Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


1. KENT ESTETİĞİ SEMPOZYUMU

26.05.2016 05:17

Türkiye de ilk defa 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu Samsun da gerçekleştirildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin himayesinde OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanlarının da katkılarıyla ilk kez gerçekleştirilen ve Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde düzenlenen sempozyuma Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdür Yardımcısı Feriha Koç, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Ercan Yaşin, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sempozyum Koordinatörü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Metin Eker, Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu içerik, nitelik ve hedef açısından kentimiz ile karakterize olacak ve süreklilik gösterecek bir çalışma olarak uluslararası bir hüviyet kazanacak bir adımdır dedi.

FARKINDALIKLARIMIZIN FARKINA VARMA ZAMANI

Aydınlık yarınlar için gençler için ve çocuklar için artık farkındalıkların farkına varma zamanının geldiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdür Yardımcısı Feriha Koç, Kent yaşanmışlıklarıyla, yaşayacaklarıyla, umutları ve yarınları olan yatırımların bugünü aydınlatmasıdır. Aydınlık yarınlarımız için, gençlerimiz için, çocuklarımız için artık farkındalıklarımızın farkına varma zamanıdır. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de yerleşim alanların planlı ve düzenli oluşu toplumun sosyokültürel ve ekonomik yaşantısının aynasıdır. Kenti kent yapan iki faktör zaman içersinde geriye doğru giderek köklerimizi hissetmek ve buradan ileriye doğru uzanmaktır diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın Samsun a gelişinde havaalanından şehir merkezine kadar olan kısmın güzelleştirilmesi gerektiğini her fırsatta dile getirdiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Biz aslında 3 yıl önce şehrimizde yapmaya çalıştığımız işlerin çoğunun önünde veya yaptığımız işlerin çoğunun olumsuz olarak etkilendiğini gördüğümüz bir estetik problemi tespiti yaptık. Bunun içinde bina cephelerindeki görsellikler vardı. Büyük mega bordlar vardı. Bina cephelerine kaplanmış reklam görselleri vardı. Havaalanından şehre kadar adeta totem ormanı halindeydi. Cumhurbaşkanımızın her şehrimize gelişinde bana Yusuf bey ne yap et, havaalanından şehre kadar olan bu görselleri, bu totem ormanını ve bu kötü yapılaşmayı, ana bulvara bakan görsel çirkinliği ortadan kaldır’ demesi bize bir şeyler yapmaya itti şeklinde konuştu.

Sempozyumda güzel kararların alınacağına inandığını ifade eden Başkan Yılmaz, Bu sempozyumda çok güzel şeyler konuşulacak. İnanıyorum, panelde çok güzel tartışmalar olacak. Güzel bildiriler ortaya konulacak. Bu bildirilerin sonucunda çok güzel bir ana fikir ortaya çıkacak. İnşallah bir dahaki sene biz bu sempozyumu sadece ulusal değil, uluslararası bir sempozyuma dönüştürmek gibi bir cesareti bugünkü sempozyumdan aldığımız cesaretle onu da yapmaya karar vereceğiz. Estetik meselesi bana göre, Türkiye deki 30 büyükşehrin hepsinde de artık köy diye bir şey yok. Dolayısıyla kırsal kesim mimarisi de, kent merkez mimarisi de artık yerel yöneticilerin ve büyükşehir plancılarının derdi ve sorunu oldu. Eski Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Türkiye de 25 milyon konut veya bağımsız bölüm olduğunu, bunların yüzde 80 itibariyle estetik kaygılar taşıyan, estetiği tartışılabilecek bağımsız bölümlerden oluştuğunu söylemişti. Ayrıca maalesef böyle bir eksikliğimizin olduğunu, bu eksikliği ortadan kaldırmamız gerektiğini ve bu görselliklerin, boyasız, sıvasız binaların ve çirkinliklerin Türkiye ye yakışmadığını söylemişti ifadelerini kullandı.

Gürcistan ın Batum şehrindeki binaların estetiğe olan uyumunu anlatan Başkan Yılmaz şöyle devam etti: Sınır kapısından Türkiye ye girdiğinizde sizi Mustafa Kemal Paşa ilçesi karşılıyor. İlçede şöyle bir bakıyorsunuz, sıvasız, boyasız, yarım kalmış inşaatlar var. Sanki bir deprem olmuşta orada, yeni inşaatlar yapılmaya başlanmış. Sanki 2-3 yıllık inşaat halinde bir ilçe görüyorsunuz. Estetik mahrumu ve estetik fakiri bir ilçe görüyorsunuz. Sonra bu tarafa doğru geldiğinizde de çok büyük bir fark yok. Bu insanı çok rahatsız eden bir sonuç ortaya koyuyor.

