Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Tüm Gücümüzü Harekete Geçirdik

16.12.2016 08:48

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 3 yıl içerisinde elimizden gelen bütün güçleri harekete geçirdik dedi.

30 Mart 2014 seçimlerinden sonra Samsun da önemli bir kamu yönetimi değişikliği olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz;  Özel idarelerin kapanmasından sonra kırsal hizmetler yani yol, su, kanalizasyon gibi kalkınma hizmetlerinin tümü Büyükşehir Belediyelerine bağlandı. Biz de 3 yıla yakın geçen bir süre içinde elimizden gelen bütün güçleri harekete geçirdik. Bu harekete geçişimiz aslında biraz da şunu amaçlıyordu. Altını çizmeliyim ki il özel idaresi zamanında yapılan hizmetlerden daha fazla hizmet yaparak, daha fazla performans ortaya koyarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle arzusu doğrultusunda gerçekleşmiş olan bu özel idarelerin kapatılarak büyükşehirlere dahil edilmesi düşüncesi ve fikrini haklı çıkarmak ve doğruluğunu ispat etmek için var gücümüzle çalıştık. Cumhuriyetin kurulduğu yıllardan beri köylerde, şehirlerde, şehirleri birbirine bağlayan yollarda, ilçeler ve ilçeleri birbirine bağlayan yollarda konuşulan bir yol hikayesi gelip gidiyordu. Bu yol hikayesini önümüzdeki seçime kadar mutlaka bitirmeliyiz. Bir köye gittiğimizde bizim yolumuz bozuk denmemesi lazım. Bunu bitirmeliyiz. Farkında mısınız bilmiyorum gücümüzün üzerinde beton yollar yaparak, 7-8 yıl geriye dönmeden yol bakım ve onarım masrafını ortadan kaldıracak son derece operasyonel, konsantare ve yakın takip içinde hizmet sürdürdük. Allah a çok şükür büyük oranda hedeflerimizi gerçekleştirdik. Şeklinde konuştu.Başkan Yılmaz, Vali İbrahim Şahin tarafından Kavak ilçesinde düzenlenen muhtarlarla istişare toplantısına katıldı. Burada yaptığı konumasına 15 Temmuz şehitlerini anarak başlayan Başkan Yılmaz, 4 gün önce İstanbul da yaşanan hain saldırıda hayatını kaybeden polislerimize, vatandaşlarımıza,  şehitlerimizin tümüne Allah tan rahmet diliyorum. Onların da ailelerine sabırlar diliyorum. Hastanelerdeki yaralılara gazilere şifalar diliyorum. Hep birlikte dua edelim. 15 Temmuz dan bu yana yaşadığımız travmalardan ötürü çok üzüntülüyüz. Dedi.

Hizmetin sadece yol olmadığının altını çizen Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü; Su ve kanalizasyon hizmetlerimiz de sürüyor. Kanalizasyondan ziyade susuz köy bırakmamak istiyoruz. Su meselesini de aynı şekilde sağlık endişesi yaşıyoruz denen köy içme sularının tümünün sorununa çözme yönünde büyük bir inisiyatif ve irade ortaya koyuyoruz. Sayın valimizin talimatları ve direktifleri doğrultusunda öncelikleri sıraladık. Önümüzdeki yerel yönetimler seçimine kadar inşallah su meselesini de bitireceğiz. Kavak ta yapmayı hedeflediğimiz işlerin tümünü planladığımız doğrultuda gerçekleştirdik. Ama tabi ki ihtiyaçlar bitmiyor. Evimizin dahi tüm ihtiyaçlarını karşılayıp düşündüğümüzde yine mutlaka eksik buluruz. Her şeyimiz tamam olsa o zaman hayat durur. Hayatın bir anlamı kalmaz. İnsan daha iyi ve güzele ulaşma duygusunu kaybeder. O bakımdan ihtiyaçlarımız her zaman olacak. İhtiyaçlarımızı belirlerken kanaatkar olacağız. Ülkemizin ve devletimizin içinde bulunduğu şartları göz önünde bulunduracağız. Kendi aile içimizde olduğu gibi devletimizin ve milletimizin imkanlarını kullanırken, kanaati plana programa yansıtmamız gerekiyor.

