Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Kızılırmak Kuş Cenneti nde Turizm Yatırımları İncelendi

11.05.2016 09:59

Samsun Valisi İbrahim Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde yapımı süren yatırımları inceledi. İnceleme gezisinde kuş cennetini gezmeye gelen öğrenciler gören Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, onlarla sohbet ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kızılırmak Kuş Cenneti nde Turizm Yatırımları İncelendi

Türkiye nin en büyük sulak alanlarından Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde turizm yatırımları devam ediyor. 352 kuş türünün yaşadığı delta, ülkenin en önemli doğal ve yaban hayatı koruma alanlarından da birisi. Kuş cennetini ulusal ve uluslararası turizme kazandırmak için yatırımlar gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediyesi, göllerde gezinti yapılabilmesi için tekne alıp iki adet ahşap iskele yapımını tamamladı. Doğanca ve su basar ormanları bölgelerinde dinlenme turistik amaçlı kıl çadırları kuran belediye, ayrıca ağaçların arasında tahta yolarda yürünerek ulaşılan ahşap konaklama tesisinin yapımını da bitirdi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam ile bürokratlar, yeni alınan tekneye binerek, yapımı tamamlanan iskeleler ile Doğanca Kıl Çadırı nda incelemelerde bulundu.

Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, çalışmalarla ilgili bilgi aldıktan sonra Su Basar Ormanları ndaki ahşap turistik tesise geçti. Ağaçlara dokunulmadan yapılan ahşap mini konaklama tesisini gezerek, Samsunluların hayırlı olması temennisinde bulunuldu.

Turizm yatırımı inceleme gezisi sırasında Leylek TOKİ yi ziyaret eden Fahrettin Ulusoy Ortaokulu Öğrencileri ile Su Basar Ormanları ndaki kıl çadırda tabiat dersi gören Şehit Onbaşı Yücel Ünsal Ortaokulu öğrencilerini gören Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, öğrencilerle sohbet ederek, fotoğraf çektirdi.BAŞKAN YILMAZ ÇELTİK EKTİ

11.05.2016 09:58

Samsun un Bafra ilçesinde düzenlenen Geleneksel 2. Çeltik Ekimi Festivali nde yöresel kıyafet giyen protokol çeltik ekimi yaptı.

BAŞKAN YILMAZ ÇELTİK EKTİ

Bafra Kaymakamlığı, Bafra Ziraat Odası ve Tahıl Üreticileri Birliği tarafından organize edilen Geleneksel 2. Çeltik Ekimi Festivali ne Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Kaymakamı Halis Arslan, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Belediye Başkanı Zihni Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ahmet Dursun, Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner in açılış konuşmasının ardından konuşan Kaymakam Halis Arslan yaptığı açılış konuşmasında çeltiği tanıtmak istediklerini söyledi. Kaymakam Arslan, İlçemizde çeltik ekimi 1952 yılında rahmetli Yusuf Kiraz tarafından Sinop’un Boyabat ilçesinden 2 katıra yüklemiş olduğu 4 çuvalı yaya olarak Sinop yoluna getirmiş ve oradan kamyona yükleyerek Bafra ya getirerek Karıncak köyünde çeltik ekimini burada gerçekleştirmiştir. Zamanın idarecileri tarafından izinsiz yetiştirdiği için nezarete alınmış ve çeltiği sökmesi istenmiştir. Çeltiği sökmeyen rahmetli Yusuf Kiraz daha sonra hasadını yapmış, Bafra ilçesinde satamadığı için tekrar Boyabat a götürüp orada satmıştır. Çeltiğin öncüsü Yusuf Kiraz yaklaşık 1 yıl önce aramızdan ayrılmış, Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Kendisini rahmetle anıyoruz. Bafra nın 42 mahallesinde çeltik ekimi yapılıyor. 2015 yılında 2 bin 400 çiftçi ailemiz yıllık olarak 90 bin ton çeltik üretimi yapmış, 110 bin dekar alanda bu üretim gerçekleşmiştir dedi.

