Başkan Yılmaz, iş makinası kullandı, çalışmaları yerinde inceledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel bir dizi etkinliklere katıldı.

Samsun da yürütülen çalışmaların incelendiği gezi Karadeniz in İlk Türkiye nin en önemli sportif sahaları arasından olan Golf merkezinde başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, golf aracının direksiyonuna gerecek saha ve faaliyetler hakkında konuklarına bilgi verdi. Büyük beğeni toplayan golf sahasının gezilmesinin ardından Türkiye nin en modern ve tarihi zenginlik açısından en kapsamlı olması planlanan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi nin yapım çalışmalarının sürdüğü inşaat alanına geçildi.

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve diğer misafirlere proje hakkında detaylı bilgi verdi. Burada mini yükleyici olarak bilinen iş makinasının direksiyonuna geçen Yusuf Ziya Yılmaz, çalışmalara bizzat kendi de katkı verdi.

TÜRKİYE NİN EN MODERN MÜZESİ OLACAK

Açıklamamalarda bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, tarihi değerlerin sergilenmesi için Türkiye’nin en modern müzelerinden birinin Samsun a yapılması için titiz bir çalışmanın sürdürüldüğünü söyledi.

Samsun un tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkılması noktasında hassas olduklarını ifade eden Yılmaz, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi projesi 13 bin 214 metrekarelik bir alanda inşa edilmekte. Kentimizin her bir noktasından tarih fışkırıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi değerler konusunda çok hassasız.  Yürüttüğümüz proje ile iddia ediyoruz, tamamlandığında Türkiye nin en modern müzeleri arasında olacak dedi.

Atatürk Bulvarı üzerinde eski MİT ve Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Kontrol Laboratuvarı nın başka bir noktaya taşınmasının ardından boşalan alanın müze olarak değerlendiğini hatırlatan Yılmaz,  çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlanarak, müzenin en kısa zamanda hizmete girmesinin en önemli hedefler arasında olduğunu da kaydetti.

İncelemelerin ardından Kızılırmak Deltası na geçilerek, doğal güzellikler yerinde görüldü.Başkan YILMAZ: Mis Gibi Kokan Bir Tarih Koridoru Oluşacak

13.03.2017 06:41

AK Pati Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, TKB Genel Sekreteri ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Sezer Cihan, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar Alaçam’da hayata geçirilecek tarihi restorasyon projesi ile ilgili incelemelerde bulundular.

KARAASLAN: ALAÇAM IN TARİHİ YAPISINI ÖNE ÇIKARTACAĞIZ

Türkiye de özellikle son yıllarda kültürel varlıkların korunması ve geleceğe taşınması ile ilgili çok önemli çalışmaların hayata geçirildiğini söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Tabii bu çalışmalardan bizim kendi şehrimiz Samsun da da yaptığımız önemli işler var. Bunlara önümüzdeki dönem için bir tanesini daha ekleyeceğiz. Alaçamdayız bugün. Buradaki 93 tane tescilli yapının, çok önemli eserlerin bulunduğu bir ilçemizdeyiz. İlçemizin bu tarihi yapısını öne çıkartmak ve böylece Alaçam ın tarihini geleceğe taşımak için çok önemli bir projemiz var. Bu projede sağolsun bizimle birlikte olan kültür varlıkları ve müzeler genel müdürümüz, TKB Başkanı ve büyükşehir belediye başkanımız, ilçe belediye başkanımız ve tarihi Kentler Birliği Genel Sekreterimizin olmasından da  güç alarak böyle önemli bir çalışmayı hayata geçirmeyi planlıyoruz. Dedi.

BAŞKAN YILMAZ: MİS GİBİ KOKAN TARİHSEL BİR KORİDOR OLUŞACAK

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alaçam da mübadele öncesi ve sonrasında ortaya çıkmış önemli bir tarihi ve kültürel birikim olduğuna dikkat çekerek; Bu güzel örneklerin ve bu tarihi birikimin oluştuğu süre içerisinde Alaçam ın ekonomisi tütüne dayalı bir ekonomi ve Alaçam da tarımsal bir zenginlik var. İşte her şeyin bir iktisadi arka planı var. Bu arka plandan kaynaklanan iktisadi birikim, bu tarihi birikime sebep oluyor. Bu tarihi birikim tütün ekonomisinin gerilemesinden sonra buradan insanlar büyük kentlere göç etmiş. Bu binaların çoğunda şu anda insanlar yok. Her ne kadar Çiğdem Hanım ın da belirttiği gibi bu binalara yeni fonksiyonlar yüklenerek yaşatılacak da olsa, bu binaların sahipleri, bu retarosyandan sonra gelip burayı yaşatırlarsa da bundan memnunluk duyarız. TKB olarak da bu hadise de duyarlıyız. Bizler de TKB ve Büyükşehir Belediyesi olarak faaliyetlerimize hız vererek bu projenin tamamlanması için gayret göstereceğiz.  Mis gibi kokan bir tarihsel koridora dönüşecek burası. Diye konuştu.