Kavak Halk Eğitim Merkezi nde gerçekleştirilen programa Vali İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kaymakam Mevlüt Şekerci, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Başkan YILMAZ Tuşba Belediyesini Ziyaret Etti

16.12.2016 08:47

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Van ın Tuşba Belediyesini ziyaret ederek, yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Burada konuşan Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, AK Parti Genel Merkezi tarafından hayata geçirilen Kardeş Belediye Projesi nin önemine değinerek, projenin maddi desteklerin yanı sıra bilgi, tecrübe paylaşımı ve motivasyon açısında çok önemli olduğunu kaydetti. Samsun Büyükşehir Belediyesinin yaptığı desteklerin yanı sıra yerel yöneticilik konusunda belediyecilikte tıpkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi duayen olan Yusuf Ziya Yılmaz ın 4 dönemdir başkanlığını yaptığı Samsun Büyükşehir Belediyesi ile kardeş oldukları için ziyadesiyle memnun olduklarını ifade eden Başkan Özgökçe, Samsun Büyükşehir Belediyesinin Tuşba mıza kazandırdığı çok amaçlı salonun yanı sıra uzun yıllar Van da Karayolları Bölge Müdürlüğünü yapan ve ilin yapısını çok iyi bilen Yusuf Ziya Yılmaz Başkanımızın engin bilgi ve tecrübelerinde yararlanmak istiyoruz. Sağ olsunlar kendileri de bugün bizi ziyaret ederek, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunuyorlar dedi.Van da çeşitli ziyaretlerde bulunan Başkan Yılmaz, beraberindeki Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Metin Bağ, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Karayolları 11. Bölge Müdürü Ahmet Turan Gölhaş ile birlikte Tuşba Belediyesi tarafından yürütülen çalışmaları yerinde inceledikten sonra belediyeye geçtiler. Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, Başkan Yardımcısı Necati Yertürk ve meclis üyeleri ile birim müdürleri tarafından karşılanan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz a, Tuşba Belediyesi tarafından yapılan hizmetlerle yürütülen projeler ve faaliyetler hakkında bilgi verildi.

İskele Sahil Rekreasyon Alanında Samsun Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile yapımının büyük bir bölümü tamamlanan Yusuf Ziya Yılmaz Çok Amaçlı Eğitim ve Konferans Salonu hakkında da bilgi veren Başkan Özgökçe, Başkanım öncelikle siz ve ekibiniz Van ımıza ve Tuşba mıza hoş geldiniz. Yol göstericiliğiniz, tecrübe paylaşımınız ve gerekse desteklerinizden dolayı minnettarız. Tuşba mızda destekleriniz ile yapmış olduğumuz bu mükemmel projeyi de her ortamda dile getiriyoruz. Projemizin ilk başında sizde gelmiştiniz ve proje alanında beraber gezmiştik. Biz Sahil Rekreasyon Alanı Projemizi yapmıştık. Sizin katkılarınızla yaptığımız çok amaçlı konferans salonu, bu projemizin tabiri caizse gülü oldu. Bu proje Van ımızda ilk kez yapılan ve gerçekten bölgemize farklı bir hava katacak bir proje. Sizlerin bu projedeki katkılarınız çok önemli; Van ve Tuşba insanı gerçekten bu projeyi duydukları andan itibaren çok mutlular ve bir an evvel hizmete açılmasını sabırsızlıkla bekliyorlar. Biz Tuşba Belediyesi olarak 2 yıllık bir belediye olmamıza karşın sizin gibi kıymetli dostlarımız ve büyüklerimizin desteğiyle kısa zamanda bölgemizde ilkleri başararak çöplük alanları halkımızın rahatça gezip dolaşabileceği ve bizden sonraki nesillerin de rahatça hareket edebileceği, vakit geçireceği en mükemmel projelere imza atıyoruz. Bu konuda sizlerin de bizlere verdiği gerek maddi gerek manevi tüm desteklerden dolayı teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Tuşba Belediyesi hizmetlerini çok beğendiğini ve iki yıl gibi kısa bir sürede çok mükemmel işler başarıldığını söyledi. Başkan Yılmaz, Gerçekten Tuşba Belediyesi çalışanlarını ve Başkanı Fevzi Beyi tebrik ediyorum. Kısa zamanda çok büyük işler yaparak Van a ve bölgeye çok büyük yatırımlar kazandırdılar. Cazibe merkezi oluşturuyorlar, sahil bandını oluşturuyorlar, halka ve özellikle gönüllerine dokunuyorlar. Bugün bu hizmetleri hem yerinde inceledik, hem de Fevzi Bey bize sunumla bu eserleri gösterdi. Gerçekten iki buçuk yılda muhteşem hizmetlere imza atmışlar, tebrik ederiz. İster İskele Sahil Rekreasyon 1. Etap olsun, ister çok amaçlı eğitim ve konferans salonu olsun çok güzeller. Ayrıca Geleneksel Van Evleri de başka bir cazibe olarak muhteşem bir yerde hayata geçirilmiş. İnşallah, bu hizmetlerin devamı da gelecek. Bizler de bu projelere destek vermek için elimizden geleni yapacağız. İnşallah, bu hizmetlerin açılışında da Van a geleceğiz. Hepinize çok teşekkür ederim, Allah a emanet olun şeklinde konuştu.

