Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Türk Kızılayı ndan Merhamet Yürüyüşü

08.11.2016 07:07

Türk Kızılayı Samsun Şubesi, Kızılay Haftası nedeniyle Merhamet Yürüyüşü düzenledi.

Türk Kızılayı ndan merhamet Yürüyüşü

İlkadım ilçesi İstiklal Caddesi boyunca yapılan yürüyüşe Samsun Vali Yardımcısı Ali Galip Saral, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr.Kerem Kınık, Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Dr. Habib Demirel, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, kamu kurumu ve kuruluş temsilcileri, Türk Kızılayı Samsun Şubesi çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İstiklal Caddesi üzerindeki Şehir Kulübü önünden başlayan yürüyüş, cadde boyunca devam etti. Yürüyüşte bulunan mehter takımı çevredeki vatandaşların ilgisini çekti.

Yürüyüşte konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Samsun, Kızılay faaliyetlerinin yoğun olduğu bir ilimizdir. Bugün de vatandaşlarımız ile birlikte Merhamet Yürüyüşü gerçekleştiriyoruz. Bu yürüyüşte farkındalık oluşturuyoruz. Hepimizin bir merhamete ve rahmete ihtiyacı var. İyi zamanımız var, kötü zamanımız var. Dolayısıyla her zaman hatırlamakta fayda var. Tıpkı nasıl 15 Temmuz da bir araya geldik, tek vücut olduk. Devletimizin, milletimizin, bekasının tehlikeye düştüğü zamanlarda nasıl herhangi bir kimliği gözetmeksizin bir araya geliyorsak, Kızılay da bize millet olduğumuzu hatırlatan bir kuruluştur. Kızılay hepimizin, bütün milletimizin, merhamette hepimize lazım, Kızılay da bunun bir aracısıdır dedi.

Türk Kızılayı na destek vermeye çalıştıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılay ımızın ülkemizde nasıl kurumsallaşmış bir sivil inisiyatif olduğunu, yarı kurumsal, yarı kamusal bir kurum olduğunu hepimiz biliyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu güç şartlarda, savaş anında, deprem anında insanımızın yardımına koşan, onu her türlü yardımlaşma duygusuyla insanımızın nefes almasını sağlayan bu kuruma Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz diye konuştu.Başkan YILMAZ: İkinci Üniversite Yeşilırmak Üniversitesi Olmalı

07.11.2016 07:38

Samsun Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği, kurulduğu günden bugüne derneğe maddi ve manevi destekte bulunan kurucu kurul üyeleri ile yönetimde görev yapan üyelere katkılarından dolayı plaket ve teşekkür belgesi verdi.

Başkan YILMAZ:  İkinci Üniversite Yeşilırmak Üniversitesi Olmalı 

Samsun Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği tarafından düzenlenen vefa yemeğine Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Adalet Komisyonu Başkanı Kemal Alver, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Fatih Özkan, Samsun Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği Başkanı Saadettin Sarıoğlu, dernek üyeleri, iş adamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Vefa yemeğinin açılış konuşmasını yapan Samsun Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği Başkanı Saadettin Sarıoğlu, Çarşamba Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesinin Samsun a taşınması gündeme gelmesi bizleri rahatsız etmektedir. Bırakın taşınmasını biz ikinci bir devlet üniversitenin Çarşamba ya kurulmasını arzu etmekteyiz dedi.

OMÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy un konuşmasından sonra kürsüye çıkan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Dernek başkanımız Saadettin Sarıoğlu, tuttuğunu koparan bir başkan. Onun için Çarşambalılar derneğinin şanslı olduğunu düşünüyorum. Bu organizasyonu yaparken o kadar heyecanlı ki, belki beni 3-4 kere katılacak mısın diyerek aradı. Birçok sivil toplum örgütleriyle beraber oluyoruz ama Çarşambalılar derneğindeki disiplinden dolayı sizleri tebrik ediyorum diye konuştu.

