Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Hizmeti Vatandaşın Ayağına Götürüyoruz

06.01.2017 07:54

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Hizmeti vatandaşın ayağına götürüyoruz. Salıpazarı nda yaptığımız hizmet binası vatandaşımızın işlemlerini kolaylaştıracak. dedi.

Salıpazarı ilçesinde yapımı devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Hizmeti vatandaşımızın ayağına götürüyoruz. Salıpazarı nda inşa ettiğimiz hizmet binamız artık açılış için gün sayıyor. Hizmet binamızda, SASKİ, İtfaiye, Zabıta ve Fen İşleri Müdürlüğü gibi birimlerimiz yer alacak. Vatandaşlarımız bu birimlerle ilgili konularda buradan kısa sürede bilgi alabilecek işlemlerini halledebilecek. Kısa zamanda tüm ilçelerde önemli yatırımlar yaptık.  Salıpazarı nda da önemli yol çalışmalara imza attık. Köprüler yaptık. Bir çok mahallemizi beton yollarla buluşturduk. Ancak bazı mahallelerimizde hala yol problemi var. Sıra onlara geldi. Sorumluluk alanımız dahilindeki yolları yapmaya havaların el verdiği sürece devam edeceğiz. Kısa sürede Salıpazarı nda da yol sorunu kalmayacak dedi.Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Salıpazarı nda yaptığı hizmet binası yakın zamanda tamamlanıyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un her ilçesinde yatırımların hızla devam ettiğini vurguladı.

Başkan Yılmaz a Salıpazarı ilçesinde yaptığı incelemelerde Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam ve meclis üyeleri eşlik etti.Başkan YILMAZ dan Gülsan Sanayi Açıklaması

05.01.2017 08:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz; Gülsan Sanayi Sitesi ni 2 sene sonra göremeyeceksiniz dedi.

Atakum da bir otelde yapılan programa Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile turizm işletme sahipleri katıldı.Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) tarafından Yatırımın Arayüzü Gençler Projesi (YANG) nin tanıtımı yapıldı.

Programda projenin tanıtımının ardından konuşan Karadeniz Turizm İşletmeleri Derneği Başkanı Murat Toktaş, Büyükşehir Belediye Başkanımız geçmiş yıllarda Samsun için 1 milyar ihracat hedefi koymuştu. Biz 1 milyar ihracat hedefini sadece turizm sektöründe yapabileceğimizi düşünüyoruz. Son yıllarda başkanımızın önderliğinde turizm şehri çalışmalarında yapılan altyapı hizmetleri, var olan yerlerin iyileştirilmesi ve yurt içinde, yurt dışında kendimizi tanıtmamız adına yapılan faaliyetler bizim bu hedefi turizm sektörü olarak tek başımıza ulaşabileceğimize inanıyoruz dedi.

BAŞKAN YILMAZ: SAMSUN DAKİ OTELLERDE YÜZDE 10 SAMSUNLU ÇALIŞIYOR

Samsun daki otellerin yaptığı sınavlarda yüzde 10 unun Samsunlu olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Son zamanlarda şehrimize katılmış olan Anemon ve Sheraton otellerin personelini istihdam ederken burada yaptıkları sınava katılan ve kazanan Samsunluların oranı yüzde 10. Diğerleri dışarıdan, otellerde çalışanların yüzde 80 inden fazlası dışarıdan gelip sınavı kazandılar. Samsun un çocukları sınavı kazanamadı. Nasıl kazansın ki, ona böyle bir eğitimi kim verecekti. Antalya da veya turizm bölgelerinde bunun eğitimini almış çocuklar geldiler burada sınavları kazandılar. O eğitimi yapmamızın nedeni budur. Samsun daki işsiz çocuklarımızı meslek sahibi edersek, turizm sektöründeki bu ihtiyacı eksiksiz bir şekilde gideririz diye konuştu.

Samsun un turizm ile ilgili hak ettiği yerde olmadığını ifade eden Başkan Yılmaz, Şu anda Türkiye nin turizm bölgelerindeki şehirlere baktığımızda, hiçbirisinin Samsun a kıyasla, yaşam standardı, Samsun un coğrafi veya doğal güzellikleriyle mukayese ettiğinizde Samsun dan bir santim bile ileri bir yerleri yok. Son yıllarda şehrimizin çevresini güzelleştirecek dokunuşlardan sonraki estetik güzellikler şehrimizin hiçbir şehirden geri bir halini bırakmadık. Bizim şimdi bu ürünü iyi anlatmamız gerekiyor. Samsun u iyi anlatacak kampanyalar ve etkinlikler yapmamız gerekiyor şeklinde konuştu.

