Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


ODTÜ lü Öğrenciler Samsun u Planlayıp Sergisini Açtı

24.03.2017 07:34

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü dördüncü sınıf öğrencileri, Samsun a ilişkin hazırladıkları projeleri tamamladı. Planlama alanı olarak Samsun u seçen 52 öğrenci, uzun süren uğraşları neticesinde hazırladıkları projeleri açtıkları sergide tanıttı.

2016-2017 ders yılında stratejik konumu itibariyle tarım, sanayi, ulaşım ve turizmde önemli bir yere sahip olan Samsun u planlama sahası olarak seçen ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri, 8 öğretim görevlisi öncülüğünde kent merkezi ve ilçeleri dolaşarak bölgenin sosyal, kültürel durumları, imar ve çevre düzeni planları hakkında kamu kurum ve kuruluşlarından bilgiler topladı. Kent merkezi ve ilçelerin tarihi, kültürel ve turistik değerlerini temel alan öğrenciler, anket, analiz ve fotoğraflama çalışmaları neticesinde bölge ve il ölçeğinde üst ölçekli planlar ve projeler hazırladı.

Samsun Planlama ve Tasarım Stüdyosu adıyla çalışma yürüten öğrenciler, kent merkezi ve mahalle ölçeğinde kentsel tasarım, risk azalımı, sürdürülebilir kentsel yaşam, yerel ekonomik kalkınma, toplu taşıma sistemlerinin iyileştirilmesi, kır kent bütünleşmesi, şehir merkezinin canlandırılması, tarihi alanların korunması gibi konularda 80 proje tasardı.

Öğrenciler, hazırladıkları projeleri ve yaptıkları analiz çalışmalarını ise Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi nde açtıkları sergide sergiledi. Samsun merkez ve ilçeleri bütününde kent yapısı analizleri, eko denge finans modelleri, bölgesel gelişim, kırdan kente ulaşan omurga, ulaşım analizi, sağlık kenti, ekonomi modülü, sular kenti Samsun, sanayi yapısı, doğal ve çevresel faktörler, Amisos antik kenti ve çevresi koruma ve geliştirme, tarihi alan tasarımı, sanayi-üniversite işbirliği, tarihi ve doğal koruma alanları ve turizm sektör analizine ilişkin çalışmalarını sergileyen öğrenciler, kendilerini misafir eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ı çalışmaları hakkında bilgilendirdi. Her bir çalışmayı dikkatle dinleyen Albayrak ise öğrencilerle tecrübelerini paylaşarak, Samsun un gelecek projeksiyonuna ilişkin yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Sergi hakkında bilgi veren ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Başkanı Prof. Dr. Çağatay Keskinok, öğrencilerinin Samsun için çok önemli çalışmalara imza attığını söyledi.  Çalışma alanı olarak Samsun u yaptıkları analizler neticesinde seçtiklerini ifade eden Prof. Dr. Kenkinok, Seçimimizde Samsun ilimizin ülkemizin tarım, sanayi ve turizm sektör gelişiminde ve bölge stratejilerinde taşıdığı önem, kıyı değerleri, tarihsel birikiminin varlığı ile kültürel zenginliği belirleyici oldu. İki döneme yaydığımız çalışmalarımızda, öğrencilerimiz birinci dönemde bölge ve il ölçeğinde üst ölçekli planlama çalışmalarını gerçekleştirdi. İkinci dönemde ise geliştirilen senaryoların doğrultusunda Samsun kentinin mahallelerine ve konularına ilişkin alt ölçekli planlama projelerine yönelecek. Öğrencilerimizin sergisi, bu tarihi kent için faydalı olacaktır. değerlendirmesinde bulundu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ise ODTÜ öğrencilerine Samsun için yaptıkları ve yapacakları her türlü çalışmada destek olacaklarını kaydetti. Sergide yer alan proje çalışmalarını çok beğendiğini ifade eden Albayrak, emeği geçen tüm öğrencileri tebrik etti.Büyükşehir Belediyesi Huzurevinde Mevlit Programı

22.03.2017 06:57

Yaşlılar Haftası etkinlikleri çerçevesinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi nde Kur an-ı Kerim, Mevlit ve Dua programı yapıldı.

