Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Samsun da Ata Binmeyen Öğrenci Kalmayacak

07.04.2017 07:12

Türk insanının genetik kodlarında saklı at sevgisini açığa çıkarmak ve öğrencilere bu tutkuyu aşılamak için Samsun da önemli bir proje başlatıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında il genelindeki tüm okullarda ata binmeyen öğrenci kalmayacak.

Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Atlı Spor Binicilik Tesisi nin hazırladığı Atların Masal Dünyası  projesi başladı. Tesis müdürü Maria Todorovska Omari koordinasyonunda yürütülecek projeyle Milli Eğitim Bakanlığı na bağlı tüm devlet okulları ile özel sektör tarafından işletilen eğitim kurumlarında öğrenim gören tüm öğrenciler, ata binecek.

Ata sporu olan biniciliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, öğrencilere at sevgisi ve tutkusunun aşılanması ve atlarla kaynaştırılıp binmelerinin sağlanması amacıyla startı verilen proje, iki yıl sürecek. Bu süre zarfında Büyükşehir Belediyesi, ata binmeyen hiçbir öğrencinin kalmamasını hedefliyor.

Atlı Spor Binicilik Tesisi’ndeki hayvanları araçlarla okullara götüren seyisler, öğrencilere önce Türk tarihinin yazılmasında atların ne kadar büyük rol oynadığını anlatıyor. Akıllarda kalıcı temel bilgiler verdikten sonra da öğrencileri atlara bindirerek gezdiriyor. Atları okşayıp onlarla kaynaşan öğrenciler ise ilk kez ata binmenin mutluluğunu yaşıyor.

Atlı Spor Binicilik Tesisi Müdürü Maria Todorovska Omari, projeye büyük önem verdiklerini belirterek, Samsun genelindeki tüm okullarda etkinlik yapacaklarını söyledi. Atlarla öğrenciler arasında sevgi temelli bağ kurmak istediklerini ifade eden Omari, tüm oklulardan talep beklediklerini kaydetti. Omari, desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a da teşekkür etti.BAŞKAN YILMAZ DAN BAFRA YA YENİ OTOGAR MÜJDESİ

07.04.2017 07:08

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra ilçesine yeni otogar müjdesi verdi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Bafra da bulunan otogarın trafik sorunlarına ve çirkin görüntülere sebep olduğunu belirterek yeni bir otogar yapmak için çalışmaların başladığını duyurdu.

Gün boyunca Bafra da bir takım incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçenin ortasında büyük yer kaplayan ve trafik sorunları başta olmak üzere birçok soruna neden olan otogarın taşınmasıyla ilgili talimatı verdi. Yapılan incelemeler sonucunda otogarın yapılacağı yer eski Çetinkaya Belde Belediyesi nin bulunduğu yer olarak belirlendi.

Bafra için her şeyi planladıklarını belirten Başkan Yılmaz, Baframızın otogarından, Baframızın sebze meyve halinden tutunda Sedde projesine kadar her şeyi planladık. Şimdi eski otogarı Bafra nın girişinden çıkartacağız ve bu müjdeyi vermek istiyorum. İki üç yıl içerisinde bu kötü otogarı Bafra nın içerisinden çıkartacağız. O alanı da muhakkak bir kültür tesisi, Bafra nın ihtiyacı olan Bafra nın sosyal yetişmişliğini cevap verecek bir yere dönüştüreceğiz. Belediye Başkanımız Zihni Bey ile istişare ediyoruz. Halle ilgili konuyu da konuşuyoruz. Önündeki bürokratik sorunları çözmeye çalışıyoruz. Baframız önümüzdeki süreç içerisinde çok daha iyi olacak. Irmak seddesini Bafra önemsiyor. Elimizde bir proje var. Bu projenin bir parçasını aldık ve bu sene ve önümüzdeki sene Bafralıların hafta sonlarında gezebileceği hale muhakkak getireceğiz  dedi.Girişimci Kadınlar Sertifikalarını Aldı

07.04.2017 07:03

Samsun un Bafra ilçesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve İŞKUR işbirliği ile hayata geçirilen Tarımda Kadın Girişimcilerin Güçlendirilmesi Programı kapsamında kadın girişimciler sertifikalarını aldı.

Bafra Öğretmenevinde düzenlenen sertifika törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kaymakam Ali Fuat Türkel, Belediye Başkanı Zihni Şahin, AK Parti İlçe Başkanı Tuncay Yurduseven, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, daire müdürleri ve girişimci kadınlar katıldı.

