Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


FENER PLAJI MAVİ BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKTİ

06.06.2016 05:32

Türkiye nin kazandığı 444 Mavi Bayrak ve 21 marinayı temsilen bütün ülkenin resmi bayrak töreni Samsun da yapıldı. Uluslararası Mavi Bayrak jürisinin oylaması sonucu Samsun da Fener Plajı ve Sheraton Grand Samsun Hotel Plajı Mavi Bayrak almaya hak kazanırken, Fener Plajı nda da ödül töreni düzenlendi.

FENER PLAJI MAVİ BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKTİ

Düzenlenen törene Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, ilçe belediye başkanları, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar, İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Öztaş Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.

MAVİ BAYRAK DA TÜRKİYE 2. SIRADA

Törenin açılış konuşmasını yapan TÜRÇEV Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, Bugün burada Türkiye nin kazandığı 444 Mavi Bayrak ve 21 marinayı temsilen bütün ülkenin resmi bayrak törenini yapıyoruz. Mavi Bayrak sadece plajlarda çekip dalgalandırdığınız, boş bir etiket değil. Mavi Bayrak almak son derece zorlu bir süreçtir. 32 tane farklı kriteri yerine getirerek ve bu kriterleri devam ettirerek ancak alınabilir. Mavi Bayrak alması çok zor, kaybetmesi çok kolay bir süreçtir. Bugün dünyada 3 bin 578 bayrağın 444 tanesi Türkiye de ve Türkiye şuanda dünya ikincisi dedi.

Samsun da bir plajın mavi bayrak aldığı için gurur duyduğunu belirten Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, İyi ki Samsunluyum. Samsun da Fener Plajı ve Sheraton Otel in Mavi Bayrak almasından dolayı gurur duyuyorum diye konuştu.

2017 DE 5-6 TANE MAVİ BAYRAK ALALIM

Mavi bayrak alabilmek için 15 yıldır mücadele ettiklerini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bu şehir 50 milyon euroluk Atık su Arıtma Tesisi yaptı. Şehrin bütün atık su ve serbest yüzey sularını sistematik bir şekilde şehrin sahillerinden uzaklaştıran bir alt yapıyı sonuçlandırdık. Bunları yaptıktan sonra Samsun TÜRÇEV e başvurdu. 20 aylık bir süreçten sonra Fener Plajı ve Sheraton plajı Mavi Bayrak aldı. Bunu almak zor bir süreç. Bunu almak bir spor kulübünün birinci lige çıkması gibi bir şey. Orada sürdürülebilir olmanız gerekiyor. Önümüzdeki sene inşallah 6-7 noktamızda mavi bayrak dalgalandıran bir şehir statüsünde olacağız. Daha da iddialı bir şey söyleyeyim, bu şehir en azından 10 ayrı yerinde mavi bayrak alması gereken bir şehir. Önümüzdeki sene bugünlerde inşallah biz burada en az 5-6 tane mavi bayrak göndere çekecek bir uğraşa gireceğiz. 2019 yılında belki Samsun un bütün sahillerinde yani Terme nin Akçay ından Yakakent in Kanlıçayı na kadar 200 kilometrelik sahilin tamamının mavi bayraklı olmaması için hiçbir neden yok. Böyle bir hedefi önümüze koymalıyız. Biz inatçıyız, çalışkanız, kafamıza koyduk mu yaparız. El ele verip TÜRÇEV e önümüzdeki sene en azından Miliç gibi, Su Ada tesisleri gibi, Atakum ve Atakent sahilleri gibi 30 kilometrelik alanda en az 5-6 tane mavi bayrak alalım. Türkiye nin en fazla mavi bayraklı şehri statüsünü elde edelim. 2019 yılında da bırakın Türkiye nin en fazla Mavi Bayraklı şehri olmayı, sahillerinin tamamı mavi bayraklı bir şehir olalım. Bir bardak su kadar kirletilmiş su bu şehrin sahillerine akmıyor şeklinde konuştu.

