Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


İtfaiye den Çağrı Var : Talep Edin Eğitim Verelim

05.04.2017 09:53

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, yangın öncesi ve anında alınması gereken tedbirlere ilişkin eğitimler vermek için apartman ve iş yerlerinden talep bekliyor. İnsanların yangın afeti yaşamaması için büyük çaba sarf eden itfaiye, talep gelmesi halinde yerinde eğitimlerle vatandaşları bilgilendirecek.
Yangının çıkış nedenleri arasında elektrik kontağı yüzde 40 oranla birinci, baca yangınları da yüzde 24 oranla ikinci sırada yer alıyor. Yangına en çok neden olan faktörler ise çocukların ateşle oynaması, soba yakınına yanıcı madde bırakma, eşya ve çamaşır asma ve elektrikli ısıtıcılar. Samsun genelinde LPG, doğalgaz ve sigara kaynaklı veya kasıtlı çıkarılan ev ve işyeri yangınlarının oranı ise oldukça düşük.Yangınlar, eğitim ve bilgisi eksikliği sebebiyle ev ve iş yerlerinde can ve mal kaybına neden olmaya devam ediyor. Geçen yıl toplam 2 bin 145 yangına müdahale eden Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, bunun 755 tanesini konut ve iş yerlerinde gerçekleştirdi.

Elektrik kontağı ve baca yangınlarına ilişkin alınması gereken tedbirler konusunda konut sakinleri ile iş yeri personellerinde büyük bilgi eksikliği bulunduğunu tespit eden İtfaiye Daire Başkanlığı, bunun için de eğitim seferberliği başlattı. Okullardaki pratik eğitimler ile yangın söndürme tatbikatlarına devam eden itfaiye ekipleri, eğitime en çok konut ve iş yerlerinin ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Konut ve iş yerlerine yönelik yerinde eğitimlerle ilgili açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, konut sakinleri ile işletmelerden talep gelmesini beklediklerini kaydetti. Yangınların büyük bölümünün bu mekânlarda yaşandığının altını çizen Zengin, İş yeri yangınlarında konutlara göre az olsa da ciddi kayıplar söz konusu oluyor. İşyeri ve fabrikalarda yangın çıkmaması için gelen talep doğrultusunda denetimler yaparak alınması gereken bütün tedbirleri aldırıyoruz. Aynı zamanda yangın öncesi alınacak tedbirler, afet sırasında yapılacak işlemler ve söndürme cihazlarının kullanımına yönelik firma çalışanlarına ücretsiz eğitimler veriyoruz. Amacımız yangın çıkmasını önleyemezsek bile başlangıç aşamasında söndürülebilmesini sağlamaktır. Bu açıdan iş yeri sahiplerinin de çalışanlarına mutlaka bu eğitimleri verdirmelerini istiyoruz. Çünkü bazen personelin iş yerini tanımadığına şahit oluyoruz. Bu da müdahale sırasında zaman kaybına neden oluyor. Dolayısıyla iş yeri sahiplerinden istediğimiz bu konuda bize müracaat ederek eğitim talebinde bulunmalarıdır. Biz de gerekli belgeli belgesiz tüm eğitimleri verebiliriz. dedi.

SİTELERDEN DE TALEP BEKLİYORUZ

Büyük yaşam alanlarından siteler ve binalarda yangın eğitimlerinin büyük önem taşıdığının altını çizen Daire Başkanı Zengin, Bu tür toplu yaşam alanlarının sayısı her yıl giderek artıyor. Bu tür yerlerde de site yönetimleri, konut sakinlerine yangın ve tedbirleri konusunda eğitim verdirmelidir. Böyle bir talep aldığımızda ekiplerimiz gidip hem teorik hem de pratik bilgiler veriyor, küçük tatbikatlarla söndürme tüplerinin kullanımını öğretiyor. Sitelerimizden de talep gelmesini bekliyoruz. Mutlaka bize ulaşsınlar. Tüm site sakinlerinin katılımıyla veya sadece ev hanımlarına yönelik de olabilir. Eğitmen gönderir, yangın tedbirleri ve başlangıcında yapılacak işlemleri öğretmiş oluruz. Dolayısıyla bilgilenmek, öğrenmek gerekiyor. Biz de bilgi vermeye hazırız.  şeklinde konuştu.

SOBALI DAİRELER BÜYÜK RİSK OLUŞTURUYOR

Apartmanda soba kullanan bir dairenin binanın tamamı için büyük risk oluşturduğuna da değinen Rıza Zengin, Evinizden baca geçmese dahi alt katınızdaki komşunuz soba veya katı yakıt kullanıyorsa, bu bile büyük tehlike arz ediyor. Dolayısıyla baca yangınları konusunda bütün bina sahiplerinin duyarlı olması lazım. Çok katlı bir binada bir iki daire soba kullanıyorsa onları da uyarmak ve bilinçlendirmek gerekiyor. Bacanın geçtiği güzergâh önemli. Bacaya yakın bölgede yanıcı ve patlayıcı hiçbir eşya bulundurulmamalıdır. Bunun yanında dairelerde zaman zaman elektrik tesisatlarının bakımlarının yapılması lazım. Soğuk havalarda elektrikli ısıtıcılara yüklenme olduğunda tesisatlar da eski veya bakımsız ise tehlike oluşturabiliyor. Birden fazla cihazın aynı prize takılması da aşırı yüklenmeye neden olacağı için yangına davetiye çıkarabiliyor. Prize bir şey takıp evden çıkmamalı, bir prize birden çok cihaz da bağlamamalıyız. ifadelerini kullandı.
SAMULAŞ tan Samsunspor a Formalı Destek