Yaşlıları sevmek, saygı duymak ve ebediyete intikale etmiş olanları rahmetle anmak amacıyla düzenlenen programda huzurevi sakinleri, Kur an-ı Kerim okunurken duygusal anlar yaşadı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığı nın Sizi Bekleyenler Var  etkinliği kapsamında düzenlenen Kur an-ı Kerim, Mevlid ve Dua programına Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, İlkadım İlçe Müftüsü Yahya Polat, huzurevi sakinleri ile çalışanlar katıldı.

Büyükcami ve Pazar Cami imam hatip ve hafızlarının Kur an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda kasideler ve ilahiler okundu.  Daha önce huzurevinde ikamet ederken vefat eden yaşlıların ruhuna mevlid-i şeriflerin de okunduğu programda yaşlılar duygulu anlar yaşadı.

Yemek ve helva dağıtılan programda yaşlılara hitap eden İl Müftüsü Veysel Çakı, yaşlılarla birlikte olmaktan duyduğunu mutluluğu dile getirdi. Herkesin yaşayıp yaşlandığını hatırlatan müftü Çakı, Dinimiz küçüğe merhameti, büyüğe de saygıyı ve şefkati emrediyor. Kim büyüğüne hürmet etmez ve saygı, küçüğüne de sevgi ve merhamet göstermezse o kimseden adam olmaz. Devletin gücü ve büyüklüğü de toplumun en zayıf halkası olan özürlüsüne ve yaşlısına götürdüğü hizmete göredir. Toplumun huzur ve mutluluğu en zayıf halkasına göredir. Allah da önce buna bakacaktır. 3 grup vardır ki bunlara hürmet etmek, merhamet göstermek, dua etmek, yardımcı olmak Allah a tazimdendir. Bunlar adil ve dürüst iş yapan ve kimsenin hakkını kimseye yedirmeyen iradeci, saçı sakalı ağırmış yaşlı Müslüman ve ilim sahibi âlimlerdir. Bunlara hürmet etmesi gerekir. dedi.

Yaşlılara Kur an-ı Kerim okumalarını, öğrenmelerini ve Allah ı zikretmelerini tavsiye eden Veysel Çakı, Allah deyin, La İlahe İllallah deyin. O zaman canınız sıkılmaz.  Bunu yaparsanız inanıyoruz ki gelecek günler bu günden daha güzel olacak. Bu müesseselere de ihtiyacımız var. Çocuklarınızın yanında olsaydınız belki böyle güzel bakılmayacaktınız. Bu tesisleri yapanlardan Allah razı olsun.  ifadelerini kullandı.Huzurevi Sakinleri Gönüllerince Eğlendi

21.03.2017 07:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Yaşlılar Haftası sebebiyle bünyesindeki huzurevinde eğlence programı düzenledi. Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığı nın Sizi Bekleyenler Var etkinliği kapsamında yapılan eğlence programında 70 huzurevi sakini, gönüllerince eğlendi.

Büyükşehir Belediyesi Huzurevi Müdürlüğü ndeki eğlence programına AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ile çok sayıda davetli ve huzurevinde kalan yaşlılar katıldı.

Program, Samsun Fotoğraf Sanatçıları Derneği sanatçılarının seçkin fotoğraflarının sergilendiği fotoğraf sergisinin açılışı ile başladı. Serginin açılışını Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ile yaşlılar birlikte gerçekleştirdi. Serginin ve huzurevi sakinlerinin Yaşam Boyu Üretim temalı ürettiği el yapımı hobi ürünleri sergisinin gezildiği programda yöresel sanatçılar türküleriyle eğlenceye renk kattı.

Birlikte pasta kesiminin ardından eğlence, Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Halk Oyunları gösterisi ile devam etti. Yemek servisinin de yapıldığı eğlencede yaşlılar halk oyunları ekibiyle göbek atıp doyasıya eğlendi. Eğlence programında Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, huzurevi sakinleri ile sohbet ederek, her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceklerini kaydetti.Başkan YILMAZ: Halkımız İstikrarın Tadını Aldı

21.03.2017 07:23

TVnet te Gün Ortası programında canlı yayına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, referandum ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Referandum ve Yeni Anayasa ana başlığı altında sorulan soruları cevaplayan Başkan Yılmaz, Samsun ve Karadeniz referandumda Evet diyor dedi.

