Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir Standı Büyük İlgi Gördü

27.03.2017 09:33

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Antalya 7. Şehircilik ve Teknoloji Fuarı nda açtığı stant büyük ilgi gördü.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen mega projelerin ve çalışmaların sergilenip tanıtıldığı Samsun standını ziyaret ederek Samsun ve projeleri hakkında bilgi alan çok sayıda ziyaretçi beğenisini dile getirirken, şehir hakkında da bilgi sahibi olma şansını yakaladı.

Fuarda Samsun u Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ile Kültür ve Sosyal İşler Şube Müdürü Ahmet Ayan temsil etti.

3 gün açık kalacak fuarda, belediyeler ürettiği ürünlerini hem sergileyecek, hem de yurt dışına pazarlama imkânı bulacak.Terme Sanayi Sitesi İçin Çözüm Arayışı

27.03.2017 09:25

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Terme'nin ekonomisine, üretimine ve istihdamına katkı sağlayacak her türlü çalışmanın arkasında dağ gibi dururuz  dedi.


TERME NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİNİZ Terme Sanayi Sitesi nin mevcut kapasitesinin ilçeye yetmemesi üzerine yeni yer arayışına giren Terme li sanayicilerin durumu Samsun Büyükşehir Belediyesi nde görüşüldü. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret eden Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Terme Belediye Başkan Yardımcısı Kamuran Toker, Terme TSO Başkanı Ahmet Ekmekçi, Terme TSO Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Kefeli, Ak Parti Terme İlçe Başkanı Ali Kılıç ve Şehir plancısı Hüseyin Kahraman dan oluşan heyet sanayi sitesinin durumunu Başkan Yılmaz ile görüştüler.

Mevcut sanayi sitesinin yetersiz olduğunu belirten Terme TSO Başkanı Ahmet Ekmekçi, Sanayici esnaflarımız için büyük önem taşıyan sanayi alanı artık talepleri karşılamıyor. Mevcut alan yetmiyor. Önümüzde iki seçenek var. Birincisi ek sanayi sitesi ya da yeni bir sanayi sitesi yapmak. Başkanım sizden bu konuda bir çözüm bekliyoruz. Konunun sizler tarafından istişare edilip sorunun çözülmesi noktasında bizi yalnız bırakmayacağınızı biliyoruz. Terme ye yaptığınız tüm yatırımlar için de Allah razı olsun. Terme nin çehresi değişti ise sizin çalışmalarınız sayesinde diye konuştu.

EKONOMİYE KATKI SAĞLAYAN HER ÇALIŞMANIN DAĞ GİBİ ARKASINDAYIZ

Terme Sanayi Sitesi ile ilgili neler yapılabileceği konusunda Büyükşehir Belediye olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız diyerek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Terme de sanayi esnaflarımız için büyük önem taşıyan konu bizim için de çok hassas. Orayı yerinde görüp yeniden bir araya gelerek yapabileceklerimizi istişare edelim. Sanayi Sitesine ihtiyaç olduğu açıkça ortada. Görelim, inceleyelim ve yapabileceklerimizi konuşalım. Ama Büyükşehir Belediyesi olarak Terme nin ekonomisine, üretimine ve istihdamına katkı sağlayacak her türlü çalışmanın arkasında dağ gibi dururuz dedi.

Ziyaret karşılıklı istişare ve sohbetin ardından sona erdi.Çinli Yatırımcıların Gözü Samsun da

24.03.2017 07:50

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve Çinli işadamları Samsun Büyükşehir Belediyesi ni ziyaret etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Yavuz Yılmaz ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel tarafından karşılanan Büyükelçi ve işadamlarına ilk olarak tarihi belediye binası ve Samsun un ilk fotoğrafı gösterilerek bilgi verildi. Gösterilen fotoğraftan oldukça etkilenen Büyükelçi Yu Hongyang ın fotoğrafa yorumu ise  Müthiş oldu.

ÇİNLİ YATIRIMCILAR İÇİN TÜRKİYE VE SAMSUN BÜYÜK FIRSAT

Samsun un çok güzel bir şehir olduğunu ve oldukça etkilendiklerini belirten Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve Çinli işadamları, Çin deki firmalar, Türkiye deki yatırım olanaklarını araştırıyor ve yerinde görmek istiyor. Çinli yatırımcılar için Samsun da ve Türkiye de birçok fırsat söz konusu. Umuyoruz bu ziyaretin olumlu sonuçları, gelecekte iki ülke ticaretine yansır. Çin ve Samsun daki dostluklarımızın ve ikili ilişkilerimizin geliştirilmesi en büyük temennimiz dediler.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Yavuz Yılmaz da, Çin sevdiğimiz ülkelerin başında geliyor. Çin’le her alanda ilişkileri geliştirmek için Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen ne ise yapmaya hazırız. İki ülkenin dostluğu ve ticari ilişkileri her iki taraf için de güzel sonuçlar ortaya koyacaktır ifadelerini kullandı. Ziyaret karşılıklı hediye takdiminin ardından sona erdi.Başkan YILMAZ: İnşaat Sektörü Ekonominin Şah Damarı