Bakanlığının Mavi Bayrağa verdiği önemden bahseden Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar, İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Öztaş Yılmaz, Mavi Bayrak projesi bir eko etiket niteliği taşıyor. Bu noktada Mavi Bayraklı plaj sayısının, Mavi Bayraklı deniz turizm sayısının arttırılması ülkemiz turizminin turizm pastasından hak ettiği payı alması için büyük bir önem arz ediyor. Çünkü bu plajlarımızın uluslararası düzeyde güvenilir sağlık ve çevre açısından istenilen kriterlere sahip bir plaj olarak tanıtılmasını sağlıyor. Onun için biz bu projeyi bakanlık olarak çok önemsiyoruz ifadelerini kullandı. 

Mavi Barağın turizm ve şehir adına çok önemli olduğuna vurgu yapan Samsun Valisi İbrahim Şahin şöyle konuştu: Bu mavi bayrak sadece plajlara verilmiyor. Yatlara, marinalara, göllere veriliyor. Bu bayrağı alabilmek için bir takım kriterleri var. Atakum sahilinde özellikle akşamları yürüyüşe çıktığımda bir takım şeyleri gördüğümde üzülüyorum. Oradaki insan çok güzel bir şekilde yürüyüşe çıkıyorlar ama insanlarda bir çekirdek sorunu var. Oturakların yanlarına çöp kutuları konmasına rağmen insanlar yine çekirdek kabuklarını yere atıyorlar. Sabah katlığımızda oralar temizleniyor ama yine de oralar temizlenirken, katı yakıtla çalışan büyük elektrik süpürgeleri ile onlar vakumlanıyor. Çevreyi temizleyelim derken yine bir çevre kirliliği oluşturuyoruz. Samsunlu dostlarımız bu konuda hassasiyet gösterirlerse seviniriz. Araç sayıları her geçen gün artıyor. Araçlardan da zaman zaman dışarıya atıklar atılıyor. Bu konuda da yüksek hoşgörünüze bir uyarı yapıp bunlara dikkat etmemiz gerekiyor.

Konuşmaların ardından en iyi çevre eğitim etkinliklerinde Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysay, Aydın Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Mirage Park Otel Genel Müdürü Fikret Demirtürk, Ece Marina Genel Müdürü Necat Ece ve Milta Bodrum Marina Genel Müdürü Ömer Karacalar adına Liman Hizmetleri Müdürü Metin Gür plaketlerini aldı.

Plaketlerin ardından Mavi Bayrak, Büyükşehir Belediyesi ne ait dragon botu ile denizden gelerek Fener Plajı’ndaki direğe takıldı. Bayrağı göndere Vali İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz çekti.

Fener Plajı ndaki Mavi Bayrak törenin ardından Sheraton Plajı na da Mavi Bayrak takıldı.Kuş Cennetinde Kaçak Avcılık Tarih Olacak

06.06.2016 05:30

2016 yılı Mavi Bayrak Ödül Töreni için Samsun a gelen TÜRÇEV yetkilileri ve bakanlık temsilcileri Samsun a hayran kaldılar.

Kuş Cennetinde Kaçak Avcılık Tarih Olacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel ve Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak eşliğinde deltayı ziyaret eden heyet Kıl Çadır da kuş sesleri içinde kahvaltı yaptıktan sonra Kuş Cenneti nde yapılan yatırımları inceledi. 

DELTA İÇİN BAŞKAN YILMAZ DAN BÜYÜK ÇABA

Katılımcılara deltada yapılan yatırımları anlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ın Kuş Cenneti ni bir marka haline getirmek için sarf ettiği çabalar sonucu buradaki yapıları deltaya kazandırdık. Samsun da turizmin hareketlenmesi için önemli bir adım atılmış oldu. Türkiye nin en çok kuş türü bulunan yeri burasıdır. Bu yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü programlarını da burada yapacağız. Deltanın her geçen gün doğal hayata uyumlu bir şekilde geliştiğini ve güzelleştiğini görmek önce bizleri daha sonra ziyaretçileri oldukça mutlu ediyor. Özellikle bu yılbaşından itibaren Kuş Cenneti ziyaretçi akınına uğruyor. Kıl Çadır, ağaç ev, Tekne turu, Leylek Gözlem Evi gibi birçok yapıyı vatandaşlarımızın hizmetine açtık. Uygun noktalarda yine bu tür yerlerin yapımına devam edeceğiz dedi.