Ülkenin geleceği için Samsun ve Karadeniz insanının referanduma bakışının pozitif olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü; Karadeniz insanı ülkenin geleceğiyle ilgili dinamiklerin büyük bir parçası. Karadeniz insanı önemli bir sosyolojik yapıya sahip. Geleceğimiz için geleceğiyle ilgili önemli bir sorumluluk duyuyor. 1980 ihtilalinin ardından darbeci generallerin, darbecilerin yazdığı bir anayasa hakkında, 21. Yüzyıla geldiğimizde yetersizliğini konuşuyoruz. Artık günümüzde yeni ekonomik, politik dengeler ortaya çıktı. Gücün Batı ya değil Ortadoğu ya Çin e, Rusya gibi eksene kaydığı görülüyor.  Herkes bunun bilincinde. Ortaya çıkan bu güç dengesinde, Türkiye nin önünü açacak yeni bir Anayasa ile güçlü bir şekilde yer almamız gerekiyor. İnsanlarımız tüm gelişmeleri yakından takip ediyor, düşünüyor hepimiz anlatıyoruz.

BU SİSTEM ÜLKEYİ HEP İSTİKRARSIZLAŞTIRDI

1923 Türkiye Cumhuriyeti nin kuruluşunda iki temel felsefe vardı. Tam bağımsızlık ve hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir diyen Başkan Yılmaz, Hakimiyet kayıtsız şartsız hiçbir zaman milletin olmadı. Olduğu zannedildi. TBMM de böyle yazıyor ama hâkimiyeti sağlamak için halkın görevlendirdiği, seçtiği milletvekillerinin kurduğu hükümetin arkasında hep vesayetçi bir sistem olmuş. Asker, yargı, yüksek yargı gibi başka güçler hep müdahale etmiş. 1980 Anayasası böyle bir anayasaydı. Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletin ideolojisi tam anlamıyla hedefine ulaşamadı. 94 yıldır böyleydi. Tam bağımsız olamadık. Bu istikrarsızlıkları getirdi, ekonomik güçlenmeyi engelledi. Vesayet hep dur dedi. Bu sistem ülkeyi hep istikrarsızlaştırdı. Sistemsel istikrarsızlık ekonomiye de yansıyor. Güvensiz bir ortama yabancı sermeye gelmez, yatırım yapmaz. Yabancı sermaye gelip yatırım ülkemizde yapmıyordu. Dünya ülkeleri yabancı sermayenin gelmesi için çalışır. Yeni Anayasa ile güven gelecek, istikrar artacak, Türkiye güçlenecek. 14 yıldır Türkiye tek parti iktidarıyla bir istikrar yakaladı. İstikrarın önemi ortaya çıktı. şeklinde konuştu.

HALKIMIZ İSTİKRARIN TADINI ALDI

Başkan Yılmaz, Mevcut sistem çift başlı. 1980 darbeci generalleri biz ne demek istiyorsak o olsun dediler. Kendilerini geniş yetkilerle donattılar ama hukuki sorumluluklarını azalttılar. Kendileri gidip yine vesayet altında yönetimi siyasilere bıraktıklarında, şu hataları niye yaptınız denmemesi için sorumluluklarını kaldırdılar. Onlara yok niye bunu böyle yaptınız kimse diyemedi. İki başlılık olmaz. Yaşandı bunlar. Krizler ortaya çıktı. Hatırlayın 1994 yılı ekonomik krizinde 600 TL olan dolar bir gecede 1200 TL ye çıktı. Tansu Çiller Başbakan, Murat Karayalçın Başbakan yardımcısıydı. Çok başlılık, istikrarsızlık, vesayet sistemi ülkenin iki yakasının birleşmesini zorlaştırdı. Tek AK Parti iktidarı ile güven ve istikrar geldi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan a duyulan güven bir imaja dönüştü, ülke yönetimi, halkımız istikrarın tadını aldı. Halk artık O istikrarsız dönemleri yaşamak istemiyor, geniş kapsamlı Evet diyor. şeklinde açıklamasını sürdürdü.