ÇARŞAMBA OVASI NDAKİ SÖĞÜT VE KAVAK AĞAÇLARINA KARŞI BİR KAMPANYA BAŞLATABİLİRİZ

Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar ın konuşmasından sonra kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi nin sınırlarına ilçeler girdikten sonra ilçelerimizin, köylerimizin, kırsalımızın alt yapısına kafa yoruyorum. Yıllardır biriktirdiğim, kafamda bu ölçekte oluşturduğum bazı aksiyon projeleri bu ilçelerimizi kapsayan alanlara yansıtmaya çalışıyorum. Özellikle Bafra ve Çarşamba Ovalarını mukayese ediyorum. Bafra Ovamız, Çarşamba Ovamızdan daha düzenli. Bafra Ovası nda mülkiyet, daha büyük parseller halinde, Çarşamba da da daha küçük parseller halindedir. Bafra Ovasında olup da Çarşamba Ovası nda olmayan bir şey var. O da çok anlamsız bir şekilde iktisadi değerleri olmayan kenarlara dikilmiş söğüt ve kavaklar Bafra Ovası nda yok. Bunların o tarımsal plantasyona verdikleri zarar Bafra Ovası nda yok. Bafra Ovası böylesine temiz bir ova. Biz dernek olarak böyle bir kampanya başlatabiliriz. Çarşamba Ovası ndaki bu söğüt ve kavak plantasyonunun önüne geçmeye yönelik bir aksiyon projesi yapabiliriz. Neredeyse 100 bin hektarlık Çarşamba Ovası nın 30 bin hektarı söğüt ve kavaktır. Yazık, biz bunu hak etmiyoruz. Çarşamba Ovası alüminyum değeri itibariyle Bafra Ovası ndan daha kıymetlidir. Biz bu güzelim ovayı çok kötü kullanıyoruz ve kötü planlıyoruz şeklinde konuştu.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE ÇARŞAMBA YA, ÜÇÜNCÜSÜ BAFRA YA KURULMALI

İkinci üniversitenin Çarşamba ya, üçüncünün de Bafra ya kurulmasını istediklerini belirten Başkan Yılmaz, Kimin nerede, nasıl başlattığını bilmediğim Çarşamba daki Hukuk Fakültesi Samsun a taşınsın diye bir söylem başlattılar. Böyle saçma bir şey olabilir mi? Çarşamba daki Hukuk Fakültesi, bir bağışçının ben anamdan doğduğum gibi ahirete gideceğim diyen bir hayırseverin vefası ile yapılmış, bütün varlığını hibe ederek yaptığımız Çarşamba Hukuk Fakültesini oradan alıp da götürmeye hakkımız var mı? Bu çok yanlış bir şey olur. Çarşamba, Ulaş sapağına 12 kilometre, 12 kilometre duble yolda 5 dakikada gidiliyor. 5 dakikalık bir ulaşım mesafesi olan bir yer şehre uzak diye bir laf edilebilir mi? Eminönü nden Fatih e 2.5 saatte gidiyorsunuz. Bizim üniversitemize Cumhuriyet Meydanı ndan çıktığımızda 20 dakikada gidiyorsunuz. Böyle bir şeyin çıkmasına üzüldüm. İkinci üniversite Samsun da Yeşilırmak Üniversite olmalı. Üçüncü üniversitede de Kızılırmak Üniversitesi olmalı ve Bafra da olmalı. Artık Çarşamba ve Bafra, şehrin ayrılmaz birer parçası haline gelmeli. 150 şer bin nüfuslu iki ilçemiz Samsun ile zaten bütünleşti ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, derneğe emeği geçenlere plaket ve teşekkür belgeleri verildi.

BAŞKAN YILMAZ: YAPTIĞINIZ İŞTE EN İYİSİ OLUNYerli Tramvay Hizmet Vermeye Başladı

07.11.2016 07:37

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. nin operatörlüğünü yaptığı hafif raylı sistem hattının yerli üretimi yeni tramvayı hizmet vermeye başladı.

Yerli Tramvay Hizmet Vermeye Başladı

Yaklaşık 10 gün önce Samsun a gelen tramvay, hafif raylı sistem hattında yapılan performans testlerinin ardından hizmete hazır hale getirildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan ve Samulaş A.Ş. idari ve teknik kadrosu ile firma teknik ekibinin katılımıyla sabah 08.40 ta Samulaş A.Ş. Depo alanından çıkış yapan yerli tramvay ilk seferine Güzel Sanatlar İstasyonu ndan başlayarak Belediyeevleri yönünde hareket etti.

PANORAMAYA YOLCULARDAN TAM NOT

İlk yolcusunu Güzel Sanatlar İstasyonu nda alan yerli tramvay, raylı sistem hattında meydana gelen kaza nedeniyle Üniversite-Belediyeevleri arasında hizmet veriyor. Yerli firmanın yaptığı panorama türü tramvaya binen yolculardan Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Alperen Tok, Gençlik Parkı nda oturuyorum ve 3 yıldır tramvaya biniyorum. Yeni tramvayın tasarımı çok güzel ve ferah, koltuk planları ve iç tasarımı çok kullanışlı ve konforlu görünüyor. Ülkemizde üretilmiş olması da ayrıca gurur verici ve sevindirici bir olay dedi.

