Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Albayrak : Kaçak Yapılar Yıkıldı, Doğa Kendini Yeniledi

18.11.2016 07:49

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Kaçak yapıları yıktıktan sonra doğa adeta kendini yeniledi. Yeni kuş türleri ortaya çıktı. Dedi.

Albayrak :  Kaçak Yapılar Yıkıldı, Doğa Kendini Yeniledi 

Kızılırmak Havzası nın geleceğine yön veren Havza Yönetim Heyeti Toplantısı Samsun da yapıldı.

18 ili kapsayan toplantıda Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Türkiye nin en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde yapılan turistik tanıtım ve alt yapı çalışmalarıyla ilgili heyete brifing verdi.

Kızılırmak Havzası Havza Yönetim Heyeti Toplantısı, Devlet Su İşleri (DSİ) 7. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu nda yapıldı. Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kırıkkale Valisi İlter Haktankaçmaz, Sinop Valisi Hasan İpek, Çorum Vali Yardımcısı Adem Saçan, Yozgat Vali Yardımcısı Murat Kaplay, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, SAMKUŞ üyeleri ile heyet üyeleri katıldı.

Toplantıda sunum yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, ulusal ve uluslararası turizme kazandırmak istedikleri Kızılırmak Kuş Cenneti nde yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi verdi. 354 kuş türünün bir arada yaşadığı kuş cennetini önce 144 kaçak yapıdan temizlediklerini ifade eden Albayrak, Kaçak yapıları yıktıktan sonra molozları kaldırmayarak 4 tepecik oluşturduk. Bu tepeler çimlenerek doğaya uygun hale gelmesinin yanında üstüne gözlem noktaları yerleştireceğiz. Kaçak yapıları yıktıktan sonra doğa adeta kendini yeniledi. Yeni kuş türleri ortaya çıktı. Bir daha bölgede kaçak yapılaşmaya kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. dedi.

Kuş cennetinin tanıtımına ilişkin yapılan çalışmaları anlatan Zennube Albayrak, Çarşamba Havaalanı’ndan başlayıp kuş cennetine kadar ki yol güzergahının orta refüjlerini kuş türlerinin figürleri ile donattık. Çok da faydası oldu. Kuş cennetini ulaşımı kolaylaştırmak için yönlendirme levhaları yerleştirdik. 19 Mayıs ve Bafra ilçelerinden girişlere giriş kapıları ile jandarma güvenlik noktaları koyduk.  6 atlıdan oluşan atlı güvenlik birimi kurduk. Leyleklerin bulunduğu 2 bin metrelik alanı kamulaştırarak, Leylek TOKİ yi koruma altına aldık. Bunun yanı sıra Leylek Kule inşa edip Leyleklerin göçlerini ve davranışlarını tespit edebilmek için 8 kuşa çip taktık. 4 tanesinden sinyal alıyoruz. Şuan çip takılan Leylekler, Çad, Etiyopya, Sudan ve Samsun da bulunuyor. bilgisini verdi.

Kuşların ve yaban hayvanlardan yaralananların tedavileri için kurdukları ilk yardım ünitesine de değinen Albayrak, Burada hayvanlarımız tedavi edilip yeniden doğaya salınıyor. Kuş cenneti güzergahındaki binaları boyattık, çitleri onardık, çöp tenekelerini doğaya uygun sazlıklarla çevreledik. Ahşap ev ve iskeleyi hizmete koyduk. Yöresel lezzetlerin tattırılması için kıl çadırları kurduk. Bunun yanı sıra otopark, karavan park ve yürüyüş yolları projeleri üzerinde çalışıyoruz.  şeklinde konuştu.