GÜLSAN SANAYİ SİTESİ Nİ 2 SENE SONRA GÖREMEYECEKSİNİZ

Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili yapılacak çalışmaları anlatan Başkan Yılmaz şunları söyledi: Gülsan Sanayi Sitesi ni 2 sene içerisinde göremeyeceksiniz. Eğer Gülsan ı çok görmek istiyorsanız, yüksek bir yerden bakın. 2 sene sonra Gülsan diye bir yer göremeyeceksiniz. Gülsan ın olduğu yerde muhteşem bir rekreasyon alanı ve muhteşem bir mabet yapacağız. Samsunumuzun adeta bir biblo gibi bir mabedini oraya koyacağız. Gülsan daki 130 dönümlük geniş bir rekreasyon alanı yaparak orayı büyük bir hafta sonralarında insanların piknik yaptığı bir mesire yeri olarak Batıpark ın karşısında organize edeceğiz. Bunların hamleleri önümüzdeki birkaç ay içerisinde sonuçları itibariyle hepiniz tarafından görülecek.Dördüncü Yerli Tramvay Raya İndi

05.01.2017 08:21

Dördüncü Panorama, testlerin ardından hizmet vermeye başlayacak.

Bursa da bir firma tarafından üretim ve testleri tamamlanarak hafta sonu Bursa dan yola çıkan dördüncü yerli tramvay dün akşam saatlerinde karayolu ile Samsun a ulaşmıştı. Üniversite-Tekkeköy arasında yaklaşık 30 kilometrelik hatta yolcu taşımacılığı hizmeti veren hafif raylı sistem hattının yeni üyesi Panorama modeli tramvay, Gar İstasyonu nda gece gerçekleşen çalışma ile raya indirilerek hafif raylı sistem hattına dahil edildi.Samsun Büyükşehir Belediyesi hafif raylı sistem hattının Gar-Tekkeköy arası ikinci etap yapımı kapsamında SAMULAŞ tarafından satın alınan 8 adet yerli tramvaydan dördüncüsü de raylara indirildi.

Dördüncü Panorama, Gar İstasyonu bölgesinden 01.00-04.00 saatleri arasında gerçekleşen raya indirme operasyonu sonrasında saat 04.00 sıralarında Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ Bakım ve İşletme binasına hareket etti. Gece yapılan çalışmada SAMULAŞ idari ve teknik ekibi ile firma teknik kadrosu yer aldı.

5525 kodlu Panorama model hafif raylı sistem aracının işletme testlerine SAMULAŞ ve imalatçı firma ekibi hemen başlarken, Üniversite-Tekkeköy hafif raylı sistem hattında yapılacak performans testlerinin ardından dördüncü yerli tramvay Samsun halkına hizmet vermeye başlayacak.Başkan YILMAZ: Çevre ve İnsan Sağlığı Vazgeçilmezimiz

03.01.2017 07:41

Şehirlerin önemli problemlerden biri olan vahşi depolamalı çöp sorunu, milli ekonomiye, insan sağlığına, çevreye büyük zararlar veriyor.Şehir merkezindeki çöp problemini yıllar önce kente kazandırdığı düzenli katı atık depolama ve bertaraf tesisi ile çözen Samsun Büyükşehir Belediyesi, ilçeleri de tek tek bu sorundan kurtarıyor. Kurulan katı atık depolama tesisleri ve aktarma üniteleri sayesinde ilçeler, daha temiz ve yaşanabilir hale dönüştü.

Büyükşehir Yasası ile ilçelerin sorumluluğunu üzerine alan Samsun Büyükşehir Belediyesi,  uzun yıllardır çileye dönüşen çöp problemini katı atık deponiyer yatırımları ve planlamarıyla çözdü. Günlük ortalama 350 ton atığın bertarafı için Samsun u 4 bölgeye ayırıp yeniden planlayan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Katı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü, birçok ilçedeki vahşi çöp depolama sahasını da kapattı.