BAŞKAN YILMAZ: BİZİM ELİMİZ UĞURLUDUR

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, üreticilerin geçen sene dekar başına 950 kilo aldığını, bu sene bin kilogramın üzerinde verim beklediklerini söyledi. Ürünün bereketli olmasını dileyen Yılmaz, Bizim elimiz uğurludur, şimdi atarız tohumu inşallah geçen senekinden daha fazla bereket elde ederiz. Bafra deyince akla, Çarşamba deyince akla tarımsal bereket geliyor. Özellikle de bereketin içerisinde gerek ekonomik gerekse de sağlığına dönük olan yaşamını sürdürmesi için lazım olan her şeyi içerisinde bulunduran bu bereketli topraklarda duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Yusuf Kiraz denilen değerli ağabeyimiz 1950 li yıllarda bir mücadele başlatmış, burada ürettiği çeltiği burada satamamış gidip Boyabat ta satmak zorunda kalmış. Bu ne büyük bir mücadele. Her yeni şeye olan karşı duruş gibi oda karşı duruşun mücadelesini vermiş. Bizler onların torunları olarak, onların bize öğrettiği bu güzel dinamizmi, bu güzel tarımsal faaliyeti yaşatmak üzere böyle toplanıyoruz diye konuştu.

Vali İbrahim Şahin ise yaptığı konuşmada, Bafra bu anlamda zenginleşiyor. Çok ciddi anlamda da ürün elde ediliyor. Tabi afetlerden, doludan korusun ve ürün bereketli olsun. Bafra ve Çarşamba bizim ayrı değer verdiğimiz iki ilçemiz. Hem nüfus itibariyle en büyük iki ilçemiz hem de çok şanslı iki ilçe. Bafra çok önemli bir nehrin ağzında Kızılırmak nehrinin üzerinde oluşturmuş olduğu ilçe. Kızılırmak ın alüvyonlarla oluşturmuş olduğu en kıymetli topraklarda tarım yapılıyor. Diğeri de Yeşilırmak ın vadisi üzerinde kurulmuş Çarşamba Ovası. Onun için biz buraları bir hayli önemsiyoruz. El ele vereceğiz bu bölgede hem tarımı hem hayvancılığı yapacağız ve en güzel şekilde de yaşayacağız. İnsanın mutlu olduğu kendi yaşadığı doğduğu yerde orada ekmeğini kazanması, zengin olması ve mutlu bir şekilde hayatını idame ettirmesidir. Ekeceğimiz bu ürünün kazasız belasız bir şekilde tarladan soframıza taşınmasını diliyorum ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Merhum Yusuf Kiraz adına düzenlenen pilav yarışması dereceye girenler ve Bafra pirinci logo yarışması sonucunda yapılan değerlendirmede birinci olan Kadir Bayrak a hediyeleri verildi. Bafra Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dursun ve mühendisler Vali İbrahim Şahin tarafından başarı belgesiyle ödüllendirildi.

Ödül töreninden sonra Bafra Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterisinin ve Bafra Hasan Çakın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci tarafından Geçmişten Günümüze Yöresel Kıyafetler defilesi katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi.

Protokol tarafından giyilen yöresel kıyafetlerle çeltik tarlasında çeltik ekimi gerçekleştirilmesinin ardından program yapılan ikramla son buldu.PANKART ASIP BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR ETTİLER

11.05.2016 09:26

Bafra Kemal Paşa Mahallesi halkı yapılan hizmetlerden dolayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a astıkları pankartla teşekkür etti.

PANKART ASIP BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR ETTİLER

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibinin şehir merkezi ve ilçelerde yaptığı alt yapı, yol ve turizm hizmetleri halkın sevgisini kazanmaya devam ediyor.

HİZMETE PANKART ASARAK TEŞEKKÜR ETTİLER

Çalışmalardan memnun olan Bafra ilçesi Kemal Paşa Mahallesi sakinleri  ise Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a mahalle girişine astıkları pankartla teşekkür etti. Mahalle halkı pankarta Kemal Paşa Mahallesi ne yapılan hizmetlerden  dolayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz a  teşekkürlerimizi sunarız yazarak yapılan hizmetlerden duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler.ENGELLİ ÖĞRENCİLER KENT MÜZESİ Nİ GEZDİ

11.05.2016 09:25

Samsun Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencileri Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi ni gezdi.

ENGELLİ ÖĞRENCİLER KENT MÜZESİ Nİ GEZDİ

10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Canik ilçesindeki 9 Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencileri Büyükşehir Belediyesi Samsun Kent Müzesi ni ziyaret ettiler. İlk kez müze gezen engelli öğrencilerin meraklı bakışları gözlerden kaçmadı. Müze ziyaretinin ardından öğrenciler müze içerisinde okullarında öğrendikleri boncuk dizme, bileklik ve kolyeler yapma etkinliği düzenlediler.