Yapılan çalışmalar ve yatırımlar neticesinde Kızılırmak Kuş Cenneti nin Unesco Geçici Doğal Miras Listesi ne girdiğinin altını çizen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Albayrak, yapılan tanıtım ve alt yapı hizmetleri neticesinde ziyaretçi yoğunluğunun giderek arttığına dikkat çekti. Albayrak, otopark ve karavan parkın yapımının tamamlanmasıyla bölgeyi araç trafiğine kapatmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.Lojistik Köy En İyi Proje Ödülüne Layık Görüldü

18.11.2016 07:48

Samsun da Uluslararası standartlarda lojistik bir merkez kurulması için yapılan çalışmalarda sona yaklaşılırken bu yıl 10. su düzenlenen Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarı na katılan Samsun Lojistik Merkezi, en iyi proje dalında jüri özel ödülüne layık görüldü.

Lojistik Köy En İyi Proje Ödülüne Layık Görüldü

Dört ulaşım alt yapısının buluştuğu stratejik konumu, tarım ve sanayi potansiyeli, uluslararası ilişkiler ağına yakınlığı, enerji koridorları üzerinde olması gibi özellikleriyle Türkiye nin lojistik alanındaki belirleyici kentlerinden biri olan Samsun, bu alandaki hedefine emin adımlarla yürüyor.

Samsun da Uluslararası standartlarda lojistik bir merkez kurulması için yapılan çalışmalarda sona yaklaşılırken bu yıl 10. su düzenlenen Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarı na katılan Samsun Lojistik Merkezi, en iyi proje dalında  jüri özel ödülüne layık görüldü.

Samsun u ulusal ve uluslararası pazarda söz sahibi yapmak üzere Tekkeköy de yükselen Samsun Lojistik Merkezi, İstanbul Fuar Merkezi nde gerçekleştirilen Logitrans Transport Uluslararası Lojistik Fuarı nda sektörün her kesiminden dünya devleri arasındaki yerini aldı.

Fuar ile birlikte eş zamanlı olarak bu yıl yedincisi düzenlenen Atlas Lojistik Ödülleri sahiplerine verilirken, jüri özel ödülüne layık görülen Samsun Lojistik Merkezi sektörün ilgi odağı haline geldi.

22 ülkeden 220 katılımcı firmanın yer aldığı ve 54 ülkeden 15 bini aşan yerli yabancı katılımcı profilinin ziyaret ettiği fuarda Samsun Lojistik Merkezi ne verilen jüri özel ödülünü, Samsun Ulusal ve Uluslararası Lojistik Merkezi İşletmeciliği Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz adına Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel aldı.

Sektörün gelişimine yönelik yeni fırsatlar ve katma değer oluşturmayı hedefleyen fuarda, Samsun Lojistik Merkezi bir stand açarak yerli, yabancı firmalara ve ziyaretçilere kendini tanıtma imkanı buldu.

Şehir merkezine 15 km, Samsun Limanı ana girişine 20 km, Çarşamba Havaalanı na ise 10 km uzaklıkta bulunan Samsun Lojistik Merkezi, 680.000 m2 lik bir alan üzerinde yükseliyor.

Tekkeköy de yapımı devam eden merkez, ilk etapta 80.000 m2 üzerine kurulu depo alanına sahip olacak. Tır Parkı, Konteyner Parkı, Demiryolu hattı ve müştemilatı, Kamu ve Sosyal Tesis Alanları, Gümrük hizmetleri,  Akaryakıt Satış İstasyonu ve gerekli diğer tüm alt yapının yer aldığı dev yatırım, önümüzdeki yılın Ağustos ayında tamamlanacak.

Samsun Ulusal ve Uluslararası Lojistik Merkezi İşletmeciliği Anonim Şirketi tarafından işletilecek merkeze,  Samsun Büyükşehir Belediyesi yüzde 40, Tekkeköy Belediyesi yüzde 10,  Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yüzde 25, Samsun Ticaret Borsası yüzde 15, Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi ise yüzde 10 hisse oranı ile ortak bulunuyor.