SAMSUN DA YÜZDE 60 ÜSTÜ EVET

Samsun dan ne kadar Evet çıkacak sorusuna yanıt veren Başkan Yılmaz, Tabi halkımızdan Hayır diyeceklerde çıkacaktır. Her görüşe saygılıyız. Önce kimler hayır diyecek ona bakmamız gerekli. Aklında hala soru işaretleri olanlara, yeni sistemin faydalarını anlatarak ikna etmek tabi ki, birinci temel hedefimiz. Bu birinci kısım. İkincisi ise bunun dışında tamamen ön yargıya sahip bir kesim var. AK Parti düşmanlığı olanlar, eski paradigmalarla ön yargıyla yaklaşanlar da çıkıyor. Tabi, Evet Hayır için kapsamlı bir anket çalışması yapılması gerekli ama yüzde 35 oranında, üstüne biraz daha ekleyelim yüzde 40  Hayır derse, şehrimizde yüzde 60 oranında veya üstünde Evet çıkacağını düşünüyoruz. dedi.

AVRUPA KENDİ HIRSI İÇİNDE BOĞULACAK

Avrupa nın son dönemdeki Türkiye karşıtlığı ve referandumda Evet çalışması yapan Türk bakanlara uygulanan ambargolara yönelik soruyu cevaplayan Başkan Yılmaz, açıklamasına Önce Türkiye güçlü olmak zorunda. Özellikle güçlü bir ekonomi. 30 yıldır bunu söylüyoruz diyerek başladı.

Artık herkesin güçlü bir ekonominin gerekliliğinin net bir şekilde bilincinde olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, Türkiye nin her alanda güçlenmesiyle önce Avrupa daki ülkelerin çekinmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Başkan Yılmaz, Niye güçlü olmamız gerekiyor. Önemli yer altı zenginliklerimiz yok. Yani kısacası petrol gibi bir zenginliğimiz yok. Çok fazla doğal zenginliklere sahip bir ülke değiliz. Bunun için ihracatımızı artırıp, üretmeliyiz. Güçlü bir ekonomi olmazsak ne Almanyası, Hollandası, İsveç i nede başka bir ülke bizden çekinir. Bizden korkmaları için iktisadi yönden çok güçlü olmamız gerekli. İktisadi yönden şuan kendilerince fazla önemsemiyorlar. Bu olaylardan dersler almamız gerekli. 15 Temmuz hain darbe girişiminden aldığımız ders gibi. Bu Avrupa ülkelerinin hiç birinin birbirinden farkı yok. Güçlü Türkiye olursak önemsemek zorunda kalacaklar. Dünya nın ilk 10 ekonomisi arasına girdiğimiz zaman önemseyecekler, korkacaklar. Çok çalışmamız gerekli. Çok hazırcı, kolaycı bir toplum olmamalıyız. Her alanda çok çalışmalıyız. Zengin bir ülke olmamamız için zoru başaran insanlar olmalıyız. Diye konuştu.

Başkan Yılmaz, Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderin güç dengelerini altüst ettiği, eski Türkiye olmadığının artık net bir şekilde görüldüğünü,  hırçınlaşan Avrupa’nın kendi ihtirası içinde boğulacağını da sözlerine ekledi.Milli Golfçüler Samsun da Yetişiyor

21.03.2017 07:18

Türkiye Golf Federasyonu nun (TGF) işitme engelliler golf ligi ve alt yapı projesi, ilk kez Samsun da hayat buldu. Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, işitme engelli öğrencileri olimpiyat oyunlarına hazırlıyor. Profesyonel işitme engelli golfçülerle yarışacak Türkiye nin ilk milli takım sporcuları, teorik derslerin haricinde haftanın 5 günü antrenman yapıyor.