Etkinlik hakkında bilgi veren Samsun Kent Müzesi Müdiresi Nilgün Beyazkılıç, Bugün Engelliler Haftası nedeniyle Samsun Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi nin etkinliğini düzenliyoruz. Bu etkinliğin ilkini gerçekleştiriyoruz. Bundan sonraki etkinliklerimiz işitme engelli çocuklarla gerçekleştirecek olduğumuz gönüllü rehber projesidir. Burada şu anda toplam 9 öğrenci var. Önce müze gezisi yaptık daha sonra boncuk dizme, bileklik yapma, kolye yapma gibi etkinlikler yapıyorlar dedi.2. SAMSUN YÖRESEL OT YEMEKLERİ FESTİVALİ

11.05.2016 09:15

Karadeniz de doğanın zenginliğinin, otların çeşitliliğinin ve bu otlarla pişirilen yemeklerin tanıtılarak hem unutulmamasını hem de gelecek kuşaklara aktarılabilmesini sağlamak amacıyla Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Samsun Turizmciler Derneği, Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği nin desteği ile bu yıl ikincisi düzenlenen Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali 25-29 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

2. SAMSUN YÖRESEL OT YEMEKLERİ FESTİVALİ

Yapılan açıklamada, yarışmalar ve standlar için başvuruların başladığı, Hem yarışmalara katılım hem de standlar için herhangi bir ücret alınmayacağı bildirildi.

Yöresel otlara ve yemek yapmaya ilgi duyan herkesin festivalde stand açabileceğinin belirtildiği açıklamada, başvuruların şahsen yapılması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi;

Ayrıntılı bilgi için www.samsunotfestivali.com adresi incelenebilir. Festivalle sağlıklı ve doğal beslenmenin öneminin giderek arttığı bu dönemde, otları tanıyıp bilenlerle, tanımak isteyenlerin buluşmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

25 Mayıs 2016 Çarşamba akşamı İzcilik Kulübü nün Sürmeli Köyü'nde kamp kurması ve festival kamp ateşinin yakılması ile başlayacak olan festival, 26 Mayıs 2016 Perşembe günü Sürmeli Köyü nde düzenlenecek otları tanıma etkinliği, çocuklarla doğada resim etkinliği ve En Çok Çeşit Yenilebilir Ot Toplama Yarışması ile devam edecek.

27 Mayıs 2016 Cuma günü Sevgi Gölü yanında sabah saatlerinde standlar kurulacak, protokol açılış töreni ile festival açılmış olacaktır. Ünlü şefler ile canlı mutfak etkinliği, fotoğraf ve resim sergisi gibi etkinlikler düzenlenecektir.

28 Mayıs 2016 Cumartesi günü sabah saatlerinden itibaren standlar kurulacak, saat 10.00 da Yöresel Ot Yemekleri Yarışması başlayacaktır. Yarışmada jüri üyesi olarak İz TV Wilco ile Yaşasın Yemek programından Wilco Van Harpen, Turkmax Gurme Gökçen Adar, Raufood beslenme uzmanı Mehmet Ak, Sheraton Grand Samsun Hotel şefi Ercan Yılmaz, Gurme Şef Yazar Haldun Tüzel yer almaktadır.

Yarışma ödül töreni, Ünlü şefler ile canlı mutfak etkinlikleri, resim ve fotoğraf sergileri, izcilik kulübü eğlenceli aktiviteler cumartesi günü programında yer alan etkinliklerdir.

29 Mayıs Pazar günü Onur Anıtı önünden hareket edecek olan otobüslerle şehir dışından gelen konuklar için Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu, Bafra Kızılırmak Deltası ve Ayvacık Gezisi düzenlenecektir.

Festivale ayrıca geçen yıl olduğu gibi yemek programcısı şefler, gurmeler, televizyon programcıları, basın mensupları, yemek bloggerları, köşe yazarları, fotoğraf sanatçıları, doğa severler, farklı ve yöresel lezzetlere ilgi duyan herkes davetlidir. Samsun un tanıtımı konusunda katkı sağlanması ve aynı zamanda festival sloganı olan insanların içinde yaşadıkları güzelliklerin farkına varması amaçlanmaktadır.

Festival programı ve detaylar www.samsunotfestivali.com adresinden facebook/samsunotfestivali adresinden takip edilebilmektedir.

Festival haftası boyunca Samsun daki restaurantların menüsünde en az bir çeşit yöresel ot yemeğinin yer alması için çalışılmaktadır. Amaç festivalin Samsun için geleneksel hale gelmesi ve yöresel değerlerin yaşatılmasıdır.