KUŞ CENNETİ NE MOBESE

Ziyaretçi Merkezi içinde yer alan izleme merkezinin tam anlamıyla faaliyete geçtiğini de söyleyen Albayrak, Yapılan çalışmalar sonucunda deltanın tamamını yüksek çözünürlüklü kameralar ile izleyebiliyoruz.  Burada yer alan izleme merkezinde 8 farklı noktaya kurulan kameralarla kuşlar, mandalar ve atlar anlık olarak takip edilebilecek. Yüksek yakınlaştırma özelliği bulunan bu kameralar ile kaçak avcılık yapanlar tespit edilerek jandarmaya ihbar edilecek. Bu şekilde kaçak avcılığında önüne geçilmesi planlanıyor açıklamalarında bulundu.

2016 yılında aralarında Fener Plajı nın da bulunduğu 444 plaj, 21 marina ve 12 yat Mavi Bayrak almaya hak kazandı. Mavi Bayrak Töreni öncesi Samsun da bir takım ziyaret ve incelemelerde bulunan Mavi Bayrak Ulusal Jüri Üyeleri, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu ve Mavi Bayrak Ekibi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı temsilcilerinden oluşan heyet üyeleri Samsun a hayran kaldıklarını ve Samsun Büyükşehir Belediyesi nin yaptığı hizmetleri oldukça başarılı bulduklarını belirtti.BAŞKAN YILMAZ: EN İYİ TEMİZLİK HİÇ KİRLETMEMEKTİR

06.06.2016 05:29

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır ve beraberindeki heyet 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

BAŞKAN YILMAZ: 

Başkan Yılmaz a İl Müdürlüğü çalışmaları hakkında bilgi veren Sağır, özellikle genç yaşta çocuklara ilkokul çağından başlayarak çevre bilinci ve alışkanlıklarının kazandırılması gerektiğini söyledi.

Başkan Yılmaz da, 5 Haziran da kutlanacak olan Dünya Çevre Günü nün çevreye duyarlı tüm insanlar için hayırlı olmasını dileyerek; Büyükşehir Belediyesi olarak çevremizin ve kentimizin düzeni ve temizliği için büyük çabalar sarf ediyoruz. Bulunduğumuz, yaşadığımız çevre bize büyüklerimizin emaneti ve biz de bu çevreyi en iyi şekilde bizden sonraki çocuklarımıza ve kuşağa emanet etmekle yükümlüyüz. Unutmayalım ki en iyi temizlik hiç kirletmemektir. Ama maalesef bu konudaki duyarlılığımız ve bilincimizin yeterince gelişmemiş olduğunu düşünüyorum. En basiti yediğimiz çekirdeklerin kabuklarını yere atmayı bile bir hak gibi görenler var. Bu benim zevkim, ben atarım belediye temizler. İşleri bu  diye düşünen vatandaşlarımız var. Umarım yeni nesil aldıkları eğitimle bizlerden çok daha bilinçli yetişecek. Bu konuda ilkokuldan başlamak üzere okullarımızda çevre konularının başlı başına işlendiği derslerin olması gerektiğine inanıyorum diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ, TEDAVİ EDİLEN ŞAHİNİ DOĞAYA BIRAKTI

03.06.2016 05:12

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde 3,5 ay önce kaçak avcıların vurması sonucu kanadı kırılan şahin, tedavisinin ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından doğaya bırakıldı.

BAŞKAN YILMAZ, TEDAVİ EDİLEN ŞAHİNİ DOĞAYA BIRAKTI

Kuş Cenneti nde avcıların tüfekle vurması sonucu kanadı kırılan şahin, Büyükşehir Belediyesine ait veteriner kliniğinde 3,5 ay tedavi edildi. Tamamen iyileşen şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın da katılımıyla, bulunduğu bölgede doğaya bırakıldı.