24.03.2017 07:46

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  İnşaat sektörünün olmadığı ülke bitmiş demektir. Çünkü ekonomimizin şah damarı inşaat sektörüdür dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz , Samsun da yapı, inşaat malzemeleri, tesisat, ısıtma, soğutma, havalandırma, doğalgaz ve teknolojileri alanında faaliyet gösteren firma ve markaların katıldığı  3. Samsun İnşaat Fuarı nın açılışına katıldı. Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, Makine Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası ve KOSGEB iş birliğiyle düzenlenen fuarda inşaat sektörü temsilcileri yapı, ürün ve malzemelerini sergiledi.

Fuarın açılışında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Tekkeköy artık fuarlarıyla ve spor tesisleriyle büyük bir sinerji alanına dönüşüyor. Bugün açılan inşaat fuarını da çok önemsiyorum. İnşaat Fuarı sektörel olarak sadece kendini değil kendi dışında dekorasyondan ev tekstiline kadar bir çok sektörü de tetikleyen bir şey. Şunu çok iyi biliyoruz ki inşaat sektörünün olmadığı ülke bitmiş demektir. Çünkü ekonomimizin şah damarı inşaat sektörüdür. Bu tür fuarlar sektördeki gelişimi ve değişimi görebilmek için büyük bir fırsat. Aynı alanda üretim yapan firmalar arasında rekabeti arttırmak ve firmaların kaliteyi yükseltmesi açısından, sektördeki yeniliklerin bir arada sergilenmesi çok önemli. Fuarın inşaat sektörümüze ve şehrimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Miletvekilleri Fuat Köktaş, Ahmet Demircan, Hasan Basri Kurt, AK Parti Samsun İL Başkanı Muharrem Göksel, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok ve TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz ün kurdele kesimiyle fuarın açılışı gerçekleştirildi.
Tüm İlçeler Atıksu Arıtma Tesisine Kavuşuyor

24.03.2017 07:38

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Allah a şükürler olsun şehrimizde şu anda bir dirhem, bir kaşık dolu pis su bile denize gitmiyor  dedi ve Samsun un içme suyuna nasıl kavuştuğunu yıllar sonra ilk kez anlattı.

22 Mart Dünya Su Günü, DSİ Samsun Bölge Müdürlüğü nün düzenlendiği bir program ile kutlandı.

DSİ Konferans Salonu nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı nın okunmasıyla başladı. DSİ nin çalışmaları hakkında sinevizyon gösterisinin ardından kürsüye gelen DSİ 7. Bölge Müdürü Ahmet Kanık ve Samsun Meteoroloji Bölge Müdürü Yücel Yüce nin konuşmalarının ardından katılımcılara hitap eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir olarak Samsun umuzun dünya standartlarında, kaliteli su kullanması için büyük bir gayret içerisindeyiz dedi ve yıllar sonra Samsun un nasıl içme suyuna kavuştuğunu ilk kez duygu dolu sözlerle anlattı.

SUSUZLUK ÇEKEN SAMSUN İÇME SUYUNA NASIL KAVUŞTU?

Çakmak Barajı ndan önce Samsun un su ihtiyacı dereler olarak adlandırılan yerden Mert Irmağının yanındaki su pompaları ile karşılanıyordu diyerek Çakmak Barajı ndan Samsun a su getirilmesi ile ilgili dönemin Valisi Şinasi Kuş ve Belediye Başkanı Muzaffer Önder ile olan anısını anlatan Başkan Yılmaz,  O dönemlerde ben Karayolları Bölge Müdürü idim. Beni çağırıp yaptıkları toplantıda dediler ki biz barajı bitirdik. Arıtma tesisini de bitirdik. Tekkeköy açıklarından sonra Derbent i geçemiyoruz. Karayolları bizi buradan geçirmiyor. Sen Karayolları Bölge Müdürüsün bizi buradan geçireceksin. Bu işi halledeceksin dediler. Çok şaşırdım. Herşey bitti Samsun un su ihtiyacının karşılanması bir bana mı kaldı dedim. Hiç unutmuyorum. Peki ben hayır dersem ne olacak diye sorduğumda Samsun susuz kalacak içme suyuna kavuşamayacak dediler. Hayır dediğimizde boruları geçirecek bir alternatif daha vardı ancak yapılması en az iki sene süren bir işti. Yani 2 sene Samsun susuz kalacaktı. Bende olayı Genel Müdürümüze ilettim ve Genel Müdürümüz de aklını mantığını kullan ve kurulacak olan çelik boruların yarın patlaması durumunda yolu tehdit etmeyecek şekilde beton zırhları da yaptırarak buradan geçmeleri ile ilgili olaya müsaade etmek zorundaysan müsaade et dedi. Hemen o haberden sonra rahmetli valimiz Şinasi Kuş beyi ve Allah rahmet eylesin Muzaffer ağabeyi arayarak aldım müsaadeyi dedim. Hiç unutmuyorum hayatımda en mutlu uyuduğum gecelerden birisiydi o. Samsun un çok önemli bir meselesinin çözümü bana nasip olmuştu dedi.