İLÇE ATIKLARI TRANSFER EDİLİYOR

Gerçekleştirilen yatırımlar çerçevesinde Bafra, Terme ve Salıpazarı ilçelerinin vahşi çöp döküm sahalarını rehabilite ederek kullanıma kapatan Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü, İlkadım, Canik, Atakum, Tekkeköy ilçelerinin atıklarını Merkez Düzenli Depolama Sahası nda imha ediliyor. Terme, Ayvacık ve Salıpazarı ilçelerinin çöpleri ise Doğu bölgesinde oluşan Çarşamba Düzenli Katı Atık Depolama Sahası nda bertaraf ediliyor. Kentin batısındaki Bafra, Yakakent, Alaçam ve Ondokuzmayıs ilçelerinin çöpleri, Bafra da atık su arıtma tesisi içerisindeki transfer istasyonuna getirtiliyor. Buradan da atıklar Merkez Düzenli Depolama Sahası na aktarılıyor.

Vezirköprü, Havza, Ladik, Kavak ve Asarcık ilçelerinin çöpleri için ise Vezirköprü de 3 adet vahşi deponi alanı, Havza da 1 adet rehabilite edilmiş, 1 adet halen kullanımda olan vahşi çöp döküm alanı, Ladik te 1 adet vahşi döküm alanı, Kavak ta 1 adet vahşi döküm alanı, Asarcık ta 1 adet vahşi döküm alanı rehabilite edildi. Çöpler şuan geçen yıl işletmeye alınan Kavak transfer istasyonuna getirilerek buradan Merkez Düzenli Depolama Sahası na aktarılarak bertaraf ediliyor. Güney Bölgesi Katı atıklarının daha verimli bir şekilde transferi için de Havza Bekdiğin ve Vezirköprü Tepeören mevkilerinde transfer istasyonları planlanıyor.

8 YILDA 1 MİLYON 650 BİN TON ATIK İMHA EDİLDİ

Şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunan ve 3 sahadan oluşan Samsun Katı Atık Düzenli Depolama Sahası, kent genelinin büyük katı atık yükünü çekiyor. Sahada depolanıp ayrıştırılan atıkların yüzde 57 si mutfak, yüzde 8 i kağıt, yüzde 5 i karton,  yüzde 19 u plastik, yüzde 5 i cam, yüzde 3 ü metal, yüzde 1 i tehlikeli, yüzde 2 si ise park bahçe atıklarından oluşuyor. Sahada geçen yıl 234 bin 474 ton, 2008 tarihinden 2016 Ekim ayına kadar da toplamda 1 milyon 650 bin 263 ton atık imha edildi. Yine geçen yıl Çarşamba’ya 4 km uzaklıktaki Çarşamba Katı Atık Düzenli Depolama Sahası nda da 50 bin ton katı atık bertaraf edildi.

DEPOLAMA SAHASININ ÖMRÜ UZATILIYOR

Transferi edilen il genelindeki atıklarla entegre bir atık yönetim ve bertaraf tesisine dönüşen Samsun Katı Atık Düzenli Depolama Sahası nda yatırımlar ise devam ediyor.  Kurulduğu yıl 20 yıl işletme ömrü bulunan çöp depolama sahasının, sürekli yapılan iyileştirmeler ve planlamalarla hizmet süresi 11 yıl daha uzatıldı. Depolama sahasının kullanım verimi artırmak ve hizmet süresini daha da uzatabilmek için çalışmalar ise devam ediyor.

SIZINTI SUYU ARITMA TESİSİ MODERNİZE EDİLECEK

6360 sayılı kanun ile atık yönetim sürecinde yeni planlamalar ve değişiklikler kapsamında yeni transfer istasyonları ile Merkez Katı Atık düzenli Depolama Sahası nda mevcut sızıntı suyu arıtma tesisi modernizasyonu planlayan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Katı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü, öngörülen çalışmalarla ilgili 2013 yılında İlbank tan AYB destekli 10 milyon Euro luk kredi başvurusunda bulunmuştu. 2015 yılı Mart ayında İlbank tarafından yukarıdaki konular ile ilgili olarak müşavirlik ihalesine çıkılmıştı. Konu ile ilgili olarak geçen yılın Temmuz ayında fizibilite çalışmaları başlamıştı.