Bedensel engellilerden milli takım düzeyinde golfçüler yetiştirip şampiyonalarda önemli başarılara imza atan Türkiye Golf Federasyonu, benzer projeyi işitme engelli gençler için de başlattı. Federasyonun işitme engelli golf ligleri için gerekli alt yapının kurulması ve milli takım sporcularının yetiştirilmesine yönelik projesine ilk büyük destek, Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü nden geldi. Temmuz ayında Samsun da yapılacak 23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları nda golfun demo branş olarak ilk kez deneneceğini dikkate alan kulüp, Türkiye nin ilk milli takımını yetiştiriyor.

ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEKLER

Samsun Golf Direktörü Hamza Sayın öncülüğünde iki aydır süren antrenmanlarda topa vuruş tekniklerini öğrenen sporcular, yetenekleri ve performanslarıyla hocalarını şaşırtıyor. Çalışmalar hakkında bilgi veren Sayın, Bu sporcularımızı Samsun Özel Eğitim Meslek Lisesi nden seçtik. Belli başlı fiziksel motorsal becerileri göz önünde bulundurularak testlere tabi tuttuk. Başarılı olan 16-19 yaş arasındaki 14 sporcumuzla da antrenmanlara başladık. Öğrencilerimiz aynı zamanda ülkemiz golf milli takımının ilk aday kadrosunu ve işitme engellilere yönelik alt yapıyı da oluşturuyor.  Öğrencilerimizle bu hafta Antalya kampına gideceğiz. Olimpiyatta ülkemizi golf de ilk kez kulübümüzün yetiştirdiği sporcular temsil edecek. dedi.

ÇOK ÇALIŞIYORLAR

Antrenmanları kulüp sahasında sürdürdüklerini ifade eden Direktör Hamza Sayın, Teorik ve pratik derslerde sporcularımıza müsabaka kurallarını ve terimleri öğretiyoruz. Görsel zekâları ve algıları kuvvetli olduğu için de normal sporculara göre daha hızlı kavrıyorlar. Şuan müfredat takviminin çok ilerisindeyiz. İşitme engelli sporcularla ilk kez çalışıyorum. Onlardan da inanılmaz sinerji alıp deneyip kazanıyoruz. Onların heyecanı bizleri de olumlu yönde etkiliyor. Disiplinli çalışmayla kısa sürede büyük yol aldık. Olimpiyattan da inşallah alnımızın akıyla çıkacağız. diye konuştu.

GURURLA İZLEYECEĞİZ

Olimpiyatta en azından topa vuruş yapabilen öğrenciler çıkması yönündeki beklentinin çok üzerine çıktıklarını söyleyen Sayın, Geldiğimiz noktada çocuklarımız topa iyi vuruşun çok ötesi bir duruma geliyor. Olimpiyatta onları izleyecekler Bu kadar kısa sürede bu seviyeye nasıl geldiler diye şaşıracaklar. İçlerinden en iyi performansı sergileyen 3 erkek 3 kız sporcu seçeceğiz. Ülkemizi onlar temsil edecekler. 4 ay sonra bu oyuncularımı keyifle ve gururla izleyeceksiniz. Yabancı rakiplerini bilmediğimiz için Türkiye yi en iyi şekilde temsil etmelerini bekliyoruz. Madalya kazanırlarsa da rengi ne olursa olsun ülkemiz için büyük mutluluk olacak. Kazanamasalar bile bu kadar kısa zamanda en iyi şekilde hazırlayıp yarıştırmanın gururunu yaşayacağız. şeklinde konuştu.

GOLFÜN ALT YAPISI SAMSUN DA OLUŞUYOR

Dünya da işitme engelli birçok profesyonel golfçü olduğuna dikkat çeken Hamza Sayın, İşitme engelliler golf alt yapısının startını çocuklarımla birlikte vermiş olduk. Allah ın izniyle uzun vadeli çalışmayla öğrencilerim, 3-4 sene sonra bambaşka yerlerde olacak. Sayıları daha da artacak. Diğer illerde yetişen işitme engelli golfçüler de olacak. Kendi aralarında minikler, yıldızlar, gençler ve büyükler ligleri oluşacak.  Türkiye, Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ülkemizin bayrağını taşıyacaklar. Gayretimiz ve heyecanımız bu yöndedir. Desteklerini esirgemeyen TGF Başkanı Ahmet Ağaoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz a şükranlarımı sunuyorum ifadelerini kullandı.