Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ DAN BAFRA YA YENİ OTOGAR MÜJDESİ

07.04.2017 07:08

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra ilçesine yeni otogar müjdesi verdi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Bafra da bulunan otogarın trafik sorunlarına ve çirkin görüntülere sebep olduğunu belirterek yeni bir otogar yapmak için çalışmaların başladığını duyurdu.

Gün boyunca Bafra da bir takım incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçenin ortasında büyük yer kaplayan ve trafik sorunları başta olmak üzere birçok soruna neden olan otogarın taşınmasıyla ilgili talimatı verdi. Yapılan incelemeler sonucunda otogarın yapılacağı yer eski Çetinkaya Belde Belediyesi nin bulunduğu yer olarak belirlendi.

Bafra için her şeyi planladıklarını belirten Başkan Yılmaz, Baframızın otogarından, Baframızın sebze meyve halinden tutunda Sedde projesine kadar her şeyi planladık. Şimdi eski otogarı Bafra nın girişinden çıkartacağız ve bu müjdeyi vermek istiyorum. İki üç yıl içerisinde bu kötü otogarı Bafra nın içerisinden çıkartacağız. O alanı da muhakkak bir kültür tesisi, Bafra nın ihtiyacı olan Bafra nın sosyal yetişmişliğini cevap verecek bir yere dönüştüreceğiz. Belediye Başkanımız Zihni Bey ile istişare ediyoruz. Halle ilgili konuyu da konuşuyoruz. Önündeki bürokratik sorunları çözmeye çalışıyoruz. Baframız önümüzdeki süreç içerisinde çok daha iyi olacak. Irmak seddesini Bafra önemsiyor. Elimizde bir proje var. Bu projenin bir parçasını aldık ve bu sene ve önümüzdeki sene Bafralıların hafta sonlarında gezebileceği hale muhakkak getireceğiz  dedi.Girişimci Kadınlar Sertifikalarını Aldı

07.04.2017 07:03

Samsun un Bafra ilçesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve İŞKUR işbirliği ile hayata geçirilen Tarımda Kadın Girişimcilerin Güçlendirilmesi Programı kapsamında kadın girişimciler sertifikalarını aldı.

Bafra Öğretmenevinde düzenlenen sertifika törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kaymakam Ali Fuat Türkel, Belediye Başkanı Zihni Şahin, AK Parti İlçe Başkanı Tuncay Yurduseven, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, daire müdürleri ve girişimci kadınlar katıldı.

ÜLKEMİZDE KADIN GİRİŞİMCİ ORANI ÇOK DÜŞÜK

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz toplantıda yaptığı konuşmada, Bizim ülkemizde kadın girişimci oranı çok düşük. Biz serbest piyasa ekonomisine geçeli 1980 den bu güne 37 sene oldu ama hala kadın girişimci oranını yeteri kadar yükseltemedik. Japonya da erkek girişimci oranı ile kadın girişimci oranı hemen hemen aynıdır. Serbest piyasa ekonomisi yani bir ülkenin kalkınmasında nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımızın evde otursun ticarette ne işi var yani o otursun da çocukları büyütsün diyen zihniyet geride kaldı, geride kalması gerekiyor. Şu üç sene içerisinde bulunduğumuz coğrafyada yaşadığımız olayları görüyorsunuz. Türkiye nin etrafındaki ateş çemberinden hepimiz haberdarız ve çok canımız sıkılıyor. 15 Temmuz hain saldırıyla da bir ihtilal girişimi ile de ülkemizi parçalamaya dönük olan girişimlerden hep haberdarız ve son iki üç senedir yaşadığımız olaylardan bir şeyler öğrendik, bir şey çıkarttık. Her musibetten alınacak bir ders vardır ya muhakkak zengin ve güçlü olma zorunluluğunun ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Bizim gerçek dostumuz biziz, bizim zengin ve güçlü bir ekonomiye sahip olmamız lazım bu coğrafyada ve kalkınmış müreffeh bir ülkeyi kurduğumuz taktirde etrafımızda ki bize düşmanlık yapan ülkelerde düşmanlık cesaretini gösteremeyecekler, bizim dostumuz olmayı tercih edecekler. Şu anda bizim kalkınmamızı istemeyen ülkeler bizim tökezlememizden sevinenler etrafımızda cirit atıyor dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak Bafra Belediyesi ve Bafra Kaymakamı ile el ele tutuştuklarını belirten Başkan Yılmaz, Ülkemiz iyi gidiyor, iyi olacak. Bu 16 Nisan tarihindeki referandumdan sonra Türkiye yepyeni bir anlayışla, yepyeni bir ufka doğru daha yürüyen adımlarla değil, koşar adımlarla gidecek. Hanımlarımızın tarımda da olsa girişimcilik ruhu çok önemli. Samsun da bir büyük Tarımsal Organize Sanayi başladı. O tarımsal sanayi bölgesinin Bafra tarımına da çok büyük katkısı olacak diye konuştu.