İLÇELERİMİZE ÖNEMLİ BİR HİZMETTİR

Merkez Katı Atık Düzenli Depolama Sahası nın Türkiye nin en modern çöp depolama tesislerinden birisi olduğunu vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bu tesislerle gurur duyduklarını kaydetti. Yatırımla Samsun a Karadeniz in en düzenli ve fonksiyonel depolama sahasını kazandırdıklarını ifade eden Başkan Yılmaz,  Sadece depolama alanı olarak kalmıyor. Burada ameliyat atıklarının steril hale getirildiği bir sterilizasyon tesisi, geri dönüşüm tesisi, metan gazını elektrik enerjisine çevirerek elektrik üreten tesisimiz ve sızıntı suyu artıma tesisimiz var. Yani Katı Atık Depolama sahasında olması gereken çok şeyin ötesinde bir alan burası. İlçelerimizi de yaptığımız rehabilite çalışmaları ve aktarma istasyonları ile çöp sorunundan kurtardık. Bu yatırımlar ve çalışmalar sayesinde şehrimizin geneli, daha temiz, sağlıklı ve yaşanabilir bir hale geldi. Bu ilçelerimize çok önemli bir hizmettir. Çevre ve insan sağlığı doğal olarak bizim vazgeçilmez önceliklerimizden birisidir. ifadelerini kullandı.
Başkan YILMAZ: Memlekete Hizmet İşini Yüreğime Sindirdim

03.01.2017 07:37

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz kendisini ziyaret eden muhtarlara, Ben bu işi yüreğime sindirdim. Tüm sorunları çözene kadar durmayacağız dedi.

BU İŞİ YÜREĞİME SİNDİRDİM 

Havza Muhtarlar Derneği Başkanı olan Çakıralan Mahallesi Muhtarı Ahmet Çavdar ve Havzalı muhtarlar Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret ederek Havza ya yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Havza’da Samsun Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan mahalle yollarının tamamına yakınının beton yollarla kaplandığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ben bu işi yüreğime sindirdim. Memlekete hizmet ibadettir mantığıyla ilerliyoruz. Bazen maddi zorluklar çekiyoruz, bunalıyoruz. Bu zorlukların sebebi kaliteli bir hizmet sunma isteğimizdir. Samsun un her bir metrekaresine hizmet götürmek öyle kolay değil. Biz bunu imkanları zorlayarak yapıyoruz.  Havza nın 82 mahallesi var. Bunların 67 sinin yol sorununu kısa bir sürede ortadan kaldırdık. Geri kalan mahalleler içinde çalışmalarımız devam ediyor. Su sorununu aynı şekilde çözüyoruz. Merkeze sadece 5 kilometre mesafede olmasına rağmen yıllarca tankerlerle su taşıyan mahallerimiz vardı. Bu sorunlara da neşter vurduk. Ama her zaman dediğim gibi aynı anda her yere yetişmemiz mümkün olmuyor. Bu noktada vatandaşlarımızdan kısa bir zaman istiyoruz. Samsun un yol ve su sorununu önümüzdeki birkaç yıl içinde çözeceğiz. Büyükşehir yasasında ilçelerde bizim ve alt belediyelerin ilgilenmesi gereken yerler belli. Grup yolları bize ait, mahallelerdeki ara yollar alt belediyeye ait. Bizden bir şey isterken öncelikle bunun ayrımının yapılması gerekir. Valimizin muhtarlarla istişare toplantılarından da söyledim. Yetki ve sorumluluk alanımız dışında yaşanan bir kazanın sonucu kazayı yapana ve bize dönüyor. Görev alanımız dışında Allah korusun bir yavrumuz ezilse benim personelim direk suçlu durumda kanunlar önünde. Biz o yüzden kendi sınırlarımız içinden çıkmadan çalışmalarımızı yapıyoruz dedi.

BÜYÜKŞEHİRLE HİZMETİ GÖRDÜK

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Havza da yaptığı çalışmalarla mahallelerde şimdiye kadar olmayan hizmeti gördüklerini belirten Havza Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Çavdar ise,  Biz Büyükşehir Belediyesi ile tanıştıktan sonra gerçek hizmeti gördük. Önceden yollarımıza asfalt atılıyordu, yama yapılıyordu. Kısa süre sonra yeniden bozuluyordu. Ama şimdi belediyemizin yaptığı beton yollar ömürlük oluyor. Ben Havza mızı bu güzel çalışmalarla buluşturan siz değerli başkanımıza ve çalışma arkadaşlarınıza çok teşekkür ediyorum  diyerek başkan Yılmaz a Havza da yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Havza Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Çavdar daha sonra Başkan Yılmaz a  Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yazan bir tablo hediye etti. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın makamında gerçekleşen ziyarete Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Kayabaşı Muhtarı Bekir Erden, Yaylaçatı Muhtarı Recep Demiral, Ekinpınar Muhtarı Yüksel Dağlı, Erikbelen Muhtarı Ahmet Gökmen ve Çayırözü Muhtarı Hasan Ergün katıldı.