Samsun Lojistik Merkez projesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nın program otoritesi olduğu bölgesel rekabet edebilirlik operasyonel programı kapsamında desteklenerek Avrupa Birliği nin komisyon düzeyinde ülkemizde finansal anlamda desteklediği tek ve en yüksek bütçeli majör proje olma özelliğini taşıyor.Antalya Yapex te Samsun a Büyük İlgi

18.11.2016 07:48

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Antalya Yapex Yapı ve Restorasyon Fuarı nda açtığı stantla ilgi odağı oldu.

Antalya Yapex te Samsun a Büyük İlgi

Tarihi kentlerin yerel yönetimleri ve koruma sektörü temsilcileri için son yıllarda önemli bir buluşma noktasına dönüşen YAPEX Restorasyon Fuarının bu yılki ana teması Kültür mirası ve işlevlendirme oldu.

16-19 Kasım tarihlerinde Antalya Yapex Konferans Salonu nda yapılan toplantı TKB üyesi belediyeler, koruma sektörü profesyonelleri ve uluslararası kurumların katılımı ile gerçekleştirildi. Fuarda açtığı standla yerini alan Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun un tanıtımını yaptı ve sergilediği örnek projeleri ile ziyaretçilerin takdirini topladı.

Bu yıl Tarihi Kentler Birliği olarak ana temayı Kültürel varlıklarda doğru işlevlendirmenin gerekliliği olarak belirlediklerini belirten TKB Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun standına gösterilen ilgiden dolayı memnuniyetini dile getirerek Yerel yönetimler, tarihi kentler birliğine üye belediyeler ve kamusal yatırımcılar herkes burada buluştu. Kültür mirası ve eski kent yapılarının korunması ve restorasyon projeleri konusunda yaptığımız çalışmalara Antalya da Gösterilen ilgi bizleri ziyadesiyle memnun etti. Buda gösteriyor ki yaptığımız işte doğru yoldayız dedi.Başkan YILMAZ: Tarımı Sanayileştirmemiz Gerekiyor

17.11.2016 09:04

Türkiye de gelişmekte olan şehirler kategorisinde yer alan Samsun da hayat bulan organize sanayi bölgesi alt yapı yatırımları, kentteki sanayileşme oranının artırılması hedefinde itici güç olacak.

Başkan YILMAZ:  Tarımı Sanayileştirmemiz Gerekiyor 

Gıda Organize Sanayi Bölgesi mevcut potansiyeli ile günden güne büyürken, Lojistik Köy ve organize sanayi bölgelerinin yapımı ise devam ediyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, devlet ve özel sektör yatırımlarının büyük önem taşıdığını belirterek, Samsun un sanayi şehri olmasına büyük katkı sağlayacaklarını kaydetti.

Tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe Dünya da 3. büyük kümelenme merkezi olan Karadeniz in başkenti Samsun, sanayisini büyütmeye çalışıyor. Bu amaçla Tekkeköy ilçesinde 1 milyon 606 bin 522 metrekarelik alan üzerinde kurulup faaliyetine devam eden 111 sanayi parselli Gıda Organize Sanayi Bölgesi nde 98 firma üretim gerçekleştiriyor. 5 bin 152 kişinin çalıştığı Gıda OSB, üretim ve pazarlama kabiliyetini de her geçen gün artırıyor.

Türkiye nin 3 lojistik merkezinden birisi, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile Samsun Ticaret ve Sanayi Odası nın öncülüğünde yine Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik mahallesindeki 680 dönümlük arazide kuruluyor. Samsun un 4 ulaşım alt yapısını güçlendirip taçlandıracak olan 40 milyon Euro luk Lojistik OSB, aynı zamanda ihraç edilecek ürünlerin fiyat politikasını belirlemede istasyon vazifesi görecek. İnşaatın yüzde 35 i tamamlanan yatırım, 2017 de hizmete açılacak. Bölge ve ülke ekonomisi için de önem taşıyan Lojistik Köy, kentin kalkındırmasında büyük rol oynayacak.