BAŞKAN YILMAZ: CEPHE GİYDİRMEDE İHALEYE GİRECEK MÜTEAHHİT YOK

Samsun da cephe giydirme ihalesine gidecek müteahhitleri bulamadıklarını ifade eden Başkan Yılmaz şunları kaydetti: Şu estetik meselesini Türkiye halleder. Yani estetik meselesi, 100 bin dolarlık bir bina düşünün bunun dış cephesini bin dolarlık bir harcama ile estetik hale getirmek mümkün. Bunun için çok büyük para harcamaya da gerek yok. Samsun da önümüzdeki süreç içerisinde bunu yoğun bir şekilde artan tempoda yapacağız. Çiftlik Caddesi nden sonra yoğun bir şekilde Cumhuriyet Meydanı na girdik. Bütün meydana bakan cephelerin hepsini giydiriyoruz. Burada bir sıkıntı yaşıyoruz. Cephe işi ile ilgili yeteri kadar müteahhit yok. Cephe işi yapan müteahhitlik sektörü henüz hazır değil. Cephe işi ile ilgili müteahhitlik sektörünün malzeme problemi olduğunu düşündüm ama malzeme sıkıntısının olmadığını söylediler ve bu işin karlı olmadığını belirttiler. Çıktığımız ihaleleri hemen gerçekleştiremiyoruz. Bu bizi sonuca götürmekte önümüzde güçlük olarak görüyoruz. Cumhuriyet Meydanı ndan sonra Cumhuriyet Caddesini Canik ilçesindeki alışveriş merkezine kadar yapmak için ihale yaptık ve ihaleye kimse katılmadı. Cumhuriyet Meydanı ndaki Atatürk Bulvarı ndan yine alışveriş merkezine kadar yapmak istedik yine onun ihalesine yeteri kadar katılım göremedik. İnşallah önümüzdeki günlerde bunları tekrarlayarak bunlara çözüm bulacağız.

İnsanların şehri dönüştürürken, şehirlerin de insanları dönüştürdüğünü belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Bir şehir için alt yapı hizmetlerini üretmek, üst yapı hizmetlerini üretmek çok önemli ama asıl önemli olan o şehir için fikir üretmektir. Biz bugün bu şehir için fikir üretmek için buradayız. Bugün baktığımızda bize estetik gelen insanın güzel olma arayışından kaynaklanan bir bakış açısıdır. Bu arayış var. Hepimizin ruhunda arayışın içersindeyiz. İnsan şehri dönüştürürken, aslında şehirde insanı dönüştürür. Şehir dinamik bir yapıdır. Bu dinamizmi aslında şehrin bütün aktörleri birlikte belirlerler. Biz bundan 15 yıl önce iktidara geldiğimizde kent estetiğinden bahsetmek çok mümkün olmazdı. Çünkü şehirlerimizin çok temel sorunlarının derinleştiği bir ülke devralmıştık. Başta çok kıymetli yerel yöneticilerimiz olmak üzere el birliği ile önce şehirlerimizin sorunlarını çözerek işe başladık. Şehirlerimizi önce çevreleyen gecekondulardan arındırdık. Alt yapı sorunlarını çözdük. Bundan sonra da bizim de ince işçilik diye adlandırdığımız bu dönemde estetik arayışının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Her şeyden önce kimlikli şehirlere, bunun için de kimlikli yapılara ihtiyacımız var. Her şehrin bir kimliği var. Onu da fiziksel mekan hissettiriyor dedi.

Şu anda dünya nüfusunun yüzde 27 sinin kentlerde yaşadığını ifade eden Samsun Valisi İbrahim Şahin ise şunları kaydetti: 2050 yılında bu yüzde 60 lara tırmanacak. Türkiye de kent nüfusu yüzde 70 lere çıktı. Aslında bu hızlı hareketlilik bizi biraz sağlıksız yapılaşmaya da itti. Örneğin, tek katlı binaları, iki katlı binaları, adına villa demediğimiz mütevazi yerleri oluşturmamız gerekiyor. Çünkü biz şiir okuyoruz, roman okuyoruz ama onları o şehirde yaşayan insanları görerek yaşıyoruz. Eğer biz çok sağlıklı şehirler oluşturursak, çok daha güzel şiirler yazarız. Onun için kent estetiği anlamında bunlara da dokunmak gerekiyor.

Konuşmaların ardından yine Sanat Merkezi içerisinde Uluslararası Samsun Afis Yarışması nın sergisi açıldı.