ORGANİK ÜRÜNLER TÜKETMEMİZ GEREKİYOR

Vali İbrahim Şahin ise konuşmasında şunları söyledi: Bu tarz faaliyetler hem Baframız için önemli hem ülkemiz için önemli. Sadece erkeler çalışsın, bayanlara iş imkânı bulmayalım derseniz güçleri neredeyse yarı güçle, yarı kapasite ile çalıştırıyor anlamına gelir. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Erkeklerin tek başına yapabileceği işler var, kadınların tek başına yapabileceği işler var ama hem kadınların hem erkeklerin yapabileceği sayısız belki milyonlarca farklı iş alanları var. Onun için bu tarz faaliyetleri biz önemsiyoruz. Anadolu nun en verimli toprakları var burada işte su burada tarımın en alasını yapın. Biz ne yapıyoruz? Hollanda peyniri tüketiyoruz, başka ülkelerin ürünlerini tüketiyoruz. Doğal ürünlerimiz kaybolmuş gitmiş. Kanserin bu kadar artmasının nedeninin sanayi türü yoğurt olduğunu söylüyorlar. Onun için biz bu bölgede olabildiğince doğala gitmemiz gerekiyor. Organik ürünler tüketmemiz gerekiyor. Ama her şeyden önce üretmemiz gerekiyor. Biz bu bölgede olabildiğince doğala doğru gitmemiz gerekiyor, organik ürünler tüketmemiz gerekiyor.

Konuşmaların ardından protokol tarafından kursu başarıyla bitiren 46 girişimci kadına sertifikaları verildi.İçimizdeki Kahramanlar Samsun a Geliyor

05.04.2017 09:59

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz darbenin seyrini değiştiren İçimizdeki Kahramanlar programına tüm Samsun halkını davet etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen ve 15 Temmuz da yaşanan kanlı darbe girişimini konu alan  İçimizdeki Kahramanlar  Cuma günü saat 20:00 de Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu nda Samsunlularla buluşacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Daire Başkanı Rasim Arı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret ederek Cuma günü Samsun da yapılacak olan  İçimizdeki Kahramanlar  programı hakkında bilgi verdi.

15 Temmuz da hainleri durdurmak için tankların altına yatan, silahların karşısında dimdik duran kahramanların vatandaşlarla buluşacağı programa tüm Samsun halkını davet eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  15 Temmuz gecesi tüm ülkede olduğu gibi Samsun da da meydanlara inmiştik. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile darbeye dur diyen tüm vatandaşlarımızı meydanlarda kucakladık. Darbecilerin vatandaşlarımızı şehit ettiği İstanbul da, Ankara da gazi olan, binlerce tonluk tankın altından iki kere geçen, tankları durduran, silahlara siper olan onlarca demokrasi kahramanımız var. Bu kahramanlarımızın hislerini ve duygularını paylaşacağı İçimizdeki Kahramanlar adlı programa tüm halkımızı davet ediyorum  diye konuştu.Şöförlerden Büyükşehir e Teşekkür

05.04.2017 09:57

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel Çarşamba Şoförler Odası Başkanı Musa Bala yı kabul etti.Çarşamba Şoförler Odası Başkanı Musa Bala Büyükşehir Belediyesi nden Çarşamba ve çevre ilçelerinde personel taşımacılığı başta olmak üzere birçok konuda destek aldıklarını belirterek Genel Sekreter Coşkun Öncel e isminin yazıldığı bakır işlemeli bir tablo hediye takdim ederek teşekkür etti.

SAMULAŞ tarafından yapılan büyük projelerle yolcu taşımacılığında büyük mesafeler kat ettiklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Belediyemiz bünyesinde hizmet veren SAMULAŞ kentin ulaşım sorunun çözülmesi noktasında büyük bir öneme sahip. Samsun un tüm ilçelerine hatta mahallelerine ulaşım sağlıyoruz. Raylı sistemimizin Tekkeköy e kadar ulaşmasıyla birlikte bu bölgede yaşanan ulaşım sıkıntılarına neşter vurduk açıklamalarında bulundu.İtfaiye den Çağrı Var : Talep Edin Eğitim Verelim

05.04.2017 09:53

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, yangın öncesi ve anında alınması gereken tedbirlere ilişkin eğitimler vermek için apartman ve iş yerlerinden talep bekliyor. İnsanların yangın afeti yaşamaması için büyük çaba sarf eden itfaiye, talep gelmesi halinde yerinde eğitimlerle vatandaşları bilgilendirecek.
Yangının çıkış nedenleri arasında elektrik kontağı yüzde 40 oranla birinci, baca yangınları da yüzde 24 oranla ikinci sırada yer alıyor. Yangına en çok neden olan faktörler ise çocukların ateşle oynaması, soba yakınına yanıcı madde bırakma, eşya ve çamaşır asma ve elektrikli ısıtıcılar. Samsun genelinde LPG, doğalgaz ve sigara kaynaklı veya kasıtlı çıkarılan ev ve işyeri yangınlarının oranı ise oldukça düşük.Yangınlar, eğitim ve bilgisi eksikliği sebebiyle ev ve iş yerlerinde can ve mal kaybına neden olmaya devam ediyor. Geçen yıl toplam 2 bin 145 yangına müdahale eden Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, bunun 755 tanesini konut ve iş yerlerinde gerçekleştirdi.