Belediye ziyaretinin ardından Başkan Yılmaz ve beraberindekiler Van dan ayrıldı.Samsun dan Gevaş a Kardeş Desteği

16.12.2016 08:28

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kardeş Van ın Gevaş ilçesine verdiği destekle ilçenin çehresini değiştiriyor.

Yerel yönetim hizmetlerinde Türkiye nin marka isimlerinden birisi olan Samsun Büyükşehir Belediyesi, kurduğu kardeşlik bağlarıyla da sosyal belediyecilik hizmetlerinin gelişmesine önemli katkılar sağlıyor. Bir süre önce Başbakanlık tarafından Van ın Gevaş ilçesi ile kardeş ilan edilen Samsun, Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla ilçeyi estetik ve şehircilik anlamında yeniden şekillendiriyor.Yaptığı her türlü alt yapı, malzeme ve ekipman yardımlarıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi, Gevaş ı daha modern ve yaşanabilir bir ilçe haline getirmek için çaba gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde Gevaş Belediyesi ne iş makinesi desteğinde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçede gerçekleştirilen parke yol, kaldırım ve meydan düzenlemelerinde kullanılan estetik taş ürünlerini Samsun dan gönderiyor.  Büyükşehir Belediyesi Doğal Taş Elemanları Üretim Fabrikası nda şekillendirilen doğal taşlar, Gevaş halkının ortak kullanım alanlarını süslüyor. Şu ana kadar ilçeye kaldırım kaplamasında kullanılmak üzere 2 bin 570 metrekare serbest ölçülerde plak taşı, yol kaplaması ve refüj yapımında kullanılmak üzere 6 bin metrekare gabro küp taşı, bin 20 metreküp oluk taşı ve 165 metrekarelik 2 engelli plak taşı gönderildi.  Taşların döşenmesiyle ilgili çalışmaların yüzde 90 ı ise tamamlandı.

İlçeye geniş ve sosyal içerikli bir meydan kazandırmak amacıyla büfeleri yıktırıp işgalleri kaldırtan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bunların yerine 12 dükkan, 1 adet bay-bayan WC ve 1 adet mescit yaptırdı. Gevaş Belediyesi nin güney cephesinde bulunan yeşil alan içindeki eski çay ocağı müştemilatını da yıktıran Başkan Yılmaz, yerine 140 metrekarelik halkın kullanımına açılmaya hazır bir modern kafeterya inşa ettirdi. İlçeye ayrıca modern bir pazar yeri de kazandırdı.

SAAT KULESİNİN RÖLYEFLERİ DE HAZIRLANIYOR

Gevaş a verdiği destekleri ve sağladığı katkıları bunlarla sınırlı kalmayan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, yeni yüzüne kavuşan ilçe meydanına, kentin tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan bir de saat kulesi hediye etti. Dört yüzlü kulesinin kaba inşaatı tamamlanırken, dış cephesi ise granit ile kaplanacak. İlçenin en önemli simgelerinden biri haline gelecek saat kulesinin tüm yüzlerine yerleştirilecek estetik ve sanatsal rölyefler de Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı Kültür ve Sanat Atölyesi nde yapılacak. Alaçam ilçesindeki saat kulesinin benzeri olacak eserin dört yüzünde ilçe tarihi anlatacak kabartma simgeler yer alacak. Çalışılacak simgeler ise Akdamar Adası ve Kilisesi, Anadolu Selçuklu mezar başlıkları, Van Gölü Canavarı ve Celme (Halime) Hatun Türbesi olarak belirlendi. Meydan ve diğer tesislerinin toplu açılış töreni de Nisan 2017 de gerçekleştirilecek.

GEVAŞ HALKI SAMSUN A MİNNETTAR

Samsun ile gerçekleştirdikleri kardeş şehir ilişkisinin Gevaş ın gelişmesine büyük katkı sağladığını ifade eden Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, halkının Samsunlulara minnettar olduğunu söyledi. Kardeşliğin hep baki kalacağını ifade eden Başkan Hakan, Ben tüm Gevaş halkı adına Yusuf Ziya Yılmaz başkanıma, ekibine ve tüm Samsun halkımıza bu anlamlı ve değerli kardeşlik eli için yürekten teşekkür ediyorum. dedi.

BAŞKAN YILMAZ IN EMEĞİ ÇOK

Hizmet ve destekleriyle Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın Gevaş halkının gönlünü fethettiğini dile getiren Gevaş Belediye Başkanı Hakan, İşin maddi boyutu bir tarafa Yusuf Ziya Yılmaz başkanımızın gerek Samsun daki emsalsiz belediyecilik çalışmaları ve gerek Tarihi Kentler Birliği ndeki faaliyetleri, yerel yönetici olarak bizlerin ve kurumsal olarak belediyemizin modern bir hizmet anlayış ve alt yapısına kavuşmasında büyük bir fayda sağladı. Kendisinden, kıymetli çalışma arkadaşlarından ve Samsun Büyükşehir Belediyesi çalışmalarından belediyecilik adına çok önemli şeyler öğrendik, öğreniyoruz. Bir belediyecilik duayeni olarak sadece maddi destekleri ile değil bu konuda da bizde emeği çok ama çoktur. Samimi ilgisiyle tüm hemşerilerimin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. değerlendirmesinde bulundu.