GENEL MÜDÜR KURT: ALAÇAM I PİLOT BÖLGE SEÇTİK

2017 yatırım programına Alaçam sokakları sağlıklaştırması ve iyileştirmesi projesi ni aldıklarını belirten Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ise, Alaçam Samsunumuzun ve Karadeniz imizin en özellikli en güzel, kültür varlıkları yönünden en zengin şehir merkezlerimizden birisi. Biz pilot bölge olarak burayı seçtik. Büyükşehir Belediye Başkanımızla TKB ile ve biz de bakanlık olarak ortak bir çalışma yapacağız. Önümüzdeki hafta ekiplerimiz alanda çalışacak. Tespitlerini yapacak ve projelerini koruma kurullarından geçireceğiz. Muhtemelen yıl sonunda da alanda uygulamaya başlayacağız. Hedefimiz en geç 2 yıl içerisinde tanıyamayacağınız bir şekilde bu projenin tamamlanmasıdır. Şeklinde konuştu.Selahiye de Tarihi Konaklar Restore Edilecek

13.03.2017 06:38

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Selahiye Mahallesinde yer alan tarihi konakların restore edileceğini belirterek, Samsun sokakları eski görüntüsüne kavuşacak dedi.
SAMSUN SOKAKLARI ESKİ GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞACAK
Samsun’un hemen hemen her yerinde bu tür tarihi konakların bulunduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, binaların modernize edilmesi için gerekli altyapı çalışmalarını gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Samsun tarihi eskilere dayanan bir şehir. Şehrimizde neredeyse her mahallede böyle tarihi binalar yer alıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür binaların güzelliğini ortaya çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun en güzel örneği Vezirköprü de yer alıyor. Vezirköprü Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile eski kent dokusunu ortaya çıkarttık. Şimdi sırada Alaçam var. Alaçam ilçemizde de tarihi konakların bulunduğu sokakta sağlıklaştırma projesi yapıyoruz. Bugün incelediğimiz Selahiye Mahallesinde yer alan onlarca tarihi konağı restore ederek buradaki tarihi de canlandıracağız. Samsun Büyükşehir Belediyemiz ve Kültür ve Turizm Bakanlığı mızın iş birliğiyle buna benzer birçok çalışmaya imza atacağız. Tarihi dokunun ortaya çıkmasıyla birlikte turizme katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ülkemizin birçok iline sadece tarihi konakları gezmek için turlar düzenleniyor. Sokak Sağlıklaştırma Projemiz tamamlandığında kentimizde bu turların içinde yer alacaktır. Türkiye nin her yerinden tarihi binalara meraklı olan, böyle yerleri gezmekten keyif alan vatandaşlarımız kentimize gelecek ve Samsun tarihi hakkında bilgi sahibi olacak dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve belediye yetkilileriyle birlikte Selahiye Mahallesinin tarihi dokusunu yerinde inceleyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, yapılacak çalışmaların kent tarihini ortaya çıkaracağını vurguladı.

Samsun da ilk olarak Vezirköprü’de başlayan Sokak Sağlıklaştırma Projesi mahallelere yayılıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi kentin birçok yerinde tarihi evlerin bulunduğu sokakları restore ederek eski görüntülerine kavuşturacak. 

Selahiye Mahallesinde yapılan incelemelere Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Yurt ve Zennube Albayrak ve ilgili birim müdürleri de katıldı.Başkan YILMAZ: Kültürünüzü Gelecek Nesillere Aktarın

13.03.2017 06:35

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Piazza AVM de düzenlenen Adige Dil Günü programına katıldı.
Konuşmalarının ardından Kafkas kültürünün yaşatılması için büyük emek harcayan Niyazi Tan a plaket verildi. Piazza AVM de gerçekleştirilen ve ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği etkinliğe Samsun da yaşayan Çerkes lerin yanında SASKİ Kanalizasyon Daire Başkanı Muhlis Yeşilyurt ve İçme Suyu Daire Başkanı Cihan Güller de katıldı.

14 Mart Adige Dil Günü, Samsun Çerkes Derneği ve Piazza AVM işbirliğiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında Piazza AVM de kutlandı.

Kendisi de Çerkes olan ve bu tür etkinliklerde severek yer alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çerkes terbiyesi ile yetiştiğini ifade ederek, Her zaman dayanışma içinde olan Çerkes kardeşlerimle vakit geçirmekten çok mutlu oluyorum. Bu tür etkinliklere katılmak için günlük yaşantımızın yoğunluğu içinde her zaman fırsat ayırmaya çalışıyorum. Bugün burada Adige Dil Günü’nü kutlamak için bir araya geldik. Ayrıyeten Kafkas kültürünü yaymak için büyük mücadele eden Niyazi Tan ağabeyimizi de onara etmek istedik. Samsun Çerkes Derneği Başkanı Sedat Uygun kardeşim Niyazi abinin onur konuğu olduğunu söyleyince çok sevindim. Niyazi abi, Çerkezceyi bir alfabeye dönüştürmek için, öğretmek için büyük çaba harcadı. Dernek kurulduğundan bu yana aktif olarak her türlü organizasyonun içinde bulundu. Kafkas kültürünü yaşatmaya çalışan tarihi bir değerdir. Kendisine bugüne kadar yaptığı çalışmalar için bir Çerkes olarak teşekkür ediyorum. Çerkesler dünyada kültürlerini her anlamıyla yaşayan sayılı toplumlar arasında yer alıyor. Bugün burada genç kardeşlerimizin sergilediği oyunlar ve müzik dinletisi de bizleri çok duygulandırdı. Gençlerimize çizgilerinden hiç sapmamalarını ve kültürlerini gelecek nesillere aktarmalarını diliyorum dedi.