Elektrik kontağı ve baca yangınlarına ilişkin alınması gereken tedbirler konusunda konut sakinleri ile iş yeri personellerinde büyük bilgi eksikliği bulunduğunu tespit eden İtfaiye Daire Başkanlığı, bunun için de eğitim seferberliği başlattı. Okullardaki pratik eğitimler ile yangın söndürme tatbikatlarına devam eden itfaiye ekipleri, eğitime en çok konut ve iş yerlerinin ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Konut ve iş yerlerine yönelik yerinde eğitimlerle ilgili açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, konut sakinleri ile işletmelerden talep gelmesini beklediklerini kaydetti. Yangınların büyük bölümünün bu mekânlarda yaşandığının altını çizen Zengin, İş yeri yangınlarında konutlara göre az olsa da ciddi kayıplar söz konusu oluyor. İşyeri ve fabrikalarda yangın çıkmaması için gelen talep doğrultusunda denetimler yaparak alınması gereken bütün tedbirleri aldırıyoruz. Aynı zamanda yangın öncesi alınacak tedbirler, afet sırasında yapılacak işlemler ve söndürme cihazlarının kullanımına yönelik firma çalışanlarına ücretsiz eğitimler veriyoruz. Amacımız yangın çıkmasını önleyemezsek bile başlangıç aşamasında söndürülebilmesini sağlamaktır. Bu açıdan iş yeri sahiplerinin de çalışanlarına mutlaka bu eğitimleri verdirmelerini istiyoruz. Çünkü bazen personelin iş yerini tanımadığına şahit oluyoruz. Bu da müdahale sırasında zaman kaybına neden oluyor. Dolayısıyla iş yeri sahiplerinden istediğimiz bu konuda bize müracaat ederek eğitim talebinde bulunmalarıdır. Biz de gerekli belgeli belgesiz tüm eğitimleri verebiliriz. dedi.

SİTELERDEN DE TALEP BEKLİYORUZ

Büyük yaşam alanlarından siteler ve binalarda yangın eğitimlerinin büyük önem taşıdığının altını çizen Daire Başkanı Zengin, Bu tür toplu yaşam alanlarının sayısı her yıl giderek artıyor. Bu tür yerlerde de site yönetimleri, konut sakinlerine yangın ve tedbirleri konusunda eğitim verdirmelidir. Böyle bir talep aldığımızda ekiplerimiz gidip hem teorik hem de pratik bilgiler veriyor, küçük tatbikatlarla söndürme tüplerinin kullanımını öğretiyor. Sitelerimizden de talep gelmesini bekliyoruz. Mutlaka bize ulaşsınlar. Tüm site sakinlerinin katılımıyla veya sadece ev hanımlarına yönelik de olabilir. Eğitmen gönderir, yangın tedbirleri ve başlangıcında yapılacak işlemleri öğretmiş oluruz. Dolayısıyla bilgilenmek, öğrenmek gerekiyor. Biz de bilgi vermeye hazırız.  şeklinde konuştu.

SOBALI DAİRELER BÜYÜK RİSK OLUŞTURUYOR

Apartmanda soba kullanan bir dairenin binanın tamamı için büyük risk oluşturduğuna da değinen Rıza Zengin, Evinizden baca geçmese dahi alt katınızdaki komşunuz soba veya katı yakıt kullanıyorsa, bu bile büyük tehlike arz ediyor. Dolayısıyla baca yangınları konusunda bütün bina sahiplerinin duyarlı olması lazım. Çok katlı bir binada bir iki daire soba kullanıyorsa onları da uyarmak ve bilinçlendirmek gerekiyor. Bacanın geçtiği güzergâh önemli. Bacaya yakın bölgede yanıcı ve patlayıcı hiçbir eşya bulundurulmamalıdır. Bunun yanında dairelerde zaman zaman elektrik tesisatlarının bakımlarının yapılması lazım. Soğuk havalarda elektrikli ısıtıcılara yüklenme olduğunda tesisatlar da eski veya bakımsız ise tehlike oluşturabiliyor. Birden fazla cihazın aynı prize takılması da aşırı yüklenmeye neden olacağı için yangına davetiye çıkarabiliyor. Prize bir şey takıp evden çıkmamalı, bir prize birden çok cihaz da bağlamamalıyız. ifadelerini kullandı.