05.04.2017 09:50

SAMULAŞ personeli, Samsunspor maçının olduğu günlerde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatı ile hem otobüs hem de raylı sistemde Samsunspor forması giyerek hizmet veriyor.
Samsunspor un bu şehrin önemli markaları arasında olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Takımımızın bugün sahasında oynayacağı karşılaşma öncesinde Büyükşehir Belediyesi olarak tam destek vermek için tüm ulaşım araçlarımızda görevli personelimiz kırmızı-beyaz formalarını giyip hizmet verdi. Bizde takımımızı gönülden destekliyoruz. Maç öncesinde şehrimizde büyük bir coşku oluştu. Bu hafta sahamızda oynayacağımız maç bizim için çok önemli dedi.Samsunspor un bugün sahasında oynayacağı Balıkesirspor maçı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Samsun Hafif Raylı Sistemi (SAMULAŞ) personeli toplu taşıma araçlarında Samsunspor formalarıyla hizmet vermeye başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatı ile şehir adeta kırmızı-beyaza döndü. Kentin her noktasına gerek otobüs gerekse hafif raylı sistemle ulaşan Samulaş personelinin bu yaklaşımı yolcuları ve taraftarları memnun etti. Kadın-erkek tüm ekibin  Bu Aşkın Kahramanı Sensin’ projesi kapsamında alınan formalardan giyerek verdiği destek, taraftarın da beğenisini kazandı.


Başkan YILMAZ: Sağlık Denince Akan Sular Durur

31.03.2017 07:30

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ), Meme Derneği, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği tarafından hazırlanan ve Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen 4. Karadeniz Meme Kongresi bugün başladı.

BAŞKAN YILMAZ: SAĞLIK DENİNCE AKAN SULAR DURUR Kongrenin açılışında konuşan Kongre Eşbaşkanları Prof. Dr. Necati Özen ve Prof. Dr. İdris Yücel kongrede emeği geçen herkese teşekkür ederek, 3 gün boyunca bilimsel konuların konuşulacağını söylediler.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise sağlık konusunun her konunun başında geldiğini vurgulayarak, Bu kongreye destek verdiğim için benim hakkımda söylenen güzel cümlelerden biraz etkilendim. Daha doğrusu olumsuz etkilendim. Efendim, bu benim bir görevim. Allah göstermesin, bir sağlık sorunu olduğunda bir yakınımızın veya tanıdığımızın bir problemi olduğunda siz değerli hocalarımızın nasıl gözlerinin içerisine bakarak sizden şifa ve sağlığımızın sonucu ile ilgili konudaki beklentimizin olduğu an çok önemli. Ben de yaşadığım ve yaşayabileceğimiz o anları hiç unutamam. Bu bakımdan sizin yaptığınız işin önemi hayatın tam ortasında ve en önündedir. Sağlık olmayınca hiçbir şey olmaz. Bir sağlık sorunumuz varsa ne ülkeye hizmet edebiliriz ne de ailemize hizmet edebiliriz. Çocuklarımıza bile faydamız olmaz, onlara yük haline geliriz. O bakımdan sağlık denince akan sular durur. Bilim dünyası bu kanser hastalığı ile ilgili mücadelesinde gelişimini inşallah sürdürecektir. Çok önemli gelişmeler oluyor. Bunlar sayesinde insanlık bu belayla mücadele etme fırsatlarını bulacaktır dedi.

Kongre daha sonrasında konferanslar ve eğitimler ile devam etti.
Sizi Bekleyenler Var Fotoğraf Sergisi

31.03.2017 07:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Fotoğraf Sanatı Derneği işbirliğiyle yaşlı vatandaşların ve Samsun Huzurevi sakinlerinin fotoğraflarının yer aldığı Fotoğraf Sergisi Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde açıldı.Serginin açılışını Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdiresi Hanife Papila, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Huzurevi sakinleriyle birlikte gerçekleştirdi. Açılışın ardından sergide yer alan eserleri bir bir inceleyen katılımcılar, galeride fotoğrafı bulunan sanatçıları tebrik etti.


Raylı Sistem Yarın 12:00-18:00 Saatleri Arası Ücretsiz

27.03.2017 09:41

Raylı sistem yarın saat 12:00-18:00 saatleri arasında ücretsiz olarak hizmet verecek.

Konuyla ilgili olarak Samsun Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem işletmesi SAMULAŞ A.Ş. den açıklama yapıldı. Açıklama şu şekilde;

28 Kasım 2017 Salı günü Cumhurbaşkanımızın şehrimizde (Cumhuriyet Meydanı) yapacağı toplu açılış töreni nedeniyle kent içi toplu taşıma sisteminin güzergâhı olan Atatürk Bulvarının trafik yoğunluğunun artacak olması ve vatandaşlarımızın güvenli ulaşımlarının sağlanabilmesi için Hafif Raylı Sistem hattımız 28 Kasım 2017 Salı günü 12.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz toplu taşım hizmeti verecektir.