PANORAMAYI YOLCULARLA DENEYİMLİ VATMAN SİNECEK BULUŞTURDU

Samulaş A.Ş. de vatman olarak görev yapan deneyimli sürücü Hakan Sinecek panoramayı Samsunlularla buluşturan ilk isim oldu. Sinecek,  Yaklaşık 6 yıldır Samulaş A.Ş de vatman olarak görev yapıyorum. Yerli üretim tramvay kullanmak büyük gurur ve zevk verici bir durum. Ayrıca bu ilk seferi yolculu olarak yapmakta meslek hayatımda unutamayacağım ve onur duyacağım bir olay. Yeni tramvayımız genel itibariyle sürüş konforu ve tasarımı ile çok başarılı bir üretim. Her gün hizmet verdiğimiz yolcularımıza ve bizlere hayırlı olmasını diliyorum diye konuştu.Başkan YILMAZ: Üretici Alın Terinin Hakkını Alacak

07.11.2016 07:36

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Uluslararası ulaşım projelerine ev sahipliği yapan Samsun, Türkiye nin Lojistik Merkezi olacak. Lojistik köy ile artık üreticilerimizin malı tarlada heba olup gitmeyecek alın terinin hakkını alacak dedi.

Başkan YILMAZ:  Üretici Alın Terinin Hakkını Alacak 

Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi nin öncülüğü, Tekkeköy Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Merkez Organize Sanayi Bölgesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı nın da işbirliği ve destekleriyle Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik mahallesinde yaklaşık 680 dönümlük arazide yapım çalışmaları devam eden Lojistik Köy inşaatının yüzde 35 i bitti.

Karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu erişimi ile kombine taşımacılık imkanlarının olduğu depolama ve ulaştırma hizmetlerinin birlikte sunulacağı lojistik köyler Türkiye nin 2023 hedefleri kapsamında da büyük önem arz ediyor.

SAMSUN UN EKONOMİK ANLAMDA TARİHİ DEĞİŞİYOR

Samsun un ekonomik anlamda tarihini değiştirecek projelerden biri olan Lojistik Köy inşaat alanındaki çalışmaları yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 40 milyon avroluk proje olan Lojistik Köyün kuru-liman tipi bir yatırım olduğunu belirterek, Projenin Tekkeköy e yapılması tesadüf değil. Samsun-Ordu karayolu doğu-batı yönünde ana bağlantı yolu olup, aynı zamanda Samsun u Ankara ya bağlayan anayoldur. Samsun-Çarşamba demiryolu hattı, Lojistik Merkezi nin yanından geçmektedir. Dolayısıyla bu proje, kent ekonomisinin yanında bölge ve ülke ekonomisi için de çok önemli. Özellikle üretimiz için büyük avantajlar da getirecek. Çiftçimizin ürettiği ürün artık tarlada heba olup gitmeyecek alın terinin hakkını alacak dedi.

LOJİSTİK KÖY BÜYÜK BİR FIRSAT

40 milyon avroluk proje inşaatının yüzde 35 inin tamamlandığını ve 2017 de tamamen bitirileceğini belirten Başkan Yılmaz, Lojistik Köy Samsun u Orta Doğu, Orta Asya ve Kafkas ülkelerine açılan ithalat-ihracat kapısı haline getirecek. Samsun artık topyekün kalkınma yolunda sahip olduğu bölgesel avantajları en iyi şekilde kullanıyor. Lojistik Köy de büyük bir fırsat diye konuştu.

5 BİN KİŞİYE EKMEK KAPISI OLACAK

2023 hedeflerine ulaşmanın yolunun lojistik altyapısı güçlü Türkiye den geçtiğinin de altını çizen Başkan Yılmaz, projenin aynı zamanda istihdama büyük katkı sağlayacağını belirtti. Başkan Yılmaz, Samsun un gelişimi açısından büyük bir fırsat olan Lojistik Köy işsizlik nedeniyle başka şehirlere olan göçü durduracak. Burası aynı zamanda 5 bin vatandaşımıza istihdam kapısı olacak şeklinde konuştu.

Başkan Yılmaz a Lojistik Köy inşaat alanını incelemeleri sırasında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk ve proje yetkilileri de eşlik etti.Köprü Açılış Töreni Ertelendi

04.11.2016 06:33

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 milyon TL lik yatırımla hayata geçirilen Çarşamba Hacılıçay-Köklük Köprüsü ve Çevre Yolları nın 04.11.2016 Cuma günü yapılması planlanan açılış töreni, Eski Tarım Bakanlarından Korkut Özal ın cenaze merasimi nedeniyle ileriki bir tarihe ertelendi.