Sanayi kenti olma yönünde emin adımlarla ilerleyen Samsun da özel sektör talepleri de artış gösteriyor. Taleplerin karşılanması yönünde büyük özveri gösteren Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bafra da Türkiye nin ilk medikal ihtisas OSB, Havza OSB, Vezirköprü OSB ve Çarşamba OSB nin kurulmasına katkı sağlıyor. Merkez, Bafra ve Kavak organize sanayi bölgelerinde ise üretim ve ihracat devam ediyor.

Samsun un sanayi üretimi ve ihracatta daha da geliştirmeye çalıştıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ekonomisi büyüme içinde olan, gelişme isteği taşıyan şehirlerimiz var. Samsun, Konya, Kayseri Gaziantep böyle şehirlerdir. Böyle bir kategori içinde özel sektöre talep ve atraksiyonlarıyla ilgili koridorlar açmak ve onlara katkı vermek durumundayız. Dolayısıyla Samsun da ekonominin parametreleri ve sanayisi ile el ele tutuşuyoruz. Devlet ve özel sektör yatırımlarıyla sanayisini büyüten Samsun u hep birlikte göreceğiz. dedi.

TARIMI SANAYİLEŞTİRMEMİZ GEREKİYOR

Gayri safi milli hasıla rakamlarına göre Türkiye ekonomisinin yüzde 60 ının hizmetler sektörüyle, yüzde 30 unun sanayi sektörüyle ve yüzde 10 unun ise tarım sektörüyle oluştuğunun altını çizen Başkan Yılmaz, Bu durum Samsun da tarım yüzde 20, sanayi yüzde 20 seviyesinde.  Ülkemizin zenginleşebilmesine katkı verebilmemiz için yüzde 20 olan tarımı yüzde 10 n indirmemiz, yüzde 20 olan sanayiyi yüzde 30 a çıkarmamız gerekiyor. Yani tarımı sanayileştirmemiz lazım. Şimdi Gıda OSB ile bunun üzerinde çalışıyoruz. bilgisini verdi.

Sanayileşme talepleri konusunda Samsun un iyi durumda olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz,  Şuan Türkiye de 3 tane lojistik OSB den bir tanesi 40 milyon Euro luk AB hibesi ile Samsun a yapılıyor. Gıda OSB her gün biraz daha büyüyor. Lojistik Köy, Samsun un ekonomik anlamda tarihini değiştirecek projelerden birisi. Bu yatırım, şehrimizi, Orta Asya, Orta Doğu ve Kafkas ülkelerine açılan ithalat ihracat kapısı haline getirecek. Samsun artık topyekün kalkınma yolunda sahip olduğu bölgesel avantajları en iyi şekilde kullanıyor. Lojistik köy de büyük bir fırsat. Aynı zamanda 5 bin vatandaşımıza da istihdam kapısı olacak. ifadelerini kullandı.Maneviyatı Yüksek Fotoğraflar Duygulandırdı

16.11.2016 07:44

Diyanet-Sen tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Din ve Toplum  başlıklı Fotoğraf Yarışması Sergisi Samsun Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu nda açıldı.

Maneviyatı Yüksek Fotoğraflar Duygulandırdı

Sergi açılışında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Bu güzel serginin açılması için Diyanet-Sen den talep geldiğinde çok mutlu oldum. Burası insanların her zaman ulaşabileceği bir konumda yer alıyor. Bu tür sergilere ev sahipliği yapmak bizleri gerçekten mutlu ediyor. Sergide din ve insan temalı fotoğraflar yer alıyor. Haliyle maneviyatı yüksek fotoğraflar. Bizleri duygulandıran bu kareleri çeken değerli sanatçıları tebrik ediyorum dedi.

Başkan Yılmaz açılıştan sonra sergide yer alan fotoğrafları detaylı bir şekilde inceledi. Açılışa İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı ve Diyanet-Sen üyeleri katıldı.