Sempozyum 26 Mayıs Perşembe günü sona erecek.ŞEHİDİMİZE HAZİN KARŞILAMA

26.05.2016 05:16

Van ın Çaldıran ilçesinde PKK lı teröristlerin tuzakladığı bombayı zırhlı askeri aracın geçişi sırasında infilak ettirmesi sonucu şehit olan Ayvacık lı 24 yaşındaki Uzman Çavuş Ferdullah Kaygusuz un cenazesi Samsun a getirildi.

ŞEHİDİMİZE HAZİN KARŞILAMA

Şehit Uzman Çavuş Ferdullah Kaygusuz un cenazesi, Van da yapılan askeri törenin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı na ait askeri uçakla Çarşamba Havalimanı na getirildi. Havalimanında şehit oğullarının naaşını bekleyen acılı aile, uçağın inmesiyle gözyaşlarına boğuldu. 6 ay önce evlendiği eşini kaybeden Mafiye Kaygusuz da şehit eşinin fotoğrafını öperek ağıtlar yaktı. Ailenin 4 erkek çocuğundan biri olan Ferdullah Kaygusuz un babası Avni Kaygusuz ve annesi Hatun Kaygusuz, gözyaşlarına hakim olamadı. Şehidin erkek kardeşleri ise tabutun başından cenaze aracına konulana kadar ayrılamadı. Acılı kardeşler, tabutu okşayarak gözyaşı döktüler.

Şehidin havaalanındaki karşılama törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, ilçe belediye başkanları, askeri ve mülki erkan, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı. Şehit uzman çavuşun cenazesi, Ayvacık ilçesinde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.BÜYÜKŞEHİRDE BİRLİK MESAİSİ

25.05.2016 05:22

Samsun Belediyeler Birliği, Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ) ve Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) meclis toplantıları Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu nda yapıldı.

BÜYÜKŞEHİRDE BİRLİK MESAİSİ

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin in başkanlığını yaptığı Samsun Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı nda yapılan seçimlerin ardından söz alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, Belediyeler Birliği olarak önümüzdeki aylarda çeşitli incelemeler yapmak üzere Bosna Hersek te temaslarda bulunacaklarını hatırlattı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır başkanlığında toplanan Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği Meclis Toplantısı’nda faaliyet ve mali raporların okunmasının ardından açıklamalarda bulunan Çakır, Samsun umuzun güzide alanlarından birisi olan Kızılırmak Deltası na dikkatleri çekmek için büyük gayret içerisindeyiz. Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ın bu doğa harikası olan deltaya verdiği önemi hepimiz biliyoruz. Dünya çapında önemli bir yer olma yolunda ilerleyen Kızılırmak Deltası için Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü çalışmayı yaptık, yapmaya da devam edeceğiz dedi.

Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği Meclis toplantısının başkanlığını ise İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok yaptı. Samsun un turizm alanındaki ilerlemelerinin göz doldurduğunu belirten Tok, İlimizin her noktasının ayrı güzellikleri var. Ve bu birlik ile bu güzellikleri ortaya çıkarmaya devam ediyoruz. SAMTAB ın yaptığı her çalışma, Samsun un tanıtımı, Samsun turizminin tanıtımı açısından büyük önem arz etmektedir diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi ve turistik alanlara büyük yatırımlar yapıldığını hatırlatan Turan Çakır, Samsun un tarihi ve turistik değerlerini ön plana çıkarmak ve akabinde ön planda tutmak için birlik çalışmaları kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi büyük rol oynuyor. Belediyemiz olarak Fen İşleri Daire Başkanlığı mızın yaptığı çalışmalar ortada. Bu birlik sayesinde organize olarak çalışmaların planlanmasını ve hızlandırılmasını sağlıyoruz. Samsun un tüm güzelliklerini gün yüzüne çıkarıyoruz açıklamalarında bulundu.

Faaliyet raporları ve mali bütçe raporlarının okunmasıyla başlayan meclis gündemleri başkanlık, divan,  encümen ve komisyon üyesi seçimlerinin ardından sona erdi.81 İLDEN 81 ÖĞRETMEN SAMSUN DA

24.05.2016 05:18

Samsun Büyükşehir Belediyesi 81 ilden 81 öğretmeni Samsunum 1 Gemisi nde ağırladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Türkiye nin tüm illerinden gelen öğretmenler Samsun da buluştu.

81 İLDEN 81 ÖĞRETMEN SAMSUN DA

Samsunum 1 Gemisi nde düzenlenen kahvaltı ile başlayan program kapsamında 81 ilden gelen öğretmenler Samsun un turistik, kültürel ve tarihi değerlerini yerinde inceleyecekler.

Etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarına canı gönülden teşekkür ediyorum. 81 ilimizi buraya getirdiniz, Samsun u tanımalarını sağladınız. Samsun un yerel yöneticileri olarak Samsun umuzu sizlere iki gün boyunca doya doya yaşatarak, kılcal damarlarına kadar sizleri gezdirerek, şehrin dinamiklerini hissettirerek buradan uğurlamak istiyoruz. Sizlerin Samsun dan olumlu anılarla ayrılacağınızı düşünüyoruz ve şehrinize döndüğünüzde Samsun u güzellikleriyle anlatacağınıza inanıyoruz. Samsun umuz Karadeniz in en büyük şehirlerinden ve yaşam standardı en yüksek olan şehirlerinden biri. Ben bu şehirde yönetici olmaktan ve yaşıyor olmaktan çok mutluyum. Sizde şehrimizi gezdiğinizde bunu anlayacağınızı umut ediyorum. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimize gelen bütün misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyoruz. Bugün ki etkinlik çok farklı. Aynı anda 81 ilden 81 kişiyi bir arada bulmak kolay olmuyor. Ülkenin her bölgesinden programa katılan siz değerli öğretmenlerimizi şehrimizde ağırlamaktan çok mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim. Bulunduğumuz gemi şehri denizden görme fırsatı veriyor. Samsun u denizden görmek bir ayrıcalıktır. Bu etkinliğe katkı vermekten dolayı çok mutluyuz. Böyle güzel bir programı Samsun da düzenleyen Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine ve siz değerli misafirlerimize şahsım ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Yusuf Ziya Yılmaz adına teşekkür ediyorum dedi.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü nün hedefinin Samsun u eğitim açısından ilk 10 il içerisine sokmak olduğunu belirten Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Eğitim göstergesi açısından Türkiye de ilk 10 il arasında olma yolunda hedeflerimiz var. 1919 un yüzüncü yılında yani 2019 yılında Samsun umuzda inşallah büyük bir eğitim kongresi toplamanın heyecanı içerisindeyiz. Bu kongreyi toplayabilmek için Samsun un eğitimde marka bir şehir olması için gerekiyor. Bunun için yoğun çaba sarf edeceğiz. Bugün buraya gelen sizlerden aldığımız heyecanla, beraber oluşturacağımız sinerjiyle bu hedeflerimize hızlıca yürüyeceğimize inanıyoruz. Sizleri 2019 yılında da ağırlamaktan mutluluk duyacağız. 81 İlden 81 Öğretmen Projesi kapsamında Samsun umuzu 2 gün boyunca sizlere tanıtmış olacağız. Biz konuşmayacağız, Samsun’u konuşturacağız. Samsun u kent tasarımıyla, mahalli idaresiyle, sosyal dokusuyla, modern kent mantığıyla sizleri tanıştırmış olacağız. Programımıza katkılarından dolayı Samsun Valiliği ne ve Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim diye konuştu.

Programa 81 ili temsil eden öğretmenlerin yanında Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Muhittin Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen de katıldı.SAMSUN DA AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI

24.05.2016 05:16

Samsun da 23-25 Mayıs 2016 tarihleri arası Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları başladı.

SAMSUN DA AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı nın ardından Ahilik Haftası kapsamında Atatürk Anıtı na çelenk sundu.

Ardından açıklama yapan Güler, Görkemli bir Ahilik Haftası kutlayacaktık fakat terör nedeniyle bazı programları iptal etmek zorunda kaldık. Bu seneki kutlamaları böyle kutlayacağız. Haftamız hepimize hayırlı olsun. 25 Mayıs tarihinde Atatürk Kültür Merkezi nde Şed Kuşatma Törenimiz olacaktır dedi.

Ahiliğin kardeşliğin ve ahlakın eyleme geçmesi demek olduğunu ifade eden Ticaret İl Müdürü Mustafa Kocaman, Nasıl bir kuş tek kanatla uçamıyorsa, medeniyete ulaşmak için mutlaka ahlakın, maneviyatın ve maddenin birlikte olması gerekiyor. Bu nedenle ahilik kültürü bizim için çok önemlidir. ahilik sayesinde insanlar medeniyeti, kardeşliği, ahlakı, maneviyatı öğrendiler. Bugün daha yeni standart, kalite, tüketici haklarını bilmeyen Avrupalılar, 12. Yüzyılda bizim Atalarımız Ahilik teşkilatını kurarak bunların temelini atmışlardır diye konuştu.

Konuşmaların ardından SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler ve beraberindekiler Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır ı makamında ziyaret ettiler. Ziyarette SESOB Başkanı Güler, Başkanvekili Çakır a tablo hediye ederken, Çakır da ahiliğin ne olduğunu çoğu kişinin bilmediğini, ahiliğin önemini, esnafa kattığı değeri bilgilendirmek adına okullarda öğrencilere bir etkinlik düzenlenebileceğini söyledi.