ESKİ GEVAŞ OLMAYACAK

Kardeş ilçeye destek vermeye, hizmetsel çalışmalar yapmaya devam edeceklerinin altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Gevaş ta hiçbir hizmet, artık eskisi gibi olmayacak. Bu çalışmalar aynı şekilde Tuşba da da olacaktır. Biz elimizden geldikçe yardımlarımızı esirgemeyeceğiz. Daha çok bir araya gelip konuşacak ve çalışacağız. Gevaş a gençlik merkezi kazandırmak için Gençlik ve Spor Bakanımız ile görüşeceğim. İnşallah bu şekilde gençlik merkezi sorunumuzu da halletmiş olacağız. Ama elimizi taşın altına biz de koyacağız. Gevaş ta kısa sürede çok şey değişiyor, değişecek. Soğukkanlı hareket edip insanların ihtiyaçlarını geleceklerini de düşünüp iyi analiz ederek karşılayacağız. Bu anlamda kardeşlerimiz ile birlikte olmaya devam edeceğiz.  ifadelerini kullandı.
Büyükşehir den Karla Etkili Mücadele

15.12.2016 07:29

Tüm yurdu etkisi altına alan kar yağışı, hayatı Samsun da da olumsuz etkiliyor. Dün geceden itibaren artan ve aralıksız süren kar yağışı sebebiyle kırsal ilçelerin birçok mahallelerinde yollar kapanmaya başladı. Ancak karla mücadeleye hazırlıklı olan Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, uzun süreli mağduriyet yaşanmaması için 150 iş makinesi ve 300 personelle kar açma çalışmalarını sürdürüyor.Sibirya soğuklarının ardından Türkiye ye Batı dan giriş yapan kar yağışı, Karadeniz in Başkenti nde de aralıksız sürüyor. Samsun un merkez ve ilçelerinde devam eden kar yağışı, zaman zaman hızını artırırken, kırsal ilçelerin mahallerindeki ulaşımda kısa süreli aksamalar yaşanıyor. Ancak Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, etkin ve planlı çalışma ile ulaşımı aksattırmıyor.

Sonbahar mevsimine girildiği günlerde karla mücadele yer alacak iş makineleri ve ekiplerini belirleyen Fen İşleri Daire Başkanlığı, bunları da ilçelerde hazır konuma getirmişti. Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy ü kapsayan 4 merkez ilçede 9 greyder, 7 dozer,  18 loder, 17 traktör beko, 15 kar bıçaklı kamyon ve 12 solüsyon tankeri, 16 ilçede ise toplamda 27 greyder, 9 dozer, 15 loder, 54 traktör beko, 27 kar bıçaklı kamyon, 2 mini case, 12 solüsyon tankerinden oluşan 150 araçlık iş makine parkını ve operatörleri ilçelerde konuşlandırıp hazır bekleten daire başkanlığı, karla mücadeleye katılacak 300 personel de görevlendirdi.

Geçen yıl başarıyla gerçekleştirdikleri karla mücadele çalışmalarını bu sene de aynı hızla yapacaklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam, her ilçede ayrı ekip oluşturduklarını söyledi.  Karla mücadelede büyük bir tecrübeye sahip olduklarını altını çizen Çam, Hazırlıklarımız tamam ve ekiplerimiz görev yerlerindedir. Kar bizim için korku değildir. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak karla mücadele çalışmalarını 24 saat boyunca gerçekleştireceğiz. Mücadele için her türlü ekip, ekipman ve personelimizi hazır olarak bekletiyoruz. ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ dan Nostaljik Ziyaret

15.12.2016 07:28

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, daha önce bir süre görev yaptığı Karayolları Genel Müdürlüğü Van 11. Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti.

Van’daki temasları kapsamında kendisinin de bir süre Bölge Müdürü olarak hizmet verdiği KGM Van 11. Bölge Müdürlüğü nü ziyaret etmeyi ihmal etmeyen Başkan Yılmaz, Bölge Müdürü Ahmet Turan Gülşah la bir araya geldi. Gülşah tan bölgede yapılan yatırımlar hakkında bilgi alan ve kendisinin görev yaptığı dönemle ilgili bazı anılarını da aktaran Başkan Yılmaz Bir an eski günlere döndüm. Van ı ve Vanlıları hiç unutmadım. Bu ile ayrı bir ilgim ve sevgim var diye konuştu.