Başkan Yılmaz, şahinin, bir ağacın altında tüfekle vurulmuş halde bulunduğunu söyledi. Şahinin fark edilmemesi durumunda ölebileceğini dile getiren Başkan Yılmaz, şöyle konuştu:

Şahini, veteriner kliniğimizde tedavi edip tekrar doğaya bıraktık. Binlerce kuşu ağırlayan böyle bir deltada avcılık olmamalı. Bunu Valimiz İbrahim Şahin ile de görüşüyoruz. Buraya avcılığın hiç girmemesi lazım. Sadece kanatlı hayvanlarla ilgili değil, göllerdeki balık avcılığını da sınırlamak lazım. Balık avlayanların bir kısmı kanatlı hayvanlara da ateş ediyor.

Özellikle şahin gibi yırtıcı kuşların avlanmaması gerektiğini belirten Başkan Yılmaz, Bu noktada aldığımız çok ihbar var. Bazı hayvanların avlanmaması gerektiği dönemde avlandığı noktasında bilgiler mevcut. Bilinçli avcılar bunların avlanmaması gerektiğini biliyor ancak diğerleri bilmiyor. Avcıların bilinçlendirilmesi konusunda çalışmalar yapıyoruz. dedi.MAVİ BAYRAKLAR BU YIL SAMSUN DAN YÜKSELECEK

03.06.2016 05:11

Her yıl Türkiye nin farklı bir yöresinde yapılan Mavi Bayrak ödül töreni, bu yıl Samsun da yapılacak. Fener Plajında titizlikle yürütülen çalışmaları inceleyen Başkan Yılmaz, Mavi Bayrak ı şehir olarak çoktan hak etmiştik. Samsun umuza Mavi Bayrak çok yakışacak dedi.

MAVİ BAYRAKLAR BU YIL SAMSUN DAN YÜKSELECEK

50 ülke arasında 2.sırada yer alan Türkiye de Mavi Bayrak kazanan 444 plaj, 21 marina ve 12 yat törenle bayraklarını alacak. 2016 yılı Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni, 4 Haziran Cumartesi günü saat 18.00-19.30 arasında Samsun Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Fener Plajı nda yapılacak.

Mavi Bayrak a sahip 444 plajla ikinci sırada yer alan Türkiye de Mavi Bayrak törenine Samsun olarak ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Biz bu şehirde yatırım üstüne yatırım yaptık. En bariz örneği 50 milyon euroluk bir yatırım olan atık su arıtma tesisi. Bu ne Ordu da ne Trabzon da ne de Giresun da var. Samsun olarak Mavi Bayrak ı çoktan hak etmiştik. Şimdi bu törene ev sahipliği yapmak bizi gururlandırıyor. Çevremiz ve sahillerimiz konusunda çok duyarlıyız. Bunun en önemli göstergesi de alınan Mavi Bayrak diye konuştu.

TÜM KRİTERLERE UYDUK, ENGELLİLERİ VE ÇOCUKLARI UNUTMADIK

Başkan Yılmaz, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı nın çevre ve turizm konusunda belirlediği tüm kriterlere uyarak hizmet sunan Fener Plajı nın  Mavi Bayrak ile onurlandırıldığını kaydederek, Mavi Bayrak almak için yüzme suyu kalitesi, deniz suyu analizlerinin ilanı ile çevre eğitimi ve bilgilendirme gibi kriterler kontrol ediliyor. Biz tüm kriterleri başarıyla geçtik. Plajımıza daha önce hiç bir yerde olmayan çocuklarımız için özel hazırlanmış tuvaletlerimizi de yaptık. Sadece çocuklarımızı değil engelli bireylerimiz için özel alanlar yarattık. Engellilerimiz burada hiçbir engel ile karşılaşmayacak. Bunun için her türlü olanak mevcut ifadelerini kullandı.

MAVİ BAYRAK NEDİR?

Mavi Bayrak Ödülüne sahip olan plajın, deniz suyunun temizliği, plaj işletmecilerinin çevreye olan duyarlılığı ve plajı kullananların güvenliği ve plaja ilişkin donanımın eksiksiz olduğu, belgelenmiş ve garanti altına alınmış oluyor. Daha da önemlisi, bu garanti uluslararası alanda da onaylanıyor. Bu nedenle tatil programı yapan yerli ve yabancı turistler, öncelikle mavi bayrak ödüllü plajı olan tesisleri tercih ediyor. Bu açıdan Türkiye uluslararası turizm pazarında önemli bir avantaja sahip.