BİR BARDAK PİS SU BİLE DENİZE GİTMİYOR

6 sene sonrasında belediye başkanı olduğunda ilk iş olarak atık su arıtma tesisi yapmalıyız diyerek işe başladığını da belirten Başkan Yılmaz, O dönem maalesef Samsun da atık su arıtma tesisi yoktu. Samsun un bütün atıkları şehrin içindeki limanın içine akıyordu. Hatta denizin içinde fosseptik adacıkları oluşmuştu. Dış ülkelerde bir yere gittiğimizde hemen atık suyunuz nereye akıyor diyerek bizleri geri ülke ve şehir statüsünde görüyorlardı. Atık su arıtma tesisi olmalıydı başka yolu çaresi yoktu. Ve uzun uğraşlar sonucu 105 bin metreküp kapasiteli ileri biyolojik arıtma tesisini Samsun a kazandırdık. Şu anda bir dirhem, bir kaşık dolu pis su bile denize gitmiyor. Bu gurur verici bir şey. Üniversite altından itibaren Çarşamba ya kadar olan bu sahilde hiçbir yerden küçük bir bardak dolusu dahi pis su denize gitmiyor. 35 milyon Euroluk yatırım olan atık su arıtma tesisi ile birlikte Samsun limanımız da temizlendi. İçi fosseptik çukuru haline gelmiş olan Samsun Limanının içi tertemiz oldu ve sahillerimizin temizliği sayesinde şehrimiz Mavi bayrağına kavuştu. Rabbime şükürler olsun. Bununla kalmadık ve bütün Atakum sahilleri için Mavi Bayrak a talip olduk. Olur ya denizimizi kirletecek bir şeyle karşılaşırsınız lütfen bunu bize bildirin. Birlikte sahip çıkalım suyumuza denizimize. Çünkü suyumuzun da denizimizin de kirlenmesini asla istemiyoruz. Suyu içiyorsak vücut bunu atıyor. İçtiğimizin temizliğine nasıl ihtiyaç varsa attığımızı da içtiğimiz suyun seviyesinde temizleyerek tabiata atmamız bilincini hepimiz taşımamız lazım. diye konuştu.

ŞEHRİN BATISI VE TÜM İLÇELER DE ATIK SU ARITMA TESİSLERİNE KAVUŞUYOR

Altınkum, Çatalçam ve Taflan bölgelerinde yapılan atık su arıtma tesisinden de bahseden Başkan Yılmaz, Oralarda herkes kirli suyu evinin arkasındaki fosseptiğe veriyordu. Şimdi o kirli suları topladık. Altınkum, Çatalçam ve Taflan ın altına bir kanalizasyon sistemi kurduk. Derin deniz deşarj sistemimiz de hazır ama henüz denize vermedik. Sadece Altınkum, Çatalçam ve Taflan için yapacağımız bir arıtma tesisini 30 milyon TL ye ihale ettik. Artık o bölgenin suları yukarıya basılacak ve arıtılarak Çatalçam açıklarında bir derin deniz deşarjı ile denizin altına temiz bir su kalitesinde atıklar atılacak. Şehrimizin batı tarafındaki atık su sorunu da çözülmüş olacak. Aynı şekilde ilçelerimizde de atık su arıtma tesisi olmayan yerlerde işe koyulduk. Atık su arıtma tesisi olmayan 19 Mayıs, Yakakent, Vezirköprü, Çarşamba, Salıpazarı, Kavak ve Ladik e önümüzdeki iki sene içerisinde bu tesisleri kazandıracağız. Böylece ben içme suyunu da hallettim ve tükettiğim atık suyu da tertemiz bir şekilde doğal ortamına geri veriyorum diyebilen Türkiye deki iller arasında ilk ona girmiş olacağız. Ben bu olayı çok önemsiyorum. Çünkü içiyorsak kirletiyoruz ve kirlettiğimizi de arıtıp yeniden doğal ortama vermek zorundayız ifadelerini kullandı.