ÜLKEMİZDE KADIN GİRİŞİMCİ ORANI ÇOK DÜŞÜK

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz toplantıda yaptığı konuşmada, Bizim ülkemizde kadın girişimci oranı çok düşük. Biz serbest piyasa ekonomisine geçeli 1980 den bu güne 37 sene oldu ama hala kadın girişimci oranını yeteri kadar yükseltemedik. Japonya da erkek girişimci oranı ile kadın girişimci oranı hemen hemen aynıdır. Serbest piyasa ekonomisi yani bir ülkenin kalkınmasında nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımızın evde otursun ticarette ne işi var yani o otursun da çocukları büyütsün diyen zihniyet geride kaldı, geride kalması gerekiyor. Şu üç sene içerisinde bulunduğumuz coğrafyada yaşadığımız olayları görüyorsunuz. Türkiye nin etrafındaki ateş çemberinden hepimiz haberdarız ve çok canımız sıkılıyor. 15 Temmuz hain saldırıyla da bir ihtilal girişimi ile de ülkemizi parçalamaya dönük olan girişimlerden hep haberdarız ve son iki üç senedir yaşadığımız olaylardan bir şeyler öğrendik, bir şey çıkarttık. Her musibetten alınacak bir ders vardır ya muhakkak zengin ve güçlü olma zorunluluğunun ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Bizim gerçek dostumuz biziz, bizim zengin ve güçlü bir ekonomiye sahip olmamız lazım bu coğrafyada ve kalkınmış müreffeh bir ülkeyi kurduğumuz taktirde etrafımızda ki bize düşmanlık yapan ülkelerde düşmanlık cesaretini gösteremeyecekler, bizim dostumuz olmayı tercih edecekler. Şu anda bizim kalkınmamızı istemeyen ülkeler bizim tökezlememizden sevinenler etrafımızda cirit atıyor dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak Bafra Belediyesi ve Bafra Kaymakamı ile el ele tutuştuklarını belirten Başkan Yılmaz, Ülkemiz iyi gidiyor, iyi olacak. Bu 16 Nisan tarihindeki referandumdan sonra Türkiye yepyeni bir anlayışla, yepyeni bir ufka doğru daha yürüyen adımlarla değil, koşar adımlarla gidecek. Hanımlarımızın tarımda da olsa girişimcilik ruhu çok önemli. Samsun da bir büyük Tarımsal Organize Sanayi başladı. O tarımsal sanayi bölgesinin Bafra tarımına da çok büyük katkısı olacak diye konuştu.

ORGANİK ÜRÜNLER TÜKETMEMİZ GEREKİYOR

Vali İbrahim Şahin ise konuşmasında şunları söyledi: Bu tarz faaliyetler hem Baframız için önemli hem ülkemiz için önemli. Sadece erkeler çalışsın, bayanlara iş imkânı bulmayalım derseniz güçleri neredeyse yarı güçle, yarı kapasite ile çalıştırıyor anlamına gelir. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Erkeklerin tek başına yapabileceği işler var, kadınların tek başına yapabileceği işler var ama hem kadınların hem erkeklerin yapabileceği sayısız belki milyonlarca farklı iş alanları var. Onun için bu tarz faaliyetleri biz önemsiyoruz. Anadolu nun en verimli toprakları var burada işte su burada tarımın en alasını yapın. Biz ne yapıyoruz? Hollanda peyniri tüketiyoruz, başka ülkelerin ürünlerini tüketiyoruz. Doğal ürünlerimiz kaybolmuş gitmiş. Kanserin bu kadar artmasının nedeninin sanayi türü yoğurt olduğunu söylüyorlar. Onun için biz bu bölgede olabildiğince doğala gitmemiz gerekiyor. Organik ürünler tüketmemiz gerekiyor. Ama her şeyden önce üretmemiz gerekiyor. Biz bu bölgede olabildiğince doğala doğru gitmemiz gerekiyor, organik ürünler tüketmemiz gerekiyor.

Konuşmaların ardından protokol tarafından kursu başarıyla bitiren 46 girişimci kadına sertifikaları verildi.İçimizdeki Kahramanlar Samsun a Geliyor

05.04.2017 09:59

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz darbenin seyrini değiştiren İçimizdeki Kahramanlar programına tüm Samsun halkını davet etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen ve 15 Temmuz da yaşanan kanlı darbe girişimini konu alan  İçimizdeki Kahramanlar  Cuma günü saat 20:00 de Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu nda Samsunlularla buluşacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Daire Başkanı Rasim Arı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret ederek Cuma günü Samsun da yapılacak olan  İçimizdeki Kahramanlar  programı hakkında bilgi verdi.

15 Temmuz da hainleri durdurmak için tankların altına yatan, silahların karşısında dimdik duran kahramanların vatandaşlarla buluşacağı programa tüm Samsun halkını davet eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  15 Temmuz gecesi tüm ülkede olduğu gibi Samsun da da meydanlara inmiştik. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile darbeye dur diyen tüm vatandaşlarımızı meydanlarda kucakladık. Darbecilerin vatandaşlarımızı şehit ettiği İstanbul da, Ankara da gazi olan, binlerce tonluk tankın altından iki kere geçen, tankları durduran, silahlara siper olan onlarca demokrasi kahramanımız var. Bu kahramanlarımızın hislerini ve duygularını paylaşacağı İçimizdeki Kahramanlar adlı programa tüm halkımızı davet ediyorum  diye konuştu.Şöförlerden Büyükşehir e Teşekkür

05.04.2017 09:57

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel Çarşamba Şoförler Odası Başkanı Musa Bala yı kabul etti.Çarşamba Şoförler Odası Başkanı Musa Bala Büyükşehir Belediyesi nden Çarşamba ve çevre ilçelerinde personel taşımacılığı başta olmak üzere birçok konuda destek aldıklarını belirterek Genel Sekreter Coşkun Öncel e isminin yazıldığı bakır işlemeli bir tablo hediye takdim ederek teşekkür etti.

SAMULAŞ tarafından yapılan büyük projelerle yolcu taşımacılığında büyük mesafeler kat ettiklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Belediyemiz bünyesinde hizmet veren SAMULAŞ kentin ulaşım sorunun çözülmesi noktasında büyük bir öneme sahip. Samsun un tüm ilçelerine hatta mahallelerine ulaşım sağlıyoruz. Raylı sistemimizin Tekkeköy e kadar ulaşmasıyla birlikte bu bölgede yaşanan ulaşım sıkıntılarına neşter vurduk açıklamalarında bulundu.